Εγκύκλιος που επιτρέπει τα σκυλιά μέσα στη θάλασσα


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Σύμφωνα με το Νόμο 3170 του 2003 ο σκύλος μπορεί να μας ακολουθεί σε υπαίθριους χώρους - άρα και στην παραλία – αρκεί να είναι δεμένος, να μαζεύουμε τις ακαθαρσίες του και να έχουμε μαζί το βιβλιάριο υγείας του για να αποδείξουμε ότι είναι εμβολιασμένος αν μας ζητηθεί. Το επόμενο ερώτημα είναι αν επιτρέπεται ο σκύλος να μπει στη θάλασσα.
Στο άρθρο 230, παραγρ. Ζ του Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99) ορίζεται ότι: «Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων». Η παράβαση τιμωρείται με 50-150 € πρόστιμο (το ύψος του προστίμου καθορίζει ο λιμενάρχης).
Ωστόσο βρήκαμε ένα διακριτικό παραθυράκι για κείνους που δεν θέλουν να στερήσουν τη δροσιά και τη άσκηση του θαλάσσιου μπάνιου στο σκύλο τους. Η εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ διευκρινίζει πως η παραπάνω απαγόρευση δεν περιλαμβάνει απομακρυσμένες τοποθεσίες ακόμα κι αν εκεί συχνάζουν λουόμενοι.
Πηγή: http://www.zawf.gr/faq-gr.php


Το εχει γραψει η Loukia σε αλλο θεμα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Πριν μια βδομάδα μετά από την απίστευτα εξαντλητική και ζέστη εξεταστική πηγα ένα 4ήμερο στο κάμπινγκ στον Αρμενιστή που βρίσκεται στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής!Είναι ένα από τα πιο καλά κάμπινγκ και είναι πλέον από τα πιο οργανωμένα,μπιτς μπαρ,ναυαγοσώστη κτλ!Εκεί είδα σκύλους όλων των μεγεθών και ήταν πάρα πολλοί!Και στην παραλία,δεμένοι όταν ήταν έξω,λυμένοί μέσα στην θάλασσα!Και κανένας ούτε κιχ δεν έβγαλε!Κανένας!Το κάμπινγκ αυτό επιτρέπει τα σκυλιά αρκεί να τηρούνται οι κανόνες,μάζεμα ακαθαρσίων κτλ κτλ!Τον δικό μου δεν τον πήρα γιατί δεν χωρούσε στο αμάξι από τα τόσα πράγματα!Χαχα!Σκέφτομαι όμως να τον πάρω το επόμενο σαβ/κο που θα ξαναπάω για 4ήμερο!Θέλω να πω πως ίσα ίσα που στα οργανωμένα θα έπρεπε να επιτρέπονται τα σκυλιά γιατί οι ιδιοκτήτες "πιέζονται" από τους κανονισμούς του κάμπινγκ για τις υποχρεώσεις τους ενώ σε μια κι οργανωμένη παραλία θα επικρατούσε ο σταρχιδισμός!Εγώ πάντως χάρηκα πάρα πολύ που αντίκρυσα αυτές τις εικόνες!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ναι,ναι να πατε!Μακαρι να γινοταν κι εδω.Εμεις αναγκαζομαστε να παμε 9:30 το πρωι πριν ερθει κανεις.
Σημερα ηρθε μετα απο μενα μια ηλικιωμενη,ειδε το σκυλο κι εφυγε.Ολη η παραλια δικια μας!;)
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Επισης στο camping του Ρεθυμνου επικρατει η ίδια κατασταση που περιγράφει ο st3liOs.
Εμεις πηγαμε 8.30 το πρωι προκειμενου να αποφυγουμε τον κοσμο σε μια παραλια εδω (ανατολοκη αττικη).
Δεν είδα κανεναν και βουτηξαμε και οι τρεις.
Μετα απο λίγο βλεπω ένα κεφαλι μεσα στη θαλασσα, ριχνω μια ματια τριγυρω και βλεπω και μια ψαθα σε κατι βραχακια.
Αρχιζω να ετοιμαζομαι για να φυγω και μόλις φτανω στο αυτοκινητο ακουω ένα γερο-παραξενο να μου φωνάζει
"Δεν έχεις νερο σπιτι σου να τα πλύνεις; Κα@#$λα!"
Θεωρησα ασκοπο να απαντησω, σεβομενη ότι ο τύπος ήταν με το ένα ποδι στον τάφο και δεν έδωσα συνεχεια.

υ.γ. Μετα έμαθα ότι τετοιες ώρες πανε για μπανιο οι "νευρικοι".
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το δικο του σπιτι νερο δεν εχει να ξεβρομισει και το στομα του;Καταλαβες;Κατι τετοια δε μπορω και ψαχνω παραλιες να μην υπαρχει ανθρωπος!
 


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Η αγνοια είναι ότι χειρότερο...

Εχω συνηθίσει να κολυμπαω σε παραλίες με ελάχιστους λουομενους, αφου 8 χρονια που ζουσα στην Κρητη είχα αυτην την πολυτελεια, έστω κι αν δεν είχα ακομη σκυλο.
Εσεις είστε πολύ τυχεροι κατω.
Μένα "τσακ" εχετα φτασει σε παραδεισενια παραλια.
Το κακο είναι ότι η Lora αγαπαει τη θαλασσα πιο πολύ απ΄ότι την αγαπω εγω..!
Το θεωρω υποχρεωση μου να την πηγαινω όσο συχνα μπορω, αλλα με τη νοοτροπια εδω, ειναι λιγακι δύσκολο..
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Κι εγώ θα το ήθελα πολύ αλλά δεν το βρήκα. Άλλο να τους λες τι ισχύει και σου λένε κι αυτοί τι νομίζουν ότι ισχύει νομικά και άλλο να τους κολλάς την εκτύπωση στα μούτρα!
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
46
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Κι εγώ θα το ήθελα πολύ αλλά δεν το βρήκα. Άλλο να τους λες τι ισχύει και σου λένε κι αυτοί τι νομίζουν ότι ισχύει νομικά και άλλο να τους κολλάς την εκτύπωση στα μούτρα!
Τώρα με πιάνεις :) , αυτό ακριβώς θέλω και εγώ να τα έχω στην κατοχή μου και όχι ως απλό κείμενο... ;)
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
παιδια,το εψαχνα κι εγω παλιοτερα.Τι μπηκα σε σελιδες υπουργειων,σε σελιδες για ζωα,τιποτα.Οι φιλοι μου απο το λιμενικο,ετσι ακριβως το βρισκουν.Ετσι τους το εχουν στειλει,μου ειπαν.Τιποτα παραπανω.Κι εμενα περιεργο μου φαινεται,αλλα οσο κι αν εψαξαν στα αρχεια τους,ως ενημερωση ειχε ερθει.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το βρηκα στο GAB:


Άρθρο 230, παραγρ. Ζ Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99): "Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων"

Εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ: "Προς πληρέστερη κατονόηση των προαναφερομένων, σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. Μ.Φ. 2119.4/3/06/16-06-2006 εγκύκλιο της Υπηρεσίας μας η ύπαρξη λουομένων σε μία θαλάσσια περιοχή αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση για τον χαρακτηρισμό της περιοχής αυτής ως χώρου λουομένων και την ως εκ τούτου, εφαρμογή της απαγορευσης της ως άνω διάταξης για τον χώρο αυτό. Στην περίπτωση κατά την οποία σε μία τοποθεσία ή παραλία (στην οποία δεν παρευρίσκονται την δεδομένη χρονική στιγμή λουόμενοι) κυκλοφορεί ιδιοκτήτης ζώου μαζί με αυτό ή ο εν λόγω προβαίνει στο λούσιμο του ζώου, τότε ο ιδιοκτήτης δεν διαπράτει παράβαση. Εαν όμως στην ίδια τοποθεσία καταφθάσουν λουόμενοι, τότε ο ιδιοκτήτης οφείλει είτε να το απομακρύνει από την τοποθεσία αυτή, είτε να το διατηρήσει ασφαλισμένο σε απόσταση από τους λουόμενους τέτοια που να μην παρενοχλούνται αυτοί προκειμένου να μην διαπράτει την ανωτέρω παράβαση"

Αυτά είναι τα σχετικά κείμενα, και όπως καταλαβαίνεις απαγορεύονται παντού... Βέβαια η απόσταση που δεν παρενοχλούνται οι λουόμενοι μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους...



Ωχ!Μηπως τελικα δεν επιτρεπεται;:confused:
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
46
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Το βρηκα στο GAB:


Άρθρο 230, παραγρ. Ζ Γενικού Κανονισμού Λιμένων (ΦΕΚ 912/11-10-99): "Απαγορεύεται η κυκλοφορία ζώων και το λούσιμο αυτών σε χώρους λουομένων"

Εγκύκλιος Μ.Φ. 3111.10/1/93/20-05-93 της Διεύθυνσης Λιμενικής Αστυνομίας του ΥΠΕΝ: "Προς πληρέστερη κατονόηση των προαναφερομένων, σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. Μ.Φ. 2119.4/3/06/16-06-2006 εγκύκλιο της Υπηρεσίας μας η ύπαρξη λουομένων σε μία θαλάσσια περιοχή αποτελεί απαραίτητη προυπόθεση για τον χαρακτηρισμό της περιοχής αυτής ως χώρου λουομένων και την ως εκ τούτου, εφαρμογή της απαγορευσης της ως άνω διάταξης για τον χώρο αυτό. Στην περίπτωση κατά την οποία σε μία τοποθεσία ή παραλία (στην οποία δεν παρευρίσκονται την δεδομένη χρονική στιγμή λουόμενοι) κυκλοφορεί ιδιοκτήτης ζώου μαζί με αυτό ή ο εν λόγω προβαίνει στο λούσιμο του ζώου, τότε ο ιδιοκτήτης δεν διαπράτει παράβαση. Εαν όμως στην ίδια τοποθεσία καταφθάσουν λουόμενοι, τότε ο ιδιοκτήτης οφείλει είτε να το απομακρύνει από την τοποθεσία αυτή, είτε να το διατηρήσει ασφαλισμένο σε απόσταση από τους λουόμενους τέτοια που να μην παρενοχλούνται αυτοί προκειμένου να μην διαπράτει την ανωτέρω παράβαση"

Αυτά είναι τα σχετικά κείμενα, και όπως καταλαβαίνεις απαγορεύονται παντού... Βέβαια η απόσταση που δεν παρενοχλούνται οι λουόμενοι μπορεί να ερμηνευτεί με διάφορους τρόπους...



Ωχ!Μηπως τελικα δεν επιτρεπεται;:confused:


Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει απόσταση τουλάχιστον 20 μέτρων από τον επόμενο λουόμενο!
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Τώρα να φανταστώ αυτή η απόσταση ασφαλείας μάλλον μεγαλώνει και με το μέγεθος του σκύλου.
Γιατί αλλιώς έρχεσαι κοντά σε ένα κανίς και αλλιώς σε ένα Γ.Π.
Εγώ παντός στην παραλία που πάμε στην Σάμο έτσι και αλλιώς έχω την άνεση να απέχω απο τον πιο κοντινό τουλάχιστον πάνω απο 100μ οπότε αν έρθει κάποιος πιο κοντά δεν θα φύγω ΕΓΩ αλλά να πάει αυτός πιο εκι .
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
46
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
:p την καλύτερη δουλειά θα κανείς!
Θα του πεις πως υπάρχει νόμος να είσαι πάνω απο 50 μέτρα μακριά μου επειδή είμαι με τον 4άποδο μου μαζί!!! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει απόσταση τουλάχιστον 20 μέτρων από τον επόμενο λουόμενο!
Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κι εγώ αλλά πάλι αν δεν το βρούμε γραμμένο επισήμως δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε...
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
τελικά που καταλήξαμε σε αυτό το θέμα?
δεν επιτρέπεται στα σκυλιά να κολυμπάνε αλλά επιτρέπεται να παρευρίσκονται δίπλα μας στην παραλία ή δεν επιτρέπεται τίποτα απ τα δύο???
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καταληγουμε στο να ευχεσαι να μη βρεθει κανενα στραβοξυλο μαζι σου στην παραλια.

Πηγαινουμε σε οσο ερημικοτερη παραλια μπορουμε και φροντιζουμε να μην ενοχλησει ο σκυλος μας κανενα τριγυρω για να μην βρουν πατημα.
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
46
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Άρα ξυπνάμε νωρίς και απολαμβάνουμε το μπανάκι με το λατρευτό μας 4άποδο όσο είναι νωρίς πριν πλακώσουν οι επιτήδειοι ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
εμένα το θέμα μου είναι κυρίως στις διακοπές θα μένουμε σε ξενοδοχείο και σίγουρα δεν θέλω να τον αφήνω πίσω μόνο του και 'γω να τρέχω στις παραλίες..οπότε θα έρχεται αναγκαστικά μαζί μου!
πόσες ποια ερημικές παραλίες να βρω μέσα σε μια βδομάδα στην κέρκυρα?(που πάω και για πρώτη φορά..)
του έχω πάρει μια μικρή σκηνούλα ώστε να μην είναι στον ήλιο εννοείται θα έχει και το μπολάκι του με το νερό και του έχω πάρει και μια μικρή φουσκωτή πισινούλα (ξέρετε αυτή για τα μωρά) για να μπορεί να δροσιστεί αφού δεν θα μπορεί να μπει στην θάλασσα..
δεν ξέρω τι άλλο να κάνω? λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα??
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
46
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
εμένα το θέμα μου είναι κυρίως στις διακοπές θα μένουμε σε ξενοδοχείο και σίγουρα δεν θέλω να τον αφήνω πίσω μόνο του και 'γω να τρέχω στις παραλίες..οπότε θα έρχεται αναγκαστικά μαζί μου!
πόσες ποια ερημικές παραλίες να βρω μέσα σε μια βδομάδα στην κέρκυρα?(που πάω και για πρώτη φορά..)
του έχω πάρει μια μικρή σκηνούλα ώστε να μην είναι στον ήλιο εννοείται θα έχει και το μπολάκι του με το νερό και του έχω πάρει και μια μικρή φουσκωτή πισινούλα (ξέρετε αυτή για τα μωρά) για να μπορεί να δροσιστεί αφού δεν θα μπορεί να μπει στην θάλασσα..
δεν ξέρω τι άλλο να κάνω? λέτε να αντιμετωπίσω πρόβλημα??
Καλημέρα :) Κέρκυρα θα βρίσκομαι και εγώ φέτος αλλά δυστυχώς λόγο έλλειψης χώρου στο αυτοκίνητο ο μικρός για την 1 εβδομάδα θα μείνει πίσω... :(
Όμως δεν ξέρω αν έχεις κανονίσει ή όχι απλά το αναφέρω επειδή εκεί που κλείσαμε σε μπανγκαλοουζ :) άκουγαν τον μικρό που γαβγιζε και μας ρώτησαν αν θα τον πάρουμε μαζί γιατί δεν είχαν πρόβλημα και υπεθεσα πως θα έχουν και οργανωμένες παραλίες...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.128
Μηνύματα
895.993
Μέλη
19.940
Νεότερο μέλος
desps