Εκθέσεις Σκύλων - Όλα όσα θέλετε να ρωτήσετε...


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Η δουλειά για την οποία πρέπει να έχουν εκπαιδευτεί να κάνουν είναι να πάνε σε έκθεση και να μπορούν να κριθούν.Όλα τα υπόλοιπα που υπαινίσσεσαι,δεν έχουν σχέση με την παρουσία σε έκθεση.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το στόμα είναι ευαίσθητο σημείο και προσωπικά κατανοώ αυτό που λες ειδικά όσον αφορά δυναμικές φυλές.
Από την άλλη βέβαια μην ξεχνάμε πως τα σκυλιά δεν είναι μόνα τους, είναι με τον άνθρωπό τους και χρειάζεται να έχουν πλήρη έλεγχο της κατάστασης.
Αν εγώ ήμουν κριτής θα δίσταζα να έβαζα χέρι στο στόμα ενός πρέσα πχ ή ενός ορεινού ποιμενικου. Θα ζητούσα να μου ανοίξουν το στόμα τους να τσεκάρω.

Αλλά το άγγιγμα και η εξέταση είναι must. Άλλωστε σκύλο πας, δεν πας τον γκοτζιλα
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Aυτος τωρα τι ηθελε να δει?:confused:View attachment 59711
Αυτό δεν είναι εξέταση, λαρυγγοσκόπηση είναι... Βλέπεις όλον τον εσωτερικό κόσμο του σκύλου με τη μία... Και είναι για τους λάτρεις της ανδρεναλίνης βεβαίως βεβαίως!!

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο @Yorkaddict ευχαριστούμε πολύ :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κανενας κριτης δε νομιζω οτι θα πεταγε εξω σκυλο εαν ο χειριστης ζητουσε εκεινος να δειξει τα δοντια του σκυλου του.
.
Τον δικο μου σκυλο, πριν κανα δυο χρονια, ως overaggresive ενας κυριουλης ανατολικης προελευσης που ηθελε να ανοιξει στομα χωρις την δικη μου παρεμβαση,
Τον αρσενικο ενηλικο σκυλο φιλου στην Λαμια οταν ηρθε με φορα απο πισω ξαφνιαζοντας σκυλο κ χειριστη για να δει οτι τα εχει κ τα δυο κατεβασμενα,
Κι ενα συμβαν στην πορτα που ερχοταν ο βοηθος φορστατος με το χερι σηκωμενο κ το σκανερ προτεταμενο φωναζοντας κατα πανω μας......

Αυτα απο αμεσες εμπειριες.....
Οποτε ναι, υπαρχουν μερικοι που πανε γυρευοντας.....
 
  • Like
Reactions: Orilis


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Το στόμα είναι ευαίσθητο σημείο και προσωπικά κατανοώ αυτό που λες ειδικά όσον αφορά δυναμικές φυλές.
Από την άλλη βέβαια μην ξεχνάμε πως τα σκυλιά δεν είναι μόνα τους, είναι με τον άνθρωπό τους και χρειάζεται να έχουν πλήρη έλεγχο της κατάστασης.
Αν εγώ ήμουν κριτής θα δίσταζα να έβαζα χέρι στο στόμα ενός πρέσα πχ ή ενός ορεινού ποιμενικου. Θα ζητούσα να μου ανοίξουν το στόμα τους να τσεκάρω.

Αλλά το άγγιγμα και η εξέταση είναι must. Άλλωστε σκύλο πας, δεν πας τον γκοτζιλα
συμφωνουμε στο γενικο σκεπτικο με την εξης διαφορα η οποια εγειρει και την "διαφωνια" μου αναφορικα με τον τροπο τελεσης της εξετασης...

στην φυλαξη χωρου,ενα πολυ σημαντικο κομματι,ειναι η δυνατοτητα του ζωου να λειτουργησει, υπο συνθηκες, κατα το ενστικτωδες δοκουν της στιγμης,απουσης εντολης...τι εννοω...

το να κανεις εναν σκυλο απολυτως υπακουο ετσι ωστε να λειτουργει μονο εντεταλμενος ειναι το ευκολο...μπορεις δηλαδη να κανεις τον σκυλο να ανεχεται τα παντα και να δρα μονο κατ εντολην...

εκει ομως ειναι και το culprit που λενε και οι φιλοι μας οι αγγλοι και ειθισται ,στους κυκλους του χωρου, να περιγραφεται υπο μορφην ανεκδοτου...

ιδιοκτητης που κοιμαται το βραδυ και ενας σκυλος που απλως παρατηρει τον κλεφτη να κανει την δουλεια του, περιμενοντας την εντολη που δεν ηρθε ποτε...εχει πεσει πολυς κοσμος,υπερμαχος του απολυτου ελεγχου, στην συγκεκριμενη "λουμπα",μεχρι την στιγμη που εγινε η επιφοιτηση του αγιου πνευματος και αντεληφθησαν οι συγκεκριμενοι εκπαιδευτες οτι ο απολυτος ελεγχος ,υπο συνθηκες ,μπορει να καταστει μειονεκτημα...

η λυση βρεθηκε στην ενισχυση της φυσικης "εχθρας" του ζωου προς οτιδηποτε ξενο,κατι που επιτευχθηκε μεσω του περιορισμου της αμεσης σωματικης επαφης με ξενους στον μεγαλυτερο δυνατο βαθμο,ετσι ωστε να μπορει το ζωο να αντιδρασει ανεξαρτητως ιδιοκτητη...

οπως αντιλαμβανεσαι λοιπον,ενα τετοιου ειδους ζωο αδυνατει να κριθει μορφολογικα., κατι που κατ εμε ειναι αδικο...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έχω την εντύπωση (αλλά όχι τη γνώση, να πω την αλήθεια) ότι όταν ο χαρακτήρας της φυλής είναι τέτοιος, αναφέρεται ακόμα και στο πρότυπο, και νομίζω ακολουθείται και από ότι κριτές. Η εντύπωση μου έχει μείνει από παλιά που κάτι διάβαζα για φίλα μπραζιλέιρο σε έκθεση, που οι κριτές δεν άγγιξαν. Αυτά, υποθέτω, έχουν προβλεφθεί.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
του Γιώργου Κωστόπουλου, εκπαιδευτή, εκτροφέα, διεθνή κριτή F.C.I.

Τι σημαίνουν οι τίτλοι C.A.C. και Πρωταθλητής;
Το C.A.C. ( ή Πιστοποιητικό Πρωταθλητού Μορφολογίας) απονέμεται από τον κριτή σε έναν σκύλο τον οποίο θεωρεί πραγματικά εξαιρετικής γενικής ποιότητας και άξιο να φέρει τον τίτλο του Πρωταθλητή. Ο κριτής δεν υποχρεούται να απονέμει το C.A.C. παρά μόνον εάν πιστεύει ότι ο σκύλος το αξίζει, και μόνον σε έναν αρσενικό και ένα θηλυκό ζώο σε κάθε φυλή. Με τρία C.A.C. από τρεις διαφορετικούς κριτές ο σκύλος αποκτά τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος.
Το C.A.C. μπορεί να απονεμηθεί μόνο σε σκύλους ηλικίας 15 μηνών και άνω.
Πηγή
μια και παραπανω δεν εξηγει τελικα τι σημαινει cac ή cacib, ας δουμε τι σημαινει :):

και οι δυο τιτλοι ειναι αρκτικολεξα απο γαλλικες λεξεις.

ο τιτλος c. a. c. ειναι τα αρχικα των λεξεων: Certificat d' Aptitude au Championat.
δηλαδη σημαινει κατα λεξη: πιστοποιητικο καταλληλοτητας/ ικανοτητας σε πρωταθλημα και αφορα εθνικο επιπεδο.

ο τιτλος c. a. c. i. b. ειναι τα αρχικα των λεξεων: Certificat d' Aptitude au Championat International de Beauté.
δηλαδη σημαινει κατα λεξη: πιστοποιητικο καταλληλοτητας/ ικανοτητας σε διεθνες πρωταθλημα ομορφιας και αφορα διεθνες επιπεδο.

κανενας απο τους δυο τιτλους δε χρηζει αυτοματα καποιο σκυλο πρωταθλητη.
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
η λυση βρεθηκε στην ενισχυση της φυσικης "εχθρας" του ζωου προς οτιδηποτε ξενο,κατι που επιτευχθηκε μεσω του περιορισμου της αμεσης σωματικης επαφης με ξενους στον μεγαλυτερο δυνατο βαθμο,ετσι ωστε να μπορει το ζωο να αντιδρασει ανεξαρτητως ιδιοκτητη...

οπως αντιλαμβανεσαι λοιπον,ενα τετοιου ειδους ζωο αδυνατει να κριθει μορφολογικα., κατι που κατ εμε ειναι αδικο...
Δεν τις γνωρίζω τις μεθόδους που λες, δεν έχω ασχοληθεί.

Αυτό που γνωρίζω είναι πως ο σκύλος πρέπει να είναι ελεγχόμενος από τον άνθρωπό του κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
Οφείλει ο άνθρωπός του να τον κουμαντάρει.
ή μήπως όχι;;;

αν μαζεψει καποιον χ αριθμο απο cac δεν γινετε πρωταθλητης;
Ναι, στην Ελλάδα θέλει 3 CAC από 3 διαφορετικούς κριτές
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τον δικο μου σκυλο, πριν κανα δυο χρονια, ως overaggresive ενας κυριουλης ανατολικης προελευσης που ηθελε να ανοιξει στομα χωρις την δικη μου παρεμβαση...........
Έχω την εντύπωση (αλλά όχι τη γνώση, να πω την αλήθεια) ότι όταν ο χαρακτήρας της φυλής είναι τέτοιος, αναφέρεται ακόμα και στο πρότυπο, και νομίζω ακολουθείται και από ότι κριτές. Η εντύπωση μου έχει μείνει από παλιά που κάτι διάβαζα για φίλα μπραζιλέιρο σε έκθεση, που οι κριτές δεν άγγιξαν. Αυτά, υποθέτω, έχουν προβλεφθεί.
Πιστευω οτι κατα κανονα ισχυει αυτο. Και το εχω δει και γω αρκετες φορες. Και τα Προτυπα σε καποιες φυλες ειναι ξεκαθαρα στο θεμα αγνωστων, επιφυλακτικοτητας κλπ . Σε συνδυασμο λοιπον με την απαντηση του κου Κωστοπουλου
" Η κάθε φυλή έχει ένα πρότυπο. Το πρότυπο είναι η λεπτομερής περιγραφή του τέλειου εκπροσώπου, του ιδανικού. Χαρακτηριστικά μορφολογίας (εξωτερικά), αναλογίες, ποιότητα και χρώμα τριχώματος, κίνηση και χαρακτήρας είναι οι σημαντικότερες παράμετροι που καλύπτονται."
Αφου λοιπον οι Εκθεσεις αποτελουν σημαντικο εργαλειο εκτροφης και ο χαρακτηρας αξιολογειται, θα πρεπει οι κριτες να σεβονται αρχικα τα Προτυπα.
Κριτες σαν τον παραπανω που επιθυμουν να δουν το φαρυγγα του σκυλου ή σηκωνουν τα σκυλια στον αερα για να δουν-ψαχουλεψουν τους ορχεις ή επιμενουν οτι πρέπει οι ιδιοι να βάλουν το χερι τους μεσα στο στομα του σκυλου οταν εχει ηδη ευγενικα σημειωθει οτι ο σκυλος δεν το δεχεται, νομιζω οτι ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας. Θα μου πεις .. γιατι δεν πετανε αυτους εξω? Αυτο ειναι αλλο θεμα...
Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι ενας σκυλος που απλα με το βλεμμα του κριτη θελει να τον φαει ειναι αποδεκτος. Κανενα Προτυπο δεν αναφερει "οτι κινειται πεθαινει". Ποσο μαλλον οταν διπλα του ειναι ο χειριστης του. Και ενας τετοιος σκυλος δε θα πρεπει να του επιτρεπεται να συμμετεχει σε Εκθεση. Και εγω προσωπικα το θεωρω απολυτα λογικο και θεμιτο. Οσο θεμιτο ειναι να επιθυμει καποιος να τον εχει στο σπιτι του.

στ)σκύλοι οι οποίοι αποπειραθούν να δαγκώσουν τον κριτή ή αρνούνται να δεχθούν την εξέταση από αυτόν

Η αποψη μου ειναι οτι το δευτερο σκελος ειναι τελειως λαθος διατυπωμενο και θα πρεπει ο ΚΟΕ να το εξετασει. (λεμε τωρα...)
 
  • Like
Reactions: yasemin and Orilis


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
το να κανεις εναν σκυλο απολυτως υπακουο ετσι ωστε να λειτουργει μονο εντεταλμενος ειναι το ευκολο...


ιδιοκτητης που κοιμαται το βραδυ και ενας σκυλος που απλως παρατηρει τον κλεφτη να κανει την δουλεια του, περιμενοντας την εντολη που δεν ηρθε ποτε...εχει πεσει πολυς κοσμος,υπερμαχος του απολυτου ελεγχου, στην συγκεκριμενη "λουμπα"
Φοβερή ανάλυση...Λίγο ακόμα και θα το πιστέψουμε...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Amaliaz
Λαβε υπ οψιν σου, οτι πολλες φορες ο σκυλος δεν συνοδευεται απο τον ιδιοκτητη του, αλλα απο handler, επαγγελματια η μη, μεσα στο στιβο.....

Επισης λαβε υπ οψιν σου οτι πολλες φορες οι αλλοι διαγωνιζομενοι που παρουσιαζουν την ιδια στιγμη στο στιβο τα σκυλια τους δεν κρατουν τις απαιτουμενες αποστασεις, εσκεμμενα η μη, κ ειδικα στα ενηλικα ζωα αυτο συνιστα προβλημα.......
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
@Amaliaz
Λαβε υπ οψιν σου, οτι πολλες φορες ο σκυλος δεν συνοδευεται απο τον ιδιοκτητη του, αλλα απο handler, επαγγελματια η μη, μεσα στο στιβο.....

Επισης λαβε υπ οψιν σου οτι πολλες φορες οι αλλοι διαγωνιζομενοι που παρουσιαζουν την ιδια στιγμη στο στιβο τα σκυλια τους δεν κρατουν τις απαιτουμενες αποστασεις, εσκεμμενα η μη, κ ειδικα στα ενηλικα ζωα αυτο συνιστα προβλημα.......
Κατσε ρε συ. Ενας "τετοιος" σκυλος συνοδευεται απο χαντλερ ?!!

Αυτο ειναι οντως προβλημα για πααααααααρα πολλα σκυλια και οχι μονο για τις φυλες- σκυλια που μιλαμε. Και παλι ο χειριστης του σκυλου καλειται να "προσταστεψει" το ζωο του.
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
...στην Ελλάδα θέλει 3 CAC από 3 διαφορετικούς κριτές
Οι διοργανωτες φροντιζουν σε καθε εκθεση (π.χ. Σαββατο και επειτα Κυριακη ή στην τριημερη που γινεται στην Αθηνα συνηθως) να υπαρχουν διαφορετικοι κριτες για καθε ομαδα ωστε ενας σκυλος να μπορει να αναδειχθει πρωταθλητης μεσα σε 3 μερες αν οντως το αξιζει ;
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Δεν τις γνωρίζω τις μεθόδους που λες, δεν έχω ασχοληθεί.

Αυτό που γνωρίζω είναι πως ο σκύλος πρέπει να είναι ελεγχόμενος από τον άνθρωπό του κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.
Οφείλει ο άνθρωπός του να τον κουμαντάρει.
ή μήπως όχι;;;
γενικευεις...

οποιεσδηποτε συνθηκες,λαμβανομενης παντοτε υπ οψιν της φυσης της φυλης και της εργασιας την οποια καλειται να πραγματοποιησει το ζωο στην καθημερινοτητα του...

σου εξηγησα το πως και το γιατι σε αυτο που παρεθεσες...το οτι δεν γνωριζεις την μεθοδολογια δεν σημαινει οτι δεν εισαι σε θεση να αντιληφθεις την λογικη της...εσυ ειδικα,με βαση τις γενικοτερες γνωσεις σου στο θεμα σκυλος,θεωρω οτι δεν προβληματιζεσαι καν...



Φοβερή ανάλυση...Λίγο ακόμα και θα το πιστέψουμε...
εδω πιστεψατε τον τσιπρα,σε εμενα θα κολλησετε?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οι διοργανωτες φροντιζουν σε καθε εκθεση (π.χ. Σαββατο και επειτα Κυριακη ή στην τριημερη που γινεται στην Αθηνα συνηθως) να υπαρχουν διαφορετικοι κριτες για καθε ομαδα ωστε ενας σκυλος να μπορει να αναδειχθει πρωταθλητης μεσα σε 3 μερες αν οντως το αξιζει ;
Ναι, βάζουν τις λεγόμενες "ειδικές" μέσα στο διήμερο, ώστε ο σκύλος να πάρει 3 διαφορετικές κρίσεις από 3 διαφορετικούς κριτές.
Αν και στις 3 κρίσεις πάρει CAC, γίνεται Champion.
Φυσικά συμπληρώνεις από προηγούμενες εκθέσεις.

Επίσης παίζει και το Reserve CAC. (RCAC)

Ο κριτής έχει την δυνατότητα αν πραγματικά ο σκύλος το αξίζει, να απονείμει CAC και RCAC στο πρώτο και δεύτερο αντίστοιχα καλύτερο αρσενικό και θηλυκό που θα πάρουν την κρίση "ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ" στις κατηγορίες :
• εφήβων (intermediate)
• ανοικτής (open)
• πρωταθλητών (champion)

Αρα από 3 κατηγορίες έχουν την δυνατότητα να πάρουν CAC και RCAC 4 σκύλοι:
2 αρσενικοί
2 θηλυκοί

Αν ο σκύλος που θα πάρει το CAC είναι ΗΔΗ πρωταθλητής στην χώρα που γίνεται η έκθεση, το Reserve του δεύτερου προσμετράται κανονικά σαν CAC. Συνεπώς ένας σκύλος μπορεί να γίνει CH ακόμα και με 3 RCAC (φυσικά με την προϋπόθεση που προανέφερα).


Για τα τζουνιοράκια και τους Βετεράνους υπάρχουν ξεχωριστά πιστοποιητικά.
Τα JCAC και VCAC αντίστοιχα. Οπως φυσικά και τα Reserve, RJCAC και RVCAC, στα οποία ακολουθείται αντίστοιχος τρόπος απονομής όπως το RCAC.

Σε αυτές τις δύο κατηγορίες, αρκούν 2 πιστοποιητικά (και όχι 3) για να γίνει ένας σκύλος Junior Champion και Veteran Champion αντίστοιχα.

Τα reserve δίδονται με την προϋπόθεση πως θα δοθεί CAC στον πρώτο και φυσικά αν οι σκύλοι πάρουν τον χαρακτηρισμό "ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ".
Ο κριτής δεν είναι υποχρεωμένος να δώσει τέτοια πιστοποιητικά (CAC-RCAC, JCAC-RJCAC, VCAC-RVCAC) . Ανεξάρτητα αν ο σκύλος πάρει "ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ" ή 'οχι, τα δίνει μόνον αν κρίνει πως οι σκύλοι το αξίζουν.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Το CAC δινεται μονο σε σκυλια που το αξιζουν,ετσι ; Δηλαδη αν υπαρχει π.χ. ενας μονο διαγωνιζομενος σε μια συγκεκριμενη φυλη και παρει "πολυ καλος" (ή οπως αλλιως λεγεται),θα παρει μονο το BOB (απο την στιγμη που δεν υπαρχει αλλος σκυλος ) ; Το CAC δινεται μονο σε σκυλια που εχουν παρει "εξαιρετος'' ;

Επισης,τι γινεται με τα best of opposite sex κτλ ; Αν ενα θηλυκο σκυλι παρει το ΒΟΒ,το αρσενικο μπορει να παρει το best of opposite sex και αντιστροφα ;

Τελος,κατι γενικοτερο,γιατι τις περισσοτερες φορες τα αρσενικα παντα υπερτερουν των θηλυκων στις εκθεσεις ; Το προτυπο της καθε φυλης εχει δημιουργηθει με βαση τα αρσενικα αρα και οι κριτες προτιμουν τα αρσενικα ;