Εκθέσεις Σκύλων - Όλα όσα θέλετε να ρωτήσετε...


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Προφανώς και δεν είναι. Η κάνεις σωστά και όπως πρέπει την δουλειά, ή δεν την κάνεις καθόλου. Από πότε θα αρχίσουμε να υποστηρίζουμε, ότι ο σωστός εκτροφέας, οποιασδήποτε φυλής, δικαιούται να μην κατεβαίνει σε εκθέσεις, βρε Sirko; Γιατί θα πρέπει να το παραλείψουμε το κομμάτι αυτό;

[* Οφείλω να πω, ότι εσκεμμένα παρέλειψα να σχολιάσω, το "παγκόσμιο" κομμάτι της υπόθεσης. Ας το αφήσουμε καλύτερα απ'έξω]
Απο την στιγμη που ζουμε στον αληθινο κοσμο . Υπαρχει ενας ολοκληρος τομεας που ειλικρινα δεν τον νοιαζουν οι εκθεσεις και τους νοιαζει περισσοτερο αν μπορει να βγαλει την εργασια ο σκυλος , και αφου μπορει να την βγαλει θεωρουν οτι ειναι καταλληλος και για αναπαραγωγη . Γι αυτους οι ακαταλληλοι ειναι οι αλλοι που κατεβαινουν στις εκθεσεις . Και ενα σκυλι εργασιακο που συνεχεια το εχεις στην ενταση και το εχεις στα "κοκκινα" το θεωρω παραλογο και αδικο για το σκυλι να το πιεσεις να κατεβει σε μια εκθεση .
Εκτος αυτου πες οτι ενας θελει να παρει ενα σκυλο για εργασια , τι θα κοιταξει ? αν εχει cac kai cacib η αν εχει δυνατα νευρα γερο δαγκωμα και το λεει η καρδια του ?
Οπως ειπα διαλεγεις και παιρνεις , δε χρειαζεται να απαξιωνεις τιποτα απλα θελει πολυ ψαξιμο και υπομονη .
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Αντε λιγο να τα παρουμε απο την αρχη ,
Κατα την διαρκεια της κρισης εχεις το δικαιωμα να ανοιξεις εσυ το στομα του σκυλου και να πεις στον κριτη απλα να μετρησει δοντια , τωρα καποια στιγμη ο κριτης πρεπει να ψιλαφησει τον σκυλο οποτε εσυ σαν ιδιοκτητης πρεπει να εγγυηθεις την ασφαλεια του κριτη , τωρα ειτε με εντολη ειτε με κεφαλοκλειδωμα ο κριτης πρεπει να πιασει και τα κακκαλα του σκυλου , διαλεγεις και περνεις .
Μου φαινεται απο οσα γραφω καταλαβαινεις οτι σε συμφερει και οσες φορες σε εχω ρωτησει κατι δεν μου εχεις απαντησει , αλλα τεσπα ας κανουμε μια προσπαθεια μπας και βγαλουμε ακρη .
Εχεις ενα σκυλο εκπαιδευμενο για φυλακα και ειναι σουπερ στην εργασια , γιατι αυτο το σκυλι πρεπει να το κατεβασεις σε μια εκθεση και να εχεις συνεχεια το ανχος μη γινει κατι , εκτος οτι ειναι ενα στρες για εσενα ειναι αδικο και για τον σκυλο γιατι ενω του εχεις μαθει αλλα πραματα και του εχεις δωσει συγκεκριμενες εικονες ερχεται η στιγμη που του ζητας στο ξαφνικο να κανει αλλα εντελως πραματα . Γιατι να τον πιεσεις εστω και με εντολες η ακομα χειροτερα να χρειαστει να τον διορθωσεις , θα το κουρασεις το σκυλι και για εμενα θα εισαι αδικος εναντιον του .
Τωρα παρ ολα αυτα αμα θες και μπορεις να εχεις σε κοντρολ το σκυλο , μπορεις να κατεβεις σε εκθεση και να παρεις την κριση σου , δε σε εμποδιζει κανεις .
Κοιτα αν ενας εκτροφεας που τα σκυλια του τα προοριζει για εργασια εχει αλλους τροπους να δειξει την ποιοτητα της εκτροφης του , βεβαια το ιδανικο ειναι να διαπρεπουν και στους δυο τομεις αλλα αυτο πλεον ειναι λιγο ουτοπικο , δες καλη ωρα τα γερμανικα . Απλα δε χρειαζεται να τα απαξιωνεις ολα , εχεις τις επιλογες σου και αναλογα πρατεις , δεν σε αναγκαζει κανεις να πας σε εκθεση και να αγορασεις απο εκει σκυλο .
Αληθεια τωρα εχεις πατησει το ποδι σου σε εκθεση και αν ναι σε ποσες ?
οντως να το πιασουμε απο την αρχη , με εμενα να σου δινω μια συμβουλη...
ασε την συγκαταβατικοτητα κατα μερος...ειναι κατι στο οποιο ειμαι απο τους καλυτερους του ειδους και αν το κανω θα στεναχωρηθεις και μετα θα μου το παιζεις προσβεβλημενος...

ας ξεκινησουμε λοιπον απο τα βασικα με εμενα να κανω προσπαθεια να μην σου απαντησω αναλογως..

1)οταν γραφεις ειρωνικα,χωρις να εχεις προκληθει,θα απαντηθεις κατα τον ιδιο η και χειροτερο τροπο...

2)το αυτον περι δηκτικοτητας...

3)οταν δεν απαντω σε κατι σημαινει οτι η πορεια της συζητησης μου δειχνει οτι δεν γινομαι αντιληπτος, οποτε σταματω να χανω τον χρονο μου...

εγραψες μια ακρως ειρωνικη παραγραφο η οποια ηταν ,λιαν επιεικως, πασαλειμμα του θεματος και απαντηθηκες καταλληλως...παρα ταυτα δεν περιοριστηκα μονο στο υφος της ανταπαντησης αλλα εγραψα και επι του θεματος...

το δευτερο ποστ σου δειχνει αυτο ακριβως που ειχες στο κεφαλι σου απο την αρχη,αλλα δυστυχως η αποδοση του στο πρωτο σου ποστ,ουδεμια σχεση ειχε με αυτο...οπως αντιλαμβανεσαι αυτο ειναι δικο σου προβλημα που πρεπει να λυσεις,πλην της περιπτωσης που το πρωτο ποστ ηταν συνειδητη επιλογη,οποτε βλεπε την προηγουμενη παραγραφο..

στο δια ταυτα...

η μαρεκο στο ειπε με δυο γραμμες...εγω θα στο πω με περισσοτερες...

καλως η κακως το το ιδανικο δεν ειναι αυτο που μετραει παντα...ακομη και στις περιπτωσεις που μετραει, θα μετρησει πολυ περισσοτερο εαν συνοδευεται κι απο επισημες περγαμηνες...αυτο το ξερουν και τα πεζοδρομια...καλως η κακως (δις) το σκυλι ειναι ενα εμπορευσιμο αγαθο,κατι που αποδεικνυεται περιτρανα απο το πανηγυρι των εκθεσεων...με τον τροπο που γινεται ομως δεν εξυπηρετουνται ολων των ειδων οι εκτροφεις...

τα περι δικαιου και αδικου,στρεσαρισματος η μη ειναι κατι που θα κριθει και θα ζυγιστει απο τον εκαστοτε εκτροφεα-ιδιοκτητη...για να κανει κατι τετοιο ομως πρεπει πρωτα να του δοθει η δυνατοτητα...

αυτο ειναι το συζητουμενο και η λυση ειναι απλουστατη...ο λογος που δεν καθιερωνεται δεν ξερω ποιος ειναι αλλα φανταζομαι οτι εχει να κανει με πολιτικη ορθοτητα και με αποκλεισμο συγκεκριμενων ανθρωπων που θα ξεφτιλισουν συγκεκριμενους αλλους...

κατανοητο...κατα συνεπεια οδηγουμαστε στο εξης ασφαλες συμπερασμα...την δοξα πολλοι εμισησαν το χρημα ουδεις...

το οτι ειναι κατανοητο δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε γαργαρα και να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα...

υ.γ.ουτε απεξω δεν εχω περασει απο εκθεση και δεν προτιθεμαι να το κανω μια και προσωπικα μου ειναι παντελως αδιαφορη η διαδικασια...το χρημα ομως δεν θα βγει απο μενα και πεντε αλλους μαλακες του ιδιου σκεπτικου αλλα απο τον πολυ κοσμο...ο πολυς κοσμος λοιπον, "ακουει" τις εκθεσεις και στερειται αριστα δειγματα του ζητουμενου...
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
οντως να το πιασουμε απο την αρχη , με εμενα να σου δινω μια συμβουλη...
ασε την συγκαταβατικοτητα κατα μερος...ειναι κατι στο οποιο ειμαι απο τους καλυτερους του ειδους και αν το κανω θα στεναχωρηθεις και μετα θα μου το παιζεις προσβεβλημενος...

ας ξεκινησουμε λοιπον απο τα βασικα με εμενα να κανω προσπαθεια να μην σου απαντησω αναλογως..

1)οταν γραφεις ειρωνικα,χωρις να εχεις προκληθει,θα απαντηθεις κατα τον ιδιο η και χειροτερο τροπο...

2)το αυτον περι δηκτικοτητας...

3)οταν δεν απαντω σε κατι σημαινει οτι η πορεια της συζητησης μου δειχνει οτι δεν γινομαι αντιληπτος, οποτε σταματω να χανω τον χρονο μου...

εγραψες μια ακρως ειρωνικη παραγραφο η οποια ηταν ,λιαν επιεικως, πασαλειμμα του θεματος και απαντηθηκες καταλληλως...παρα ταυτα δεν περιοριστηκα μονο στο υφος της ανταπαντησης αλλα εγραψα και επι του θεματος...

το δευτερο ποστ σου δειχνει αυτο ακριβως που ειχες στο κεφαλι σου απο την αρχη,αλλα δυστυχως η αποδοση του στο πρωτο σου ποστ,ουδεμια σχεση ειχε με αυτο...οπως αντιλαμβανεσαι αυτο ειναι δικο σου προβλημα που πρεπει να λυσεις,πλην της περιπτωσης που το πρωτο ποστ ηταν συνειδητη επιλογη,οποτε βλεπε την προηγουμενη παραγραφο..

στο δια ταυτα...

η μαρεκο στο ειπε με δυο γραμμες...εγω θα στο πω με περισσοτερες...

καλως η κακως το το ιδανικο δεν ειναι αυτο που μετραει παντα...ακομη και στις περιπτωσεις που μετραει, θα μετρησει πολυ περισσοτερο εαν συνοδευεται κι απο επισημες περγαμηνες...αυτο το ξερουν και τα πεζοδρομια...καλως η κακως (δις) το σκυλι ειναι ενα εμπορευσιμο αγαθο,κατι που αποδεικνυεται περιτρανα απο το πανηγυρι των εκθεσεων...με τον τροπο που γινεται ομως δεν εξυπηρετουνται ολων των ειδων οι εκτροφεις...

τα περι δικαιου και αδικου,στρεσαρισματος η μη ειναι κατι που θα κριθει και θα ζυγιστει απο τον εκαστοτε εκτροφεα-ιδιοκτητη...για να κανει κατι τετοιο ομως πρεπει πρωτα να του δοθει η δυνατοτητα...

αυτο ειναι το συζητουμενο και η λυση ειναι απλουστατη...ο λογος που δεν καθιερωνεται δεν ξερω ποιος ειναι αλλα φανταζομαι οτι εχει να κανει με πολιτικη ορθοτητα και με αποκλεισμο συγκεκριμενων ανθρωπων που θα ξεφτιλισουν συγκεκριμενους αλλους...

κατανοητο...κατα συνεπεια οδηγουμαστε στο εξης ασφαλες συμπερασμα...την δοξα πολλοι εμισησαν το χρημα ουδεις...

το οτι ειναι κατανοητο δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανουμε γαργαρα και να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα...

υ.γ.ουτε απεξω δεν εχω περασει απο εκθεση και δεν προτιθεμαι να το κανω μια και προσωπικα μου ειναι παντελως αδιαφορη η διαδικασια...το χρημα ομως δεν θα βγει απο μενα και πεντε αλλους μαλακες του ιδιου σκεπτικου αλλα απο τον πολυ κοσμο...ο πολυς κοσμος λοιπον, "ακουει" τις εκθεσεις και στερειτε αριστα δειγματα του ζητουμενου...

Να αφησουμε την συγκαταβατικοτητα μιας και εισαι ο μετρ και θα με στεναχωρησεις , δε λεω ωραια αρχη κανεις μπραβο για διαλογο , τωρα που εθεσες τα πραματα στην βαση τους να σου θεσω και εγω και εγω καποιες βασεις να ξερεις , γενικα δε στεναχωριεμαι απο ατομα τα οποια δε τα ξερω και ποσο μαλλον απο ατομα που δεν θα ηθελα να γνωρισω μεσα στα οποια εισαι και εσυ , (αμοιβαια τα αισθηματα πες ) και γενικα δεν πολυπαιρνω στα σοβαρα ατομα τα οποια τα θεωρω φλυαρους και μιλανε χωρις να ξερουν η που ξερουν 5 πραγματα και θελουν να δειξουν οτι ξερουν 100 .

1) αμα θες να γινεις ειρωνικος γινε δεν εχω προβλημα αλλα οταν καποιος σε ρωταει αμα εχεις δει δυο πραματα και τον θεωρεις ειρωνικο , τι να σου πω κοιταξε το λιγο

2 ) αμα ηθελα τωρα να ηθελα να δειξω εσενα θα σε εκανα quote , αλλα οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται , κοιταξε το και αυτο

3) Το οτι δε γινεσαι επισης αντιληπτος κοιταξε το επισης , να σου δωσω ενα μικρο χιντ , δεν γινεσαι αντιληπτος γιατι αλλα λες μετα οταν παρεις την απαντηση σου, τα αλλαζεις και γενικα τα μπουρδοκλωνεις και μετα το παιζεις κινεζος και αυτο επειδη σορρυ κιολας μιλας για πραγματα που δεν ξερεις

στο δια ταυτα τωρα

ειπες σε προηγουμενο ποστ
"με βαση τα λεγομενα σου,να υποθεσω οτι οσα σκυλια πανε σε εκθεση μορφολογιας το κανουν για να χαρακτηριστουν ομορφα...προτυπα,προασπιση ,διατηρηση και διαφημιση της φυλης κλπ ειναι αστειοτητες...τριχωματακι ποζερια κι εσυ λαμπεις μπαμπη και να μαστε καλα...

ποσο δικιο εχουν τελικα καποια παραδοσιακοι εκτροφεις που γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια τις εκθεσεις και ακολουθουν τον δικο τους δρομο..."


και εγω εγραψα

Υπαρχει ενας ολοκληρος τομεας που ειλικρινα δεν τον νοιαζουν οι εκθεσεις και τους νοιαζει περισσοτερο αν μπορει να βγαλει την εργασια ο σκυλος , και αφου μπορει να την βγαλει θεωρουν οτι ειναι καταλληλος και για αναπαραγωγη . Γι αυτους οι ακαταλληλοι ειναι οι αλλοι που κατεβαινουν στις εκθεσεις .

μεταξυ μας εεε συμφωνουμε πανω κατω εμεις οι δυο αλλα εσυ μετα λες την γνωμη της μαρεκο οχι με 2 γραμμες αλλα με περισσοτερες..... το λακωνιζειν εστιν φιλοσοφειν πηγε για βρουβρες
hint
εγω και η μαρεκο διαφωνουσαμε .

αντε ας παμε παρακατω

σου εγραψα 2 φορες οτι μπορει καποιος να κατεβασει τον σκυλο του σε εκθεση αρκει να τον εχει σε κοντρολ και ξαναλες τα ιδια και ιδια αν θα του δωθει η ευκαιρια . ειλικρινα τι δε καταλαβαινεις ? ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟ οκ τωρα? νταξ? θελεις να μεγαλωσω και την γραμματοσειρα ?

εγω αν δε το πηρες χαμπαρι διαφωνω γενικα με την απαξιωση ααα μορφολογια αηδιες αααα εργασια αηδιες και επαναλαμβανω δεν χρειαζεται να απαξιωνεις τιποτα διαλεγεις και περνεις απλα πραματα , ουτε να κοροιδευεις τους μεν ουτε τους δε .
hint
καποιος εδω μεσα και δεν λεω ποιος εχει απαξιωσει κυναθληματα και σκυλια κυναθληματων χωρις να εχει δει πραγματικες προπονησεις αληθινων σκυλιων και απαξιωνει και τις εκθεσεις μορφολογιας χωρις να εχει πατησει το ποδι του και το χειροτερο εχει και αποψη επι παντως επιστητου ?

μετα μιλας για γαργαρες και κατι αηδιες σαν και λες εγω δεν ειπα τα πραματα οπως εχουν και δεν ειπα την γνωμη μου . ξαναδιαβασε λιγο τα ποστ μου μπας και καταλαβεις τι εννοω
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αντε λιγο να τα παρουμε απο την αρχη ,
Κατα την διαρκεια της κρισης εχεις το δικαιωμα να ανοιξεις εσυ το στομα του σκυλου και να πεις στον κριτη απλα να μετρησει δοντια
@Sirkos
Απο που προκυπτει αυτο;
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
εγώ δεν έχω δει κριτή να ανοίγει το στόμα τους σκύλου στις φυλές που χαζεύω.
Έχω δει κριτή να ζητάει να δει συγκεκριμένα δόντια, αλλά όχι να ανοίγει.
Σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν ειναι το συνηθισμένο.
Τώρα για την ψηλάφηση έχω δει και θεωρώ ότι πρέπει ο ιδιοκτήτης ακόμα και τον φύλακα του να μπορεί να τον έχει σε κοντρόλ,καταστάσεις τέτοιες μπορεί να του χρειαστούν και στον γιατρό.
Η αρχή ενός σκύλου φύλακα ή εργασίας ή οτι δηποτε είναι να μπορεί ο ιδιοκτήτης να τον κοντρολάρει. Δεν λέω ότι γίνεται πάντα και εγώ είχα σκύλο που δεν ανεχόταν ξένο χάδι και μπορεί να του έκανα κεφαλοκλείδωμα στον κτηνίατρο αλλά δεν είχα την απαίτηση να τον κατεβάσω και σε έκθεση μορφολογίας .
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
ειπες σε προηγουμενο ποστ
"με βαση τα λεγομενα σου,να υποθεσω οτι οσα σκυλια πανε σε εκθεση μορφολογιας το κανουν για να χαρακτηριστουν ομορφα...προτυπα,προασπιση ,διατηρηση και διαφημιση της φυλης κλπ ειναι αστειοτητες...τριχωματακι ποζερια κι εσυ λαμπεις μπαμπη και να μαστε καλα...

ποσο δικιο εχουν τελικα καποια παραδοσιακοι εκτροφεις που γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια τις εκθεσεις και ακολουθουν τον δικο τους δρομο..."


και εγω εγραψα

Υπαρχει ενας ολοκληρος τομεας που ειλικρινα δεν τον νοιαζουν οι εκθεσεις και τους νοιαζει περισσοτερο αν μπορει να βγαλει την εργασια ο σκυλος , και αφου μπορει να την βγαλει θεωρουν οτι ειναι καταλληλος και για αναπαραγωγη . Γι αυτους οι ακαταλληλοι ειναι οι αλλοι που κατεβαινουν στις εκθεσεις .
παραθετω μονο το παραπανω μια και ειναι το πιο κραυγαλεο...

με βαση αυτο αποδεικνυεται οτι δεν εισαι καν σε θεση να αντιληφθεις οτι το κομματι του ποστ μου που εχεις παραθεσει ειναι προγενεστερο του δικου σου και ειναι απαντηση σε προηγουμενο δικο σου...

ειδες που τελικα ειχα δικιο και οντως συγχιστηκες χανοντας ακομη και αυτον τον μικρο ειρμο σκεψεως που ειχες?

σκεψου να εγραφα και συγκαταβατικα...τρομαζω στην σκεψη του ψυχολογικου που θα παθαινες...εδω ακριβως ειναι η στιγμη που σταματαει ο μεταξυ μας διαλογος...μπορεις ελευθερα να συνεχισεις να μου απευθυνεις τον λογο...μην με θεωρησεις αγενη εαν δεν σου απαντησω...φυσικη αμυνα στον παραλογισμο θα ειναι...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
υπαρχει καποιος που να ξερει με σιγουρια εαν υπαρχει στανταρ δυνατοτητα επιλογης, αναφορικα με το εαν θα ειναι ο κριτης η ο ιδιοκτητης που θα ανοιξει το στομα του σκυλου, ή εαν τελικα απτεται στην διακριτικη ευχερεια του εκαστοτε κριτη?
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
παραθετω μονο το παραπανω μια και ειναι το πιο κραυγαλεο...

με βαση αυτο αποδεικνυεται οτι δεν εισαι καν σε θεση να αντιληφθεις οτι το κομματι του ποστ μου που εχεις παραθεσει ειναι προγενεστερο του δικου σου και ειναι απαντηση σε προηγουμενο δικο σου...

ειδες που τελικα ειχα δικιο και οντως συγχιστηκες χανοντας ακομη και αυτον τον μικρο ειρμο σκεψεως που ειχες?

σκεψου να εγραφα και συγκαταβατικα...τρομαζω στην σκεψη του ψυχολογικου που θα παθαινες...εδω ακριβως ειναι η στιγμη που σταματαει ο μεταξυ μας διαλογος...μπορεις ελευθερα να συνεχισεις να μου απευθυνεις τον λογο...μην με θεωρησεις αγενη εαν δεν σου απαντησω...φυσικη αμυνα στον παραλογισμο θα ειναι...
οτι πεις , αλλα μεταξυ μας αλλος γινεται ρεζιλι με αυτα που λεει και ειδικοτερα με αυτα που κανει :whistle::)
μωρε εγω ξερω τι εγραψα και τι ηταν προγενεστερο και τι οχι απλα σου εθεσα τι εγραψες και τι εγραψα για να σου δειξω οτι πανω κατω το βλεπαμε στο ιδιο μηκος κυματος . Το οτι εγω διαφωνουσα με την μαρεκο και συμφωνουσα μαζι σου και εσυ την ιδια ωρα ενω λεγαμε τα ιδια πραματα συμφωνουσες με την μαρεκο το πηρες χαμπαρι ? η απλα στεκεσαι στην χρονολογικη σειρα και αποφευγεις να απαντησεις ? μαλλον το δευτερο
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
@Sirkos θα προσπαθήσω να παραμείνω εντός θέματος. Γι'αυτό δεν θα σου σχολιάσω, το τι συμβαίνει στον αληθινό κόσμο. Ξέρεις πολύ καλά, ποιές είναι οι κυνολογικές θέσεις μου γενικώς. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι. Και ξέρεις ότι έχω άποψη, εκ των έσω, σχεδόν για όλα. Και...please...μην με ρωτήσεις αν και πόσες φορές έχω συμμετάσχει σε έκθεση. Η...αν και πόσες φορές, έχω συμμετάσχει σε εξετάσεις εργασίας ε; Γι'αυτό δε, το τελευταίο, θα έρθει η ώρα του, να το συζητήσουμε. Σε άλλο θέμα. Κάποτε. Εδώ θα είμαστε και θα γελάσει και κάθε πικραμένος. Υπομονή! ;)

Στον κυνολογικό κόσμο, οι εκθέσεις [για τις οποίες συζητάμε εδώ] είναι βασικό εργαλείο. Είτε αρέσει σε κάποιους, είτε όχι. Το αν δαγκάνει ο σκύλος, είναι ένα θέμα. Το αν μοιάζει και πόσο πχ, στην φυλή, την οποία υποτίθεται αντιπροσωπεύει, είναι όμως ένα άλλο. Κομμάτι του συνόλου του, αν θέλεις. Δεν γίνεται να παρακάμπτεται. Για κανένα λόγο. Γιατί με τέτοιες παρακάμψεις, αρχίζει και απαξιώνεται το πράγμα. Και όσο υπάρχουν σκυλιά, που μπορούν να πετύχουν και στα δύο, δεν θα έπρεπε να το συζητάμε :)
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
@Sirkos Κομμάτι του συνόλου του, αν θέλεις. Δεν γίνεται να παρακάμπτεται. Για κανένα λόγο. Γιατί με τέτοιες παρακάμψεις, αρχίζει και απαξιώνεται το πράγμα. Και όσο υπάρχουν σκυλιά, που μπορούν να πετύχουν και στα δύο, δεν θα έπρεπε να το συζητάμε :)
Νομιζω ότι κανεις δεν διαφωνει σ αυτό ως θεωρητικο υπόβαθρο.
Ομως όταν ΚΑΙ στραβος ειν ο γυαλός αλλά ΚΑΙ στραβα αρμενιζουμε, όταν βλεπουμε τους εχοντες την «δυναμη» να αλλαξουν κατι και δεν κάνουν τιποτα αλλα ισχύει το καθε αυριο και χειρότερα, διαλέγουμε την ιδανικότερη κατά τα θελω μας λύση μεσα σ αυτό το μπάχαλο.
Αν δε σκεφτει καποιος ότι μια χαρα υπήρχαν σκυλια που υπηρετουσαν τον ανθρωπο επ άξια, πολύ πριν δημιουργηθουν οι εκθεσεις, ε! Κάποιοι καλώς ή κακώς, προσπαθουν να ξαναξεκινήσουν από κει.
Νομιζω ότι αν εβλεπαν πραγματική προσπαθεια διορθώσεως των κακών κειμένων ή πλειοψηφία τους θα το σκεπτοταν διπλά και τριδιπλα και θα το υποστηριζε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
γενικα δε στεναχωριεμαι απο ατομα τα οποια δε τα ξερω ...και μιλανε χωρις να ξερουν η που ξερουν 5 πραγματα και θελουν να δειξουν οτι ξερουν 100 .
Ε...τώρα...άμα δεν τον ξέρεις τον άλλο, δεν ξέρεις και, αν και τι ξέρει ε; :)

Ασε επίσης, που αυτή η αναλογία του...ξέρω 5 και κάνω ότι ξέρω 100, δίνει και παίρνει στο φόρουμ. Αλλά σε βάθος χρόνου και ικανή αντίληψη σκέψης, διορθώνεται (y)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
... διαλέγουμε την ιδανικότερη κατά τα θελω μας λύση μεσα σ αυτό το μπάχαλο...
Αρ γιου τοκιν του μι;;;; :D

Αν δε σκεφτει καποιος ότι μια χαρα υπήρχαν σκυλια που υπηρετουσαν τον ανθρωπο επ άξια, πολύ πριν δημιουργηθουν οι εκθεσεις, ε! Κάποιοι καλώς ή κακώς, προσπαθουν να ξαναξεκινήσουν από κει.
Αλήθεια πιστεύεις, ότι αυτός, είναι ο σκοπός όσων υποστηρίζουν, ότι η εργασία είναι το μόνο ικανό κριτήριο;

Νομιζω ότι αν εβλεπαν πραγματική προσπαθεια διορθώσεως των κακών κειμένων ή πλειοψηφία τους θα το σκεπτοταν διπλά και τριδιπλα και θα το υποστηριζε.
Αλήθεια πιστεύεις, ότι ενδιαφέρονται γι'αυτό, όσοι απλώς απέχουν;

Αθώο μου παιδί!!!! :love:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Ετσι θελω να πιστεύω ότι ισχύει για όσους πραγματικά αγαπούν αλλά και εκτιμούν αυτά που μας προσφέρουν τα σκυλιά!


Αν και εχω αρχισει να πιστευω ότι αυτη η εμμονή στα «φαινοτυπικά στάνταρντς» όσο σωστά και να γινεται, ειναι απολύτως πεπερασμενη, οδηγει σε τοίχο και καταστροφή, πόνο και δυστυχια!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Estranged


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μοιάζει να εξελίσσεται σε ντέρμπι ανάμεσα σε εργασία κι έκθεση. Ντέρμπι το οποίο βρίσκω πολύ λανθασμένο καθώς, χωρίς να έχω συμμετάσχει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο, θεωρώ οι δύο θεσμοί θα έπρεπε να είναι αλληλοσυμπληρούμενοι κι όχι αντίπαλοι... Ένας σκύλος, για να κριθεί άξιος αναπαραγωγής, στο δικό μου συννεφάκι πρέπει να διαπρέψει τόσο στον εκθεσιακό στίβο όσο και στον εργασιακό... Αλλά είπαμε... Συννεφάκι. Συννεφάκι όπου τα κυριαρχικά δεν αποκλείονται ούτε από τον ένα τομέα ούτε από τον άλλο. Τα χωρίς λόγο επιθετικά όμως και τα ακοντρολάριστα, αποκλείονται.
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
αυτος που συζηταμε εδω και αυθαιρετες αλλαγες του φαινοτυπου απο το fci με βαση το τι πουλαει περισσοτερο η αυτο που θελουν τα μεγαλα κλαμπς,δηλαδη (ξανα) αυτο που πουλαει περισσοτερο...

στα πρεσα επι παραδειγματι που ειναι και η φυλη με την οποια εχω ασχοληθει ενδελεχως,το fci εχει ,πλεον,δημιουργησει μια αλλη φυλη την οποια βαφτισε ντογκο καναριο το 2001 ,βαζοντας οριο ανωτατου βαρους και εξαιρωντας απο το προτυπο τα το μαυρο χρωμα,εξαφανιζοντας εν μια νυκτι ολοκληρες γραμμες καταπληκτικων δειγματων της φυλης,κατα συνεπεια και εκτροφεων...

με απλα λογια προσπαθουν να εξαφανισουν σιγα σιγα τους "φονιαδες" ετσι ωστε η καθε κυρα κατινα και ο καθε κλαρινογαμπρος να μπορουν να μοστραρουν στο σαλονι τους ξεδοντιασμενα και ευνουχισμενα λιονταρια...

συνεπεια του παραπανω ειναι και η ταση εξαφανισης της παραδοσιακης εκπαιδευσης την τελευταια 15-20ετια...

political correction rules...
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
@Sirkos θα προσπαθήσω να παραμείνω εντός θέματος. Γι'αυτό δεν θα σου σχολιάσω, το τι συμβαίνει στον αληθινό κόσμο. Ξέρεις πολύ καλά, ποιές είναι οι κυνολογικές θέσεις μου γενικώς. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι. Και ξέρεις ότι έχω άποψη, εκ των έσω, σχεδόν για όλα. Και...please...μην με ρωτήσεις αν και πόσες φορές έχω συμμετάσχει σε έκθεση. Η...αν και πόσες φορές, έχω συμμετάσχει σε εξετάσεις εργασίας ε; Γι'αυτό δε, το τελευταίο, θα έρθει η ώρα του, να το συζητήσουμε. Σε άλλο θέμα. Κάποτε. Εδώ θα είμαστε και θα γελάσει και κάθε πικραμένος. Υπομονή! ;)

Στον κυνολογικό κόσμο, οι εκθέσεις [για τις οποίες συζητάμε εδώ] είναι βασικό εργαλείο. Είτε αρέσει σε κάποιους, είτε όχι. Το αν δαγκάνει ο σκύλος, είναι ένα θέμα. Το αν μοιάζει και πόσο πχ, στην φυλή, την οποία υποτίθεται αντιπροσωπεύει, είναι όμως ένα άλλο. Κομμάτι του συνόλου του, αν θέλεις. Δεν γίνεται να παρακάμπτεται. Για κανένα λόγο. Γιατί με τέτοιες παρακάμψεις, αρχίζει και απαξιώνεται το πράγμα. Και όσο υπάρχουν σκυλιά, που μπορούν να πετύχουν και στα δύο, δεν θα έπρεπε να το συζητάμε :)
Μωρε ξερω τις θεσεις σου και ξερεις και τις δικες μου , καλη η θεωρια και πρεπει να ακουγεται και να την εχουμε σα μοντελο αλλα υπαρχει και το πρακτικο κομματι το οποιο θα πρεπει να λεγεται και αυτο και δυστυχως απεχει πολυ απο την θεωρια.
Τις εκπτωσεις και τις παρακαμψεις που λες τις εχουν αρχισει να τις κανουν προπολλου και τρανο παραδειγμα τα γερμανικα ποιμενικα που πλεον εχουμε δυο διαφορετικες γραμμες, μορφολογιας και εργασιας . Καλες οι εκθεσεις αλλα μεταξυ μας κανενας που ξερει πεντε πραματα πανω στο θεμα σκυλος και θελει σκυλο εργασιας δε θα ψαξει σε εκθεση μορφολογιας να το βρει και ουτε θα ρωταει τον εκτροφεα ποσα cac cacib εχουνε τα σκυλια του , αλλα θα τον νοιαξουνε ειτε μας αρεσει ειτε οχι .
Και ασε τα γερμανικα εγω θα σου αναφερω και τα μπορντερ κολει , εχεις δει σε βιντεο πανω εκει στην σκωτια κατι τσοπανιδες που με 2-3 μπορντερ μαζευουν 200 προβατα σε μισο λεπτο? εχουν καμια σχεση αυτα μπορντερ σε εμφανιση με τα εκθεσιακα ? ποια απο τα δυο νομιζεις οτι θα κανει καλυτερα την δουλεια για την οποια προοριζεται σαν φυλη ? ποιος πιστευεις κανει τις εκπτωσεις και τις παρακαμψεις σε τετοιες περιπτωσεις? οι τσοπανηδες που πιθανως να εχουν γραμμενες τις εκθεςεις στα παλια τους τα παπουτσια η οι εκτροφεις που νικανε στις εκθεσεις?
Παραδειγματα δυστυχως σαν αυτα υπαρχουν πολλα και δε θα κατσω να πω τι ειναι το σωστο και τι πρεπει ο αλλος να κανει , το μονο που θα πω ειναι να εχουμε λιγο ανοιχτο μυαλο και να μην ειμαστε απολυτοι και να μπορουμε να φιλτραρουμε πληροφοριες και καταστασεις και να μην κολλαμε οταν η θεωρια δεν εφαρμοζεται .
Και επειδη ξερω οτι πεντε πραματα τα ξερεις , ξερω οτι κατα βαθος συμφωνεις αλλα οκ το ιδεατο πρεπει να ακουγεται και να το εχουμε παντα σα πυξιδα κτλπ κτλπ ... και αγιος ο θεος ελεησον ημας

Μην ανησυχεις δε θα σε ρωτησω αν εχεις κατεβει σε εκθεση μιας και με τα καθαροαιμα δεν πολυ πολυ πας καλα και γουσταρεις τα αδεσποτακια και θυμαμαι οτι βοηθαγες σε εκθεσεις αλλα τωρα , οτι εχεις αποψη εκ των εσω σχεδον για ολα επιτρεψε μου να εχω τις αμφιβολιες μου κυριως ως προς το κομματι εργασια γιατι στην ελλαδα λιγοι ξερουν πραγματικα τι ειναι εργασια και σιγουρα δεν εισαι μεσα σε αυτους οπως δεν ειμαι και εγω , οποτε αστο να παει στο καλο αυτο το κομματι , δεν χρειαζεται να κανεις επιδειξη για κατι το οποιο δεν εχεις γνωση .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Γενικώς, δεν έχω ανάγκη και σκοπό, να κάνω καμμία επίδειξη.
Αλλά μην κόβεις τον λαιμό σου, σε παρακαλώ, για το τι ξέρω και τι όχι.
Προς το παρόν όμως, όντως...άστο να πάει. Θα 'ρθει η ώρα του!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf