Εκπαίδευση κουταβιού


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που μπορείς να κάνεις για να σε σέβεται ο σκύλο σου και όχι να περνάς πρώτος της πόρτες να τρώς πρώτος κλπ.. Τα θεωρώ χαζά.
Ακριβώς... Περίμενα μια διαφορετική προσέγγιση πάνω στο "αρχηγιλίκι".
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βασικα και σε εκπομπες με σκυλους και ολοι οι εκπαιδευτες αυτο λενε!!Οτι πρεπει ο ιδιοκτητης του σκυλου να ειναι ο αρχηγος της αγελης και να επιβαλλεται.Ο σκυλος ακολουθει..δεν κατευθυνει..
Αν θέλετε διαβάστε

αυτό:
Ο μύθος της Κυριαρχίας | Άρθρα

Αυτό:
http://www.hug4dogs.com/arthra/Oi_mythoi_ths_kyriarxias_twn_skylwn.pdf

και τέλος αυτό : PositiveDogTraining


Ας το συζητήσουμε.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Βασικα και σε εκπομπες με σκυλους και ολοι οι εκπαιδευτες αυτο λενε!!Οτι πρεπει ο ιδιοκτητης του σκυλου να ειναι ο αρχηγος της αγελης και να επιβαλλεται.Ο σκυλος ακολουθει..δεν κατευθυνει..
Aκριβώς! Για να εξαλιφθεί μια ανεπιθύμιτη συμπεριφορά, ας παρουμε την επιθετικότητα, πρέπει ο σκύλος να νιώσει ασφάλεια.
Απο την στιγμή που εσύ δεν προσφέρεις ασφάλεια, αφού δεν παίρνεις τον ρόλο του αρχηγού αναλαμβάνει ο σκύλος να γίνει ο αρχηγός και να προστατέψει όλη την αγέλη. Το κάνει επειδή νιώθει ανασφάλεια.
Μόνο με το να καταχυρώσεις την ΄θεση σου να τον κάνεις να αποβάλει αυτή την συμπεριφορά!
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Αν θέλετε διαβάστε

αυτό:
Ο μύθος της Κυριαρχίας | Άρθρα

Αυτό:
http://www.hug4dogs.com/arthra/Oi_mythoi_ths_kyriarxias_twn_skylwn.pdf

και τέλος αυτό : PositiveDogTraining


Ας το συζητήσουμε.
Ασχέτως με τα άρθρα που παρέθεσεις εγώ παρατηρώ οτι έχει αποτέλεσμα οπότε γιατί να μην το εφαρμώσω; Επειδή είπαν κάποιοι επιστήμονες οτι δεν ισχύει; Αν εμένα μου φέρνει αποτέλεσμα γιατί να μην το κάνω;
Εγώ δεν βλέπω να προτείνουν κάποιον εναλλακτικό τρόπο λύσης προβλημάτων όπως η επιθετικότητα...
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Μπορεί φυσικά να έρχεται σε επαφή με εμβολιασμένα σκυλιά αλλά ο φόβος ειναι μήπως κολλήσει κάτι απο τα αδέσποτα ή το έδαφος, γι αυτό είναι καλό να το πηγαίνουμε σε σπίτια με εμβολιασμένα σκυλιά για να κοινωνικοποιείται.
Αυτές είναι παλιές αντιλήψεις.
Ερευνες για σκύλους που έχουν γίνει τελευταία λένε ότι με το να χαιδεύεις το σκύλο σου όταν φοβάται η έρχεται αντιμέτωπος με στρεσογόνες καταστάσεις εκρίνει ο οργανισμός του φερομόνες που τον χαλαρώνουν.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Ασχέτως με τα άρθρα που παρέθεσεις εγώ παρατηρώ οτι έχει αποτέλεσμα οπότε γιατί να μην το εφαρμώσω; Επειδή είπαν κάποιοι επιστήμονες οτι δεν ισχύει; Αν εμένα μου φέρνει αποτέλεσμα γιατί να μην το κάνω;
Εγώ δεν βλέπω να προτείνουν κάποιον εναλλακτικό τρόπο λύσης προβλημάτων όπως η επιθετικότητα...
Και εγώ και άλλοι πολλοί σας λέω ότι δεν χρειάζεται να αναλώνεστε σε τέτοιες μεθόδους
.
Το ότι δουλεύει δεν σημαίνει και ότι είναι σωστό πχ Για να καθήσει ένας σκύλος μπορείς είτε να τραβήξεις το λουρί πάνω και μόλις καθίσει να αφήσεις την πίεση είτε να τον αφήσεις να καθίσει μόνος του και μόλις κατσει να του δώσεις το παιχνίδι να παίξετε.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Και εγώ και άλλοι πολλοί σας λέω ότι δεν χρειάζεται να αναλώνεστε σε τέτοιες μεθόδους
.
Το ότι δουλεύει δεν σημαίνει και ότι είναι σωστό πχ Για να καθήσει ένας σκύλος μπορείς είτε να τραβήξεις το λουρί πάνω και μόλις καθίσει να αφήσεις την πίεση είτε να τον αφήσεις να καθίσει μόνος του και μόλις κατσει να του δώσεις το παιχνίδι να παίξετε.
Μα σοτ ξαναλέω οτι για να αποβάλει την επιθετική συμπεριφορά ένας σκύλος πρέπει να καταλάβει ποιος είναι ο ρόλος του. Οχι απαραίτητα με το να μην περνάει αυτός πρώτος αλλά με πολλά άλλα που ηπγάζουν απο αυτό. Εγώ έτσι έχω μάθει να δουλεύω και μέχρι να δω αποτελέσματα με άλλη μέθοδοέτσι θα συνεχίσω να δουλέυω.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Balaso :Προτεινεις διαφορετικη τακτικη στις συνηθισμενες τακτικες. Αυτο δεν αλλαζει κατι στην βαση της εκπαιδευσης για την οποια μιλαμε εδω,που ειναι η επιβραβευση της επιθυμητης συμπεριφορας.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Δηλ τι προτείνετε να κάνει κάποιος όταν ο σκύλος του εκδηλώνει επιθετικότητα σε άλλους σκύλους?
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Δηλ με το να περνάς πρώτος πόρτες και να τρώς πρώτος κλπ αποβάλει την επιθετικότητα?
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Δηλ τι προτείνετε να κάνει κάποιος όταν ο σκύλος του εκδηλώνει επιθετικότητα σε άλλους σκύλους?
Διωρθώσεις με το λουρί και αν τον φέρνει μέσα στο σπίτι να πηγαίνει πρώτα ο ιδιοκ΄τητης να ανοίγει την πόρτα και να μην χαιρετά πρώτος ο σκύλος τον άλλο σκύλο ή άνθρωπο γιατί δεν είναι αυτός αρχηγός.
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
5. ΜΗΝ χαϊδεύεται το κουτάβι όταν εκδηλώνει φόβο ή επιθετική στάση, είναι σαν να το επιβραβεύεται. Αντίθετα, αδιαφορήστε.

Εχω βαρεθεί να το βλέπω και να το λεω......
:(
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Aυτό που λέει ο Dean Corso σχετικά με τη θέση του σκύλου, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ισχύει απόλυτα. Έχω δύο σκυλιά, το ένα θεωρεί ότι είναι αφεντικό μου ενώ το άλλο θεωρεί ότι είμαι αφεντικό του και οι διαφορές στη συμπεριφορά τους είναι απίστευτες.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, καταλαβαίνω γιατί το σκυλί δεν πρέπει να κοιμάται πάνω στο κρεβάτι, γιατί όμως όχι και μέσα στην κρεβατοκάμαρα;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ασχέτως με τα άρθρα που παρέθεσεις εγώ παρατηρώ οτι έχει αποτέλεσμα οπότε γιατί να μην το εφαρμώσω; Επειδή είπαν κάποιοι επιστήμονες οτι δεν ισχύει; Αν εμένα μου φέρνει αποτέλεσμα γιατί να μην το κάνω;
Γιατί έτσι έχεις ένα πλάσμα εκ των πραγμάτων φοβισμένο που ό,τι κάνει δεν το κάνει για ΣΕΝΑ αλλά γιατί φοβάται ΕΣΕΝΑ και τις συνέπειες αυτών που θα του κάνεις ΑΝ δεν υποκύψει.
Ο σκοπός δεν είναι να έχεις ένα πλάσμα φοβισμένο και υποτακτικό, αλλά έναν φίλο που θα σε σέβεται.
Θα σε σέβεται για αυτό που είσαι και όχι για τον αρχηγό που θες να παραστήσεις.

Εγώ δεν βλέπω να προτείνουν κάποιον εναλλακτικό τρόπο λύσης προβλημάτων όπως η επιθετικότητα...
Προτείνουν!
Καθοδηγείς τον σκύλο να κάνει αυτό που θες.
Αντίστοιχα διορθώνεις - όπως και εσύ έγραφες σε άλλο τόπικ - συμπεριφορές που δεν θες.
Προφανώς αναφερόσουν σε "άλλες" διορθώσεις... με άλλο υπόβαθρο από πίσω.

Αναφέρεσαι σε επιθετικότητα...
Επιθετικότητα σε τί και σε ποιόν; Σε αυτόν που ντε και καλά πρέπει να του επιβληθεί;
σε λάθος ανθρώπινη συμπεριφορά;
σε άλλα σκυλιά;

Τί ακριβώς;

Διαφωνείς πως ΕΣΥ αδιαμφισβήτητα ΕΛΕΓΧΕΙΣ τους πόρους;
Πως λοιπόν είναι δυνατόν να το αμφισβητήσει αυτό ο σκύλος;
Και για ποιόν ακριβώς λόγο πρέπει ντε και καλά να θεωρήσουμε δεδομένο που ο σκύλος μας βλέπει σαν ομοίους του. Είμαστε σκυλιά; Μυρίζουμε σαν σκυλιά;
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Aυτό που λέει ο Dean Corso σχετικά με τη θέση του σκύλου, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, ισχύει απόλυτα. Έχω δύο σκυλιά, το ένα θεωρεί ότι είναι αφεντικό μου ενώ το άλλο θεωρεί ότι είμαι αφεντικό του και οι διαφορές στη συμπεριφορά τους είναι απίστευτες.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι, καταλαβαίνω γιατί το σκυλί δεν πρέπει να κοιμάται πάνω στο κρεβάτι, γιατί όμως όχι και μέσα στην κρεβατοκάμαρα;
Αυτό δεν πειράζει εαν έχει μάθει με μην κοιμάτε πάνω στο κρεβάτι. Απλά το αρχικό στάδιο (οταν είναι κουτάβι) καλό είναι να του μάθεις να κοιμάτε κάποθ αλλού και όταν μεγαλώσει φέρτο και στην κρεβατοκάμαρα, κανένα πρόβλημα, απλά σαν κοτάβι θα θέλει να ανέβει στο κρεβάτι, δεν έχει μάθει ακόμα την θέση του.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Αυτό δεν πειράζει εαν έχει μάθει με μην κοιμάτε πάνω στο κρεβάτι. Απλά το αρχικό στάδιο (οταν είναι κουτάβι) καλό είναι να του μάθεις να κοιμάτε κάποθ αλλού και όταν μεγαλώσει φέρτο και στην κρεβατοκάμαρα, κανένα πρόβλημα, απλά σαν κοτάβι θα θέλει να ανέβει στο κρεβάτι, δεν έχει μάθει ακόμα την θέση του.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, πώς μπορώ να διορθώσω το γεγονός ότι ο σκύλος μου ανεβαίνει στο κρεβάτι όταν λείπω απο το σπίτι; ενώ όταν είμαι μέσα έχει μάθει πως δεν πρέπει. Επίσης νομίζω ότι δεν ξαπλώνει πάνω, απλά ανεβαίνει, μυρίζει/βουτάει ότι του αρέσει και ξανακατεβαίνει και δε το κάνει πάντα όμως αρκετές φορές έχει πέσει στην αντίληψή μου.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Γιατί έτσι έχεις ένα πλάσμα εκ των πραγμάτων φοβισμένο που ό,τι κάνει δεν το κάνει για ΣΕΝΑ αλλά γιατί φοβάται ΕΣΕΝΑ και τις συνέπειες αυτών που θα του κάνεις ΑΝ δεν υποκύψει.
Ο σκοπός δεν είναι να έχεις ένα πλάσμα φοβισμένο και υποτακτικό, αλλά έναν φίλο που θα σε σέβεται.
Θα σε σέβεται για αυτό που είσαι και όχι για τον αρχηγό που θες να παραστήσεις.



Προτείνουν!
Καθοδηγείς τον σκύλο να κάνει αυτό που θες.
Αντίστοιχα διορθώνεις - όπως και εσύ έγραφες σε άλλο τόπικ - συμπεριφορές που δεν θες.
Προφανώς αναφερόσουν σε "άλλες" διορθώσεις... με άλλο υπόβαθρο από πίσω.

Αναφέρεσαι σε επιθετικότητα...
Επιθετικότητα σε τί και σε ποιόν; Σε αυτόν που ντε και καλά πρέπει να του επιβληθεί;
σε λάθος ανθρώπινη συμπεριφορά;
σε άλλα σκυλιά;

Τί ακριβώς;

Διαφωνείς πως ΕΣΥ αδιαμφισβήτητα ΕΛΕΓΧΕΙΣ τους πόρους;
Πως λοιπόν είναι δυνατόν να το αμφισβητήσει αυτό ο σκύλος;
Και για ποιόν ακριβώς λόγο πρέπει ντε και καλά να θεωρήσουμε δεδομένο που ο σκύλος μας βλέπει σαν ομοίους του. Είμαστε σκυλιά; Μυρίζουμε σαν σκυλιά;
Μην μπερδεύεις τον φόβο με τον σεβασμό. Αν βαρέσεις τον σκύλο, θα μάθει ποιος είναι τα αφεντικό απο φόβο, αν του δείξεις έμπρακτα ποιος είναι το αφεντικό θα μάθει να σε σέβεται.
Οταν λεω διώρθωση εννοώ τράβηγμα στο λουρί και ένα "μη".
Επιθετικότητα είτε σε ανθρώπους είτε σε σκυλιά.
Για να μην μας βλέπει σαν ομοιους του ή κατώτερους πρέπει να ξεκαθαρίσουμε την θέση μας. Στα λόγια μου έρχεσαι!
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Η διόρθωση με το λουρί μου θυμίζει παιδί που θέλει να φάει γλυκά και κάθε φορά που πάει να απλώσει το χέρι το τραβάνε πίσω.
Δεν νομίζω ποτέ να αποβάλει την επιθυμία για τα γλυκά.Θα τα θέλει πιο πολύ ακόμα.

Γενικά είμαι της άποψης να κάνεις το σκύλο σου να καταλάβει ότι είναι η καλύτερη επιλογή να συμετέχει σε ότι του προτείνης γιατί ετσι γουστάρει αυτός και όχι γιατί του το επιβάλεις.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, πώς μπορώ να διορθώσω το γεγονός ότι ο σκύλος μου ανεβαίνει στο κρεβάτι όταν λείπω απο το σπίτι; ενώ όταν είμαι μέσα έχει μάθει πως δεν πρέπει. Επίσης νομίζω ότι δεν ξαπλώνει πάνω, απλά ανεβαίνει, μυρίζει/βουτάει ότι του αρέσει και ξανακατεβαίνει και δε το κάνει πάντα όμως αρκετές φορές έχει πέσει στην αντίληψή μου.
Ποτέ δεν μπορείς να εισαι σίγουρος για το τί κάνει ο σκύλος όταν λείπεις απο το σπίτι.
Βάλτον στο κρετ και αν δεν συμφωνείς με το κρετ, απλά φρόντισε να κάνεις κατανοητό, όταν είσαι σπίτι, όσο γίνεται περισσότερο οτι δεν θέλεις να ανεβαίνει στο κρεβάτι.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Η διόρθωση με το λουρί μου θυμίζει παιδί που θέλει να φάει γλυκά και κάθε φορά που πάει να απλώσει το χέρι το τραβάνε πίσω.
Δεν νομίζω ποτέ να αποβάλει την επιθυμία για τα γλυκά.Θα τα θέλει πιο πολύ ακόμα.

Γενικά είμαι της άποψης να κάνεις το σκύλο σου να καταλάβει ότι είναι η καλύτερη επιλογή να συμετέχει σε ότι του προτείνης γιατί ετσι γουστάρει αυτός και όχι γιατί του το επιβάλεις.
Και δεν μου λες αν το παιδί θέλει να περάσει μόνο του απο τον δρόμο ή το σκυλί να ορμήσει σε κάποιο άλλο δεν θα τραβήξεις; Θα το αφήσεις να πάθει κάτι επειδή εσύ προτιάς να το κάνεις αλλιώς;
Ελιναι θέμα επιλογής εσυ΄είσαι καθαρά της θετικής εκπαίδευσης, εγώ όχι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf