Εκπαίδευση κουταβιού


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Και δεν μου λες αν το παιδί θέλει να περάσει μόνο του απο τον δρόμο ή το σκυλί να ορμήσει σε κάποιο άλλο δεν θα τραβήξεις; Θα το αφήσεις να πάθει κάτι επειδή εσύ προτιάς να το κάνεις αλλιώς;
Ελιναι θέμα επιλογής εσυ΄είσαι καθαρά της θετικής εκπαίδευσης, εγώ όχι.
Εγω σας λέω ότι δεν εγγυάται ότι με τα τραβήγματα θα αποβάλει την επιθετικότητα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Γενικά είμαι της άποψης να κάνεις το σκύλο σου να καταλάβει ότι είναι η καλύτερη επιλογή να συμετέχει σε ότι του προτείνης γιατί ετσι γουστάρει αυτός και όχι γιατί του το επιβάλεις.
Άμα αφήσεις τον σκύλο να κάνει ό,τι γουστάρει "γιατί έτσι γουστάρει" το πιθανότερο είναι να σου κάνει τη ζωή μαρτύριο και σπίτι πεδίο μάχης.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Άμα αφήσεις τον σκύλο να κάνει ό,τι γουστάρει "γιατί έτσι γουστάρει" το πιθανότερο είναι να σου κάνει τη ζωή μαρτύριο και σπίτι πεδίο μάχης.
Ακριβώς!
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Άμα αφήσεις τον σκύλο να κάνει ό,τι γουστάρει "γιατί έτσι γουστάρει" το πιθανότερο είναι να σου κάνει τη ζωή μαρτύριο και σπίτι πεδίο μάχης.
Δεν είπα να κάνει ότι γουστάρει άλλα να καταλάβει ότι είναι καλύτερη επιλογή να κάνει ότι εμείς θ'ελουμε
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Εγω σας λέω ότι δεν εγγυάται ότι με τα τραβήγματα θα αποβάλει την επιθετικότητα.
Τότε ούτε με την άλλη μέθοδο. Την έχεις δοκιμάσει προσωπικά και κατέληξες οτι φέρει αποτελέσματα;
 
Last edited:


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Δεν είπα να κάνει ότι γουστάρει άλλα να καταλάβει ότι είναι καλύτερη επιλογή να κάνει ότι εμείς θ'ελουμε
Και με τις διορθώσεις αυτό του δίνεις να καταλάβει
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Και με τις διορθώσεις αυτό του δίνεις να καταλάβει
Σωστά λέτε και εγώ πιστεύω ότι με την επιθετικότητα κανένας τρόπος δεν είναι εγγυημένος οτι θα την αποβάλει .
 
Last edited:


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Και με τις διορθώσεις αυτό του δίνεις να καταλάβει
Το θέμα παλι είναι οτι αφού μπορείς και χωρις τις διορθώσεις να δουλέψεις, που στα περισσότερα ζώα φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα, γιατι τις χρησιμοποιείτε?
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Σωστά λέτε και εγώ πιστεύω ότι με την επιθετικότητα κανένας τρόπος δεν είναι εγγυημένος οτι θα την αποβάλει .
Μόνο ο καιρός και η συνεχής εκπαίδευση μπορούν να το σιγουρέψουν
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Τότε ούτε με την άλλη μέθοδο. Την έχεις δοκιμάσει προσωπικά και κατέληξες οτι φέρει αποτελέσματα;

Σωστά λέτε και εγώ πιστεύω ότι με την επιθετικότητα κανένας τρόπος δεν είναι εγγυημένος οτι θα την αποβάλει .
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Το θέμα παλι είναι οτι αφού μπορείς και χωρις τις διορθώσεις να δουλέψεις, που στα περισσότερα ζώα φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα, γιατι τις χρησιμοποιείτε?
Γιατί με μεγάλα, κυριαρχικά και επιθετικά σκυλιά δεν έχεις περιθώρια λάθους ούτε έχεις όλο τον χρόνο για να τεστάρεις τί θα είναι καλύτερο. Εφαρμόζεις αυτό που φέρνει πιο άμεσα αποτελέσματα.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Το θέμα παλι είναι οτι αφού μπορείς και χωρις τις διορθώσεις να δουλέψεις, που στα περισσότερα ζώα φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα, γιατι τις χρησιμοποιείτε?
Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει τη διόρθωση με το ξύλο. Το σκυλί στη διόρθωση ενοχλείται, άρα συνδιάζει μη αποδεκτή συμπεριφορά απο μέρους μου=ενόχληση.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Σωστά λέτε και εγώ πιστεύω ότι με την επιθετικότητα κανένας τρόπος δεν είναι εγγυημένος οτι θα την αποβάλει .
Πουθενα δεν μπορεις να εγγυηθεις μιας και εχεις να κανεις με διαφορετικο σκυλο καθε φορα,οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει ενας μπουσουλας.Τι προτεινεις εσυ ομως γιατι δεν εχω καταλαβει?
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει τη διόρθωση με το ξύλο. Το σκυλί στη διόρθωση ενοχλείται, άρα συνδιάζει μη αποδεκτή συμπεριφορά απο μέρους μου=ενόχληση.
Ναί! Ακριβώς έτσι.
Μη αποδεκτική συμπεριφορά --> σκούντιγμα ή τράβιγμα
αποδεκτή συμπεριφορά --> Επιβράβευση
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Συγνώμη για τα ελληνικά μου αλλά λόγω των άμεσων και γρήγορων απαντήσεων δεν χρησιμοποιώ ορθογραφικό έλεγχο απο το Word
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μην μπερδεύεις τον φόβο με τον σεβασμό. Αν βαρέσεις τον σκύλο, θα μάθει ποιος είναι τα αφεντικό απο φόβο, αν του δείξεις έμπρακτα ποιος είναι το αφεντικό θα μάθει να σε σέβεται.
Οταν λεω διώρθωση εννοώ τράβηγμα στο λουρί και ένα "μη".
Επιθετικότητα είτε σε ανθρώπους είτε σε σκυλιά.
Για να μην μας βλέπει σαν ομοιους του ή κατώτερους πρέπει να ξεκαθαρίσουμε την θέση μας. Στα λόγια μου έρχεσαι!
Αλλο φόβος άλλο σεβασμός. Καταλαβαίνω τη διαφορά.
Ομως πρέπει με τον τρόπο μας να μας σεβαστεί. Στον τρόπο "διαφωνούμε".

Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί θα ήθελα να γίνει μια όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση, όπως γίνεται μέχρι στιγμής και όχι μια στείρα αντιπαράθεση.

Στη διόρθωση συμφωνώ, αρκεί φυσικά να γίνεται τη στιγμή που πρέπει.

Οσον αφορά το τελευταίο, μα έτσι και αλλιώς η θέση μας δεν είναι ξεκάθαρη;
Για ποιό λόγο θα πρέπει να τρώμε πριν από αυτόν ή να περνάμε πόρτες πριν από αυτόν ή να περπατάμε πάντα εμείς πρώτοι για να επιβεβαιώσουμε τη διαφορετικότητά μας;
Πως είναι δυνατόν να μας βλέπει σαν ομοίους του;
Από τη στιγμή που από μένα εξαρτάται πότε θα φάει, τί θα φάει και ΑΝ θα φάει.
Από μένα εξαρτάται το που θα κοιμηθεί.
Από μένα εξαρτάται η βόλτα, η διασκέδαση, το παιχνίδι, η αγκαλιά.

ή μήπως για κάποιους όλα αυτά είναι δεδομένο και για κάποιους άλλους όχι και εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα;

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι, πώς μπορώ να διορθώσω το γεγονός ότι ο σκύλος μου ανεβαίνει στο κρεβάτι όταν λείπω απο το σπίτι; ενώ όταν είμαι μέσα έχει μάθει πως δεν πρέπει. Επίσης νομίζω ότι δεν ξαπλώνει πάνω, απλά ανεβαίνει, μυρίζει/βουτάει ότι του αρέσει και ξανακατεβαίνει και δε το κάνει πάντα όμως αρκετές φορές έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Οταν το σκυλάκι είναι ελεύθερο και κάνει ό,τι θέλει, χωρίς κανείς να το επιβλέπει, αυτοενισχύει μια λάθος συμπεριφορά που μπορεί να είναι οτιδήποτε. Να ανέβει στα κρεβάτια, να μασήσει τον καναπέ, να παίξει με τα καλώδια, να φάει το τηλεκοντρόλ κλπ κλπ. Αφού δεν είναι κανείς εκεί να του δείξει τι πρέπει και τι δεν πρέπει, συμπεραίνει πως επιτρέπεται. Για αυτό κάθε φορά που λείπετε από το σπίτι θα αναπτύσσει τέτοιες συμπεριφορές.
Η λύση είναι περιορισμός (crate) όταν δεν μπορεί κανείς να τον επιβλέπει.
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Ναί! Ακριβώς έτσι.
Μη αποδεκτική συμπεριφορά --> σκούντιγμα ή τράβιγμα
αποδεκτή συμπεριφορά --> Επιβράβευση
Δεν έχω μπερδέψει τίποτα.
Σε μεγάλα και κυριαρχικά ζώα το σκούντιγμα η τράβιγμα δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ εχω δει σκυλιά να τα φθάνουν στον αέρα και να λυσάνε πιο πολύ.
Και άλλα που έχουν συνηθισει τα τραβίγματα και συνεχίζουν αυτό που κάνανε σαν να μην έγινε τίποτα.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Αλλο φόβος άλλο σεβασμός. Καταλαβαίνω τη διαφορά.
Ομως πρέπει με τον τρόπο μας να μας σεβαστεί. Στον τρόπο "διαφωνούμε".

Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί θα ήθελα να γίνει μια όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση, όπως γίνεται μέχρι στιγμής και όχι μια στείρα αντιπαράθεση.

Στη διόρθωση συμφωνώ, αρκεί φυσικά να γίνεται τη στιγμή που πρέπει.

Οσον αφορά το τελευταίο, μα έτσι και αλλιώς η θέση μας δεν είναι ξεκάθαρη;
Για ποιό λόγο θα πρέπει να τρώμε πριν από αυτόν ή να περνάμε πόρτες πριν από αυτόν ή να περπατάμε πάντα εμείς πρώτοι για να επιβεβαιώσουμε τη διαφορετικότητά μας;
Πως είναι δυνατόν να μας βλέπει σαν ομοίους του;
Από τη στιγμή που από μένα εξαρτάται πότε θα φάει, τί θα φάει και ΑΝ θα φάει.
Από μένα εξαρτάται το που θα κοιμηθεί.
Από μένα εξαρτάται η βόλτα, η διασκέδαση, το παιχνίδι, η αγκαλιά.

ή μήπως για κάποιους όλα αυτά είναι δεδομένο και για κάποιους άλλους όχι και εκεί ξεκινάει το μπέρδεμα;
Αν ο σκύλος εμφανίσει μια αρνητική συμπεριφορά σημαίνει οτι δεν το έχουμε ξεκαθαρίσει.
Είναι το ίδιο με το να του έχεις πάντα ε΄ξω τα φαεί. Πες οτι ένας σκύλος δεν είναι λέμαργος και γι αυτό του έχεις το φαγητό ολη την ώρα έξω. Ετσι δεν θα χρειάζεται να ανισυχεί για το αν θα φάει ή πότε θα φάει και δεν θα ακούει, γιατί το ζώα εκπαιδεύονται με το φαγητό και αν το έχεις ολη μέρα έξω δεν θα υπάρχει λόγος να κάνει αυτό που θές. Αν όμως του ξεκαθαρίσεις οτι τρως όποτε θέλω εγώ κλπ. Θα το κάνει γιατί έχει καταλάβει οτι είσαι ο αρχηγός και απο σεβασμό θα το κάνει.
Το να κάνεις πως τρώς απο το πιάτο του σκύλου είναι λεπτομέρια. Μην κολλάς σε αυτό δεν είναι απαραίτητο απλά έτσι διευκολύνεις τον σκύλο να το καταλάβει καλύτερα. Ισχύει περισσότερο για τα κουτάβια που δεν ξέρουν την θέση τους όχι για κάποιον ενήλικο, εξάλλου ο τίτλος είναι "εκπαίδευση κουταβιού όχι εκπαίδευση σκύλου" και γι αυτό τονίζω πράγματα που πρέπει να γίνουν απο την αρχή.
Και όπως είπες άλλοι τα θεωρούν δεδομένα και άλλοι όχι.
 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Δεν έχω μπερδέψει τίποτα.
Σε μεγάλα και κυριαρχικά ζώα το σκούντιγμα η τράβιγμα δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ εχω δει σκυλιά να τα φθάνουν στον αέρα και να λυσάνε πιο πολύ.
Και άλλα που έχουν συνηθισει τα τραβίγματα και συνεχίζουν αυτό που κάνανε σαν να μην έγινε τίποτα.
Τότε δεν πρόκειται για τράβηγμα ή σκούντιγμα αλλά για σίρσιμο. Το θέμα είναι ξαφνιάσεις τον σκύλο όχι να τον σέρνεις.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δεν έχω μπερδέψει τίποτα.
Σε μεγάλα και κυριαρχικά ζώα το σκούντιγμα η τράβιγμα δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ εχω δει σκυλιά να τα φθάνουν στον αέρα και να λυσάνε πιο πολύ.
Και άλλα που έχουν συνηθισει τα τραβίγματα και συνεχίζουν αυτό που κάνανε σαν να μην έγινε τίποτα.
Αυτό σημαίνει λάθος χειρισμός του ζώου. Επίσης άλλο τράβηγμα θα κάνεις στο... τσιουάουα και άλλο στο μπουλμαστιφ. Σε καταλαβαίνω γιατί πριν αρχίσω την εκπαίδευση στον δικό μου θεωρούσα όλα αυτά τα σκουντήματα/τραβήγματα κλπ άσχημη συμπεριφορά. Στην πορεία καταλαβαίνεις πως είναι απλά αναγκαία. Σκέψου απλά πως αν ο σκύλος ήταν με τα αδέρφια και τους γονείς του, η διόρθωση θα ήταν δυνατό δάγκωμα σε σημείο που ίσως να μάτωνε το ζώο, το τράβηγμα που κάνω εγώ μπροστά σε αυτό δεν πιάνει μία.