Εκπαίδευση


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας εχω ένα σκυλακο ημίαιμο amstaff-lamprador -akita και δεν ξέρω εγώ τι άλλη ρατσα έχει μέσα. Είναι αρσενικό 16μηνων 20 κιλά στειρωμένος αλλά με αρκετά προβληματα στην συμπεριφορά του. Όταν αποφασίσαμε να φέρουμε ένα σκυλί στο σπίτι μας εννοείται πως δεν ξέραμε τίποτα για σκυλιά. Είμαστε μια οικογένεια με δυο παιδια 12 και 8 χρονων και σκεφτήκαμε να πάρουμε ένα αδέσποτο κουτάβι μιας και υπάρχουν τόσα όμως δεν ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Τα λάθη ξεκίνησαν το πηραμε 35ημερων από την μάνα του γιατί το βρήκαν κάτι τσιγγανοπουλα και το κλωτσούσαν. Το φέραμε μέσα στο διαμέρισμα δεν έχω αυλή και του μάθαμε να κάνει την ανάγκη του σε πανα στο μπαλκόνι από 2 μηνών πολυ ευκολα.Είναι πολυ έξυπνος σκύλος. Δάγκωνε παρα πολυ απο κουτάβι και δεν το έχει κόψει ακόμα. Αποφασίσαμε να φέρουμε εκπαιδευτή ο οποίος μας πηρε 600€ και το μόνο που έκανε ήταν να εκπαίδευσει το σκυλί μας για να υπακουει μόνο τον εκπαιδευτή και όχι εμας. Η εκπαίδευση δεν ήταν μόνο θετική όσοι γνωρίζετε καταλαβαίνεται τι εννοώ. Αυτή την στιγμή έχω ένα σκυλο που δεν ακούει, που γαβγίζει που έχει γίνει κυρίαρχος στο σπίτι, που μας προστατεύει όλους που δεν μπορεί να μπει κανείς μέσα στο σπίτι μας που γαβγίζει τα παιδια τις γάτες τραβάει στην βόλτα και δεν ξέρω τι να κάνω. Έχουμε φέρει και άλλους εκπαιδευτές ο καθένας λέει ότι γνωρίζει εγώ δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ. Την γνώμη σας παρακαλώ και να απαντήσω σε ότι με ρωτήσετε.
 
  • Like
Reactions: Terpsi


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Τι θέλετε όμως να κάνετε με τον σκύλο;
Να τον κρατήσετε και να το παλέψετε;
Η να προσπαθήσετε τελικά να τον δώσετε;
 


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Να τον κρατήσω φυσικά ακόμα και τώρα εκπαίδευση κάνουμε όμως είναι τόσο δυσκολο να αλλάξει όλη η συμπεριφορά του σκύλου εμείς έχουμε χάσει την υπομονή μας έχουμε κουραστεί δεν μου περισσεύουν τα χρήματα είμαι άνεργη με δυο παιδια μενω σε ενοίκιο και έχω βάλει το σκυλο πανω απο την ζωή μας. Μας έχει καθορίσει την ζωή μας έτσι που έμαθε να συμπεριφέρεται. Δεν ξέρω αν πρεπει να το δώσω το σίγουρο είναι πως δεν φταίει ο σκυλος αλλά ο πρωτος μ........ ς εκπαιδευτής που ήρθε το έκαψε το σκυλί και μας άφησε στο έλεος χωρίς να ξέρουμε την να κάνουμε. Όταν επικοινώνησα και του είπα πως συμπεριφέρεται μου είπε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο εγώ όταν τον συναντώ είναι κυριος. Να σας φέρω το ηλεκτρικό κολάρο παλι;Φυσικά δεν το δεχτήκαμε γιατί κακός παιρνουν χαρτί εκπαίδευσης κάποιοι κύριοι. Και δεν μιλάω για όλους υπάρχουν εξαιρέσεις.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
απο οσα διαβαζω πιστευω πως το σκυλακι ΠΡΕΠΕΙ να δωθει σε εμπειρο χειριστη που εχει δουλεψει με πιτμπουλομιξ στο παρελθον και ξερει τι κανει, που να μην εχει παιδια και αλλα ζωα μεσα στο σπιτι. η θεση σας ειναι εξαιρετικα λεπτη και αργα η γρηγορα μπορει να γινει κανενα κακο, ειδικα εφοσων υπαρχουν στο σπιτι παιδια. τα λαθη ειναι πολλα και απο πολλους. και απο οποιον το παρατησε τοσο μωρο, και απτα κωλοπαιδα που το χτυπαγαν, και απο εσας που ενω εισαστε σε μια δυσκολη οικονιμικη κατασταση με μηδενικες γνωσεις πανω στο πλασμα σκυλος, πηρατε ενα δυσκολο σκυλακι, και απο τον πρωτο εκπαιδευτη, και και και. δωστε το σε καποιον ΕΜΠΕΙΡΟ οσο ειναι καιρος.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα φίλη μου,

Είναι δύσκολες αυτές οι καταστάσεις...έχω σχετική εμπειρία.
Σίγουρα θες βοήθεια από κυναγωγό, πιστοποιημένο ή μη.
Θες να μας πεις τι σου πρότειναν οι άλλοι κυναγωγοί;
Πάντως να ξέρεις ότι ποτέ δεν είναι αργά για οποιονδήποτε σκύλο...
Μπορεί να μην φτάσεις το άρτιο στην εκπαίδευση, αλλά μπορείς να κάνεις κέραια βήματα για την κοινωνικοποίηση του σκύλου σου, ακόμα και τώρα...θέλει υπομονή.
 


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Εγώ βρίσκομαι Πάτρα δεν ξέρω τι να κανω είμαι πολυ μπερδεμένη. Δεν θέλω να τον δώσω έχουμε δεθεί πολυ με τον σκύλο και το θεωρώ άδικο για αυτόν. Αλλά απ'τη άλλη δεν μπορώ άλλο ένα χρόνο δίνουμε εντολές χωρίς αποτέλεσμα βοήθεια από που;Έχουμε ενημερωθεί τόσο πολυ για τα σκυλιά και τις συμπεριφορές που κάψαμε το κεφάλι μας. Αφήσαμε τα παιδιά μας για το σκυλο για τον αγαπάμε πολυ και δεν θέλω να τον δώσω. Εσείς ξέρετε κάποιον να τον θέλει και να τον αγαπάει και να τον βοήθησει γιατί πιστευω πως είναι ένα καταπληκτικό σκυλί με κάποιον που είναι γνώστης.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Να τον κρατήσω φυσικά...
Ναι...ok...επειδή στο πρώτο θέμα που άνοιξες, ήσουν πολύ σίγουρη ότι ήθελες να τον δώσεις.
Και πιστεύω πως αυτό είναι το καλύτερο, κι ένα μεγάλο μάθημα, πως η απόκτηση σκύλου δεν είναι και το πιο απλό πράγμα στον κόσμο.

Αν τελικά θελήσεις να τον κρατήσεις, θα είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Ακόμη και από εμάς, μπορεί να ακούσεις πολλές διαφορετικές απόψεις. Πως θα είσαι σίγουρη, τι να κρατήσεις και τι όχι απ'όσα διαβάσεις;

Οπότε, για τι απ'όλα είσαι περισσότερο σίγουρη; Να το παλέψεις μαζί του ή να προσπαθήσεις να τον δώσεις που ίσως και να μην το καταφέρεις; Κάνε την καρδιά σου πέτρα, και προσπάθησε να σκεφτείς, τι λέει η λογική σου σε σχέση με το τι έχεις κουράγιο να κάνεις.
 
  • Like
Reactions: TARA and GSD92


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
σας απαντησα στο πρωτο σας νημα που ρωτατε αν καποιος θελει να τον παρει. φτιαξτε μια αγγελια στις Προσφορες με ολες τις πληροφοριες, και αν εχετε φεισμπουκ, βαλτε το και εκει. σιγουρα καποιος θα βρεθει αργα η γρηγορα, ομως να εχετε τα ματια σας 14 και να τον περασετε απο κοσκινο.
 
  • Like
Reactions: GSD92


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Είμαι Πάτρα θα ψάξω να τον δώσω γιατί δεν είμαι μόνη μου σε αυτό το σπίτι η κόρη μου κλαίει με μαυρο δακρυ από τώρα και ο συζυγος παραιτηθηκε δέν έχει άλλη υπομονή.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and mareco


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
σας απαντησα στο πρωτο σας νημα που ρωτατε αν καποιος θελει να τον παρει. φτιαξτε μια αγγελια στις Προσφορες με ολες τις πληροφοριες, και αν εχετε φεισμπουκ, βαλτε το και εκει. σιγουρα καποιος θα βρεθει αργα η γρηγορα, ομως να εχετε τα ματια σας 14 και να τον περασετε απο κοσκινο.
Εννοείται πως θα τον περάσω
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Η απόκτηση σκύλου είναι πολύ μεγάλη ευθύνη όπως τόνισε και η @mareco ...
Αν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα καλό θα είναι ο σκύλος να πάει σε άλλο σπίτι.
Πρέπει όμως να προσέξετε πολύ και να περάσετε από έλεγχο τον υποψήφιο κηδεμόνα όπως είπε και ο @TheBestBoi .
Σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να τον πάρει, όμως πρέπει να είναι κατάλληλος για ένα δύσκολο σκύλο...έτσι ώστε να μην δυστυχήσει και ο σκύλος.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi




Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Η εκπαίδευση που κάνουμε τώρα μιας και με ρώτησε ο κυριος GSD92 είναι θετική και ξεκινάμε από το 0.Ολα παλι από την αρχή. Χωρίς πιεση χωρίς φωνές και χωρίς αποθέματα υπομονής μακάρι να ήταν αυτή η πρωτη του εκπαίδευση.
 

Attachments

  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Μακάρι, αλλά δεν το θεωρώ και τοσο σίγουρο δυστυχώς.
Τώρα αν ανεβάσει μια αγγελία στο facebook μέσα σε δυο ώρες οι καλοθελητές θα είναι πάρα πολλοί.
Ποιος θα είναι όμως ο κατάλληλος κηδεμόνας;...θέλει προσοχή.
 




Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Να σας ρωτήσω επειδή δεν γνωρίζω σε ποια ομάδα στο Facebook να τον ανεβάσω έχω σκοπό να κάνω εκπαίδευση όσο μπορώ και συνάμα να ψάχνω για τον παρει κάποιος.
 




GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Να σας ρωτήσω επειδή δεν γνωρίζω σε ποια ομάδα στο Facebook να τον ανεβάσω έχω σκοπό να κάνω εκπαίδευση όσο μπορώ και συνάμα να ψάχνω για τον παρει κάποιος.
Πρώτα απ' όλα άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία ΑΓΓΕΛΊΕΣ-Προσφορά που υπάρχει στο φόρουμ...
Υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη εδώ και ίσως βρεις τον κατάλληλο κηδεμόνα.
Μετά είναι αυτό

Από το facebook μπορείς εδώ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Τώρα αν ανεβάσει μια αγγελία στο facebook μέσα σε δυο ώρες οι καλοθελητές θα είναι πάρα πολλοί.
Ποιος θα είναι όμως ο κατάλληλος κηδεμόνας;...θέλει προσοχή.
Θα ξαναγράψω "μακάρι" και θα ξανακολλήσω δίπλα του το "αλλά".
Θα πρέπει η @Κατερίνα Χ να περιγράψει τον μικρό, με κάθε λεπτομερή ειλικρίνεια στην αγγελία της.
Στηριζόμενοι στα όσα λέει για τον χαρακτήρα του, θα πρέπει να αποκλείει οικογένειες με μικρά παιδιά και για τους αντίθετους λόγους, νεαρούς κάγκουρες. Δυστυχώς το ενδιάμεσο που απομένει, δεν θα προτιμήσει να ασχοληθεί. Θα πάει σε κάτι πιο εύκολο.

Μακάρι όμως να βρεθεί κάτι καλό, άμεσα. Ποτέ δεν ξέρεις.
 
  • Like
Reactions: TARA and GSD92


Κατερίνα Χ

Active Member
18 Αυγούστου 2021
28
11
45
Πρώτα απ' όλα άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία ΑΓΓΕΛΊΕΣ-Προσφορά που υπάρχει στο φόρουμ...
Υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη εδώ και ίσως βρεις τον κατάλληλο κηδεμόνα.
Μετά είναι αυτό

Από το facebook μπορείς εδώ
Σε ευχαριστώ πάρα πολυ!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.821
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU