Εκπαιδευτικά εργαλεία (παρουσίαση)


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Θεωρείς δηλαδή οτι βελτιώθηκε η σχέση σας μετα απο τη χρήση των παραπάνω εργαλείων, σε σχέση με τη χρήση απλού κολλάρου και λουριού?

Σε ξαναρωτάω γιατι για μένα οι συζητήσεις με "εμπειρα μέλη του φόρουμ" που δεν έχουν δει ποτέ το σκύλο ούτε κι εσένα εσένα, ή εκπαιδευτές που τον έχουν δει μετά απο όσα έχεις περιγράψει γι'αυτές τις συναντήσεις, δε λένε απολύτως τίποτα. Επίσης το αν είναι μονόδρομος κάτι ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις με δεδομένο οτι ποτέ δεν δοκίμασες την εναλλακτική (εκπαίδευση χωρίς εργαλεία). Η ερωτηση ήταν υποθετική, το ξέρω, αλλά η απάντηση σου ήταν ολίγον απόλυτη. Τίποτα δεν είναι μονόδρομος για κανένα σκύλο. :)

Οπότε με το χέρι στην καρδια μου λες οτι πιστεύεις οτι είναι σαφέστατα καλύτερα τα πράγματα για σας με τα εργαλεία, σωστά?

Δεν είμαι εναντίον των εργαλείων γενικά, σε καμία περίπτωση, αλλά θεωρώ υπερβολικό τον αριθμό των εργαλείων που έχεις και που έχεις δοκιμάσει στη συγκεκριμένη σκύλα.... προσπαθώ να τεκμηριώσω οτι πρεπει κάποιος να είναι πολύ προσεκτικός με το τι δοκιμάζει και να μην αλλάζει εργαλεία κάθε τρεις και λίγο (γενικό είναι αυτο, δεν αναφέρεται σε σενα, απλά για να μην εκθειάζουμε τη μεγάλη γκάμα εργαλείων που έχει κάποιος....).

Είχε πει κάποτε η liajoe αν δεν κάνω λάθος, οτι μπορεί να εκπαιδεύσει σκύλο χωρίς καν λουρί και κολάρο..... για μένα αυτό έχει μεγαλύτερη αξία. :)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εγώ για να πω την αμαρτία μου, με την ελάχιστη εμπειρία μου, είμαι σχεδόν πεποισμένη, ότι για να εκπαιδεύσεις γερμανικό, χρειάζεσαι τόσα κι άλλα τόσα. Είναι τελείως μοσχαροκεφαλές και μάλιστα ξεροκέφαλες. Δεν καταλαβαίνουν ούτε από πνίχτες ούτε από τίποτα. Λέω εγώ...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ για να πω την αμαρτία μου, με την ελάχιστη εμπειρία μου, είμαι σχεδόν πεποισμένη, ότι για να εκπαιδεύσεις γερμανικό, χρειάζεσαι τόσα κι άλλα τόσα. Είναι τελείως μοσχαροκεφαλές και μάλιστα ξεροκέφαλες. Δεν καταλαβαίνουν ούτε από πνίχτες ούτε από τίποτα. Λέω εγώ...
Θα τ'ακούσεις κι εσύ τώρα.....:D:D:D
Cesar Milan δε βλέπετε???? Ενα κορδονάκι φτάνει!!!:p:p (πλάκα κάνω.... το φαινόμενο το έχουμε συζητήσει αλλού, κι είναι κι αυτός, οπως όλα, αμφιλεγόμενος!)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τα κορδονάκια είναι ιδανικά για Σωτήρηδες και Γκογκόληδες. Για Ηρες, μπορεί ο Αρης να είναι υπερβολικός αλλά κάπου στην μέση, το βρίσκει το δίκιο του... :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τα κορδονάκια είναι ιδανικά για Σωτήρηδες και Γκογκόληδες. Για Ηρες, μπορεί ο Αρης να είναι υπερβολικός αλλά κάπου στην μέση, το βρίσκει το δίκιο του... :)
Oχι απαραίτητα... χρησιμοποιούσε κορδονάκι και σε κάτι σουπερ επιθετικά..... και σε κάτι άλλα που τραβάγανε κτλ.... (ναι, ξέρω, όλα μάρκετινγκ είναι, αλλά λέμε).
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πολύ ωραία παρουσίαση Άρη...
Δεν ξέρω αν θα έφτανα στο σημείο να αγοράσω τοσα πολλά εργαλεία για τον σκύλο μου, (άμα χρειαζόταν βέβαια), αλλά καλό είναι να διαβάζεις εμπειριες άλλων που τα έχουν χρησιμοποιήσει...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τι να σου πω; Ο δικός μας γερμανικός και όσοι έχω γνωρίσει από κοντά, ότι και να τους έβαζες στον λαιμό, όσο και να τους κοβόταν η ανάσα, δεν χαμπάριαζαν τίποτα :shock::confused: Ειλικρινά στο λέω, έχω πει, ότι όσο και να τα γουστάρω, γερμανικά δεν θέλω να ξαναέχω :-|
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πηγη, το αν μπορουσε ο Μιλαν ή οποιοσδηποτε άλλος να εκπαιδεύσει την Ηρα με το απλο flat κολαρο, δεν μου λεει κατι.

Εδώ μιλαμε για την Ηρα με χειριστη και «εκπαιδευτη» εμενα. Για εμενα δηλαδη ηταν μονοδρομος. Σε μια άλλη ζωη και με έναν άλλο ιδιοκτητη δεν μπορω να ξερω τι θα συνεβαινε.
Πριν τα εργαλεια ειχαμε μια πολύ αστατη και ανωμαλη σχεση. Πολυ παλια συζητηση με τον Ντενις κάποτε.

Δεν μπορεις να πεις υπερβολικο τον αριθμο των εργαλειων, εφοσον όπως ειπα χρησιμοποιησα τρια μονο κολαρα. Μπορει να εχω στο συρταρι και 53 αλλά αυτό δεν λεει τιποτα.

Δεν πιστευω ότι χρειαζεται αναγκαστικα να δει από κοντα ο σουπερ εκπαιδευτης ένα σκυλι για να καταλαβεις μετα εσυ καποια πραγματα για το σκυλι σου.
Μην ξεχνας ποια είναι η Ηρα και τι ταμπεραμέντο εχει. Το ότι εδώ και καιρο ζουμε αρμονικα και δεν φοβαμαι να την παιρνω οπουδηποτε παω, κατι σημαινει και δεν ξερω αν θα μπορουσαμε να φτασουμε εδώ χωρις τα εργαλεια.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ο δικός μας γερμανικός και όσοι έχω γνωρίσει από κοντά, ότι και να τους έβαζες στον λαιμό, όσο και να τους κοβόταν η ανάσα, δεν χαμπάριαζαν τίποτα
Δεν έχω την ίδια άποψη για τους ΓΠ που έχω γνωρίσει αλλά δεν έιναι και σοβαρό το στατιστικό μου δείγμα.... σε κάθε περίπτωση μου φαίνεται λίγο πολύ να χρειαζεται να περάσεις απο 5 λουριά κι 7 κολλάρα για να "δαμάσεις" τον ΓΠ..... :) Αυτό προσπαθω να πω. Κι οτι οσο περισσότερα εργαλεία αλλάζεις, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να κάνεις ζημιά μαζί με το καλό που προσπαθείς να κάνεις.

Ξαναλέω, δεν αναφέρομαι πλέον στον Άρη, αλλά σε κόσμο που διαβάζει και θα πάει να πάρει όλα τα παραπάνω και θ'αρχίσει να δοκιμάζει..... οπως έλεγε κι ο denis, ζημιά κάνεις και με το σκέτο κολλάρο, αλλά με κάθε καινούριο εργαλείο εχεις πιθανότητες να κάνεις καινούριου τύπου ζημιά.

Ξαναλέω, δεν είμαι εναντίον των εργαλείων....απλα εναντίον των πολλών εργαλείων. :)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ελπιζω το θεμα μου να μην εδωσε την εικονα διαφημισης των εργαλειων. Εξαλλου το τονισα ότι θελει πολύ σκεψη και προσοχη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν μπορεις να πεις υπερβολικο τον αριθμο των εργαλειων, εφοσον όπως ειπα χρησιμοποιησα τρια μονο κολαρα. Μπορει να εχω στο συρταρι και 53 αλλά αυτό δεν λεει τιποτα.
Εντάξει, το ανέφερα επειδή είπες οτι τα χρησιμοποιησες όλα. Τεσπα, δεν έχει σημασία. Ελπιζω οτι καταλαβαίνεις το (γενικότερο) σκεπτικό της άποψης μου. :)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ελπιζω το θεμα μου να μην εδωσε την εικονα διαφημισης των εργαλειων. Εξαλλου το τονισα ότι θελει πολύ σκεψη και προσοχη.
Δεν είναι θέμα διαφήμησης.... είναι να μην θεωρήσει κάποιος οτι απαξ και πάρει οτι εργαλειο πέσει στην αντιληψη του θα διορθωθουν τα οποια προβληματα έχει με το δύσκολο σκύλο του.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν έχω την ίδια άποψη για τους ΓΠ που έχω γνωρίσει αλλά δεν έιναι και σοβαρό το στατιστικό μου δείγμα....
Κι εγω εχω δει ΓΠ που μεχρι να σηκωσουν το ένα ποδι βρωμαει το άλλο και δεν εχουν κάν territorial instinct. Η Ηρα καμια σχεση.

...... ζημιά κάνεις και με το σκέτο κολλάρο, αλλά με κάθε καινούριο εργαλείο εχεις πιθανότητες να κάνεις καινούριου τύπου ζημιά.
Συμφωνοι, αλλά δεν είναι μονο η πιθανη κακη επιπτωση των εργαλειων σε έναν σκυλο. Υπαρχουν και αλλου ειδους επιπτωσεις, όπως ενας ανεκπαιδευτος δυναμικος σκυλος μεσα σε μια οικογενεια και γενικα σε ενα ανθρώπινο περιβαλλον.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Συμφωνοι, αλλά δεν είναι μονο η πιθανη κακη επιπτωση των εργαλειων σε έναν σκυλο. Υπαρχουν και αλλου ειδους επιπτωσεις, όπως ενας ανεκπαιδευτος δυναμικος σκυλος μεσα σε μια οικογενεια και γενικα σε ενα ανθρώπινο περιβαλλον.
Δεν είπαμε να τον αφήσει ανεκπαίδευτο.... είπαμε να μην πάρει σβάρνα όλα τα εργαλεία ο καθένας αδιακρίτως! :)
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Την δικια μου πάντως δεν μπορει να την σταματησει όταν πεταγεται σε γατα.
Αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να παλέψω, καθώς είναι ένας από τους λόγους που κάνει ξαφνικά τραβήγματα.

Εκπαιδευεις τον σκυλο να μην τραβαει αλλά φόρα του και το καλο κολαρο για ωρα αναγκης.
Πόσο εύχομαι να μην έρθει αυτή η ουσιαστική ώρα ανάγκης..........
Όταν λες καλό κολάρο, τι εννοείς; πνίχτη ή Dominant dog collar ή martingale;

Ξέρει κανείς τους κινδύνους με την χρήση του halti και του gentle leader;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
«Καλο» εννοω το ποιοτικο που θα αντεξει. Μην πας και φορτωθεις τωρα κανεναν πνιχτη ή ακομα χειροτερα το dominant dog collar. Το τελευταιο ειπαμε είναι για backup κολαρο ασφαλειας και μονο.

Πολυς κοσμος ψαχνεται στα τυφλά. Εχουμε ακουσει ιστοριες και εχω δεν με τα ματια μου να πηγαινουν ιδιοκτητες σκυλων στο πετ σοπ ή ακομα και στον κτηνιατρο και να φορτωνονται εκπαιδευτικα κολαρα κατοπιν υποδειξεως του πετ-σοπά και του κτηνιατρου ή επειδη διαβασανε ένα αρθρο στο ιντερνετ.

Το παρον θεμα το ανοιξα για γνωριμια με καποια εργαλεια (κυριως για τα διάφορα λουρια που μας κανουν την ζωη ευκολη) αλλά και για να επιστήσω την προσοχη. Είναι πολύ σύνηθες να χρησιμοποιει καποιος πχιντη πχ χωρις να εχει καμια εμπειρια πανω σε αυτόν.

Δεν είναι αυτος ο σωστος τροπος όμως. Ενημερωνεσαι διαβαζοντας και συζητωντας, επισκεπτεσαι ένα εκπαιδευτη και αναλογα προχωρας. Όχι επειδη διαβασαμε την διαφημιση του κατασκευαστή που υποσχεται λαγους με πετραχήλια και τραβηγμα-στοπ ή ειδαμε ένα αρθρο σε ένα φορουμ, θα τρεξουμε και θα παρουμε πνιχτη.
Το ειπα και πιο πανω. Ισως τελικα ενας σκυλος να μην χρειαζεται κανενα εργαλειο.

Προσωπικα επισκεφτηκα δυο εκπαιδευτες, που μπορει να μην ηταν τα μεγαλα αστερια, μου δειξανε όμως καποια πραγματα. Τελικα την τελεια χρηση και εφαρμογη μου την εμαθε η Rottie αλλά ειχα ηδη μια καλη ιδεα χαρη στους εκπαιδευτες.

Σχετικα με το halti που ρωτησες, εχουν γραφτει διάφορα κατά καιρους. Κανε μια αναζητηση.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καλημέρα!
Τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.. Έτσι δεν λένε οι ειδικοί? Σωστό ή λάθος? Ισχύει πάντα, με προϋποθέσεις ή χωρίς?


Έχουμε κάποια κοινά εργαλεία, λογικά όπως όλοι οι ιδιοκτήτες. Αν και έχουν αναφερθεί αντικείμενα για εργαλεία εκπαίδευσης, το καλύτερο εργαλείο είναι η ικανότητα να ψυχολογήσεις τον σκύλο, δηλαδή το βασικό εργαλείο είναι ο ιδιοκτήτης-εκπαιδευτής. Έστω και άνθρωπος προς σκύλο, η ικανότητα της ενσυναίσθησης είναι βασική. Υποστηρίζω πως η εκπαίδευση είναι μια συμμετοχική διαδικασία η οποία απαιτεί κόπο, χρόνο, και πολλά άλλα, με βασικό όπλο την χαρά και την ευχαρίστηση.


Πολλές φορές ο εκπαιδευτής δίνει στον ιδιοκτήτη το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει στον σκύλο του με την λογική ότι έτσι θα μάθει, δηλαδή ακαταλόγιστη χρήση βίας με κάποια εργαλεία. Δεν είναι απόλυτο, αλλά γίνεται. Η κατάληξη είναι ότι ο ιδιοκτήτης νομίζει ότι κατέχει σε μεγάλο βαθμό τα μυστικά των εργαλείων και κάνει ακαταλόγιστη χρήση αυτών με την προτροπή του «εκπαιδευτή»!
Για να συμπληρώσω το καρέ, θα πω ότι τα μπισκοτάκια είναι σημαντικό εργαλείο, ο τόνος φωνής σημαντικό εργαλείο, η στάση σώματος σημαντικό εργαλείο, η περιοχή εκπαίδευσης βασικό ατού…

ΥΓ
Το ηλεκτρικό κολάρο είναι εργαλείο εκπαίδευσης?
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον στο ποστ σου harryf3. :)

Πάντως... δε με έκαψε το θέμα σου ούτε θα τρέξω να πάρω ό,τι πήρες...
Κατάλαβα ακριβώς το νόημα του θέματος.
Ρωτάω για να μαθαίνω. Μπορεί να έχω παραλείψει κάτι χρήσιμο στο ψάξιμο μου, όπως το pull tab... ας πούμε!

Εννοείται θέλει διάβασμα και ψάξιμο, έχω κάνει αρκετό... θέλει 5πλάσιο το ξέρω!
γι' αυτό δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα άλλο εργαλείο, παρά μόνο το gentle leader.

Όσο για το halti + gentle leader, ό,τι υπήρχε τα έχω διαβάσει, απλά ξαναρώτησα.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Εγώ για να πω την αμαρτία μου, με την ελάχιστη εμπειρία μου, είμαι σχεδόν πεποισμένη, ότι για να εκπαιδεύσεις γερμανικό, χρειάζεσαι τόσα κι άλλα τόσα. Είναι τελείως μοσχαροκεφαλές και μάλιστα ξεροκέφαλες. Δεν καταλαβαίνουν ούτε από πνίχτες ούτε από τίποτα. Λέω εγώ...
Καλά είμαστε σοβαροί τώρα;

](*,)

Αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάς για μια από τις πιο εκπαιδεύσιμες φυλές που υπάρχουν;

Το μνμ που βγάζεις προς τα έξω είναι: όσοι έχετε γερμανικό ποιμενικό βάλτε του ότι υπάρχει και δεν υπάρχει επάνω του και πάμε.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Όπως εχω πει πολλες φορες, το ιδανικο θα ηταν να ειχαμε ολοι εκτροφικα σκυλια χωρις προβληματα συμπεριφορας και έναν κορυφαιο εκπαιδευτη κοντα μας.
Ειδικα για το θεμα του εκπαιδευτη, παρολο που με την εκπαιδευση ασχοληθηκα στην ουσια μονος μου, παντα υποστηριζω την επαγγελματικη εκπαιδευση.

Δυστυχως δεν εχουμε ολοι αυτή την δυνατοτητα, συχνα για πρακτικούς λογους. Πχ εγω μενω στην Ξανθη κι αυτό αρκει.
Ουτε εχουμε ολοι την πολυχρονη εμπειρια για να ψυχολογησουμε τον σκυλο μας και να κρινουμε ποια ακριβως μεθοδος του ταιριαζει.

Στο μεταξυ όμως τα προβληματα τρεχουν, ο βιος μπορει να εχει γινει αβίωτος, πρεπει να δοθει μια λυση και να βρεθει μια δίοδος επικοινωνιας με τον σκυλο. Τα εργαλεια σε συνδεουν αμεσα με τον σκυλο online και οι απαιτησεις σου γινονται πολύ πιο ευκολα κατανοητες.

Ειχα ανοιξει παλια ένα θεμα για την αδικημενη επαρχια.
Για να το θεσω με συγκεκριμενο παραδειγμα, με τον Κωστα εχουμε σκυλο ιδιας φυλης και ηλικιας. Το ταμπεραμεντο τους είναι παρομοιο. Η μονη διαφορα είναι το φυλο και το ότι η δικια μου είναι dog aggressive.

Ο Κωστας μενει στην Αθηνα, εχει κορυφαιους εκπαιδευτες στο πλευρο του και ηδη ο Μπρους εχει κανει τεραστια προοδο και εχει πολύ καλη εξελιξη, τοσο στην υπακοη οσο και στο σπορ (επιθεση, προστασια, ιχνηλασια).

Η Ηρα εμαθε πεντε πραγματα από μενα και μονο σχετικα με την ΒΥ και εμεινε στασιμη, ενώ πιστευω ότι ειχε τα φόντα να προχωρήσει πολύ παραπανω κι ας μην εφτανε ποτέ τον Μπρους. Θα γινομασταν τελος παντων πολύ καλυτεροι σαν ομαδα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf