Εκπαιδευτικά εργαλεία (παρουσίαση)


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Άρη, σε καμιά περίπτωση δε σε κατακρίνω. Το αντίθετο μάλλιστα. Έχεις ασχοληθεί με το σκύλο σου πάνω απ' όλα. Το πρώτο μου μνμ περί κάρτας Χριστουγεννιάτικης ήταν καθαρά χιουμοριστικό.

Απλά βρίσκω το μνμ της mareco εξοργιστικό.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εγω θα εστιάσω ότι ο άρης δεν έβαλε ολα τα εκπαιδευτικα εργαλεία τα οποία κυκλοφορούν ,
απλά όσα πιστευε μεσα από την ενημέρωση που είχε και τα προβλήματα που αντιμετώπιζε ότι θα τον βοηθήσουν.....
τα οποία κι εσπευσε να αγορασει.....
στην πορεια μονος του αλλά και με καθοδηγηση απο εκπαιδευτες του χραιαστηκαν αρκετα λιγοτερα αλλά τα υπόλοιπα τα ειχε ήδη παρει....
να τονισουμε επειδη ειπωθηκε οτι μπορει να εκπαιδευτεί σκυλί χωρις καθολου χρηση εργαλειων....( αυτο γινετα αν εχεις ενα σκυλο απο κουταβι 2-2,5 μηνων)
ο άρης πήρε στα χερια του ενα κουταβι 8 μηνων με ήδη αρκετα προβληματική συμπεριφορά και η σκύλα του χρειαζόταν εκπαιδευση με διορθωσεις
( γι αυτό και τα κλικερ τα εβαλε αμεσως σε αχρηστία....)
στην ουσια για την εκπαιδευση ο άρης χρησιμοποιησε προνγκ , μαρτινγκειλ, το λουρί 1-2 μετρα, και το χειροποιητο λουρί των 10 μετρων.
τα υπόλοιπα τα αγορασε τα δοκιμασε και τα παροπλισε απο ότι φαινεται να λεει και στα ποστ.
αλλος μπορει να χρησιμοποιησει χαλτι ή τζεντλλιντερ, λουρι 1-2 μετρων και λουρι 10 μετρων,
αλλος μπορει να χρησιμοποιησει απλο κολαρο και λουρι 1-2 μετρων και λουρι 10 μετρων,
αλλος κλικερ και λουρι 1-2 μετρων και λουρι 10 μετρων
βλεπετε καποια κοινα εργαλεια????
αυτα τελικα ισως να ειναι τα περισσοτερο χρησιμα εργαλεία για εναν απλό μεσο ιδιοκτητη και τα υπόλοιπα να αντιστοιχουν σε περισσοτερο εξειδικευμενες περιπτωσεις......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Απλά βρίσκω το μνμ της mareco εξοργιστικό.
Σε εξοργιστικο το μετατρέπεις εσύ, δίνοντάς του περισσότερη σημασία απ' ότι πρέπει.

Οταν λέω:

Εγώ για να πω την αμαρτία μου, με την ελάχιστη εμπειρία μου, είμαι σχεδόν πεποισμένη, ότι για να εκπαιδεύσεις γερμανικό, χρειάζεσαι τόσα κι άλλα τόσα. Είναι τελείως μοσχαροκεφαλές και μάλιστα ξεροκέφαλες. Δεν καταλαβαίνουν ούτε από πνίχτες ούτε από τίποτα. Λέω εγώ...
... δεν βγάζω κανένα μύνημα προς τα έξω. Μόνο την γνώμη μου. Αυτό έλειπε, με την μπούρδα ή όχι του καθενός μας, να χτίζονται παλάτια...

Βεβαίως και έχω ακούσει και διαβάσει ότι είναι απο τις πιο εκπαιδεύσιμες φυλές. Σε επίπεδο pet (γιατί εσείς την πάτε πάντα αλλού την συζήτηση), που με ενδιαφέρει άλλωστε, δεν το έχω δει όμως μέχρι τώρα σε όσους γερμανικούς έχω γνωρίσει μεταξύ φίλων, γνωστών και αγνώστων... Τυχαίο ή όχι δεν ξέρω και λίγο με ενδιαφέρει. Αυτή είναι η αλήθεια και η εμπειρία μου.
Εσύ, που έχεις άλλα πράγματα να καταθέσεις, εννοείται ότι πρέπει να το κάνεις χωρίς πολλές φανφάρες. Μπορείς να υποδείξεις - αν έχεις κέφι και όρεξη - το αντίθετο, με τα δικά σου πολλά επιχειρήματα, χωρίς να μετατρέπεται κάθε φορά το κάθε θέμα, σε πεδίο μάχης.
Για το τι θα διαλέξει ο καθένας που διαβάζει όλους μας, να υιοθετήσει, να μην τα ξαναλέμε.

ΥΓ: Δεν είμαι εκπαιδεύτρια και ουδέποτε έχω υποδείξει τρόπους εκπαίδευσης (τουλάχιστον εδώ μέσα) και πολύ περισσότερο χρησιμοποιώντας το οποιοδήποτε "εργαλείο". Ισως οι λέξεις που χρησιμοποίησα να μην ήταν οι ιδανικές, γιατί αυτό που ήθελα να εκφράσω, ήταν περισσότερο θαυμασμός (όταν δεν είναι δικός σου...) για το πείσμα και την ισχυρογνωμοσύνη τους.

ΥΓ: Δεν κάνεις μόνο εσύ χιούμορ...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Τώρα πες μου, το συγκεκριμένο μνμ σου, τι σχέση έχει με το προηγούμενο;

ΥΓ: Όταν βάζεις bold κάπου το τονίζεις. Στο αρχικό σου μνμ, εκεί που έπεσε εμένα το μάτι μου (και γύρισε ανάποδα) ήταν στο "είμαι σχεδόν πεποισμένη"

:)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Κακώς λοιπόν...

Δεν χρειάζεται να γυρνάει το μάτι σου... σχεδόν όλα είναι θέμα ερμηνείας.
Και όταν οι άνθρωποι δεν είναι κακοπροαίρετοι, όπως είμαι σχεδόν πεποισμένη, ότι είμαι κι εγώ κι εσύ στους μη κακοπροαίρετους, δεν υπάρχει λόγος για έντονες αντιπαραθέσεις. Καταθέτω τις όποιες εμπειρίες μου και χαίρομαι να ακούω την δική σου και των άλλων. Γιατί δεν καταλαβαίνετε, ότι όταν έχετε σοβαρά και σημαντικά "πράγματα" να προσφέρετε και το κάνετε με ωραίο τρόπο, είναι χαρά δική μου, αλλά και όλων μας, να σας ακούμε και να μαθαίνουμε.

Πάντως ότι τα γπ δεν είναι μοσχαροκεφαλές (υιοθετώ έκφραση εκπαιδευτή)... δύσκολα με πείθεις...

Τα γουστάρω όμως...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Καλά, αν τώρα περιμένει κανείς να μάθει από εμένα... σώθηκε :D

Εγώ θα τα έλεγα λίγο ξεροκέφαλα, αλλά αν βρεις το κουμπί τους είναι καταπληκτικά τα άτιμα ;)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Εγώ θα τα έλεγα λίγο ξεροκέφαλα, αλλά αν βρεις το κουμπί τους είναι καταπληκτικά τα άτιμα ;)
Είναι τυχαίο που οι Γ.Π. θεωρούντε οι βασιλιάδες των σκύλων??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.883
Είναι τυχαίο που οι Γ.Π. θεωρούντε οι βασιλιάδες των σκύλων??
Από ποιούς; Από τους λάτρεις της φυλής; Δεν είναι τυχαίο. Φυσιολογικό είναι.
Αν κάνεις αντίλογο σε μένα, δεν έχω σκοπό να αντιμιλήσω. Δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις και δεν έχω και κανέναν λόγο να σε αντικρούσω.
Ξαναδηλώνω, ότι κι εγώ τους έχω ψηλά σε εκτίμηση. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός, ότι δεν έχει τύχει αν θέλεις, να γνωρίσω κάποιο τόσο υπάκουο στον δρόμο, όσο θα ήθελα εγώ αν ήταν δικό μου.
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Από ποιούς; Από τους λάτρεις της φυλής; Δεν είναι τυχαίο. Φυσιολογικό είναι.
Αν κάνεις αντίλογο σε μένα, δεν έχω σκοπό να αντιμιλήσω. Δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις και δεν έχω και κανέναν λόγο να σε αντικρούσω.
Ξαναδηλώνω, ότι κι εγώ τους έχω ψηλά σε εκτίμηση. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός, ότι δεν έχει τύχει αν θέλεις, να γνωρίσω κάποιο τόσο υπάκουο στον δρόμο, όσο θα ήθελα εγώ αν ήταν δικό μου.
Mε κριτήριο ποιανού την ιεραρχία?? ;)


Πιπεράτη απάντηση με δόση χιούμορ... ;) :)

Είναι κοινό αποδεκτό απο ανθρώπους του χώρου ότι οι Γ.Π. θεωρούντε οι βασιλιάδες των σκύλων, απλά γιατί έχουν τα περισσότερα θετικά στοιχεία...
μην πάμε να εξετάσουμε ύφος, μέγεθος, ομορφιά, κλπ... .
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Mε κριτήριο ποιανού την ιεραρχία?? ;)
Κατά γενική ομολογία είναι ο σκύλος που έχει τις περισσότερες χρήσεις για τον άνθρωπο.

Φύλαξη, σωματοφυλακή, αστυνομία, στρατός, οδηγός τυφλών, S&R, εύρεση ναρκωτικών/εκρηκτικών, σπορ, γούτσου-γούτσου, pet κτλ. Το μόνο που δεν κάνουν είναι τη δουλειά των κυνηγόσκυλων.

Όλα αυτά με ένα διπλό υποτρίχωμα, που τους επιτρέπει να ζουν σε συνθήκες παγετού μέχρι να επιχειρούν μαζί με τους χειριστές τους στην έρημο

Δε φτάνουν αυτά;

:)
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Δεν το έχω καθόλου υπ' όψιν μου αυτό Άρη.

Και φυσικά ξέχασα να γράψω και την πιο αυτονόητη δουλειά, την ποιμενική, όπου υπάρχουν ακόμα και σήμερα εκτροφεία Γ/Π που εκτρέφουν βάσει των κατάλληλων ενστίκτων για φύλαξη κοπαδιών.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη




Κων/νος

Well-Known Member
31 Αυγούστου 2010
222
0
Αθηνα,Μελισσια
Επειδη ειδα παρουσιαση περιλαιμιων ο εκτοφεας μου εχει αυτο ( Hunter training collar freestyle black )& μου το προτεινε. Ψαχνω να το βρω αλλα δεν ....Μονο στο zooplus.com αλλα δε στελνει σε Ελλαδα(&ομως στελνει Σλοβενιες&τα σχετικα...).Ξερει κανεις που μπορω να το βρω ? Ειτε απο εδω ειτε απο εξωτερικο.
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Επειδη ειδα παρουσιαση περιλαιμιων ο εκτοφεας μου εχει αυτο ( Hunter training collar freestyle black )& μου το προτεινε. Ψαχνω να το βρω αλλα δεν ....Μονο στο zooplus.com αλλα δε στελνει σε Ελλαδα(&ομως στελνει Σλοβενιες&τα σχετικα...).Ξερει κανεις που μπορω να το βρω ? Ειτε απο εδω ειτε απο εξωτερικο.
Δεν μπορεί να σε βοηθήσει ο εκτροφέας σου να το βρεις??
 




sl8

Well-Known Member
12 Απριλίου 2009
149
4
Ηράκλειο Κρήτης
Χάρη να ρωτήσω κάτι; Το δερμάτινο λουρί julius k-9 να υποθέσω ότι το πήρες από το ομώνυμο αμερικάνικο site;
Με τα μεταφορικά δεν σου κόστισε διπλάσια(κοντά στο 50ρικο);
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf