Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Γαστροπροστευτικά πριν το φαγητό και τα χάπια παίρνει; Τύπου laprazol πχ; Υπάρχει η δυνάτοτητα να την πας σε κτηνίατρο εξειδικευμένο σε γαστρεντερολογικά, πχ στη Σταθοπούλου (Vetmedica – Κτηνιατρικό Κέντρο Βορείων Προαστίων – Κτηνιατρικό Κέντρο Βορείων Προαστίων- Vetmedica. Πρότυπη κτηνιατρική κλινική ζώων συντροφιάς. Ειδίκευση στη γαστρεντερολογία – ενδοσκοπήσεις σκύλου & γάτας.
Γαστροπροστατευτικά είναι η αλήθεια δεν παίρνουμε.

Παίρνουμε όλα τα υπόλοιπα....
Οκμεντίν
Ursofalk
Προβιοτικό
Primperan
Sedacid
Wepatic

Όσο για γαστρεντερολογο ίσως θα πρέπει να ψάξω, η Αθήνα δεν με βολεύει αφού μένουμε Θεσσαλονίκη :)

Κατάφερα λίγο να την ταισω πατατουλα βραστή κ κοτόπουλο. Κοίτα κουταλιά της σούπας μου είπαν σε ποσότητα για να μην την επιβαρύνουμε

Άντε να συνέλθει το κορίτσι μου :cry:
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γαστροπροστατευτικά είναι η αλήθεια δεν παίρνουμε.

Παίρνουμε όλα τα υπόλοιπα....
Οκμεντίν
Ursofalk
Προβιοτικό
Primperan
Sedacid
Wepatic

Όσο για γαστρεντερολογο ίσως θα πρέπει να ψάξω, η Αθήνα δεν με βολεύει αφού μένουμε Θεσσαλονίκη :)

Κατάφερα λίγο να την ταισω πατατουλα βραστή κ κοτόπουλο. Κοίτα κουταλιά της σούπας μου είπαν σε ποσότητα για να μην την επιβαρύνουμε

Άντε να συνέλθει το κορίτσι μου :cry:
Αχ δεν το ήξερα, με μπέρδεψε η αναφορά στη διατροφολόγο! Τότε ίσως στην Κτηνιατρική σχολή στο ΑΠΘ; Ίσως μέλη από Θεσσαλονίκη να έχουν να προτείνουν κάτι; @Estranged ;

Το γαστροπροστατευτικό εμάς μας είχε βοηθήσει όταν την είχε πιάσει μίνι κρίση και δεν μπορούσε να κρατήσει τίποτα μέσα και εξαιτίας αυτού είχε ναυτία και ανορεξία. Δεν είναι βαρύ χάπι. Στην ουσία πρέπει να το παίρνουν πρωί βράδυ μισή ώρα πριν φάνε και πάρουν τα χάπια και δημιουργεί ένα σαν φιλμ στο έντερο για να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσουν βαριά τα χάπια , ενώ προλαμβάνουν και τα οξέα που μπορεί να δημιουργούνται εξαιτίας της ναυτίας και των χαπιών. Τα augmentin πχ είναι "βαριά" χάπια μιας και είναι αντιβίωση. Δεν νομίζω να τα αρνηθεί ο κτηνίατρος και, αν συμφωνεί, δεν χάνετε κάτι να δοκιμάσετε.

Θα συνέλθει το κορίτσι <3
 
  • Like
Reactions: Moussie


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.549
6.975
Αν ήξερα γαστρεντερολογο στη Θεσσαλονίκη θα χα πάει εδώ κ 10 χρόνια... Αφού καμία φορά σκέφτομαι να τον φόρτωσω στο αμάξι κ να κατέβω στη Σταθοπούλου, είμαι απελπισμένη με τα γαστρεντερικά κ την έλλειψη εξειδίκευσης...

Btw, μισό πεπτάν παίρνει εμένα πριν τις βαριές αντιβιωσεις τύπου ογκμεντιν. Αλλά είναι ένα τόσο δα χάπι, στα κιλά της Μουσση φαντάζομαι θα πρέπει να πάρει πολύ λιγότερο κ δε νομίζω να κόβεται παραπάνω. Δε γνωρίζω άλλη γαστροπροστασια που να κάνει για σκυλιά. Κ δε γνωρίζω αν το πεπτάν κάνει στις ηπατοπαθειες.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Επειδή τυχαίνει μια από τις γιατρους της κλινικής που μας παρακολουθούν να είναι στη διδακτορικο ενός καθηγητή στο ΑΠΘ που ειδικεύεται στην Γαστρεντερολογια από ότι μου είπε, θα μιλήσω μαζί της μήπως σε όλα όσα δίνουμε προσθέσουμε και κάτι τέτοιο μπας και ηρεμήσει.

Μέχρι κ νερό φοβάμαι πόσο πινει γιατί κατευθείαν θέλει να τα βγάλει. Έχει μείνει μισή η γλυκούλα μόνο 4 κιλά:(

Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερη ημέρα!
Να μείνει κάτι στο στομάχι της...

Μέχρι τότε πάρτε μια μουσοφατσούλα απογευματινή που είχε λίγο όρεξη να παίξει:

IMG_20221104_160925_309.jpg
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα σας!

Άπο χθες η μικρή μας φαίνεται (φτου φτου φτουυυυυ) σαν να μην συνέβη ποτέ τίποτα. Ενώ την Παρασκευή ήταν μια εξαιρετικά δύσκολη ημέρα που ήταν χάλια για εκείνη με έντονη ναυτία κ εμετούς, κ ενώ κάθε μέρα έτρωγε τουλάχιστον μία ένεση για να καταφέρει να κρατήσει στο στομάχι της κάτι, την τελευταία 1.5 μέρα δείχνει πολύ καλά!

Ίσως μας βοηθήσε και η βραστή πατάτα που μας είπε η διατροφολόγος, δεν ξέρω.

Παίζουμε, γαυγιζουμε, γρυλιζουμε, γυρνάμε γύρω γύρω στο σπίτι και το μυρίζουμε (δει βδομάδες σχεδόν τέζα έχει χάσει μυρωδιές!)

Δεν μπορώ να σας περιγράψω την χαρά μου ειλικρινά! Πόσο δυνατό είναι το κορίτσι μου, πώς τα κατάφερε :cry:

Σκεφτείτε η διατροφολόγος να ρώτησε αν με αυτή την τρανσαμινάση περπατάει! Κ εμείς απορούμε με αυτά που έχουμε ακούσει.

Αν συνεχίσει έτσι νιώθω ότι οδεύουμε καλώς οπότε σιγά σιγά θα αρχίσουμε τις περιπέτειες πάλι με τη γλυκιά μου γιατί τέλος του μήνα θα κάνουμε στείρωση(+βιοψία).

Προς το παρόν πάρτε λίγο μουσομουσούδα ακόμη να κοιμάται ευτυχής στη αγκαλιά μας:
IMG_20221106_001120.jpg
 




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Τι καλά νέα!!!! :love: :love: :love: :love:

Θα επαναλάβετε εξετάσεις πριν τη στείρωση;
Προς τον παρόν σίγουρα θα κάνουμε την Τρίτη, μεθαύριο που στην ουσία θα είναι μια εβδομάδα αφοτου την πήραμε. Να δούμε αν έπεσε η τρανσαμινάση από από 16200 είχε πέσει 3000 που είναι εξωφρενικά υψηλή και πάλι.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προς τον παρόν σίγουρα θα κάνουμε την Τρίτη, μεθαύριο που στην ουσία θα είναι μια εβδομάδα αφοτου την πήραμε. Να δούμε αν έπεσε η τρανσαμινάση από από 16200 είχε πέσει 3000 που είναι εξωφρενικά υψηλή και πάλι.
Καλά αποτελέσματα!! Και να μας φιλήσεις το κορίτσι :love: :love: :love:
 
  • Like
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα! , καλησπέρα με φωνές και πανηγύρια!

Η Μούση φαίνεται πως είναι "επίσημα" πίσω - τόσο επίσημα που φοβάμαι να το ξεστομίσω μήπως τη ματιάξω...

Η μέρα κυλάει σε κανονικότατους ρυθμούς, με κανονικές αντιδράσεις,γαβ γουβ, γρρ γρουυ :LOL:, ύπνους και ό,τι έχουμε συνηθίσει.

Σήμερα ήταν και η πρώτη μας βόλτα - decompression βόλτα θα την έλεγα μιας και ήθελα να πάρει τον χώρο/χρονο της να μυρίσει, να χαλαρώσει και να κάνουμε επιτέλους(!) και κάποια εκπαιδευτικά σετάκια (recall, μείνε, απευαισθητοποίηση με ανθρώπους, touch κτλ. ).

Ήταν κα-τα-πλη-κτι-κή! Ανταποκρίθηκε πάρα πολύ καλά σε όλα! Ειδικά το μείνε δεν περίμενα να το κρατήσει με τον 10μετρο οδηγό ανοιχτό, ανθρώπους να περνάνε, θορύβους και πουλιά να πετάνε πάνω από τοκεφάλι της.

Και το λέω επιτυχία γιατί ο μόνος τρόπος που η Μούση κρατούσε το μείνε είναι με πνίχτη! Σίγουρα βοηθάει και το ότι το κάνουμε practice καθημερινά στο σπίτι στα πάντα! Όταν ντύνομαι (ακόμα παίζει με τα πατζάκια μου η κοντή), όταν κάνω δουλειές, όταν μαγειρεύω, όταν ξεσαλώνει γαυγίζοντας, όταν στρώνω το κρεβάτι και το βρίσκει παιχνίδι να μου το ξεστρώνει :LOL:
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Kαλησπέρα καλησπέρα φίλοι!


Η σημερινή μέρα είναι άλλη μία καλή μέρα και χαιρόμαστε πολύ η κατάστασή της συνεχίζει να είναι σταθερά θετική. Σήμερα μετά την πρωινή μας βόλτα και την επίσκεψή μας στην κλινική για να της πάρουν αίμα, λέω αφού είμαστε που είμαστε 'εξω ας σε ξαναβγάλω μία βόλτα γιατί η πρωινή ήταν αρκετά σύντομη.

Την παρατηρούσα και χαιρόμουν με την πρόοδό της. Το (τέλειο) κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι ενώ δεν τη δουλεύω συνειδητά προς το παρόν να περπάει δίπλα μου (έχουμε πολλά σοβαρότερα θέματα) σήμερα περπάτησε ακριβώς δίπλα μου για τουλάχιστον 100 μέτρα με τον οδηγό ανοιχτό στα 4-5 μέτρα να σέρνεται από πίσω μας χαχα! Φυσικά την επιβράβευα σε κάθε δύο βήματα και επί τη ευκαιρία σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας μερικά από τα πράγματα που έχω δουλέψει μαζί της και τη βοήθησαν γιατί που ξέρεις; Μπορει να βοηθήσουν και κάποιον άλλον εδώ μέσα και η γνώση δεν είναι για να την κρατάς, αλλά γιανα τη μοιράζεις.

1. DMT = DIstraction / Marker / Treat

Σας το έχω αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση αυτό.
Η βασική ιδέα είναι ότι επιλέgεις μία λέξη ως marker σου και αρχικά καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας την προφέρεις και ρίχνεις λιχουδιές/κροκέτες /ό,τι επιλέγεις στον σκύλο σου. Σύντομα εκείνος αρχίζει και συνδέει τη λέξη με κάτι θετικό. Η Μούση λοιπόν, πολύ γρήγορα κατάλαβε ότι όταν ακούει "niiiiiiice" σημαίνει φαί! Σε αυτή τη φάση επέλεξα να αφήσω τα μπολ στην άκρη και να ταίζω μεγάλο μέρος του φαγητού της με DMT κατά τη διάρκεια της ημέρας. Όταν η Μούση ανταποκρινόταν άμεσα σε κάθε μου "nice", ξεκίνησα -μέσα στο σπίτι- να συνδέω τη λέξη με κάποιο ηχητικό (και όχι μόνο) ερέθισμα. Ερεθίσματα ουδέτερα για εκείνη, που δεν της προκαλούν έντονη αντίδραση. Ουδέτερα όπως στυλό ή κέρματα που πέφτουν, χτύπημα με το χέρι στο τραπέζι - οποιονδήποτε θόρυβο. Όταν μου έδειξε ότι το κατανοεί ακόμα καλύτερα και είναι έτοιμη για το επόμενο στάδιο ξεκίνησε για εμένα η φάση alert! Κάθε, ΜΑ ΚΑΘΕ φορά που ακουγα έναν ήχο, ΠΡΙΝ αντιδράσει της έκανα DMT, δηλαδή έλεγα "niiiice" με κοιτούσε και της πετούσα κροκέτα. Niiiiice στα πουλιά, στα βήματα στην πολυκατοικία, στις ομιλίες που ακούγονταν απ' έξω, στην καγκελόπορτα του διπλανού, στο ασανσέρ που για κακή μας τύχη βρισκόμαστε δίπλα, σε όλα! Κάποια στιγμή αναρωτήθηκα πως θα καταλάβω πόσο αποτελεσματικό είναι αυτό; Αν π.χ. τη βοηθάει το DMT ή κάτι άλλο που κάνουμε στα πλαίσια της εκπαίδευσης. Τότε σκέφτηκα: Κάθε φορά που θα της κάνω DMT θα ταίζω το κρεβάτι της! Θα ρίχνω την κροκέτα της εκεί. Μόνο εκεί. Σήμερα η Μούση ακούει ήχους που στην αρχή την στρέσαραν και την έκαναν να γαυγίζει αλλά πλέον τρέχει στο κρεβάτι της και με κοιτάζει αναμένοντας την κροκέτα της!

2. clicker training + απευαισθητοποίηση με ανθρώπους

Εντάξει εδώ καταλαβαίνετε ότι δεν χρειάζεται να πουμε πολλά. CLick +treat σε κάθε βλεμματική επαφή της Μούσης σε άνθρωπο. Πάντα φροντίζω να κρατάμε μία απόσταση και να μειώνω σιγά σιγά ενώ φωνάζω σαν την τρελή στους περαστικούς σε περίπτωση που η κοντή γαυγίσει "Σαςςςςςς παρακαλώωωωωωω αγνοείιιιιιιιιστε τηννννν!" :LOL: Έχουμε φτάσει σε σημείο να μην αντιδρά σε πολλές περιπτώσεις ενώ σχεδόν σε όλες αν αντιδράσει επιστρέφει πίσω σε μένα μετά από 1-2 γαβ. Είναι και συναγερμός, τι να την κάνεις!

3.Ρύθμιση διακόπτή ήόπως το λένε στο χωριό μου "Dimmer switch"

Είναι πολλά σκυλάκια που πηγαίνουν από το 0 στο 100 σε δευτερόλεπτα. Σαν να μην υπάρχει κάτι στο ενδιάμεσο και φυσικά δείχνοντας ότι δεν έχουν καλλιεργήσει την ικανότητα να σκέφτονται ότανκοντεύουν το 100 - φαντάζομαι το γνωρίζετε κάποιοι από πρώτο χέρι.

Για να μάθω στη Μούση να ρυθμίζει τον διακόπτη της δοκιμάζουμε τα παρακάτω:

Περπάτημα σε 8ακια: Αρχικά το ξεκινήσαμε στο σπίτι (όπως τα περισσότερα) με δύο λουριά - ένα στο στηθόλουρο κι ένα στο περιλαίμιο. Περπατάμε σε 8αρι μαζί δίπλα δίπλα εναλλάσσοντας συνεχώς διαφορετικές ταχύτητες και επιβραβεύοντας παράλληλα.

Παιχνίδι x εντολές: Κατά τη διάρκεια έντονου παιχνιδιού (μπαλάκι, tug of war ή οτιδήποτε) της δίνω εντολές(κάτσει, ξάπλα, μείνε κτλ.) και επιβραβεύω συνεχίζοντας το παιχνίδι. Ετσι της μαθαίνω να σκέφτεται ενώ το arousal της είναι στον Θεό.

4. Παιχνίδια αισιοδοξίας / αυτοπεποίθησης

Εδώ προσθέσαμε παζλ, δρόμο μετ' εμποδίων με λιχουδιές, πέρασμα μέσα από στενά σημεία, διάδραση με περίεργα αντικείμενα, target βάζοντας τα πόδια της σε αντικείμενα, κρυφτό βάζοντάς τη να βρει πράγματα μέσα στο σπίτι

5. Εκμάθηση και ενίσχυση ηρεμίας

Η ηρεμία δεν ήταν ατού της. Οπότε για αρχή όποτε την έβρισκα σε ήρεμη κατάσταση - ακόμη και για 3 λεπτά την επιβράβευα χωρίς να λέω τίποτα με αργές ήρεμες κινήσεις, αφήνοντας μία λιχουδιά μπροστά στη μύτη της. Την έτρωγε και συνέχιζε να αράζει/κοιμάται.

Ξεκίνησα να της δίνω καθημερινά πράγματα που τη διατηρούν ήρεμη από Kong, κέρατα, snuffle mat στο κρεβάτι ή στο crate της - ειδικά κατά τη διάρκεια ωρών που έχει πολύ κινητικότητα έξω από το σπίτι και θορύβους.

Χαλάκι ηρεμίας. Σε ένα χαλάκι ξαπλώνει και την επιβραβεύω ανά 1'. ΣΙγά σιγά μαθαίνοντας η Μούση τι κάνουμε στο χαλάκι ενισχύσαμε διάρκεια. Δεν σηκωνόταν για λεπτά ακόμη κι αν δεν την τάιζα. πλέον το χρησιμοποιούμε όπου αισθάνεται άβολα. Μπαλκόνι, έξω βόλτα, σε καφέ (όταν με το καλό θα ξεκινήσουμε τις εξοδμήσεις σε τέτοια μέρη).

6. Arousal games

Εδώ παίζουμε με τα νεύρα της μάλλον χαχα
Κάνουμε ό,τι την εξιτάρει και μετά κάτι τελείως άσχετο και ουδέτερο.
ΠΙάνω τα κλειδιά και μετά κάθομαι στον καναπέ.
Πιάνω το στηθόλουρό της, κατευθύνομαι σ εαυτή (αυτή party σου λέει θα βγούμε έξω) και την προσπερνώ και πάω και πλένω τα πιάτα. Κι αυτά σκοπό έχουν να μάθει να ρυθμίζει το arousal της. Θέλω να ξεκινήσω να την παίρνω στο αμάξι και να κάνω ό,τι κάνω συνήθως όταν προετοιμαζόμαστε για βόλτα να την κάνω γύρα το τετράγωνο με το αυτοκίνητο κ να γυρίσω πίσω. :LOL:

7. Boundarie games

Αυτό αφορά όλα όσα κάνω για να μάθει/ να λατρέψει/ να νιώσει άνετα στο κρεβάτι της. Γιατί το να της δίνω λιχουδιές μακράς διάρκειας από μόνα της δεν φτάνουν. Τί χρειάζεται; Να ανεβάσω την αξία του κρεβατιού της!

Πώς;

On/Off =
Με εντολή την ανεβάζω και την κατεβάζω από το κρεβάτι.
"Μούση θέση" (ανέβα)
"Μούση free" κατέβα

Επιβραβεύω σε όλα τα πάνω-κάτω.

On/off με διάρκεια =κάνω το ίδιο με πριν απλά όταν είναι πάνω ταίζω λίγο περισσότερο για να μείνει πχ 4-5'

Δεν ξεχνώ να απελευθερώσω φυσικά. Θέλω να μάθει ότι φεύγει όταν της πω.

Το παιχνίδι του ποντικιού: Αυτό το παιχνίδι έχει ως εξής. Όσο κάνω το προηγούμενο βάζω σε ένα σημείο στην άκρη μέσα στο κρεβάτι λίγες λιχουδιές. Όταν πάει να τις φάει τις καλύπτω με το χέρι μου. Μόλις απομακρύνεται επιβραβεύω και της δίνω μία μία. Όσο μένει πέρα και δεν κάνει κίνηση να τις φάει επιβραβεύω.

Αφού μάθει πως δουλεύει αυτό το πάω ένα βήμα παρακάτω. Κάνω το ίδιο παιχνίδι αλλά αντί οι λιχουδιές να είναι στο κρεβάτι, είναι στο πάτωμα!

Παίζοντας με τις λιχουδιές: Παίζουμε On/off κι οσο είναι πάνω στο κρεβάτι εγώ παίζω με τις λιχυδιές στα χέρια μου, περνώντας τες πχ από το ένα χέρι στο άλλο - λίγο επιδεικτικά χαχα
Μπορεί να ρίχνω και κάποιες στο πάτωμα. Όσο μένει στο κρεβάτι ταίζω δίχως αύριο.

Αεροπλάνο ηρεμίας: Το ξέρετε το αεροπλανάκι που κάνουμε στα μωρά για να φάνε; Ε, το ξέρει και η Μούση! Στόχος όμως εδώ είναι να γίνει αργά και λίγο πριν τη μουσούδα της να σταματήσει. Αν μείνει ήρεμη και δεν κάνει κίνηση να αρπάξει την κροκέτα, ταίζω! Αν όχι, τραβάω το χέρι πίσω. Ετσι μαθαίνει να μένει ήρεμη στο κρεβάτι της.


Το θέλεις σαν τρελή το κρεβάτι:
Παίζουμε on/off και στο off την κρατάω διακριτικά από το περιλαίμιο και ρίχνω κροκέτες στο κρεβάτι. Την κρατώ για να μην πάει και συνεχίζω να ταίζω το κρεβάτι. Την απελευθερώνω και τρέχει στο κρεβάτι.


Χρήση του κρεβατιού στην καθημερινότητα: Καλά τα παιχνίδια αλλά η καθημερινότητα έχει ανάγκες! Χρησιμοποιούμε λοιπόν, το κρεβάτι παντού όπως σας ανέφερα. Όταν πλένω τα πιάτα, όταν μαγειρεύω, όταν σφουγγαρίζω, όταν ξεσκονίζω, όταν σκουπίζω, όταν βγαίνω έξω να πετάξω τα σκουπίδια κι έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ κι όταν μπαίνει κόσμος σπίτι -αλλά αυτό είναι ακόμα In progress. Πάει καλούτσικα παρόλα αυτά.


_________________________________________________

Να με συγχωρείτε για το σεντόνι, παίζει να ξέχασα και άλλα που κάνω. Θα σας τα γράφω στην πορεία! Εύχομαι κάποιο από εσάς να σας φανεί χρήσιμο ή να θέλετε ναν το δοκιμάσετε. Αν έχετε απορίες ή θέλετε πχ links για να δείτε πως γίνεται μπορείτε να μου στείλετε pm να σας στείλω αν υπάρχει γιατί κ εγώ αρκετά από αυτά τα πήρα από το absolute dogs.

 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Kαλησπέρα καλησπέρα φίλοι!


Η σημερινή μέρα είναι άλλη μία καλή μέρα και χαιρόμαστε πολύ η κατάστασή της συνεχίζει να είναι σταθερά θετική. Σήμερα μετά την πρωινή μας βόλτα και την επίσκεψή μας στην κλινική για να της πάρουν αίμα, λέω αφού είμαστε που είμαστε 'εξω ας σε ξαναβγάλω μία βόλτα γιατί η πρωινή ήταν αρκετά σύντομη.

Την παρατηρούσα και χαιρόμουν με την πρόοδό της. Το (τέλειο) κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι ενώ δεν τη δουλεύω συνειδητά προς το παρόν να περπάει δίπλα μου (έχουμε πολλά σοβαρότερα θέματα) σήμερα περπάτησε ακριβώς δίπλα μου για τουλάχιστον 100 μέτρα με τον οδηγό ανοιχτό στα 4-5 μέτρα να σέρνεται από πίσω μας χαχα! Φυσικά την επιβράβευα σε κάθε δύο βήματα και επί τη ευκαιρία σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας μερικά από τα πράγματα που έχω δουλέψει μαζί της και τη βοήθησαν γιατί που ξέρεις; Μπορει να βοηθήσουν και κάποιον άλλον εδώ μέσα και η γνώση δεν είναι για να την κρατάς, αλλά γιανα τη μοιράζεις.

1. DMT = DIstraction / Marker / Treat

Σας το έχω αναφέρει σε προηγούμενη ανάρτηση αυτό.
Η βασική ιδέα είναι ότι επιλέgεις μία λέξη ως marker σου και αρχικά καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας την προφέρεις και ρίχνεις λιχουδιές/κροκέτες /ό,τι επιλέγεις στον σκύλο σου. Σύντομα εκείνος αρχίζει και συνδέει τη λέξη με κάτι θετικό. Η Μούση λοιπόν, πολύ γρήγορα κατάλαβε ότι όταν ακούει "niiiiiiice" σημαίνει φαί! Σε αυτή τη φάση επέλεξα να αφήσω τα μπολ στην άκρη και να ταίζω μεγάλο μέρος του φαγητού της με DMT κατά τη διάρκεια της ημέρας. Όταν η Μούση ανταποκρινόταν άμεσα σε κάθε μου "nice", ξεκίνησα -μέσα στο σπίτι- να συνδέω τη λέξη με κάποιο ηχητικό (και όχι μόνο) ερέθισμα. Ερεθίσματα ουδέτερα για εκείνη, που δεν της προκαλούν έντονη αντίδραση. Ουδέτερα όπως στυλό ή κέρματα που πέφτουν, χτύπημα με το χέρι στο τραπέζι - οποιονδήποτε θόρυβο. Όταν μου έδειξε ότι το κατανοεί ακόμα καλύτερα και είναι έτοιμη για το επόμενο στάδιο ξεκίνησε για εμένα η φάση alert! Κάθε, ΜΑ ΚΑΘΕ φορά που ακουγα έναν ήχο, ΠΡΙΝ αντιδράσει της έκανα DMT, δηλαδή έλεγα "niiiice" με κοιτούσε και της πετούσα κροκέτα. Niiiiice στα πουλιά, στα βήματα στην πολυκατοικία, στις ομιλίες που ακούγονταν απ' έξω, στην καγκελόπορτα του διπλανού, στο ασανσέρ που για κακή μας τύχη βρισκόμαστε δίπλα, σε όλα! Κάποια στιγμή αναρωτήθηκα πως θα καταλάβω πόσο αποτελεσματικό είναι αυτό; Αν π.χ. τη βοηθάει το DMT ή κάτι άλλο που κάνουμε στα πλαίσια της εκπαίδευσης. Τότε σκέφτηκα: Κάθε φορά που θα της κάνω DMT θα ταίζω το κρεβάτι της! Θα ρίχνω την κροκέτα της εκεί. Μόνο εκεί. Σήμερα η Μούση ακούει ήχους που στην αρχή την στρέσαραν και την έκαναν να γαυγίζει αλλά πλέον τρέχει στο κρεβάτι της και με κοιτάζει αναμένοντας την κροκέτα της!

2. clicker training + απευαισθητοποίηση με ανθρώπους

Εντάξει εδώ καταλαβαίνετε ότι δεν χρειάζεται να πουμε πολλά. CLick +treat σε κάθε βλεμματική επαφή της Μούσης σε άνθρωπο. Πάντα φροντίζω να κρατάμε μία απόσταση και να μειώνω σιγά σιγά ενώ φωνάζω σαν την τρελή στους περαστικούς σε περίπτωση που η κοντή γαυγίσει "Σαςςςςςς παρακαλώωωωωωω αγνοείιιιιιιιιστε τηννννν!" :LOL: Έχουμε φτάσει σε σημείο να μην αντιδρά σε πολλές περιπτώσεις ενώ σχεδόν σε όλες αν αντιδράσει επιστρέφει πίσω σε μένα μετά από 1-2 γαβ. Είναι και συναγερμός, τι να την κάνεις!

3.Ρύθμιση διακόπτή ήόπως το λένε στο χωριό μου "Dimmer switch"

Είναι πολλά σκυλάκια που πηγαίνουν από το 0 στο 100 σε δευτερόλεπτα. Σαν να μην υπάρχει κάτι στο ενδιάμεσο και φυσικά δείχνοντας ότι δεν έχουν καλλιεργήσει την ικανότητα να σκέφτονται ότανκοντεύουν το 100 - φαντάζομαι το γνωρίζετε κάποιοι από πρώτο χέρι.

Για να μάθω στη Μούση να ρυθμίζει τον διακόπτη της δοκιμάζουμε τα παρακάτω:

Περπάτημα σε 8ακια: Αρχικά το ξεκινήσαμε στο σπίτι (όπως τα περισσότερα) με δύο λουριά - ένα στο στηθόλουρο κι ένα στο περιλαίμιο. Περπατάμε σε 8αρι μαζί δίπλα δίπλα εναλλάσσοντας συνεχώς διαφορετικές ταχύτητες και επιβραβεύοντας παράλληλα.

Παιχνίδι x εντολές: Κατά τη διάρκεια έντονου παιχνιδιού (μπαλάκι, tug of war ή οτιδήποτε) της δίνω εντολές(κάτσει, ξάπλα, μείνε κτλ.) και επιβραβεύω συνεχίζοντας το παιχνίδι. Ετσι της μαθαίνω να σκέφτεται ενώ το arousal της είναι στον Θεό.

4. Παιχνίδια αισιοδοξίας / αυτοπεποίθησης

Εδώ προσθέσαμε παζλ, δρόμο μετ' εμποδίων με λιχουδιές, πέρασμα μέσα από στενά σημεία, διάδραση με περίεργα αντικείμενα, target βάζοντας τα πόδια της σε αντικείμενα, κρυφτό βάζοντάς τη να βρει πράγματα μέσα στο σπίτι

5. Εκμάθηση και ενίσχυση ηρεμίας

Η ηρεμία δεν ήταν ατού της. Οπότε για αρχή όποτε την έβρισκα σε ήρεμη κατάσταση - ακόμη και για 3 λεπτά την επιβράβευα χωρίς να λέω τίποτα με αργές ήρεμες κινήσεις, αφήνοντας μία λιχουδιά μπροστά στη μύτη της. Την έτρωγε και συνέχιζε να αράζει/κοιμάται.

Ξεκίνησα να της δίνω καθημερινά πράγματα που τη διατηρούν ήρεμη από Kong, κέρατα, snuffle mat στο κρεβάτι ή στο crate της - ειδικά κατά τη διάρκεια ωρών που έχει πολύ κινητικότητα έξω από το σπίτι και θορύβους.

Χαλάκι ηρεμίας. Σε ένα χαλάκι ξαπλώνει και την επιβραβεύω ανά 1'. ΣΙγά σιγά μαθαίνοντας η Μούση τι κάνουμε στο χαλάκι ενισχύσαμε διάρκεια. Δεν σηκωνόταν για λεπτά ακόμη κι αν δεν την τάιζα. πλέον το χρησιμοποιούμε όπου αισθάνεται άβολα. Μπαλκόνι, έξω βόλτα, σε καφέ (όταν με το καλό θα ξεκινήσουμε τις εξοδμήσεις σε τέτοια μέρη).

6. Arousal games

Εδώ παίζουμε με τα νεύρα της μάλλον χαχα
Κάνουμε ό,τι την εξιτάρει και μετά κάτι τελείως άσχετο και ουδέτερο.
ΠΙάνω τα κλειδιά και μετά κάθομαι στον καναπέ.
Πιάνω το στηθόλουρό της, κατευθύνομαι σ εαυτή (αυτή party σου λέει θα βγούμε έξω) και την προσπερνώ και πάω και πλένω τα πιάτα. Κι αυτά σκοπό έχουν να μάθει να ρυθμίζει το arousal της. Θέλω να ξεκινήσω να την παίρνω στο αμάξι και να κάνω ό,τι κάνω συνήθως όταν προετοιμαζόμαστε για βόλτα να την κάνω γύρα το τετράγωνο με το αυτοκίνητο κ να γυρίσω πίσω. :LOL:

7. Boundarie games

Αυτό αφορά όλα όσα κάνω για να μάθει/ να λατρέψει/ να νιώσει άνετα στο κρεβάτι της. Γιατί το να της δίνω λιχουδιές μακράς διάρκειας από μόνα της δεν φτάνουν. Τί χρειάζεται; Να ανεβάσω την αξία του κρεβατιού της!

Πώς;

On/Off =
Με εντολή την ανεβάζω και την κατεβάζω από το κρεβάτι.
"Μούση θέση" (ανέβα)
"Μούση free" κατέβα

Επιβραβεύω σε όλα τα πάνω-κάτω.

On/off με διάρκεια =κάνω το ίδιο με πριν απλά όταν είναι πάνω ταίζω λίγο περισσότερο για να μείνει πχ 4-5'

Δεν ξεχνώ να απελευθερώσω φυσικά. Θέλω να μάθει ότι φεύγει όταν της πω.

Το παιχνίδι του ποντικιού: Αυτό το παιχνίδι έχει ως εξής. Όσο κάνω το προηγούμενο βάζω σε ένα σημείο στην άκρη μέσα στο κρεβάτι λίγες λιχουδιές. Όταν πάει να τις φάει τις καλύπτω με το χέρι μου. Μόλις απομακρύνεται επιβραβεύω και της δίνω μία μία. Όσο μένει πέρα και δεν κάνει κίνηση να τις φάει επιβραβεύω.

Αφού μάθει πως δουλεύει αυτό το πάω ένα βήμα παρακάτω. Κάνω το ίδιο παιχνίδι αλλά αντί οι λιχουδιές να είναι στο κρεβάτι, είναι στο πάτωμα!

Παίζοντας με τις λιχουδιές: Παίζουμε On/off κι οσο είναι πάνω στο κρεβάτι εγώ παίζω με τις λιχυδιές στα χέρια μου, περνώντας τες πχ από το ένα χέρι στο άλλο - λίγο επιδεικτικά χαχα
Μπορεί να ρίχνω και κάποιες στο πάτωμα. Όσο μένει στο κρεβάτι ταίζω δίχως αύριο.

Αεροπλάνο ηρεμίας: Το ξέρετε το αεροπλανάκι που κάνουμε στα μωρά για να φάνε; Ε, το ξέρει και η Μούση! Στόχος όμως εδώ είναι να γίνει αργά και λίγο πριν τη μουσούδα της να σταματήσει. Αν μείνει ήρεμη και δεν κάνει κίνηση να αρπάξει την κροκέτα, ταίζω! Αν όχι, τραβάω το χέρι πίσω. Ετσι μαθαίνει να μένει ήρεμη στο κρεβάτι της.


Το θέλεις σαν τρελή το κρεβάτι: Παίζουμε on/off και στο off την κρατάω διακριτικά από το περιλαίμιο και ρίχνω κροκέτες στο κρεβάτι. Την κρατώ για να μην πάει και συνεχίζω να ταίζω το κρεβάτι. Την απελευθερώνω και τρέχει στο κρεβάτι.


Χρήση του κρεβατιού στην καθημερινότητα: Καλά τα παιχνίδια αλλά η καθημερινότητα έχει ανάγκες! Χρησιμοποιούμε λοιπόν, το κρεβάτι παντού όπως σας ανέφερα. Όταν πλένω τα πιάτα, όταν μαγειρεύω, όταν σφουγγαρίζω, όταν ξεσκονίζω, όταν σκουπίζω, όταν βγαίνω έξω να πετάξω τα σκουπίδια κι έχω σκοπό να το χρησιμοποιώ κι όταν μπαίνει κόσμος σπίτι -αλλά αυτό είναι ακόμα In progress. Πάει καλούτσικα παρόλα αυτά.


_________________________________________________

Να με συγχωρείτε για το σεντόνι, παίζει να ξέχασα και άλλα που κάνω. Θα σας τα γράφω στην πορεία! Εύχομαι κάποιο από εσάς να σας φανεί χρήσιμο ή να θέλετε ναν το δοκιμάσετε. Αν έχετε απορίες ή θέλετε πχ links για να δείτε πως γίνεται μπορείτε να μου στείλετε pm να σας στείλω αν υπάρχει γιατί κ εγώ αρκετά από αυτά τα πήρα από το absolute dogs.
Δεν έχω λόγια...πραγματικά...είστε καταπληκτική και η Μούση πάααααρα πολύ τυχερή που σας έχει!!
 




Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαστε πολύ καλά σαν να μην συνέβη ποτέ τίποτα.
Κάναμε κ εξετάσεις αίματος ξανά κ είδαμε ότι η τρανσαμινάση επεσε από 3000 στο 300 σε μια εβδομάδα

Κατά τα άλλα έχει επανέλθει πλήρως. Σε επίπεδο ενέργειας, όρεξης, φωνής :LOL:

Απλά μόλις συνήλθε αυτή με έπιασε εμένα κρίση έλκους κι έπεσα εγώ στο κρεβάτι. Νομίζω ότι μόλις χαλάρωσα βγήκε όλο αυτό το στρες των τελευταίων εβδομάδων παρόλα αυτά, όλα καλά ρε παιδιά! Πραγματικά δεν το πιστεύω με ό,τι περάσαμε.

Την Τρίτη ξεκινάμε ξανά εκπαίδευση μετά από σχεδόν ένα μήνα κενό ενώ ξεκινήσαμε κ τη διατροφή μας με την@petfoodologist η οποία μας πρότεινε έναν συνδυασμό μαγειρευτού και ξηρής για αρχή κ εγώ συνέχεια αν πάει καλά θα δοκιμάσουμε μόνο
Φυσική τροφή για να δούμε αν βοηθά στο συκώτι.

Άντε να μπούμε όλοι σε ρυθμούς σιγά σιγά γιατί κ εμένα η δουλειά και άλλες υποχρεώσεις έμειναν πίσω και χρειάζομαι κ εγώ λίγο χώρο νιώθω μέσα σε όλο αυτό.

Μέχρι τότε, παρτε λίγη Christmassy Moussie να στέκεται περήφανη δίπλα στο δέντρο μας- το οποίο ευτυχώς θεε μου δεν πειράζει καθόλου:eek:



IMG_20221109_133839_268.jpg
IMG_20221109_133820_791.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μέχρι τότε, παρτε λίγη Christmassy Moussie να στέκεται περήφανη δίπλα στο δέντρο μας- το οποίο ευτυχώς θεε μου δεν πειράζει καθόλου:eek:
Οταν πάρεις τα πάνω σου και βελτιωθούν η όραση και η ψυχραιμία σου, θα συζητήσουμε λίγο, για τα είδη βλέμματος των σκύλων και την πιθανή ερμηνεία τους! :unsure::p
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Οταν πάρεις τα πάνω σου και βελτιωθούν η όραση και η ψυχραιμία σου, θα συζητήσουμε λίγο, για τα είδη βλέμματος των σκύλων και την πιθανή ερμηνεία τους! :unsure::p
Αν μιλάς για το δέντρο, νιώθω κι εγώ ότι δεν αισθάνεται πολύ άνετα με αυτό. Είναι μεγάλο και καινούριο στον χώρο της. Της αφήνω που κ που κάτω από εκεί χωρίς να με βλέπει λιχουδια μπας και το πάρει με καλύτερο μάτι :rolleyes:

Με χαρά όμως να ακούσω τι σκέφτεσαι!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Είναι πολύ ευχάριστο το ότι συνήλθε πλήρως. :)

Από την άλλη δεν μπορεί κανείς που έχει παρακολουθήσει την ιστορία σας, να μην σκεφτεί πως και τον Μάιο έπαθε κάτι αντίστοιχο, επανήλθε και ξανακύλησε. :unsure:

Μοιάζει αρκετά! Αλλά η η γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν σχετίζεται.
Άλλαξε γνώμη η γιατρός;
Ξέρετε από τί προκλήθηκε, ποιά είναι η αιτία;
Και το σημαντικότερο ίσως, τί είναι αυτό που μπορείτε να κάνετε ώστε να προλάβετε ή ακόμα και να αποφύγετε την επόμενη (αν έρθει) υποτροπή;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Είναι πολύ ευχάριστο το ότι συνήλθε πλήρως. :)

Από την άλλη δεν μπορεί κανείς που έχει παρακολουθήσει την ιστορία σας, να μην σκεφτεί πως και τον Μάιο έπαθε κάτι αντίστοιχο, επανήλθε και ξανακύλησε. :unsure:



Άλλαξε γνώμη η γιατρός;
Ξέρετε από τί προκλήθηκε, ποιά είναι η αιτία;
Και το σημαντικότερο ίσως, τί είναι αυτό που μπορείτε να κάνετε ώστε να προλάβετε ή ακόμα και να αποφύγετε την επόμενη (αν έρθει) υποτροπή;
Δεν ξέρω πως να σου απαντήσω σε αυτό να είμαι ειλικρινής.
Για αρχή ξέρουμε ότι η κρίση δεν οφειλόταν στο συκώτι αλλά στην αιμορραγικη εντεροπαθεια η οποία είναι ιογενής και μπορεί να προσβάλει οποιοδήποτε σκύλο ανά πάσα στιγμή.

Η μακρά της νοσηλεία οφείλονταν στην παγκρεατίτιδα και το ευάλωτο ήπαρ τα οποία φαίνεται πως επηρεάστηκαν έντονα λόγω αυτής της λοίμωξης.

Αυτό που κάνουμε για να μην έχουμε κάποια υποτροπή προς το παρόν είναι η κλινική τροφή σε συνδυασμό με φυσική τροφή και φαρμακευτική αγωγή και ένα συμπλήρωμα που υποστηρίζει το συκώτι.

Από εκεί κ πέρα Δεκέμβριο που θα κάνουμε και τη βιοψία θα έχουμε μια πολύ καλή εικόνα για το τι αντιμετωπίζουμε και τι χρειάζεται να κάνουμε στο εδώ και πέρα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για αρχή ξέρουμε ότι η κρίση δεν οφειλόταν στο συκώτι αλλά στην αιμορραγικη εντεροπαθεια η οποία είναι ιογενής και μπορεί να προσβάλει οποιοδήποτε σκύλο ανά πάσα στιγμή.
Έχουν κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε να ξέρουν πως δεν οφείλεται στο συκώτι;

Δηλαδη και τον Μάιο η κρίση προήλθε από ιογενη αιμορραγική εντεροπαθεια;;
:unsure:

Εξακολουθούν να μην συνδέουν τις 2 κρίσεις μεταξύ τους;
Πόσο λόττο πια να πάρει 2 φορές σε διάστημα 4 μηνών τον ίδιο ιό; :unsure:
Στο ιδιο μέρος έπαθε και τις 2 κρίσεις;
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Έχουν κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις ώστε να ξέρουν πως δεν οφείλεται στο συκώτι;

Δηλαδη και τον Μάιο η κρίση προήλθε από ιογενη αιμορραγική εντεροπαθεια;;
:unsure:

Εξακολουθούν να μην συνδέουν τις 2 κρίσεις μεταξύ τους;
Πόσο λόττο πια να πάρει 2 φορές σε διάστημα 4 μηνών τον ίδιο ιό; :unsure:
Στο ιδιο μέρος έπαθε και τις 2 κρίσεις;
Ναι,η αλήθεια είναι ότι την ξετιναξαν στις εξετάσεις. Σε ότι αφορά τώρα το τωρινό συμβάν είχε έξτρα συμπτώματα που όλα μαζί καθιστούσαν αιμορραγικη εντεροπαθεια. Με την εξετάσεις και τον υπερήχο το επιβεβαίωσαν. Την πρώτη φορά την είπαν στην αρχή "άτυπη επιληπτικη κρίση" χωρίς όμως να έχει τις συσπάσεις ή είπαν έφαγε/έγλειψε κάτι τοξικό.

Από τότε μέχρι και τη δεύτερη κρίση κάνουμε εξετάσεις αίματος κάθε 1.5 μήνα σε βιοχημικές και γενικές. Βγαίνουν εναλλάξ φυσιολογικές/παθολογικές. Αφού είχαν μπερδεύτει και οι γιατροί. Για αυτό καταλήξαμε ότι η βιοψία είναι ο μόνος δρόμος να βρούμε τι επιτέλους έχει!

Δεν συνδέουν τις κρίσεις αλλά συνδέουν τη δυσκολία της Μούσης να επανέλθει από αυτή με το πρόβλημα που έχει στο συκώτι το οποίο ακόμα δεν ονοματίζουμε γιατί ούτε οι υπέρηχοι ούτε ο αξονικός έδειξαν κάτι.

Οι κρίσειςbtw συνέβησαν σε διαφορετικες περιοχές. Η πρώτη μπροστά στο σπίτι μας η δεύτερη σε ένα πάρκο κάνα χιλιόμετρο πιο κάτω στο οποίο την πήγα με το αυτοκίνητο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άρα πρακτικά δεν έχει βρεθεί ακόμα κάποια δυσλειτουργια στο συκώτι, καλά καταλαβαίνω;
Έχει βγει δλδ από το παιχνίδι η υποψία έστω για liver shunt;

κάνουμε εξετάσεις αίματος κάθε 1.5 μήνα σε βιοχημικές και γενικές. Βγαίνουν εναλλάξ φυσιολογικές/παθολογικές. Αφού είχαν μπερδεύτει και οι γιατροί. Για αυτό καταλήξαμε ότι η βιοψία είναι ο μόνος δρόμος να βρούμε τι επιτέλους έχει!
Σόρυ που επιμένω, αλλά ποιες τιμές βγαίνουν εκτός ορίων;
Ποιό ή ποιά όργανα αφορούν;
Με ποιο τρόπο επανέρχονται στα φυσιολογικά; Μόνα τους;
Τι εξήγηση δίνουν οι γιατροί;

Βιοψία πότε έχετε προγραμματίσει;
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf