Εκπαιδεύοντας τη Μούση: Φως στο τούνελ!


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Επιμένεις να διεκδικείς πρωτιές!!!
Γατάκι!!! :ROFLMAO:
Να με συγχωρείτε... δεν γνώριζα :LOL:

@FrankieChris πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις. Μέσα στην εβδομάδα που θα την πάω στον κτηνίατρο θα το συζητήσω μαζι του. Πάντως αν δεν πιάσει σε εκείνη, θα αρχίσω να βάζω το λάδι στο δικό μου φαγητό μπας κ ηρεμήσω εγώ τουλάχιστον!:LOL: Θα μας ρίξουν στα ναρκωτικά τα τετράποδα τέρατα χαχαχα

Όσο για την εκπαίδευση φαίνεται να ήσουν αρκετή τυχερή. Η δικιά μου είναι αρκετά ζορικούλα που believe me της έχουν κάνει ακραία πραγματάκια κι αυτή πάλι τα δικά της. Προς το παρόν ακολουθούμε μόνο θετική ενίσχυση - αυτό βέβαια δεν αποκλείει τα "μη" και τα "όχι" τα οποία αντιλαμβάνεται και συμμορφώνεται κανονικότατα, αλλά δεν κάνω διορθώσεις.

Δεν έχω κάτι με τις διορθώσεις αρκεί να είναι νορμάλ έντασης γιατί έχω δει τέρατα. Παρόλα αυτά, επειδή μιλάμε για ένα σκυλάκι με τρομερή ανασφάλεια και έντονο stress θεωρώ πιο σημαντικό να τη βοηθήσω να αλλάξει τη συναισθηματική της αντίδραση σε αυτά που την ενεργοποιούν παρά να επέμβω σε συμπεριφορικό επίπεδο.

Η συμπεριφορά είναι το σύμπτωμα, το στρες είναι το αίτιο. Με αυτό θέλω να δουλέψω και η αλήθεια είναι ότι προς το παρόν λειτουργεί!


Ο 2ος εκπαιδευτής μας έλεγε να της κρεμάσω στο σπίτι ένα σχοινί στο περιλαίμιο κ όταν γαυγίζει γιατί πχ. ακούει τα πουλιά που κάνουν "κρα" να πηγαίνω να της τραβάω το σχοινί προς τα πάνω και να τη βάζω να κάτσει.

Δεν το έκανα ποτέ. Αντιθέτως ξεκίνησα να κάνω αυτά που κάνω κ είδα αποτέλεσμα. Ο εκπαιδευτής εκνευριζόταν γιατί δεν πίστευε σε αυτό που κάνω κ ένιωθε ότι αμφισβητώ την 35χρονη εμπειρία του.
Πώς το να κάτσει θα βοηθούσε το σκυλί μου να νιώσει ασφάλεια;

Βασικά μη σώσει και κάτσει. Αν είναι ήρεμη, δεν γαυγίζει. Απλά πράγματα. Και τότε ας είναι όρθια, καθιστή, ανάσκελα. Καμία σημασία δεν έχει για μένα.

Στα δικά σου τώρα, χαίρομαι που τα καταφέρνετε! Με τα σκυλιά πως το ξεπέρασε; Η Μούση βλέπει στα 100μ σκύλο και παθαίνει παράκρουση :LOL:
 
  • Like
Reactions: saras


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
140
385
35
Όταν λέω διόρθωση δεν εννοώ τα απαράδεκτα που σας είπαν. Απλά κάνω ένα τράβηγμα το λουρί ίσα ίσα να του τραβήξω την προσοχή μαζί με φωνητικη διόρθωση (κοφτό εειι στην περιπτωση μας) και απλά τον μαζεύω και φευγουμε. Το κλειδί σε εμάς είναι η κίνηση. Αν δεν θέλω να συναντήσει το απέναντι σκυλί ανοίγω το βήμα, τον κρατάω κοντά μου και χαρωπα του λέω πάμε και δεν τον αφηνω να τσιτώσει. Στην ανάγκη αλλάζω πεζοδρόμιο αν δεν μας χωράει.

Όλα θέλούν χρόνο, αρχικά 100 μέτρα μετά 90 κ.ο.κ κάποια στίγμη θα περνάτε απο το απέναντι πεζοδρόμιο και απλα θα τα κοιτάει.

Το δικό σου αγχος πέρναει και σε αυτή μέσω του λουριού. Οσο και αν δεν το νιώθεις να περπατάς με αυτοπεποίθηση και χωρίς φόβο
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Όταν λέω διόρθωση δεν εννοώ τα απαράδεκτα που σας είπαν. Απλά κάνω ένα τράβηγμα το λουρί ίσα ίσα να του τραβήξω την προσοχή μαζί με φωνητικη διόρθωση (κοφτό εειι στην περιπτωση μας) και απλά τον μαζεύω και φευγουμε. Το κλειδί σε εμάς είναι η κίνηση. Αν δεν θέλω να συναντήσει το απέναντι σκυλί ανοίγω το βήμα, τον κρατάω κοντά μου και χαρωπα του λέω πάμε και δεν τον αφηνω να τσιτώσει. Στην ανάγκη αλλάζω πεζοδρόμιο αν δεν μας χωράει.

Όλα θέλούν χρόνο, αρχικά 100 μέτρα μετά 90 κ.ο.κ κάποια στίγμη θα περνάτε απο το απέναντι πεζοδρόμιο και απλα θα τα κοιτάει.

Το δικό σου αγχος πέρναει και σε αυτή μέσω του λουριού. Οσο και αν δεν το νιώθεις να περπατάς με αυτοπεποίθηση και χωρίς φόβο
Η Μούση με απλή διόρθωση σταματούσε εύκολα να γαυγιζει πχ ανθρώπους που το έκανε από τον ενθουσιασμό της. Για Σνάουτσνερ δεν είναι σχεδόν καθόλου καχύποπτο. Τρελαίνεται για χάδια κ αλληλεπίδραση με ανθρώπους.

Στην περίπτωση όμως των σκύλων και των γατιών δεν την "διορθώνει" καμία κίνηση τέτοιου τύπου κ προκειμένου να μου μείνει ο λαιμός της στο χέρι αποφάσισα να δοκιμάσω R+ προσέγγιση που φαίνεται να τη βοηθά περισσότερο.

Η απόσταση καταλαβαίνω ότι θα μειωθεί σταδιακά αλλά νιώθω σε αυτή τη φάση ότι είναι πολύ πολύ μακριά από το παρόν μας. Προς το παρόν κάνω κ εγώ ότι μπορώ για να μην έρθει σε επαφή κ να διατηρείται ήρεμη γιατί αντιλαμβάνομαι ότι αυτό που επαναλαμβάνει σαν συμπεριφορά, αυτό γίνεται.

Όσο για το αγχος, πίστεψε με δεν νιώθω καθόλου αυτοπεποίθηση ειδικά στη θέα άλλου σκύλου. Νιώθω πιο πολύ ένα oh shit! Που σίγουρα μεταδίδεται μέσω του λουριού

Το δουλεύω και αυτό...
Είπαμε έχω μακρύ δρόμο ακόμα:rolleyes:
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Aνακαλύπτοντας ένα βίντεο προ 3.5 μηνών

Το παρακάτω βίντεο το ανακάλυψα τυχαία στο κινητό μου και με βοήθησε πολύ να συνειδητοποιήσω την πρόοδό μας το τελευταίο 3μηνο.

Υπάρχουν πράγματα που για κάποιους είναι αυτονόητα, για άλλους όχι - κι αυτό συμβαίνει σε ό,τι υπάρχει γύρω μας -όχι μόνο στα σκυλιά φυσικά.

Το αυτονόητο για αρκετούς στην περίπτωση ενός σκύλου είναι ένας σκυλάκος χαλαρός να περπατά δίπλα σου ή στη χειρότερη να τραβάει ρε παιδί μου. Στη δική μας περίπτωση το αυτονόητο ήταν μία φωνητική κόλαση που τρέχει βασταζόμενη στα δύο πίσω πόδια της καθ' όλη τη διάρκεια της βόλτας ακόμη κι όταν δεν υπάρχουν ερεθίσματα.

Βλέπε: video-3a942a65-4cf9-4ee9-bd39-8559f78362a9-1664808886

Μέσα σε αυτό το 3μηνο κάναμε λάθη αλλά και μάλλον μερικά σωστά βηματάκια και πλέον οι βόλτες μας καθημερινά είναι έτσι:


Αν δεν έβλεπα τα βίντεο δεν θα καταλάβαινα την πρόοδο που για κάποιους όπως είπαμε είναι κάτι "αυτονόητο" για μένα είναι παράλληλο σύμπαν... κι αυτό με κάνει να ανακουφίζομαι λίγο παραπάνω βρε παιδί μου!

Υ.Γ. Σήμερα το μικρό τέρας στην πρωινή της βόλτα έξω από θορυβώδες σχολείο ήταν ήρεμη, αδιαφορώντας για αρκετούς ανθρώπους που περνούσαν. Μετά από πολλές εβδομάδες ηρεμίaς πετύχαμε σκύλο! - δεν λέγαμε τίποτα άλλο χθες;

Ειπα θα με διαχειριστώ δεν θα το αποφύγω, ευκαιρία για training.


Αύξησα απόσταση ώστε να μπορεί να τον βλέπει η κοντή μου. Φυσικά αντέδρασε, αλλά(!) κατάφερα να τραβήξω την προσοχή της 2 φορές κατά τις οποίες τον κοίταξε χωρίς αντίδραση και να την πάρω από εκεί μετά από 2-3 ματιές χωρίς να την τραβολογάω. Δεν ήταν αυτό που λέμε απόλυτη επιτυχία, αλλά ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που συνέβαινε μέχρι πριν λίγο καιρό, ενώ μόλις φύγαμε επανήλθε χωρίς να αισθάνεται την ανάγκη να γαυγίζει ανεξέλεγκτα στον αέρα με κατεύθυνση στον σκύλο από την ταραχή της.

Απλά κατεβάσαμε μουσούδα και μυρίζαμε. Yeah!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Παλιά όταν είχα ασχοληθεί με σκυλιά έβλεπα ένα θέμα το οποίο ήταν η αιτία του προβλήματος.

Για να μου εξηγησει κάποιος το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με το σκυλί του, δημιουργούσε ολόκληρη προσωπικότητα, αιτίες, εμπειρίες για να δικαιολογήσει την συμπεριφορά. Καθόμουν επί ώρες και άκουγα από ευγένεια αλλά δεν τα συγκρατούσα. Δεν έψαχνα τους λόγους, είτε υπήρχαν, είτε όχι. Ήθελα την λύση.

Καταλαβαίνω ότι έχεις ιδιαίτερη σχέση με το φίλο τετράποδο αλλά συμβουλή, όταν εκπαιδεύουμε δεν αντιδρούμε συναισθηματικά.
Άλλο να βρεις τι κάνει κλικ το σκυλί και άλλο το γιατί. Το γιατί δεν με ενδιαφέρει. Ένας καλός εκπαιδευτής δεν θα σπαταλήσει χρόνο να μάθει γιατί έγινε και πως. Αεροφιλοσοφιες και θεωρίες έχει γεμίσει ο τόπος.

Να ξέρεις όμως ότι ο μύθος ότι η εκπαίδευση αλλάζει τα γονίδια του σκύλου είναι.... μύθος.
Ένα πολύ ωραίο υποδειγματικό springer spaniel, όση εκπαίδευση και να έχει δεν θα είναι υπομονετικό σαν ένα καλό υπόδειγμα Labrador για παράδειγμα. Η εκπαίδευση απλά θα κρύψει αυτά που δεν θες αλλά θα υπάρχουν πάντα.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Παλιά όταν είχα ασχοληθεί με σκυλιά έβλεπα ένα θέμα το οποίο ήταν η αιτία του προβλήματος.

Για να μου εξηγησει κάποιος το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με το σκυλί του, δημιουργούσε ολόκληρη προσωπικότητα, αιτίες, εμπειρίες για να δικαιολογήσει την συμπεριφορά. Καθόμουν επί ώρες και άκουγα από ευγένεια αλλά δεν τα συγκρατούσα. Δεν έψαχνα τους λόγους, είτε υπήρχαν, είτε όχι. Ήθελα την λύση.

Καταλαβαίνω ότι έχεις ιδιαίτερη σχέση με το φίλο τετράποδο αλλά συμβουλή, όταν εκπαιδεύουμε δεν αντιδρούμε συναισθηματικά.
Άλλο να βρεις τι κάνει κλικ το σκυλί και άλλο το γιατί. Το γιατί δεν με ενδιαφέρει. Ένας καλός εκπαιδευτής δεν θα σπαταλήσει χρόνο να μάθει γιατί έγινε και πως. Αεροφιλοσοφιες και θεωρίες έχει γεμίσει ο τόπος.

Να ξέρεις όμως ότι ο μύθος ότι η εκπαίδευση αλλάζει τα γονίδια του σκύλου είναι.... μύθος.
Ένα πολύ ωραίο υποδειγματικό springer spaniel, όση εκπαίδευση και να έχει δεν θα είναι υπομονετικό σαν ένα καλό υπόδειγμα Labrador για παράδειγμα. Η εκπαίδευση απλά θα κρύψει αυτά που δεν θες αλλά θα υπάρχουν πάντα.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που γράφεις.
Διαβάζοντας κ προσπαθώντας να είμαι όσο ενημερωμένη μπορώ έχω αντιληφθεί ότι το γονίδιακο υπόβαθρο είναι τεράστιο εμπόδιο για να το ξεπεράσουμε σε αρκετές περιπτώσεις.

Δεν μπορώ να αλλάξω τον σκύλο μου κ να τον κάνω κάτι άλλο.

Θεωρώ όμως ότι με συστηματική δουλειά μπορώ να τον βοηθήσω να νιώθει πιο άνετα και να μπορεί με τη δική μου βοήθεια να επιλέξει σωστότερα. Ενδεχομένως να θέλει πάντα διαχείριση ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Είμαι οκ με το παραπάνω. Γιατί το μόνο που θέλω είναι να βελτιώσω την δική καθημερινότητα, τόσο τη δική μας όσο κ τη δική της

Αν δεν μπορεί να είναι το χαλαρό σκυλάκι που θα την παίρνω παντού μαζί μου, είναι οκ. Όσο μπορεί, ότι μπορεί.

Προς το παρόν μαθαίνουμε. Κ εγώ εκείνη κ εκείνη εμενα, αλλά και τον εαυτό της. Τι μπορεί να κάνει κ πόσο ο κόσμος τελικά είναι τόσο τρομακτικός... Ή και όχι;

Προς το παρόν θέλω να σκέφτομαι το της βήμα τη φορά κι όπου φτάσουμε.

Υγ. Δεν ξέρω πόσο βοηθητικό είναι να μιλάμε για κλασική εξαρτημένη μάθηση ή συμπεριφορισμό στα ζώα αν δεν μας ενδιαφέρει το αίτιο; :unsure:
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
καλημερα moussie, καλα το πας να πετας τη λιχουδια στο κρεβατι. στη βολτα προσπαθησε να βλεπεις πιθανους "εχθρους" πριν το σκυλακι και της κοβεις το οπτικο πεδιο, στεκεσαι αναμεσα του εχθρου και του σκυλου σου και ζητας να σε κοιταξει και δινεις λιχουδια, και με τον καιρο δεν θα στεκεσαι αναμεσα, αλλα απλα διπλα της και θα της λες κοιτα. εχω ημιαιμο κανγκαλ τσοπανοκσυλο (οχι και η πιο ευκολη ρατσα στην κοινωνικοποιηση με αλλα σκυλια) και τα παει πολυ καλα. βασικα στο σπιτι οταν φρικαρει ζητας με λιχουδια να κανει κατι, πχ κατσε, ξαπλωσε, να παει στο κρεβατι της κλπ, δεν το αφηνεις να κανει οτι θελει, και μετα αυτος ο αυτοελεγχος θα δουλευτει και εξω. και ποιο βασικο, η εκπαιδευση δεν σταματαει ποτε, επειδη εμαθε κατι, δε σημαινει οτι δεν το δουλευεις πια. δες και στο youtube its me or the dog, ειναι πολυ καλη
 
  • Like
Reactions: Moussie


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
καλημερα moussie, καλα το πας να πετας τη λιχουδια στο κρεβατι. στη βολτα προσπαθησε να βλεπεις πιθανους "εχθρους" πριν το σκυλακι και της κοβεις το οπτικο πεδιο, στεκεσαι αναμεσα του εχθρου και του σκυλου σου και ζητας να σε κοιταξει και δινεις λιχουδια, και με τον καιρο δεν θα στεκεσαι αναμεσα, αλλα απλα διπλα της και θα της λες κοιτα. εχω ημιαιμο κανγκαλ τσοπανοκσυλο (οχι και η πιο ευκολη ρατσα στην κοινωνικοποιηση με αλλα σκυλια) και τα παει πολυ καλα. βασικα στο σπιτι οταν φρικαρει ζητας με λιχουδια να κανει κατι, πχ κατσε, ξαπλωσε, να παει στο κρεβατι της κλπ, δεν το αφηνεις να κανει οτι θελει, και μετα αυτος ο αυτοελεγχος θα δουλευτει και εξω. και ποιο βασικο, η εκπαιδευση δεν σταματαει ποτε, επειδη εμαθε κατι, δε σημαινει οτι δεν το δουλευεις πια. δες και στο youtube its me or the dog, ειναι πολυ καλη
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση❤ η εκπαίδευση όντως δεν σταματά ποτέ. Όσο για το έξω, αν δω τους "εχθρούς" αυξάνω απόσταση κ φροντίζω να είμαι στο οπτικό της πεδίο ώστε να κρατάμε επαφή και μεταξύ μας και με το ερέθισμα κ να επιβραβεύω την ηρεμία της. Με τους σκύλους θέλουμε μεγαλύτερη απόσταση. Σκέψου ότι το βράδυ είναι πολύ νευρική κ αγχωμενη κι αν από το σημείο που είμαστε έχει μόλις περάσει σκύλος και τον μυρίσει μπορεί από το στρες της να γαυγιζει πάνω κάτω"στον αέρα".

Φροντίζω να την ηρεμώ λίγο τότε να το να της τραβήξω της προσοχή, λίγα χάδια, εντολές, scatter food κτλ ότι μου έρθει χαχα

Στο σπίτι προλαβαίνω σχεδόν πάντα να ρίχνω κροκέτα πριν αντιδράσει σε ήχο για αυτό κ πλέον έχει μειωθεί το γαυγισμα πολύ.

Το μόνο πρόβλημα που έχουμε ακόμη κι αυτό γιατί δεν το έχουμε δουλέψει(είναι και πολλά τα θέματα από πού να το πρώτο πιάσω) είναι ότι γαυγιζει όταν κοιτάζει έξω από την μπαλκονόπορτα. Απλά δεν την αφήνω πλέον να πηγαίνει εκεί μπροστά. Επιβραβεύω συνέχεια επιλογές της από την άλλη πλευρά του σπιτιού ή το κρεβάτι της κ να ενώ παλιά ανέβαινε συνέχεια στον καναπέ κ κοιτούσε από έξω κ γαυγιζε τώρα το κάνει 2-3 φορές την ημέρα. Αν τη δω να πηγαίνει κατά εκεί της λέω όχι κ σταματά. Της ζητάω να ξαπλώσει την επιβράβευω κ μετά από 2λ συνήθως ξεχνιέται κ χαλαρώνει. Ή αν πάει κ δεν τη δω κ γαυγιζει χωρίς να ηρεμεί της δίνω εντολή να πάει στο κρεβάτι της στο οποίο θα μείνει πέντε λεπτά κ ειτε θα κοιμηθεί είτε απλά θα έρθει αγκαλια μου στον καναπέ αφού την"απελευθερώσω".

Φυσικά αυτό είναι διαχείριση. Στόχος μου είναι να νιώθει ότι άνετα όταν κοιτάζει έξω από το παράθυρο γιατί δεν γαυγιζει μόνο όταν περνάει κόσμος αλλά κ όταν απλά... Δεν περνάει κανείς χαχα

Κάπως το γαυγισμα το έκανε συνήθειο όπως καταλαβαίνεις...
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
απ οτι διαβαζω τα σναουτσερ ειναι ομιλητικα παιδια, γαυγιζουν ακομα και οταν βαριουνται, για να ασχοληθεις μαζι τους. συνεχισε οπως το πας και θα βγαλεις ακρη, ειναι εξυπνα σκυλια και συνεργασιμα (οχι ξεροκεφαλα σαν κατι τσοπανες που κοιμουνται εδω διπλα μου :LOL:)
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
απ οτι διαβαζω τα σναουτσερ ειναι ομιλητικα παιδια, γαυγιζουν ακομα και οταν βαριουνται, για να ασχοληθεις μαζι τους. συνεχισε οπως το πας και θα βγαλεις ακρη, ειναι εξυπνα σκυλια και συνεργασιμα (οχι ξεροκεφαλα σαν κατι τσοπανες που κοιμουνται εδω διπλα μου :LOL:)
Είναι γαυγιστερά! Κυρίως λειτουργούν σαν συναγερμός, αλλά υποτίθεται ότι δεν είναι θορυβώδη.

Όσο για τη βαρεμάρα νομίζω δεν προλαβαίνει τι άλλο να κάνω; Της έχω καθημερινό πρόγραμμα με ότι χρειάζεται μακάρι να μπορούσα να της προσφέρω παραπάνω.

Θα τα καταφέρουμε το πιστεύω:cool:
Τα φιλιά μου στους τσοπάνες!
 
  • Like
Reactions: fg102


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
@Moussie αν έχετε στην περιοχή σας, εκπαιδευτικά κέντρα που κάνουν πχ ομαδικά μαθήματα, ή που δέχονται σκυλιά για πάρκο ή κάτι τέτοιο, θα σου έλεγα ότι είναι καλή ιδέα. Περιφραγμένος ασφαλής χώρος, με safe (ελπίζω) σκυλιά και υπό επίβλεψη/καθοδήγηση εκπαιδευτή. Να συνηθίσει την ιδέα της συνύπαρξης με άλλα και μάλιστα ελεύθερα σκυλιά, γύρω της. Αν δεν είναι εκ γεννητής ρημάδι, είναι ένας ασφαλής πιστεύω τρόπος, να απευαισθητοποιηθεί ένα βήμα παραπάνω. Αν και συνήθως off leash βλέπουμε άλλες συμπεριφορές.

... δες και στο youtube its me or the dog, ειναι πολυ καλη
Αντε καλέ...υπάρχει ακόμη αυτή η κοπελίτσα; Με φρέσκα επεισόδια ή με κείνα τα παλιά της; Κοίτα, γενικά τα τηλεοπτικά εκπαιδευτικά δεν τα εμπιστεύομαι. Είναι μια χαρά για πολύ βασικά πράγματα σε ήπια και εύκολα σκυλιά. Από κει και πέρα όμως, θέλει άλλη διαχείριση.
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
@Moussie αν έχετε στην περιοχή σας, εκπαιδευτικά κέντρα που κάνουν πχ ομαδικά μαθήματα, ή που δέχονται σκυλιά για πάρκο ή κάτι τέτοιο, θα σου έλεγα ότι είναι καλή ιδέα. Περιφραγμένος ασφαλής χώρος, με safe (ελπίζω) σκυλιά και υπό επίβλεψη/καθοδήγηση εκπαιδευτή. Να συνηθίσει την ιδέα της συνύπαρξης με άλλα και μάλιστα ελεύθερα σκυλιά, γύρω της. Αν δεν είναι εκ γεννητής ρημάδι, είναι ένας ασφαλής πιστεύω τρόπος, να απευαισθητοποιηθεί ένα βήμα παραπάνω. Αν και συνήθως off leash βλέπουμε άλλες συμπεριφορές.


Αντε καλέ...υπάρχει ακόμη αυτή η κοπελίτσα; Με φρέσκα επεισόδια ή με κείνα τα παλιά της; Κοίτα, γενικά τα τηλεοπτικά εκπαιδευτικά δεν τα εμπιστεύομαι. Είναι μια χαρά για πολύ βασικά πράγματα σε ήπια και εύκολα σκυλιά. Από κει και πέρα όμως, θέλει άλλη διαχείριση.

Θα σου πω τι έχω παρατηρήσει.

Off leash έχει τελείως άλλη συμπεριφορά. Δεν γαυγίζει, δεν γρυλίζει, δεν δείχνει καν σημασία. Θα μυρίσει επιφυλακτικά η χεστρού και μετά θα φύγει από την άλλη πλευρά. Επίσης νομίζω πως έχουμε μία ιδέα κατά πόσο θέλει να αλληλεπιδράσει ή όχι. Όταν ο 2ος εκπαιδευτής την έπνιγε και κατάφερνε να τη σταματήσει να γαυγίζει, πλησιάζοντας τα άλλα σκυλιά έδειχνε ένα ενδιαφέρον να αλληλεπιδράσει. Τα πλησιάζε να μυρίσει και καποιες φορές μετά από κάποια στιγμή έκανε κάποιες άτσαλες προσπάθειες να παίξει μαζί τους -η καημένη δεν έχει ιδέα πως να το κάνει.

Νομίζω πως είναι ενθαρρυντικά στοιχεία αυτά. Νομίζω....
Δείχνουν ένα σκυλί που δεν έχει ιδέα πως να αλληλεπιδράσει, αλλά έχει μία άλφα διάθεση η οποία υποθέτω πως αν ενισχυθεί θα έχουμε θετικά αποτελέσματα.

Όσο για τα ομαδικά, είναι μία σκέψη που την έχω κι εγώ! Έχω κάνει μία επαφή με μία σχολή που έχει και πάρκο εκτόνωσης που θα ήθελα να κανω ένα ραντεβού από κοντά γιατί θέλουν πριν την βάλουν στον χώρο με ισορροπημένα και κοινωνικοποιημένα σκυλάκια να δουν κατά πόσο θα μπορέσει κι εκείνη να ενσωματωθεί κι αν τελικά είναι μία καλή επιλογή για εκείνη.

Οπότε είναι κάτι στο οποίο αποσκοπώ. Απλά όπως είπες, το πρόβλημα μας μάλλον είναι το on leash. Λες όμως με την συστηματική εξοικείωση να επηρεάσει θετικά την αντίδρασή της ούσα στο λουρί;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Λες όμως με την συστηματική εξοικείωση να επηρεάσει θετικά την αντίδρασή της ούσα στο λουρί;
Ισως.
Τι έχεις να χάσεις; Τόσα και τόσα δοκιμάζεις και σωστά πράττεις.
Χειρότερη, σίγουρα δεν θα την κάνει.


...θέλουν πριν την βάλουν στον χώρο με ισορροπημένα και κοινωνικοποιημένα σκυλάκια να δουν κατά πόσο θα μπορέσει κι εκείνη να ενσωματωθεί κι αν τελικά είναι μία καλή επιλογή για εκείνη.
Σοβαρή και επαγγελματική προσέγγιση μου ακούγεται!
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ισως.
Τι έχεις να χάσεις; Τόσα και τόσα δοκιμάζεις και σωστά πράττεις.
Χειρότερη, σίγουρα δεν θα την κάνει.



Σοβαρή και επαγγελματική προσέγγιση μου ακούγεται!
Αυτό το "χειρότερη δεν γίνεται" μου το λέει και η εκπαιδεύτρια με την οποία δουλεύουμε και πολύ γελάω γιατί όντως... πόσο χειρότερη! :LOL:

Όσο για τη σχολή, ευτυχώς μέσα στον χώρο της εκπαίδευσης υπάρχουν και εξαιρέσεις γιατί μπαίνοντας στον χορό διαπίστωσα ότι κυκλοφορεί πολύ "σαπίλα"... Πολλή θεωρία, πολλή βία, πολλή παραπληροφόρηση, πολλά γενικά!

Αν είναι όντως κάτι αξιόλογο θα σας ενημερώσω για όσους μένετε Θεσσαλονίκη.:giggle:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
...μπαίνοντας στον χορό διαπίστωσα ότι κυκλοφορεί πολύ "σαπίλα"...
Οπως παντού.
Δεν είναι ότι πρέπει να είναι δακτυλοδεικτούμενος ο εκπαιδευτικός κλάδος.
 
  • Like
Reactions: Moussie


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
365
246
dog-place.blogspot.com
καποτε ειχα διαβασει οτι καποια σκυλια νιωθουν "περιορισμενα" με το λουρι και βγαζουν μια επιθετικοτητα/φοβο/ανασφαλεια σε καποιες καταστασεις, ενω ελευθερα ειναι οκ. ψαξ το λιγο, θα το βρεις σιγουρα
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
καποτε ειχα διαβασει οτι καποια σκυλια νιωθουν "περιορισμενα" με το λουρι και βγαζουν μια επιθετικοτητα/φοβο/ανασφαλεια σε καποιες καταστασεις, ενω ελευθερα ειναι οκ. ψαξ το λιγο, θα το βρεις σιγουρα
Νομίζω η απάντηση σε αυτό κρύβεται στον μηχανισμό άμυνας fight or flight που ενεργοποιείται σε ζώα κ ανθρώπους μπροστά σε μια επικείμενη απειλή.

Όταν ο σκύλος βλέπει κάτι που αντιλαμβάνεται ως απειλητικό για τη ζωή του(ακόμη κι αν δεν είναι) ενεργοποιείται ο μηχανισμός φυγή ή πάλη. Όταν είναι στο λουρί η επιλογή "φυγή" δεν είναι εφικτή αφού εκ των πραγμάτων που να πάει το ζωντανό όταν είναι δεμένο μαζί μας. Οπότε η δεύτερη επιλογή που μένει είναι το fight, στο οποίο μπαίνει μόνιμα η δικιά μου φωνάζοντας, σηκώνοντας στα δύο, ουρλιάζοντας, προσποιούμενη ότι θα δαγκώσει χωρίς να έχει ίχνος όπως επιθετικότητας.

Στο μυαλό της αυτό λειτουργεί γιατί κάθε φορά που το κάνει η "απειλή" φεύγει. Φυσικά δεν έχει ιδέα ότι ο σκύλος με τον κηδεμόνα που βρίσκεται μπροστά της και της προκαλεί πανικό θα έφευγε ούτως ή άλλως. Στο μυαλό της το ότι τον "φοβέρισε" λειτούργησε. Κ κάπως έτσι εδραιώθηκε και δεν συμπεριφορά, αφού οι σκύλοι φαίνεται να επαναλαμβάνουν συμπεριφορές που στο μυαλό τους απλά λειτουργούν...

Όταν είναιoff leash απλά έχει την επιλογή να φύγει οπότε γιατί να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία;

Κάπως έτσι το καταλαβαίνω...
 


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Καλημέρα σε όλους σας!

Οι τελευταίες μέρες ήταν λίγο δύσκολες και το Μουσακι μας έβαλε στη διαδικασία να σπάμε το κεφάλι μας να καταλάβουμε τι της συνέβη πάλι!

Κατά τη διάρκεια της ημέρας λοιπόν έξαλλη και alert με ήχους-που μόνο αυτή φαίνεται να ακούει. Γρρρ και γαβ σχεδόν όλη μέρα χωρίς προφανή λόγο. Κάπου εκεί είδα βέβαια ότι τελειώνει το υγρό στο adaptil που είχαμε πάρει τον προηγούμενο μήνα δοκιμαστικά (διαχέει φερομόνες στην ατμόσφαιρα) και να είχε πει κ η εκπαιδεύτρια που συνεργαζόμαστε ότι ΑΝ τη βοηθήσει θα το καταλάβουμε όταν το υγρό θα τελειώνει γιατί τότε θα τη δούμε πιο ανήσυχη κτλ. Και λέω λες;

Από την άλλη, έχει 2-3 βράδια που ξυπνάει 5-5.30πμ ενώ είναι στο crateκ τσιριζει ρε παιδιά κ δεν σταματά. ..

Το crate βρίσκεται στο δωμάτιο μας κ από τότε που το φέραμε είναι πολύ ήσυχη. Επειδή λοιπόν δεν σταματά να τσιριζει τα ξημερώματα, περιμένουμε λίγο να ηρεμήσει και τη βγάζουμε. Τότε έρχεται στο κρεβάτι μας κ κοιμάται σαν πουλάκι.


Σκέφτομαι λοιπόν τι μπορεί να της συμβαίνει; Να έχει κάποια ενόχληση; Κάποιον πόνο; Την πήγαμε Παρασκευή κτηνίατρο για κάτι άλλο κ την είδε μια χαρά.

Θέλει να κοιμάται μαζί μας; Αυτό δεν παίζει... Δεν το θέλουμε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου.

Να είναι θέμα εκτόνωσης δύσκολο.
 
  • Sad
  • Like
Reactions: Orjo and Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ειλικρινά...σε λυπάται η ψυχή μου!
Σε νοιώθω, γιατί κι εγώ τα ζω παρεμφερώς κάπως, αυτά που περιγράφεις, αλλά εγώ δεν πλήρωσα τουλάχιστον, για να τα βάλω στην ζωή μου.
Κάτι σε εξορκισμό έχεις σκεφτεί; :unsure::p
 
  • Like
Reactions: Orjo


Moussie

Well-Known Member
26 Δεκεμβρίου 2021
216
646
34
Ειλικρινά...σε λυπάται η ψυχή μου!
Σε νοιώθω, γιατί κι εγώ τα ζω παρεμφερώς κάπως, αυτά που περιγράφεις, αλλά εγώ δεν πλήρωσα τουλάχιστον, για να τα βάλω στην ζωή μου.
Κάτι σε εξορκισμό έχεις σκεφτεί; :unsure::p
Η δική μου η ψυχή να δεις πόσο λυπάται. Κι άσε το ότι πλήρωσα για το σκυλάκι, μέχρι στιγμής με τα θέματα υγείας κ συμπεριφοράς έχουμε πληρώσει τα 3-4πλασια χωρίς υπερβολή!

Αλλά δεν είναι το οικονομικό μωρέ-όχι ότι το έχουμε άνετα- αλλά η ποιότητα ζωής μου που έχει πέσει τόσο δραματικά κ η τρέλα που ζω . Και μιλάω για τη δική μου ποιότητα ζωής κ για τη δική μου τρέλα γτ ο άντρας μου λείπει 8-9 ώρες την ημέρα εκτός Θεσσαλονίκης για τη δουλειά του (οπότε αδειάζει λίγο το κεφάλι του), ενώ εγώ δουλεύοντας από το σπίτι είμαι αγκαζέ με την τρέλα όλη μέρα. :cry:

Τον εξορκισμό που λες δεν το έχω σκεφτεί. Αλλά έχω σκεφτεί να πέσω στα ναρκωτικά. Τώρα που λέω να της δώσω έλαιο κάνναβης, αν δεν πιάσει σε αυτή θα ρίχνω από καμιά σταγόνα στον καφέ μου.

Λέτε να με πιάσει; Ή θα θέλω κάτι πιο δυνατό; Αχ,τι ρωτάω... Λες κ δεν ξέρω την απάντηση:ROFLMAO: