Εκτροφέας ή...απάτη?


Status
Κλειδωμένο θέμα

ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχω το εξής πρόβλημα και ζητάω την βοήθεια σας.
Πρίν απο 1 1/2 περίπου χρόνο είχα κάνει μία άτυπη σύμφωνία στο μίλητο πάντα και πότε με χαρτιά μέ εναν υποτιθέμενο εκτροφέα που έτυχε να ειναι και γνωστός μου.
Ηταν η πέριοδος που έψαχνα να πάρω έναν σκύλο και τότε βρέθηκε αυτος ο....(εκτροφέας) ο οποιος μου είπε να μου δώσει ενα θυλικό απο τα κουτάβια του, ράτσας Ντόγκο Κανάριο με την "μοναδικη" προυπόθεση να του κάνω μια γέννα όταν το σκυλι φτάσει στον δευτερο οιστρικο του κυκλο.
Εγώ τοτε εψαχνα για αρσενικο σκυλο όμως λογο του οτι ηταν γνωστός όπως προείπα αποφάσισα να κρατήσω την θυλίκια και να του κανω την γέννα απο την οποία αυτος θα έπερνε όλα τα κουτάβια.
Για αρκετουσς μηνες με παραμυθιαζε οτι το σκυλι ειναι δικο μου και οτι αυτος δεν θα εχει καμια επιρροή πανω στο σκυλί περα απο την ώρα που θα χρειαστεί να γεννήσει.
Το σκύλι ειχε πεντιγκρι και ηταν εγκεγραμμενο στον ΚΟΕ αλλα ουδέποτε του είχε βαλεί τσιπ.
Καποια στιγμή και αφου εγω συναίχεια του έλεγα να πα να βάλω τσιπ στον σκύλο και πάντα λάμβανα την άρνηση του......μετα απο 1 χρόνο μου ζήτησε να πάρει την σκύλα να πάει να της κάνει εξετάσεις δυσπλασίας.
Οταν το σκύλι γύρισε πίσω σε εμένα ο τύπος τησ είχε βάλει τσιπ στο όνομα του.
Οταν το είδα του ζήτησα με πολύ όμορφο τρόπο να με βάλει και έμενα σαν σύνιδιοκτήτη στο τσιπ για να ειμαι και εγω καλημένος για όλα αυτα τα χρήματα που ειχα δώσει μεχρι εκεινη την στιγμή για την φροντίδα αυτου του σκύλου.Ξεχασα να επισημανω πως ολα τα εξοδα του σκυλου τα ειχα αναλλαβει εγω ακομα και την εκπαιδευση του.
Μετα λοιπον απο την ημερα που του εβαλε το τσιπ και ενω δεν ηθέλε για κανενα λογο να με βάλει συνιδιωκτητη του σκυλου, αρχισε να μου ζηταει να περνει το σκυλι σε εκθεσεις μορφολογια εντος και εκτος Ελλαδος.Εγω λοιπον αρχισα να νιωθω οτι δεν ειμαι καλημενος και οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος ανα πασα ωρα και στιγμη μπορουσε να μου παρει τον σκυλο για τον Χ λογο και να μην τον ξανα δω ποτε μιας και εγω δεν φαινομουν πουθενα ως ιδιοκτητης του.
Αυτη την στιγμη μου ζηταει ενα υπερογκο ποσο για τον σκυλοαλλιωσ λεει θα με παει δικαστικος μιασ και ο σκυλος που εγω εχω ειναι στο ονομα του.
Να σημιωσω πως αυτο το σκυλι το εχω πληρωσει και με το παραπανω τον τελευταιο χρονο που τον συντηρω......παρολα αυτα ειχα την διαθεση να του δωσω το ποσό που γνωριζω οτι συνηθως ζηταει για να πουλησει εναν σκυλου αυτου του ειδους αλλα αυτος μου ζηταει τρελλα λεφτα και δεν ξερω τι να κανω.
Ελπιζω καποιος με ποιο καθαρο μυαλο εδω μεσα να μου δωσει μια απαντηση στο προβλημα μου γιατι εγω εχω θολωσει τελειωσ.
Τελος θα ηθελα να επισημανω πως ο συγκεκριμενος εκτροφεας δεν εχει αδεια για εκτροφη σκυλων και το κανει σαν χομπυ.
Πολυ φοβαμαι μηπως το εχει συστημα αυτο που εκανε σε εμενα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δυσκολα τα πραγματα..... τι ακριβως θελεις να κανεις εσυ τωρα? Να κρατησεις τη σκυλα? Να δεις αν ειναι παρανομος?
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Να μιλήσεις με έναν δικηγόρο για να σε συμβουλέψει. Ελπίζω να έχεις κρατήσει αποδείξεις για όλα όσα έχεις επενδύσει στο σκύλο, έτσι θα δικαιωθείς.
 


ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Βασικά το μόνο σίγουρο είναι πώς θέλω να κράτησω την σκύλα.
Απο εκει και πέρα δεν ξέρω αν σε περίπτωση που πάμε δικαστικος βγω κερδισμένος.

Παίδια το θέμα ειναι πως ακόμα και τροφη έπερνα απο τον ίδιο και φυσικα χωρις αποδειξεις.
Τα μόνα που εχω στα χέρια μου ειναι οι αποδειξεις απο τα φαρμάκα του και το βιβλιαριο υγειας του
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δε μπορεις να κανεις πολλα αν πατε δικαστικως... ο σκυλος τυπικα αφου εχει τσιπακι στο ονομα του, του ανηκει.

Την κατεβασε σε Εκθεσεις ? Πηρε διακρισεις ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δύσκολη η κατάσταση όντως.
Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες, εκτροφέας δεν ξέρω αν είναι, απατεώνας όμως είναι σίγουρα.
Δεν πιστεύω ότι θα καταφέρεις να βγάλεις άκρη. Φταις όμως. Σε πάρα πολλά σημεία.
 


ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Οχι δεν προλαβε μιας και εγω αντεδρασα.
Το σκυλι δεν εχει κατεβει σε καμια εκθεση μορφολογιας ποτε.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Οχι δεν προλαβε μιας και εγω αντεδρασα.
Το σκυλι δεν εχει κατεβει σε καμια εκθεση μορφολογιας ποτε.
Στο πεντιγκρι δεν πρεπει να γραφει τον αριθμο του τσιπ? Το εχεις εσυ?
 


ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Το ξερω πως φερθηκα πολυ επιπολεα το θεμα ειναι τωρα τι να κανω?
Το κακο ειναι πως εχοθμε δεθει πολυ με το σκυλι και δεν θελοθμε να το αποχωριστουμε οικογενειακος.
Τα χρηματα ομως φιλε μου ειναι πολλα.

το πεντιγκρι το εχει αυτος...... το χαρτι απο το τσιπ που του εδωσε ο κτηνιατρος εχω εγω....
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πόσα χρήματα ζητάει?Και αν τα πάρει θα κάνει μεταβίβαση ιδιοκτησίας του σκύλου?Μήπως να ρωτήσεις εναν νομικό να σου πέι τι επιλογές έχεις...
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το βιβλιαρακι με τα εμβολια στο δικο σου ονομα ειναι?
Ο κτηνιατρος ειναι δικος του?
 


ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Πόσα χρήματα ζητάει?Και αν τα πάρει θα κάνει μεταβίβαση ιδιοκτησίας του σκύλου?Μήπως να ρωτήσεις εναν νομικό να σου πέι τι επιλογές έχεις...
Δυο χιλιαρικα ζηταει φιλε μου και εγω που τα εβαλα κατω για το σκυλι μεχρι στιγμησ εχω δωσει σχεδον τρια χιλιαρικα.
Οποιον δικηγορο και αν εχω ρωτησει η απαντηση ειναι πωσ ο σκυλος νοικα φαινετε δικος του.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μια δικαστική διαμάχη, θα πάρει πολλά χρόνια να εκδικαστεί.
Δεν θα έχει ιδιαίτερο νόημα, παρά μόνο αν σκοπεύετε να διεκδικείσετε χρήματα ως αποζημίωση, ο ένας απ' τον άλλον. Αλλά κι αυτό για να γίνει, θα πρέπει να υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία και αποδείξεις, για να χρησιμοποιηθούν. Κάτι που εσύ τουλάχιστον δεν έχεις.
Και στο μεταξύ, το σκυλί θα σας έχει αφήσει και τους δύο.
Τώρα με ποιόν είναι το σκυλί;
 


ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Το βιβλιαρακι με τα εμβολια στο δικο σου ονομα ειναι?
Ο κτηνιατρος ειναι δικος του?

το βιβλιαριο της ειναι στο ονομα μου......αυτος πηγε σε αλλον κτηνιατρο που δεν γνωριζω

Μια δικαστική διαμάχη, θα πάρει πολλά χρόνια να εκδικαστεί.
Δεν θα έχει ιδιαίτερο νόημα, παρά μόνο αν σκοπεύετε να διεκδικείσετε χρήματα ως αποζημίωση, ο ένας απ' τον άλλον. Αλλά κι αυτό για να γίνει, θα πρέπει να υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία και αποδείξεις, για να χρησιμοποιηθούν. Κάτι που εσύ τουλάχιστον δεν έχεις.
Και στο μεταξύ, το σκυλί θα σας έχει αφήσει και τους δύο.
Τώρα με ποιόν είναι το σκυλί;

Μαζι μου ειναι η σκυλα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εσύ έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί δεν φρόντισες να την τσιπάρεις;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τρεχαγυρευόπουλος.........

και στον δεύτερο οίστρο είναι νωρίς να ζευγαρώσει σκύλα μεγαλόσωμης φυλής -αν δεν κάνω λάθος προβλέπεται και νομικώς αλλά και κυνολογικώς
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Μάλλον οι λύσεις είναι δύο όπως έχεις γράψει τα πράγματα...ή δίνεις τα χρήματα ΑΦΟΥ μεταβιβάσει πλήρως τη σκύλα σε σένα...ή του τη δίνεις....κάποια άλλη λύση δε βλέπω...
 




ARION22

Member
25 Ιουλίου 2011
18
0
Εσύ έναν ολόκληρο χρόνο, γιατί δεν φρόντισες να την τσιπάρεις;

Φιλε μου εχει δικιο......φερθηκα σαν βλακας απλα γιατι τον εμπιστευθηκα.
.....και εγω ο ιδιο κραζω τον εαυτο για την βλακεια να μην το κανω πρωτος.

η αληθεια ειναι πως ο τυπος για να κανει αυτο σε εμενα που υποτιθεται πωσ με γνωριζε πρεπει να το εχι ξανα κανει
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχω το εξής πρόβλημα και ζητάω την βοήθεια σας.
Πρίν απο 1 1/2 περίπου χρόνο είχα κάνει μία άτυπη σύμφωνία στο μίλητο πάντα και πότε με χαρτιά μέ εναν υποτιθέμενο εκτροφέα που έτυχε να ειναι και γνωστός μου.

ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΣΑΣ

Ηταν η πέριοδος που έψαχνα να πάρω έναν σκύλο και τότε βρέθηκε αυτος ο....(εκτροφέας) ο οποιος μου είπε να μου δώσει ενα θυλικό απο τα κουτάβια του, ράτσας Ντόγκο Κανάριο με την "μοναδικη" προυπόθεση να του κάνω μια γέννα όταν το σκυλι φτάσει στον δευτερο οιστρικο του κυκλο.

Αυτή την συμφωνία την κάνουν και αλλοι αλλά την κάνουν γραπτά

Εγώ τοτε εψαχνα για αρσενικο σκυλο όμως λογο του οτι ηταν γνωστός όπως προείπα αποφάσισα να κρατήσω την θυλίκια και να του κανω την γέννα απο την οποία αυτος θα έπερνε όλα τα κουτάβια.
Για αρκετουσς μηνες με παραμυθιαζε οτι το σκυλι ειναι δικο μου και οτι αυτος δεν θα εχει καμια επιρροή πανω στο σκυλί περα απο την ώρα που θα χρειαστεί να γεννήσει.
Το σκύλι ειχε πεντιγκρι και ηταν εγκεγραμμενο στον ΚΟΕ αλλα ουδέποτε του είχε βαλεί τσιπ.
Καποια στιγμή και αφου εγω συναίχεια του έλεγα να πα να βάλω τσιπ στον σκύλο και πάντα λάμβανα την άρνηση του......μετα απο 1 χρόνο μου ζήτησε να πάρει την σκύλα να πάει να της κάνει εξετάσεις δυσπλασίας.
Οταν το σκύλι γύρισε πίσω σε εμένα ο τύπος τησ είχε βάλει τσιπ στο όνομα του.
Οταν το είδα του ζήτησα με πολύ όμορφο τρόπο να με βάλει και έμενα σαν σύνιδιοκτήτη στο τσιπ για να ειμαι και εγω καλημένος για όλα αυτα τα χρήματα που ειχα δώσει μεχρι εκεινη την στιγμή για την φροντίδα αυτου του σκύλου.Ξεχασα να επισημανω πως ολα τα εξοδα του σκυλου τα ειχα αναλλαβει εγω ακομα και την εκπαιδευση του.

νομίζω η αρχική συμμφωνία ήταν να κάνει πρώτα μια γέννα?

Μετα λοιπον απο την ημερα που του εβαλε το τσιπ και ενω δεν ηθέλε για κανενα λογο να με βάλει συνιδιωκτητη του σκυλου, αρχισε να μου ζηταει να περνει το σκυλι σε εκθεσεις μορφολογια εντος και εκτος Ελλαδος.Εγω λοιπον αρχισα να νιωθω οτι δεν ειμαι καλημενος και οτι ο συγκεκριμενος ανθρωπος ανα πασα ωρα και στιγμη μπορουσε να μου παρει τον σκυλο για τον Χ λογο και να μην τον ξανα δω ποτε μιας και εγω δεν φαινομουν πουθενα ως ιδιοκτητης του.
Αυτη την στιγμη μου ζηταει ενα υπερογκο ποσο για τον σκυλοαλλιωσ λεει θα με παει δικαστικος μιασ και ο σκυλος που εγω εχω ειναι στο ονομα του.
Να σημιωσω πως αυτο το σκυλι το εχω πληρωσει και με το παραπανω τον τελευταιο χρονο που τον συντηρω......παρολα αυτα ειχα την διαθεση να του δωσω το ποσό που γνωριζω οτι συνηθως ζηταει για να πουλησει εναν σκυλου αυτου του ειδους αλλα αυτος μου ζηταει τρελλα λεφτα και δεν ξερω τι να κανω.
Ελπιζω καποιος με ποιο καθαρο μυαλο εδω μεσα να μου δωσει μια απαντηση στο προβλημα μου γιατι εγω εχω θολωσει τελειωσ.
Τελος θα ηθελα να επισημανω πως ο συγκεκριμενος εκτροφεας δεν εχει αδεια για εκτροφη σκυλων και το κανει σαν χομπυ.
Πολυ φοβαμαι μηπως το εχει συστημα αυτο που εκανε σε εμενα.
μάλλον η προφορική συμφωνία φταίει.. πλήρωσες οταν πήρες την σκύλα?
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα