Εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων -τοπίο στην ομίχλη






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έτυχε να το γράψει αυτό το διάστημα ή ρίχνει ματιές κατά εδώ και βλέπει που τα αναμασάμε ;
Θα μου πείτε τον χώρο τον έχει φάει με το κουταλάκι του παγωτού.

Θα το διαβάσω με προσοχή αργότερα.

"Και πως θα καταλήξουμε κάπου; Άρθρα γνώμης στη χώρα μας δεν γράφονται, αφορμές για ανταλλαγή απόψεων και γόνιμο διάλογο ελάχιστες, ελληνική βιβλιογραφία, έστω μεταφρασμένη για θέματα κυνοτεχνίας ανύπαρκτη, επιμορφωτικά σεμινάρια και δυνατότητες συλλογικής αλληλεπίδρασης εκτροφέων σπανιότατα, Όμιλοι φυλών λίγοι και οι μισοί ουσιαστικά ανενεργοί. Συλλογικό όραμα και σχεδιασμός; "
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κατά την γνώμη μου δεν θα μπορούσε να τα γράψει καλύτερα.
Συμφωνω στα πάντα.
Εξαιρετικές ιδέες.

Πολύ dogforum όμως πρέπει να διαβάζει ο κος Κωστοπουλος μου φαίνεται. :LOL:
Σύμπτωση βέβαια αλλά κάνουμε και λίγο χιούμορ
 
  • Like
Reactions: TARA and GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
παλαιώθεν αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπήρξε μέλος...ίσως κάνω και λάθος...
το σημαντικό είναι ότι οι απόψεις ακούγονται κι εκτός φόρουμ ... από εκτροφέα, κριτή εκπαιδευτή....
κι αυτό μου λέει ότι δεν ειμαι εγώ εσυ και πεντε εξι στο ροζ συνεφάκι ... όχι μονο τουλάχιστον...
και στ φορουμ δεν γραφτηκαν οσα γραφτηκαν τωρα τελευθταια... εχουν γραφτει και γραφονται πολλα χρονια τωρα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συμφωνώ Πέτρο.
Και είναι πολύ σπουδαίο κατά τη γνώμη μου ένας άνθρωπος με την επιρροή του κου Κωστοπουλου, να έχει τέτοιες απόψεις.
Έχω έναν λόγο να ελπίζω.

Πως δεν σκέφτηκα και εγώ ο μακακας την FCI.
Από κει πρέπει να ξεκινάνε όλα.
Πολύ σωστο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μας τιμά αν έγινε έτσι.
Μικρή σημασία έχει βέβαια.

Μια απορία όμως έχω που δεν μπορώ να την λύσω και την έχω εκφράσει ξανά σε αυτό το θέμα...

Γράφει για τα 5 ποιοτικά κριτήρια :

1. η γενική υγεία των σκύλων (ευρωστία, μορφολογική και ανατομική αρτιότητα)

2. η απαλλαγή – απομάκρυνση από κληρονομικές παθήσεις

3. ο υγιής – ισορροπημένος χαρακτήρας

4. η φυλετική τυπικότητα (ο σεβασμός του προτύπου της φυλής)

5. η κάλυψη όλων των αναγκών των σκύλων του, σωματικών και ψυχοπνευματικών.


Πως συνδυάζεται το 1 με το 4 σε ένα μπουλντόγκ πχ;;
Περιγράφει το πρότυπο έναν σκύλο με μορφολογικη και ανατομική αρτιότητα (soundness);
Ή πάμε με βάση την ανατομική αρτιότητα της φυλής;

Η αλήθεια βέβαια είναι πως δεν θα ήθελα να δώσω τροφή για σχόλια επ αυτού. (ίσως στο άλλο θέμα μπορούμε να το εξαντλησουμε).
Υπάρχουν δεκάδες άλλα πολύ πιο ουσιαστικά θέματα που θίγει.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν συνδυάζονται.
Νέτα σκέτα.
Και κάποια στιγμή οι φιλοζωικές σε όλο τον κόσμο θα επιβάλλουν αυτό που έγινε στην Ολλανδία.
Εντωμεταξύ στο γαλατικό χωριό του dogforum ιδιοκτήτες με bulldog και κυνηγοί εξωτικών ειδών θα πιστεύουν οτι φταίνε οι εκτροφείς για την χάλια κατάσταση, και καθόλου ο τρόπος με τον οποίο ψάχνουν και το τι ψάχνουν.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πρακτικά περιγράφει ένα σύστημα τύπου Γαλλίας (οπως συζητάγαμε στο άλλο θέμα) που θα επιβάλει υποχρεωτικά η fci μετά από ένα χρονικό διάστημα προσαρμογής.

-Εκπαίδευση μέσω υποχρεωτικων σεμιναρίων.
-Τεστ χαρακτήρα (12 μηνών και άνω)
-Εξετάσεις υγειας
-Αξιολόγηση γεννητόρων σε εκθεση για το πόσο τυπικοί είναι για την φυλή τους
(12 μηνών και άνω)

Εάν δεν υπάρχουν όλα αυτά, δεν βγαίνει πεντιγκρί και αν βγει θα είναι μετά τον χρόνο.
Μέχρι τότε υποθέτω μπορεί να υπάρχει ένα πιστοποιητικό γέννησης πχ οπως στην Γαλλία. (Αυτό είναι δικό μου δεν το λέει μέσα).

Επίσης κάνει μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση για τα ημιαιμα (πολύαιμα καλύτερα), την καταγραφή τους από τους δήμους ή τον εκάστοτε Κυνολογικο Όμιλο και τις προϋποθέσεις αναπαραγωγής τους.
Εδώ εγώ θα πρόσθετα και ένα έξυπνο σύστημα εντοπισμού τους (είτε μέσω των δήμων είτε μέσω του κυνολογικου ομίλου) για να αποφύγεις αδηλωτα κουτάβια.
Παραδειγματικα πρόστιμα στους παραβάτες.

Λέει πολλές αλήθειες μέσα πάντως.
Και ναι, τα περισσότερα τα έχουμε αναλύσει πολλάκις.

Το μόνο αρνητικό ίσως, είναι αυτό που λέγαμε τις προάλλες, για το πόσο και αν δηλαδή αυτές οι προϋποθέσεις εκτροφής, μειώσουν την όποια ποικιλομορφια υπάρχει μέσα στις δεξαμενές.

Από την άλλη βέβαια η ασυδοσία μόνο προβλήματα φέρνει.

Οπότε...
όλο αυτό σε συνδυασμό πάντα με τις υποχρεωτικές εξετάσεις αλλά και με την πρόοδο της επιστήμης της γενετικής, μπορεί να δώσει ελπίδα.

Το ζητούμενο βέβαια είναι αν οι "παράγοντες" (οπως γράφει) της παγκόσμιας κυνοτεχνιας το πράξουν, αν οι εκτροφεις το στηρίξουν και αν οι φιλοζωικες το επιτρέψουν.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έχει άλλη βαρύτητα να τα λέει ο Κωστόπουλος και άλλη κάποιος τυχαίος όπως εγώ. Η σημερινή πραγματικότητα είναι μια και δεν αλλάζει. Αύριο μπορεί να είναι άλλη.

Εντωμεταξύ στο γαλατικό χωριό του dogforum ιδιοκτήτες με bulldog και κυνηγοί εξωτικών ειδών θα πιστεύουν οτι φταίνε οι εκτροφείς για την χάλια κατάσταση, και καθόλου ο τρόπος με τον οποίο ψάχνουν και το τι ψάχνουν.
Δεν σε αποκρυπτογραφώ όπως πρέπει.

"Ισχυρά όπλα. Οι εκτροφείς του σήμερα έχουν σύμμαχο ισχυρά όπλα ενημέρωσης, επικοινωνίας, τεχνολογίας και επιστήμης που δεν υπήρχαν τις προηγούμενες δεκαετίες. Φωτογραφίες, pedigree, αποτελέσματα εξετάσεων υγείας και άλλες πληροφορίες για σκύλους κάθε φυλής στο διαδίκτυο, αμεσότητα επικοινωνίας και ενημέρωσης, τεστ DNA, κτηνιάτρους εξειδικευμένους σε θέματα γενετικής, γονιμότητας και αναπαραγωγής και άλλα όπλα που προσφέρουν μεγαλύτερες δυνατότητες στην επιλεκτική αναπαραγωγή."

Οφείλω εγώ ως αγοραστής να ψάξω αν έκανε χρήση ο υποτιθέμενος κυνοτρόφος τα ισχυρά όπλα ; Πάλι σε εμένα θα πέσει το βάρος ; Μη τρελαθούμε τώρα, εμείς οι απλοί παπάρες φέρουμε όλη την ευθύνη ; Είδα και τους 3-4 έμπειρους με τα μαστίφ που είχαν και συμβούλους έμπειρους σκυλάδες τι έγραφαν μετά την αγορά. Εδώ μέσα κάποιοι έχουν φτάσει να εξισώσουν την έρευνα για τον τρόπο ανεύρεσης σκύλου με αυτό ενός κινητού ή ψυγείου και μάλιστα πιστεύουν πως επειδή το πήραν απ' το φθηνότερο μαγαζί ( το ψυγείο όχι τον σκύλο ) έκαναν την καλύτερη επιλογή.

Περί του ψαξίματος και σε πόσο βάθος μπορεί να φτάνει κάποιος θέλω να βρω έναν που αγόρασε καινούργιο αυτοκίνητο ( απάτητο ) από τον επίσημο αντιπρόσωπο και το πήγε για έλεγχο μπας και ήταν τρακαρισμένο και ραφιναρισμένο.. και ναι γίνεται να είναι.

Μην πέφτει και τόση ευλογία εδώ στα γένια. Για το τι έχει γραφτεί χρόνια στο φόρουμ ας διαμορφώσει ο καθείς την δική του άποψη, με τα καλά και τα στραβά. Ένα παράδειγμα είναι πως σε όσους απέκτησαν σκύλο από την λεγόμενη "μη σωστή πηγή απόκτησης" έπεσαν εξάψαλμοι ενώ σχεδόν σε όλους από όσους απέκτησαν εκτροφικό σοβαρά ερωτήματα δεν τέθηκαν πέρα από παλαμάκια και ευχολόγια. Νταξ, είπαμε, ανίδεοι αλλά όχι ντιπ.

"Η κατηγορία των ερασιτεχνών είναι τεράστια. Το 95% των εκτροφέων σκύλων παγκοσμίως, το ίδιο και στη χώρα μας, ΔΕΝ βιοπορίζεται από την εκτροφή σκύλων. Είναι χόμπι. Ένα μικρό ποσοστό βιοπορίζεται, συνήθως εκτρέφοντας μια «εμπορική» φυλή και συνδυάζοντας την εκτροφή με πανσιόν φιλοξενίας σκύλων ή άλλες δραστηριότητες (με το όποιο κέρδος πιθανόν να προέρχεται από τις άλλες δραστηριότητες, όχι απαραίτητα από την εκτροφή). "

Δεν συμφωνώ με την διατύπωση. Αν το 95% ήταν χομπίστες ερασιτέχνες δεν θα υπήρχε λόγος να αναφερθεί στα παραπάνω προβλήματα. Από το 95% ένα μικρό ποσοστό είναι Κυνοτρόφοι, τους υπόλοιπους ας τους ονομάσει ο καθένας όπως γουστάρει.

* Για τους εκτροφείς με προβιά έγινε πρόσφατα σχόλιο εδώ.
* Για τα ποιοτικά κριτήρια το ίδιο.

**ΑΣΧΕΤΟ αλλά περί ΠΡΟΒΙΑΣ. Η συνωνυμία μπορεί να μπερδεύει αλλά μπας η οικογένεια και του άλλου έκανε κουταβεμπορία ;
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν συμφωνώ με την διατύπωση. Αν το 95% ήταν χομπίστες ερασιτέχνες δεν θα υπήρχε λόγος να αναφερθεί στα παραπάνω προβλήματα. Από το 95% ένα μικρό ποσοστό είναι Κυνοτρόφοι, τους υπόλοιπους ας τους ονομάσει ο καθένας όπως γουστάρει.
Αναφέρεται σε εκτροφεις.
Εκτροφεις είναι αυτοί που πληρούν ΚΑΙ τα 5 κριτήρια που ανέφερε.
Όλοι οι άλλοι είναι παραγωγοί


Οφείλω εγώ ως αγοραστής να ψάξω αν έκανε χρήση ο υποτιθέμενος κυνοτρόφος τα ισχυρά όπλα ; Πάλι σε εμένα θα πέσει το βάρος ; Μη τρελαθούμε τώρα, εμείς οι απλοί παπάρες φέρουμε όλη την ευθύνη ;
Σαν αγοραστής έχεις ευθύνη και για την φυλή που επέλεξες, όπως επίσης και για το που απευθύνθηκες.
Δικιά σου επιλογή ήταν και το ένα και το άλλο.
Δεν σε υποχρέωσε κανείς.
Συνεπώς εν γνώσει σου επέλεξες και φυλή και πηγή απόκτησης.

Εάν δεν ήξερες, ας φροντιζες να μάθεις.

Παρόλα αυτά σε όλες τις συζητήσεις εδώ μέσα, πάντοτε επισημαίνεται η έλλειψη κάποιων βασικών έστω προϋποθέσεων, πριν μπει ένας σκύλος στην αναπαραγωγή.

Ακόμα όμως και αυτές οι προϋποθέσεις να υπήρχαν, πάλι ο αγοραστής εξακολουθεί να έχει ευθύνη για το τι επιλέγει.

Ή μήπως όχι;;;;
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν σε αποκρυπτογραφώ όπως πρέπει.
...........
Οφείλω εγώ ως αγοραστής να ψάξω αν έκανε χρήση ο υποτιθέμενος κυνοτρόφος τα ισχυρά όπλα ; Πάλι σε εμένα θα πέσει το βάρος ; Μη τρελαθούμε τώρα, εμείς οι απλοί παπάρες φέρουμε όλη την ευθύνη ;
Όλοι φέρουμε την ευθύνη που μας αναλογεί.
Δεν γεννιόμαστε ανάδοχοι και εκτροφείς.
Κάποιοι ανάδοχοι , από ένα σημείο και μετά αποφασίζουν να γίνουν εκτροφείς που θα καλύψουν συγκεκριμένη ζήτηση.
Όταν λοιπόν λέω για μπουλντογκάδες και κυνηγούς εξωτικών φυλών στην κατηγορία των αναδόχων, οι οποιοι ζητάνε ευθύνες από εκτροφείς, αυτό που εννοώ είναι οτι οι ίδιοι επιλέγουν να ταίζουν μια βιομηχανία παραγωγής αναπήρων, μέσα στην οποία γκρινιάζουν για το αν θα βρουν το ΜΗ ανάπηρο.
Το να κράξει το Μαρέκο τους εκτροφείς, που έχει μαζέψει ότι κινείται στην Αθήνα, και βλέπει τα ημίαιμά της να είναι υγιέστατα, βγάζει για μένα νόημα.
Το να κράξει ένας κυνηγός εξωτικών ή ανάπηρων φυλών την κακή εκτροφή, είναι για μένα α-νοητο. Κράζει αυτό που δημιουργεί.
Οπότε προσωπικά δεν αναφέρομαι καθόλου στο "μεταπτυχιακό". Συμφωνώ δλδ μαζί σου για τα μέλη με γαλόνια που ψώνισαν μαστιφ ή άλλα φρούτα, και μετά "τι έχουν τα έρμα και βογκάνε".
Η όπως λένε και στο χωριό μου, αυτή η στάνη, τέτοιο τυρί βγάζει!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Όταν λοιπόν λέω για μπουλντογκάδες και κυνηγούς εξωτικών φυλών στην κατηγορία των αναδόχων, οι οποιοι ζητάνε ευθύνες από εκτροφείς, αυτό που εννοώ είναι οτι οι ίδιοι επιλέγουν να ταίζουν μια βιομηχανία παραγωγής αναπήρων, μέσα στην οποία γκρινιάζουν για το αν θα βρουν το ΜΗ ανάπηρο.
Καταλαβαίνω σωστά ή εννοείς κάτι διαφορετικό;
Ως κάτοχος μπουλντόγκ δεν δικαιούμαι να γκρινιάζω επειδή - οι κατά τα άλλα καταξιωμένοι (εκθέσεις κλπ.) - έλληνες εκτροφείς της φυλής δεν διαθέτουν εξετάσεις υγείας;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: vasilis_mike


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Περί του ψαξίματος και σε πόσο βάθος μπορεί να φτάνει κάποιος θέλω να βρω έναν που αγόρασε καινούργιο αυτοκίνητο ( απάτητο ) από τον επίσημο αντιπρόσωπο και το πήγε για έλεγχο μπας και ήταν τρακαρισμένο και ραφιναρισμένο.. και ναι γίνεται να είναι.
Εγώ και να μην γελάς.
Είχα αγοράσει ένα jeep ολοκαίνουργιο από τον επίσημο αντιπρόσωπο και πριν υπογράψω παραλαβή του είπα να το βγάλει έξω στον ήλιο να το δω. Διαπίστωσα ότι είχε τρακάρει στην πίσω γωνία και ήταν ξανα βαμμένο και παρότι του είχαν φορέσει πινακίδες δεν το πήρα και τους ανάγκασα να μου φέρουν άλλο. Το οποίο και ξανα έλεγξαν πριν το παραλάβω.

Η ζωή με έχει μάθει να μην εμπιστεύομαι κανέναν και να μην επαφίεμαι στην καλή πίστη και στο φιλότιμο του άλλου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
απλα για τα αυτοκινητα....
οι αντιπροσωπειες είναι πιστοποιημένες....
εδω το αρθρο μιλαει ξεκαθαρα... τι υπαρχει, ποιο ειναι το σωστο και τι θα επρεπε να γινεται....
ωστε να παψουν ολα αυτα τα δυσαρεστα....
ποσο ποιο ξεκαθαρα να τα γραψει καποιος....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
Καταλαβαίνω σωστά ή εννοείς κάτι διαφορετικό;
Ως κάτοχος μπουλντόγκ δεν δικαιούμαι να γκρινιάζω επειδή - οι κατά τα άλλα καταξιωμένοι (εκθέσεις κλπ.) - έλληνες εκτροφείς της φυλής δεν διαθέτουν εξετάσεις υγείας;
σαφως και μπορεις να γκρινιαζεις... και καλα θα κανεις...
απλα αν πας να αγορασεις απο εναν εκτροφέα που δεν εχει εξετασεις....
θα εχεις κι εσυ την ευθυνη.... και μαλιστα πολυ μεγαλη μια και τον χρηματοδοτεις κιολας...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Κάτι τέτοιο θα ήταν εξίσου παράλογο με το φωνάζω από τη μία για τα παπυμιλάδικα και να αγοράσω σκυλί τελικά από εκεί. Δεν γίνεται, εκτός αν έχει κανείς διχασμένη προσωπικότητα.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καταλαβαίνω σωστά ή εννοείς κάτι διαφορετικό;
Ως κάτοχος μπουλντόγκ δεν δικαιούμαι να γκρινιάζω επειδή - οι κατά τα άλλα καταξιωμένοι (εκθέσεις κλπ.) - έλληνες εκτροφείς της φυλής δεν διαθέτουν εξετάσεις υγείας;
Δικαιούσαι να κάνεις ότι θες προφανώς.
Απλά η γνώμη μου είναι οτι επιλέγοντας μια φυλή σαν την δική σου, μπαίνεις σε έναν πόλεμο χαμένο.
Τα μπουλντόγκ τα κατάντησε έτσι η εκτροφή και οι ανάδοχοι που ερωτευμένοι με την φυλή δεν ζητάνε υγιέστερα αλλά υποτυπικότερα σκυλιά.
Το'να χέρι νίβει τ'άλλο.
Εγώ είμαι αποφασισμένος να εκτρέφω υποτυπικότερα (για τους γκαβούς), αλλά αθλητικότερα σκυλιά.
Ξέρεις πόσοι με έχουν ρωτήσει μέχρι στιγμής για εξετάσεις υγείας? ΜΗΔΕΝ
Ξέρεις πόσοι έχουν πάει παρακάτω για να βρούνε βαρύτερο σκύλο? Τα τρία τέταρτα!
Ξέρεις τι πιστεύει ο όμιλος και ο κριτής που συνέταξε το πρότυπο? Οτι η διατομή των κοκάλων του ΜτΗ πρέπει να είναι στρογγυλή, τα πέλματα "γάτας" δλδ στρογγυλεμένα κλπ. Δλδ τον βασικότερο παράγοντα μετά το βάρος που η Carol Bucheaut θεωρεί συνταγή για δυσπλασία.
Εγώ συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω άμοιρους ευθυνών τους αναδόχους.
Έστω ότι πας σε έναν εκτροφέα προθέσεων "βάρους" και "στρογγυλών κοκάλων", και σου δείχνει εξετάσεις δυσπλασίας γονέων (εδώ γελάμε). Και? ελάχιστα μπανταλός να είναι στην διαχείριση της γέννας, αν του ξεφύγουν στα κιλά τις πέντε πρώτες μέρες, και πατάνε σε γλιστερή γεννήστρα, τα έχασες τα ισχία.
Είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις ΚΑΙ αυτά θα με ρωτήσεις....
Οχι, δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις και αυτά, αλλά μπορείς όταν ψάχνεις για φυλές, να καταλήξεις σε μία που θα μοιάζει με σκύλο. Ετσι θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις κάτι νορμάλ, παρά όταν ψάχνεις την υγιή εξαίρεση σε μία by default προβληματική φυλή.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3