Εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων -τοπίο στην ομίχλη


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@vrmode
Σε γεννητορες δεν μπορείς να δεις τα ρουθούνια;
Τι σχεση έχει με το αν μπορείς να δεις τα ρουθούνια των γονέων; Ξαναλέω ότι ακόμη κι αν έχει ρουθουνάρες το κουτάβι, μπορεί να είναι χάλια οι αναπνευστικές δίοδοι, η υπερώα, ο λαιμός.

Aυτό που πρέπει η @zerom0 να ξέρει για τα γαλλικά είναι και το οποίο είναι πιο άξιο σχολιασμού αλλά τι να λέμε τώρα, είναι:
  • Αν ο εκτροφέας της πει "να αυτό εδώ το κουτάβι έχει αναπνευστικό τούμπανο" να την κάνει με ελαφρά.
  • Αν της πει "ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το αναπνευστικό μέχρι 7 μηνών", με αυτόν να κάτσει και να συζητήσει μαζί του και να δει και τα υπόλοιπα.
Πως και που θα την ξετρυπώσει η κάθε zerom αυτή την πληροφορία αφού ούτε και εσύ δεν την ξέρεις; Στο πρότυπο πάντως δεν γράφει τίποτα γι αυτό.

Επίσης @zerom0 αν θέλεις και χαρτιά υγείας ετοίμασε βαλίτσες.

Διαφορετικά zerom έχω να σου δείξω κάτι τυπικά ημίαιμα μπουλντόγκ με μουσούδες και μούσκουλα :LOL: αλλά κι εκεί θέλεις βαλίτσες.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@vrmode
Εξήγησα πως έφερα ένα παράδειγμα.
Όπως και σε άλλες φυλές.
Μόνο γόνατα κοιτάς στα γιορκι;
Ή μόνο αταξια στα αμσταφ;;;

Δεν την γνωρίζω την φυλή σε βάθος.
Εχω απλά ακούσει για τα ρουθούνια.

Υπαρχουν κι άλλα σημεία;
Εξαιρετικά.

Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν και την γουστάρει την φυλή να τα μάθει.
Κρυμμένα μυστικά είναι βαθειά σε σπηλιές στο Κατμαντού;;;;

Όποιος εκτροφεας δίνει βάση σε όλα αυτά (που εσύ ξέρεις), μπαίνει στην λίστα του καθενός.
Όποιος όχι, τον πουλο.
Τόσο απλα.
Τι είναι τόσο δύσκολο;;
Εκτός αν βαριόμαστε, δεν θέλουμε, δεν γουστάρουμε να μάθουμε.

Αν είναι έτσι πείτε το ξεκάθαρα.
 
  • Like
Reactions: mareco and GRDANE


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
@spyv
Δεν με ενοχλεί η γέννηση της ζωής, αλλά η ανευθυνη διαχείρισή της από εμάς τους ανθρώπους.
Είτε μιλάμε για καθαρόαιμο, είτε πολύαιμο.
βρε Μιχάλη..., τι σημαίνει πάλι το "δε με ενοχλεί η γέννηση της ζωής";
ποιας ζωής; αυτής που δεν έχει γεννηθεί ακόμα;

κανένας δεν είναι ενάντιος στη ζωή, στις γέννες όμως οφείλει να είναι.
πως αλλιώς θα υπάρξει επιλογή στην εκτροφή;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πολιτικές και εμπορικές τάσεις δεν τις αποκλείω, αλλά δεν νομίζω να αποτελούν την πλειοψηφία ώστε να λέμε πως ντεφακτο η μόδα αλλάζει τα πρότυπα.
Πες μου τώρα κι ότι ο Τρωικός πόλεμος έγινε για τα μάτια της ωραίας Ελένης.

Τι είναι αυτό που κινεί τον κόσμο αν όχι το χρήμα;
Τι να το κάνεις το σταφιδιασμένο το σταφάκι όταν το πιο κομπακτ είναι πιο ζουμπουρλούδικο και πουλησιάρικο? Άσε που φέρνει και πιο πολύ σε μπουλντόγκ που είναι hot?

Τι να το κάνεις το "κοντό" το νταξχουντ που θα θα ναι σαν κοινό κοντό κυνηγόσκυλο?

Έχει βουήξει να λέγεται και να γράφεται ότι οι σημερινές μορφές σκύλων προέκυψαν με το να τραβηχτούν στα άκρα τα χαρακτηριστικά γιατί το "ξεχωριστό" απλά πούλαγε και θα πουλάει. Και εμείς το έχουμε ακόμη απορία? Μετά από 15 χρόνια ντογκφόρουμ?
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Επίσης @zerom0 αν θέλεις και χαρτιά υγείας ετοίμασε βαλίτσες
αυτό όπως καταλαβαίνεις μπορεί να διαβαστεί και τελείως λάθος :LOL:

@Yorkaddict πες μου τι βελτίωση μπορεί να αποτελεί η μείωση μουσούδας, τα κοντομούτσουνα δλδ μαλτέζ που φέρουν τα κορεάτικα αίματα και κάποιοι καμαρώνουν πολύ για αυτά...
Εγώ το λέω "τάση" και προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο και λειτουργικά λάθος...
Τι έγινε; βαρεθήκαμε τα προσωπάκια τους κ είπαμε να τα αλλάξουμε και να το πασάρουμε ως κάτι πολύ σπουδαίο;

Επίσης η @vrmode θα ήθελα να μου λύσει την εξής απορία. Πότε έμαθε τις περαιτέρω λεπτομέρειες, τις οποίες ειναι υποχρεωμένη να γνωρίζει για να αποφεύγει τα κακώς κείμενα;

Ο λόγος που ρωτώ είναι γιατί δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να εντοπίσει κανείς τις ευπάθειες σε βάθος, ειδικά αν είναι άπειρος...

Επίσης...αυτό πηγαίνοντας πίσω βέβαια:

Πολλοί προσπαθούν να ενημερώσουν κυριως προς όφελος της φυλής που εκτρέφουν, αλλά και σε άλλα θέματα ευρύτερου κυνολογικου ενδιαφέροντος.

Οι 5 προϋποθέσεις είναι δεδομένες για αυτούς, άρα σε αυτό δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν, από το να προσπαθούν πάντα για το καλύτερο σε όλους τους τομείς.
Αν είναι όντως δεδομένες για πολλούς όπως ισχυρίζεσαι, τότε τζάμπα συζητάμε για "εκτροφείς που μας αξίζουν", για κακώς κείμενα και τον τομέα ως πάσχοντα γενικώς.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
@vrmode
Εξήγησα πως έφερα ένα παράδειγμα.
Όπως και σε άλλες φυλές.
Μόνο γόνατα κοιτάς στα γιορκι;
Ή μόνο αταξια στα αμσταφ;;;

Δεν την γνωρίζω την φυλή σε βάθος.
Εχω απλά ακούσει για τα ρουθούνια.

Υπαρχουν κι άλλα σημεία;
Εξαιρετικά.

Όποιος ενδιαφέρεται λοιπόν και την γουστάρει την φυλή να τα μάθει.
Κρυμμένα μυστικά είναι βαθειά σε σπηλιές στο Κατμαντού;;;;

Όποιος εκτροφεας δίνει βάση σε όλα αυτά (που εσύ ξέρεις), μπαίνει στην λίστα του καθενός.
Όποιος όχι, τον πουλο.
Τόσο απλα.
Τι είναι τόσο δύσκολο;;
Εκτός αν βαριόμαστε, δεν θέλουμε, δεν γουστάρουμε να μάθουμε.

Αν είναι έτσι πείτε το ξεκάθαρα.
Φυσικά και θα ψάξει.
Αλλά αν ο κακομοίρης ο αγοραστής πέσει στο ελληνικό γκρουπ φβ με τα γαλλάκια (απολύτως λογική κίνηση), μέλη του οποίου είναι "καταξιωμένοι" έλληνες εκτροφείς (βραβειάτοι κλπ.) και κριτές, θα καταλάβει ότι "αν πάρει από εκτροφέα θα λυθούν τα προβλήματά του".

Ωραία λοιπόν, πιάσε από το αυτί τον αγοραστή.
Αλλά θέλω, όταν ο αγοραστής έρθει και σου πει ότι οι τάδε και τάδε του είπαν να αγοράσει από εκτροφέα και όλα καλά, να μπεις στο γκρουπ και να πιάσεις από το αυτί και τους άλλους. Θα το κάνεις;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Επίσης η @vrmode θα ήθελα να μου λύσει την εξής απορία. Πότε έμαθε τις περαιτέρω λεπτομέρειες, τις οποίες ειναι υποχρεωμένη να γνωρίζει για να αποφεύγει τα κακώς κείμενα;
Mετά από 3 γαλλικά μπουλτνόγκ και 16 χρόνια μαζί τους.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σπύρο, αν θες ξαναδιάβασε το μήνυμά μου. Εννοώ αυτό ακριβώς που γράφω.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Είμαι ενάντια στην ανθρώπινη ανευθυνότητα.
Δεν οφείλω να είμαι ενάντια σε καμία γέννα αν γίνεται και διαχειρίζεται υπεύθυνα. Και πριν και μετά.
Είτε μιλάμε για καθαρόαιμο είτε για πολύαιμο.

Το να θεωρεί κάποιος έγκλημα την γέννα (γενικώς και αοριστως) και την ίδια ώρα να υποστηρίζει ΜΌΝΟ την γέννα καθαροαιμων, είναι ενάντια στην δική μου λογική, την δική μου ηθική, απέναντι στην προσωπικοτητά μου και σε αυτό που ειμαι γενικότερα σαν άνθρωπος.

Αυτή είναι η άποψή μου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
τι βελτίωση μπορεί να αποτελεί η μείωση μουσούδας, τα κοντομούτσουνα δλδ μαλτέζ που φέρουν τα κορεάτικα αίματα και κάποιοι καμαρώνουν πολύ για αυτά...
Εγώ το λέω "τάση" και προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο και λειτουργικά λάθος...
Τι έγινε; βαρεθήκαμε τα προσωπάκια τους κ είπαμε να τα αλλάξουμε και να το πασάρουμε ως κάτι πολύ σπουδαίο;
Στην Κορέα κρίνουν με βάση το πρότυπο της fci.
Πες μου σε παρακαλώ σε ποιο σημείο του προτυπου της fci περιγράφει τις μουσουδες που λες;;;;

Το αν μαλακιζονται δεν φταιει το πρότυπο, ο δικός τους κάλος στον εγκέφαλο φταίει.
Το ίδιο θα δεις και σε δεκάδες άλλες φυλές σε δεκάδες άλλα κράτη.
Η μαλακια πάει σύννεφο.

Το πρότυπο που κολλάει λοιπόν;;;
Υπάρχει κάποια αλλαγή;
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Mετά από 3 γαλλικά μπουλτνόγκ και 16 χρόνια μαζί τους.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Πάω εγώ λοιπόν σε εκτροφέα κι αφού δω ισορροπημένα όμορφα μαλτεζοσκυλάκια, χωρίς απαραίτητα να γνωρίζω πόντο πόντο τα μορφολογικά τους χαρακτηριστικά αλλά έχοντας μια ιδέα αρχίζω να τσεκάρω:

1) Χαλαρή επιγονατίδα
2) Δακρύρροια - ευπάθεια ματιών
3) Ευαισθησία τραχείας (ως γενική γνώση)
4) Γαστρεντερικές ευαισθησίες (ως περιρρέουσα φήμη αλλά και ως καμμένη προσωπικά)
5) Καρδιολογικά.
6) Θέματα με το συκώτι
6) Δόντια.

Για όσα από αυτά είναι καραμπινάτα κληρονομικά, ζητάω έγγραφες εγγυήσεις, εξετάσεις κλπ.
Α και από google σκονάκι τώρα διάβασα ότι έχουν μεγάλο ποσοστό υποθυρεοειδισμού....

Με αυτά τα στοιχεία, που κατατάσσομαι ως ενδιαφερόμενη σε πρώτη φάση; Οι ερωτήσεις μου είναι ειλικρινείς και όχι προβοκατόρικες.

Το αν μαλακιζονται δεν φταιει το πρότυπο, ο δικός τους κάλος στον εγκέφαλο φταίει.
Για τον κάλο συμφωνώ κι επαυξάνω!
Δεν το αναφέρει το πρότυπο οκ, έλα όμως που συζητάμε για πρωταθλητές με τέτοια χαρακτηριστικά....
Δε γίνονται πρότυπο από ένα σημείο και μετά;
 
  • Like
Reactions: vek and Ioannadms


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν είναι όντως δεδομένες για πολλούς όπως ισχυρίζεσαι, τότε τζάμπα συζητάμε για "εκτροφείς που μας αξίζουν"
"Πολλοί από αυτούς" έγραψα.
Αυτούς δηλαδή που πληρούν αυτές τις 5 προϋποθέσεις.
 
  • Like
Reactions: zerom0


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δε γίνονται πρότυπο από ένα σημείο και μετά;
Ένα είναι το πρότυπο.
Από που και ως που να γίνουν αυτοί οι σκύλοι πρότυπο;
Ίσα ίσα που αν ο μητρικός όμιλος δει πως η τάση για κοντομουρικα μαλτεζ γενικευεται, να προβεί στις αλλαγές που πρέπει ώστε να ΜΗΝ πάνε προς το κοντομουρικο.
Το πρότυπο λειτουργεί ως "φρουρός" της ασυδοσίας και ο μητρικός όμιλος της κάθε φυλής λειτουργεί σαν "προστάτης" της κάθε φυλής και της ιστορίας της.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
αν είσαι ενάντια στην ανθρώπινη ανευθυνότητα τότε θα πρέπει να είσαι και ενάντιος στις γέννες. γιατί μέρος της ανθρώπινης ανευθυνότητας αποτελούν οι γέννες.


με ποιό τρόπο θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε στις γέννες των ημίαιμων τα κριτήρια τα οποία πρέπει για μας να πληροί μια γέννα καθαρόαιμων;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αν είσαι ενάντια στην ανθρώπινη ανευθυνότητα τότε θα πρέπει να είσαι και ενάντιος στις γέννες. γιατί μέρος της ανθρώπινης ανευθυνότητας αποτελούν οι γέννες.
Βρε μανία με τα "πρέπει" :)

Αν αναφέρεσαι σε γέννες γενικώς και αοριστως, τότε παίρνει η μπάλα και τις εκτροφικες γέννες.
Εκτός αν θεωρείς πως ανευθυνες είναι μόνο οι γέννες πολυαιμων και όχι καθαροαιμων.

με ποιό τρόπο θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε στις γέννες των ημίαιμων τα κριτήρια τα οποία πρέπει για μας να πληροί μια γέννα καθαρόαιμων;
Θεωρητικα μιλώντας.
Διαφορετικά κριτιρια οι μεν, διαφορετικά οι δε. Δεν μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι.

Στους καθαρόαιμους έχουμε έναν τύπο που καλούμαστε να διατηρήσουμε, όπου μέσα είναι και ο χαρακτήρας της κάθε φυλής και ταυτόχρονα έχεις και την υγεία.
Στους πολυαιμους προτεραιότητα θα έπρεπε να ειναι η υγεία και ένα sound σώμα (με την γενική έννοια του soundness).

Ολα αυτά σε θεωρητικό επίπεδο.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Βρε μανία με τα "πρέπει" :)
αυτό μου το 'χουν ξαναπεί :cry:.

Εκτός αν θεωρείς πως ανευθυνες είναι μόνο οι γέννες πολυαιμων και όχι καθαροαιμων.
θεωρώ ανεύθυνη κάθε γέννα που κοιτάζει το σήμερα και δε λαμβάνει υπόψη της το χτες και το
αύριο.

Στους πολυαιμους προτεραιότητα θα έπρεπε να ειναι η υγεία και ένα sound σώμα (με την γενική έννοια του soundness).
πως εξασφαλίζεις την υγεία όταν δε γνωρίζεις από που κρατάει η σκούφια ενός σκύλου και τι κουβαλάει;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εάν υπάρχει ένα γενεαλογιο που να τηρεί ξέχωρα ο κυνολογικος όμιλος (ή κάποιος άλλος φορέας) μπορείς να ξέρεις το παρελθόν ενός σκύλου.
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βεβαίως.

Αντίστοιχη πρόταση κάνει και ο Κωστοπουλος


  • Νομοθετικές ρυθμίσεις. Το πρόβλημα της ανεξέλεγκτης αναπαραγωγής σκύλων, είτε ημίαιμων, είτε φαινοτυπικά κάποιας φυλής (ημίαιμοι θεωρούνται και αυτοί, εφόσον δεν έχουν πιστοποιητικό καθαροαιμίας) θα πρέπει να ρυθμιστεί σε νομοθετικό επίπεδο με τη συνεργασία εθνικών Κυνολογικών Ομίλων και των κρατών τους. Η πρότασή μου είναι: α) κίνητρα για στείρωση όλων των θηλυκών που δεν προβλέπεται να αναπαραχθούν β) άδεια αναπαραγωγής (με σχετικό οικονομικό τίμημα) για τον οποιονδήποτε σκοπεύει να ζευγαρώσει το θηλυκό του. Προκειμένου για την άδεια, και οι δύο γεννήτορες θα πρέπει α) να έχουν περάσει εξέταση κτηνιάτρου που να πιστοποιεί ότι δεν παρουσιάζουν εμφανή συμπτώματα ανατομικών ή κληρονομικών παθήσεων και β) να έχουν περάσει επιτυχώς Τεστ Χαρακτήρα. Η γέννηση των κουταβιών θα δηλώνεται είτε στους Δήμους, είτε στους Κυνολογικούς Ομίλους, οι οποίοι θα διατηρούν ειδικό Γενεαλόγιο για ημίαιμους σκύλους (επιπλέον έσοδα). Ήδη πολλοί Κυνολογικοί Όμιλοι του κόσμου, όπως ο πανίσχυρος Αμερικάνικος, διατηρούν Γενεαλόγιο για ημίαιμους που περνούν επιτυχώς τα Τεστ Χαρακτήρα ή συμμετέχουν σε διάφορες κυναθλητικές δραστηριότητες.
Για ατυχή – απρόβλεπτα ζευγαρώματα θα υπάρχει αυστηρό πρόστιμο.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
στο κείμενο γράφει ότι έχει γίνει καταγραφή των σκύλων που συμμετέχουν σε κυναθλητικές δραστηριότητες και περνούν τεστ χαρακτήρα.
πόσο είναι το ποσοστό αυτών των σκύλων από το σύνολο των ημίαιμων;
και πόσο ρεαλιστικό είναι ένα πλάνο που βασίζεται πάνω σε ένα τόσο μικρό ποσοστό για να σχεδιαστεί ή να συλληφθεί;

γιατί,
θα πρέπει να είναι ρεαλιστικό κάποιο πλάνο που κάνουμε για να δώσουμε λύση. οφείλει να είναι (δεν έγραψα πρέπει!).
 
  • Haha
Reactions: mareco


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ας συμφωνήσουμε πρώτα προς μια γενική κατεύθυνση και μετά μπορούμε συζητήσουμε επιμέρους ζητηματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3