Εκτροφείο cavalier king charles;




spaka

New Member
27 Μαϊου 2010
1
0
Παιδια Καλησπερα. Σπυρος απο θεσσαλονικη. Ψαχνω και γω να αγορασω ενα king charlies spaniel. Η αληθεια ειναι οτι πριν ψαχτω στη σελιδα σας ημουν ετοιμος να παραγγειλω ενα απο το ιντερνετ (σα να παραγγελνεις τηλεοραση δηλαδη...) . Πραγμα που μου φαινοταν φυσιολογικο!!!
Διαβασα για τη κ Δαφνη Καρυοφυλλη που αναφερετε εδω. Δε γνωριζω σε ποια περιοχη της Ελλαδος βρισκεται η συγκεκριμενη κυρια και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν και αλλοι που εκτρεφουν cavalier.

Ενημερωστε με παρακαλω γιατι ειμαι κανουργιος και χρειαζομαι βοηθεια. (εστω σε pm)

Ευχαριστω προκαταβολικα
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
karidana της κας Καρυοφιλη στο Καπανδριτι και Κα Bates στη Συρο ειναι που εγω γνωριζω.
ΜΑΚΡΙΑ απο πετσοπ κ ονλαην παραγγελιες, θα καταληξεις με κουνελι αντι καβαλιε.(τροπος του λεγειν, μη με φατε)
καλη επιλογη, καλη τυχη και καλη υπομονη μιας κ εξοσων γνωριζω της κας Δαφνης τα κουταβια εχουν κλειστει πρωτου καν ερθουν στη ζωη, αρα παμε για επομενη γεννα =). Η κα Bates ειναι εξαιρετικη. Απο οποιο εκτροφειο κι αν παρεις, θα μεινεις πιστευω πολυ ικανοποιημενος.
 


kosmas81

Member
5 Ιουλίου 2010
6
0
Μου πήραν δώρο ένα King charles να κάνει παρέα με ένα μικρού μεγέθους ημίαιμο που έχω γιατί ήξεραν ότι έψαχνα για τη συγκεκριμένη φυλή. Το πρόβλημα είναι ότι είναι από Ουγγαρία κλασικά κι έχω αγχωθεί μην έχει κάποια κληρονομική ασθένεια. Είναι(σύμφωνα με το βιβλιάριό του,το οποίο δεν είναι και τόσο έγκυρο)3 μηνών κι εμφανίζει ένα μικρό τρέμουλο στο πόδι κατά αραιά διαστήματα. Θα το πάω έτσι κι αλλιώς και στον κτηνίατρο μες στη βδομάδα, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος από τι ηλικία μπορεί να παρουσιαστεί εγκεφαλοπάθεια?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ωχ, ναι, δυστυχώς τα καβαλιέ έχουν τάση για νευρολογικές παθήσεις και μάλιστα σοβαρές. :( Έκανε πρόσφατα το BBC ένα σχετικό ντοκυμαντέρ που έκανε πάταγο: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7569064.stm

Κοίταξε τα περί της υγείας των εν λόγω σκύλων εδώ:

http://www.cavalierhealth.org/
 




Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Μου πήραν δώρο ένα King charles να κάνει παρέα με ένα μικρού μεγέθους ημίαιμο που έχω γιατί ήξεραν ότι έψαχνα για τη συγκεκριμένη φυλή. Το πρόβλημα είναι ότι είναι από Ουγγαρία κλασικά κι έχω αγχωθεί μην έχει κάποια κληρονομική ασθένεια. Είναι(σύμφωνα με το βιβλιάριό του,το οποίο δεν είναι και τόσο έγκυρο)3 μηνών κι εμφανίζει ένα μικρό τρέμουλο στο πόδι κατά αραιά διαστήματα. Θα το πάω έτσι κι αλλιώς και στον κτηνίατρο μες στη βδομάδα, αλλά μήπως γνωρίζει κάποιος από τι ηλικία μπορεί να παρουσιαστεί εγκεφαλοπάθεια?
καλησπερα
ευχομαι να σου ζησει και να μην εχει τιποτε σοβαρο...
η εγκεφαλοπαθεια που λες ειναι η συριγκομυελια να υποθεσω; αν ναι, εχει πολλα αλλα συμπτωματα οπως πχ να τσιριζει το καβαλιε ξαφνικα κ να ξυνει εντονα τον αερα κ το λαιμο. Διαγνωση γινεται με μαγνητικη τομογραφια (ακριβοοοοοοοοοοο), κ δυσκολα διαγιγνωσκεται με ασφαλεια κατω των 6 μηνων. ουσιαστικα θα πρεπει να τελειωσει η αναπτυξη του σκυλου για να μπορουν τα αποτελεσματα να ειναι αξιοπιστα.

Μια αλλη παθηση των καβαλιε αν δεν ειναι απο εκτροφειο σωστο ειναι οι χαλαρες επιγονατιδες οπου ουσιαστικα τα ποδαρακια απο τα μεσα κ κατω, τρεμουν και πανε βαρκα γιαλο. Μπορει να το διαγνωσει αμεσα και ευκολα ενας σωστος κτηνιατρος. Εαν ειναι τετοια περιπτωση, θεραπεια γινεται με φαρμακευτικη αγωγη για ενισχυση των συνδεσμων κ οστων και σε βαρυ σταδιο, επεμβαση. Αν μιλαμε για συριγκομυελια, ειναι θανατηφορο και τρομερα επωδυνο για το σκυλι μιας κ ειναι σα να πιαζουν το κρανιο του με μεγκενη...θεωρητικα γινεται επεμβαση αλλα ποσοστα επιτυχιας και επιβιωσης μετα απο αυτο , ελλαχιστα...

ευχομαι να μην ειναι τιποτα, ειλικρινα, γιατι ποναει η ψυχη μου =(
 


kosmas81

Member
5 Ιουλίου 2010
6
0
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Θα σας μεταφέρω τα νέα από τον γιατρό όταν την πάω. Γιατί τώρα την αγάπησε κι ο άλλος ο αλήτης και θα μου στενοχωρηθεί έτσι και πάθει τίποτα. Πιθανόν να είναι και νευρικό το τρέμουλο γιατί το παρατηρώ ας πούμε όταν με βλέπει να τρώω-η λαιμαργία της δεν υπάρχει!Τα καθαρόαιμα γενικά θέλουν πιο προσοχή από τα ημίαιμα καθώς για τα τελευταία έχει προνοήσει η φυσική επιλογή :)
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
και για τα καθαροαιμα προνοουν οι εκτροφεις τους....
τωρα οσο για τα εκ ουγγαριας "καθαροαιμα" 'προνοουν' αυτοι που με τις πραξεις τους βοηθουν να συνεχιζεται αυτη η αθλιοτητα που λεγεται puppy mill..
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
Πιθανόν να είναι και νευρικό το τρέμουλο γιατί το παρατηρώ ας πούμε όταν με βλέπει να τρώω-η λαιμαργία της δεν υπάρχει!Τα καθαρόαιμα γενικά θέλουν πιο προσοχή από τα ημίαιμα καθώς για τα τελευταία έχει προνοήσει η φυσική επιλογή :)
καταρχας ενημερωσε μας-με, πως παει η μικρη σου.
κατα δευτερον, αυτα που εγραψες ειναι λιγο περιεργα, εσφαλμενα τολμω ναπω.
Γενικως τα καβαλιε δεν ειναι νευρικα, ως ταπεραμεντο δλδ. Κ οτνα λεω γενικως εννοω σε τρομερα μεγαλη πλειοψηφια που τεινει να ειναι ολοκληρωτικα. Αν ειναι νευρολογικο , ειναι αλλο θεμα. Οχι ταπεραμεντου, ιδιοσυγκρασιας της φυλης αλλα παθηση του συγκεκριμενου σκυλου.

Τελος, και παλι σε οτι αφορα τα καβαλιε , απο οσο μπορω να γνωριζω, τα ΠΑΝΤΑ κρινονται στον σωστο εκτροφεα...Κ οταν λεμε εκτροφεα, εννοουμε αν μη τι αλλο να μπορεις να πας να τον δεις οτι εχει εκτροφειο, οντως εχει καβαλιε καλα(κανει μπαμ το καλο καβαλιε), και να παιζει τη φυλη στα δαχτυλα. Να ξερει μεχρι κ το καθε ιδιοτυπο στυλ που εχει το καθε καβαλιε του.

ΟΛΑ τα υπολοιπα, βλεπε γεννα του φιλου της φιλης μου που εχει μια ξαρδερφη της οποιας ο ανηψιος εκανε γεννα καβαλιε, το πετ σοπ, ο κτηνιατρος που θα σου βρει απο το εξωτερικο καλο κουταβι, ο εκπαιδευτης που θα κανει για σενα κ μονο τον κοπο να φερει απο καλο εκτροφειο κουταβι και απο ...εκτροφεια που εκτρεφουν 10 ρατσες και τα πουλανε στην προνομιακη τιμη των 559,99 ευρω με την ενδοπαρασιτωση δωρο συν απεριοριστες διαρδομες σε κτηνιατρο, ειναι ΜΟΥΦΑ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.

Σκ@τα στο στομα που και να μαι λαθος. Οταν κλεισει χρονο, βουρ για εξετασεις. συριγκομυελιας, παρακολουθηση καρδιας καθε χρονο, αρθρωσεις και ΚΑΡΚΙΝΟ. Αυτες ειναι οι αιτιες κατα βαση που ξεψυχουν τα αμυρα καβαλιερακια που δεν ειναι απο εκτροφειο που προνοει για ολα τα παραπανω.

τη μικρη κ τα ματια σου. Οτι θες και σε ΟΤΙ μπορω να βοηθησω, ειμαι εδω.
 


efaki

Member
12 Δεκεμβρίου 2010
5
0
kavala
πήρα το δικό μου cavalier μετά από πολύ ψάξιμο από το "εκτροφειο" της κυριας καρυοφύλλη "καριδανα".είναι τελείως ο μικρούλης και η συμβουλές που μου έδωσε η k.δάφνη με βοηθήσανε παρα πολύ μέχρι στιγμής να εγκλιματιστώ κι εγώ αλλα και η υπόλοιπη οικογένεια μιας και είναι ο πρώτος μας σκύλος.αν θέλετε cavalier λοιπόν με κλειστά τα ματια στο "καριδανα"!!!!!!!!!


..........................................................................................................
Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum.
Το κείμενο διορθώθηκε.


πήρα το δικό μου cavalier μετά από πολύ ψάξιμο από το "εκτροφειο" της κυριας καρυοφύλλη "καριδανα".είναι τελείως ο μικρούλης και η συμβουλές που μου έδωσε η k.δάφνη με βοηθήσανε παρα πολύ μέχρι στιγμής να εγκλιματιστώ κι εγώ αλλα και η υπόλοιπη οικογένεια μιας και είναι ο πρώτος μας σκύλος.αν θέλετε cavalier λοιπόν με κλειστά τα ματια στο "καριδανα"!!!!!!!!!


..........................................................................................................
Τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum.
Το κείμενο διορθώθηκε.
συγγνωμη δεν ηξερα οτι πρεπει να γραφω μονιο ελληνικα.ευχαριστω!!
 


diddle

Member
26 Δεκεμβρίου 2010
22
0
karidana της κας Καρυοφιλη στο Καπανδριτι και Κα Bates στη Συρο ειναι που εγω γνωριζω.
ΜΑΚΡΙΑ απο πετσοπ κ ονλαην παραγγελιες, θα καταληξεις με κουνελι αντι καβαλιε.(τροπος του λεγειν, μη με φατε)
καλη επιλογη, καλη τυχη και καλη υπομονη μιας κ εξοσων γνωριζω της κας Δαφνης τα κουταβια εχουν κλειστει πρωτου καν ερθουν στη ζωη, αρα παμε για επομενη γεννα =). Η κα Bates ειναι εξαιρετικη. Απο οποιο εκτροφειο κι αν παρεις, θα μεινεις πιστευω πολυ ικανοποιημενος.
πως λεγεται το εκτροφειο της κας Bates ?
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Έχω μιλήσει και με τις δύο εκτροφείς , και με την κυρία Bateς και με την κυρία Δάφνη και πραγματικά μου έδωσαν την καλύτερη εντύπωση και οι δύο, πραγματικές γνώστες της φυλής συν του ότι δεν έχουν καθόλου το κέρδος στο μυαλό τους αλλά την εξέλιξη της φυλής, όταν πρωτομίλησα με την κυρία Bates ήμουν εξωτερικό όπου εκεί είδα ckcb και μάλιστα κανελί,ruby, και ενθουσιάστηκα, και μου το πρώτο που μου είπε όταν έμαθε ότι παίρνω από εκεί ήταν, φέρε ένα από εκεί που είσαι, ενδιαφέρεται περισσότερο να ανοίξει το αίμα παρά να πουλήσει ένα σκύλο.
Τα cavalier έχουν πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας, βαλβίδας καρδιάς και συριγγομυελία , και καλό θα είναι όποιος ενδιαφέρεται για την φυλή αυτή να σκεφτεί μόνο σοβαρό εκτροφέα και όχι petshops. Και φυσικά αυτό ισχύει για οποιαδήποτε φυλή, εάν δεν αποφασίσει κάποιος να υιοθετήσει ημίαιμο από κάποιο καταφύγιο ή ακόμα και από τον δρόμο τότε η άλλη εναλλακτική είναι εκτροφέας και τίποτε άλλο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
efaki said:
πήρα το δικό μου cavalier μετά από πολύ ψάξιμο από το "εκτροφειο" της κυριας καρυοφύλλη "καριδανα".είναι τελείως ο μικρούλης και η συμβουλές που μου έδωσε η k.δάφνη με βοηθήσανε παρα πολύ μέχρι στιγμής να εγκλιματιστώ κι εγώ αλλα και η υπόλοιπη οικογένεια μιας και είναι ο πρώτος μας σκύλος.αν θέλετε cavalier λοιπόν με κλειστά τα ματια στο "καριδανα"!!!!!!!!!


Efaki τώρα που έχει μεγαλώσει το σκυλάκι σου πες μας εντυπώσεις εάν θέλεις, πως είναι η υγεία του; Σε ρωτάω γιατί ψάχνω και εγώ cavalier.
 
Last edited by a moderator:




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ε τώρα και εσύ τι ψάχνεις;

Μπορεί να κάνουν και κανένα ζευγάρωμα ;)
Μακριά όμως.
 




diddle

Member
26 Δεκεμβρίου 2010
22
0
φυσικα και δεν ειχα σκοπο να αγορασω απο πετ σοπ. απλως εψαχνα στο γοογλε εκτοφεια μαλτεζ και το ειδα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη