Εκτροφεια εργασιακου Γερμανικου Ποιμενικου


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Ναι..? Επειδη ΕΧΩ ενημερωθει ποσο εκτος ελενχου μπορει να βγει ενας σκυλος με υψηλο drive αν δεν ανταπεξερχεται ο ιδιοκτητης, παω προς μετριο. Συνηθως, ο καθε εκτροφεας βγαζει συγκεκριμενα drives. Πχ ενας θελει τα κουταβια να τρεχουν 15 χιλιομετρα ασταματητα full-speed οταν μεγαλωσουν, ενας αλλος μπορει να θεωρει οτι και τα 5 ειναι αρκετα την ημερα. Ειναι αναλογως την γεννα και τους γονεις, οχι? Μπορει αυτο που θεωρω εγω μετριο-χαμηλο, στις γεννες ενος εκτροφεα να ειναι υψηλο. Εκει το παω.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Ναι..? Επειδη ΕΧΩ ενημερωθει ποσο εκτος ελενχου μπορει να βγει ενας σκυλος με υψηλο drive αν δεν ανταπεξερχεται ο ιδιοκτητης, παω προς μετριο. Συνηθως, ο καθε εκτροφεας βγαζει συγκεκριμενα drives. Πχ ενας θελει τα κουταβια να τρεχουν 15 χιλιομετρα ασταματητα full-speed οταν μεγαλωσουν, ενας αλλος μπορει να θεωρει οτι και τα 5 ειναι αρκετα την ημερα. Ειναι αναλογως την γεννα και τους γονεις, οχι? Μπορει αυτο που θεωρω εγω μετριο-χαμηλο, στις γεννες ενος εκτροφεα να ειναι υψηλο. Εκει το παω.
Καθε σκυλι μπορει να ειναι εκτος ελενχου,περα απο εργασιακο η μη.
Τι Drive θεωρεις απαραιτητα να εχει ο σκυλος που θες?και τι χαρακτηριστικα γενικα?
Μην βιαστεις παντως να παρεις σκυλο,και εγω θα σου ελεγα να ψαξεις αλλου τις πληροφοριες που πρεπει βρεις.Απο εκει που τις επερνες εως τωρα νομιζω οτι δεν εχεις κερδισει και πολλα
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Ενοειται, αλλα παμε απο εκτονωση και ενεργεια εδω.
Εξυπνο, γρηγορο, αθλητικο, με αυτοπεποιθηση σε αυτα που κανει, να μην δισταζει οταν του λεω "παμε" και να εχει ακομα ενεργεια για το οτιδηποτε μετα απο την βολτα, να καταλαβαινει τι του ζηταω αρκετα γρηγορα (ξαναπαει στο 'εξυπνο' αυτο?), προστατευτικο. Ειναι μερικα απο τα χαρακτηρηστικα που μου ηρθαν στο μυαλο κατευθειαν. Το drive να ειναι αρκετο για να αντεπεξελθει σε αυτα που του ζηταω.
Δεν βιαζομαι, οπως εχω ξαναπει. Περιεργο, γιατι μεχρι τωρα μιλουσα κυριως με εκπαιδευτες και ιδιοκτητες της φυλης...
 
  • Like
Reactions: mareco


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Ενοειται, αλλα παμε απο εκτονωση και ενεργεια εδω.
Εξυπνο, γρηγορο, αθλητικο, με αυτοπεποιθηση σε αυτα που κανει, να μην δισταζει οταν του λεω "παμε" και να εχει ακομα ενεργεια για το οτιδηποτε μετα απο την βολτα, να καταλαβαινει τι του ζηταω αρκετα γρηγορα (ξαναπαει στο 'εξυπνο' αυτο?), προστατευτικο. Ειναι μερικα απο τα χαρακτηρηστικα που μου ηρθαν στο μυαλο κατευθειαν. Το drive να ειναι αρκετο για να αντεπεξελθει σε αυτα που του ζηταω.
Δεν βιαζομαι, οπως εχω ξαναπει. Περιεργο, γιατι μεχρι τωρα μιλουσα κυριως με εκπαιδευτες και ιδιοκτητες της φυλης...
Εκπαιδευσιμα ειναι ναι.Γρηγορα και αθλητικα σαν ζωα ειναι ναι αλλα εξαρταται και απο τον τροπο ζωης του καθε σκυλου.
Η γνωμη μου ειναι αυτη μπορει οι εκπαιδευτες και οι ιδιοκτητες να ειναι κομπλε και να περνεις οτι πληροφοριες πρεπει.

Παντως οποιος εκπαιδευτης σου ειπε "δεν θα βαλεις ενα 10μηνο να κανει δαγκωματα" ειναι επικινδυνα ασχετος :D Ενα παραδειγμα πχ απο τις πηγες σου ειναι αυτο

Υ.Γ Δεν στα λεω και δεν σε ρωταω για να στην πω,να σε βοηθησω θελω και εγω και τα αλλα παιδια που εγραψαν!
 
  • Like
Reactions: Orilis


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
Εδω εχω κανει τον σκυλο μου που εχει ενα σωρο προβληματα να τρεχει και να εχει τοση ενεργεια, δεν θα το καταφερω και αυτον τον σκυλο να τον τρελανω σε ασκησεις? χαχαχα
Δεν ξερω περι αυτου, και για αυτο δεν μπηκα και νωριτερα στο φορουμ αλλα 2 χρονια μετα. Απο οσο εχω δει, οι περισσοτεροι που περνουν ρατσες τυπου Μαλινουα-ΓΠ, το παιζουν υπερανω και λενε και ξαναλενε οτι αυτος ο σκυλος δεν ειναι για ολους (που δεν διαφωνω) αλλα μονο αυτοι μπορουν να τον κοντρολαρουν. Με λιγα λογια, αν δεν εισαι εγω, ξεχνα το. (ενας απο τους λογους που αποφευγω Ελληνικες ομαδες ΓΠ-Μαλινουα)
Αυτο το ειχα ακουσει περισσοτερο απο εκπαιδευτες τρικς, οχι απο τους ιδιους. Γιατι πχ καποια πραγματα δεν πρεπει να βαζεις να τα κανει ενα κουταβι. Και επειδη ειναι καποια κολπα τα οποια περιεχουν αλματα και παρκουρ, υπεθεσα οτι το ιδιο θα ισχυει και σε αλλες εκπαιδευσεις. Και ο κτηνιατρος μου ειχε πει τα ιδια, δηλαδη μην το ξεκανω το κουταβι απο νωρις γιατι θα εχει προβληματα οταν μεγαλωσει.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
. Γιατι πχ καποια πραγματα δεν πρεπει να βαζεις να τα κανει ενα κουταβι. Και επειδη ειναι καποια κολπα τα οποια περιεχουν αλματα και παρκουρ, υπεθεσα οτι το ιδιο θα ισχυει και σε αλλες εκπαιδευσεις. Και ο κτηνιατρος μου ειχε πει τα ιδια, δηλαδη μην το ξεκανω το κουταβι απο νωρις γιατι θα εχει προβληματα οταν μεγαλωσει.
όντως τα άλματα δεν ενδείκνυνται για τα κουτάβια, όμως υπακοούλα και δαγκωματάκια μπορεί να ξεκινήσει απο 2 μηνών άνετα..,.ιδιαίτερα αν τοχει..
πάντως κατά την γνώμη μου ένα ΄΄μορφολογικό'' γ/π με καλό χαρακτήρα είναι για την περίπτωσή σου ασφαλέστερη επιλογή απο ένα σκυλί εργασιακών γραμμών..
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
όντως τα άλματα δεν ενδείκνυνται για τα κουτάβια, όμως υπακοούλα και δαγκωματάκια μπορεί να ξεκινήσει απο 2 μηνών άνετα..,.ιδιαίτερα αν τοχει..
Αυτο ναι. Το ειχα αναφερει και σε ενα ποστ πιο πανω, αν θυμαμαι καλα. ^^
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
θες μια συμβουλη...ξεχνα οτι εχεις μαθει ειναι ολα ΛΑΘΟΣ, εχε σαν δεδομενο οτι απλα ο σκυλος εχει 4 ποδια, απο εκει ξεκινα, βρες σωστο εκπαιδευτη καντε "ψυχαναλυση" να δεις τι χρειαζεσαι, δες τις καλυτερες επιλογες που μπορεις να συνδυασεις και μετα βρειτε μαζι σκυλο...δεν εχεις ουτε τη γνωση ουτε την εμπειρια να διαλεξεις μονη σου και θα κανεις λαθος επιλογη 99%.
Και οσο συνεχιζεις και γραφεις ειναι και πιο εμφανες.
Μην καθεσαι και αναλυεις πραγματα που δεν γνωριζεις για drives, ipo κλπ επειδη καπου διαβασες σε ενα φορουμ η ακουσες κατι καπου και ερχεσαι μετα εδω και το γραφεις ως δεδομενο..

ο σκυλος δεν ειναι μπριζολα να την παραγγειλεις στο ψησιμο οπως την προτιμας
αληθεια drive και drive σε καθε ποστ, για ποιο drive μιλας; ξερεις ποσα υπαρχουν;
η λεξη ταπεραμεντο σου λεει τιποτα; η λεξη χαρακτηρας; η λέξη νευρικο συστημα;

θες να με ακουσεις καντο, δεν θες κανενα προβλημα, μην ξεχνας οτι δεν στην πεφτω, αφιερωνω πολυτιμο προσωπικο μου χρονο για να σε κατευθυνω να κανεις σωστη αρχη
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
38
θες μια συμβουλη...ξεχνα οτι εχεις μαθει ειναι ολα ΛΑΘΟΣ, εχε σαν δεδομενο οτι απλα ο σκυλος εχει 4 ποδια, απο εκει ξεκινα, βρες σωστο εκπαιδευτη καντε "ψυχαναλυση" να δεις τι χρειαζεσαι, δες τις καλυτερες επιλογες που μπορεις να συνδυασεις και μετα βρειτε μαζι σκυλο...δεν εχεις ουτε τη γνωση ουτε την εμπειρια να διαλεξεις μονη σου και θα κανεις λαθος επιλογη 99%.
Και οσο συνεχιζεις και γραφεις ειναι και πιο εμφανες.
Μην καθεσαι και αναλυεις πραγματα που δεν γνωριζεις για drives, ipo κλπ επειδη καπου διαβασες σε ενα φορουμ η ακουσες κατι καπου και ερχεσαι μετα εδω και το γραφεις ως δεδομενο..

ο σκυλος δεν ειναι μπριζολα να την παραγγειλεις στο ψησιμο οπως την προτιμας
αληθεια drive και drive σε καθε ποστ, για ποιο drive μιλας; ξερεις ποσα υπαρχουν;
η λεξη ταπεραμεντο σου λεει τιποτα; η λεξη χαρακτηρας; η λέξη νευρικο συστημα;


θες να με ακουσεις καντο, δεν θες κανενα προβλημα, μην ξεχνας οτι δεν στην πεφτω, αφιερωνω πολυτιμο προσωπικο μου χρονο για να σε κατευθυνω να κανεις σωστη αρχη
επιτελους, καποιος το ειπε!!!
 


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
cygor
http://www.germanshepherdguide.com/temperament.html
http://www.worldclassgsd.com/puppy_zone/drive.htm

Αυτος ειναι ο λογος που απεφευγα Ελληνικα σαιτ και φορουμ και πηγα προς εξωτερικου. Αν πρεπει να αποδειξω κατι αλλο, πες το μου και στελνω λινκς γιατι ειλικρινα δεν θα καθομαι να αναλυω τα παντα πια. Το οτι πρεπει να προσεχω τι γραφω γιατι ολο και καποιος θα "πιαστει" απο καπου και θα μου την μπηξει ειναι κουραστηκο και απο οτι βλεπω αυτο ψαχνατε. Ναι, εν μερη ο γραπτος λογος σε περιοριζει, αλλα μην υπερβαλουμε κιολας.

πάντως κατά την γνώμη μου ένα ΄΄μορφολογικό'' γ/π με καλό χαρακτήρα είναι για την περίπτωσή σου ασφαλέστερη επιλογή απο ένα σκυλί εργασιακών γραμμών..
Εκανες εντιτ και δεν θυμαμαι να το διαβασα αυτο? :p Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να εμπηστευτω τους εκτροφεις στον μορφολογικο στην Ελλαδα. Αλλα θα το παρακολουθω καλου κακου. Σταθερα και υγιη σκυλια να ειναι.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Τις προαλες πετυχα και ενα απιστευτο Μαλινουα που απο οτι μου ειπε η κοπελα, ασχολιοταν με bitework και σωματοφυλακη οποτε και την ρωτησα περι τον χαρακτηρα της.

Τωρα πανω σε αυτα που εχω "δουλεψει", ειναι αλλη ιστορια, γιατι ολα ηταν/ειναι ημιαιμα.
θες να μου εξηγησεις λιγο το πρωτο που κρατησα;
πως συνδεοντε αυτα τα 2;

λες εχω δουλεψει.το κραταω και ρωταω
εχεις κανει μαθημα ας πουμε η υπακοη και σε αλλα σκλια;
δεν με ενδιαφερει αν το εκανες τζαμπα η οχι,δικο σου θεμα καθαρα

οσο για το ημιαιμο η οχι (επειδη κολας και με το δικο σου) υπαρχουν ημιαιμακια που μια χαρα μαμουν καθαροαιμα και καλα πρεοσκυλα.
 
  • Like
Reactions: Kouros and Orilis


Ellie.Ricky

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
34
8
27
θες να μου εξηγησεις λιγο το πρωτο που κρατησα;
πως συνδεοντε αυτα τα 2;

λες εχω δουλεψει.το κραταω και ρωταω
εχεις κανει μαθημα ας πουμε η υπακοη και σε αλλα σκλια;
δεν με ενδιαφερει αν το εκανες τζαμπα η οχι,δικο σου θεμα καθαρα

οσο για το ημιαιμο η οχι (επειδη κολας και με το δικο σου) υπαρχουν ημιαιμακια που μια χαρα μαμουν καθαροαιμα και καλα πρεοσκυλα.
Το ειχα προσθεσει γιατι ημουν σιγουρη οτι η επομενη απαντηση θα ηταν "αμα δεν εχεις δουλεψει με σκυλο εκτος τον δικο σου, δεν θα μπορεσεις να το χειρηστεις". Οποτε το εβαλα πριν με ρωτησει κανενας. (η ερωτηση δεν ηταν τι σκυλια εχω γνωρισει γενικως? οποτε πηγα πρωτα απο ρατσες και μετα ανεφερα και ημιαιμα)

Περα απο τον δικο μου και την οικογενειακη μας σκυλιτσα, εχω δουλεψει σε καποια προβληματα εκτος. πχ. εμαθα στον σκυλο της θειας μου να μην τραβα στην βολτα, αρνηση τροφης σε εναν σκυλο ενος γνωστου, βοηθησα μια γυναικα να αντιμετωμισει το κουταβι της που ηταν φοβηκο προς τα αλλα σκυλια και σε καινουρια μερη. Δεν μου ερχονται αλλα αυτην την στιγμη για μεγαλα θεματα ή προβληματικη συμπεριφορα. Τα υπολοιπα ηταν κατι τρικς απο δω και εκει σε διαφορα σκυλια.

Δεν κολλαω καθολου με το κεφτεδακι! Ισα ισα τον θεωρω πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα πριν παρω τον πρωτο επισημα δικο μου σκυλο. Ομως δεν τον πιεζω να κανει και πραγματα που εμφανεστατα δεν του αρεσουν. Περα απο αυτο ομως, ειναι το καλυτερο ημιαιμο (μπορει να ειμαι λιγο biased σε αυτο χεχε) που μπορουσα να πετυχω ποτε.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
cygor
http://www.germanshepherdguide.com/temperament.html
http://www.worldclassgsd.com/puppy_zone/drive.htm

Αυτος ειναι ο λογος που απεφευγα Ελληνικα σαιτ και φορουμ και πηγα προς εξωτερικου. Αν πρεπει να αποδειξω κατι αλλο, πες το μου και στελνω λινκς γιατι ειλικρινα δεν θα καθομαι να αναλυω τα παντα πια. Το οτι πρεπει να προσεχω τι γραφω γιατι ολο και καποιος θα "πιαστει" απο καπου και θα μου την μπηξει ειναι κουραστηκο και απο οτι βλεπω αυτο ψαχνατε. Ναι, εν μερη ο γραπτος λογος σε περιοριζει, αλλα μην υπερβαλουμε κιολας.


Εκανες εντιτ και δεν θυμαμαι να το διαβασα αυτο? :p Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να εμπηστευτω τους εκτροφεις στον μορφολογικο στην Ελλαδα. Αλλα θα το παρακολουθω καλου κακου. Σταθερα και υγιη σκυλια να ειναι.


BULL'S EYE

που λενε και στο χωριο μου στη Φθιωτιδα
Καλη συνεχεια..
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Το ειχα προσθεσει γιατι ημουν σιγουρη οτι η επομενη απαντηση θα ηταν "αμα δεν εχεις δουλεψει με σκυλο εκτος τον δικο σου, δεν θα μπορεσεις να το χειρηστεις". Οποτε το εβαλα πριν με ρωτησει κανενας. (η ερωτηση δεν ηταν τι σκυλια εχω γνωρισει γενικως? οποτε πηγα πρωτα απο ρατσες και μετα ανεφερα και ημιαιμα)

Περα απο τον δικο μου και την οικογενειακη μας σκυλιτσα, εχω δουλεψει σε καποια προβληματα εκτος. πχ. εμαθα στον σκυλο της θειας μου να μην τραβα στην βολτα, αρνηση τροφης σε εναν σκυλο ενος γνωστου, βοηθησα μια γυναικα να αντιμετωμισει το κουταβι της που ηταν φοβηκο προς τα αλλα σκυλια και σε καινουρια μερη. Δεν μου ερχονται αλλα αυτην την στιγμη για μεγαλα θεματα ή προβληματικη συμπεριφορα. Τα υπολοιπα ηταν κατι τρικς απο δω και εκει σε διαφορα σκυλια.

Δεν κολλαω καθολου με το κεφτεδακι! Ισα ισα τον θεωρω πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα πριν παρω τον πρωτο επισημα δικο μου σκυλο. Ομως δεν τον πιεζω να κανει και πραγματα που εμφανεστατα δεν του αρεσουν. Περα απο αυτο ομως, ειναι το καλυτερο ημιαιμο (μπορει να ειμαι λιγο biased σε αυτο χεχε) που μπορουσα να πετυχω ποτε.
δεν μου απαντησες στο πρωτο
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Το ειχα προσθεσει γιατι ημουν σιγουρη οτι η επομενη απαντηση θα ηταν "αμα δεν εχεις δουλεψει με σκυλο εκτος τον δικο σου, δεν θα μπορεσεις να το χειρηστεις". Οποτε το εβαλα πριν με ρωτησει κανενας. (η ερωτηση δεν ηταν τι σκυλια εχω γνωρισει γενικως? οποτε πηγα πρωτα απο ρατσες και μετα ανεφερα και ημιαιμα)

Περα απο τον δικο μου και την οικογενειακη μας σκυλιτσα, εχω δουλεψει σε καποια προβληματα εκτος. πχ. εμαθα στον σκυλο της θειας μου να μην τραβα στην βολτα, αρνηση τροφης σε εναν σκυλο ενος γνωστου, βοηθησα μια γυναικα να αντιμετωμισει το κουταβι της που ηταν φοβηκο προς τα αλλα σκυλια και σε καινουρια μερη. Δεν μου ερχονται αλλα αυτην την στιγμη για μεγαλα θεματα ή προβληματικη συμπεριφορα. Τα υπολοιπα ηταν κατι τρικς απο δω και εκει σε διαφορα σκυλια.

Δεν κολλαω καθολου με το κεφτεδακι! Ισα ισα τον θεωρω πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα πριν παρω τον πρωτο επισημα δικο μου σκυλο. Ομως δεν τον πιεζω να κανει και πραγματα που εμφανεστατα δεν του αρεσουν. Περα απο αυτο ομως, ειναι το καλυτερο ημιαιμο (μπορει να ειμαι λιγο biased σε αυτο χεχε) που μπορουσα να πετυχω ποτε.
Λοιπον .......στην αρχη θα ειμαι λακωνικος αγαπητη συμπατριωτισσα..

Οι συμφορουμιστες σου περιγραφουν με απλα λογια οτι ενω οδηγας καποιους μηνες ποδηλατο και αφου ειδες στο youtube καποιους να οδηγανε παπακι εσυ αποφασισες να αγορασεις GSXR 600...
Δρν ξερω αν καταλαβες το παραδειγμα...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.607
1.939
Δεν εχει να κανει τοσο με το "τελικο προιον" που θα παρει, οπως πχ το πραδειγμα που εφερες.
Γιατι και τα "Εργασιακα" με την καταλληλη εκτονωση και με εναν εκπαιδευτη μια χαρα ειναι.και οn-off εχουν,και καθαρο μυαλο εχουν και στο σπιτι μπορουν να κατσουν οπως καθε σκυλι "μη-εργασιακο".
Το προβλημα ειναι οι πηγες της,πχ μιλαει για drive ενω στην ουσια δεν τα ξερει(@Ellie.Ricky ουτε εγω ξερω και ουτε με ενδιαφερουν στο βαθμο που το ψαχνουν καποιοι το θεωρω ακραιο).
Τα θέλω της,δλδ το λιγο απο ολα και σε ενα μερος μαλιστα που δεν γνωριζω αν υπαρχουν και επαγγελματιες να της τα δειξουν και να μπορει ο σκυλος!
Ψαχνει τοσο καιρο και επειδη εχασε ενα αρχειο δεν ξερει εκτροφεια?Δειχνει οτι κατι δεν πηγαινε καλα στο ψαξιμο κ αλλα πολλα που δειχνουν οτι το εχει παει λαθος και οι πηγες της ειναι χωρις νοημα.

Τελος παντων οτι και οταν το διαλεξεις να ψαξεις ενα σκυλο με καλο ταπεραμεντο καλο νευρικο συστημα και εκπαιδευσιμο.Τετοιο σκυλο να ζητας και να ψαχνεις

Παντα κατα την αποψη μου.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
(αληθεια, τα θυλικα μορφολογικα απο καλες γραμμες, τι βαρος φτανουν? Γιατι εχω δει γιγαντες απο ιδιωτες λαιβ μονο)
Ξεκίνα με το πρότυπο http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/166g01-en.pdf
Συνέχισε με τις εκθέσεις και τα clubs, μίλα λιγότερο, ρώτα περισσότερο.
 


alnotas

Active Member
30 Ιανουαρίου 2017
35
22
Καλησπέρα.
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μου πει αν υπάρχουν αξιόλογα εκτροφεία ΓΠ εργασιακής γραμμής στην ευρύτερη περιοχή της κεντρικής Μακεδονίας. Γνωρίζω και έχω επικοινωνήσει με τα δύο πιο γνωστά εκτροφεία που βρίσκονται στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αλλά δεν έχουν σκυλιά αυτής της γραμμής.
Κάτι σε ακτίνα 100-150χλμ από Θεσσαλονίκη θα ήταν προτιμότερο.
Ευχαριστώ
 


panosm

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2009
49
0
Καλησπέρα.
Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω όποιον γνωρίζει να μου πει αν υπάρχουν αξιόλογα εκτροφεία ΓΠ εργασιακής γραμμής στην ευρύτερη περιοχή της κεντρικής Μακεδονίας. Γνωρίζω και έχω επικοινωνήσει με τα δύο πιο γνωστά εκτροφεία που βρίσκονται στην περιοχή της Θεσσαλονίκης αλλά δεν έχουν σκυλιά αυτής της γραμμής.
Κάτι σε ακτίνα 100-150χλμ από Θεσσαλονίκη θα ήταν προτιμότερο.
Ευχαριστώ

Πλεον δεν νομιζω να βρεις σε ολοκληρη την Ελλαδα εκτροφεια με εργασιακα.....πολυ λιγοι ασχολουνται πλεον.
Δυστυχως μονο απο εκτροφεια εκτος Ελλαδας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3