Εκτόνωση & πόλη. Γίνεται?


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Επανέρχομαι μετά από κάποιο καιρό και ερωτώ.
Μένοντας πλέον στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, και έχοντας έναν σκύλο που έχει αρκετή ανάγκη εκτόνωσης (ημίαιμο Λαμπραντόρ με κυνηγόσκυλο), είμαι αντιμέτωπη με ένα θέμα που πιθανότατα έχουν κι οι περισσότεροι από εδώ μέσα. Κοντά στο σπίτι μου (όπου κοντά ακτίνα 3χλμ, που είναι περίπου το μέγεθος της βόλτας μας) δεν υπάρχει κάποιος χώρος για σκυλιά ή έστω ένας ασφαλής περιφραγμένος χώρος που μπορώ να τον πηγαίνω και να παίζουμε - τρέχει - εκτονώνεται. Έχω ένα παρκάκι κοντά στο σπίτι μου αλλά δεν τον εμπιστεύομαι χωρίς λουρί καθώς ακόμα δεν έχουμε καταφέρει ν αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα με τον ενθουσιασμό- ανυπακοή του. Δεν θέλω να παίζουμε έντονα στο σπίτι γιατί θέλω να το συνδυάσει με την ηρεμία και τον ύπνο, αλλά δεν έχω κάπου αλλού να τον παω. Προσπαθώ να καλύψω το κενό με μεγάλες βόλτες, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει η βόλτα όσο μεγάλη κι αν είναι δεν αρκεί (βγαίνουμε γύρω στις 3,5 ώρες την μέρα, τα σκ και παραπάνω). Οι ομοιοπαθείς έχετε κάτι να μου προτείνετε?
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
ποδηλατο ισως??
Με την προυποθεση να τον εκπαιδευσεις ωστε να ειναι ασφαλες και για σενα και για κεινον
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Ενδεχομενως να πρεπει να ξεκινησεις μαθηματα δρομεων, χαχα, εννω να πρεπεινα βαλεις στην βολτα σας εκτος του περπατηματος ενα χαλαρο ρυθμο τζοκινκ.
 




Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ε προφανως δε κανεις μαραθωνιο απ την πρωτη μερα.
Ξεκινας με μικρες διαδρομες και σταδιακα αυξανεις
 
  • Like
Reactions: panagiotisgp


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Το ποδήλατο όντως είναι μια πολύ καλή επιλογή, κάνε μια αναζήτηση στο forum, θα σου βγάλει αρκετά σχετικά θέματα.
Όταν αρχίζεις να τον εμπιστεύεσαι περισσότερο να τον αφήσεις ελεύθερο θα βρεις πολλές και ωραίες διαδρομές για τρέξιμο και εκτόνωση σε Σέιχ Σου και Χορτιάτη.
Επίσης λίγο μετά τα Βασιλικά (Αν. Θεσσαλονίκη) θα βρεις το περιφραγμένο πάρκο του Kynagon όπου μπορείς να τον πας για μπαλάκια, τρέξιμο κλπ, είναι όμως με πληρωμή...
 
  • Like
Reactions: marmyt


marmyt

Well-Known Member
28 Νοεμβρίου 2011
100
35
Θεσσαλονίκη
Ναι εντάξει προφανώς, εκτός από τον Μπράντο, πρέπει να εκπαιδευτώ και γω, τώρα με 5 λέπτα τρέξιμο με βλέπω νεκρή :p
απλά επειδή είναι ακόμα κουτάβι φοβάμαι μήπως αυτού του είδους η άσκηση είναι επικίνδυνη για δυσπλασίες και τέτοια ακόμα... Είχα την εντύπωση ότι προτείνονται για ενήλικα σκυλιά κυρίως
 
  • Like
Reactions: Aunt Mary


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Στο σκυλόπαρκο δεν μπορεί?H δικιά μου με τόσο παιχνίδι και τρέξιμο εκεί μετά σέρνεται (σε ξέρω νομίζω,βασικά είμαι σίγουρη) ;)
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
Ναι εντάξει προφανώς, εκτός από τον Μπράντο, πρέπει να εκπαιδευτώ και γω, τώρα με 5 λέπτα τρέξιμο με βλέπω νεκρή :p
απλά επειδή είναι ακόμα κουτάβι φοβάμαι μήπως αυτού του είδους η άσκηση είναι επικίνδυνη για δυσπλασίες και τέτοια ακόμα... Είχα την εντύπωση ότι προτείνονται για ενήλικα σκυλιά κυρίως

Κοιτα...για καποιον αγυμναστο...(κρινω απ τον εαυτο μου και το λεω δηλαδη)
ειναι καλυτερα ποδηλατο απο τρεξιμο. Εσυ τουλαχιστν δε θα κουραζεσαι καθολου κανοντας πεταλι σε χαλαρο ρυθμο. ενω ο σκυλος θα παει σε πιο εντονο (που ειναι και το ζητουμενο εφοσον μιλαμε για εκτονωση)
σχετικα θεματα που μπορεις να διαβασεις...

http://www.dogforum.gr/community/threads/Βόλτα-με-ποδήλατο.4687/

http://www.dogforum.gr/community/threads/γινεται-βολτα-με-ποδηλατο-απο-τωρα.22782/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Σκύλος-τρέξιμο-Ρυθμός-Διάρκεια-Καταπόνηση-κλπ.18893/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Η-Άσκηση-του-Κουταβιού-Ανάλογα-με-την-Ηλικία.11855/
 




kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Σκυλοπάρκο? Ποιό λέμε?
Aνάμεσα στο γήπεδο του μπάσκετ και το γήπεδο του τέννις στην Νέα Παραλία,εγώ από τότε που το βρήκαμε "βρήκα την υγειά" μου.Το περπάτημα δεν την εκτόνωνε και δεν την ενθουσίαζε τόσο ενώ εκεί τρέχει και παίζει ...
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εμείς από Κ.Τούμπα που μέναμε (όταν γεμίσαν φόλες το πάρκο που μαζευόμασταν) περπατούσαμε με γρήγορο ρυθμό ως την παραλία, έπαιζε μέχρι σκασμού στο πάρκο και μετά σερνόμασταν ως το σπίτι. Αφού έχεις 3-3,5 ώρες για βόλτα, μπορείς να το πας στο περπατητό ως εκεί, μέχρι να μάθει στο ποδήλατο που είναι σούπερ.
Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι ο καλύτερος τρόπος να ξεκάνεις έναν σκύλο είναι να δουλέψεις το μυαλό του (ο Άιζακ με 15 λεπτά κρυφτό ξεραίνεται κανά 3ωρο μετά), αν του μάθεις δηλαδή 3-4 βασικές εντολές, φτιάχνεις άπειρα παιχνίδια. Υπάρχει κι ένα πολύ ωραίο βιβλίο με κόλπα για τον σκύλο, ένα τη μέρα να προσπαθείς θα γίνει αλοιφή
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.705
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτοκίνητο έχεις; Αν ναι, κάντε μια βόλτα εκτός πόλεος, σε καμιά παραλία και ας τον να τρέξει με την ψυχή του.

Στα λαμπ επίσης αρέσει να τρέχουν για το μπαλάκι, οπότε βρες έναν χώρο με γρασίδι και παίξτε!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Κι αν βρεις τέτοιο χώρο, πάρε το μαγικό "χεράκι" που πιάνει το μπαλάκι και το πετάει στου *** τη μάνα, γράφει χιλιόμετρα κι εσύ κάθεσαι ;)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Επίσης εκτόνωση για τον σκύλο είναι και η εκπαίδευση. Βγείτε βόλτα και ξεκίνα. Κάτσε, κάτω, μείνε (χωρίς να αφήνεις το λουρί), δίπλα κτλ.
 
  • Like
Reactions: ghelly


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Παρε ή φτιαξε εναν ιμαντα 10-15 μετρων και αστην ελευθερη να τρεξει. Καλο ειναι βεβαια εκει που θα την αφησεις να μην εχει πολλα εμποδια και μπλεκεται το σχοινι.
 
  • Like
Reactions: underdog


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
ειναι και το frisbee μια καλή λύση, που το κυνηγάνε και "προγραμματίζουν" το άλμα τους να το πιάσουν στον αέρα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για τους κατοίκους του κέντρου της Θεσσαλονίκης, η μόνη εκτόνωση σκύλου είναι ο ποδηλατόδρομος του ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΥ παραλιακού μετώπου!
Αλλά δεδομένου της ηλικίας, μπορείς να αρκεστείς σε κάποιο από τα καινούργια πάρκα πρασίνου όπου μπορείς να πας εκεί και να χρησιμοποιήσεις 20μετρο ιμάντα!
Ωστόσο βάλε τον σκύλο στο πρόγραμμα με εκτόνωση ποδηλάτου από τώρα με τις αντίστοιχους χρόνους για την ηλικία του!
Το ότι είναι ακόμα μικρός δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να αρχίζει να χτίζει μύες!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
το ποδήλατο δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο και για το σκύλο και για τον επιβάτη στην πόλη?

καλώς ή κακώς, ενδεχομένως να μην έχουν ολοι την επιλογή μεταφοράς του ποδηλάτου με αυτοκίνητο (είτε γιατι μπορεί να μην διαθέτουν καν αυτοκίνητο, ή να είναι μικρό ή οτιδήποτε)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
το ποδήλατο δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο και για το σκύλο και για τον επιβάτη στην πόλη?

καλώς ή κακώς, ενδεχομένως να μην έχουν ολοι την επιλογή μεταφοράς του ποδηλάτου με αυτοκίνητο (είτε γιατι μπορεί να μην διαθέτουν καν αυτοκίνητο, ή να είναι μικρό ή οτιδήποτε)
Αν μιλάμε για την Θεσσαλονίκη, όλοι σχεδόν οι κάτοικοι έχουν αμεσότατη πρόσβαση στο παραλιακό μέτωπο!
Για ποιο λόγο είναι ριψοκίνδυνος? Υπάρχει 5χλμ. ποδηλατόδρομος!
Η εκμάθηση μπορεί να γίνει με τις πρώτες φορές να βρίσκει τον σκύλο απλά δεμένο πλησίον του ποδηλάτου και ο ιδιοκτήτης να σέρνει το ποδήλατο περπατώντας!Για να καταλάβει τα όρια του!Ανά διαστήματα μπαίνει στο λουρί για τις ανάγκες του και ξανά δέσιμο στο ποδήλατο και συνέχιση της βόλτας!

@marmyt η εκτόνωση του σκύλου δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τον πόσο χώρο έχεις στην διάθεση σου!
 
  • Like
Reactions: Aunt Mary and Gaara


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU