Ελ. Ποιμενικός - Αστικό & Ημιαστικό Περιβάλλον


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα μπουν και οι ιδιοκτήτες ΕΠ αστικού περιβάλλοντος να σου απαντήσουν, αλλά δεν είναι πρόβλημα να ζήσει στο διαμέρισμα αν το αγαπάς, το προσέχεις, και ασχοληθείς αρκετά...
Το γεγονός ότι αγριεύει στα άλλα ζώα, μπορεί να οφείλεται στο ότι είναι κυριαρχικό, αλλά και στο γεγονός ότι παρατημένο στο βουνό ποιός ξέρει πόσες μέρες θα αγρίεψε-φοβήθηκε κι άλλο...
Άσε που και πριν την εγκατάλειψη δεν ξέρεις σε τι συνθήκες ζούσε και αν κοινωνικοποιήθηκε έστω και λίγο με την τοκετοομάδα.
Τέλος...είναι αρκετά πιθανό να έχεις αρκετούς καυγάδες μέχρι να καταλάβει την θέση του αρχηγού των ζώων στο σπίτι σου....
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Αν και μένω σε...νησί...
Όταν πήρα τον Άρη (ε.π.) η Ρούνη (γκόλντεν) ήταν 1,5 έτους περίπου. Από την αρχή τα ...παιχνίδια του ήταν "άγρια" απέναντί της. Κι εξακολουθούν να είναι...
Εκείνη στην αρχή προσπαθούσε να ....καταλάβει τι την βρήκε....
Ποιός είναι αυτός ο...σπόρος που την...ενοχλεί...
Και ως ένα βαθμό έβγαλε και ζήλια...(είχαμε πέσει με τα μούτρα στο κουτάβι όπως καταλαβαίνεις..., όχι ότι την παραμελούσαμε κι όλας...) και άρχισε κι αυτή να (ψιλο)κουταβίζει...
(να το προσέξεις αυτό, έστω και αν δεν το κρατήσεις, για όσο το φιλοξενείς....)
Παίζει όμως και ρόλο ότι είναι αρσενικός...
Ωστόσο, καβγάδες δεν έχουμε...(παλαιότερα κάποιες στιγμές, όταν η Ρούνη προσπαθούσε να τον βάλει στη θέση του, κυρίως σε ότι αφορούσε στο φαγητό...)
Το σίγουρο όμως είναι ότι είτε πρόκειται για αρσενικά είτε για θηλυκά, μιλάμε για κυριαρχικά σκυλιά...και δη έναντι των λαμπραντοροειδών...

Όσον αφορά στις συνθήκες διαβίωσης...
Ναι..., σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε κήπος, αυλή, χώρος γενικότερα....(όχι μόνο αν έχεις ποιμενικό φυσικά...)
Ωστόσο, τα βασικά που χρειάζεται αυτό και το κάθε σκυλί, είναι, ανάμεσα στα προηγούμενα που είπε ο sea-mol, και η απαραίτητη εκτόνωση του...καθημερινά...

(και φυσικά συμφωνώ και με όλα τα υπόλοιπα που είπε ο sea-mol...)
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Σκυλάκι 2,5 μηνών μπορεί να βγάζει ένστικτα, αλλά μάλλον είναι ταλαιπωρημένο.
Αναφορικά με τα διαμέρισμα, γενικά είμαι αντίθετος, αλλά οι πολλές συζητήσεις με έχουν μεταπείσει λίγο, υπό την προϋπόθεση ότι γίνονται καθημερινές πολύωρες βόλτες.
Βέβαια, εάν το σκυλάκι έχει μέσα του ποιμενικό, από ποια γραμμή, κλπ.
 


titinala

Member
3 Ιουνίου 2010
6
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα είναι ταλαιπωρημένο αφού το βρήκα μέσα στους ψύλλους, πετσί και κόκαλο και σίγουρα δεν ξέρω τι πέρασε πρίν αλλά νομίζω ότι η συμπεριφορά της έχει κυρίως να κάνει με το ένστικτό της. Δεν μιλάω για το άλλο μου σκυλί που μόλις ακούσει θόρυβο τρομάζει και που αφήνει να της παίρνει το φαί και το κρεβάτι ο σπόρος. Το βλέπεις στο μάτι του ότι είναι τσαμπουκαλεμένο και δεν φοβάται τίποτα και κανέναν έχει κάτι αγέρωχο. Μου είπαν ότι θα γίνει γύρω στα 25 κιλά που αυτό με τρομάζει (όχι γιατί είναι πολλά τα κιλά, δεν είναι αλλά) γιατί τόσο είναι και η άλλη. Θέλω να πω και δεδομένου ότι είναι θηλυκά και τα δύο μπορεί παρά την κοινωνικοποίηση και το ότι θα έχει μεγαλώσει μαζί της να στραφεί εναντίον της. Αν και γνώμη μου είναι ότι έχει μικρό κεφάλι και το κόβω να είναι με κυνηγόσκυλο, οπότε μπορεί να μη γίνει τόσο μεγάλο και άρα να μπορεί να το κουμαντάρει το άλλο μου σκυλί, αν παραμείνει επιθετικό. Agathe αυτό που λές ότι θα κουταβίσει και το άλλο, είναι σωστό, έχει αρχίσει να το κάνει. Σίγουρα δεν είμαι και ο πιο ενεργητικός άνθρωπος για να το εκτονώσω κατάλληλα, το τωρινό μου σκυλάκι το πηγαίνω περίπου δύο ώρες σύνολο την ημέρα και του αρκούν. Και εκείνο βέβαια δεν ήξερα τι θα μου βγει, ούτε φωτο δεν είχα δεί όταν πήγα να το πάρω. Ήθελα απλά ένα ημίαιμο. Κάποια στιγμή, στο πολύ μακρινό μέλλον, όταν οι συνθήκες θα ήταν κατάλληλες, ήθελα ένα δεύτερο σκυλί και μάλιστα ήθελα να είναι pug για να καταλάβετε. Καμία σχέση με pug βέβαια ο ΕΠ. Απλά για κάποιο λόγο έχει δημιουργηθεί ένα δέσιμο και αμφιταλαντεύομαι. Και ίσως να μην είναι ένστικτα ποιμενικού και να είναι απλά ένα σκυλί που θέλει να ασχοληθείς και να το κοινωνικοποιήσεις. Φοβάμαι όμως ότι αν είναι ένστικτα ποιμενικού δεν θα μπορώ να το κουμαντάρω. Από την άλλη, φοβάμαι μη το δώσω κάπου, δεν το παλέψουν, του φερθούν άσχημα και μου το επιστρέψουν σε χειρότερη κατάσταση και τότε θα ναι ακόμα πιο δύσκολο να του βρω σπίτι. Sorry για το μακροσκελές κείμενο.
 






sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Εγώ πιστεύω ότι αυτό που βγάζει είναι ένστικτο ΜΑΖΙ με ταλαιπωρία και αγωνία επιβίωσης που πέρασε. Επίσης κάνει προσπάθεια να μπει μέσα στην αγέλη σας και ως γνωστόν στις αγέλες γίνονται δεκτά μόνο τα δυνατότερα για αυτό πιστεύω ότι συμπεριφέρεται έτσι.Γνώμη μου είναι πως με αρκετή προσπάθεια από τη μεριά σου θα ηρεμήσει.
Μην φοβάσαι για το μεγαλύτερο σκυλί. Έχουν την ικανότητα να τα βρίσκουν μόνα τους. Όταν η μικρή ξεπεράσει τα όρια θα διορθώσει η μεγάλη σίγουρα. Να προσέξεις μόνο το θέμα της ζήλιας. Να δίνεις φαγητό και χάδια πρώτα στη μεγάλη και μετά στη μικρή.
Για την αυλή και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι το σημαντικότερο στοιχείο για να είναι ευτυχισμένο ένα σκυλί ακόμα και ποιμενικό.
Το σημαντικότερο είναι η αγάπη.
 






titinala

Member
3 Ιουνίου 2010
6
0
Μακάρι να ήταν κοκόνι, δεν θα αγχωνόμουν. Δεν είναι όμως αφού είναι γύρω στα πέντε κιλά 3 μηνών. Πάντως απο την απάντηση σου καταλαβαίνω ότι δεν είναι ούτε ημίαιμος ΕΠ ?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
όχι καλέ, αστειάκι ήταν.

Να σου πω όμως κάτι; Έχεις ένα ωραιότατο ημιαιμάκι, πραγματικά πολύ όμορφο, δεν το λέω συγκαταβατικά. Όλα τα ημίαιμα είναι κουρτίνα 1, κουρτίνα 2, ή κουτί 5 σε θέματα εμφάνισης, όγκου και κυρίως χαρακτήρα. Μπορεί να είναι ΕΠ, μπορεί και κάποιος πρόγονος του πατέρα του να ήταν σέτερ, δε μπορείς να ξέρεις πιστεύω και στην πορεία θα μάθετε κι οι δυο πολλά και ειδικά πως να ζείτε ο ένας με τον άλλο. Το πήρες; Μπράβο σου. Άπαξ και το πήρες απ' την καλή σου την καρδιά, τί σημασία έχουν τα ονόματα αυτή τη στιγμή άπαξ κι ένας σκύλος ημίαιμος δε μπορεί να χαρακτηριστεί ως κάτι διαφορετικό πέρα απ' τον καλύτερο ορισμό που έχει δώσει ο αγαπητός κύριος Κοκόνης ''πολύαιμο''.
 


titinala

Member
3 Ιουνίου 2010
6
0
:) Σωστά τα λες. Απλά δεν είμαι στην κατάλληλη φάση για δεύτερο σκυλάκι και αν το σκέφτηκα να το κρατήσω με άγχωσαν απο πάνω όλα αυτά που διάβασα για τον ΕΠ γιατί κυρίως φοβήθηκα για το άλλο μου σκυλί (ο οποίος περιμένει εμένα να της δώσω πίσω το φαί που της πήρε ο σπόρος, τόσο αγαθό είναι) και για το άν θα μπορούσα να το μεγαλώσω σωστά, μια και διαφαίνεται δύσκολος χαρακτήρας και αν έχει όντως και από ΕΠ θα ήταν πιό δύσκολο και θα είχε απαιτήσεις που δεν θα μπορούσα να καλύψω. Σίγουρα όταν πήρα το πρώτο μου ημίαιμο δεν ήξερα ότι θα μου βγεί το πιό εύκολο σκυλί, ήταν κίντερ έκπληξη απλά θέλω το καλύτερο για το κουτάβι.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα κιλά είναι λίγα, δεν θα βγει μεγαλόσωμο αλλά μεσαίου μεγέθους....μάλλον σωστή είναι η πρόβλεψη για τα 25 kg. το πολύ....
Αλλά τα χαρακτηριστικά δείχνουν ότι παίζει να έχει λίγο τσοπανάκι...
Οπότε...μια χαρά....
Σκυλί μεσαίου μεγέθους, αρκετά όμορφο, και πιθανόν να σου βγάζει και φύλαξη...τι άλλο θες?
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
5 κιλά
3 μηνών
και κάτω απο τα 20 κιλά μπορεί να γίνει
αλλά παίζουν διάφοροι ρυθμοί ανάπτυξης...
 


titinala

Member
3 Ιουνίου 2010
6
0
5 κιλά
3 μηνών
και κάτω απο τα 20 κιλά μπορεί να γίνει
αλλά παίζουν διάφοροι ρυθμοί ανάπτυξης...
Είπαμε είναι ΕΠ minature. :) Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με ξε-αγχώσατε.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Όμορφο σκυλάκι είναι . Μακάρι να έχει και αίμα από Ε.Π. Υπενθυμίζω ότι οι Ε.Π. είναι υπέροχα σκυλιά και συμβιώνουν υπέροχα με όλες τις άλλες, μη κυριαρχικές, ράτσες.