Ελ. Ποιμενικός - Αστικό & Ημιαστικό Περιβάλλον


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Ορθός,
ξεκίνησες αυτό το θέμα ορμώμενος θαρρώ από δικό μου σχόλιο εδώ http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?6567-Κουτάβι-Ελληνικός-Ποιμενικός και συγκεκριμένα το ακόλουθο:
πιστεύω ότι ο ελληνικός ποιμενικός είναι πολύ ευτυχισμένος μέσα σε οικογένειες και πως η τάση να τον παίρνουν καλά σπίτια θα βοηθήσει στο να δημιουργήσει καλό όνομα, το οποίο κατ' επέκταση θα βοηθήσει στην διάδοση του είδους.
είμαι ενάντιος σε αυτό το σκεπτικό εφ' όσον αναφερόμαστε σε Ορεινούς. Είναι σκύλος εργασίας κατά κύριο λόγο όπως και ο Καυκάσιος (δεν τον αναφέρω τυχαία, γύρω στα 1997-98 έγινε τρελή προώθηση του Καυκάσιου πόσο ιδανικός είναι σα μεγάλος αρκούδος για οικογένειες με μικρά παιδιά). Είναι κυριαρχικά ζώα εργασίας και αρκετά απόμακρα. Πιστεύω ότι το να μπουν με αυτή την προοπτική στα ''καλά σπίτια'' θα κάνει συν το χρόνο κακό στη διάδοση τους κι όχι καλό. Μπορεί να είναι λάθος το δικό μου σκεπτικό, αλλά εγώ έτσι το βλέπω.
Εγώ δεν έκρινα ποιές είναι οι ιδανικές ή μη συνθήκες διαβίωσης για ένα Ε/Π ή ακόμη και για ένα Γιορκσάϊρ. Έκρινα κάτι πολύ συγκεκριμένο που θεωρώ λάθος. Ο σκύλος της τάδε φυλής, της οποιαδήποτε φυλής πρέπει να διαδίδεται για τους σωστούς λόγους. Κι όχι να εισάγεται ανεξαιρέτως σε όλα τα σπίτια επειδή έχουν ένα μεγάλο εξωτερικό χώρο. Αυτό δεν είναι γνώμονας. Δεν είναι όλες οι ράτσες για όλους. Ως τώρα είχα πολλά σκυλιά από πολλές διαφορετικές φυλές. Ως επί το πλείστον όμως τα περισσότερα που είχα και έχω ήταν των ομάδων 5 και 1. Γιατί αυτά μου ταιριάζουν και ζω υπέροχα μαζί τους και μπορώ να καλύπτω τις απαιτήσεις και τις ανάγκες τους.
Η ομάδα 1 υπάρχει σε πάρα πολλά σπίτια...με κήπους ή ''μεγάλους εξωτερικούς χώρους'' σε διάφορες παραλλαγές όπως ελεύθερος μη κοινωνικοποιημένος, αλυσοδεμένος μη κοινωνικοποιημένος κοινώς πολλοί ερημίτες.
Μα και η ομάδα 5 θεωρείται εύκολη ομάδα, σκυλιά μπιμπελό που τα παίρνουν για να τα καμαρώνουν μαζί με την πλάσμα τηλεόραση. Και πόσοι ξέρουν τί είναι πραγματικά η ομάδα 5, ποιές οι απαιτήσεις της, ποιές οι ανάγκες της; Δε χρειάζεται να ξέρουν είναι απλά όμορφα κι αυτό αρκεί όπως κι η ομάδα 1 είναι πιστά και συναισθηματικά. Στην ομάδα 5 έχουμε τα μπιμπελό, τα σημάδια πλουτισμού μέσω ενός σκύλου, στην ομάδα 1 έχουμε τα πιστά σύμβολα υπεροχής.
Πώς προέκυψαν αυτά; Επειδή μπήκαν σε ''καλά σπίτια'' από μια καλή πρόθεση που οδήγησε στη λάθος διάδοση τους. Εγώ επιμένω σε αυτό.
Από 'κει και πέρα κάθε σκύλος είναι ευτυχισμένος να ζει μαζί μας ακόμη και σε μια γκαρσονιέρα, ΑΡΚΕΙ όμως να καλύπτουμε και τις ανάγκες του, γι' αυτό αγοράζουμε συνειδητά και αυτός οφείλει να είναι ο στόχος του Εκτροφέα. Να δώσει σε καλούς ισορροπημένους ανθρώπους δηλαδή σε καλούς ιδιοκτήτες. Και δεν πειράζει ας μη μάθει όλος ο πλανήτης ότι ο ΕΠ είναι ένας φοβερός σκύλος εργασίας, θα το ξέρουν αυτοί και μερικοί άλλοι που πήραν τον ΕΠ συνειδητά.
Βγάζω βόλτα τα σκυλιά μου, με τον εκπρόσωπο της ομάδας 1 κάνουμε συνήθως μια διαδρομή που την έχω μετρήσει 1.250 μέτρα στο πήγαινε κι άλλα τόσα στο γύρνα δυο φορές την ημέρα. Η στάνταρ διαδρομή που ακολουθούμε με τον εκπρόσωπο της ομάδας 5 είναι 2.130 μέτρα στο πήγαινε κι άλλα τόσα στο γύρνα επίσης δυο φορές την ημέρα. Πολύ θα γούσταρα να είμαι στο σπίτι που μεγάλωσα το οποίο είχε κήπο 2 στρέμματα και συνεχόμενο χωράφι 5 στρέμματα (και ήμασταν νοικάρηδες δεν ήταν δικό μας) και με με μεγάλωσαν οι γονείς μου σ' αυτό με μερικά πολύ τρελά σκυλιά μεγαλόσωμα και μικρόσωμα, αλλά τα σκυλιά ζούσαν μαζί μας μέσα στο 80 τετραγωνικών σπίτι με τη δυνατότητα να μπορούν να βγουν έξω αφού πάντα υπήρχε έστω και μια μπαλκονόπορτα ανοιχτή. Κι αυτό είναι το μοτό μου για όποιον θέλει σκύλο, δως του τη δυνατότητα να βγει με δική του επιλογή έξω ή να κάτσει μέσα και μη του επιβάλλεις εσύ. Αυτά είχα να πω σάς αφήνω να συνεχίσετε το πολύ ενδιαφέρον θέμα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σαφώς και δεν είπε κανείς ότι το διαμέρισμα είναι καλύτερο
(εξαίρεση το θέμα φόλες)
και βέβαια κανείς δεν είπε ότι ο έχων μεγάλο χώρο ΔΕΝ ασχολείται με το σκυλί του

προσωπικά είπα πως
απο την μεγάλη αυλή και την λίγη ασχολία
και το διαμέρισμα και καθημερινή πολύωρη ασχολία
το δεύτερο είναι σαφώς και πολύ πολύ προτιμότερο

το ταμπεραμέντο το εξελίσσουν οι εκτροφείς με τις επιλογές τους κι όχι οι ανάδοχοι με τον τόπο διαμονής τους (τουλάχιστον όχι τόσο έντονα)
αν αρχίσουν να επιλέγουν για γεννήτορες τα πιο υποτονικά ζώα.........θα γίνει κι αυτό που λές....

πάντως δεν θα ήθελα να αρχίσω να βλέπω μάντρες με Ελληνικούς Ποιμενικούς να "φυλάνε"
μετά τους καυκάσιους και τώρα τελευταία τα πυρηναίων..........
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πολύ φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω...
Τουλάχιστον για την πλειονότητα της Ομάδας 2... το πρόβλημα είναι (σχεδόν) πάντα το "άστο"...

Υ.Γ. Βασίλη, αν εννοείς ότι πρέπει να δουλεύουμε (καθημερινά) στο "άστο", αυτό ναι, συμφωνώ...
Αυτο εννοω, αλλα αν δεν ειμαστε εμεις παρoντες για να πουμε το "αστο" και ο ΕΠ παρει την πρωτοβουλια να κανει κομματια τον εισβολεα;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σιγά μην μπεί ο εισβολέας ................
αν θέλει πολύ να μπεί - θα μπεί χωρίς πρόβλημα
αλλιώς θα ακούσει το γαύγισμα και δεν θα μπεί
οπότε το άστο δεν χρειάζεται..........

ψηλή περίφραξη μην μπεί κανείς κατα λάθος χρειάζεται........
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ψηλή περίφραξη μην μπεί κανείς κατα λάθος χρειάζεται........
...και πει: "δίψαγα και μπήκα ...κατά λάθος, να πιώ νερό από τη βρύση του κήπου", έτσι?:cool:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να μπεί να "μάσει λίγα τσάγαλα"
"να κόψει δύο καταβολάδες απο την ροιδιά"
"να πιάσει το καπέλο του που του το πήρε ο αέρας"
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Συνέχεια από το προηγούμενο:
Μήπως πρόκειται για ανθρώπινο εγωισμό, ο οποίος υπαγορεύει την καταπίεση ενός ζώου για να αντλεί χαρά από την ομορφιά της παρουσίας του, αδιαφορώντας όμως για την φύση του;
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάλι οι εκτροφείς θα φροντίσουν να μην πάρουν σκυλιά ανάδοχοι που δεν θέλουν ποιμενικό σκύλο για τους σωστούς λόγους
:)
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
να μπεί να "μάσει λίγα τσάγαλα"
"να κόψει δύο καταβολάδες απο την ροιδιά"
"να πιάσει το καπέλο του που του το πήρε ο αέρας"
off-topic μεν,

αλλά η πιο φρικτή και, δυστυχώς, αληθινή δικαιολογία - που μπορεί και να "υλοποιηθεί", είναι:

Να πέσει η μπάλα από τα παιδάκια μέσα και κάποιο "γενναίο" παιδάκι, να σκαρφαλώσει τα κάγκελα για να την πιάσει...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ωραία....να καταλήξουμε λοιπόν ότι ή θα φυλάει τα πρόβατα στην μέση του πουθενά...(και δεν θα κινδυνεύει από τίποτα...ούτε λύκο...ούτε από φόλες ζωοκλεφτών που πολλαπλασιάζοναται....μόνο μην του πέσει ο ουρανός στο κεφάλι σαν τους Γαλάτες....)...ή θα φυλάει το ψυγείο της κουζίνας στο δυάρι μέχρι να επιστρέψουμε από την (9ωρη μαζί με τις μετακινήσεις) δουλειά στην Αθήνα....groovy!!!!!!!!!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Εμείς ζούμε σε νησί....(τι περιβάλλον είναι άραγε??:confused:)
Ο Άρης είναι πλέον δύο χρόνων και κάτι ψιλά...
Το σπίτι μεγάλο, η αυλή όχι τεράστια (για τα δεδομένα του), αλλά ούτε και μικρή...και μπορεί να μπαινοβγαίνει κατά βούληση...
Κάθε μέρα, κάθε πρωί θα κάνουμε την καθιερωμένη μεγάλη βόλτα μας, η οποία περιλαμβάνει περπάτημα και τρέξιμο (δεμένος πάντα), και το απόγευμα τρέξιμο, ή ότι άλλο θέλει, λυτός, σε κλειστό, περιφραγμένο χώρο και άλλη μια φορά ενδιάμεσα, για τις ανάγκες του...
Όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν, θάλασσα ...(άσχετο που δεν κολυμπά...)
Και εννοείται παιχνίδι κλπ κλπ....(αρκεί να μη βαριέται....)

Κατά τη διάρκεια της ημέρας είναι αραχτός...σχεδόν δεν ακούγεται...
Μόλις σουρουπώνει όμως...γίνεται άλλος...."σκύλος"!!!
Αν έρθει κάποιος στο σπίτι, γνωστός, είναι φιλικός.
Αν έρθει κάποιος άγνωστος και δεν είμαστε παρόντες, χαλάει τον κόσμο (παρέα με τη Ρούνη, το γκόλντεν).
Αν έρθει κάποιος άγνωστος και είμαι παρούσα, ίσως και να μην χαλάσει τον κόσμο...εξαρτάται τον άνθρωπο...(π.χ. στην ιδιοκτήτρια του σπιτιού, ειδικά όταν φέρνει λογαριασμούς...:D)
Αν έρθει κάποιος άγνωστος στο δίπλα σπίτι, θα γαβγίσει. Αν μπει η οικογένεια, τίποτε...

Όπως πολύ σωστά είχε πει σε ένα άλλο θέμα ο johnk (αν θυμάμαι καλά), οι φυλές αυτές μπορεί να "φυλάνε" 1 στρέμμα, αλλά έχουν την αίσθηση ότι "φυλάνε" 10...

Το συγκεκριμένο σκύλο τον λατρεύω...
Προσπαθώ να κάνω το καλύτερο δυνατό, προκειμένου, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει και διαβάζω, να ζει καλά, κι ας μη φυλάει πρόβατα...
(δεν θα υπεισέλθω σε λεπτομέρειες περί περιποίησης και ιατρικών ζητημάτων, γιατί τα θεωρώ περιττά...)

Το θέμα νομίζω είναι να διατηρούνται ισορροπίες...Να ξέρει ο καθένας από εμάς τι ζητάει απ'το σκύλο του (όποιας φυλής) και τι είναι "ικανός" ο σκύλος να προσφέρει...Και φυσικά, εμείς οι ίδιοι τι μπορούμε να δώσουμε...για να ζει αυτός καλά σύμφωνα με τις "προδιαγραφές" του/μας...(ας μου επιτραπεί η λέξη, γι'αυτό τη βάζω σε εισαγωγικά...)
Και στην τελική όλοι θα θέλαμε τις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης...Μεγάλα σπίτια, κήπους κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο....και για μας...:p...και για τα σκυλιά μας...
Ποιός όμως είναι αυτός που θα "απαγορεύσει" να πάρω έναν ελληνικό ποιμενικό ας πούμε, παρόλο που μένω σε διαμέρισμα, αλλά του παρέχω το καλύτερο δυνατό από άποψη εκτόνωσης, διατροφής κλπ κλπ...και κυρίως αγάπης...
Ή μήπως αυτά επειδή είναι τσοπανόσκυλα έχουν ανάγκη από χάδια και αγκαλιές...???
(ελπίζω να καταλαβαίνετε το πνεύμα της ερώτησης...)

(σόρυ για το σεντόνι...)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μα κανένας δεν στο απαγορεύει!
Βέβαια τον έχεις και στην αυλή και μπορεί να στον πυροβολήσει κανας ελεύθερος σκοπευτής από την Κόστα....ή να πηδήξει καμιά γριά την μάντρα για να κόψει χαμομήλι και να έχουμε άσχημα ξεμπερδέματα....
Καλό είναι να τον βάλεις μέσα, και να τον μάθεις να χτυπάει εκείνο το κουδουνάκι για πιπι....ή να σε καλεί στον βομβητή....θα αναπτύξει και την σχέση σας πολύ περισσότερο....
Αν θυμάμαι καλά έχεις μικρή αυλή, ε?
Εντάξει τότε....θα νιώθει ότι φυλάει 22 στρέμματα και η αυτοπεποίθησή του θα είναι στα ύψη....δεν θα νιώσει ποτέ ότι πρέπει να επεκτείνει τον χώρο του..
Να ξέρεις ότι αν μετακομίσεις σε σπίτι με μεγάλη αυλή, θα πρέπει να του βάλεις δίχτυα σαν αυτά που έχουν τα 5Χ5 με ενσωματωμένες κουνουπιέρες, για να μην κινδυνεύει από τίποτα...αλλιώς είναι καλύτερα να γυρίσει στον τσοπάνη που και την υγεία του θα φροντίζει, και θα τον έχει και στα όπα-όπα....
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
βασικα..νομιζω οτι το θεμα ειναι η χρυση τομη..εξηγουμαι...
Απο τσοπανηδες / ιντερνετ/ κτηνιατρους/ ιδιοκτητες ΕΠ εμαθα οτι ειναι ενα σκυλι που θελει ΤΡΕΛΛΗ εκτονωση. Φαντασου οτι ενας μου λεγε θελει 3 ωρες τρεξιμο πισω απ το αλογο! λολ..που μπορει και να ναι αληθεια..
το θεμα ομως ειναι.. εχεις αυλη 4 στρεμματα...και τον εχεις ελευθερο ολη μερα και δεν ασχολεισαι καν...ποσο να εκτονωθει ενα τετοιο σκυλι? εκτος αμα τρεχει τηνα αυλη γυρω γυρω σα τρελλο!
απ την αλλη, τον εχεις στο διαμερισμα αλλα ασχολεισαι αρκετα (το αρκετα σε συναρτηση με τη ρατσα παντα.) τον πας βολτα, τον πας για μπανιο, παιζετε στο παρκο..
απ τις 2 περιπτωσεις ψηφιζω τη 2η..ΣΙΓΟΥΡΑ το ΙΔΑΝΙΚΟ περιβαλλον ειναι η εξοχη με κηπους κλπ κλπ, αλλα αμα ολο αυτο δε συνδυαζεται κ με λιγη ενασχοληση, ε δε κανουμε τπτ τοτε!
Αναμφιβολα ο μελλοντικος ιδιοκτητης ενος τετοιου σκυλου πρεπει να ζυγιασει οΛΕΣ τις παραμετρους πριν παρει τετοιο σκυλο και το "μ 'αρεσει και το πηρα" δεν ειναι δικαιολογια, για κανενα σκυλο, ποσο μαλλον για μεγαλοσωμο ποιμενικο...
Σχετικα με την φυλαξη...εγω πιστευω οτι τα σκυλια "το χουν"..δλδ το λαμπραντορ θα τρελλαθει με ενα μπουκαλι στη θαλασσα και θα παιζει ολη μερα..εμενα ο ΕΠ ουτε σημασια δε θα το δωσει...θα μπει να δροσιστει κ μετα εξω...και μ αυτο εννοω οτι το ΔΝΑ πθστευω παιζει ρολο...ο Μπρουνος μου ολη τη μερα που ειμαστε εμεις παροντες ειναι "ρεσεψιονιστας" που λεω και εγω...τρελλη χαρα για ολους οσους μπαινουν στην αυλη,,,σε μερικους δε, δε δινει καν σημασια και συνεχιζει τη σιεστα του..ΤΟ ΒΡΑΔΥ ομως....δε παιζει να μπεις με τπτ...θα φαει τα σιδερα...και εγψ δε του κανα ΚΑΜΙΑ εκπαιδευση φυλαξης γιατι ακριβως ολοι μου πανε οτι δε χρειαζεται και οτι "το χει, 'η τελος παντων θα το βρει μεχρι να ενηλικωθει"...
τωρα αναφορικα με τους οσους θελουν ννα μπουν, να κοψουν κανα μηλο, να πιουν νερο, να παρουν το καπελο που επεσε...πινακιδα εξω λεει "προσοχη σκυλος", αμα μπεις και σε αρπαξει, ε δε φταιω εγω!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν πηδάει κανείς μέσα-θα έχει γαυγίσει απο πρίν.........

αυτό που θέλω να πώ εγώ είναι ότι σημασία έχει να έχουν την φυλή αυτή άνθρωποι που ξέρουν και εκτιμούν και αγαπούν την φυλή αυτή

το που θα τον έχουν είναι σε δεύτερη μοίρα

η αγάπη δεν μετριέται με στρέμματα κι ας λένε τα πιτσιρίκια όταν τα ρωτάς "πόσο αγαπάς τον μπαμπά?" "Τόοοοοοοοοοοοοοοσο" κι ανοίγουν όσο μπορούν τα χέρια τους
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Δεν νομίζω ότι αρνείται κανείς την ανάγκη για αγάπη....
Η συζήτηση είναι για τις συνθήκες από την αγάπη και ΠΕΡΑ...
Το Thread αφορά τους ΕΠ σε αστικό και ημιαστικό περιβάλλον...
Εκτός αν η Αστική politically correct κυνοφιλία, θεωρεί ότι όποιο σκυλί ζεί σε ημιαστικό περιβάλλον σε ανοιχτούς χώρους, a priori δεν αγαπιέται...

(γιατί κάθε τόσο σε αυτό γυρνάμε...)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι αυτό που λές ισχύει περισσότερο αντίστροφα.......

ΥΓ Εκτός αν η Αστική politically correct κυνοφιλία, θεωρεί ότι όποιο σκυλί ζεί σε ημιαστικό περιβάλλον σε ανοιχτούς χώρους, a priori δεν αγαπιέται...
σε αυτό αναφέρομαι

(γιατί κάθε τόσο σε αυτό γυρνάμε...)
αυτό που το εντοπίζεις?
 
Last edited:


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Αγαπητοί φίλοι, για να ανακεφαλαιώσουμε, κυριάρχησε η διαφωνία τι είναι περισσότερο σημαντικό για έναν Ελληνικό Ποιμενικό, μεγάλος χώρος, ή μεγάλη ενασχόληση από το αφεντικό ακόμη και σε διαμέρισμα. Δεν επικράτησε καμία από τις δύο απόψεις, το σίγουρο όμως είναι ότι όλοι συμφωνούν πως ο συνδυασμός είναι το βέλτιστο. Να πάμε σε άλλο θέμα εφόσον δεν καταλήγουμε και κάνουμε κύκλους; Προτείνω να εξετάσουμε εάν ο Ελληνικός Ποιμενικός διαθέτει ισχυρότερο από τις περισσότερες ράτσες ένστικτο φύλαξης, αλλά και τον τρόπο που το εκδηλώνει, όπως και εάν χρειάζεται, αλλά και εάν επιδέχεται εκπαίδευση. Ανοίγω νέο θέμα.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Φίλε ΟΡΘΕ, τα θέματα σε ένα forum δεν εξαντλούνται σε μία μέρα....στο συγκεκριμένο δε, δεν έχουν καν πει την γνώμη τους οι πιο έμπειροι εδω μέσα στα ποιμενικά...δεν είναι ανάγκη να κλείσει και να πηδάμε από το ένα στο άλλο...

@Κοκονι
Τι εννοείς ισχύει αντίστροφα?

Μα εσύ ο ίδιος, αναφέρεις την προτεραιότητα της κοινωνικότητας, και εν συνεχεία ξαναλές ότι σημασία έχει να οι ιδοκτήτες να αγαπούν την φυλή, και ότι δεν έχει σημασία ο χώρος....
Και λέω απλώς, ότι η συζήτηση είναι για τον χώρο, και όχι για την αγάπη...
Μπορεί να είμαι και προ-φορτωμένος, από την επανάληψη του θέματος "Αγάπα-τον-σκυλο-στο-διαμέρισμα-στην-αυλή-θα-στο-φολιάσουν"...και συγγνώμη γι'αυτό....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ξαναδιαβαστε το ποστ της νατασσας....
μιλαει για ενα σχεδον ιδανικο μερος... για ελληνικο ποιμενικο... ( συμφωνα με οσα λετε....)
μεγαλωνει ιδανικα ομως ο συγκεκριμενος?
αν πιστευετε ναι ... γιατι?
αν οχι γιατι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
(η Αστική politically correct κυνοφιλία, θεωρεί ότι όποιο σκυλί ζεί σε ημιαστικό περιβάλλον σε ανοιχτούς χώρους, a priori δεν αγαπιέται...) Χ (ισχύει αντίστροφα) = η ημιαστική politically correct κυνοφιλία θεωρεί ότι όποιο σκυλί ζεί σε αστικό περιβάλλον σε κλειστούς χώρους ,a priori δεν αγαπιέται)

:) το έχουμε διαβάσει και ακούσει


δεν συμφωνώ με τίποτα a priori

και το έχω ,όπως σωστά λές, επισημάνει ήδη
ειδικά εκεί που λέω ότι "είναι δυσκολότερο στην πόλη,για εμάς"

επι του φολιάσματος-είναι μία παρατήρηση που κάνω δυστυχώς, και που δυστυχώς ισχύει, στο θέμα σκύλος φύλακας,είτε φυσικός είτε εκπαιδευμένος
αν θέλει ο κλέφτης να μπεί.......δεν σταματιέται
γιατί διαφωνείς?

κανένα θέμα δεν καταλήγει στα φόρουμ
τα θέματα καταλήγουν μέσω επιστημονικών ερευνών με έγκυρες δοκιμασίες και ελεγμένα αποτελέσματα-εδώ συζητάμε απλά
κάποια συμπεράσματα μπορεί να βγαίνουν-αλλά σίγουρα δεν καταλήγουν ,τουλάχιστον με την κυριολεξία της λέξης

αν αγαπάς τον σκύλο σου λοιπόν - δεν έχει σημασία ο χώρος για τον σκύλο
για εσένα έχει-γιατί θα πρέπει να ασκήσεις πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια να του δώσεις αυτά που έχει ανάγκη

άρα στο επίπεδο της συζήτησης ιδανικές συνθήκες για την συγκεκριμένη φυλή και σωστής τοποθέτησής κουταβιών της φυλής
κατ εμέ
ο παράγοντας που κατοικεί ο ανάδοχος
δεν έχει τόση σημασία
όση άλλοι παράγοντες

:)