Εμβολιασμος!! Κινδυνος ή Όφελος?


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Όλοι γνωριζουμε τα οφέλη του εμβολιασμου όπως και οι κτηνιατροι μας οι οποιοι μας καθοδηγουν σχετικα με το προγραμμα που πρεπει να ακολουθηθει. π.χ. προστατευουμε τα κουταβια απο 2 πολυ σοβαρους ιούς, τη μορβα και τυφο.

Τα επιπεδα παρουσιασης καρκινου, αλλεργιες, προβληματα στα εσωτερικα όργανα των τετραποδων φιλων μας τα τελευταια 10 χρονια ολο και αυξανονται.

Αυτα τα δυσαρεστα αποτελεσματα μπορουν να ειναι απο υπερβολικο και συχνο εμβολιασμο;

Τα τελευταια χρονια σε καποιες χωρες οπως ΗΠΑ ή Μ.Βρετανια, οι εκει οργανωσεις, συνειδητοποιοντας τους κινδυνους, πιεζουν τις κυβερνησεις και τις φαρμακευτικες εταιριες να αλλαξουν τους νομους σχετικα με τον προγαμματισμο των εμβολιασμων στον καθε σκυλο.
Πραγματικα δεν υπαρχουν νομοι για τους εμβολιασμους, μόνο για την λυσσα. Απλα συνιστουν να ακολουθηθει καποιο προγραμμα εμβολιασμου.


http://www.petfriendlyworld.com/chatforum/showthread.php?t=25565

Αν ενδιαφερεστε μια μικρη ενημερωση... και θεμα προς συζητηση....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κοιταξε και μονο στατιστικα να το παρεις πιο πολλες πιθανοτητες να ¨φυγει" ο σκυλος υπαρχουν στην καθημερινοτητα μας παρα απο τον εμβολιασμο σε βαθος χρονου!

Μπορει καποιος να μου εγγυηθει να μην φοβαμαι καθημερινα απο το ο,τιδηποτε οταν βγαινω με τον σκυλο μου βολτα η απο οποιαδηποτε αλλη αρρωστια προκυψει χτυπα ξυλο στο μελλον και ας "φυγει" στα 10 του χρονια απο καρκινο εξ αιτιας του εμβολιασμου!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
στατιστικα οπως και στους ανθρωπους ,οι παρενεργειες απο εμβολιασμους ειναι στατιστικα ποιο σπανιες απο τις ασθενειες αποτις οποιες προστατευουν (μερικες απο τις οποιες ειναι θανατηφορες).Επισης οσο πιο πολυ προσεχουμε τους σκυλους μας τοσο περισσοτερο ζουν και αρα εχουν και πιο πολλες πιθανοτητες να νοσησουν απο κακοηθειες...
Επισης οσο προοδευει η ιατρικη και η κτηνιατρικη τοσο πιο ευκολα μπορουμε να διαγνωσουμε παθησεις,οπως οι νεοπλασιες.που παλαιοτερα προκαλουσαν τον θανατο των ζωων αλλα χωρις να εχουμε την διαγνωση.
 




Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Κατ' αρχας ζητώ συγνωμη που ξεκινησα ενα θεμα που εχει ηδη υποθει και αναλυθει πολυ καλα πιστευω. Αν και κοιταξα στο forum, για καποιο λογο μου ξεφυγε.

Ίσως να ειναι και μια ευκαιρια να το ξεθαψουμε οι πιο καινουργοι και να μαθουμε μερικα πραγματα....:)
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
....Για να γινω πιο αναλυτικη και πιο κατανοητη....

Xotikouli σε ευχαριστω για την κατευθυνση που μου εδωσες!
ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ...διαβάστε

Εχω τη πεποιθηση οτι αν ο stelios και samsok εχουν τον χρονο να δουν το link και να μελετησουν τις πληροφορίες, οι αποψεις τους θα αλλαξουν. Όταν πια θα ειναι ενημεροι για τους κινδυνους των εμβολίων.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
....Για να γινω πιο αναλυτικη και πιο κατανοητη....

Xotikouli σε ευχαριστω για την κατευθυνση που μου εδωσες!
ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ...διαβάστε

Εχω τη πεποιθηση οτι αν ο stelios και samsok εχουν τον χρονο να δουν το link και να μελετησουν τις πληροφορίες, οι αποψεις τους θα αλλαξουν. Όταν πια θα ειναι ενημεροι για τους κινδυνους των εμβολίων.
Δεν νομιζω οτι θα αλλαξω αποψη!

Το εχω διαβασει το link αλλα δεν μου λεει τιποτα!

Σε αυτην την περιπτωση βαδιζω και απαντω αναλογα με τις πιθανοτητες!Απλα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το προβλημα ειναι η μεγαλη συχνοτητα και η υπερβολη με τον επαναληπτικο εμβολιασμο που υποστηριζουν πολλοι κτηνιατροι με μοναδικο σκοπο το κερδος.

Κανεις την ερευνα σου και αποφασιζεις αναλογα.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
o σκοπος των κτννιατρων για τα εμβολια δεν ειναι το κερδος αλλα ο κυνδινος των σκυλων απο τα διαφορα μικροβια.
και στο κατω -κατω και τα παιδια μας εμβολιαζουμαι τετοιο πανικο δεν παθενουμαι.
παντα μετρας τι κερδιζεις -τι χανεις
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
o σκοπος των κτηνιατρων για τα εμβολια δεν ειναι το κερδος αλλα ο κυνδινος των σκυλων απο τα διαφορα μικροβια.
και στο κατω -κατω και τα παιδια μας εμβολιαζουμαι τετοιο πανικο δεν παθενουμαι.
παντα μετρας τι κερδιζεις -τι χανεις
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
o σκοπος των κτννιατρων για τα εμβολια δεν ειναι το κερδος αλλα ο κυνδινος των σκυλων απο τα διαφορα μικροβια.
και στο κατω -κατω και τα παιδια μας εμβολιαζουμαι τετοιο πανικο δεν παθενουμαι.
παντα μετρας τι κερδιζεις -τι χανεις
Λαθος! Μπορει μεν ο σκοπος των λογικων εμβολιασμων να ειναι η προστασια, των υπερεμβολιασμων ομως ειναι το κερδος εις βαρος της υγειας των σκυλων μας.

Το μεγαλυτερο ισως προσοστο κερδους των κτηνιατρων στηριζεται στον υπερβολικο εμβολιασμο και δεχονται και αναλογη πιεση/ποσοστα απο τις φαρμακευτικες εταιριες.

Τα παιδια μας δεν τα εμβολιαζουμε 10 φορες το χρονο για τα ιδια και τα ιδια, δεν υπαρχει καμια συγκριση.
 






jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
Λαθος! Μπορει μεν ο σκοπος των λογικων εμβολιασμων να ειναι η προστασια, των υπερεμβολιασμων ομως ειναι το κερδος εις βαρος της υγειας των σκυλων μας.

Το μεγαλυτερο ισως προσοστο κερδους των κτηνιατρων στηριζεται στον υπερβολικο εμβολιασμο και δεχονται και αναλογη πιεση/ποσοστα απο τις φαρμακευτικες εταιριες.

Τα παιδια μας δεν τα εμβολιαζουμε 10 φορες το χρονο για τα ιδια και τα ιδια, δεν υπαρχει καμια συγκριση.
ΦΙΛΕ χαρυ εσυ κανεις λαθος ο σωστος εμβολιασμος των σκυλων ετσι πρεπει να γινεται για να μη σου πω οτι το ετησιο εμβολιο πρεπει να γινεται και σε δοσεις για καλυτερη αποδοση
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θα σου πω ένα παραδειγμα Τζιμυ.
Εγω ακολουθω στα σκυλια μου το προγραμμα του κτηνιατρου μας, που προερχεται όπως μου εδειξε από επισημη πηγη, κτηνιατρικος συλλογος αν θυμαμαι καλα.

Γνωριζω κτηνιατρους, που φοβιζοντας τους ιδιοκτητες με υποτιθεμενα θανατηφορα περιστατικά, προτρεπουν σε υπερδιπλασιους εμβολιασμους από τους αποδεκτούς από τον συλλογο.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
TO τι γινεται στην πιατσα το γνωριζω πολυ καλα αλλα αυτο δεν συμαινει οτι ολοι οι κτηνιατροι τα παιρνουν αυτοι ειναι μειονοτητα
παντως ο σωστος εμβολιασμος ειναι ετησιος και ει δυνατον σε 2-3 δοσεις
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε ναι ετσι δεν γινεται και τωρα?

Τα 3 πρωτα κανει τους πρωτους 3-4 μηνες ζωης και μετα καθε χρονο επαναληπτικα!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν ειπα ποτέ ότι ολοι οι κτηνιατροι τα παιρνουν, αλλά και δεν πιστευω ότι είναι τοσο ελαχιστη μειοψηφια.
Μην ξεχναμε επισης ότι οι κτηνιατροι συνηθως είναι και εμποροι τροφων, «μασουλητηριών», καλλυντικων, αξεσουαρ, παιχνιδιων κλπ.

Στους ανθρωπογιατρους υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια αισχροκέρδειας, που ξεκιναει από την υπερσυνταγολογηση φαρμακων, υπερβολικες εξετασεις και παραπομπη σε «δικους μας» γιατρους για περαιτερω εξετασεις.
Ενας κυκλος ταλαιπωριας και εξοδων, συχνα ασκοπος, με δικαιολογια την προληψη και κινητρο την τρομοκρατηση.
Η προληψη βεβαια είναι πολυτιμη και σωζει ζωες, δεκτό.

Τυχαινει λογω συγγενειας και γνωριμιων να ειμαι σε έναν μεγαλο κυκλο γιατρων και οι ιδιοι παραδεχονται ότι προωθουν συγκεκριμενα φαρμακα και υπερσυνταγολογούν, καθως επισης και στελνουν για ψύλλου πηδημα σε μικροβιολογικα εργαστηρια και μαγνητικους τομογραφους και παιρνουν από παντου ποσοστα βασει του παραπεμπτηρίου.

Αν οι ανθρωπογιατροί δεν εχουν συνειδηση, θα εχουν οι κτηνιατροι?
Και φυσικα υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωπογιατροί και κτηνιατροι που είναι πρωτα Ανθρωποι και μετα γιατροι, αγαπουν τη δουλεια τους και το αντικειμενο, ειτε είναι ανθρωπος ειτε ζωο.

Κανε μια ερευνα για dog vaccination να δεις συγχρονες ερευνες και υπερβολες που γινονται.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
μαλλον βλεπεις πολυ Τριαντ..λο........
το ετησιο εμβολιο καλυτερα να γινεται σε δοσεις και οχι σε μια αλλα αν ο γιατρος σου πει 80 τη φορα θα τον πεις κλεφτη οποτε στο κανει σε μια και εισαι ευχαριστημενος
ο καθενας κρινει και πρατει
δεινουμαι δηλαδη για τροφη 10 ευρω το κιλο και αν μας ζητησει ο γιατρος για το εμβολιο σε 3 δοσεις π.χ τοτε ειναι κλεφτης>?