Filopoimin

Active Member
9 Απριλίου 2012
26
0
Piraeus, Greece
Βασίλη χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω,θα ήθελα να το δω και κάπου γραμμένο..
Αλεξία είσαι σίγουρη; Στη σχολή μας έλεγαν ότι και τα 4 είναι υποχρεωτικά (-λεπτόσπειρας). Είναι κ αυτό πρόσφατη αλλαγή;
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Μην σε μπερδευει το υποχρεωτικο για την ασφαλεια του σκυλου με το υποχρεωτικο απο το νομο. Για λεπτοσπειρωση δεν σε υποχρεωνει ο νομος αλλα το κανεις καθε χρονο η καθε εξι μηνες γιατι τοση ειναι η διαρκεια που εχει. Για τη λυσσα παλι που σε υποχρεωνει να το κανεις καθε χρονο εχει διαρκεια τρια. Και τα αλλα τρια χρονια εχουν διαρκεια. Η ουσια ειναι ομως οτι ο νομος λεει μονο για λυσσα. Τα γνωριζα αυτα αλλα ο γιατρος μας περσυ αρχισε να το εφρμοζει γιατι τοτε τους δοθηκε λεει η οδηγια.
 
Last edited:


Filopoimin

Active Member
9 Απριλίου 2012
26
0
Piraeus, Greece
Η ειρωνία είναι ότι της λύσσας είναι το πιο "άχρειστο" τουλάχιστον για τα σκυλιά που ζουν στην πόλη. Τέλος πάντων. Επειδή από αλλού ξεκίνησε το θέμα, κ ακόμα κ αν θεωρήσουμε ότι τα εμβόλια πρέπει να γίνονται μάξιμουμ κάθε 3 χρόνια,η φίλη είπε πως ο σκύλος της είναι 4 χρονών κ έκανε μόνο τον πρώτο χρόνο εμβόλια ( που εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι έκανε τα εμβόλια πριν ενηλικιωθεί κ δεν θα έχει κάνει καν το ετήσιο αναμνηστικό) επομένως=> εμβόλιο! Όπως και πολλά άλλα που πρέπει να γίνουν.
 




Blair Waldorf

Well-Known Member
10 Μαρτίου 2012
45
0
greece
Τα σκυλιά για ποιον λόγο δεν είναι εμβολιασμένα, παρακαλώ?????????? Μπορεί ακόμη κ τα ιδία να έχουν νοσήματα!!!!!!!!!!!!!! ΠΟΙΟΣ ο λόγος να έχεις δυο σκυλιά ,αν δεν μπορείς να τα εμβολιάσεις ???Και τώρα θέλεις και τρίτο?? Είμαι υπέρ στο να βοηθήσεις ένα αδέσποτο αλλά όχι σε αυτή την περίπτωση!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ πήγαινε να εμβολιάσεις τα σκυλιά σου κανε της απαραίτητες εξετάσεις να δεις αν έχουν κάποια νόσο,που δεν σου το εύχομαι...και μετά πάρε κ το αδέσποτο και πήγαινε το και αυτό στον κτηνίατρο!! Είναι ανεύθυνο αυτό που κανείς λυπάμαι που στο λέω αλλά έτσι το βλέπω!φιλικα παντα
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
το ξερω οτι θα ξεφυγω .....αλλα
αγαπητε ξερολα blair waldorf και εσυ μπορει να εχεις νοσημα το ξερεις ? οχι ε ? καθε εξαμηνο κανεις οοοοοοοολες τις εξετασεις που χρειαζονται ? εμβολια ? τα εχει κανει οοοοολα που διαφημηζουν οι φαρμεκευτικες εταιρειες ? οχι ? γιατι οχι ? να πας να τα κανεις
ρε παιδια συμβουλευτικα παντα ειτε προκειται για μενα ειτε για τα παιδια μου , που προηγουνται παντα ειτε για τα σκυλια μου , δεν τρελλαινομαι το ψαχνω ,πειραματοζωοακι δεν γινομαι
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
και καλα κανεις μαρια με δουλευεις;
το canine health concern το ξερεις;
βλεπεις τι λεει για τα κρουσματα σκυλων που πεθαινουν απο εμβολιασμους
ειναι ανοητο να εμβολιαζεις σκυλο καθε χρονο ή να εμβολιαζεις ηληκιωμενο σκυλο

εδω βγαινουν συλλογοι γιατρων και μιλανε εναντιον του εμβολιασμου των βρεφων τα τελευταια χρονια που εχουν αυξηθει υπερβολικα και οι δοσεις και η συχνοτητα τους

αν ηταν να ακουμε τις φαρμακοβιομηχανιες....
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
για αυτοανοσα νοσηματα , που εχουν αυξηθει στους νεους ακομη και στους σκυλους ...ημαρτον ...τα εχετε ακουσει ? και λεω ημαρτον γιατι αυτοανοσα νοσηματα στα σκυλια δεν υπηρχαν , για ολα αυτα και ακομα περισσοτερα ευθυνονται τα εμβολια , ρωτηστε και τον συγγενη γιατρο σας ,
θαθελα να ευχαριστησω την αlexia για τα λιγα λογια και καλα
 






olympusharpei

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2012
69
0
ΚΑΤΕΡΙΝΗ
www.olympus-sharpei.com
Πονεμένη ιστορία.... οι απόψεις πολλές και δύσκολα μπορείς να βγάλεις άκρη μάλλον... Τι εννοώ...
Σίγουρα ο εμβολιασμός ουσιαστικά προστατεύει και "επιβαρύνει" τον οργανισμό παράλληλα τοποθετώντας αντισώματα από ορισμένες πιθανές ασθένειες. Η συχνότητα που πρέπει να γίνονται οι εμβολιασμοί καθορίζονται από την εκάστοτε εταιρία ή φάρμακο. Εφόσον δεν υπάρχει υποχρέωση από το νόμο για ετήσιες επαναλήψεις εμβολίων κατά ορισμένων ασθενειών τότε ίσως μπορούμε να τις αποφύγουμε. Το θέμα είναι επίσης ότι ο προληπτικός ετήσιος εμβολιασμός πέραν της λύσσας επιβαρύνει ουσιαστικά το σκύλο και σε ποιο βαθμό? Έχει γίνει κάποια τεκμηριώμενη έρευνα με συμπεράσματα προς αυτήν την κατεύθυνση και εχουμε αρνητικά αποτελέσματα από εμβολιασμούς σε μεγάλο ποσοστό ή μεμονομένα περιστατικά (έγινε διάγνωση για τα περιστατικά αυτά?). Σχετικά με τα τελευταία άρθρα που παρέθεσε η Loukia εγώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου βλέποντας πολλές φορές να αναφέρεται το "ίσως" και το "μπορεί" και από την άλλη ο αντίλογος μπορεί να είναι ..σε περίπτωση που ο σκύλος μου εκτεθεί σε μια ασθένεια σε κάποια φάση που το ανοσοποιητικό του σύστημα είναι πεσμένο τι γίνεται? Με καλύπτει το εμβόλιο που έκανα πριν 3 χρόνια? Τα 3 χρόνια που ορίζει η εταιρία είναι περίδος ασφαλείας η το μέγιστο που μπορεί να καλύψει το μεβόλιο ? Σίγουρα κάποιοι βγάζουν χρήματα και μάλιστα πολλά από αυτό, αλλά το θέμα είναι αν μπορούμε να μάθουμε εμείς την αλήθεια. Και η γνώμη μου είναι πως μάλλον δεν μπορούμε. Γιατί δεν συμφέρει να την μάθουμε. Συμπέρασμα... ο καθένας κάνει ότι κρίνει αυτός πιο σωστό....αφού 100% αντικειμενική ενημέρωση προς στιγμή δεν φαίνεται να υπάρχει, και οι κτηνίατροι διαφωνούν και αυτοί μεταξύ τους.
 
Last edited:


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Βαρέθηκα να διευκρινίσω είναι η αλήθεια..
Και μετά βαρέθηκα και να κάνω edit..

Τα παραπάνω είναι απλά και μόνο τροφή για σκέψη.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Ποτέ δε θα ήθελα να επηρεάσω κάποιον για αποφάσεις και ρίσκα που μόνο αυτός μπορεί να πάρει για το σκύλο του, το έχω ξαναπει άλλωστε. Απλά καλό είναι να είμαστε λίγο ψιλιασμένοι.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Αν είχε επικρατήσει στην Ελλάδα να κάναμε τα εμβόλια τριετούς διάρκειας δε θα είχαμε ενδοιασμούς, όπως δεν έχουν και οι περισσότεροι Ευρωπαίοι.
 


pgiannis98

Member
1 Ιουνίου 2013
17
0
Η σκυλίτσα μου θα γίνει 3 χρονών τον Αύγουστο και μέχρι τώρα την έχω κάνει, όταν ήταν 2[SUP]ο[/SUP] μηνών (1[SUP]α[/SUP] δόση), 3[SUP]ο[/SUP] μηνών (2[SUP]η[/SUP] δόση), και 4[SUP]ο[/SUP] μηνών (3[SUP]η[/SUP] δόση), μετά από 6 μήνες από αυτές (τις 3 δόσεις δηλαδή) όταν ήταν 10 μηνών η σκυλίτσα μου έκανε ακόμα μια δόση εμβολίων (4[SUP]η[/SUP] δόση) Ιούνιο μηνά (του 2011) 20 μηνών δηλαδή μετά από ένα χρόνο από την 4η δόση έκανε ακόμα μια πάλι Ιούνιο (του 2012) (5[SUP]η[/SUP] δόση) και τώρα θα πάμε πάλι για ακόμα μια δόση εμβολίων (6[SUP]η [/SUP]δόση). Συνολικά έχουμε κάνει 5 δόσεις. Για την λύσσα κάναμε στην 3η και στην 4η δόση. Θα ήθελα να ρωτήσω νομίζεται ότι είναι πολλές; εμένα η κτηνίατρος μου δεν μου έχει πει κάτι για εμβολιασμό ανά 3 χρόνια αλλά τώρα που θα πάμε θα την ρωτήσω!
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
PET VACCINATION SCHEDULE: PUPPY

Vaccine Schedule Booster Immunity Duration (estimated)
Distemper
At 6 to 8 weeks, 9 to 11 weeks, and 12 to 14 weeks 1 year after last puppy dose, then every 1 to 3 years depending on vaccine type 1 to 7 years depending on initial vaccine used
Parvovirus At 6 to 8 weeks, 9 to 11 weeks, and 12 to 14 weeks Same as above Same as above
Adenovirus At 6 to 8 weeks, 9 to 11 weeks, and 12 to 14 weeks 1 year after last puppy dose, then every 3 years At least 7 years
Rabies 3 months 1 year after puppy dose, then as mandated by local authorities 3 years
Source: The American Animal Hospital Association
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εδώ και 5 χρόνια μόνο το εμβόλιο για λύσσα κάνω που είναι υποχρεωτικό (νόμος). Με το που διάβασα τις μελέτες του Dr Schultz άνοιξαν τα μάτια μου.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
για αυτοανοσα νοσηματα , που εχουν αυξηθει στους νεους ακομη και στους σκυλους ...ημαρτον ...τα εχετε ακουσει ? και λεω ημαρτον γιατι αυτοανοσα νοσηματα στα σκυλια δεν υπηρχαν , για ολα αυτα και ακομα περισσοτερα ευθυνονται τα εμβολια , ρωτηστε και τον συγγενη γιατρο σας ,
θαθελα να ευχαριστησω την αlexia για τα λιγα λογια και καλα
όταν λες τον συγγενή γιατρό μας ?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
@ntoulis συμφωνεις με το σκεπτικο που εκφραζεται για τους εςμβολιασμους γενικως?

τον συγγενη γιατρο μας πιθανολογο οτι εννοει καποιον γιατρο που έχει συγγένικη και όχι πελατειακή σχέση μαζί μας και θα μας πει την αλήθεια και όχι ότι επιτάσουν οι φαρμακοβιομηχανίες.
 
  • Like
Reactions: Orilis