ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ποια η διαφορα του ελεγμενου και ανεξελεγκτου απο εμας περιβάλλοντος σε σχέση με την συχνότητα των εμβολίων?
...
αν του κανεις μια φορα τα εμβολια και το βαλεις σε γυαλα δεν χρειαζεται να του ξανακανεις εμβολια... !! τοσο απλο !!
 
  • Like
Reactions: epial and sea-mol


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
...
αν του κανεις μια φορα τα εμβολια και το βαλεις σε γυαλα δεν χρειαζεται να του ξανακανεις εμβολια... !! τοσο απλο !!
Με όσα παρατέθηκαν παραπάνω η ισχύς του εμβολίου είναι τουλάχιστον 3ετής.
Εσύ έχεις κάποιο στοιχείο που να λέει ότι μετά τον πρώτο χρόνο η ισχύς του εξασθενεί άρα έχει διαφορά η έκθεση του σε πιθανώς επικίνδυνο περιβάλλον;

Αν είναι να τον βάλεις σε γυάλα δε χρειάζεται καθόλου εμβόλιο. :rolleyes:
 


PanteS

Active Member
22 Μαϊου 2015
36
5
σου εκανε το επαναληπτικο και της λυσσας.
και τον πηγαινω στον κτηνιατρο με φιλη νοσηλευτρια (ευκολο ειναι να αγορασω τα εμβολια και να τα κανει η ιδια) για να του κανει εμβολια χωρις να με ρωτησει.Φταιω κι εγω που του ειχα εμπιστοσυνη και δε καθομουνα συνεχεια πανω απο το κεφαλι του.Οποτε επομενο εμβολιο θα ειναι για τη λυσσα, τον Γεναρη του '17.Κι αυτο επειδη το λεει ο νομος.Για τα αλλα εμβολια τρια χρονια και βλεπουμε.Ευχαριστω για την απαντηση!
 




marian8h

Active Member
11 Φεβρουαρίου 2013
28
11
Thessaloniki
Το ξεθάβω λίγο γιατί είχα μια συζήτηση με τον κτηνίατρό μου για το θέμα, κατόπιν δικής μου αμφιβολίας. Μου είπε ότι η λύσσα στο εξωτερικό μπορεί να γίνεται κάθε 3 χρόνια αλλά στην Ελλάδα γίνεται κάθε 1 χρόνο γιατί υπάρχουν κρούσματα. Επίσης ότι τα εμβόλια που κάνουμε εδώ είναι αδρανοποιημένοι ιοί και ως εκ τούτου χωρίς παρενέργειες, ενώ στο εξωτερικό είναι ζωντανοί ιοί, γι αυτό έχουν παρενέργειες. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν ξέρω, εγώ παραμένω πάντως προβληματισμένη για το θέμα των επαναληπτικών δόσεων μετά από ένα περιστατικό αλλεργικού σοκ που πάθαμε μετά από το εμβόλιο για το Καλαζάρ. Εννοείται δεν το ξανακάναμε, αλλά από εκείνο το αλλεργικό σοκ κ μετά από κανένα 2 μηνο, έχουμε βγάλει μέχρι τώρα 2 όγκους και ένα κάτι σαν μικρό εξογκωματάκι.

Στον ετήσιο εμείς κάνουμε το Vanguard CPV lepto, Vanguard DA2Pi, Vanguard R. Εγώ πχ αν δεν θέλω να κάνω για παρβοϊό, αδενοϊό κλπ, δεν γίνεται? Γιατί τα έχει πακέτο μαζί με το Lepto.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δηλαδή άλλο εμβόλιο κάνει η vanguard για εμάς και άλλο για την υπόλοιπη Ευρώπη; o_O

Από όσο ξέρω τα εμβόλια ανθρώπινα και για ζώα έχουν στελέχη αδρανοποιημενου ιού. Οι εταιρείες αναφέρουν ότι τα εμβόλια παρέχουν προστασία για μέχρι και 2 χρόνια. Ο πιο ασφαλής τρόπος για να αποφύγεις υπερεμβολιασμο είναι ο έλεγχος αντισωμάτων.

Μπορείς να ζητήσεις μόνο για λύσσα πχ και λεπτοσπειρωση. Τουλάχιστον έτσι με έχει ενημερώσει ο κτηνίατρος μετά από συζήτηση αντίστοιχη
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Το ξεθάβω λίγο γιατί είχα μια συζήτηση με τον κτηνίατρό μου για το θέμα, κατόπιν δικής μου αμφιβολίας. Μου είπε ότι η λύσσα στο εξωτερικό μπορεί να γίνεται κάθε 3 χρόνια αλλά στην Ελλάδα γίνεται κάθε 1 χρόνο γιατί υπάρχουν κρούσματα. Επίσης ότι τα εμβόλια που κάνουμε εδώ είναι αδρανοποιημένοι ιοί και ως εκ τούτου χωρίς παρενέργειες, ενώ στο εξωτερικό είναι ζωντανοί ιοί, γι αυτό έχουν παρενέργειες. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Όχι δεν ισχύει καθώς οι περισσότερες εταιρείες με τα κτηνιατρικά είναι ίδιες και διεθνείς. Η δικιά μου κτηνίατρος (στην Ελλάδα ) είναι Γερμανίδα και μου σφράγισε το βιβλιάριο με επανεμβολιασμό για τη λύσσα στα 3 χρόνια.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το ξεθάβω λίγο γιατί είχα μια συζήτηση με τον κτηνίατρό μου για το θέμα, κατόπιν δικής μου αμφιβολίας. Μου είπε ότι η λύσσα στο εξωτερικό μπορεί να γίνεται κάθε 3 χρόνια αλλά στην Ελλάδα γίνεται κάθε 1 χρόνο γιατί υπάρχουν κρούσματα. Επίσης ότι τα εμβόλια που κάνουμε εδώ είναι αδρανοποιημένοι ιοί και ως εκ τούτου χωρίς παρενέργειες, ενώ στο εξωτερικό είναι ζωντανοί ιοί, γι αυτό έχουν παρενέργειες. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Το αν το εμβόλιο γίνεται ετησίως ή κάθε 3 χρόνια έχει να κάνει με το νόμο της χώρας και με τον τύπο εμβολίου, όχι με τα κρούσματα λύσσας. Και στην Αμερική υπάρχουν κρούσματα αλλά υπάρχουν εμβόλια που γίνονται κάθε 3 χρόνια. Το κακό εδώ είναι ότι απ' τη μία δίνουνε εμβόλια που, κατά τον παρασκευαστή, κρατάνε 3 χρόνια, αλλά εμείς αναγκαζόμαστε να τα δίνουμε ετησίως λόγω νόμου. Συνεπώς ο σκύλος υπερεμβολιάζεται.

Επίσης δεν νομίζω πως πλέον χρησιμοποιούνται εμβόλια κατά της λύσσας με ζωντανούς ιούς.

Στον ετήσιο εμείς κάνουμε το Vanguard CPV lepto, Vanguard DA2Pi, Vanguard R. Εγώ πχ αν δεν θέλω να κάνω για παρβοϊό, αδενοϊό κλπ, δεν γίνεται? Γιατί τα έχει πακέτο μαζί με το Lepto.
Αν θες να δώσεις μόνο Lepto, δίνεις μόνο αυτό. Πάντα ήταν ξεχωριστό εμβόλιο, δεν ξέρω αν άλλαξαν κάτι τώρα. Είναι πάντως το πιο άχρηστο εμβόλιο γιατί η λεπτοσπείρα είναι βακτήριο και τα εμβόλια κατά των βακτηρίων δεν είναι αποτελεσματικά. Κρατάει 6 μήνες περίπου και δεν προστατεύει απ' όλα τα είδη.

Προσωπικά έχω να εμβολιάσω τον σκύλο μου από το 2011. Απ' το 2006 μέχρι το 2011 τον εμβολίαζα (κακώς) κάθε χρόνο. Με τον επόμενο σκύλο μου αυτό που θα κάνω είναι τα εμβόλια όσο είναι κουτάβι, και επανεμβολισμός τον επόμενο χρόνο, και τέρμα.

https://news.wisc.edu/schultz-dog-vaccines-may-not-be-necessary/

https://www.dogsnaturallymagazine.com/lifelong-immunity-vets/
 


marian8h

Active Member
11 Φεβρουαρίου 2013
28
11
Thessaloniki
Όχι δεν ισχύει καθώς οι περισσότερες εταιρείες με τα κτηνιατρικά είναι ίδιες και διεθνείς. Η δικιά μου κτηνίατρος (στην Ελλάδα ) είναι Γερμανίδα και μου σφράγισε το βιβλιάριο με επανεμβολιασμό για τη λύσσα στα 3 χρόνια.
Σε ποια περιοχή βρίσκεται η κτηνίατρός σου; Αν θέλεις στείλε μου σε π.μ. Εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και δυσκολεύομαι πολύ να βρω έναν ολιστικό.

Προσωπικά έχω να εμβολιάσω τον σκύλο μου από το 2011. Απ' το 2006 μέχρι το 2011 τον εμβολίαζα (κακώς) κάθε χρόνο. Με τον επόμενο σκύλο μου αυτό που θα κάνω είναι τα εμβόλια όσο είναι κουτάβι, και επανεμβολισμός τον επόμενο χρόνο, και τέρμα.

https://news.wisc.edu/schultz-dog-vaccines-may-not-be-necessary/

https://www.dogsnaturallymagazine.com/lifelong-immunity-vets/
Δηλαδή και να πιεί από μολυσμένο νερό πχ στο δρόμο, παρότι εμβολιασμένο παίζει να νοσήσει; Γιατί καμια φορά μπορεί να πιει από κανένα λακάκι κ να μην προλάβω να την τραβήξω. Στη γειτονιά που ζω έχω δει ποντίκια γιατί είμαι δίπλα στη θάλασσα. Τα λινκς πολύ διαφωτιστικά!

Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζουν τα titer tests; Ο κτηνίατρος μου είπε ότι κοστίζει 160€ το ένα και τα στέλνει Αθήνα. Μου φαίνεται απαγορευτικό να το κάνω κάθε χρόνο για κάθε ιό.
Αμφιβάλλω πάντως αν θα ξανακάνω τα εμβόλια μετά από τα ογκίδια που βγάλαμε και όσα διάβασα. Είναι ήδη 6 χρόνων και είναι σκυλί της πόλης και του καναπέ. Και στο εξοχικό που πάμε το καλοκαίρι πάντα είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον στη βόλτα και δεν έχει μείνει έξω ούτε κατα διάνοια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η λύσσα όσον αφορά στο νόμο και αν χρειαστεί ποτέ να δείξω βιβλιάριο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Με τον επόμενο σκύλο μου αυτό που θα κάνω είναι τα εμβόλια όσο είναι κουτάβι, και επανεμβολισμός τον επόμενο χρόνο, και τέρμα.
Καλημερα, κι εγω στα ιδια συμπερασματα εχω καταληξει πανω κατω.
Θεωρεις οτι ειναι απαραιτητος ο επανεμβολιασμος τον επομενο χρονο για το κουταβι;
Αν ναι, για ποιο λογο;
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Επειδή έχω και εγώ απορία θα μπορούσε κάποιος να μου πεί σε ποιό νόμο είδε τον υποχρεωτικό εμβολιασμό κάθε χρόνο.

Ο ΝΟΜΟΣ 4039/2012 - Όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 4235/2014 λέει :

α) να μεριμνά για τη σήμανση και την καταγραφή του ζώου του, καθώς και για την έκδοση βιβλιαρίου υγείας πριν εγκαταλείψει το ζώο τον τόπο γέννησής του και οπωσδήποτε μέσα σε προθεσμία δύο μηνών από τη γέννηση αυτού ή μέσα σε ένα μήνα από την εύρεση ή απόκτησή του, καθώς και να τοποθετεί σε εμφανές σημείο του περιλαίμιου του ζώου μεταλλική κονκάρδα, η οποία παρέχεται από τους κτηνιάτρους κατά την πραγματοποίηση του αντιλυσσικού εμβολιασμού του,».

Πουθενά δεν αναφέρει συχνότητα εμβολιασμού.

****
Στην εγκύκλιο του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης ( 17-09-2015 ) περί μεταφοράς ζώων αναφέρει

Ο αντιλυσσικός εμβολιασμός και ο επανεμβολιασμός πρέπει να γίνεται σύμφωναμε το Παράρτημα ΙΙΙ του Καν. (ΕΕ) 576/2013

Σημείωση : Λόγω των κρουσμάτων λύσσας στη χώρα μας, ο αντιλυσσικός εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός τόσο για σε σκύλους όσο και σε γάτες (ΥΑ 331/0301-25/01/2013, ΦΕΚ 198Β, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει) YA-331

***
Βάζω το παράρτημα του κανονισμού της ΕΕ 576/2013 EE-576

Απαιτήσεις ισχύος για τους αντιλυσσικούς εμβολιασμούς

1. Το αντιλυσσικό εμβόλιο πρέπει:
  • α) να μην είναι εμβόλιο με ζωντανό τροποποιημένο ιό και να εμπίπτει σε μία από τις παρακάτω κατηγορίες:
  • i) αδρανοποιημένο εμβόλιο τουλάχιστον μιας αντιγονικής μονάδας ανά δόση (σύσταση από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας), ή
  • ii) ανασυνδυασμένο εμβόλιο που εκφράζει την ανοσολογική γλυκοπρωτεΐνη του ιού της λύσσας σε έναν ζωντανό ιικό φορέα·
2. Ο αντιλυσσικός εμβολιασμός πρέπει να πληροί τους ακόλουθους όρους:
  • α) το εμβόλιο έχει χορηγηθεί από εξουσιοδοτημένο κτηνίατρο,
  • β) το ζώο συντροφιάς ήταν τουλάχιστον δώδεκα εβδομάδων κατά τον χρόνο που έγινε ο εμβολιασμός,
  • γ) η ημερομηνία χορήγησης του εμβολίου αναφέρεται από εξουσιοδοτημένο ή επίσημο κτηνίατρο στο κατάλληλο τμήμα του εγγράφου αναγνώρισης,
  • δ) η ημερομηνία χορήγησης που αναφέρεται στο στοιχείο γ) δεν προηγείται της ημερομηνίας εμφύτευσης του αποκριτή πομποδέκτη ή της δερματοστιξίας ή της ημερομηνίας ανάγνωσης του αποκριτή πομποδέκτη ή της δερματοστιξίας που αναφέρεται στο κατάλληλο τμήμα του εγγράφου αναγνώρισης,
  • ε) η περίοδος ισχύος του εμβολιασμού αρχίζει από τη δημιουργία προστατευτικής ανοσίας, η οποία δεν πρέπει να είναι μικρότερη από 21 ημέρες από την ημερομηνία λήξης του πρωτοκόλλου εμβολιασμού που απαιτείται από τον παρασκευαστή για τον πρώτο εμβολιασμό και συνεχίζεται μέχρι το τέλος της περιόδου προστατευτικής ανοσίας, όπως ορίζεται στις τεχνικές προδιαγραφές της άδειας κυκλοφορίας στην αγορά η οποία αναφέρεται στο σημείο 1 στοιχείο β) ή της έγκρισης ή της άδειας η οποία αναφέρεται στο σημείο 1 στοιχείο γ) για το αντιλυσσικό εμβόλιο στο κράτος μέλος ή στο έδαφος ή στην τρίτη χώρα όπου χορηγείται το εμβόλιο·
  • Η περίοδος ισχύος του εμβολίου αναφέρεται από εξουσιοδοτημένο ή επίσημο κτηνίατρο στο κατάλληλο τμήμα του εγγράφου αναγνώρισης.
  • στ) ο επανεμβολιασμός (επανάληψη) πρέπει να θεωρείται ως η πρώτη δόση του εμβολίου αν δεν έχει πραγματοποιηθεί εντός της περιόδου ισχύος του προηγούμενου εμβολιασμού η οποία αναφέρεται στο στοιχείο ε).
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Το Vanguard R εχει διαρκεια 1 ετους μετα τον αρχικο εμβολιασμο και 2 χρονια μετα την αναμνηστικη δοση.
Προσωπικα θα συζητησω με τον κτηνιατρο μου, να κανει τα πρωτα επαναλληπτικα φετος και να το παμε ανα 2 χρονια μετα.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Το Vanguard R εχει διαρκεια 1 ετους μετα τον αρχικο εμβολιασμο και 2 χρονια μετα την αναμνηστικη δοση.
Προσωπικα θα συζητησω με τον κτηνιατρο μου, να κανει τα πρωτα επαναλληπτικα φετος και να το παμε ανα 2 χρονια μετα.
κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.

ο προηγουμενος σκυλακος μου by the way, δε μπορουσε να εμβολιαστει λογω της καταστασης του για το μεικτο εμβολιο και για τα υπολοιπα οι 2 γιατροι που τον παρακολουθουσαν θεωρησαν οτι ειναι μεγαλο ρισκο ... Δε πηρε καμια δοση ουσιαστικα ποτε, εκτος τη πρωτη κουταβισια . Δε γινοταν φυσικα ομως να ζησει μια ζωη σε γυαλα. Για τη λυσσα δεν ανησυχουσαμε, αλλα λεπτοσπειρωση, τυφο κ.τ.λ παντα ειχαμε μια εξτρα ανησυχια και προσοχη...Ειδικα σε εναν αδυναμο, ταλαιπωρημενο οργανισμο ολα ειναι πιο ευκολο να τα τσιμπησει. Οι οδηγιες του γιατρου ηταν σαφης, σε καθε εντονη ενοχληση περιεργο συμπτωμα τρεχαμε . Και οχι αδικως μαλλον. (εφυγε στα 6 του μεσα σε ενα 24ωρο με αιμοραγικους εμετους και διαρροια)

Ακομα και ενας απολυτος υγειης σκυλος ομως θα βρεθει καποια στιγμη σε αδυναμια, ειτε μια ιωση, ειτε μια γαστρεντεριτιδα κ.τλ οπου ο οργανισμος θα ειναι πιο ευαισθητος . Πιστευω οτι ειναι καλο λοιπον ειναι να ειναι εμβολιασμενος για τις θανατηφορες ασθενιες, μορφα , τυφο κ.τ.λ σε ικανοποιητικο βαθμο, , ανα 3 ετη. Το καθολου μου φαινεται επικινδυνο.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Οποιος έχει όρεξη και τα Αγγλικά του είναι σε καλό επίπεδο ας διαβάσει το παρακάτω, προσπάθησα να ενημερωθώ ( όσο δύναμαι να κατανοήσω σε συνδιασμό με το επίπεδό μου στην Αγγλική γλώσσα ).

WSAVA ( World Small Animal Veterinary Association )
GUIDELINES FOR THE VACCINATION OF DOGS AND CATS

Ένα πού κράτησα είναι πως προτείνουν μετά τον εμβολιασμό εξετάσεις ώστε να ξέρεις αν ο σκύλος έχει αντισώματα.

vaccination.PNG
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
To φυλαδιο του Vanguard R λεει 2 χρονια αρα δεν μπορεις να πας πανω απο εκει βαση νομου. Ενας εμβολιασμος καθε 2 χρονια ειναι λιγοτερο επιβαρυντικος απο τον ετησιο. Για 3 χρονια δεν θα το πηγαινα και ειμαι κατα των ετησιων εξ αρχης
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σε ποια περιοχή βρίσκεται η κτηνίατρός σου; Αν θέλεις στείλε μου σε π.μ. Εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και δυσκολεύομαι πολύ να βρω έναν ολιστικό.



Δηλαδή και να πιεί από μολυσμένο νερό πχ στο δρόμο, παρότι εμβολιασμένο παίζει να νοσήσει;
ΝΑΙ! Πάντως στα 12 χρόνια που έχω σκύλο, δε λαμπ, το οποίο κολυμπάει σε ό,τι να 'ναι, δεν είχα απολύτως κανένα θέμα με τη λεπτοσπείρα. Θα έχεις θέμα αν η περιοχή έχει θέμα, νομίζω ποντίκια τη μεταφέρουν, αν είναι φορείς του βακτηρίου. Δες με τον κτηνίατρό σου αν έχει κρούσματα.

Γνωρίζει κανείς πόσο κοστίζουν τα titer tests; Ο κτηνίατρος μου είπε ότι κοστίζει 160€ το ένα και τα στέλνει Αθήνα. Μου φαίνεται απαγορευτικό να το κάνω κάθε χρόνο για κάθε ιό.
Αμφιβάλλω πάντως αν θα ξανακάνω τα εμβόλια μετά από τα ογκίδια που βγάλαμε και όσα διάβασα. Είναι ήδη 6 χρόνων και είναι σκυλί της πόλης και του καναπέ. Και στο εξοχικό που πάμε το καλοκαίρι πάντα είναι σε ελεγχόμενο περιβάλλον στη βόλτα και δεν έχει μείνει έξω ούτε κατα διάνοια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η λύσσα όσον αφορά στο νόμο και αν χρειαστεί ποτέ να δείξω βιβλιάριο.
Τα τίτερ είναι ακριβά, και επίσης δεν λένε κάτι. Ο σκύλος μπορεί να έχει χαμηλό τίτερ επειδή δεν συναντήθηκε με τον ιό. Αν διαβάσεις τα κείμενα του Schultz, ο οποίος είναι κτηνίατρος ιμουνολόγος στο Πανεπιστήμιο του Γουισκόνσιν, και όχι ό,τι να ΄ναι, θα δεις πως υπάρχει κάτι που λέγεται "η μνήμη του ανωσοποιητικού". Αυτό σημαίνει πως αν δεν έχει αντισώματα ο οργανισμός σε μια στιγμή, και αν σε κάποια άλλη στιγμή βρεθεί αντιμέτωπος με τον ιό, θα φτιάξει άμεσα αντισώματα γιατί "θυμάται" τον ιό και θα τον αντιμετωπίσει κατάλληλα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλημερα, κι εγω στα ιδια συμπερασματα εχω καταληξει πανω κατω.
Θεωρεις οτι ειναι απαραιτητος ο επανεμβολιασμος τον επομενο χρονο για το κουταβι;
Αν ναι, για ποιο λογο;
Για τον λόγο ότι το ανωσοποιητικό σύστημα ενός νέου οργανισμού αναπτίσεται ακόμα όσο είναι κουτάβι, και η δικιά μου γνώμη είναι πως καλού κακού καλό θα ήταν να το επαναλάβουμε και τον επόμενο χρόνο. Ετσι συνηστούν και κτηνίατροι που είναι κατά των υπερεμβολιασμών.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επειδή έχω και εγώ απορία θα μπορούσε κάποιος να μου πεί σε ποιό νόμο είδε τον υποχρεωτικό εμβολιασμό κάθε χρόνο.
Για τη λύσσα. Δεν ζω Ελλάδα οπότε ίσως και να κάνω λάθος, μιας και η Ελλάδα είναι rabies free. Για να περάσω τα σύνορα όμως, θα μου το ζητήσουν.

Τα υπόλοιπα εμβόλια δεν είναι υποχρεωτικά.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Βρήκα και την τροποποίηση της Υπουργικής Απόφασης 331 07-10-2013 όπου δεν αναφέρει υποχρεωτικό ετήσιο εμβολιασμό για λύσσα.

«ε) Κατοικίδια σαρκοφάγα ζώα: Οι κατοικίδιοι σκύλοι και γάτες και οι κατοικίδιες ικτίδες.
στ) Εμβολιασμένο κατοικίδιο ζώο: Κάθε κατοικίδιο ζώο στο οποίο έχει διενεργηθεί αντιλυσσικός εμβολιασμός υποχρεωτικά από κτηνιάτρους με αντιλυσσικά εμβόλια και σήμανση σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία , με αντιλυσσικά εμβόλια εγκεκριμένα από τον Εθνικό Οργανισμό Φαρμάκων (ΕΟΦ), σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης του παρασκευαστή. Ο αντιλυσσικός εμβολιασμός καταγράφεται υποχρεωτικά στο βιβλιάριο εμβολιασμών ή στο διαβατήριο των ζώων. Στο βιβλιάριο εμβολιασμών ή στο διαβατήριο εκτός από την ετικέτα του αντιλυσσικού εμβολίου, υποχρεωτικά αναγράφεται η ημερομηνία εμβολιασμού και η υπογραφή με την σφραγίδα του κτηνιάτρου που τον διενεργεί . Για να θεωρείται εμβολιασμένο ένα κατοικίδιο ζώο, πέρα από τη σφραγίδα και την υπογραφή του κτηνιάτρου, ο εμβολιασμός πρέπει να είναι σε ισχύ σύμφωνα με την διάρκεια της ανοσίας που παρέχεται από το συγκεκριμένο εμβόλιο όπως αναγράφεται στις οδηγίες του παρασκευαστή

Για τη λύσσα. Δεν ζω Ελλάδα οπότε ίσως και να κάνω λάθος, μιας και η Ελλάδα είναι rabies free. Για να περάσω τα σύνορα όμως, θα μου το ζητήσουν.
Σίγουρα θα στο ζητήσουν, ίσως σου ζητήσουν και τιτλοδότηση αντισωμάτων, υπάρχει πίνακας χωρών που εξαιρούνται.
 
  • Like
Reactions: marian8h


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Σε ποια περιοχή βρίσκεται η κτηνίατρός σου; Αν θέλεις στείλε μου σε π.μ. Εγώ βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και δυσκολεύομαι πολύ να βρω έναν ολιστικό.
Στο Νότιο Πήλιο. Ολιστική δεν την λες αλλά δεν πιάνει με τη μια τη σύριγγα. Και θεραπεία με μανιτάρια κάναμε αλλά επειδή το άκουσα εγώ και της το ζήτησα. Δεν τα προτείνει ως πρώτη λύση αλλά δεν είναι απόλυτη κι αν της ζητήσεις κάτι το συζητάει και το ψάχνει.
 
  • Like
Reactions: marian8h


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf