Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


Dogtrainer

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2012
10
0
50
Athens
Εως Μαρτιο θα εχει γινει και επισιμη ενημερωση προς τους κτηνιατρους κ εν συνεχεια θα ειναι σε θεση κ αυτοι να μας ενημερωσουν
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εχω που εχω τις τυψεις μου για τα 1002 χημικα που τρωνε με τις αμπουλες και τα scalibor καθε καλοκαιρι. Να προσθεσω σε αυτα και 3 δοσεις εμβολιου που δεν εχει 100% καλυψη και ενα εξτρα εμβολιο καθε χρονο?

Οχι. Παραειναι πολυ το χημικο για μενα. Θα παραμεινω στα προληπτικα μετρα και αν καποια στιγμη υπαρξει κατι που να προσφερει 100% καλυψη θα το ξανασκεφτω. Προς το παρον το βλεπω με σκεπτηκισμο. Αλλως ενας τροπος να μας τα παρουνε μηπως? Μηπως η εταιρια εμβολιου δεν θελει να θιξει τα συμφεροντα των εταιρειων που διακινουν αμπουλες και κολλαρα ή μηπως ειναι η ιδια εταιρεια που δεν θελει να χασει πωλησεις απο πουθενα?
 




Dogtrainer

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2012
10
0
50
Athens
το εμβολιο ολοκλωρωνετε σε 3 δοσεις των 50 ευρο εκαστος . Πριν το εμβολιο πρεπει να γινουν αιματολογικες εξετασεις για να διαπιστωθει εαν εχει προσβληθει ο σκυλος
 


andrikos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
109
0
Να και το ενημερωτικο φυλλάδιο, κατευθείαν απο την ενημέρωση των κτηνιάτρων.
Untitled-1..jpgUntitled-3..jpg
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Για να βγει στην κυκλοφορια δεν περναει εναν ελεγχο απο τον καθε κρατικο οργανισμο φαρμακων?
Αυτο δεν σημαινει οτι εχουν γινει οι απαραιτητες ερευνες για την αποτελεσματικοτητα και για τυχον παρενεργειες?

Το βλεπω θετικα , σε συνδιασμο με οτι εκανα πριν βγει.Αν και σωστα αναφερατε την εξτρα χημεια που θα λαβει ο σκυλος , δεν ειναι προτιμοτερο να φαει τωρα την χημεια , παρα να τρωει χαπια για πολυ πολυ καιρο μετα?

Με προβληματισε ο προβληματισμος σας , και σκεφτομαι να παω αμεσα να το κανω και στους 2.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Για να βγει στην κυκλοφορια δεν περναει εναν ελεγχο απο τον καθε κρατικο οργανισμο φαρμακων?
Και???

Δεν ειναι και λιγα τα φαρμακα μου κυκλοφορησαν μετα απο ελεγχο και μετα αποσυρθηκαν, επειδη προκαλουσαν διαφορα, οπος ανακαλυφθηκε στην πορεια!
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Σιγουρα ολα τα εμβολια εχουν πιθανες παρενεργειες. Το θεμα ειναι να τα βαλεις σε μια ζυγαρια και να δεις κατα που γερνει. Θα φερω ενα σχετικο πραδειγμα. Πριν δωδεκα χρονια ειχα χασει τη γατα μου τη Μινου απο λευχαιμια. Δεν υπηρχε θεραπεια και ουτε τωρα υπαχει. Τωρα ομως εδω και μερικα χρονια υπαρχει το εμβολιο. Αν η γατα δεν ειναι αποκλειστικα οικοσιτη οι πιθανοτητες να προσβληθει ειναι παρα πολλες. Με το εμβολιο ειναι σχεδον πληρως καλυμενη. Το προβλημα ειναι ομως οτι μπορει να δημιουργηθει σαρκωμα και για αυτο το λογο δεν το κανουν στο σβερκο αλλα στον μηρο ετσι ωστε αν χρειστει να ακρωτηριαστει το ζωο προκειμενου να σωθει. Οι πιθανοτητες ομως να δημιουργηθει σαρκωμα ειναι κατα πολυ λιγοτερες απο το να προσβληθει απο λευχαιμια που δεν ειναι ιασιμη. Το καλαζαρ τουλαχιστον κουτσα στραβα το αντιμετωπιζεις. Τα τρια χρονια δοκιμων μου φαινονται πολυ λιγα για να εχουμε ασφαλη συμπερασματα τι μπορει να παθει ο σκυλος σε βαθος χρονου απο το εμβολιο και κατα ποσο αυτο που ενδεχομενως προκαλει ειναι θεραπευσιμο. Σε μερικα χρονια ισως και να το κανω.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Frenchiefan δεν διαφωνω , αλλα δεν συμφωνω απο την αλλη.
Ποιος τελικα ειναι αυτος που θα δωσει το οκ να μπει στην κυκλοφορια ενα φαρμακο?
Ειμαι και εγω εως ενα σημειο καχυποπτος , αλλα αν ειναι να μειωσει το φαρμακο την πιθανοτητα να νοσησουν τα σκυλια μου απο το @#@$# καλααζαρ , τοτε μαλλον θα προχωρησω.

Την Πεμπτη θα παμε στον γιατρο και μεσα σε ολα θα μιλησουμε και για το εμβολιο.

Οπως νιωθει ο καθενας ρε παιδια , ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας θελουμε το καλυτερο για τα φιλαρακια μας.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το προβλημα ειναι ομως οτι μπορει να δημιουργηθει σαρκωμα και για αυτο το λογο δεν το κανουν στο σβερκο αλλα στον μηρο ετσι ωστε αν χρειστει να ακρωτηριαστει το ζωο προκειμενου να σωθει.
Κατι τετοιο εχω και εγω συνεχος στο μυαλο μου!

Εγω θα συνεχισω με τα σκαλιμπορ τις Citronelles και τα μηχαναχκια και φιδακια για τα κουνουπια- και ο θεως βοηθος.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οι διάρκεια των μελετών και δοκιμών για κάθε φάρμακο πριν βγει στην κυκλοφορία είναι συγκεκριμένες και υπολογισμένες επιστημονικά ώστε αφού μελετηθούν να μπορούν να βγουν τα ασφαλέστερα συμπεράσματα!
Ότι στην πορεία μπορεί να προκύψουν επιπλέον θέματα είναι πάντα μια πιθανότητα!

Άλλα, μην έχετε καμία αμφιβολία ότι οι εταιρίες, επειδή ακριβώς τους νοιάζει μόνο το χρήμα, μελετάνε και υπολογίζουν το πότε θα βγάλουν το κάθε ένα στην αγορά....δεν έχουν καμία όρεξη να ρισκάρουν.....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ναι καλά που δεν έχουν όρεξη να ρισκάρουν
η ίδια η ιδέα της κερδοσκοπικής επιχείρησης είναι το ρίσκο........

τα ζυγίζουν και αποφασίζουν
αν οι παρενέργειες είναι σε βάθος χρόνου ,στα παπάκια τους μιλάμε
θα τα ρίξουν αλλού........
τα έχουμε ξαναδεί
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οι πολύ μακροχρόνιες συνέπειες τις περισσότερες φορές είναι τρομερά δύσκολο, εως αδύνατο να συσχετιστούν βάσιμα....
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Ας κάνουν πρώτα αυτό το εμβόλιο στα σκυλιά τους αυτοί που μας το πασσάρουν και θα δω εγώ από εκεί κα πέρα.
Πάντως εγώ δεν είμαι έτοιμη να εμβολιάσω τα ζώα μου με άγνωστα πράγματα, για αυτό ας κρατήσω μια απόσταση.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Και στα ελληνικά κτηνιατρεία το εμβόλιο για το καλα-αζάρ.

Ο γιατρος εδω νομιζω λεει τα πραγματα με το ονομα τους. Μιλαει καπου για 20%, και οχι ολες οι φυλες.
Νομιζω οτι ο συγκεκριμενος πρεπει να ειναι απο τους καλους του Αγρινιου. Αν ειναι καποιος Αγρινιωτης εδω μεσα ας μας πει.
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δηλαδη αν καλυπτει μονο το 20% αυτο το τριπλο εμβολιο, δεν κανει για ολες τις φυλες, δεν
κανει για ολες τις ηλικιες, παρενεργειες δεν γνωριζουμε καθολου και παρολαυτα να το πηζω
και καθε μηνα στις αμπουλες και τους ευκαλυπτους νομιζω θα το προσπερασω.
 


kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Απο το 2:25 και μετα λεει για ποσοστο ανοσιας 20% και οτι δεν μπορει να γινει σε ολες τις ρατσες.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.........
κι όποιος βιάζεται σκοντάφτει
Eukacid
σκόρδο στο φαί
και άγιος ο θεός
τόσα χρόνια μάθαμε να ζούμε με το καλαζάρ
άλλα 2-3 χρόνια δεν είναι και πολλά