Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Αγγλία δεν υπάρχει η αρρώστια, η κτηνίατρος ήξερε για το Καλαζααρ γιατί είναι από Βουλγαρία η καταγωγής της και γι'αυτό είχε μία ιδέα η κοπέλα. Εδώ έχουμε το Lungworm αλλά έχοντας αποκτήσει μία ιδέα από Αγγλία θα σου έλεγαν να το έκανες μόνο σου και σε περίπτωση που δεν το έκανες το εμβόλιο δεν θα σε καλύπτανε σε περίπτωση που αρρώστενε ο σκύλος.
Για τα δόντια αυτό ισχύει περίπου, θα πρέπει να πάω μλια φορά τον χρόνο για να τα εξετάζει ο γιατρός και αν χρείαστει κάτι όπως καθαρισμό να τον κάνω αλλίως αν πάθει κάτι και είναι δικία μου αμέλια δεν με καλύπτουν.
Άσε Τζακ εδώ είναι να γελάς, αν έμενα σε άλλη περιοχή εκτός Λονδίνου θα πλήρωνα τα μισά στην ασφάλεια. Περίπου 25 λίρες το μήνα.
Τζακ για το εμβόλιο που λες είναι 3 δόσεις γι'αυτό σου είπα 500 και ήταν μέχρι 26 χρονών δωρεάν. Αυτά Ελλάδα και πριν από 2 περίπου χρόνια που το έκανε η γυναίκα μου.
Απλά λόγω ότι τα σκυλία μας ζουν 10-12 χρόνια για να βγει μία τέτοια μελέτη θέλει αρκετά σκυλοχρόνια.
Εγώ το έκανα γιατί είμαι Χαλκιδική το καλοκαίρι και ο σκύλος ήθελε να είναι έξω στο μπαλκόνι το βράδυ που φέτος είχαμε στούκας όχι απλά κουνούπια.
Περίπλοκη η ασφάλεια σκύλου!!! (μόνο με το που μένεις βγαινει το πόσο ή πχ με την ηλικια και την ρατσα του σκυλου? θυμαμαι καλα οτι ειναι υποχρεωτικο σε σας?)
Να για αυτο λέω οτι εμας δεν χρειάζεται τόσο γιατί δεν είμαστε σε περιοχή υψηλού κινδύνου εαν ήμουν στην Β. Ελλάδα θα έκανα το εμβόλιο σίγουρα, αλλά αυτή την στιγμή δεν ειναι άμεση προτεραιότητα.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Περίπλοκη η ασφάλεια σκύλου!!! (μόνο με το που μένεις βγαινει το πόσο ή πχ με την ηλικια και την ρατσα του σκυλου? θυμαμαι καλα οτι ειναι υποχρεωτικο σε σας?)
Να για αυτο λέω οτι εμας δεν χρειάζεται τόσο γιατί δεν είμαστε σε περιοχή υψηλού κινδύνου εαν ήμουν στην Β. Ελλάδα θα έκανα το εμβόλιο σίγουρα, αλλά αυτή την στιγμή δεν ειναι άμεση προτεραιότητα.
Δεν είναι υποχρεωτική ή ασφάλεια αλλά με της τιμές που έχουν οι κτηνίατροι αν σου κάτσει η στραβή θα την χρειαστείς.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Κοίτα την ίδια λογική μπορείς να την ανάγεις σε πολλά φάρμακα όπως της γρίπης που μου έρχεται στο μυαλό ή ακόμα και στα εμβόλια για την πρόληψη του καρκίνου πως ξέρεις ότι δουλεύουν; Αφού έχουν εμβολιαστεί και δεν έχουν νοσήσει άρα το εμβόλιο δεν δουλεύει και η μελέτη βγήκε στην τύχη;;;
Μιλάω για το εμβόλιο του καρκίνου του τραχύλου της μήτρας που κυκλοφορούν 2-3.
Δηλαδή με αυτά που λες απορρίπτεις όλη την λογική που στιρίζονται τα εμβόλια και ο προληπτικός εμβολιασμός.
Ο
Και πρόσεξε δεν είπα ότι το εμβόλιο δουλεύει 100% αν δίαβασες αυτά που έγραψα είναι μια έξτρα προστασία και προσωπικά δεν θέλω να μπω στο δίλιμα αν νοσήσει ο σκύλος μου "θα την γλύτωνε αν έκανα το εμβόλιο" ή από την στιγμή που θα νοσήσει ο σκύλος σου τα κόστη είναι πολλά παραπάνω από 600 στα 10 χρόνια.

Το Ευρωπαϊκό κέντρο Έγκρισης Φαρμάκων για να εγκρίνει το εμβόλιο βασίστηκε σε αυτήν την μελέτη που περιγράφει ότι παρέχει προστασία από το Καλαζάαρ και έτσι το επέτρεψε να κυκλοφορίσει ότι παρέχει προστασία όχι ότι είναι Placebo ή οτιδήποτε άλλο, τώρα αν πυστεύεις ότι εσύ μπορείς να διαβάσείς καλύτερα την μελέτη από αυτούς και ότι έχουν κάνεις λάθος την διατύπωση πάω πασο.
Και για την τιμή δεν αναφέρεται τίποτα πουθενά.

Για την Ιστορία βρήκα και ένα άρθρο που η Vibrac μάζι με άλλες εταιρείες προσπαθούν να ανπτύξουν εμβόλιο για τον άνθρωπο με βάση το εμβόλιο για τον σκύλο όπως και ότι το εμβόλιο για τα σκυλία συνεχίζεται να εξελίσεται.
http://ec.europa.eu/research/health...pdf/nid-conference/gm-papierok-rapsodi_en.pdf
Δεν ξέρω, ή δε γράφω κατανοητά ή δε διαβάζεις τα λινκς που σου παραθέτω.

Αυτά που γράφω δεν τα λέω εγώ αλλά το κείμενο στην επιστημονική συζήτηση έγκρισης του εμβολίου. (ποστ #194) Το ίδιο το κείμενο αυτό γράφει και τον ακριβή αριθμό σκυλιών που έκαναν το εμβόλιο και νόσησαν.

Despite the reduction of dogs developing persistent infection in the vaccinated group (30% versus 70% in the control group) this study did not allow to conclude on the efficacy of the vaccine and the duration of immunity as the statistical analysis did not establish statistical differences between groups, probably linked to the number of animals included in the study.

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB...ment_report/veterinary/002232/WC500104953.pdf

Τέλος, η Virbac κατά πάσα πιθανότητα έχει μαγειρέψει τα στοιχεία, προσθέτοντας και αφαιρώντας ότι την συμφέρει, ώστε το βιβλίο ενημέρωσης προς τους κτηνιάτρους να περιέχει άλλες πληροφορίες από αυτές που βρίσκονται στο πιο πάνω λινκ.

Κάθε ιδιοκτήτης κάνει ότι καταλαβαίνει, αλλά η δική μου κρίση σε συνδυασμό με την προτροπή του κτηνιάτρου να μην κάνω το εμβόλιο αρκεί. Άλλωστε, έχω δώσει ήδη αρκετά χρήματα στη Virbac για προϊόντα που υποστηρίζει ότι είναι αποτελεσματικά (όπως το milteforan, για θεραπεία καλαζάρ) σε 3 διαφορετικούς σκύλους και -τι σύμπτωση- και στους 3 δεν ήταν τόσο ιδανικά όπως τα περιγράφει στα διαφημιστικά της φυλλάδια.

Μακάρι τα πράγματα να μην είναι έτσι και να αποδειχθεί από ανεξάρτητο φορέα η αποτελεσματικότητά του και θα είμαι ο πρώτος που θα προτρέπω τον κόσμο να το κάνει :)
 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δεν ξέρω, ή δε γράφω κατανοητά ή δε διαβάζεις τα λινκς που σου παραθέτω.

Αυτά που γράφω δεν τα λέω εγώ αλλά το κείμενο στην επιστημονική συζήτηση έγκρισης του εμβολίου. (ποστ #194) Το ίδιο το κείμενο αυτό γράφει και τον ακριβή αριθμό σκυλιών που έκαναν το εμβόλιο και νόσησαν.

Despite the reduction of dogs developing persistent infection in the vaccinated group (30% versus 70% in the control group) this study did not allow to conclude on the efficacy of the vaccine and the duration of immunity as the statistical analysis did not establish statistical differences between groups, probably linked to the number of animals included in the study.

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB...ment_report/veterinary/002232/WC500104953.pdf

Τέλος, η Virbac κατά πάσα πιθανότητα έχει μαγειρέψει τα στοιχεία, προσθέτοντας και αφαιρώντας ότι την συμφέρει, ώστε το βιβλίο ενημέρωσης προς τους κτηνιάτρους να περιέχει άλλες πληροφορίες από αυτές που βρίσκονται στο πιο πάνω λινκ.

Κάθε ιδιοκτήτης κάνει ότι καταλαβαίνει, αλλά η δική μου κρίση σε συνδυασμό με την προτροπή του κτηνιάτρου να μην κάνω το εμβόλιο αρκεί. Άλλωστε, έχω δώσει ήδη αρκετά χρήματα στη Virbac για προϊόντα που υποστηρίζει ότι είναι αποτελεσματικά (όπως το milteforan, για θεραπεία καλαζάρ) σε 3 διαφορετικούς σκύλους και -τι σύμπτωση- και στους 3 δεν ήταν τόσο ιδανικά όπως τα περιγράφει στα διαφημιστικά της φυλλάδια.

Μακάρι τα πράγματα να μην είναι έτσι και να αποδειχθεί από ανεξάρτητο φορέα η αποτελεσματικότητά του και θα είμαι ο πρώτος που θα προτρέπω τον κόσμο να το κάνει :)
Καταλαβαίνω τι λες και σου είπα αν πουλάνε παπά γιατί τότε προσπαθούν να εξελίξουν εμβόλιο για τον άνθρωπο με βάση την έρευνα της εν λόγω εταιρείας;
Και έχοντας ασχόληθεις με ISO και CE mark πολύ δύσκολο να κάνεις παραποίση στοιχείων ακόμα και για ζώα.

και ο καθένας πέρνει ένα κομμάτι της έρευνα και το μεταφέρει όπως θέλει

The odds-ratio was significantly higher than 1, which meant that vaccinated dog had significantly
higher chances to block the active infection than controls. The risk (probability) for vaccinated dogs to
develop an active infection was 3.6 times lower than for controls.


Conclusion
Based on the original and complementary data presented the Committee for Medicinal Products for
Veterinary Use (CVMP) concluded that the overall benefit-risk balance was considered favourable for
authorisation.
 


Aunt Mary

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2012
599
178
στα δυο παρικαρια που ειναι πρως την δροσια. δεν θελω να αναφερω ονομα για λογους διαφημησης.
οποιος ειναι απο χαλκιδα ξερει!!!
φοβεροι γιατροι... καθοτι
1.αναρτουν στον πινακα ανακοινωσεων του ιατρειου τους φωτογραφια συνοδευομενη απο την ανακοινωση "πωλουνται κουταβια 200 ευρω"
ευγε...αυτο παει να πει γινομαι κτηνιατρος εξαιτιας της αγαπη μου προς το επαγγελμα και τα ζωα.
2.Συστηνουν στους πελατες τους ζωοτροφη ΤΟΝΟΥΣ λεγοντας πως ειναι απ τις καλυτερες.

το ξερω οτι ειμαι οφ τοπικ αλλα επρεπε να το πω.
 
Last edited:


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Καταλαβαίνω τι λες και σου είπα αν πουλάνε παπά γιατί τότε προσπαθούν να εξελίξουν εμβόλιο για τον άνθρωπο με βάση την έρευνα της εν λόγω εταιρείας;
Και έχοντας ασχόληθεις με ISO και CE mark πολύ δύσκολο να κάνεις παραποίση στοιχείων ακόμα και για ζώα.

και ο καθένας πέρνει ένα κομμάτι της έρευνα και το μεταφέρει όπως θέλει

The odds-ratio was significantly higher than 1, which meant that vaccinated dog had significantly
higher chances to block the active infection than controls. The risk (probability) for vaccinated dogs to
develop an active infection was 3.6 times lower than for controls.

Conclusion
Based on the original and complementary data presented the Committee for Medicinal Products for
Veterinary Use (CVMP) concluded that the overall benefit-risk balance was considered favourable for
authorisation.
Σίγουρα προσπάθησαν να φτιάξουν αποτελεσματικό εμβόλιο. Δεν το πέτυχαν όμως αν και όλοι θα θέλαμε. Στην πρώτη παράγραφο από ότι βλέπεις λείπει μία σημαντική λέξη : was statistically significantly higher than 1. το οποίο φυσικά και δεν έρχεται σε αντίθετη με το overall conclusion του Report.

Τι προτιμάς, odds ratio 3 και S.S. ή odds ratio 5 αλλά N.S (non statisticcally significant)?

Τόσα και τόσα φάρμακα ή σκευάσματα κυκλοφορούν στην αγορά με κανονική έγκριση. Αυτό τα καθιστά αποτελεσματικά;

Τέλος, το σχόλιό σου περί "παραποίησης" στοιχείων αφού ασχολείσαι με ISO και CE mark δεν το κατάλαβα. Πρώτη φορά ακους στη ζωή σου ότι οι φαρμακευτικές μαγειρεύουν τα δεδομένα τους; Με ISO δεν έχω ασχοληθεί, αλλά επειδή συνεργάζομαι με γιατρούς, η φράση "τι να κάνουμε για να βγει στατιστικά σημαντικό το αποτέλεσμα" είναι το λιγότερο συνηθισμένη θα έλεγα... :)

Στη δεύτερη παράγραφο οι λέξεις κλειδιά είναι overall benefit-risk balance.

ΥΓ. Κάποιο μέλος που παρατήρησε την αλλαγή στα στοιχεία της μελέτης έστειλε και e-mail στη Virbac και αν θυμάμαι καλά ούτε που απάντησαν. Αν δε με απατά η μνήμη μου πρέπει να έχω στείλει και εγώ e-mail αλλά δεν πήρα επίσης καμία απάντηση.

Edit: Το σχόλιό σου ότι παίρνει ο καθένας κομμάτι και το μεταφέρει όπως θέλει δεν ήταν ωραίο. Είχες άποψη για τη μελέτη πριν καν διαβάσεις το Report. Έχεις άποψη για την αλλαγή των στοιχείων χωρίς να έχεις διαβάσει το βιβλίο που μοίρασε η Virbac στους κτηνιάτρους. Θα μπορούσες τουλάχιστον να είσαι πιο ευγενικός στο συνομιλητή σου που πριν εκφράσει την άποψή του (σωστή ή λάθος) έκανε τον κόπο να διαβάσει και τα δύο.


 
Last edited:


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Σίγουρα προσπάθησαν να φτιάξουν αποτελεσματικό εμβόλιο. Δεν το πέτυχαν όμως αν και όλοι θα θέλαμε. Στην πρώτη παράγραφο από ότι βλέπεις λείπει μία σημαντική λέξη : was statistically significantly higher than 1. το οποίο φυσικά και δεν έρχεται σε αντίθετη με το overall conclusion του Report.

Τι προτιμάς, odds ratio 3 και S.S. ή odds ratio 5 αλλά N.S (non statisticcally significant)?

Τόσα και τόσα φάρμακα ή σκευάσματα κυκλοφορούν στην αγορά με κανονική έγκριση. Αυτό τα καθιστά αποτελεσματικά;

Τέλος, το σχόλιό σου περί "παραποίησης" στοιχείων αφού ασχολείσαι με ISO και CE mark δεν το κατάλαβα. Πρώτη φορά ακους στη ζωή σου ότι οι φαρμακευτικές μαγειρεύουν τα δεδομένα τους; Με ISO δεν έχω ασχοληθεί, αλλά επειδή συνεργάζομαι με γιατρούς, η φράση "τι να κάνουμε για να βγει στατιστικά σημαντικό το αποτέλεσμα" είναι το λιγότερο συνηθισμένη θα έλεγα... :)

Στη δεύτερη παράγραφο οι λέξεις κλειδιά είναι overall benefit-risk balance.

ΥΓ. Κάποιο μέλος που παρατήρησε την αλλαγή στα στοιχεία της μελέτης έστειλε και e-mail στη Virbac και αν θυμάμαι καλά ούτε που απάντησαν. Αν δε με απατά η μνήμη μου πρέπει να έχω στείλει και εγώ e-mail αλλά δεν πήρα επίσης καμία απάντηση.


Αυτό με το μέιλ είμαι εγώ και όσο πήρες εσύ απάντηση πήρα και εγώ.

Κοίτα για να κάνεις παραποίση είναι δύσκολο όχι ακατόρθωτο, για να πάρεις έγκριση για εμβόλιο πρέπει ανεξάρτητη εταιρεία να σε πιστοιποιήση με ISO& CE MARK τύπου ΤUV τώρα το τι γίνεται Έλλάδα άσε το ξέρω και ξέρω ότι ακόμα συνεχίζονται τίποτα δεν άλλαξε απλά πέσανε οι τιμές στις μίζες.
Θες να μιλήσουμε για γιατρούς που βάζουν δύο DES (Drug Eluting Stent) αντί για ένα η για γιατρούς που διαλέγουν εύκολα περιστατικά για να αναιβούν τα ποσοστά τους, τι θες;
Θες να σου πω δημόσιο νοσοκομείο που έχει παρεί προσφαρά υλικου στη μισή τιμη απ'ότι το έπερνε τα υλικά και δεν έγινε τίποτα, άσε μην μιλάμε για Ελλάδισταν, τι θες πιστοιποίσεις ISO με το ταχυδρομείο.
Οχι ότι έξω δεν γίνονται απλά όχι σε αυτό τον βαθμο με εμάς, π.χ. αυτό με την βιομηχανική σιλικόνη στη Γαλλία και για να βρούμε άλλο θα πρέπει να πάμε ποίο πίσω αν το ψάξουμε Ελλάδα θα σαλτάρουμε.

Υ.Γ. ΟΙ φαρμακευτικές είναι οι μεγαλύτεροι ληστές/αποτεώνες την σήμερον ημέρα χειρότερες και από τις τράπεζες.

Υ.Γ. Προτιμώ 100% κάληψη αλλά αν μου δείνουν έστω και 1%+ προστασία από αυτήν που έχω με συμβατικά μέσα θα το πληρώσω. Η διαφωνία μας είναι κυρίως στην σχέση τιμής απόδοσης απ'ότι κατάλαβα και όχι σε κάτι άλλο.
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Ας ρωτήσουμε όλοι τους κτηνιάτρους μας, αν κρατάνε τέτοια στατιστικά, πόσα σκυλιά εμβολιασμένα νόσησαν φέτος μετά το καλοκαίρι... δεν είναι φυσικά επιστημονική μελέτη αλλά ίσως καταλάβουμε τι συμβαίνει...

Εμένα μου είπε επί λέξη "χαμός γίνεται, όσοι δεν τα εμβολίασαν την πάτησαν" και ξέρω από προσωπική εμπειρία ότι δεν είναι από αυτές που πιέζουν για εμβόλια κτλ...

Εγώ το έκανα κανονικά πέρσι και φέτος θα κάνω την επαναληπτική μία δόση...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι εγώ μπορώ να πω ότι φέτος ο Ρας δεν την πάτησε όπως πέρισυ... Οι φετινές, μετά το καλοκαίρι εξετάσεις, έδειξαν κομπλέ (ευτυχώς)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Κι εγώ μπορώ να πω ότι φέτος ο Ρας δεν την πάτησε όπως πέρισυ... Οι φετινές, μετά το καλοκαίρι εξετάσεις, έδειξαν κομπλέ (ευτυχώς)

Τι λες Κρητικοπουλα? Αφου αν νοσησει δεν εμβολιαζεται μετα λενε.

Καλαζαρ λεμε ε, οχι ερλιχια! ;)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
To ξέρω, γι'αυτό και δεν εμβολιαστήκαμε. Αλλά ο κακός χαμός του φετινου καλοκαιριου που λέει η κτηνιατρος του manosgr δεν την "πατήσαμε", κι ας είμαστε ανεμβολίαστοι (ως πρών νοσουντες), σε αντίθεση με το προηγούμενο καλοκαίρι που χωρίς τον κακό χαμό και πάλι ανεμβολίαστοι (μιας και δεν ειχε βγει ακόμα) την πατήσαμε κι ας είχαμε πάρει όλα τα υπόλοιπα μέτρα προφύλαξης...

Δεν είμαι κατά του εμβολίου. Δεν το έχω ψάξει άλλωστε καθόλου αφου δεν πρόκειται πιά να εμβολιαστεί για το λόγο αυτό...
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
φοβεροι γιατροι... καθοτι
1.αναρτουν στον πινακα ανακοινωσεων του ιατρειου τους φωτογραφια συνοδευομενη απο την ανακοινωση "πωλουνται κουταβια 200 ευρω"
ευγε...αυτο παει να πει γινομαι κτηνιατρος εξαιτιας της αγαπη μου προς το επαγγελμα και τα ζωα.
2.Συστηνουν στους πελατες τους ζωοτροφη ΤΟΝΟΥΣ λεγοντας πως ειναι απ τις καλυτερες.

το ξερω οτι ειμαι οφ τοπικ αλλα επρεπε να το πω.
Να συνεχίσω λίγο το off topic
1. Αυτές οι φωτογραφίες-ανακοινώσεις είναι πελατών τους και αφορούν συγκεκριμένες γέννες, δεν πουλάνε γενικώς κουτάβια, δεν κάνουν εισαγωγή δηλαδή, δεν είναι μεσάζοντες.
2. Πουλάνε 4 τροφές αν θυμάμαι καλά στο ιατρείο τους TONUS, HILLS, PROPLAN και Bosch (δεν είμαι σίγουρη για την ορθογραφία). Προφανώς κάποια από αυτές θα προτείνουν για καλή.

Δεν λέω ότι είναι οι καλύτεροι γιατροί του κόσμου, αλλά οτι αγαπάνε αυτό που κάνουν, το αγαπάνε. Γι`αυτό δεν έχω αμφιβολία. Φραγκοφονιάδες δεν τους λες σε καμία περίπτωση. Ούτε άσχετους, άχρηστους, αδιάφορους.

Αν έχεις υπ`όψιν σου κάποιον καλύτερο στην ευρύτερη περιοχή θα χαρώ να τον μάθω (έστω και με πμ για να μη χαλάμε άλλο το θέμα :) )
 




elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Είμαι σε δίλημμα!
Μυρίζει άνοιξη και ήδη εχω αρχίσει να ανχωνομαι!!!
Το σκυλι το βραδυ μένει εξω!
Περσυ την περάσαμε με σπρέι καθε μερα σκαλιμπορ και αμπουλα. Ευτυχώς ολα καλα, φέτος όμως πάλι τα ιδια! Και αν την πατήσουμε; Και αν και αν και αν..
Πφφφ τι να κανω βρε παιδια; Να της το κανω η οχι;
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
στο ίδιο δίλημμα είμαι και εγώ. ο κτηνίατρος μου με προτρέπει αλλα.....
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Και εγώ ήμουν διστακτική αλλά με έπεισε ο κτηνίατρος μου .πιο πολύ φοβόμουν τις παρενέργειες ..τεσπά..κάναμε το τεστ και τη πρώτη δόση πριν απο ένα μήνα περίπου μαζί με γενική αίματος .δεν είχαμε καμμιά επιπλοκή.
 


hook

Well-Known Member
12 Δεκεμβρίου 2011
759
0
corfu
απλα με προβληματίζει το γεγονός ότι δεν ειναι 100% αποτελεσματικό. μπορεί παλι να μολυνθεί και εκτός αυτού τα σκάλιμπορ οι αμπούλες, η σιτρονέλα θα είναι πάλι στην καθημερινή μας ρουτίνα.και ένα ποσοστό του σκυλου θα είναι πάλι απροστάτευτο.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Αν έχει έστω και 50% είναι σωτήριο για πολλα σκυλιά.αν υποθετικά αρρώσταινε ι το δικό μου και δε του το είχα κάνει θα με έτρωγαν οι τύψεις.
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Κι εγώ ήμουν σε δίλημμα, παρόλα αυτά το έκανα (εχουν γίνει οι 2 δόσεις και πάμε για την τρίτη) γιατί το καλαζάρ ενδημεί στην χώρα μας και είναι ένα ακόμη μέτρο πρόληψης. Ο σκύλος μου δεν εμφάνισε παρενέργειες ως τώρα και ο κτηνίατρος μου λέει ότι είναι σπάνιες, αλλά συνήθως πέφτει πιο βαρύ σε μικρόσωμα σκυλιά. Η αποτελεσματικότητα μου είπε πως είναι περίπου 85-90%, σκέψου ότι κανένα εμβόλιο δεν έχει 100% αποτελεσματικότητα, και όμως τα κάνουμε. Αν το σκυλί μένει έξω ή περνάει χρόνο έξω τις επικίνδυνες ώρες ή το σπίτι δεν έχει σίτες, και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα , μάλλον η ζυγαριά γέρνει στο να το κάνεις