Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ

Θα κάνετε το νέο εμβόλιο?

  • Ναι

    Votes: 59 26,5%
  • Όχι

    Votes: 48 21,5%
  • Θα περιμένω ακόμα

    Votes: 116 52,0%

  • Total voters
    223

Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Να ρωτησω..Προχτες μ ειπε ενας γνωστος μ οτι παει να κανει το επαωαληπτικο τοθ καλαζαρ! Δλδ περα απο τις συνεχομενες τρεις δοσεις στην αρχη,8α εχουμε +κα8ε χρονο επαναληπτικη δοση??
Ναι ακριβως..
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πριν κάνα μήνα που είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο μου για το εμβόλιο, μου πρότεινε να το κάνουμε το φθινόπωρο γιατί το διάστημα που μεσολαβεί από την εξέταση ως την ολοκλήρωση του εμβολίου (τρίτη δόση) μπορεί να κολλήσει και το εμβόλιο δεν θα έχει νόημα.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Πριν κάνα μήνα που είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο μου για το εμβόλιο, μου πρότεινε να το κάνουμε το φθινόπωρο γιατί το διάστημα που μεσολαβεί από την εξέταση ως την ολοκλήρωση του εμβολίου (τρίτη δόση) μπορεί να κολλήσει και το εμβόλιο δεν θα έχει νόημα.
Σωστα σου ειπε...
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
ναι καθε χρονο επαναληπτικο,πριν την ημερομηνια που εχει ορισει ο γιατρος με μια αποκλιση καθυστερησης 10-15 ημερων αλλιως το ξαναπας απο την αρχη...
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Καλησπέρα παιδιά. Την Παρασκευή είναι να κάνει την 2η δόση του εμβολίου αλλά από αύριο θα λείπουμε. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περιθώριο ημερών για να γίνει ή πρέπει να γίνει την ημερομηνία που λέει ακριβώς?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Την ημερομηνία που λέει ακριβώς.
Γενικά πάντως το καθυστερησες. Έπρεπε ήδη να το έχεις ολοκληρώσει. Το καλοκαίρι έχει μπει για τα καλά.
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Την ημερομηνία που λέει ακριβώς.
Γενικά πάντως το καθυστερησες. Έπρεπε ήδη να το έχεις ολοκληρώσει. Το καλοκαίρι έχει μπει για τα καλά.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα καμία γνώση επί του θέματος και όταν την πήγα στον κτηνίατρο η μόνη ενημέρωση που μου έκανε ήταν για την εξέταση και πως το εμβόλιο θα γίνει σε 3 δόσεις. Για να καταλάβεις μου είπε πως μπορεί να έχει παρενέργειες και όταν ρώτησα ποιες είναι αυτές η απάντησή του ήταν : καλά, αν δεις τπτ περίεργο πάρε με και θα σου πω.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ο κτηνίατρος σου είναι λάθος, όχι εσύ. (μάλλον σε βλέπει σαν πορτοφόλι μονο)
Σύγκρινε την απάντηση που μου έδωσε εμένα πέρσι ο δικός μου (6 μηνύματα πριν) και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Κ εμάς μας είπε, τον Μάρτιο που το συζητήσαμε, ότι ήδη έχουμε αργήσει να ξεκινήσουμε και να το κάνουμε από φθινόπωρο πια αν θέλω
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Φαίνεται η διαφορά...Εξάλλου έχω μπει ήδη στην διαδικασία αλλαγής κτηνιάτρου και από κάποια άλλα "καλά" που είπε όταν την πήγα.

Τι μου προτείνετε? Να το κάνω ή θα πάει χαμένο και να το αφήσω κι εγώ από φθινόπωρο?
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Εγώ θα το άφηνα για φθινόπωρο. Να πω ότι προστάτευε 100% θα το έκανα, κ ας πήγαιναν χαμένα τα χρήματα αν κολλούσε μεταξύ των δόσεων. Αλλά έτσι κ αλλιώς είναι συμπληρωματικό μέτρο προφύλαξης μαζί με όλα τα άλλα που κάνουμε (αμπούλες, κολλάρο, σιτρονέλλα, τα γνωστά)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αν δε είχες κάνει την 1η δόση θα σου πρότεινα σίγουρα να το αφήσεις για αργότερα.
Τώρα δεν ξέρω τι να σου πω. Πάρε γνώμη από άλλον (σοβαρο) κτηνίατρο
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
@manolo μάλλον έχεις δίκιο σ αυτό, ίσως παίζει κάποιο ρόλο που έγινε η πρώτη δόση. Συμφωνώ σ αυτό, καλύτερα δεύτερη γνώμη
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
@*Kiara* Όταν του είπα να της κάνουμε αιματολογικές η απάντησή του ήταν "τι αιματολογικές? μόνο για το καλαζάρ θα κάνουμε". πχ το σιτρονέλλα δεν έχω ιδέα τι είναι.

@manolo Είναι ήδη κανονισμένο να την πάω κι αλλού απλά έκατσε το ότι θα φύγουμε για Αθήνα με το εμβόλιο την επόμενη μέρα και δεν ξέρω τι να κάνω. Θα την πάω στην Αθήνα σε έναν που μου πρότειναν όπως το κόβω.
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Σίγουρα να αλλάξετε κτηνίατρο! Για τα υπόλοιπα τώρα, για προστασία από τη σκνίπα υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις. Μπορείς να βάλεις ένα κολλάρο όπως το scalibor ή κάποιο φυσικό κολλάρο που να απωθεί τη σκνίπα. Εκτός από αυτό, υπάρχουν συγκεκριμένες αμπούλες που δρουν και για τη σκνίπα. Κάθε απόγευμα ή και νωρίς το πρωί αν βγαίνετε, τις ώρες δηλαδή που έχει σκνίπες, πρέπει να την ψεκάζεις με ένα σπρέι σιτρονέλλας. Μπορείς να το αγοράσεις έτοιμο σε πετ σοπ ή να το φτιάξεις εσύ (κυκλοφορούν συνταγές στο ιντερνετ). Προσέχεις να μη βγαίνει άσκοπα έξω μετά τη δύση του ηλίου, αν έχετε σίτες στο σπίτι τις κλείνεις, μπορείς και στο σπίτι να βάλεις αντικουνουπικό για σκνίπα, δεν την αφήνεις στο μπαλκόνι το βραδάκι και κοντά σε στάσιμα νερά (ποτισμένος κήπος, γλάστρες με νερό, βρεγμένο μπαλκόνι/αυλή κλπ). Τα είπα όλα στο περίπου αφού μου λες ότι δε σε ενημέρωσε για τη σιτρονέλλα. Ισως κάποια από αυτά να σας είπε να τα κάνετε, πχ scalibor ή αμπούλα ή και τα δύο. Βρείτε έναν καλό γιατρό να σας τα εξηγήσει σωστά και αναλυτικά και να συμβουλεύσει για το τι θα χρησιμοποιήσετε, γιατί το καλααζάρ είναι άτιμο πράγμα
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Το Frontline χρησιμοποιώ, το προτιμώ γιατί με αυτό δεν την πλησιάζουν καν τα τσιμπούρια αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν λειτουργεί και στις σκνίπες. Και όποτε την βγάζω έξω της φοράω και κολάρο.

*Πήρα τον κτηνίατρο και μου είπε πως έχω περιθώριο 4-5 μέρες για το εμβόλιο. Θα την πάω σε άλλον στην Αθήνα την Δευτέρα και βλέπουμε.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Το Frontline χρησιμοποιώ, το προτιμώ γιατί με αυτό δεν την πλησιάζουν καν τα τσιμπούρια αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν λειτουργεί και στις σκνίπες. Και όποτε την βγάζω έξω της φοράω και κολάρο.
H Frontline δεν καλύπτει για σκνίπες!
Επίσης, το κολάρο πρέπει να το φοράει μόνιμα, αλλιώς δεν έχει νόημα να το φοράει μόνο όταν βγαίνετε!
 




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ακριβώς ό,τι σου είπε ο rick. Η συγκεκριμένη αμπούλα δεν απωθεί τη σκνίπα. Αν θέλεις να χρησιμοποιείς αυτήν, βάλε ένα κολάρο για τη σκνίπα, μόνιμα όμως! Δεν αρκεί να το φοράει μόνο στη βόλτα, δεν κάνει απολύτως τίποτα έτσι. Δεν απωθεί τη σκνίπα το ίδιο το κολλάρο λόγω μυρωδιάς, αλλά οι ουσίες του ,ας το πούμε απλοικά, που περνάνε σε όλο το δέρμα του σκύλου. Και ψέκασμα με σιτρονέλλα οπωσδήποτε!
 


Ειρήνη/Άριελ

Well-Known Member
27 Μαϊου 2015
77
75
40
Πάτρα
Οκ το έπιασα :) Θα της πάρω ένα για σκνίπες και θα δω τι θα μου πει τότε ο κτηνίατρος στην Αθήνα και θα δείξει αν θα της κάνω το εμβόλιο γιατί διάβασα πως πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο την ημερομηνία που δόθηκε η 3η δόση και αν όντως της τα κάνουμε πάμε κάθε χρόνο για Ιούλιο το οποίο είναι πολύ αργά όπως μου είπατε.

(στο τηλέφωνο είπα στον κτηνίατρο πως άκουσα ότι είναι αργά και θα έπρεπε να τα είχαμε κάνει πιο νωρίς και μου έλεγε συνέχεια λες και δεν καταλάβαινε τι εννοούσα, πως είναι σε 3 δόσεις το εμβόλιο.)