Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
επρεπε να τον βαψεις ασπρο και να τον αδυνατησεις κατα 20 κιλα.:rolleyes:
και πάλι, 17 κιλά αρκετά είναι :ROFLMAO: με κανένα μαλτέζ θα έπρεπε να κυκλοφορώ :whistle:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
και πάλι, 17 κιλά αρκετά είναι :ROFLMAO: με κανένα μαλτέζ θα έπρεπε να κυκλοφορώ :whistle:
ναι. με μαλτεζακι , να εισαι επιτομή του νομοταγή και υπευθυνου σκυλο-ιδιοκτητη και τοτε θα ειχες μια μικροτερη πιθανοτητα να ακουσεις παραποναo_O
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ναι. με μαλτεζακι , να εισαι επιτομή του νομοταγή και υπευθυνου σκυλο-ιδιοκτητη και τοτε θα ειχες μια μικροτερη πιθανοτητα να ακουσεις παραποναo_O
Και με τη μικρή μου που ειναι 2 κιλά έχω ακούσει παράπονα... Δεν υπάρχει σωτηρία. Απλα καποια στιγμή συνηθίζεις και χαμογελας ευγενικά (μεχρι να ξεχυλισει το ποτήρι...) :)
 
  • Like
Reactions: Aslan


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και με τη μικρή μου που ειναι 2 κιλά έχω ακούσει παράπονα... Δεν υπάρχει σωτηρία. Απλα καποια στιγμή συνηθίζεις και χαμογελας ευγενικά (μεχρι να ξεχυλισει το ποτήρι...) :)
η μικρη δεν ειναι ασπρη όμως!!!
ειδικα αυτες τις μερες το εχουν χασει τελείως. πεφτει τρομερο αγριοκοιταγμα . συνήθως ψαχνω ωρες και δρομους ερημους αλλα χτες που ηθελα να παμε κτηνιατρο και περασα αναγκαστηκά μεσα απο κόσμο εφριξα. :unsure:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Bρε παιδιά εμένα γιατί δε μου συμβαίνουν όλα αυτά;
Δυό τρία συμβάντα μου έχουν συμβεί μόνο όλα αυτά τα χρόνια και αυτά ήταν από ανθρώπους ΜΕ σκυλιά!
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
εγω εχω καταντησει τον τελευταιο μηνα να προσεχω ποτε θα βγω απ το διαμερισμα για να μη συναντηθω με γεινονες της πολυκατοικιας.
δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου , αλλα πολύ αμφιβαλω.
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Που να μας δείτε εμάς....ο μικρός στο τρικικλό του(ποδηλατακι)και την Μοίρα στο οδηγό και πάμε βόλτα, άλλοι μας κοιτάζουν και βλέπεις ένα γλυκό χαμόγελο, μανάδες προσπαθούν να εξαφανηστούν για να μην τους πλησιασει τα παιδια το σκυλί και το χειρώτερο όλων παιδακια να ουριαζουν θα μας φαει ο σκύλος μαμαααααα!!!!
Αυτή η χώρα δε θα αλλάξει ποτέ!!
Ο μικρός μου κοιτάει με το στόμα ανοιχτώ απορώντας γιατί φωνάζουν, η Μοιρα αδιάφωρη πλέον δίπλα στο πόδι απλά περπατάει!!
Αλλά το πιο ωραιο μου το έχει πει τελευταία μία κυρια με 2 λαμπραντορ κατα αυτή!
Τον μπέμπη τον έχει στο πάνω σπίτι μέσα εξώ μας βλέπει κάνει ένα γουβ..μου λεει καθαροαιμο ε,οχι λεω ημιαιμο
μοιάζει πολυ με καθαροαιμο
μπα λεω εχει διαφορες
ποια τα αυτια και του δικού μου το ένα ειναι τσακισμένο
αααα λεω
της μανας του ειναι κανονικα αλλα την εχω πισω την ημέρα γιατι είναι αγρια πολύ και την φερνω μπροστα το βράδυ είναι μαυρη!!
Αχα λεω χαμογελάω και προχωράω....λέω μετά στον ανδρα μου νομίζει ότι έχει λαμπραντορ μπραβο της!!!:rolleyes::rolleyes::LOL::LOL::ROFLMAO:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Bρε παιδιά εμένα γιατί δε μου συμβαίνουν όλα αυτά;
Δυό τρία συμβάντα μου έχουν συμβεί μόνο όλα αυτά τα χρόνια και αυτά ήταν από ανθρώπους ΜΕ σκυλιά!
Γιατί είσαι άντρας :)
Πριν μερικούς μήνες... περνάει κύριος μπροστά μου -μια απο τις πολλές φορές που συμβαίνουν παρόμοια-, τα κάνει το σκυλί, σηκώνεται και φεύγει , περνάω μετά απο λίγο με τον δικό μου , με τη σακούλα στο χέρι και με βλέπει ένας τύπος απο ένα μπαλκόνι και αρχίζει και μου τα χώνει... που τα φέρνετε εδώ και κοπρίζουν, που δε τα μαζεύετε, που αν πέσουν φόλες να μην απορείτε (!) και άλλα τέτοια όμορφα.Και μάλιστα.. όταν προσπάθησα να του πω με ηρεμία πως έχει δίκιο και πως δεν υπάρχει λόγος να τα λέει σε εμένα γιατί τα μαζεύω θεώρησε πως τον ειρωνεύομαι και νευρίασε περισσότερο... Με λίγα λόγια όπου -νομίζουν πως- τους παίρνει, εκεί τα λένε.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
ρε παιδιά ούτε εγω εχω συχνά τέτοιες "ενοχλήσεις". Απλά τρομάζουν. Γιατί τρομάζουν τόσο όμως δεν καταλαβαίνω; Μια κυρία 60+ στο πάρκο τις προάλλες ανέβηκε με τα πόδια στο παγκάκι..δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. Να πω ότι είχα κανένα κτήνος. Εντάξει μεσαίου μεγέθους προς μεγαλόσωμο το λες το σκυλί..Δηλαδή που να πέρναγα με κανέναν δανό. Θα έκαναν χαρακίρι;; Και έχουμε πήξει στο σκυλί στην περιοχή μου..Μας ψεκάζουν! :sick:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
ρε παιδιά ούτε εγω εχω συχνά τέτοιες "ενοχλήσεις". Απλά τρομάζουν. Γιατί τρομάζουν τόσο όμως δεν καταλαβαίνω; Μια κυρία 60+ στο πάρκο τις προάλλες ανέβηκε με τα πόδια στο παγκάκι..δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. Να πω ότι είχα κανένα κτήνος. Εντάξει μεσαίου μεγέθους προς μεγαλόσωμο το λες το σκυλί..Δηλαδή που να πέρναγα με κανέναν δανό. Θα έκαναν χαρακίρι;; Και έχουμε πήξει στο σκυλί στην περιοχή μου..Μας ψεκάζουν! :sick:
Εσύ έχεις όμως σκυλί που φέρνει σε φυλή-δολοφόνο και καραδοκεί να πιάσει τον ανυποψίαστο περαστικό απ'το λαρύγγι τη στιγμή που δεν το περιμένει!

Εγώ θα το ξαναπώ, όταν έβγαζα τα άλλα σκυλιά, που είναι με τους γονείς μου τώρα, με το μεγάλο (σε μέγεθος) άνοιγε ο δρόμος λες και κυκλοφορούσα με το Μωυσή. Άλογος φόβος και τρόμος αλλά τουλάχιστον δε μου μιλούσε κανείς. Μόνο αυτοί που αγαπούσαν τα σκυλιά και έρχονταν να το χαϊδέψουνε. Κι είναι το πιο αγαθό σκυλί που έχω γνωρίσει.

Αλλά έχουν δίκιο οι προλαλήσαντες για τη διαφορά άντρα-γυναίκας. Νομίζουν ότι είμαστε ευκολότερος στόχος να πουν τη μλκία τους. Έχω ρίξει μπινελίκια σε άτομα που τώρα, αφού καταλάβανε με τι έχουν να κάνουν, κάνουν μούγκα και εώς και δήθεν γλύκες στον Άρη. Και οι καυγάδες πέσανε επειδή με βρήκαν χαλαρή και δεν έριξα το βλέμμα "μισή κουβέντα and all hell breaks loose" - που εξασφαλίζει την ηρεμία μου στις βόλτες, και έχει σώσει κοσμάκη από το στοματάκι μου. Αν δεν είχα το σκυλί μαζί, πιθανόν κανα δυο που με έχουν φέρει στα όρια μου και απ'τα χεράκια μου.

Δυστυχώς, υπάρχουν φορές που αυτές οι αυστηρές (στην καλύτερη) και υπερβολικές (στη χειρότερη) αντιδράσεις είναι αναπόφευκτες για μας τις γυναίκες απέναντι στον/στην κάθε ένα/μία που στην ουσία νομίζει ότι μπορεί να μας επιβληθεί. Αν φέρναμε την αντιστοιχία στα σκυλιά, θα έλεγαν οι οπαδοί της έννοιας ότι πρόκειται παιχνίδι κυριαρχίας.

(Και μετά έχουμε να αντιμετωπίσουμε την ειρωνεία από μερίδα ανθρώπων, ότι είμαστε χμμμ.. frau, υστερικές κ άλλα τέτοια χαριτωμένα. Ξεκάθαρα προσπάθεια μείωσης προσωπικότητας και επιβολής κυριαρχίας όταν η straightforward μέθοδος δεν πιάνει. Χα. *shrubs shoulder*).

Εδώ δεν θα ξεχάσω που όταν είχα πρωτοπάρει τον Άρη, σε ένα παρκάκι, μπάρμπας μόνος σε παγκάκι άρχισε να μου λέει και τι το κουβαλάς το σκυλί, δε σε συναναστρέφεται κανείς και γι'αυτό έχεις το σκύλο γιατί είσαι αντικοινωνική και δε σε θέλει κανείς και τέτοια. Δε μιλάω δε μιλάω, συνεχίζει να μιλάει ακατάπαυστα και να μου λέει μαλακίες τέτοιες. Ανέβασα πίεση. Σόρρυ του λέω, αλλά εγώ βγάζω βόλτα το σκύλο μου πριν πάω να βγω να βρω το γκόμενό μου και τους φίλους μου, ενώ εσύ κάθεσαι σαν το κούτσουρο μόνος σου στο παγκάκι και πετάς χολή σε άγνωστους περαστικούς, ποιόν δεν τον θέλει άνθρωπος; Και τότε το βούλωσε επιτέλους.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
48
Νίκαια
Εδώ δεν θα ξεχάσω που όταν είχα πρωτοπάρει τον Άρη, σε ένα παρκάκι, μπάρμπας μόνος σε παγκάκι άρχισε να μου λέει και τι το κουβαλάς το σκυλί, δε σε συναναστρέφεται κανείς και γι'αυτό έχεις το σκύλο γιατί είσαι αντικοινωνική και δε σε θέλει κανείς και τέτοια. Δε μιλάω δε μιλάω, συνεχίζει να μιλάει ακατάπαυστα και να μου λέει μαλακίες τέτοιες. Ανέβασα πίεση. Σόρρυ του λέω, αλλά εγώ βγάζω βόλτα το σκύλο μου πριν πάω να βγω να βρω το γκόμενό μου και τους φίλους μου, ενώ εσύ κάθεσαι σαν το κούτσουρο μόνος σου στο παγκάκι και πετάς χολή σε άγνωστους περαστικούς, ποιόν δεν τον θέλει άνθρωπος; Και τότε το βούλωσε επιτέλους.
Ζωγράφισες!
 
  • Like
Reactions: Orilis




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εγώ παρ όλα αυτά, βρίσκω λάθος το να προσπαθούν να γίνουν οι γυναίκες άνδρες...
Το κάθε φύλο με τον τρόπο του! Είναι πολύ καλύτερο και αισθητικά και από άποψη αποτελέσματος!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.581
7.018
οτι η θείτσα τώρα ξέρει τι σκυλί έχω μαζί μου..και το αναγνωρίζει ως σκυλί δολοφόνο..κι έπειτα..της πήρα και ροζ στηθόλουρο για να είναι πιο χαριτωμένη :unsure:
Καλά, δε σου πα ότι θα σου πει κ τη ράτσα ονομαστικά, είναι μαζί με διάφορα στη συνωμοταξία σκυλιά-δολοφόνοι! Καλά βέβαια μπορεί να ναι κι απ'αυτές που ότι κινείται σε 4 πόδια και είναι πάνω από 7 κιλά τρέχουμε.

Εγώ παρ όλα αυτά, βρίσκω λάθος το να προσπαθούν να γίνουν οι γυναίκες άνδρες...
Το κάθε φύλο με τον τρόπο του! Είναι πολύ καλύτερο και αισθητικά και από άποψη αποτελέσματος!
Με στεναχωρεί από κάποιον σαν εσένα, που τον εκτιμώ, να εκλαμβάνει την αντίδραση στο παράλογο, έναντι του σκύβω το κεφάλι και προχωράω, ως προσπάθεια "να γίνουν οι γυναίκες άντρες"... Όπως και οι γενικεύσεις. Δεν έχει κάθε φύλο τον τρόπο του. Έχει κάθε άνθρωπος τον τρόπο του. Εξάλλου και βιολογικά, υπάρχουν γυναίκες με μπόλικη τεστοστερόνη και είναι μια χαρά γυναίκες, όπως και άντρες με λιγότερη και είναι μια χαρά άντρες..
 




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Με στεναχωρεί από κάποιον σαν εσένα, που τον εκτιμώ, να εκλαμβάνει την αντίδραση στο παράλογο, έναντι του σκύβω το κεφάλι και προχωράω, ως προσπάθεια "να γίνουν οι γυναίκες άντρες"... Όπως και οι γενικεύσεις. Δεν έχει κάθε φύλο τον τρόπο του. Έχει κάθε άνθρωπος τον τρόπο του. Εξάλλου και βιολογικά, υπάρχουν γυναίκες με μπόλικη τεστοστερόνη και είναι μια χαρά γυναίκες, όπως και άντρες με λιγότερη και είναι μια χαρά άντρες..
Παρεξήγησες το νόημα αυτών που ήθελα να επισημάνω αγαπητή φίλη!
Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι έχει (και πρέπει να έχει) κάθε φύλο τον τρόπο του...
Τότε τα καταφέρνει σαφώς καλύτερα! Οι απομιμήσεις, είτε απ την μια μεριά είτε απ την άλλη, παραμένουν απομιμησεις, είναι αναγκαστικα εκ τοις πράγμασι υπερβολικές και εν τέλει δεν έχουν αποτέλεσμα!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
δεν ξερω αν οφειλεται αυτό το πραγμα σε κυριαρχια και οτι προσπαθουν να επιβληθουν
απλώς πιστευουν πως οι γυναικες πρεπει να γεννοβολήσουν και μετα να αφοσιωθούν στην ανατροφή των παιδιών. Για αυτο λυσσανε περισσοτερο όταν βλεπουν γυναικα να ασχολειται με σκυλο: σπαταλαει το χρονο της,ασε που οι τριχες και οι αρρωστιες θα κανουν κακό στα μωρα!!!
και οι σκυλομάνες δεν ακουνε τιποτα συγκριτικά με τις γατομάνες.

αισθητικά συμφωνώ οτι ειναι ασχημο το αντριλίκι , ειτε προερχεται από γυναικα ειτε αντρα ειτε οποιονδηποτε αλλο. τετοιους τροπους τους εχουν συνηθίσει , για αυτο και φερνουν αποτελεσμα.Το να μενεις ηρεμος ειναι το καλύτερο αλλα απο καποιο σημειο και μετα δεν αντεχεις.
''τι εβγαλες τον σκυλο εξω να χεσει; ντροπή-εισαι και κοριτσι!!'' , ''παρτε τα σκυλια από δω γιατι θα σας πιασω απ τα μαλλια....''
στην πρωτη περιπτωση η κυρια πηρε απλώς χαμόγελο , στην δευτερη ο παππους τα ακουσε και του αξιζαν.
πλεον απλώς αποφευγω την πολυκοσμια και ετσι συμπεριφερομαι και εγω κοσμια.καθομαι και στο διαδυκτυο για να εκτονώσω τα νευρα μου ή το πειραχτηρι μεσα μου και ειμαι κομπλέ:D

και ως προς τους τροπους του καθε φυλου ας δουμε λιγο τα σκυλια μας.
δεν ειναι ολες οι σκυλες ηπιες γλυκιες ή μαλαγανες ουτε και ειναι ολοι οι σκυλοι δυναμικοι , ευθείς ή τραμπουκοι. αν ενα αρσενικό σκυλί ειναι παντα παντα ηρεμο, ζητιανευει χαδια,προσοχή κλπ δεν θα το θεωρουσα απομιμηση κανενός. ομοιως και για το αντιστοιχο θηλυκό σκυλί. στο κατω κατω τα σκυλια μας μαλλον δεν εχουν καν ταυτοτητα φυλου και εχουν και το κεφαλι τους ηρεμο.
 
  • Like
Reactions: Orilis


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Θα τα βάλουμε όλα σε κουτάκια δηλαδή. Ο "αντρικός" και ο "γυναικείος" τρόπος. Δεν είναι δηλαδή στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Δεν υπάρχουν άνθρωποι ήρεμοι και συζητήσιμοι καθώς και άνθρωποι με στόμα βόθρο. Έχει να κάνει με το DNA ας πούμε..οκ πάσο.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εχει να κανει με το φύλο, με το σκυλι αλλα κ με τον τροπο του καθε "φυλου" , εγω φωνες, κραξιματα, μπινελίκια κλπ δεν ειχα ποτε, απτην μια δεν εδωσα ποτε μου κανενα δικαιωμα, (μιλαμε για Αθηνα παντα, εδω δεν υπαρχει ψυχη) γιατι στην γειτονια με βλεπουν παντα με την σακούλα στο χερι, οτι δεν της επιτρέπω να γαυγιζει ανεξέλεγκτα κ χωρις λογο, δεν της επιτρεπω να πλησιαζει παρκαρισμενα αυτοκινητα -ψαχνει για γατες- αλλά κ στον δρομο που περπαταμε βλεπουν οτι οποτε παμε να περασουμε αναμεσα τους την μαζευω ή την αλλαζω πλευρο να μην έρθει καν κοντα τους...εχουμε τυχει σε στραβοκοιταγματα ή αντιδρασεις φοβου εε εκει τους στραβοκοιταω κ γω κ δεν βγαζουν κιχ, κ τι να μου πουν αλλωστε? Δεν καταλαβαινω...Απο κει κ περα εαν τολμουσε ποτε καποιος να πει κατι θα γινοταν της π.....ας ναι, απτην στιγμη που μαι ενταξει απεναντι σε ολους δεν δεχομαι ουτε να πληρωσω τα σπασμενα αλλωνων ουτε να γινω παραληπτρια εγω κ η Ηρα αναιτιου φοβου (φοβο τον οποιο δεν δημιουργησαμε εμεις δλδ)...οπως έχουν ολοι αυτοι το δικαιωμα να κυκλοφορουν ελεύθερα χωρις να τους ενοχλουν ετσι ημαστε κ μεις...οτιδηποτε αλλο δεν ειναι αποδεκτο απο μεριας μου!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη