Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
προχτές ταξίδευα σε πλοιο με μια φίλη. Ήταν ενα μικρόσωμο σκυλι που καθόταν διπλα μας (με την ιδιοκτητρια του στο κατάστρωμα).... το χαϊδευα, επαιζα, όλα οκ.... ήρθαν 3 πιτσιρικια. Τα 2 ηθελαν επιμονα να το χαιδεψουν και το κοριτσακι μαλιστα θεωρησε αστείο να βάλει το δάχτυλο του στη μυτη του σκυλου.... Μια φορά ο σκύλος το ανεχτηκε... δευτερη ναι. Την τρίτη όμως χωρις να κάνει κινηση προς τα μπροστά γαύγισε ξαφνικά για να διώξει το παιδι. Η μάνα των παιδιών ανακατευε τον καφέ της και τότε μόνο "ξυπνησε". Αλλά παρόλα αυτά, συνεχισε μετά να αφηνει τα παιδια στο σκυλι. Εκείνο το κακομοιρο γρύλλιζε και φτάσαμε εμεις οι αγνωστοι στο σκυλι, να διώχνουμε τα παιδια. Το σκυλι ήρθε και "κουρνιασε" στα πόδια μας μόνο και μόνο για να βρει ασφάλεια. Πόσο δύσκολο είναι πια να καταλάβουν ότι τα σκυλια δεν ειναι λουτρινα αρκουδάκια που πρέπει να κάνουν κάθε κέφι του κάθε πιτσιρικιου?
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@ghelly Ακριβώς η ίδια περίπτωση με το άλλο θέμα που συζητάμε με το ροτβαιλερ απλά διαφορετική αντίδραση σκύλου λόγο διαφορετικής φυλής. Μήπως αυτό το μήνυμα θα έπρεπε να το ποσταρεις στο άλλο θέμα; :)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
@ghelly Ακριβώς η ίδια περίπτωση με το άλλο θέμα που συζητάμε με το ροτβαιλερ απλά διαφορετική αντίδραση σκύλου λόγο διαφορετικής φυλής. Μήπως αυτό το μήνυμα θα έπρεπε να το ποσταρεις στο άλλο θέμα; :)
Κι εμένα αυτό μου θύμισε. Και να ρωτήσω και κατι... Η ιδιοκτήτρια τι έκανε; Κοίταγε;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
@ghelly Ακριβώς η ίδια περίπτωση με το άλλο θέμα που συζητάμε με το ροτβαιλερ απλά διαφορετική αντίδραση σκύλου λόγο διαφορετικής φυλής. Μήπως αυτό το μήνυμα θα έπρεπε να το ποσταρεις στο άλλο θέμα; :)
Ναι το ξερω απλά δεν ήθελα για να μην "αποπροσανατολιστεί" το εκει θέμα. Η αντίδραση επι της ουσίας ήταν ιδια, απλά το "δικο μας" σκυλι ήταν σε λουρί και δεν ειχε δυνατότητα εντονότερης διορθωσης.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κι εμένα αυτό μου θύμισε. Και να ρωτήσω και κατι... Η ιδιοκτήτρια τι έκανε; Κοίταγε;
Η ιδιοκτητρια ειχα ήδη προσέξει ότι ζόριζε το σκυλι.... δλδ το σκυλι δεν ηρεμουσε μαζί της, παρεμενε τσιτωμένο σε κάθε ερεθισμα. Μου εκανε τρελή εντύπωση πως όταν ήρθε σε εμας το σκυλι, ως και ανασκελα ηταν για χαδια στην κοιλιά, ενώ στην ιδιοκτητρια ουτε σε "κατσε" δεν εμενε.
Με τα παιδιά η ιδιοκτητρια εκανε την μακακια να κρατησει ακινητο το κεφαλι του σκυλιου για να χαϊδεψουν πλάτη... (αυτό το κεφαλοκλείδωμα δεν προηγήθηκε του ανωτερω περιστατικου, αλλά ακολουθησε... δεν ηταν δλδ ήδη εκνευρισμένο το σκυλι από τετοιο χειρισμό). Όπως καταλαβαίνεις ήταν και αυτή της αποψης ότι το σκυλι ΠΡΕΠΕΙ να ανέχεται τα πάντα.
 
  • Like
Reactions: vas


D

Deleted member 14614

Guest
Μου θυμίζεις που έρχεται ένα παιδάκι, αρχίζει να χαϊδεύει τον δικό μου και μετά από λίγη ώρα σκάει ο πατέρας και ρωτάει: "Μπορεί να χαϊδέψει τον σκύλο σου ο γιος μου? Δεν δαγκώνει, ε?". Και μάλιστα, ξαφνικά το παιδί παίρνει αγκαλιά τον Σπίθα κι έχω παγώσει αρχικά, γιατί λέω ότι λογικά θα πηδήξει στον αέρα ο δικός μου για να ''ξεφορτωθεί'' το παιδί. Ο καημένος, όμως, απλά καθόταν στωικά και περίμενε να τελειώσει το... ''μαρτύριο''! Πολύ γλυκό το παιδάκι, ο πατέρας όφειλε να θέσει κάποια όρια. Γιατί αν ένα άλλο σκυλί ήταν πιο ιδιότροπο, το παιδί θα είχε μια αρνητική εμπειρία και ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να οδηγήσει.
 
  • Like
Reactions: dnassib


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Παιδια μηπως απο εδω και περα πρεπει να εξηγητε στους γονεις [καλοπροαιρετα παντα] πως πρεπει να προσεχουν; Τυχαινει και πεφτουν σε "καλα" σκυλια την πρωτη φορα και μετα νομιζουν οτι ειναι ολα το ιδιο. Το ξερω οτι δεν ειναι δικη σας/μας ευθυνη αλλα το λεω γιατι αν γινει μια στραβη το σκυλι θα την πληρωσει...
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Δε θυμάμαι αν το εχω γράψει... Σε καποια πρωινή βόλτα πετύχαμε παιδάκι που πήγαινε με τη μαμά του βόλτα/σχολείο (δε ξερω), το πιτσιρίκι ενθουσιάζεται με το σκύλο και παει να μας πλησιάσει, ενώ στην αρχή η μαμά ήταν θετική, όταν έφτασε το παιδί σε μια απόσταση το έπιασε και του λέει "όχι πιο κοντά, ειναι μεγάλος και μπορεί να σε κανει μαμ"
 




vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Μεγάλος και...μαύρος, δεν συμπλήρωσε;
Χαχαχ όχι... Το οτι το "μαύρος" ειναι πρόβλημα το κατάλαβα όταν ήταν ακόμη κουτάβι(6-7 μηνών) και με το που μας έβλεπαν τα πιτσιρίκια τσιριζαν και σκόρπιζαν, καποια στιγμή μας πλησίασαν κανα-δυο που είχαν κι εκείνα σκυλιά και δε φοβόντουσαν και όταν ρώτησα γιατι τέτοιος πανικός μου είπαν "γιατι ειναι λύκος και ειναι και μαύρος" :D:LOL:
 
  • Like
Reactions: Orilis and mareco


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δε θυμάμαι αν το εχω γράψει... Σε καποια πρωινή βόλτα πετύχαμε παιδάκι που πήγαινε με τη μαμά του βόλτα/σχολείο (δε ξερω), το πιτσιρίκι ενθουσιάζεται με το σκύλο και παει να μας πλησιάσει, ενώ στην αρχή η μαμά ήταν θετική, όταν έφτασε το παιδί σε μια απόσταση το έπιασε και του λέει "όχι πιο κοντά, ειναι μεγάλος και μπορεί να σε κανει μαμ"
Χτεσινη ατάκα μάνας σε παιδι...."κοιτα το σκυλάκι... θα σε φάει".
Εμείς ειμαστε μαύροι βεβαια αλλα όχι μεγάλοι... ο φόβος ωστόσο παραμένει. Από την αλλη δεν μπορώ να πω ότι θα της ελεγα της μάνας "μα τι λέτε, αφηστε να πλησιάσει, δεν θα του κάνει κατι το σκυλι μου"....προτιμώ να μένουν αλάργα
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel




Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Αυτο με τα παιδια που ξεφευγουν απο την επιβλεψη των γονιων ειναι μεγαλο θεμα..
Το εχω ξαναπει ισωςς,σε βολτα μας στο παρκο,εχει τυχει αρκετες φορες να ερχονται ολο ενθουσιασμο προς στο Ροκυ,πιτσιρικια οχι πανω απο 4-5 χρονων,φωναζοντας,και κουνοντας τα χερια τους,λεγοντας,να τον χαιδεψουμεεε;; δαγκωνει;;;; και πριν προλαβω να απαντησω να πεφτουν πανω του....τον μαζευω πιο κοντα μου για να αποφυγω καποια τυχον δυσαρεστη συμπεριφορα του Ροκυ,ευτυχως μεχρι στιγμης δεν εχουμε θεμα,ομως τους εξηγουσα οτι ποτέ δεν πλησιαζουμε με φορα και με χειρονομιες εναν σκυλο...καποιο μια φορα πηγε να του τραβηξει την ουρα,κι ο Ροκυ εκανε αποτομη κινηση προς τα πισω να δει ποιος την τραβαει...
Κι οσο προσπαθω να εξηγω στα παιδακια τι ΔΕΝ πρεπει να κανουμε στο σκυλο ενω συγχρονως κραταω μαζεμενο το λουρι και τον εχω διπλα μου,οι γονεις ειναι αφαντοι!!!!!!
Δλδ ειναι τρομερο αυτο,να αφηνουν τα παιδια ετσι ανεξελενκτα....τι παει να πει ειναι σε παρκο ή οχι...οφειλουν να εχουν τη προσοχη τους στα παιδια τους...
Κι αν συμβει κατι,φταιει ο καθε σκυλος και ο καθε ιδιοκτητης...
Δεν εχουμε καμμια παιδεια δυστυχως..
 




Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Χτεσινη ατάκα μάνας σε παιδι...."κοιτα το σκυλάκι... θα σε φάει".
Εμείς ειμαστε μαύροι βεβαια αλλα όχι μεγάλοι... ο φόβος ωστόσο παραμένει. Από την αλλη δεν μπορώ να πω ότι θα της ελεγα της μάνας "μα τι λέτε, αφηστε να πλησιάσει, δεν θα του κάνει κατι το σκυλι μου"....προτιμώ να μένουν αλάργα
να θεωρείς τον εαυτό σου σούπερ τυχερό που δεν το βλέπουν σα λούτρινο να έρχονται ανά τρία βήματα να σε ζαλιζουν
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δεν ποΛυκολλαει στο συγκεκριμένο θέμα αφού δεν ήταν σε βόλτα με τον Ερμή, αλλά σίγουρα ήταν ενόχληση για να μην πω απογοήτευση.

Το πρωί καθώς περναγα με το αμάξι από έναν δρόμο, ακούω γατισιο κλάμα. Σταματάω και σκέφτομαι πως πάλι θα βρω γατάκια παρατημενα (δεν το ήθελα με τίποτα αφού τα τελευταία που βρήκα δεν είχαν και την καλύτερη κατάληξη )
Το κλάμα το άκουγα μέσα από έναν κάδο ανακύκλωσης με κλειστό το καπάκι. Ανοίγω και ακολουθεί αυτο:

Δίπλα είχε αποθήκες μια μαντρα και από τον δρόμο πέρναγε κόσμος. Δυστυχώς κανένας δεν ασχολήθηκε. Από μια μαντρα είχαν βγει οι εργάτες και με κοιτάζει καιοόταν το γατάκι βγήκε από τον κάδο, μπήκαν μέσα με μια απογοήτευση στο πρόσωπο τους.
Κρίμα.

Υ. Γ: το γατάκι μάλλον ακόμα τρέχει.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
να θεωρείς τον εαυτό σου σούπερ τυχερό που δεν το βλέπουν σα λούτρινο να έρχονται ανά τρία βήματα να σε ζαλιζουν
αλήθεια? σαν τι το είχε δει μια ηλιθια που ήρθε από πισω μου εν κινησει και αρπαξε τη σελιν αγκαλιά απροειδοποιητα?
Περισσότερες τσιριδες "αχου κοιτα ενα μικρο σκυλάκι" πιάνουμε εμεις από τα golden o_O
 
  • Like
Reactions: Gaara


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
αλήθεια? σαν τι το είχε δει μια ηλιθια που ήρθε από πισω μου εν κινησει και αρπαξε τη σελιν αγκαλιά απροειδοποιητα?
Περισσότερες τσιριδες "αχου κοιτα ενα μικρο σκυλάκι" πιάνουμε εμεις από τα golden o_O

με μία μικρή διαφορά. αν το τερριέ δει από τα 10 μέτρα κάποιον να του έρχεται λογικά θα κάτσει αδιάφορο.. το γκόλντεν θα σου βγάλει το χέρι να τρέξει προς το άτομο να χαριεντιστεί... #καμία_ελπίδα :p
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη