Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Το κλασσικο που θα ρωτησουν ανεξαρτητου ηλικιας ειναι αν δαγκωνει.Αυτο που πραγματικα με εκνευριζει ειναι οταν βλεπω κατι ηλιθιες να κανουν στην ακρη ή να αλλαζουν πεζοδρομιο μη τις φαει το 5,5 κιλα σκυλι μου.ΕΛΕΟΣ!Ειναι μια στην πολυκατοικια(γκομενα ενοικου) που οποτε το βλεπει βαζει μπροστα το δικο της και αρχιζει τα "ααααα" και περιμενει ποτε θα περασει το αιμοβορικο για να προχωρησει:mad:.
Επισης με εχουν ρωτησει(τη μια φορα μια groomer!!!) αν θελω να το ζευγαρωσω....και απανταω πολυ ευγενικα οτι δε σκοπευω.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ελα καλε, εγώ το διασκεδάζω αν δω να φοβόνται, γιατι συνήθως οι αντιδράσεις ειναι "ααααααααααα δεςςςςςς μωλεεεεεεεεεεε, τι γλυκουλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι" και συνοδεύεται με εντελώς άτσαλες προσπάθειες χαϊδεματος ή αγκαλιας. Αν δε είναι και πιτσιρικι που εφορμά, τότε μου γυρίζει το μάτι και τους λέω ότι δαγκώνει ακόμα το κουτάβι...
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Το καλό με τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι ότι κανένας δεν σε πλησιάζει, ούτε σκυλί ούτε άνθρωπος. Με την Λούση ( 13 κιλά κόκερ) καθημερινά κάποιος θα βρεθεί να με πρήξει, με την Μέλι ( 30 κιλά τότε ποιμενικό) άλλαζαν πεζοδρόμια και αν τους ξέφευγε καμιά κουβέντα μετά τα μασούσαν και άρχιζαν τις καλημέρες.
Το αστείο είναι ότι η Μέλι είναι χαζοκούταβο ακόμα κ τώρα, έτσι και την μιλήσεις με ανοιχτά πόδια περιμένει χάδια, ενώ η Λούση είναι επιφυλακτική με τους ξένους κ δεν πλησιάζετε εύκολα.
 




maria-ioli

Well-Known Member
20 Απριλίου 2012
56
1
ααα καλά τι ακούω με την Ιόλη(μαλτεζάκι)δεν λέγεται..λίγα απ τα θεικότερα όλων..
1ον κοπελιά γιατί είναι τόσο άσπρο με τι το πλένεις??(με χλωρίνη....)
2ον αααα αυτά τα σκυλιά είναι χαζά!!(συγνώμη δεν το έβαλα να λύσει το μεσανατολικό)
3ον καλέ γαυγίζει το σκυλί σου?(ναι αμέ στο τσακίρ κέφι τιτιβίζει κιόλας)
4ον τι τρώει??(τον αμπάκουλο)
5ον και θεικότερο όλων δεσποινίς άμα το κουρέψεις μπορείς να μου δώσεις το μαλλί??΄(κάγκελο εγώ)
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Δεν έχω να πω πολλά απλά .... ζευγάρι με αρσενικό Yorkshireοειδές.... ατάκα άντρα ενώ δείχνει τη Νεφέλη (4,5 μηνών).... "Ρε μπούμπι....... έλα να γαμ...σεις ρεεεεεεεεε!!!!"

Δεν γράφω περισσότερα γιατί μου έπασε το ανεύρησμα εκείνη τη στιγμή και προσπαθώ να συνέλθω!
 


xri_ni

Well-Known Member
30 Μαϊου 2011
57
0
35
Αθήνα
Δεν έχω να πω πολλά απλά .... ζευγάρι με αρσενικό Yorkshireοειδές.... ατάκα άντρα ενώ δείχνει τη Νεφέλη (4,5 μηνών).... "Ρε μπούμπι....... έλα να γαμ...σεις ρεεεεεεεεε!!!!"
Λολ;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προχτές στη σκυλοσυνάντηση μας σταμάτησε μια και τρέχει στη Λιζα (ροτβάιλερ) και να χτυπιέται τι καλό σκυλί που είσαι εσύ, τι γλυκό κλπ
Όταν είδε τη Σελιν "αααααα εσύ εισαι κακιασμένο σκυλάκι, πολύ κακό" και δεν την είχε καν πειράξει. Μόνο χαρές της εκανε της μ@@@λακισμένης.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Παιδια είμαι τόσο εκνευρισμένοι που δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι το σκηνικό που έγινε χτες.....

Περνάμε μπροστά από ένα σπίτι χωρίς αυλόπορτα και με μάντρα από θάμνους. Την ώρα που περνάγαμε από μπροστά έβγαινε ένας παππούς και η μικρή έκανε τις κλασσικές χαρές για να πάει... φυσικά δεν την άφησα αφενός γιατί θα έπρεπε να μπει στο σπίτι και αφετέρου γιατί μπορεί και να μην ήθελε να τη συναναστραφεί αυτός.

Και ενώ βλέπει ότι τη συγκρατώ, κοπανάει τη μαγγούρα στα φυτά που έχει για φράχτη μάλλον με σκοπό να την τρομάξει αλλά κάποια εκατοστά από το σκυλί.

Γυρίζω τον κοιτάω με ύφος πας καλά.... και συνεχίζω ρίχνοντας νερό στο κρασί μου (λόγο ηλικίας περισσότερο).

Και με το που γυρίζω πλάτη ακούω να μου λέει:
"Έχεις κανένα πρόβλημα????"
"Ορίστε?"
"Τι με κοιτάς, έχεις κανένα πρόβλημα με αυτό που έκανα????"
"Εάν το κάνατε για το σκύλο ναι έχω!"
και ξεκινάει....
"Σιγά το σκύλο, και δε πας να κάνεις κανένα παιδί μωρή που το έχεις και το ταίζεις...."
και άλλα που ούτε να τα σκέφτομαι δεν θέλω..... και όλα αυτά φυσικά φεύγοντας και αφήνοντάς με μαλάκα με την επίθεση.

Πω,πωπωωωω...δεν βγαίνω εύκολα εκτός εαυτού, αλλά ξέχασα και και τους τρόπους μου και τους πληθυντικούς και τα πάντα....

Δεν με ενόχλησε που το έκανε γιατί κράταγα σκύλο, δεν με ενόχλησε γιατί μου την είπε, δενμε ενόχλησε τίποτα άλλο παρά το κατισνίστικο αυτό σκηνικό που κάνουν μόνο οι γυναικούλες του χειρίστου είδους, το σχόλιο δηλαδή που έχει φαρμάκι και προορίζεται να πληγώσει όσο πιο πολύ μπορεί....

Θα μπορούσα να είμαι μία γυναίκα που όντως δεν μπορεί π.χ. να κάνει παιδιά.... πως τολμάς και ξεστομίζεις κάτι τόσο προσωπικό σε κάποιον που στην τελική όχι μόνο δε σε ενόχλησε αλλά προσπαθησε όσο θεωρούσε δυνατό να σκεφτεί να μη σε ενοχλήσει????
Πες μου ότι χέζει, πες μου ό,τι θες μη το γυρνάς στο προσωπικό ρε πούστη μου......

Φτάσαμε στο σημείο να πρέπει να δίνουμε λογαριασμό όχι μόνο γιατί έχουμε σκύλο, αλλά και για την οικογενειακή μας κατάσταση!!!

Αει και σιχτήρ πιααααα!!! :mad:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ κάποτε, σε γιαγιά που σήκωσε στον αέρα την μαγκούρα, γιατί δεν είχε ακόμη οπτική επαφή μαζί μου, παρά μόνο με τον σκύλο μου, όταν στο επόμενο βήμα που έσκασα μύτη κι εγώ, την κοίταξα με αντίστοιχο φαντάζομαι με το δικό σου βλέμα και την ενημέρωσα ήρεμα και όμορφα, ότι αν της περάσει από το μυαλό, η επόμενη κίνηση θα είναι η μαγκούρα στην δική της κεφάλα, έληξε το συμβάν εκεί αναίμακτα.

Αλλά...ναι...είναι να σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...την κοίταξα με αντίστοιχο φαντάζομαι με το δικό σου βλέμα και την ενημέρωσα ήρεμα και όμορφα, ότι αν της περάσει από το μυαλό, η επόμενη κίνηση θα είναι η μαγκούρα στην δική της κεφάλα, έληξε το συμβάν εκεί αναίμακτα...
Κατά καιρούς, το ρητό αυτό έχει λεχθεί (με, επίσης, άριστα αποτελέσματα!;)) και για άλλο σημείο του σώματος του "ενδιαφερομένου"... και, μάλιστα, η μαγκούρα προσφέρεται γι' αυτό (λόγω του μορφοτύπου της!)...:cool:
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Χρυσούλα μην το ψάχνεις, τώρα που έσφιξαν οι ζέστες θα ακούσουμε και άλλα...Πολλοί κακεντρεχείς εκεί έξω...
 


elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Εμείς με το Σιράκι δεν έχουμε τόσα θέματα όσο με τον αδέσποτο που μένει έξω από την πολυκατοικία μου και κάποιοι τον "σπιτώσανε".
Ξέρει τη Σίρα από μωρό και θεωρεί τον εαυτό του προστάτη της.Είναι πολύ καλός σκύλος και τον αγαπαω πολύ αλλά αυτή η τάση προστασίας του μας δημιουργεί κάποια θέματα αφού προσπαθεί να καθαρίσει την περίμετρο όταν πάμε βόλτα και γαβγίζει σε όποιον μας κοντοζυγώνει.
Δεν δαγκώνει ποτέ κανέναν κ έχω δει πολλούς "μάγκες".Απ τη μία χεζονται πάνω τους κ απ την άλλη μου κάνουν σκηνικά του τύπου "μάζεψέ το μην το αρχίσω στις κλωτσιές" και τέτοια.
Βασικά έχω βρεθεί σε άπειρους διαπληκτισμούς γι αυτον το σκύλο αλλά απ την άλλη και τι να κάνω.
Εχει προσφέρει πολλά στο σκυλί μου και του εχει δώσει σωστές βάσεις και τρόπους επικοινωνίας με άλλα σκυλιά καθώς και την έχει προστατέψει από άγνωστα αδέσποτα που της γρύλλισαν με αποτέλεσμα να του την πέσουν 4 σκυλιά ταυτόχρονα.
Οχι από τη Σίρα δεν έχω θέμα εκτος του ότι τους λέω να μην τη χαιδεύουν στο κεφάλι και το κάνουν (κ μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι),ή με ρώτησαν αν είναι "λάσυ"(?!) η τη χαιδευουν με τα παπουτσια και μου λένε "τι δηλαδη τωρα θα την κάνεις μπάνιο";!
Ακους πολλα και διαφορα στη βολτα αλλα και τι να κανεις...
Τα μικρα παιδακια εχουν την περισσοτερη πλακα παντως..
 




elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Μα φυσικα και οχι!Και τους λεω οχι με τα παπουτσια και την παιρνω και μου λενε "γιατι που κυλιεται κατω δεν ειναι βρομια;!" κ γελανε σαν τους χαζους!Εχε χαρη που αυτο μου το κανανε την πρωτομαγια και μολις ειχα τσακωθει μ ενα φιλο μου γιατι εξαιτιας του την επεσε ενα μικρο στη Σιρα και δεν ειχα ορεξη για δευτερο γυρο!
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Για τους παππούδες που ξεκινάνε τα πάρε το βρωμόσκυλο από εδώ η απάντηση είναι μία
" Παππού μην εκνευρίζεσαι, θα ανεβάσεις πίεση. Τα χάπια σου τα πήρες? "
Φουντώνουν κοκκινίζουν, σκύβουν το κεφάλι και φεύγουν μουρμουρίζοντας. Αν συνεχίσουν τους προτείνω να τους φέρω πιεσόμετρο, εκεί δεν την παλεύουν με τίποτα και φεύγουν. Θυμούνται μάλλον ότι δεν είναι πλέον παλικαράκια και δεν τους παίρνει για πολλά πολλά.
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Αυτο δεν ισχύει που λες..μια χαρα πλησιάζουν κ σκυλια κ άνθρωποι...τα σκυλια άντε... Οκ! Ο μαλάκας όμως είναι ανίκητος!!!
Στην γειτονιά μου είναι τέτοιοι που ακόμα και όταν πήγα την Μέλι στο χωριό μόλις με έβλεπαν έπαιρναν τα κανισάκια αγκαλιά μην τυχόν έρχεται από πίσω μου το θηρίο! Οι μαλάκες δε, ένας καλός μου είχε τύχει όλο κι όλο με την μεγάλη, τον καβγά τον έκανε από απόσταση. Ίσως να φταίει η γυαλάδα στο μάτι μου, τι να πω..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θα μπορούσα να είμαι μία γυναίκα που όντως δεν μπορεί π.χ. να κάνει παιδιά.... πως τολμάς και ξεστομίζεις κάτι τόσο προσωπικό σε κάποιον που στην τελική όχι μόνο δε σε ενόχλησε αλλά προσπαθησε όσο θεωρούσε δυνατό να σκεφτεί να μη σε ενοχλήσει????
Πες μου ότι χέζει, πες μου ό,τι θες μη το γυρνάς στο προσωπικό ρε πούστη μου......

Φτάσαμε στο σημείο να πρέπει να δίνουμε λογαριασμό όχι μόνο γιατί έχουμε σκύλο, αλλά και για την οικογενειακή μας κατάσταση!!!

Αει και σιχτήρ πιααααα!!! :mad:
Έχεις απόλυτο δίκιο..Αλλά είναι ψιλά γράμματα για κάτι τέτοια υποκείμενα το σκεπτικό σου δυστυχώς!

Εμένα προχθές ένας γέρος καλοσυνάτος όπως στην δική σου περίπτωση είπε στον Τζιμάκο ουστ βρωμόσκυλο χωρίς λόγο...Αλλά δεν χρειάστηκε να πω τίποτα εγώ , του απάντησε καταλλήλως το καμάρι μου...
 




Status
Κλειδωμένο θέμα