Ενοχλήσεις στη βόλτα;


Status
Κλειδωμένο θέμα

mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Μολις γυρισαμε απο την βολτα μας στο παρκακι που παμε . Σημερα λοιπον εμαθα το εξης : Ολοι εμεις που εχουμε σκυλια θα παθουμε καρκινο , μου το ειπε μια κυριουλα γυρω στα 80 που το εχει περασει αυτο και γιατρευτικε μολις εδιωξε το σκυλι του εγγονου της . Ξερει κανεις αν υπαρχει εμβολιο;
 
Last edited:




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μολις γυρισαμε απο την βολτα μας στο παρκακι που παμε . Σημερα λοιπον εμαθα το εξης : Ολοι εμεις που εχουμε σκυλια θα παθουμε καρκινο , μου το ειπε μια κυριουλα γυρω στα 80 που το εχει περασει αυτο και γιατρευτικε μολις εδιωξε το κυλι του εγονου της . Ξερει κανεις αν υπαρχει εμβολιο;
για τη γεροντικη άνοια??? μπααααααα...
Κυκλοφορουν αναμεσα μας....
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Κατι θα ξερει η κυριουλα για να το λεει . Μιλαει η εμπειρια αλωστε . Εγω παντως της εξηγησα οτι την παχαινω για το Πασχα . Η απορια στο βλεμα της ηταν χαρακτηριστηκη και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο ...
 




mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Η πλακα ειναι οτι σην αρχη ηρθαν (δυο ηταν οι γιαγιαδες η μια κουφη) για να μου πουν να προσεχω για φολες γιατι αυτες ειναι στον συλλογο(; ) και οτι τους το ειπε ο Κωστας(; ). Οι συμβουλες συνεχιστηκαν με το οτι παιζουν παιδακια εκει και τα σκυλια εχουν αρωστιες(; ) συνεχισαμε οτι καλυτερο παρκο ειναι το Αλσος Νεας Σμυρνης και φτασαμε στον καρκινο που προκαλουν τα σκυλια. Μπορω να πω οτι αποκομησα πολλα .
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η πλακα ειναι οτι σην αρχη ηρθαν (δυο ηταν οι γιαγιαδες η μια κουφη) για να μου πουν να προσεχω για φολες γιατι αυτες ειναι στον συλλογο(; ) [στο συλλογο κατεστραμμένων εγκεφάλων] και οτι τους το ειπε ο Κωστας(; ) [χρυσο παιδι ο Κώστας... από τα λιγα]. Οι συμβουλες συνεχιστηκαν με το οτι παιζουν παιδακια εκει και τα σκυλια εχουν αρωστιες(; ) [τι? δεν το ηξερες??? αλλά εμεις που δεν εχουμε αρρώστιες δεν κολλάμε. εχουμε ανοσία] συνεχισαμε οτι καλυτερο παρκο ειναι το Αλσος Νεας Σμυρνης [διαφωνώ... για τους Αθηναίους καλύτερο ειναι το Σειχ Σου.. οσο μακρυτερα τοσο καλυτερα]και φτασαμε στον καρκινο που προκαλουν τα σκυλια [η παγκοσμια κοινότητα ιατρικης δηλώνει συγκλονισμένη από την ανακάλυψη] . Μπορω να πω οτι αποκομησα πολλα .
Ωραία περνάτε στις βολτες σας πάντως
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Αυτά που διαβάζω είναιανόητα, αυτό με το καρκίνο τα πιστευόσουν,δεν μπορεί ρε πεδία να υπάρχουν αυτοίοι άνθρωποι
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Ακομα μια παρκο βολτα εξελιχθηκε σε κυρηγμα/περιπετεια . Οταν παμε στο συγκεκριμενο παρκακι πριν αφησω την Αναμπελ ελευθερη το περπαταω πρωτα μονος ολο και μαζευω καθε τι υποπτο και ακαθαρσιες που τυχον εχουν αφησει αλλοι για να ειμαι λιγο πιο υσηχος , ετσι εκανα και σημερα. Αφου ακομα μια φορα τα ακουσαμε απο τις ιδιες γιαγιαδες (σημερα προστεθηκε και το οτι δεν ειμαστε αξιοι για παιδια για αυτο εχουμε το βρωμοσκυλο) . Κανα δυο ωρες αργοτερα πισω απο το μοναδικο δεντρο που υπαρχει στο σημειο, βρηκα βρεγμενο ψωμι που μεσα ειχε μια ασπρη σκονη που μυριζε σαν αλευρι (δεν ξερω τι μπορει να ηταν , εννοειται πως καθαρισα τα παντα ).
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
mpampis-kallia μία είναι η μέθοδος είπαμε.
Όταν βγάζεις βόλτα το σκύλο σε περιοχή με ανεγκέφαλους, φοράς τη μούρη "Μην μου μιλάτε γιατί ξύπνησα στραβά και ετοιμάζομαι να κάνω έγκλημα". Προληπτικά στραβοκοιτάς και λίγο τον υποψήφιο μακάκα.

Συνήθως πιάνει.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
mpampis-kallia μία είναι η μέθοδος είπαμε.
Όταν βγάζεις βόλτα το σκύλο σε περιοχή με ανεγκέφαλους, φοράς τη μούρη "Μην μου μιλάτε γιατί ξύπνησα στραβά και ετοιμάζομαι να κάνω έγκλημα". Προληπτικά στραβοκοιτάς και λίγο τον υποψήφιο μακάκα.

Συνήθως πιάνει.
Οι γεροι δεν καταλαβαινουν απο τετοια !!! Αμα θελουν να πουν την π@π@ρια τους θα την πουν , οχι μονο στο θεμα σκυλος αλλα σε οτιδηποτε
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
mpampis-kallia μία είναι η μέθοδος είπαμε.
Όταν βγάζεις βόλτα το σκύλο σε περιοχή με ανεγκέφαλους, φοράς τη μούρη "Μην μου μιλάτε γιατί ξύπνησα στραβά και ετοιμάζομαι να κάνω έγκλημα". Προληπτικά στραβοκοιτάς και λίγο τον υποψήφιο μακάκα.

Συνήθως πιάνει.
Δεν μιλαω συνηθως , το πολυ πολυ να το ριξω στον χαβαλε αν και σημερα ειμασταν σκυλο παρεα των τεσσαρων με τον ενα να κυριο να ειναι γυρω στα 60+ και μια κυρια αλλο τοσο . Αυτοι μιλησαν στην αρχη αλλα οι γιαγιαδες δεν επαιρναν χαμπαρι ...Το μονο που με τρωει ειναι αυτη η καταραμενη η σκονη που δεν μπορεσα να καταλαβω τι ηταν , οσο για αυτα που λενε απο το ενα μπαινει απο το αλλο βγαινει .

ΥΓ η παρεα εχει αποκτησει και δυο Γαλλακια τρελα . Η Ηρα δεν αφηνει μπαλα για μπαλα ...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Την επόμενη φορά που θα μου πουν ότι έχω το σκύλο για υποκατάστατο παιδιού, σκέφτομαι, ειλικρινά, να πάρω θλιμμένο ύφος και να πω "Είναι αλήθεια, πέντε χρόνια προσπαθούμε να κάνουμε παιδί, κι ας μας έκοψε ο γιατρός κάθε ελπίδα". Έτσι, ρε παιδί μου, για να μετανιώσουν που το άνοιξαν το ρημάδι... Ακους εκεί που θα κρίνει ο κάθε άγνωστος τη ζωή μου και τις επιλογές μου...
 


A Scorpas

Member
27 Ιανουαρίου 2013
24
0
Πριν μερικές μέρες και ενώ ήμασταν Κυριακή πρωϊ σε μια πλατεία με το μικρό και καθόμασταν, είχαμε το κάθε μ@λ@κ@ σκυλοιδιοκτήτη, ειδικό τόσο στην κτηνιατρική όσο και στην εκπαίδευση σκυλιών να μας πλησιάζουν και να μας λένε το μακρύ τους και το κοντό τους...

"Να του έχεις πνίχτη γιατί θα έχεις προβλήματα μετά"

(Ναι, θα βαρεθεί το κολάρο του και θα πέσει σε κατάθλιψη)

"Μην το πας σε εκπαιδευτή, κάντο μόνος σου. Εγώ ήμουν που κυκλοφορούσα με rottweiler χωρίς λουρί εδώ στην περιοχή..."

(Για αυτό ο δικός σου σε γράφει κανονικά όταν τον φωνάζεις)

"Έχει πρόβλημα στα αυτιά του, να το προσέξεις"

(Ναι ρε γαμώτο, να βρω ένα τρόπο να πάρω το ασβέστιο από τα δόντια και τα κόκαλα και να το πάω στα αυτιά. Δεν το είχα σκεφτεί.....)

"Πόσο είναι; Τριών μηνών;"

(Ναι, είναι νέα ράτσα: γερμανικός ποιμενικός καυκάσου)

"Είναι επιθετικό;"

(Ναι δεν τον βλέπεις;;;;; Τρώει παιδάκια για πρωϊνό και κάτι περίεργους τύπους για βραδυνό! Τώρα είναι μεσημέρι, οπότε μην ανησυχείς πολύ.)

Και άλλα πολλά...

Όσο και να προσπαθείς να είσαι ευγενικός, κάπου σου σπάνε τα νεύρα.

Συμβαίνει και σε άλλους;;;;;
εεεεε τι κανουμε δεν ειμαστε ολοι σκυλο-διανοιες οπως εσυ κ πολλες φορες ρωταμε ή λεμε πραγματα που ειναι λαθος....ασε που δεν εχουμε την αλαζονεια σου για να σου απαντησουμε οπως σου αξιζει μεσα απ το φορουμ
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
εεεεε τι κανουμε δεν ειμαστε ολοι σκυλο-διανοιες οπως εσυ κ πολλες φορες ρωταμε ή λεμε πραγματα που ειναι λαθος....ασε που δεν εχουμε την αλαζονεια σου για να σου απαντησουμε οπως σου αξιζει μεσα απ το φορουμ
Όλοι κάνουμε λάθη και δεν γίνεται να τα ξέρεις όλα. Όταν όμως διαπιστώνεις πως έχεις λάθος καλό είναι να σιωπάς.

Όταν ο κούταβος μου ήταν 3μηνών που έλεγε σκυλομαμά 3 σκύλων "Τι τον βγάζεις τώρα για την ανάγκη του? Βγάλτον το βράδυ(ήταν απόγευμα)"
Τις λέω είναι μικρός ακόμα. Κρατιέται αλλά όχι όπως τα ενήλικα σου.
Όχι, μου λέει. Πρέπει να μάθει.

Η διαφορά είναι πως ο σκύλος μου πέρα από την πρώτη βδομάδα (εκτος όταν αρρώστησε) που είχαμε 4-5 ατυχήματα, δεν ξανα λέρωσε. Η δική της η μικρή 2,5 χρονών ακόμα κάνει μέσα καμιά φορά.

Αν ο άλλος δεν σε ρωτήσει( αυτό πως να το κάνω?) δεν τον αρχίζεις αυτό να το κάνεις αλλιώς, το αλλό ετσι και το παράλλο μη το κάνεις.
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Χθες βράδυ έχουμε βγει την καθιερωμένη βόλτα μας στη πλατεία. Στα 20 μέτρα βλέπω ένα ζευγάρι με τη κορούλα τους (5-6 χρονών). Ο σύζυγος κράταγε στα χέρια του, κάτι που στην αρχή το πέρασα για λούτρινο κουκλάκι. Πλησιάζοντας παθαίνω το πρώτο σοκ. Ενα golden retriever με το ζόρι 30 ημερών. Ακολουθεί δεύτερο σοκ. Αφήνει το κουταβάκι κάτω να περπατήσει, εκεί που έχουν περάσει, κατουρήσει και χέσει εκατοντάδες σκυλιά.

Εγώ: "Πόσο είναι το κουταβάκι;"
Η σύζυγος: "Δύο μηνών." Το τρίτο σοκ
Εγώ: "Συγνώμη αλλά το σκυλάκι είναι πολύ μικρότερο από 2 μηνών. Προφανώς δεν έχει τελειώσει ούτε και με τα εμβόλιά του." Για να μην πω ούτε καν αρχίσει.
Αυτή: "Αύριο θα κάνει το πρώτο εμβόλιο."
Εγώ: "Το ξέρετε ότι είναι εγκληματικά επικίνδυνο να το αφήνετε να περπατάει κάτω το σκυλί, ειδικά εδώ που περνάνε και δεκάδες αδέσποτα;"
Αυτή: "Δεν είναι το πρώτο μου σκυλί, είχα πολλά στη ζωή μου."
Εγώ: "Αν θέλετε να το βγάζετε έξω, να το κρατάτε στην αγκαλιά σας, μην το αφήνετε κάτω. Από που το πήρατε αν επιτρέπεται;"

Τότε ο σύζυγος παίρνει το κουτάβι στην αγκαλιά του, κάτι λένε μεταξύ τους και συνεχίζουν το κύκλο της πλατείας, χωρίς να πάρω ποτέ απάντηση. 20 λεπτά αργότερα και 50 μέτρα μακριά μου, ξαναφήνουν κάτω το κουτάβι...
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Την επόμενη φορά που θα μου πουν ότι έχω το σκύλο για υποκατάστατο παιδιού, σκέφτομαι, ειλικρινά, να πάρω θλιμμένο ύφος και να πω "Είναι αλήθεια, πέντε χρόνια προσπαθούμε να κάνουμε παιδί, κι ας μας έκοψε ο γιατρός κάθε ελπίδα". Έτσι, ρε παιδί μου, για να μετανιώσουν που το άνοιξαν το ρημάδι... Ακους εκεί που θα κρίνει ο κάθε άγνωστος τη ζωή μου και τις επιλογές μου...
χαχαχα! Και εγώ αυτό ακριβώς έχω δηλώσει!
 


vaggelo

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
1.229
1.065
στας ευρώπας
Την επόμενη φορά που θα μου πουν ότι έχω το σκύλο για υποκατάστατο παιδιού, σκέφτομαι, ειλικρινά, να πάρω θλιμμένο ύφος και να πω "Είναι αλήθεια, πέντε χρόνια προσπαθούμε να κάνουμε παιδί, κι ας μας έκοψε ο γιατρός κάθε ελπίδα". Έτσι, ρε παιδί μου, για να μετανιώσουν που το άνοιξαν το ρημάδι... Ακους εκεί που θα κρίνει ο κάθε άγνωστος τη ζωή μου και τις επιλογές μου...
χαχαχα! Και εγώ αυτό ακριβώς έχω δηλώσει!

νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος κάφρος χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Με της γιαγιαδες δεν ειναι σιγουρο οτι θα εχει αποτελεσμα αυτη η τακτικη. Μπορει να ακουσεις καμια απαντηση για τιμωρια/καταρα Θεου (αφου κυκλοφορεις με το τετραποδο βελζεβουλ των 7 κιλων) και να σε πιασουν χειροτερα τα διαολια σου .
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Αν ψάχνετε αποτελεσματική τακτική που θα τους κάνει να σταματήσουν να μιλάνε και απλά να κουνάνε το κεφάλι τους έχω την λύση. Εκεί που ο άλλος έχει αρχίσει τον εξάψαλμο αρχίζεις να τραγουδάς δυνατά "πόσο μ'αρέσουν οι καραμελίτσες..." [video=youtube;Z535uuTVgpM]http://www.youtube.com/watch?v=Z535uuTVgpM[/video]
Αν ο σκύλος ξέρει και καμιά χορευτική φιγούρα..ακόμα καλύτερα!
Το έχω δοκιμάσει με τον προηγούμενο σκύλο μου και δούλεψε μια χαρά!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα