Εξέλιξη εκπαιδευτικών μεθόδων...


Status
Κλειδωμένο θέμα

boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ο χρηστης ΜΑΚΗΣ εχει .....δικαίωμα να υποστηρίζει την άποψη του,όπως όλοι μας με κόσμιο τρόπο....modified by admin

το τι διαλεγει να κανει δεν εχει σχεση με αυτο που παρεθεσα εδω.
εδω παρεθεσα το ποιες μεθοδοι υπαρχουν. και υπογραμμισα οτι τη θετικη εκπαιδευση δεν τη διαλεγουν επειδη οι αλλες δυο ειναι πιο γρηγορες...........................

αν καθομουν να βαζω τον τροπο εκπαιδευσης που επιλεγει και την εφαρμογη του επρεπε να ειχα κανει επικολληση ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΡΘΡΟ με απειρες λεπτομερειες, σχεδιαγραμματα, επεξηγηση της καθε κινησης και συμπεριφορας,κλπ,κλπ,κλπ. και φυσικα ποιον ενδιαφερει το τι κανει προσωπικα??????
 


S

SwkDoG

Guest
1ον. Το copy/paste τεράστιων άρθρων είναι εκτός από κουραστικό (ειδικά όταν πρόκειτε και για ξένη γλώσσα),πολλές φορές και ανούσιο.

2ον. ...και σημαντικότερο Δεν θα επιτρέψω προσωπικούς χαρακτηρισμούς σε κανέναν και για κανέναν!

boxer οι απόψεις σου σεβαστές αλλά τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς όχι από αυτό το βήμα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός από όλους και να μη χρειαστεί άλλη τέτοια ή άλλου είδους επέμβαση.

Ευχαριστώ πολύ!... :)
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Δυστηχώς μου δείνεις την εντύπωση ΕΝΟΣ ακόμη ανθρώπου ο οποίος επειδή είχε μια στραβή ετρέξε σε γιατρούς το σκυλί του και διάβασε πέντε πράγματα (αφού την έπαθε αφού εαν δεν πάθεις δεν θα μάθεις στην Ελλάδα τουλάχιστον) ΝΟΜΙΖΕΙ ότι ξέρει.
Παρόλα αυτά εμείς οι ταπεινοί και άσχετοι Έλληνες σε ευχαριστούμε που ήρθες να μας διαφωτίσεις.
Τιι κάνεις Γιάννη???
ΚΟΥΚΙΑ ΣΠΕΡΝΩ
:D :D :D

αυτα δε σε ειχαν ενοχλησει ε αντμινιστρειτορ?
ουτε οι σποντες περι "ασχετων"? ουτε οι ειρωνιες? ή μηπως ησουν διακοπες τοτε και δεν παρακολουθουσες?
τη μια δεν παρακολουθουσες, την αλλη δεν ξερεις ποιανων λογια παραθετω, λες οτι κουραζεσαι με κατεβατα και χανεις το νοημα, οτι κουραζεσαι και με τα αγγλικα κ δεν εχει νοημα....
ευχαριστως να βαλω και τα quote σου αν το αμφισβητεις.

τελικα τι ειδους ελεγχο εχεις? ο μονος ελεγχος που εχω δει ως τωρα να ασκεις, ειναι οι παρατηρησεις σου σε μενα. λες και θα ζημιωθω αν με σβησεις απο τη λιστα. :shock: γιατι να ζημιωθω?
αν εχεις καποιο λογο να προστατευεις συγκεκριμενα ατομα, καλα θα κανεις να με βγαλεις απο τη λιστα. το να μη συμμετεχω αλλα να υπαρχω στη λιστα ως χρηστης, ειναι κατι που συμφερει μονο το site σου, προτιμω να με σβησεις μιας και υποτιθεται παραβαινω και τους κανονες.

α!και για να ξερουμε και τι λεμε μιας και το εσβησες ωστε να μην υπαρχει αποδειξη τι ειχα γραψει.
ελλειψη αντιληψης σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να αντιληφθει τι λεγεται και γινεται γυρω του. και στην προκειμενη περιπτωση το διαστρεβλωνει κιολας....
το "ελλειψη αντιληψης" δεν ειναι χαρακτηρισμος.ειναι συμπερασμα. χαρακτηρισμος θα ηταν το "εισαι ανοητος"

αλλα βεβαια το εσβησες, να μη φαινεται τι ειχα πει... και το παρουσιασες σα να ειχα πει καμμια βρισια.
 


S

SwkDoG

Guest
Αγαπητή boxer (χωρίς καμία ειρωνία)... :)

Πράγματι έλειψα,όπως είπα άλλωστε,για διακοπές αλλά και για άλλους λόγους χωρίς βέβαια αυτό να έχει σχέση... :)

ΔΕΝ είπα πως εγώ κουράζομαι με τα αγγλικά,ούτε και με τα "μεγάλα κείμενα" (είναι η καθημερινότητα μου άλλωστε... :) ).

Είπα "είναι κουραστικό" αν κρίνεις ότι καλύτερο είναι το "μπορεί να είναι κουραστικό" ευχαρίστως το αλλάζω.

1ον. Το copy/paste τεράστιων άρθρων είναι εκτός από κουραστικό (ειδικά όταν πρόκειτε και για ξένη γλώσσα),πολλές φορές και ανούσιο.

2ον. ...και σημαντικότερο Δεν θα επιτρέψω προσωπικούς χαρακτηρισμούς σε κανέναν και για κανέναν!
Τα παραπάνω ισχύουν για όλους (και τον ΜΑΚΗΣ).

Το site μας δεν έχει (καλώς ή κακώς) συμφέροντα,ΔΕΝ υπάρχει λόγος λοιπόν να σε προβληματίζει το οτιδήποτε.

Τώρα αν έχω και εγώ την αντίληψη ώστε να αντιληφθώ αν αυτό που έγραψες ήταν χαρακτηρισμός,συμπέρασμα ή ότι άλλο...επέτρεψε μου να νομίζω (αν μη τι άλλο) πως κατάλαβα.
Για το αν έκανα καλά που το έσβησα?...Διά του αποτελέσματος (δηλ. από τη στιγμή που δεν έγινα κατανοητός) μάλλον όχι.

Σαν διαχειριστής λοιπόν του φόρουμ λέω...Αν θέλετε να συνεχίσετε/συνεχίσουμε την κουβέντα περί εκπαίδευσης να γίνει χωρίς χαρακτηρισμούς,εκτιμήσεις ή εικασίες για το χαρακτήρα και την προσωπικότητα των συνομιλητών μας ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.

Αν όχι τότε ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μην γραφτεί επόμενο μήνυμα.

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!



Αν οποιοσδήποτε έχει άλλη άποψη με χαρά μου να το συζητήσουμε με προσωπικά μηνύματα.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
εκπαιδευση με πνιχτη

Πνίχτης

Μικρή συνέντευξη – Η γνώμη των ειδικών
Ζητάμε σε κάθε τεύχος τη γνώμη έξι ειδικών (εκπαιδευτών, εκτροφέων, κτηνιάτρων) για ένα ζήτημα που μας απασχολεί, έτσι χρειάζεται οι απαντήσεις σας να είναι σύντομες και περιεκτικές, και να ΜΗΝ ξεπερνάνε σε σύνολο τις 300 λέξεις. Τα ερωτήματα είναι ενδεικτικά. (Δεν χρειάζεται να απαντήσετε σε όλα τα ερωτήματα.)

1. Ποιά η γνώμη σας για τον πνίχτη; Υπάρχει διαφοροποίηση για τον πνίχτη με καρφιά ως προς αυτόν χωρίς καρφιά (μεταλλικό ή δερμάτινο);

Η γνώμη μου για τον πνίκτη είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να υπάρξει και από εκπαιδευτικής αλλά και από ζωοφιλικής άποψης.Και οι δύο πνίκτες (με ή χωρίς καρφιά ) είναι εργαλεία τιμωρίας και βασανισμού των σκυλιών (… των καλύτερών μας φίλων) με πολλές παρενέργειες (παρατράγουδα). Πάντως μεγαλύτερο κακό (ορθοπεδικό) δημιουργεί ο χωρίς καρφιά. Για ψυχολογικό/ συμπεριφεριολογικό κακό καλύτερα να μην απαντήσω.

2. Ο πνίχτης στην εκπαίδευση, απαραίτητος, βοηθητικός ή άχρηστος;

Ο πνίκτης κατά την γνώμη μου πρέπει να μην χρησιμοποιείτε καθόλου. Η χρήση του πνίκτη δείχνει την εκπαιδευτική αδυναμία μας. Σίγουρα είναι μύθος η φράση «σωστή χρήση του πνίκτη». Η σωστή χρήση του πνίκτη είναι μία. Να πνίγει (το λέει και η ίδια η λέξη).

3. Η χρήση του πνίχτη από το αφεντικό σε καθημερινή βάση (πχ στη βόλτα);

Καθημερινή εξάσκηση τρομοκρατίας και βασανισμού του ζώου. Και μόνο η αποδοχή του πνίκτη δείχνει την στάση μας (ή τους συμβιβασμούς) απέναντι στο όλο θέμα της εκπαίδευσης.Πόσο μάλιστα όταν χρησιμοποιείται και από τον ιδιοκτήτη, που στερείται επαρκούς γνώσης και δυνατότητας σωστού ελέγχου του σκυλιού. Η βόλτα γίνεται μαρτύριο και για τον άνθρωπο και τον σκύλο.

4. Ο πνίχτης για τον σκύλο: Βλαβερός ή αβλαβής; Επώδυνος ή ανώδυνος;
Καταπιεστικός ή όχι;

Βλαβερός, επώδυνος και καταπιεστικός. Όποιος αμφιβάλει θα μπορούσε να πειραματιστεί χρησιμοποιόντας τον πνίκτη στον δικό του λαιμό.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ
ΕΡΕΥΝΑ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ 46 ΣΤΟΥΣ 50 ΣΚΥΛΟΥΣ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑΝ
ΠΝΙΧΤΗ ΕΙΧΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ, ΤΡΑΧΕΙΑ, Η
ΠΛΑΤΗ, ΕΝΩ 35 ΣΤΟΥΣ 50 ΘΑ ΥΠΕΦΕΡΑΝ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ
ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΕΣ ΤΡΑΧΕΙΤΙΔΕΣ , ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
Κ.Ο.Κ.

Ιανουάριος 2002 για το περιοδικό «Γαβ Γαβ»

**** Positive Training
*****
Επαγγελματίας Εκπαιδευτής Σκύλων
Μέλος του APDT #5703
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
boxer εκανες 10 μερες για να απαντησεις σε ενα θεμα που ειχε σταματησει για να κοπασουν τα πνευματα...και απαντας για αλλη μια φορα κανοντας copy paste....

για να μας πεις τι???? Τι λεει ο ειδικος πανω σε θεματα εκπαιδευσης Ο κυριος APDT 5703?????????

Toν ξερεις ? εχετε δουλεψει με το σκυλι σου?

την γνωμη σου την ειπες οπως και ολοι μας εδω...πιστευεις τωρα που εκανες αντιγραφη το αρθρο απο official dog magazine of greece η αλλιως ΓΑΒ & ΓΑΒ ..εκανες την αποψη σου πραγματικοτητα?
" κοιταχτε κυριοι δεν τα λεω MONO εγω το λεει ΚΑΙ το γαβ και ο 5703 !!!!!!!.

τι να πω ...ισως θα επρεπε να απαντησω αυριο για να ειμαι πιο νηφαλιος sto reply αλλα δεν αντεξα.ζητω συγνωμη απο τα μελοι του φορουμ!
 


S

SwkDoG

Guest
oscar δεν πειράζει καθόλου που "έκανε 10 μέρες να απαντήσει" η φίλη boxer και όπως λες και στο τέλος της δημοσίευσης σου θα μπορούσες να είσαι πιο ήρεμος στο ύφος της απάντησης σου.
Αλλά ας μην μείνουμε πάλι σε αυτά...

Όσο για το copy/paste βρε συ boxer δεν το λέω για τίποτε άλλο,αλλά θα ήθελα να ακούω τις δικές σου απόψεις και εμπειρίες πάνω στο θέμα και όχι άλλων (που καμιά φορά είναι και αμφιβόλου κύρους).

Για παράδειγμα αν έχεις "δουλέψει" σκυλιά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο?...Πόσα και σε τι αποτελέσματα έφτασες?...Απέκτησαν αυτά τα ζώα προβλήματα τραχεϊτιδας ή άλλα?...Με τον "δικό σου τρόπο" πως αντιμετωπίζεις τα διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς?...και πολλά άλλα... :)

Έτσι θεωρώ ότι θα είχε μεγαλύτερη αξία και ουσία ο διάλογος μας... :D

Ας πάμε τώρα στην δημοσίευση σου boxer.
Δεν θα σχολιάσω το περιεχόμενο της γιατί η "πηγή" της δημοσίευσης δεν "παίρνει" σχόλια.

Και το περιοδικό δεν είναι το ελληνικό DOGWORLD ή DERHUNDE αλλά και ο κύριος που τις απόψεις του υοθετείς ανήκει στην κριτική επιτροπή των "καλλιστείων" της Αννίτας Πάνια με ότι αυτό συνεπάγετε.

Α!...και να ξέρεις πως στο APDT αν θες μπορείς να γίνεις και εσύ μέλος (ρώτα τον oscar φαίνετε να γνωρίζει... :) ).

Χάρην διαλόγου όμως θα δώσω "θέμα για σκέψη"...
Αν γίνει ένας σεισμός και βρεθούμε θαμμένoi στα συντρίμια boxer τα σκύλια που θα έρθουν να μας σώσουν θα είναι εκπαιδευμένα με "πνίχτη" όπως λες.
Τα σκυλιά που φυλάνε τα σύνορα μας είναι επίσης εκπαιδευμένα με τον ίδιο τρόπο.
Σκυλιά που ψάχνουν εκρηκτικά και ναρκωτικά και αυτά έτσι είναι εκπαιδευμένα.
Ακόμα και σκυλιά οδηγοί τυφλών και βοηθητικά σκυλιά αναπήρων φορούν "πνίχτη" εκτός από το στηθόλουρο τους και στην εκπαίδευση τους.


Λες λοιπόν σε σκυλιά που κάνουν τόσο σημαντικές εργασίες και κοστίζουν αρκετές χιλιάδες ευρώ να ρίσκαραν κυβερνήσεις και οργανώσεις να τους παρουσιάζουν "χρόνια αναπνευστικά προβλήματα",τραχεϊτιδες ή όποιες άλλες αλλοιώσεις?!!...
Και γιατί εκεί που "οι απαιτήσεις" είναι υψηλές ο τρόπος εκπαίδευσης,σε γενικές γραμμές,παραμένει ο ίδιος?!!...

Σκέψου το και περιμένω τις δικές σου απαντήσεις... :)
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
boxer εκανες 10 μερες για να απαντησεις σε ενα θεμα που ειχε σταματησει για να κοπασουν τα πνευματα...και απαντας για αλλη μια φορα κανοντας copy paste....

για να μας πεις τι???? Τι λεει ο ειδικος πανω σε θεματα εκπαιδευσης Ο κυριος APDT 5703?????????

Toν ξερεις ? εχετε δουλεψει με το σκυλι σου?

την γνωμη σου την ειπες οπως και ολοι μας εδω...πιστευεις τωρα που εκανες αντιγραφη το αρθρο απο official dog magazine of greece η αλλιως ΓΑΒ & ΓΑΒ ..εκανες την αποψη σου πραγματικοτητα?
" κοιταχτε κυριοι δεν τα λεω MONO εγω το λεει ΚΑΙ το γαβ και ο 5703 !!!!!!!.
καταρχην, βιαζοσουν να δεις απαντηση μου? Ειχες αγχος? Υπαρχει χρονικο οριο? Ποιος σου ειπε ότι τα φορουμ δεν είναι για copy paste?? Με copy paste δινεις στοιχεια. Και ναι! Η γνωμη ενός ειδικου εχει μεγαλυτερη βαρυτητα από τη δικη μου και τη δικη σου και πολλων αλλων.
Τον ξερω παρα πολύ καλα και το paste μπηκε αφου ειχε προηγηθει και συζητηση μας πανω σε αυτό το θεμα.
Οσο για τις ειρωνιες σου περι 5703 κλπ… δεν μπορω να σου απαντησω αναλυτικα γιατι θα θεωρηθει καθαρα διαφημιση για τον συγκεκριμενο εκπαιδευτη. Σε προκαλω παντως να μιλησεις στον ιδιο για το θεμα αυτό, καθως είναι παντα ανοιχτος σε συζητηση, σε αντιθεση με σενα.

Όσο για το copy/paste βρε συ boxer δεν το λέω για τίποτε άλλο,αλλά θα ήθελα να ακούω τις δικές σου απόψεις και εμπειρίες πάνω στο θέμα και όχι άλλων (που καμιά φορά είναι και αμφιβόλου κύρους).
Δεν εχεις διαβασει τα ποστ από την αρχη? Την εχω πει τη γνωμη μου, δεν την εχεις διαβασει? Δεν εχει αλλαξει κατι. Το ότι συμπληρωνω με copy paste είναι γιατι οσοι τα διαβαζουν μπορουν να δουν ότι υπαρχουν και αποψεις ειδικων δημοσιευμενες, δεν είναι μια συζητηση στον αερα! Θελεις το φορουμ σου να εχει αποψεις ΜΟΝΟ των μελων? Γιατι αραγε? Αυτό τωρα το εμαθα… και εφοσον στο φορουμ σου, κυριαρχει αριθμητικα η αποψη υπερ του πνιχτη, θελω να δειξω(ναι με copy paste) οτι η αποψη μου υπαρχει ανα τον κοσμο(επισης, κερδιζει σιγα σιγα εδαφος), δεν την υιοθετω ΜΟΝΟ εγω οπως θελετε να το παρουσιασετε εδω. οσο για το αμφιβολου κυρους που λες, απαντησα και πριν ότι αν απαντησω όπως πρεπει, εδώ θα θεωρηθει διαφημιση!

Και το περιοδικό δεν είναι το ελληνικό DOGWORLD ή DERHUNDE αλλά και ο κύριος που τις απόψεις του υοθετείς ανήκει στην κριτική επιτροπή των "καλλιστείων" της Αννίτας Πάνια με ότι αυτό συνεπάγετε.
ετσι βγαζεις τα συμπερασματα σου? εγω ευτυχως οταν τον ειδα στην πανια, τον γνωριζα ΗΔΗ και ετσι δε χρειαστηκε να βγαλω τετοια αυθαιρετα συμπερασματα. Και από ο,τι εχω δει, εκει είναι για να δινει απαντησεις, όχι για τα «καλλιστεια». Αυτό μπορεις να το συζητησεις με τον ιδιο. Δεν υπαρχει λογος να τον εκπροσωπω σε ένα φορουμ που προφανως αρεσει να προσβαλλουν ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ εφοσον ο άλλος δεν είναι μπροστα. Λυπαμαι, αλλα το βρισκω παντελως ανανδρο… διαφωνεις?
Α!...και να ξέρεις πως στο APDT αν θες μπορείς να γίνεις και εσύ μέλος (ρώτα τον oscar φαίνετε να γνωρίζει... ).
Μηπως εισαι εκτος θεματος? Ποιος μιλησε για ΑΡDT? Επειδη ετυχε να το αναφερει κατω από τη συνεντευξη? Τι σχεση εχει με το θεμα του OP?

Λες λοιπόν σε σκυλιά που κάνουν τόσο σημαντικές εργασίες και κοστίζουν αρκετές χιλιάδες ευρώ να ρίσκαραν κυβερνήσεις και οργανώσεις να τους παρουσιάζουν "χρόνια αναπνευστικά προβλήματα",τραχεϊτιδες ή όποιες άλλες αλλοιώσεις?!!...
Και γιατί εκεί που "οι απαιτήσεις" είναι υψηλές ο τρόπος εκπαίδευσης,σε γενικές γραμμές,παραμένει ο ίδιος?!!...
Τοση εμπιστοσυνη εχεις στις κυβερνησεις?(θα εχεις τους λογους σου) Τις θεωρεις φιλοζωες? (ουτε καν φιλανθρωπες δεν είναι) αυτό το επιχειρημα σου, για μενα, θεωρειται παντελως ατοπο!
Οσο για το γιατι ο τροπος εκπαιδευσης παραμενει ο ιδιος, αυτό αληθεια πρεπει να το αναρωτηθεις εσυ και ολοι οσοι μενουν πισω, στην παλια σχολη του «ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ»
Και βεβαια εχω ξαναναφερει ότι η θετικη εκπαιδευση παιρνει περισσοτερο χρονο. Επισης, θελει περισσοτερη ορεξη, ομαδικοτητα, επικοινωνια, γνωσεις, κλπ.
 


S

SwkDoG

Guest
Βρε boxer και εσύ ευέξαπτη σαν τον oscar φαίνεσε... :p :)

Ναί,έχω διαβάσει όλα τα δημοσιεύματα σου και νομίζω ότι έχω καταλάβει ακριβώς τις απόψεις σου.
Και όπως έχω ξαναπεί τις σέβομαι αλλά στο συγκεκριμένο θέμα έχω τις διαφωνίες μου.

Επίσης δεν νομίζω να προσέβαλα κανέναν...Είπα:

Και το περιοδικό δεν είναι το ελληνικό DOGWORLD ή DERHUNDE αλλά και ο κύριος που τις απόψεις του υοθετείς ανήκει στην κριτική επιτροπή των "καλλιστείων" της Αννίτας Πάνια με ότι αυτό συνεπάγετε
Για το περιοδικό είναι μια αλήθεια μιας και στην Ελλάδα έχουμε "περιστασιακές" μικροεκδόσεις (και δεν φταίνε απαραίτητα μόνο τα περιοδικά για αυτό αλλά και το μικρό αγοραστικό κοινό) και για τον εκπαιδευτή άλλη μια αλήθεια (ότι είναι στην κριτική επιτροπή των Αυπνιών) "με ότι αυτό συνεπάγετε",που μπορεί για εμένα να συνεπάγετε κύρος και απόδειξη υψηλής γνώσης και κατάρτισης ενώ για κάποιον άλλο "κυνήγι" προβολής και πελατών με κάθε τρόπο.
Στον καθένα μας κάποιες λέξεις "ενεργοποιούν" αυτόματα και υποσυνείδητα διαφορετικές σκέψεις...αλλά για αυτό δεν ευθύνομαι εγώ... :)

Και ναί,θα ήταν άνανδρο αν προσέβαλα κάποιον που δεν είναι παρόν (για αυτό και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου,που είμαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει,έχω πεί πως δεν θέλω να κριτικάρετε και να σχολιάζετε δημόσια και "ονομαστικά" η δουλειά κανενός επαγγελματία,είτε θετικά είτε αρνητικά).
Το βήμα του DOGFORUM.GR βέβαια είναι και θα είναι ανοικτό για όλους.

Να προσθέσω πως τον εν λόγω κύριο μπορεί και να τον γνωρίζω πριν από εσένα,σίγουρα πριν βγεί στην Πάνια,έχω διαβάσει χρόνια πριν την κ.Turid Rugaas και ακόμα και σε σεμινάρια του έχουμε παραβρεθεί και αυτό γιατί ακόμα και για να απορίψω κάτι το "ψάχνω"...πόσο μάλλον για να "υοθετήσω"... :wink:

Τώρα αυτό με τις κυβερνήσεις και τα σκυλιά το παρερμήνευσες εντελώς και έχασες το νόημα...βγάλε λοιπόν τις κυβερνήσεις από την κουβέντα!...(ούτε εγώ τις εμπιστεύομαι...εξάλλου είμαι από αυτούς τους "αριστεροπερίεργους"... :wink: :D ).

Γιατί ένας τυφλός εμπιστεύετε ο σκύλος που θα είναι τα μάτια του να είναι εκπαιδευμένος με αυτό τον τρόπο?!...
Αν 35 στους 50 σκύλους οδηγούς και βοηθούς και σκύλους τελωνείων και αστυνομίας είχαν χρόνια προβλήματα λόγω του πνίχτη ποιόν θα συνέφερε?!...Πως θα έκαναν τόσο καλή δουλειά?!...
Και δεν μιλάμε "για γρήγορα αποτελέσματα" γιατί όπως θα γνωρίζεις σε αυτές τις εργασίες δεν ενδιαφέρει "η ποσότητα" αλλά "η ποιότητα"!...
100 σκυλιά αρχίζουν και 20 μόνο "αποφοιτούν",οπότε δεν υπάρχει το τεκμήριο της "βιασύνης".


Ακόμα δεν μου απάντησες για τον αν έχεις δουλέψει με σκυλιά και με τους 2 τρόπους?...Πόσα και με τι αποτελέσματα?...κλπ.

Υ.Γ. Μην εκνευρίζεστε (αναφέρομαι σε όλους) διάλογο κάνουμε,σε ένα φόρουμ που είναι ελεύθερο και δωρεάν... :lol:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
και εφοσον στο φορουμ σου, κυριαρχει αριθμητικα η αποψη υπερ του πνιχτη, θελω να δειξω(ναι με copy paste) οτι η αποψη μου υπαρχει ανα τον κοσμο(επισης, κερδιζει σιγα σιγα εδαφος), δεν την υιοθετω ΜΟΝΟ εγω οπως θελετε να το παρουσιασετε εδω
.


ηρεμησε και διαβασα ξανα ολο το topic απο την αρχη...απο το 1ο ποστ....εαν σου εχει δωθει αυτη η εντυπωση εχουμε χασει την μπαλα ..και μαζι με μας και ολοι οσοι μας διαβαζουν η θα μας διαβασουν στο μελλον... :?

οσο για τον θετικο εκπαιδευτη ,ειμαστε of topic....αλλλλααα....του αξιζουν συγχαρητηρια μπορω να πω...τετοιες γνωσεις marketing και διαφημησεις ουτε μεγαλες εταιρειες δεν χρησιμοποιηουν....εκει ναι ...του βγαζω τον καπελο!!!! :D
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
και εφοσον στο φορουμ σου, κυριαρχει αριθμητικα η αποψη υπερ του πνιχτη
boxer, το dogforum είναι όλον μας, αν δεν ήμασταν εμείς τα μέλι δεν να υπήρχε το forum, τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ.
Για τον πνίχτη αν περισσότερη είναι υπέρ η κατά ο κάθε ένας μπορεί μόνος του να διαλέξει τρόπο και εργαλεία εκπαίδευσης του σκύλου του ανεξάρτητα από γνώμη τον άλλον :wink: .
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
SwkDoG
Να προσθέσω πως τον εν λόγω κύριο μπορεί και να τον γνωρίζω πριν από εσένα,σίγουρα πριν βγεί στην Πάνια,έχω διαβάσει χρόνια πριν την κ.Turid Rugaas και ακόμα και σε σεμινάρια του έχουμε παραβρεθεί και αυτό γιατί ακόμα και για να απορίψω κάτι το "ψάχνω"...πόσο μάλλον για να "υοθετήσω"...
εδω φαινεται ποσο απεχουν οι αποψεις μας.. αμα μου λες οτι απορριπτεις την turid rugaas............. απεχουμε μακραν!!!!!!! οσο για τον εκπαιδευτή, θα πω μονο οτι εχει περασει απο τη φαση "εκπαιδευω με βια(πνιχτη) γιατι ετσι ΠΡΕΠΕΙ και δε γινεται αλλιως", αλλα ο ανθρωπος εφτασε τελικα σε αλλο επιπεδο γνωσεων στο εξωτερικο και φυσικα δε συνεχισε το ιδιο λαθος. και επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι εκπροσωπος του, και κακως μιλατε συνεχεια για αυτον ενω δεν ειναι μπροστα. και ειπαμε να μη φτασω και εγω σε επιπεδο διαφημισης εδω μεσα! ουτε υπερ μου, ουτε υπερ του!

Και δεν μιλάμε "για γρήγορα αποτελέσματα" γιατί όπως θα γνωρίζεις σε αυτές τις εργασίες δεν ενδιαφέρει "η ποσότητα" αλλά "η ποιότητα"!...
100 σκυλιά αρχίζουν και 20 μόνο "αποφοιτούν",οπότε δεν υπάρχει το τεκμήριο της "βιασύνης".
διαφωνω. δεν ενδιαφερει η ποιοτητα εκμαθησης, αλλα το να κανουν πραξη τα σκυλια αυτα, αυτο που θελουν οι εκπαιδευτες, με οποιοδηποτε μεσο εκπαιδευσης. αυτο, εγω δεν το θεωρω ποιοτικη εκπαιδευση. ποιοτικη εκπαιδευση θεωρω μονο την εκπαιδευση που δεν εχει κανενα κοστος στα σκυλια. ΚΑΝΕΝΑ! ουτε κατα τη διαρκεια εκπαιδευσης ουτε μετα ουτε ποτε!
Ακόμα δεν μου απάντησες για τον αν έχεις δουλέψει με σκυλιά και με τους 2 τρόπους?...Πόσα και με τι αποτελέσματα?...κλπ.
Ναί,έχω διαβάσει όλα τα δημοσιεύματα σου και νομίζω ότι έχω καταλάβει ακριβώς τις απόψεις σου.
εισαι σιγουρος οτι εχεις καταλαβει τις αποψεις μου? ΠΟΤΕ δεν εχω βαλει πνιχτη σε σκυλο, ΠΟΤΕ δεν εχει χρειαστει, ΠΟΤΕ δεν το εκανα ουτε σαν πειραμα. ευτυχως, δεν ειμαι απο αυτους που θα εκαναν τετοιου ειδους πειραματα... και μαλιστα σε ζωντανα πλασματα! τα αποτελεσματα της θετικης εκπαιδευσης ειναι εκπληκτικα! και δε θα κανω διαφημιση σε μενα για το τι κανω κλπ.... αλλωστε, ΑΝ εχεις προσεξει, δεν εχω αναφερει ποτε τι ακριβως κανω εγω και τι σχεση εχω με ολα αυτα που λεω εδω. ουτε και θα το κανω. ναι, ειμαι φανατικη της θετικης εκπαιδευσης και ναι την εχω δει στην πραξη.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
oscar
οσο για τον θετικο εκπαιδευτη ,ειμαστε of topic....αλλλλααα....του αξιζουν συγχαρητηρια μπορω να πω...τετοιες γνωσεις marketing και διαφημησεις ουτε μεγαλες εταιρειες δεν χρησιμοποιηουν....εκει ναι ...του βγαζω τον καπελο!!!!
αν εννοεις οτι μιλαει αρνητικα για τον πνιχτη, τοτε ναι εχεις καποιο δικιο. η μη χρηση αντικειμενων βιας εχει αρχισει και πουλαει πολυ ΕΥΤΥΧΩΣ. υπαρχει μια μεριδα κοινου που το πρωτο που ρωταει ειναι "χρησιμοποιειται βια?" και μια αλλη που λεει "χρησιμοποιειστε ό,τι μεθοδο θελετε αρκει να κανει το σκυλι αυτα που θελω εγω!" ευτυχως η πρωτη μεριδα κοσμου εχει αρχισει και αυξανεται... και χαιρομαι παρα πολυ που η μη χρηση πνιχτη, πουλαει!

magi
boxer, το dogforum είναι όλον μας, αν δεν ήμασταν εμείς τα μέλι δεν να υπήρχε το forum, τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ.
Για τον πνίχτη αν περισσότερη είναι υπέρ η κατά ο κάθε ένας μπορεί μόνος του να διαλέξει τρόπο και εργαλεία εκπαίδευσης του σκύλου του ανεξάρτητα από γνώμη τον άλλον
για το πρωτο που λες, αυτο ειναι όπως το βλεπει κανεις.....
για το δευτερο, ναι δυστυχως ο καθενας μπορει να διαλεξει να χρησιμοποιει βια, ή να μην τη χρησιμοποιει. αλλα τι εννοεις εδω? οτι προσπαθω να τους αλλαξω γνωμη, χωρις να εχω το δικαιωμα? λεω αυτα που νιωθω οτι πρεπει να πω, ΠΡΩΤΟΝ για οσους διαβαζουν χωρις να συμμετεχουν και θελω να μπορουν να δουν ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΟΠΤΙΚΕΣ ΓΩΝΙΕΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και δευτερον, γιατι αυτα που λεω πρεπει και να τα υποστηριζω οσο μου θετονται ερωτησεις, κλπ.
 


S

SwkDoG

Guest
:D ...Πάλι δεν έγινα κατανοητός...Δεν είπα πουθενά πως απορίπτω την κα.Ρούγκας!...

ΑΝ εχεις προσεξει, δεν εχω αναφερει ποτε τι ακριβως κανω εγω και τι σχεση εχω με ολα αυτα που λεω εδω. ουτε και θα το κανω. ναι, ειμαι φανατικη της θετικης εκπαιδευσης και ναι την εχω δει στην πραξη.
Αλλοίμονο!...Δεν ζητάμε "πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων" εδώ!... :)
Ο φανατισμός όμως ποτέ δεν χρησίμευσε...ίσως χρειάζετε μια πιο αποστασιοποιημένη και λογική ματιά για να δεις τα πράγματα καθαρότερα...και από πρόσωπα και από πράγματα.

Πριν 48 ώρες είχα την τύχη να δώ μέρος της "εκπαίδευσης" μικρού λύκου από τη μητέρα του από κοντά...χρησιμοποίησε "βία" για να τον επιπλήξει...μάλλον δεν θα είχε μάθει για τα σεμινάρια positive training...!... :)

Η αγάπη μας για τα ζώα ας είναι εφαλτήριο για βαθύτερη γνώση και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ σεβασμό προς αυτά και τη φύση και όχι αποστειρωμένες,πολιτικά ορθές και πολλές φορές διαστρεβλομένες απόψεις περί ζωοφιλίας.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
ι δε θα κανω διαφημιση σε μενα για το τι κανω κλπ.... αλλωστε, ΑΝ εχεις προσεξει, δεν εχω αναφερει ποτε τι ακριβως κανω εγω και τι σχεση εχω με ολα αυτα που λεω εδω. ουτε και θα το κανω. ναι, ειμαι φανατικη της θετικης εκπαιδευσης και ναι την εχω δει στην πραξη.


μηπως πουλας κλικερακια??????? :? :)
χωρις παρεξηγηση ,να ηρεμησουν λιγο τα πνευματα ...γιατι βλεπω οτι η συζητηση οδηγει στα ιδια και τα ιδια....τοσο ιδια που διαβασα ξανα και ξανα το αρχικο ποστ ..... :D για να καταλαβω εαν ειμαι εγω αυτος που ειναι εναντιον της θετικης εκπαιδευσης και ποιος αλλος επισης......

για πες μου φιλη μποξερ εσυ τι σχεση εχεις θα μας πεις?
μηπως εισαι αποφοιτη? :?
χωρις παρεξηγηση και παλι....
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
...Πάλι δεν έγινα κατανοητός...Δεν είπα πουθενά πως απορίπτω την κα.Ρούγκας!...
εχεις ακουσει να χρησιμοποιει πνιχτη η κυρια ρουγκας? αν ειναι δυνατον?!

Ο φανατισμός όμως ποτέ δεν χρησίμευσε...ίσως χρειάζετε μια πιο αποστασιοποιημένη και λογική ματιά για να δεις τα πράγματα καθαρότερα...και από πρόσωπα και από πράγματα.
Πριν 48 ώρες είχα την τύχη να δώ μέρος της "εκπαίδευσης" μικρού λύκου από τη μητέρα του από κοντά...χρησιμοποίησε "βία" για να τον επιπλήξει...μάλλον δεν θα είχε μάθει για τα σεμινάρια positive training...!...
νομιζω πως με κατι τετοια παραδειγματα πραγματικα θα καταφερεις να με κανεις να μην παιρνω τοσο σοβαρα αυτη τη συζητηση... τουλαχιστον με εκανες να γελασω με το παντελως αστοχο παραδειγμα σου :)
οκ λοιπον........ χαλαρααααααααααααααα η ζωη ειναι ωραια χαλαραααααααααα
το πηρα πιο σοβαρα απο οτι επρεπε :wink:

μηπως πουλας κλικερακια???????
αχουυυυυυυ!!!!!!! με ανακαλυψες! καταλαβες και τι δουλεια κανω, και τι προσπαθω να κανω εδω μεσα! προσπαθω να πουλησω κλικερς!!!!!!!!!!!!!!!
και γω που προσπαθουσα να το κρυψω................................... :shock:

για πες μου φιλη μποξερ εσυ τι σχεση εχεις θα μας πεις?
μηπως εισαι αποφοιτη?
χωρις παρεξηγηση και παλι....
χωρις παρεξηγηση βρε φιλε oscar,..... νιωθεις καλα?????
δε διαβασες οτι ειπα πως δε θελω να κανω διαφημιστικο οποιουδηποτε ειδους???????? δε θελω να δηλωσω ουτε κτηνιατρος, ουτε εκτροφεας, ουτε εκπαιδευτης, ουτε τιποτα!
το τι κανω ή δεν κανω δε θα το διαφημισω εδω μεσα. δε με ενδιαφερει.
και οσο και να προσπαθεις....... δεν προκειται να πω τιποτα.
 


S

SwkDoG

Guest
Σε παλαιότερη δημοσιεύση ο ΜΑΚΗΣ είχε γράψει:

Τιι κάνεις Γιάννη???
ΚΟΥΚΙΑ ΣΠΕΡΝΩ
Έφτασε λοιπόν η ώρα να ανατρέξω και εγώ στα σοφά αυτά λόγια... :lol:

Και ξαναλέω:

Η αγάπη μας για τα ζώα ας είναι εφαλτήριο για βαθύτερη γνώση και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ σεβασμό προς αυτά και τη φύση και όχι αποστειρωμένες,πολιτικά ορθές και πολλές φορές διαστρεβλομένες απόψεις περί ζωοφιλίας.
Εξάλλου αυτό το ένα και μοναδικό πράγμα που είναι ανίκητο σε αυτό τον κόσμο...παραμένει ανίκητο!...

Και λόγω του ότι φτάσαμε σε ένα σημείο που γράφουμε όλοι πράγματα "μη χρήσιμα" και μάλλον εκτός θέματος...το θέμα κλειδώνετε.

Υ.Γ. Αντιρήσεις,προτάσεις και παράπονα για την παραπάνω απόφαση δέχομαι σε π.μ.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3