Εξετάσεις Εργασίας ΟΣΝΕ




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σαφέστατα, απλά ρωτάω αφενός για να καταλάβω τι παίζει και αφετέρου για να λυθούν οι οποίες "σκιές". Και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην αναφέρω πως σε εκθέσεις μορφολογίας πχ πολύ πιο εύκολα ένας σκύλος θα πάρει cac στην Άνω Μουσουνιτσα, παρά στον Μαραθώνα ή στο Μαρκόπουλο. Κυρίως λόγω συμμετοχών. Σε αρκετές φυλές υπάρχει πολύ μικρότερος συναγωνισμός ή και καθόλου συναγωνισμός. Παρόλο που πάλι υπάρχει κριτής, παρόλο που ο σκύλος "συγκρίνεται" με το πρότυπο της φυλής του, παρόλο που ο κριτής κρίνεται. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπον πρέπει ο σκύλος να είναι εντελώς γιουχου ή ο κριτής να είναι πολύ τυπικός ή αυστηρός, για να μην πάρει κάτι. Ακόμα και reserve.

Συνεπώς με βάση τις απαντήσεις του @cygor δεν θέλει πολύ κάποιος να κάνει τον παραλληλισμό.

Το ερώτημα λοιπόν ξεκάθαρα είναι το εξης: "εκμεταλλευονται" κάποιοι "μικρές" τέτοιες διοργανώσεις για να παίρνουν τίτλους όπως γίνεται αντίστοιχα στις εκθέσεις μορφολογίας, ή όχι;
δεν είναι θέμα μικρής η μεγάλης διοργάνωσης , είναι θεμα κριτή να ειναι λιγο πιο αυστηρος η λιγο πιο χαλαρός (ανθρώπινα) η σε καποιους κριτές να αρέσουν ανεβασμενα σκυλιά και σε καποιους αλλους πιο τυπικα.
Ολοι οι κριτές είναι πιο χαλαροι και καλα κάνουν σε ενα σκυλί που παει μονο για Bh απο ενα σκυλί που δείχνει οτι το BΗ του ειναι το σκαλί για την συνέχεια.
Αλλά το ΒΗ δεν εχει βαθμολογία , στο βιβλίάριο εργασίας γραφετε μονο περασε δεν περασε
και εκει μποροουμε να δουμε εναν σκύλο που δεν ηταν πανω στο αφεντικό του συνεχεια μπορεί να ψιλοχάζευε και να εκανε πιο αργά τις ασκήσεις να περάσει και σωστά να περασει γιατι μαζεψε 40 βαθμούς απο τους 60 που ειναι η βαση.
 
  • Like
Reactions: TARA and Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Σαφέστατα, απλά ρωτάω αφενός για να καταλάβω τι παίζει και αφετέρου για να λυθούν οι οποίες "σκιές". Και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να μην αναφέρω πως σε εκθέσεις μορφολογίας πχ πολύ πιο εύκολα ένας σκύλος θα πάρει cac στην Άνω Μουσουνιτσα, παρά στον Μαραθώνα ή στο Μαρκόπουλο. Κυρίως λόγω συμμετοχών. Σε αρκετές φυλές υπάρχει πολύ μικρότερος συναγωνισμός ή και καθόλου συναγωνισμός. Παρόλο που πάλι υπάρχει κριτής, παρόλο που ο σκύλος "συγκρίνεται" με το πρότυπο της φυλής του, παρόλο που ο κριτής κρίνεται. Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπον πρέπει ο σκύλος να είναι εντελώς γιουχου ή ο κριτής να είναι πολύ τυπικός ή αυστηρός, για να μην πάρει κάτι. Ακόμα και reserve.

Συνεπώς με βάση τις απαντήσεις του @cygor δεν θέλει πολύ κάποιος να κάνει τον παραλληλισμό.

Το ερώτημα λοιπόν ξεκάθαρα είναι το εξης: "εκμεταλλευονται" κάποιοι "μικρές" τέτοιες διοργανώσεις για να παίρνουν τίτλους όπως γίνεται αντίστοιχα στις εκθέσεις μορφολογίας, ή όχι;
δεν είναι θέμα μικρής η μεγάλης διοργάνωσης , είναι θεμα κριτή να ειναι λιγο πιο αυστηρος η λιγο πιο χαλαρός (ανθρώπινα) η σε καποιους κριτές να αρέσουν ανεβασμενα σκυλιά και σε καποιους αλλους πιο τυπικα.
Ολοι οι κριτές είναι πιο χαλαροι και καλα κάνουν σε ενα σκυλί που παει μονο για Bh απο ενα σκυλί που δείχνει οτι το BΗ του ειναι το σκαλί για την συνέχεια.
Αλλά το ΒΗ δεν εχει βαθμολογία , στο βιβλίάριο εργασίας γραφετε μονο περασε δεν περασε
και εκει μποροουμε να δουμε εναν σκύλο που δεν ηταν πανω στο αφεντικό του συνεχεια μπορεί να ψιλοχάζευε και να εκανε πιο αργά τις ασκήσεις να περάσει και σωστά να περασει γιατι μαζεψε 40 βαθμούς απο τους 60 που ειναι η βαση.
 
  • Like
Reactions: TARA and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Παιδες σορυ κιολας αλλα...


:sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep:
Μπορεί η Tara να σου έκανε like, αλλά δεν συμφωνώ.
Με τέτοιο σχόλιο, εκμηδενίζεις και τα σοβαρά ποστ, με πρώτα τα δικά της. Αν σου είναι τόσο αδιάφορο το θέμα [και πως να μην είναι άλλωστε, έτσι που το έκαναν], απλώς δεν παρακολουθείς :)
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
κατάλαβα τι ρωτάς..(σε αυτό το νήμα πρέπει να το διευκρινίζουμε) :p
δεν είναι το ίδιο με τις εκθέσεις μορφολογίας...
τουλάχιστον στο ΒΗ όπου δεν υπάρχει καν βαθμολογία και δεν υπάρχει κατάταξη.
Ο κριτής άτυπα αποφασίζει ποιο σκυλί είχε την καλύτερη παρουσία.

Για το ΙΡΟ θεωρητικά θα μπορούσαμε να κάνουμε τέτοια υπόθεση μιας και υπάρχει και η κατάταξη με βάση την βαθμολογία. Δηλ. στους τυφλούς ο μονόφθαλμος θα ξεχώριζε...

όσον αφορά το ΒΗ εαν ο κριτής κρίνει οτι κάποιος δεν πρέπει να περάσει την εξέταση ,απλά τον κόβει. Απ όσο θυμάμαι απο τις 11 συμμετοχές του σναουτσερ οι 2 κόπηκαν.

Αρα είναι στην ευθύνη του κριτή ποιούς θα θεωρήσει ικανούς και ποιούς όχι για να περάσουν.
δεν αποφασιζει ατυπα ο κριτης υπαρχει βαθμολογία ανα ασκηση απλως δεν ανακοινωνετε και δεν γραφετε στο βιβλιαριο
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
δεν αποφασιζει ατυπα ο κριτης υπαρχει βαθμολογία ανα ασκηση απλως δεν ανακοινωνετε και δεν γραφετε στο βιβλιαριο
άτυπα, με αυτή την έννοια...
ίσως να μην ήταν εύστοχη η επιλογή της λέξης
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Το ερώτημα λοιπόν ξεκάθαρα είναι το εξης: "εκμεταλλευονται" κάποιοι "μικρές" τέτοιες διοργανώσεις για να παίρνουν τίτλους όπως γίνεται αντίστοιχα στις εκθέσεις μορφολογίας, ή όχι;
φυσικα και ναι, φυσικα και διοργανωτες και μελη διοικητικων κατεβαζουν δικα τους σκυλια και παιρνουν αερα τιτλους, πληρωνουν με τα χρηματα των μελων αγωνες τους οποιους διοργανωνουν οι ιδιοι, στους οποιους βγαινουν πρωτοι σε μορφολογιες κλπ ομιλων...
αλλα φυσικα κανεις δεν μιλαει για κανεναν, ολοι γλυφονται μεταξυ τους και η ζωη συνεχιζεται..
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
...και απλα για να το συμπληρωσω και να το δεσω, υπαρχουν καποιοι αυλικοι και καποιοι παρατρεχαμενοι που με το που θα τους εκθεσεις μπαινουν στην πρωτη γραμμη και διαρρηγνυουν τα ιματια τους...και μαυτα και μαυτα φτασαμε σχεδον στην 11 σελιδα
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
φυσικα και ναι, φυσικα και διοργανωτες και μελη διοικητικων κατεβαζουν δικα τους σκυλια και παιρνουν αερα τιτλους, πληρωνουν με τα χρηματα των μελων αγωνες τους οποιους διοργανωνουν οι ιδιοι, στους οποιους βγαινουν πρωτοι σε μορφολογιες κλπ ομιλων...
αλλα φυσικα κανεις δεν μιλαει για κανεναν, ολοι γλυφονται μεταξυ τους και η ζωη συνεχιζεται..
κοίτα οτι μπορεί να γινεται αυτό μπορεί , μπορει να γινεται μεμονομένα ή συνέχεια απο όλους τους ομίλους αλλά μπορεί και όχι
Η ερώτηση μου , και είναι καθαρή χωρίς διάθεση να στην πω πραγματικά , είναι εσύ το έχεις δει ? η καλύτερα αυτός που το είδε και το μετέφερε απο εδώ και απο εκεί γιατι δεν βγήκε να πει δημόσια " Εγω είχα παει χθες στις εξετάσεις του κινέζικου Λοφιοφόρου στα άνω τζούτζουλα και περασε ενας σκυλος που έφυγε απο τον στίβο και τον ψάχναμε οι θεατές με τους διοργανωτές 20 λεπτά "
Όπου υπάρχει κέρδος ή δόξα γίνονται και μαιμουδιες όχι μονο στους σκυλους παντού αλλά ειναι άδικο ν τα βαζουμε όλα σε ενα τσουβάλι και να μην διαχωρίζουμε.
Οι διοργανωτές και τα μέλη των διοικητικών σε πολλες περιπτώσεις που εγω γνωρίζω , ανάμεσα στην δουλεια τους, στην οικογενεια τους, και στις προπονησεις τους, τρέχουν ννα διοργανώσουν μια εξέταση -εκθεση -σεμιναριο δίνοντας χρόνο και πολλές φορές και χρημα και είναι αμαρτία να τα ισοπεδώνουμε όλα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Οπότε @cygor αυτό που τελικά λες, είναι συγκεκριμένα ότι, ο Ομιλος Σνάουτσερ, οργάνωσε την συγκεκριμένη σικέ εξέταση, για να περάσει τα δικά του μέλη, ενώ η εμφάνισή τους, ήταν τέτοια, που δεν θα έπρεπε να περάσουν επιτυχώς την εξέταση; Να συμπληρώσω...την νόμιμα αδειοδοτημένη και οργανωμένη εξέταση από τον ΚΟΕ, με τον νόμιμο εγκεκριμένο κριτή; Σ'αυτό καταλήγουμε; Ρωτάω, γιατί αναφέρεις και για μορφολογίες κλπ και δεν είναι σαφές.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Οπότε @cygor αυτό που τελικά λες, είναι συγκεκριμένα ότι, ο Ομιλος Σνάουτσερ, οργάνωσε την συγκεκριμένη σικέ εξέταση, για να περάσει τα δικά του μέλη, ενώ η εμφάνισή τους, ήταν τέτοια, που δεν θα έπρεπε να περάσουν επιτυχώς την εξέταση; Να συμπληρώσω...την νόμιμα αδειοδοτημένη και οργανωμένη εξέταση από τον ΚΟΕ, με τον νόμιμο εγκεκριμένο κριτή; Σ'αυτό καταλήγουμε; Ρωτάω, γιατί αναφέρεις και για μορφολογίες κλπ και δεν είναι σαφές.

οτι εγραψα ειναι απαντησεις στις ερωτησεις και στους προβληματισμους του @vek .
Στο που διαφωνω με τις ενεργειες του ομιλου σναουτσερ και της διοργανωσης τις εχω παραθεσει κατεπαναληψιν π.χ. στο ποστ #20 διαβασε ξανα και οτι δεν καταλαβεις πες μου να σε παραπεμψω σε αλλο ποστ...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
φυσικα και ναι, φυσικα και διοργανωτες και μελη διοικητικων κατεβαζουν δικα τους σκυλια και παιρνουν αερα τιτλους, πληρωνουν με τα χρηματα των μελων αγωνες τους οποιους διοργανωνουν οι ιδιοι, στους οποιους βγαινουν πρωτοι σε μορφολογιες κλπ ομιλων...
Και ήταν ανάγκη να φτάσουμε στην σελίδα 10 για να πεις καθαρά και ξαστερα τι εννοείς;
Φαντάζομαι πως για είσαι τόσο απόλυτος όλα αυτά που λες, τα έχεις δει να γίνονται πολλάκις, σωστά;
Βέβαια αδυνατώ να καταλάβω πως έχεις ιδίαν άποψη όταν εσύ ο ίδιος ανέφερες πως "απέχεις από αυτά τα σκατα", αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Θεωρείς απίθανο τα σκυλιά αυτών των "κακών ανθρώπων" που διοργάνωσαν την χψ εκδήλωση, να άξιζαν να διακριθούν ή θεωρείς δεδομένο πως έγινε μαϊμουδιά, αφού αυτό λέει η λογική του χαμένου (για όλα φταίνε οι άλλοι);

Δηλαδή αν εγώ φτιάξω έναν όμιλο φυλής yorkshire terrier και διοργανώσω μια εκθεση και ο σκύλος μου έρθει πρώτος, θα σημαίνει πως με ευνοησε ο κριτής; Αυτή είναι η λογική;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Απάντησες σε προβληματισμούς του vek, quotάροντας ποστ του Yorkaddict, του οποίου οι προβληματισμοί, είναι σαφείς; Και όπου σε ρωτάει ευθέως, αυτό που σε ρωτάω κι εγώ;
Ναι...για παρέπεμψέ με σε παρακαλώ πολύ, στα ποστ που αναφέρεσαι/κατηγορείς τον ΟΣΝΕ, τον οποίο αφορά το συγκεκριμένο θέμα. Θα το ήθελα, γιατί είμαι και ολίγον χαμηλού iq μάλλον.

Και αφού το κάνεις, θα δούμε την νέα εξέλιξη της συζήτησης.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Στο που διαφωνω με τις ενεργειες του ομιλου σναουτσερ και της διοργανωσης τις εχω παραθεσει κατεπαναληψιν π.χ. στο ποστ #20 διαβασε ξανα και οτι δεν καταλαβεις πες μου να σε παραπεμψω σε αλλο ποστ...
Στο ποστ νο.20 λοιπόν, κατηγορείς:

1. Τον Ομιλο, για συντακτικό/επικοινωνιακό λάθος, στην αφίσα του.
2. Τον κο.Ρεμούνδο ότι έκρινε κατά την γνώμη σου (!) [προφανώς επιεικέστερα από ότι θα ήθελες] τους...μαθητές / πελάτες του, από τους οποίους είχε πληρωθεί!!!!!!!!!!!!!!
3. Οτι όλα αυτά είναι σκατά, για τα οποία εσύ απαξιείς και άρα απέχεις [αλλά έχεις άποψη] και τα οποία εγώ για κάποιον λόγο, υπερασπίζομαι.
4. Βέβαια στο τέλος, και παρόλα τα από πάνω, υποτίθεται δεν αμφισβητείς την αξιοπιστία της εξέτασης!!!

Αυτά;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Νομίζω...αυτο που λεει...
(Περαν τα της αφισας)
ειναι οτι θα προτιμουσε,
κ πράγματι θα ηταν καλυτερο,
για λογους διαφανειας,
κ ακριβως για να μην δινονται τετοια δικαιωματα,
να σχολιαζονται αρνητικα,
διοργανωσεις κ ανθρωποι,
οταν πχ καποιος κριτης τυγχανει ναναι κ εκπαιδευτης πχ (ή τεσπα να υπαρχει η οποιαδηποτε σχεση),να απεχουν απο αγωνες που κρινει ο ιδιος,"πελατες" του.
Δεν εχει αδικο....δημιουργουνται εντυπωσεις...πιθανως λανθασμενες...who knows?

Η γυναικα του Καισαρα,δεν αρκει να ειναι τιμια,πρεπει κ να φαινεται τιμια!

Οπως κ να χει,ολα αυτα ειναι εικασιες κ συζητατε σελιδες επι σελιδων για υποθετικα σεναρια...δε βαρεθηκατε ακομη?
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Εγώ όχι δεν βαρέθηκα.
Τώρα αρχίζει να αποκτάει πραγματικό ενδιαφέρον.
Οποιος όμως βαρέθηκε, όπως ξαναείπα, μπορεί και να μην παρακολουθεί. Εύκολο είναι.
Θα περιμένω να ακούσω και την επίσημη απάντηση του cygor, αλλά μια και ρωτάς... @Μαρια&Ηρα , τον ξέρεις κι εσύ τον κο.Ρεμούνδο και κατά συνέπεια, τους πελάτες του, που έκρινε; Ετσι από περιέργεια...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Νομίζω...αυτο που λεει...
(Περαν τα της αφισας)
ειναι οτι θα προτιμουσε,
κ πράγματι θα ηταν καλυτερο,
για λογους διαφανειας,
κ ακριβως για να μην δινονται τετοια δικαιωματα,
να σχολιαζονται αρνητικα,
διοργανωσεις κ ανθρωποι,
οταν πχ καποιος κριτης τυγχανει ναναι κ εκπαιδευτης πχ (ή τεσπα να υπαρχει η οποιαδηποτε σχεση),να απεχουν απο αγωνες που κρινει ο ιδιος,"πελατες" του.
Δεν εχει αδικο....δημιουργουνται εντυπωσεις...πιθανως λανθασμενες...who knows?

Η γυναικα του Καισαρα,δεν αρκει να ειναι τιμια,πρεπει κ να φαινεται τιμια!

Οπως κ να χει,ολα αυτα ειναι εικασιες κ συζητατε σελιδες επι σελιδων για υποθετικα σεναρια...δε βαρεθηκατε ακομη?
Μαρία για να γίνεις κριτής πρεπει αν εχεις περάσει 2 σκυλους τουλαχιστων απο το 0 εως το 3 + κατι αλλα.
Αρα οι Ελληνες κριτές έχουν δουλεψει σε καποιες ομάδες η έχουν δικές τους ομαδες που δουλευουν. Εγω π.χ έχω δουλεψει με καποιους απο αυτούς και και ξέρω σχεδόν όλους τους υπόλοιπους καλά τι πρεπει να κάνω να παω σε αλλη χώρα ? Να διοργανώσει ο ομιλος μου εξετάσεις και εγώ να δώσω αλλου ? και αν δωσουν αλλου όλοι οσοι μπλεκονται με τον ομιλο ποιος θα μεινει να δωσει ? :p
όποιος θέλει να δει αν η γυναικα του Καισαρ ειναι τίμια να παρει μια καμερα και να παει να τραβηξει τις εξετασεις , και αν δει οτι η γυνακα του Καισαρα γλυκοκοιτάζει τον μελαχρινό απεναντι ας το δείξει επωνυμα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ούτε εγώ έχω βαρεθεί.
Ακριβώς εδώ είναι το ζουμί και δεν πρέπει να μένουν αναπάντητα ερωτήματα.
Αλλιώς ο κάθε ένας θα βγάζει λάθος συμπεράσματα και θα δημιουργούνται εντυπώσεις (βλέπε παράγκα).
Το δε τσουβάλιασμα και οι γενικεύσεις απαξιωνουν τους πάντες.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ούτε εγώ έχω βαρεθεί.
Ακριβώς εδώ είναι το ζουμί και δεν πρέπει να μένουν αναπάντητα ερωτήματα.
Αλλιώς ο κάθε ένας θα βγάζει λάθος συμπεράσματα και θα δημιουργούνται εντυπώσεις (βλέπε παράγκα).
Το δε τσουβάλιασμα και οι γενικεύσεις απαξιωνουν τους πάντες.
ακριβώς , και δεν μιλάω για την αφίσα ή για τον ομιλο σναουζερ ή ή .
Γενικά ειναι ευκολο να απαξιωθούν τα πάντα , και δεν νομίζω ότι αυτός ηταν ο σκοπός του @cygor η του @tasos malinoua .
Δεν είναι κακό να θίγουμε τα λάθη ή τα εσκεμένα "λάθη" απλώς επειδή πολλές φορές είναι μπερδεμένα και δεν μπορεις να ξερεις αν δεν είσαι εκει (μερικές φορές και να είσαι δεν ξερεις) είναι αδικο να είμαστε απολυτοι και να τα βαζουμε ολα σε τσουβαλι.
Αδικο για τους κυναγωγους που πηραν μερος σε μια εξεταση και ακουγετε οτι καποιος τους την εκανε δωρο , αδικο για τον κριτή και αδικο και για τον ομιλο που καποια μέλη του δούλεψαν και ετρεξαν για να στησουν την διοργανωση.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Καλα καλα...
συνεχιστε αφου σας αρεσει...
Αλλα τουλαχιστον συζητήστε ανοιχτα κ με επιχειρηματα κ οχι να προσβαλετε ο ενας τον αλλο σα παιδάκια.

Αμα ειναι ετσι Κατερίνα,γιατι ας πουμε να μην ειναι μονο ξενοι οι κριτες...δε γινεται?
Πως ειναι στη μπαλα?
Κ δεν εχει κανεις να λεει τιποτα
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π