Επείγον - πέθανε ο σκύλος μας από αμέλεια κτηνιάτρου


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Βοηθήστε με ρε παιδιά σας παρακαλώ και συγνώμη αν γράφω ακαταλαβίστικα αλλά δε μπορώ... το έμαθα το απόγευμα και δεν τ΄αντέχω...
Θα προσπαθήσω να σας γράψω τι έγινε και όσοι έχετε νομικές γνώσεις να με βοηθήσετε.
Ο σκύλος των γονιών μου ημίαιμο γκριφόν-μαλτέζ 6,5 χρονών είχε βγάλει ένα σπυρί στον πωπό του το οποίο δεν έφευγε και μάτωνε ενίοτε. Μας είπε η κτηνίατρος ότι είναι συρίγγιο και θα το ανοίξει με επέμβαση να το καθαρίσει. Πριν 2 εβδομάδες του έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις πριν την εγχείριση. Χτες το βράδυ τον πήρε να του κάνει την επέμβαση και θα έμενε για παρακολούθηση στο ιατρείο της και θα τον έφερνε το πρωί. Το πρωί πήρε τους γονείς μου και τους είπε ότι είναι λίγο αδύναμος και θα τον κρατήσει κι άλλο να τον παρακολουθήσει. θα τον φέρει το μεσημέρι στις 3. Οι γονείς μου έσπασαν τα τηλκέφωνα, στο ιατρείο δεν απαντούσε και το κινητό κλειστό. Πήγαν στο ιατρτείο δεν ήταν κανείσ. Τελικά πήρε τηλέφωνο στις 6 και τους είπε ότι το σκυλί πέθανε.
Δεν το αντέχω αυτό το πράγμα και οι γονείς μου δεν είναι Αθήνα και δε γίνεται τόσος πόνος ρε γαμώτο γι αυτή την κωλογιατρό. Ρε παιδιά έστειλε τον άντρα της να φέρει το σκύλο μας... Και αυτή ήρθε στις 8,30, νοιώθω τέτοια οργή.
Είπε ότι η επέμβαση έγινε, το πρωί ήταν αδύναμος και του είχε ορούς τα πάντα και ρε παιδιά ακούτε; έφυγε... γύρισε λέει στις 2 και είχε πεθάνει. αυτή ήταν η παρακολούθηση που θα του έκανε; προσπαθώ πάρα πολύ να μη βρίσω εδώ.. τον σκότωσε γαμώτο αυτή τον σκότωσε. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη για τους γονείς μου τον λάτρευαν ανησυχώ.
Αλλά δε θα μείνει έτσι. Ποιος γιατρός ρε και λάθος να έκανε σ' αφήνει τόσες ώρες κι εξαφανίζεται να μην μπορείς να τον βρεις; το σκυλί είχε πεθάνει κι αυτή έκνε τις δουλειές της ρε...
είπα στη μητέρα μου και την πήρε τηλ καιι της είπα να της ζητήσει ένα χαρτί με το τιακριβώς έκανε. Τι φάρμακα του έδωσε, τι ακριβώς του έκανε τι ώρα πέθανε τα πάντα.
Πού να κάνουμε καταγγελία, τι μπορούμε να κάνουμε; Δεν ξέρουμε καν αν είναι όπως τα λέει αυτή. Χρειάζεται να γίνει νεκροψία στο σκύλο για να κάνουμε κάτι; Και πού γίνεται νεκροψία στα σκυλιά; Θα την κυνηγήσουμε όσο δεν πάαει τη βρώμα.

Σας παρακαλώ πείτε μου κάτι όποιος ξέρει, είναι και μακριά οι δικοί μου γαμώτο...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καταρχήν λυπάμαι για το σκυλάκι σου. Θα σε συμβούλευα να ηρεμήσεις και να ζητήσεις γραπτώς (χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ φωνές) αναλυτικά τη θεραπεία που έγινε, εγχείριση, φάρμακα, κλπ. Επίσης την αιτία θανάτου. Πέθανε δεν είναι αιτία θανάτου. Μετά αν θες μπορείς να κάνεις νεκροψία αν και δε γνωρίζω πού γίνεται, φαντάζομαι στο πανεπιστημιακό κτηνιατρικό νοσοκομείο. Θα πρέπει να πάρεις γραπτώς τα πάντα και μετά, αν διαπιστωθεί αμέλεια, κάντης μήνυση.
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Αυτό είπα στη μητέρα μου να της ζητήσει, χαρτί που να γράφει αναλυτικά τα πάντα. Και η απάντησή ήταν γιατί τι το θέλετε; δεν έχω εγώ επικοινωνία μαζί της, οι γονείς μου. Σ' ευχαριστώ
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εμενα παντως αν μου τυχαινε τετοιο πραγμα θα τον εστελνα στο νοσοκομειο.
Κριμα για το σκυλι και τους γονεις σου.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ειμαστε μαζι σου αυτη τη δυσκολη ωρα. Σε καταλαβαινουμε.
Ευχομαι να εχει ενα καλο και ηρεμο ταξιδι.
R.I.P.
 
  • Like
Reactions: Βάσω μάντη


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Μα αυτό είναι το θέμα, δεν ξέρουμε! Η μόνη απάντηση που είχε να δώσει ήταν ότι αυτά συμβαίνουν, ο αστάθμητος παράγοντας. Αλλά ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ. Τον άφησε μόνο του. Ρωτάω επίμονα για τη νεκροψία γιατί οι γονεί μου τον έθαψαν στο χωράφι και είναι εκτός Αθηνών οπότε αν χρειάζεται πρέπει να τους ειδοποιήσω να δούμε που μπορούμε να τον πάμε
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Λυπάμαι πολύ για το σκυλάκι σας! Έχει δίκιο η Sara πρέπει να ηρεμήσεις πρώτα για να μπορέσεις να καθοδηγήσεις σωστά και τους γονείς σου που θα είναι προφανώς το ίδιο ταραγμένοι αυτή τη στιγμή!¨"Γιατί τι το θέλετε" στην αναλυτική θεραπεία που ζητάτε δεν είναι απάντηση.... να πείτε στην γιατρό. Να το απαιτήσετε! Κουράγιο σε σένα και στους γονείς σου....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Νομίζω θα πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε νεκροψία. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις επιβεβαιωμένα από τι προήλθε ο θάνατος.
Αν σιγουρευτείς ότι υπήρξε ιατρικό λάθος, τότε οπωσδήποτε μύνηση (ρώτα ένα δικηγόρο) και καταγγελία στον κτηνιατρικό σύλλογο;

Κρίμα για το σκυλάκι :(
Ειλικρινά, δεν έχω λόγια :(
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Αχ ρε παιδιά δεν αντέχω, είναι τυχερή που δεν είμαι εκεί αλλά της το είπε η μητέρα μου, σκέφτομαι μόνο τα παιδιά σου. Η νεκροψία που μπορεί να γίνει; Μόνο Αθήνα; δε βρίσκω και τίποτα στο ίντερνετ. Και λογικά θα πρέπει να γίνει άμεσα έτσι; Σας ευχαριστώ
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σκέψου και αυτό..
Την νεκροψία ποιος θα την κάνει ? Κτηνίατρος-γιατρός... Άρα μην περιμένεις να κατηγορήσει συνάδελφο του... Στο υπογράφω....
 
  • Like
Reactions: Βάσω μάντη


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σκέψου και αυτό..
Την νεκροψία ποιος θα την κάνει ? Κτηνίατρος-γιατρός... Άρα μην περιμένεις να κατηγορήσει συνάδελφο του... Στο υπογράφω....
Δεν έχεις δίκιο σ' αυτό.
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Νεκροψια σε ενα πιθηκακι (αλλη ιστορια αυτη) ειχαμε κανει στην Θεσ/κη στο Κτην. Πανεμ. Το ειχε στειλει ο κτηνιατρος μας γτ μας ειχε πει πως μονο εκει μπορει να γινει.
Και εφυγε αυθημερον του θανατου του απο Αθηνα για πανω.
 
Last edited:


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
:(Κρίμα, λυπάμαι τόσο πολύ..

Και μόνο η απάντησή της "τι το θέλετε;" κάπως βρωμάει..

Αν ήταν εντάξει και σωστή, δε θα έφερνε προσκόμματα..
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Δεν έχεις δίκιο σ' αυτό.
Γιατί το λές αυτό... Εγώ πιστεύω πως αν το πάει σε κτηνίατρο και του πεί να κάνει νεκροψία και του πεί την ιστορία της , ο κτηνίατρος αν βρεί κάτι που να αποδεικνύεο πως η πρώτη κτηνίατρος θα μπορούσε να το έχει κάνει αλλά δεν το έκανε δεν πρόκειται να το πει.. με ΤΙΠΟΤΑ...
 


Ektor 13

Banned
Banned
15 Ιανουαρίου 2010
160
9
Γιατί το λές αυτό... Εγώ πιστεύω πως αν το πάει σε κτηνίατρο και του πεί να κάνει νεκροψία και του πεί την ιστορία της , ο κτηνίατρος αν βρεί κάτι που να αποδεικνύεο πως η πρώτη κτηνίατρος θα μπορούσε να το έχει κάνει αλλά δεν το έκανε δεν πρόκειται να το πει.. με ΤΙΠΟΤΑ...
Εκτός και αν είναι γνωστός της...
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Γι αυτό τρελλαίνομαι ρε παιδιά το ξέρω όσο σκληρό κι αν είναι ότι κάτι μπορεί να συμβεί αλλά αυτή η συμπεριφορά που είχε με κάνει ν΄αμφισβητώ ό,τι κι αν μας είπε.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Γιατί το λές αυτό... Εγώ πιστεύω πως αν το πάει σε κτηνίατρο και του πεί να κάνει νεκροψία και του πεί την ιστορία της , ο κτηνίατρος αν βρεί κάτι που να αποδεικνύεο πως η πρώτη κτηνίατρος θα μπορούσε να το έχει κάνει αλλά δεν το έκανε δεν πρόκειται να το πει.. με ΤΙΠΟΤΑ...
Με την ίδια λογική δεν θα γινόταν πότε νεκροψίες και δεν θα γνωρίζαμε πότε για ιατρικά λάθη που κόστισαν ζωές μόνο και μόνο για να καλύπτονται συντεχνιακά! απλά δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να γίνει νεκροψία σκύλου στην επαρχία!
 


Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Γι αυτό τρελλαίνομαι ρε παιδιά το ξέρω όσο σκληρό κι αν είναι ότι κάτι μπορεί να συμβεί αλλά αυτή η συμπεριφορά που είχε με κάνει ν΄αμφισβητώ ό,τι κι αν μας είπε.

Τι να λέμε τώρα.. Έχεις απόλυτο δίκιο..

Πάντως βρες την ψυχραιμία σου και κάνε τις σωστές κινήσεις, εάν θες να βρεις άκρη.
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Βασίλη, είναι απόλυτα λογικό αυτό που λες αλλά τώρα οι δικοί μου είναι εκτός Αθηνών, γι΄αυτό ψάχνω να δω που μπορεί να γίνει εδώ, οπότε όπως και να χει μειώνονται οι πιθανότητες γνωστού. Αν και αυτή είναι και σε δημόσια υπηρεσία.