Επείγον - πέθανε ο σκύλος μας από αμέλεια κτηνιάτρου




Darkness

Well-Known Member
8 Απριλίου 2010
792
4
Πρόταση: Εάν ξαναμιλήσετε μαζί της στο τηλέφωνο, και δη στο κινητό, καταγράψτε την! Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο δικαστήριο (εξ όσων γνωρίζω), αλλά καλό είναι να έχετε ένα ηχητικό ντοκουμέντο.
 


aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
Όχι μόνο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο δικαστήριο, αλλά είναι παράνομο και μπορεί να μπλέξει νομικά και να βρεθεί κατηγορούμενη κ από πάνω.

Το να προχωρήσουν νομικά πάλι είναι κάτι δαπανηρό και ψυχοφθόρο. Μια ήρεμη συζήτηση για να μάθετε τι έγινε και το λόγο θανάτου θα πρότεινα εγώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου..

Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν..δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουμε ακούσει και εδώ παρόμοιες, εγώ θα το κυνήγαγα και όπου έφτανε..!
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Το να το προχωρήσουμε νομικά είναι κάτι πολύ δύσκολο εκτός από εξαιρετικά ψυχοφθόρο και οι γονείς μου δεν είναι διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο. Από την άλλη, έτσι όπως έχουν τα πράγματα ούτε μια ήρεμη συζήτηση είναι δυνατή, με τη συμπεριφορά που έχει μέχρι τώρα αυτή δεν αφήνει κανένα περιθώριο προσέγγισης ούτε καν σε τέτοιο επίπεδο. Έχω πολλά στο μυαλό μου για το τι ενέργειες μπορούμε να κάνουμε αλλά ο δικηγόρος θα μας κατατοπίσει καλύτερα στο κατά ποσον είναι εφικτές. Και είμαι προσωπικά διατεθειμένη να τα αναλάβω όλα εγώ προκειμένου να γλιτώσω τους γονείς μου από τέτοιες διαδικασίες. Μη γελιόμαστε, μέσω της νομικής οδού και με τα δικαστήρια δεν θα καταφέρουμε τίποτα. Υπάρχουν πολλοί άλλοι νόμιμοι τρόποι για την συγκεκριμένη "κυρία".

edit: Σας ευχαριστώ ειλικρινά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Το να προχωρήσουν νομικά πάλι είναι κάτι δαπανηρό και ψυχοφθόρο. Μια ήρεμη συζήτηση για να μάθετε τι έγινε και το λόγο θανάτου θα πρότεινα εγώ.
Την ήρεμη συζήτηση την δοκίμασαν οι άνθρωποι. Δεν έπιασε. Το ότι είναι δαπανηρή (ίσως όχι και τόσο) και ψυχοφθόρο, θεωρώ ότι δεν είναι λόγος για να μην προχωρήσουν έτσι. Ετσι κι αλλιώς, η θλίψη τους για το σκυλάκι τους είναι μεγαλύτερη.

Το να το προχωρήσουμε νομικά είναι κάτι πολύ δύσκολο εκτός από εξαιρετικά ψυχοφθόρο και οι γονείς μου δεν είναι διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο.
Τώρα με μπέρδεψες λίγο. Αν δεν σκοπεύετε να κινηθείτε νομικά, γιατί απευθύνεστε σε δικηγόρο; Φαντάζομαι μόνο ένδικα μέσα θα μπορεί να σας προτείνει. Βέβαια, η υπόθεση θα είναι εξαιρετικά δύσκολη επειδή δεν υπάρχει η νεκροψία. Δυστυχώς ήταν ένα πολύ σημαντικό στοιχείο και για την δική σας ανακούφιση (να ξέρετε τι έγινε) και για την συνέχεια των κατηγοριών. Δεν ξέρω τι άλλο έχεις στο μυαλό σου, αλλά αν δεν σκοπεύετε να μπλέξετε με δικαστήρια (ούτως ή άλλως η εκδίκαση θα πάρει αρκετά χρόνια), νομίζω καλύτερα να μην "μπλέξετε" με τίποτα άλλο. Η νομική οδός είναι η καλύτερη.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
χμ... συζητωντας παντα με δικηγόρο
δείτε την περίπτωση να στειλλετε ένα εξωδικο με το οποίο αφού περιγραφετε την κατασταση ( κι αναφερθει ότι δεν υπηρξε ποτέ ούτε καν προφορική ενημερωση), ζητατε να ενημερωθείτε επισημως κι εγγραφως για τις αιτίες και τον θανατο του μικρου σας φίλου....( είναι αναφαιρετο δικαιωμα σας να γνωρίζετε πως και γιατί πεθανε....) εντός συγκεκριμενων ημερομηνινιών.
από εκε'ί και πέρα ο δικηγόρος που θα το συνταξει γνωρίζει και τις κυρωσεις ή κινησεις που θα πρέπει να γινουν΄σε περίπτωση άρνησης.... (αν και νομιζω δεν θα μπορει να αρνηθεί.....)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Χτες το βράδυ τον πήρε να του κάνει την επέμβαση και θα έμενε για παρακολούθηση στο ιατρείο της και θα τον έφερνε το πρωί. Το πρωί πήρε τους γονείς μου και τους είπε ότι είναι λίγο αδύναμος και θα τον κρατήσει κι άλλο να τον παρακολουθήσει.
Το πρωι που τους πηρε (βλ. παραπανω) , τους ενημερωσε πως εγινε η επεμβαση γιαυτο ειναι αδυναμος ή οτι δεν εγινε η επεμβαση επειδη ηταν αδυναμος ?

Θελει παραλογο θρασος να τους ειπε πως εγινε η επεμβαση και μετα να τους εδωσε το νεκρο σκυλο οπου εμφανως δεν ηταν εγχειρισμενος [δεν ειχε ξυριστει , δεν υπηρχε τομη (?) ].
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μονο αυτη ηταν στο χειρουργειο, ή ηταν και αλλοι γιατροι; Αν ηταν και αλλοι ισως να βρεθει νορμαλ ανθρωπος να σας πει τι εγινε.
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
GrDane μέσα έπεσες.
Μareco αυτό που λέει ο GrDane εννοούσα. Νόμιμη οδός αλλά όχι δικαστήριο δηλαδή δεν θα προχωρήσουμε σε μήνυση. Αν βγάλεις έξω τον παράγοντα χρόνος & χρήμα μένει ο πιο σημαντικός. Δεν θα την αντέξουν τέτοια διαδικασία οι γονείς μου. Ο πατέρας μου δε, ακόμα και σε αυτές τις κινήσεις δεν θα έχει καμία συμμετοχή, δεν τον έχω ξαναδεί ποτέ σε τέτοια ψυχολογική κατάσταση...
Αυτό είναι ένα από τα πολλά που έχω σκεφτεί, τα άλλα δεν θα ήθελα να τα παραθέσω πρωτού μιλήσω με δικηγόρο. Ειδικά για μια έρευνα που έκανα χθες σχετικά με νομοθεσία κ.α., αν αυτό που βρήκα ισχύει το σίγουρο είναι πως δε θα τη γλιτώσει τόσο εύκολα.

edit: τώρα είδα και τα υπόλοιπα
Tricky το πρωί τους είπε ότι είχε κάνει την επέμβαση και τον είχε με ορό αλλά θα τον κρατούσε μέχρι το μεσημέρι γιατί ήταν αδύναμος. Η μητέρα μου αργά το βράδυ μου είπε ότι ο πωπός του δεν ήταν ξυρισμένος και είχε μάλιστα και αίμα (που είχε τρέξει από την προηγούμενη μέρα πριν τον πάρει). Μέσα στη σύγχυσή της το θυμήθηκε το βράδυ γιατί το κοίταξε πριν τον θάψουν. Γι' αυτό υποθέτουμε ότι πέθανε στην αναισθησία και μας λέει άλλα για να καλύψει πιθανό λάθος. Που και με αυτά που λέει και έτσι να είναι πάλι φταίει!
Berna δε γνωρίζω αλλά μάλλον όχι.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Να ρωτήσω κι εγώ... γίνονται επεμβάσεις βραδιάτικα? Ενοοώ οι μη επείγουσες όπως αυτή....
 


nyfitsa

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2009
128
0
Τώρα τι να σου πω; Προφανώς γίνονται...
Αυτό που κατάλαβα εγώ απ΄ότι μου είπε η μητέρα μου είναι ότι επειδή αυτή έχει πολλή δουλειά και δεν είναι πάντα στο ιατρείο της θα την έκανε βράδυ για να μπορεί και να τον παρακολουθήσει μετά την αναισθησία...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Υπάρχει οπωσδήποτε αμέλεια. Εδώ επεμβάσεις γίνονται από το εφημερεύον νοσοκομείο με τα έκτακτα και μόνον αν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Αλλιώς γίνονται μόνον 9-5 ημερησίως και μετά το κρατάνε το σκυλί και το παρακολουθούν. Εδώ ακτινογραφία για δυσπλασία έκανα του Μουφ και τον κράτησαν όλη τη μέρα για να τον παρακολουθήσουν λόγω αναισθησίας. Και συμφωνώ ότι μπορούν να γίνουν διάφορα μέσα σε νομικά πλαίσια χωρίς να γίνει δικαστήριο. Θυμηθείτε τη μέθοδο Αλ Καπόνε-FBI που σας λέω συνέχεια: τον πήγαν μέσα για φόρους και όχι λόγω μαφίας. Έτσι και την κάργια, της κάνεις ιστορίες για διαδικαστικά πράγματα/απόδειξη/φόρους και όχι για το σκύλο όπου μπορεί και να τη σκαπουλάρει ενώ το ψυχολογικό κυρίως κόστος στους ανθρώπους θα είναι τρομερό. Πάρα πολύ καλή σκέψη και μπράβο σου που σκέφτηκες με ψυχραιμία.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτα Σαρα ισως γινονται στην Αμερικη, εδω (πιστευω πως ετσι ειναι και στην ελλαδα) δεν ειμαστε τοσο προχωρημενοι, ειδικα δε μετα απο ναρκωση για ακτινογραφειες πας σπιτι με το σκυλι, ενω μετα απο το χειρουργειο τον παρακολουθουσαν ολοκληρο μισαωρο...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Αυτα Σαρα ισως γινονται στην Αμερικη, εδω (πιστευω πως ετσι ειναι και στην ελλαδα) δεν ειμαστε τοσο προχωρημενοι, ειδικα δε μετα απο ναρκωση για ακτινογραφειες πας σπιτι με το σκυλι, ενω μετα απο το χειρουργειο τον παρακολουθουσαν ολοκληρο μισαωρο...
Ε καλά δεν μένεις και μισάωρο μόνο... Πάντως όταν είναι μέρα, ακόμη κι αν πάρεις το ζώο σπίτι σου μετά από επέμβαση, το επιβλέπεις και είσαι standby για να αντιδράσεις άμεσα.


Τώρα δηλαδή η τύπισσα θα το χειρουργούσε βράδυ και μετά θα ξενυχτούσε για παρακολούσθηση - πλάκα με κάνετε?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οι ευθύνες είναι κάπου στην μέση η αλήθεια είναι.., απλά μετά γεγονότων και με δεδομένο πως είναι πρόσφατη η απώλεια ..είπα να μην το σχολιάσω..
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
Ε καλά δεν μένεις και μισάωρο μόνο... Πάντως όταν είναι μέρα, ακόμη κι αν πάρεις το ζώο σπίτι σου μετά από επέμβαση, το επιβλέπεις και είσαι standby για να αντιδράσεις άμεσα.


Τώρα δηλαδή η τύπισσα θα το χειρουργούσε βράδυ και μετά θα ξενυχτούσε για παρακολούσθηση - πλάκα με κάνετε?
Το παρακολουθησε το σκυλακι. Ειχε παει στο καλυτερο σκυλαδικο της πολης και το πηρε μαζι της.
nyfitsa μολοτωφ εχεις?
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
GrDane μέσα έπεσες.
Μareco αυτό που λέει ο GrDane εννοούσα. Νόμιμη οδός αλλά όχι δικαστήριο δηλαδή δεν θα προχωρήσουμε σε μήνυση
Εγώ θα σταθώ μια τελευταία φορά σ'αυτό...
Το εξώδικο είναι ασφαλώς μια λύση. Αλλά χωρίς να ακολουθείται από μύνηση, δεν πάει το μυαλό μου τι χρησιμότητα μπορεί να έχει. Αν δεν είναι να φτάσετε σε δικαστήριο (που πολύ κακώς τρομάζει ο κόσμος στο άκουσμα και μόνο και μένουν ατιμώρητοι όλοι οι επικίνδυνοι), το μόνο όφελος που σκέφτομαι, είναι μια ηθική ικανοποίηση, στην απίθανη περίπτωση που η κυρία τρομάξει και αποφασίσει να ανταποκριθεί.
Αν, εν πάσει περιπτώση, έχεις βρει κάτι που μπορεί να φανεί χρήσιμο σε μελλοντική αντίστοιχη περίπτωση, ελπίζουμε να μας το αποκαλύψεις.
Και θα ξαναπώ, ότι δυστυχώς χωρίς την νεκροψία, δεν νομίζω ότι θα μπορέσετε να επιβεβαιώσετε τα πιθανά γραφόμενα της κυρίας, ότι είδους ανάλυση και να σας δώσει. Πως θα ξέρετε αν τα φάρμακα ή η μέθοδος, που θα λέει ότι χρησιμοποίησε, είναι και τα αληθή; Εκτός αν υπάρχει τρόπος, που σας το εύχομαι.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπορείτε να την κυνηγήσετε για το γεγονός ότι αρνείται να σας δώσει πληροφορίες για το πώς πέθανε ο σκύλος. Αυτό είναι αρκετό. Αν έχετε μάρτυρες ακόμα καλύτερα. Τίποτε άλλο.