Επιθετικο κουταβι


Danielos

Member
28 Δεκεμβρίου 2012
19
0
Καλησπερα και καλως σας βρηκα.Προσφατα απεκτησα ενα κουταβακι 2 μηνων απο μητερα καθαροαιμο pitt bull και πατερα ημιαιμο pitt bull.Γενικα το κουταβακι (θηλυκο) δειχνει να ειναι πολυ εξυπνο μιας και εχει μαθει να κανει την αναγκη του στην πανα και το ''κατσε''.Το προβλημα της ομως ειναι οτι ορμαει σε χερια και ποδια με επιμονη και γρυλιζει,πραγμα που με εχει προβληματισει αρκετα.Περιμενω γνωμες,αποψεις και συμβουλες ευχαριστω.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
γρυλιζει και δαγκωνει χαρουμενα η με μισος,,,?? ==)) λογικα θα σε δαγκωνει για αρκετους μηνες ακομα,,,, εμενα 7 μηνων και ακομα περπατω και μου ριχνει δαγκωνιτσες απο πισω,,,παρτου κανα παιχνιδοκοκαλακι αναλογα το μεγεθος του να ξεσπαει σε εκεινο,,, οχι οτι δεν θα δαγκωνει και ποδια χερια αμα βρει,,,, ==))
 




Danielos

Member
28 Δεκεμβρίου 2012
19
0
οχι γρυλιζει με μανουρα δεν πιστευω οτι το κανει για παιχνιδι ειναι πολυ επιμονη με γλυλισμα δαγκωμα και γαυγισμα...με εχει προβληματισει πολυ
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Καλώς όρισες!
Είναι κουταβίσια συμπεριφορά.
Διάβασε αν θέλεις στην ενότητα "Εκπαίδευση και συμπεριφορά" (σ'αυτήν που άνοιξες το θέμα δηλαδή) τα διάφορα στίκι θέματα, όπως πχ "Μεγαλώνοντας ένα κουτάβι" και όλα τα υπόλοιπα και πιστεύω πως θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Για παράδειγμα το κλασικό που γίνεται όταν το κουτάβι έρχεται κατά πάνω μας "επιθετικά" να δαγκώσει, παίξει κλπ είτε βάζουμε φωνή, τύπου "άου", "μη", "ωχ" ή ότι βολεύει τον καθένα, είτε φεύγουμε από το χώρο δείχνοντας δυσαρέσκεια είτε του δίνεις διάφορα μασουλητήρια να ανακουφίζονται τα δοντάκια του και να απασχολείται.

Για κανένα λόγο δεν το χτυπάμε!!!!!!!!

Διάβασε όμως και θα μάθεις αρκετά πραγματάκια!
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Καλως ηρθες και καλη Χρονια :)
Το κανει γιατι ειναι μικρη και βγαζει δοντακια και κανει οτι ακριβως θα εκανε αμα ηταν με τα αδερφακια της. Οταν το κανει να της λες εντονα "ΜΗ" και να της δεινεις ενα παιχνιδι ή να φευγεις για λιγο απο κοντα της. Ολα τα κουταβακια περνανε αυτη την φαση και πρεπει εμεις να τους δειξουμε πιο ειναι το οριο. Δηλαδη το ποσο δυναμη να βαζει οταν δαγκωνει και φυσικα ποτε δεν πρεπει να δαγκωνει τα χερια μας και τα ποδια μας ουτε για παιχνιδι. Διαβασε και τα link που σου παρεθεσε ο Κυριακος και ισως αναθεωρησεις για το ποσο καθαροαιμο ειναι. Καλως ηρθες και καλη Χρονια :)

edit: Μαζι γραφαμε agathe :p
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
μου γρυλιζε και μένα μικρό απο τότε θυμάμαι έχω να το ακούσω να το κάνει....κουτάβια είναι παίζουνε με τον καιρό θα τα σταματήσει και αν κάνεις τα κολπάκια σου και πιό σύντομα μπορεί(διάβασε μερικά θέματα).
 


Danielos

Member
28 Δεκεμβρίου 2012
19
0
Καλως ηρθες και καλη Χρονια :)
Το κανει γιατι ειναι μικρη και βγαζει δοντακια και κανει οτι ακριβως θα εκανε αμα ηταν με τα αδερφακια της. Οταν το κανει να της λες εντονα "ΜΗ" και να της δεινεις ενα παιχνιδι ή να φευγεις για λιγο απο κοντα της. Ολα τα κουταβακια περνανε αυτη την φαση και πρεπει εμεις να τους δειξουμε πιο ειναι το οριο. Δηλαδη το ποσο δυναμη να βαζει οταν δαγκωνει και φυσικα ποτε δεν πρεπει να δαγκωνει τα χερια μας και τα ποδια μας ουτε για παιχνιδι. Διαβασε και τα link που σου παρεθεσε ο Κυριακος και ισως αναθεωρησεις για το ποσο καθαροαιμο ειναι. Καλως ηρθες και καλη Χρονια :)

edit: Μαζι γραφαμε agathe :p
επισης φιλε μου, καλη χρονια και σε ολους!

βασικα γνωειζω οτι το σκυλακι μου δεν ειναι καθαροαιμο, πραγμα το οποιο δεν με απασχολει καθολου. Το θεμα ειναι οτι οποτε κανω τις εν λογω φωνες (οχι) σαν ενδειξη πονου εκεινη επιμενει...οποτε της λεω προστακτικα "οχι" και "κατσε" και καποιες φορες καθετε μπροστα μου και με κοιταζει...αλλα μετα ξανα τα ιδια...εχω δοκιμασει να την απομονωσω στο δωματιο και καθετε υσηχη..αλλα αυτο που ενοχλει ειναι οτι ανεβαινει στο κρεβατι και καθετε πραγμα το οποιο θελω να της ξεκοψω...εδω βεβαια ευθυνομαι κ εγω γιατι δεν τις εχω διαμορφωσει ακομα χωρο...(ειμαι στο ψαξιμο για κλουβι) οπως επισης οτι 2 νυχτες την αφησα να κοιμηθει στο κρεβατι.
Το σκυλακι το εχουμε στο σπιτι μεσα με τον αδερφο μου και με δυστυχως λογω αυτης της της συμπεριφορας η μητερα μου εχει αρχισει να το φοβαται και να ειναι αρνητικη ..πραγματικα θελω να το συμορφωσω και να την κρατησουμε
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καταρχην πρεπει να βαλετε προγραμμα στο σκυλακι.Ιδια ωρα φαγητο,βολτα,παιχνιδι,υπνο!Επισης θα παρεις ενα crate(κλουβι)ωστε το σκυλι να μενει εκει το βραδι,οταν λειπεις απο το σπιτι για να μην κανει ζημιες και οταν θες να ηρεμησεις λιγο!Ακομα πρεπει ολοι να εχετε την ιδια συμπεριφορα απεναντι στο σκυλι ωστε να μην την μπερδευετε..Επισης οταν σε δαγκωνει θα λες ΜΗ εντονα και θα της δινεις ενα παιχνιδι η ενα κοκκαλο να μασουλαει!Μονο ΜΗ η ΟΧΙ τιποτα αλλο!Ισως θα μπορουσες αφου της πεις 10 φορες μη να την ταρακουνησεις λιγο απο το σβερκακι ισα ισα..Ουτε ξυλο ουτε υστεριες!Μονο ηρεμια,σταθεροτητα και υπομονη!

Για το κρεβατι φταις εσυ και μονο εσυ που ανεβαινει!Αφου την εχεις ανεβασει 2 φορες της αρεσε της μικρης.Βαλε ενα ωραιο στρωματακι η διαμορφωσε οπως θες το κλουβι και θα κοιμαται εκει!

Για την τουαλετα τωρα μεχρι να μαθει να τα κανει θελει συνεχης παρακολουθηση!Ο δικος μου εμαθε να τα κανει εξω σε 3 μερες αλλα ημουν απο πανω του συνεχεια!Τον επαιρνα σηκωτο και τον πηγαινα στο σημειο που ηθελα.Αν τα εκανε εκει τον επιβραβευα!Φυσικα στην αρχη ειχαμε ατυχηματα και τα εκανε στην διαδρομη αλλα εμαθε σιγα σιγα οτι πρεπει να τα κανει στο μερος που ειχα διαλεξει εγω!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν δεν την κρατήσετε τι θα την κάνετε; (χοχοχο, τώρα θα πάρω απάντηση..)

Πήρατε ένα κουτάβι, και χωρίς να γνωρίζετε την κλασσική κουταβίσια συμπεριφορά με την πρώτη συμπεριφορά που δεν σας άρεσε σκέφτεστε ήδη να της δείξετε την πόρτα; Ήσασταν πραγματικά έτοιμοι για σκύλο;
Το γρύλισμα και το δάγκωμα είναι κλασσική κουταβίσια συμπεριφορά, και όσο θα αντιδράτε με νεύρα τόσο θα αντιδράει πιο νευρικά, ειδικά αν πρόκειται για ένα νευρικό κουτάβι. Θέλει ηρεμία και σταθερή συμπεριφορά.
Για το κρεββάτι δεν φταίει καθόλου το κουτάβι αλλά καθαρά η δική σου στάση όπως είπες κι εσύ. Αρχικά την άφησες και μετά αποφάσισες ότι δεν την θέλεις πάνω στο κρεββάτι σου. Όσον αφορά την σταθερότητα είσαι λίγο φάουλ. Από εδώ και πέρα δεν την αφήνεις ποτέ ξανά στο κρεββάτι και δεν αλλάζει αυτό για κανέναν λόγο, σιγά σιγά θα το καταλάβει.
Εξήγησε στην μητέρα σου πως έχει η κατάσταση, και ότι δεν υπάρχει λόγος να φοβάται το κουτάβι. Δεν τίθεται θέμα συμμόρφωσης, δεν έχει κάνει κάτι λάθος, αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να διαβάσετε όσα περισσότερα μπορείτε για σκύλους και κουτάβια ώστε να καταλάβετε περισσότερο την συμπεριφορά της, να πάψει να σας τρομάζει και να σας ξενίζει ,και να αντιδράτε σωστά ώστε να υπάρξει επικοινωνία μεταξύ σας. Αν συμβεί αυτό σιγά σιγά θα έχετε λιγότερα προβλήματα.
 


Danielos

Member
28 Δεκεμβρίου 2012
19
0
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

αυτο με το ταρακουνημα δε νομιζω να πιασει...μιας και εχω προσπαθησει μερικες φορες να μιμηθω το δαγκωμα του κουταβιου μετα απο πολλα οχι (ισα ισα) αλλα εκεινη δεν πηρε χαμπαρι..αντιθετως παλευε περισσοτερο!
και ειναι και μεγαλοσωμη για 2.μιση μηνων γαμωτο της
το καλο ειναι οτι στο θεμα τουαλετας...η μικρη ειναι μαθημενη να τα κανει στην πανα της απο τα παιδια μου μου την εδωσαν, πραγμα το οποιο βολευει μιας και δεν μπορω να την βγαζω εξω μεχρι να ολοκληρωσει τα εμβολια της. Βεβαια θα την μαθω να τα κανει εκτος σπιτιου!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Τα εμβολια για που πρεπει να κανει για να βγει εξω γινονται μεχρι τους 3 μηνες..μην σου πει η γιατρος βγαλτην εξω 5-6 μηνων γιατι παει η κοινωνικοποιηση...
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Αποκλείεται να δαγκώνει με πιο πολύ μανία απότι δάγκωνε ο δικός μου.μιλάμε δεν ήθελε να έρθει κανένας σπίτι μου γιατί έκανε γιούρια σε ότι κινούνταν .όλοι ήταν με τα πόδια πάνω στις πολυθρόνες μαζεμένα και με έκφραση τρόμου στα μούτρα. Παραμόνευε σαν αλιγάτορας και δεν είχαμε πατζάκια μπλούζες χωρίς τρύπες και χέρια χωρίς δαγκωματιές.όταν φώναζα άουτς ,μη και έκανα πως έκλαιγα έκανε γούστο και ορμούσε με πιο πολύ μανία.περπατούσαμε μέσα στο σπίτι με αξεσουάρ τον μικρό βελζεβούλ καρφωμένο στο σερνόμενο πόδι.ορμούσε αδιακρίτως σε μούτρα κοιλιές κώλους σκούπες ηλεκτρικές ,χειρος και σοτι ορέγονταν,παναία μου ευτυχώς πέρασε η κουταβοπερίοδος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
περπατούσαμε μέσα στο σπίτι με αξεσουάρ τον μικρό βελζεβούλ καρφωμένο στο σερνόμενο πόδι.ορμούσε αδιακρίτως σε μούτρα κοιλιές κώλους σκούπες ηλεκτρικές ,χειρος και σοτι ορέγονταν,παναία μου ευτυχώς πέρασε η κουταβοπερίοδος.
Αχαχαχαχαχααααααααααα!!!!
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Κι εμένα ο δικός μου δάγκωνε κι κυρίως τα πόδια μου όταν περπάταγα,κι γρύλιζε στα παντελόνια μου ... εγώ απλά όταν με δάγκωνε έλεγα ένα δυνατό, κοφτό, αυστηρό "μη" ,χωρις επαναλήψεις, κι έφευγα κλείνοντας την πόρτα , αν ήμασταν στο δωμάτιο ή τον πήγαινα κι τον έκλεινα στο δωμάτιο για 10 λεπτα περίπου...για να καταλάβει απλά ότι όποτε δαγκώνει θα μένει μόνος του, επίσης με βοήθησε πάρα πολύ στο δάγκωμα το ότι έβγαζα κραυγές πόνου εγώ(μη φανταστεις ότι σπάραζα ένα απλό λίγο τσιριχτό "α" ), όπως κάναν τ' αδέρφια του όταν δαγκωνόντουσαν, κι όποτε με άκουγε τραβιόταν κι με κοίταζε κι έτσι έμαθε να ελέγχει κάπως τα σαγόνια του πάνω μου...
 


christostr

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
409
1
Eμένα δάγκωνε απλώς... ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!
Με σταθερή συμπεριφορά θα μάθει. Ε, θα έχετε και κάποιες απώλειες! χαχαχα
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις!

Danielos, έχεις ξαναμεγαλώσει ποτέ κουτάβι? Αν κρίνω από αυτά που γράφεις, η απάντηση είναι όχι. Στρώσου λοιπόν στο διάβασμα, να δεις τι και πως!
Στην ενότητα εκπαίδευση και συμπεριφορά έχει πολλά χρήσιμα θέματα.
 


Danielos

Member
28 Δεκεμβρίου 2012
19
0
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις!

Danielos, έχεις ξαναμεγαλώσει ποτέ κουτάβι? Αν κρίνω από αυτά που γράφεις, η απάντηση είναι όχι. Στρώσου λοιπόν στο διάβασμα, να δεις τι και πως!
Στην ενότητα εκπαίδευση και συμπεριφορά έχει πολλά χρήσιμα θέματα.
βασικα απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, θυμαμαι κ σκυλο στο σπιτι, με τελευταια την αγαπημενη μου λυκαινα την daisy η οποια μας αφησε το καλοκαιρι 15 χρονων...:-(

θυμαμαι δαγκωματιες και ζημιες αλλα ...αλλα οχι με τοσο εμονη και μανουρα...αυτη εδω ειναι το κατι αλλο σε σημειο που το παιχνιδι της ειναι να σου τρωει χερια ποδια με γλυλισματα και γαυγισματα