Επιθετικός σκύλος


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Διαβασα ενα μεγάλο μερος της ιστορίας σας και χαίρομαι που διαπιστώνω πόσο συνειδητοποιημένοι είστε. Εχετε αποβάλλει την αλαζονεία του ιδιοκτήτη και εχετε προβάλλει την ευζωία του τετράποδου φίλου σας. Συγχαρητήρια. Προφανώς , υπάρχει και το θέμα της δικής σας προστασίας απο την επιθετική του συμπεριφορά. Αλλιώς τα υπολογίζατε και διαφορετικά εξελίχθηκαν. Εαν κάτι έπρεπε να προσέξετε περισσότερο ήταν κατα τη γνωμη μου η επιλογή του από την αρχή. Οπως γράφετε δεν είχατε ανάμιξη και αυτό ηταν λάθος. Το πρόβλημα με τα ημίαιμα , που κατα τα αλλα είναι θεσπέσια πλάσματα και μπράβο σε όσους εχουν υιοθετήσει ένα ή περισσότερα, είναι ότι ο χαρακτήρας τους είναι απρόβλεπτος και δε συνάδει με το χαρακτήρα της φυλής με την οποία μπορεί να έχουν μορφολογική ομοιότητα. Καλή επιτυχία στο ψάξιμο του κατάλληλου ιδιοκτήτη, η συμβουλή μου είναι να μη βιαστείτε διότι πρεπει να εχει πολυ συγκεκριμενες προδιαγραφες ιδιοσυγκρασίας, εμπειρίας, όρεξης και συνθηκών διαβίωσης για να μπορέσει να προσφερει στο ζώο αυτά που είναι απαραίτητα, χωρίς μελλοντικους κινδύνους και προβλήματα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλή τύχη σε όποιον δρόμο πάρει ο Μάρλευ εύχομαι!
Και προς αποκατάσταση της αλήθειας. Ένα καθαρόαιμο, ακόμη και λαμπ, μπορεί κάλλιστα να μετατραπεί σε επικίνδυνο σκύλο από κακούς χειρισμούς. Ας μην δυσφημιύμε άδικα τα ημίαιμα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλή τύχη σε όποιον δρόμο πάρει ο Μάρλευ εύχομαι!
Και προς αποκατάσταση της αλήθειας. Ένα καθαρόαιμο, ακόμη και λαμπ, μπορεί κάλλιστα να μετατραπεί σε επικίνδυνο σκύλο από κακούς χειρισμούς. Ας μην δυσφημιύμε άδικα τα ημίαιμα.
Έτσι!!!!!

Καλά τα γονίδια αλλά αν η ανατροφή δεν είναι σωστή ο, τιδηποτε μπορει να γίνει.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Τα ημίαιμα τα επευφημούμε , η δυσφήμηση απο την περιγραφή της πραγματικότητας διαφερει όσο η μέρα με τη νύχτα. Στα καθαρόαιμα εχουμε συγκεκριμένο ταμπεραμέντο, κατα πολυ μεγαλο ποσοστό προβλέψιμο που βεβαιως και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απο λάθος χειρισμούς ή ακαταλληλο ιδιοκτήτη κλπ. Στα ημίαιμα τα πάντα είναι απρόβλεπτα αλλά στα κατάλληλα χέρια μπορούν να προσφέρουν ατελειωτες στιγμές χαράς και ευτυχίας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τα ημίαιμα τα επευφημούμε , η δυσφήμηση απο την περιγραφή της πραγματικότητας διαφερει όσο η μέρα με τη νύχτα. Στα καθαρόαιμα εχουμε συγκεκριμένο ταμπεραμέντο, κατα πολυ μεγαλο ποσοστό προβλέψιμο που βεβαιως και μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απο λάθος χειρισμούς ή ακαταλληλο ιδιοκτήτη κλπ. Στα ημίαιμα τα πάντα είναι απρόβλεπτα αλλά στα κατάλληλα χέρια μπορούν να προσφέρουν ατελειωτες στιγμές χαράς και ευτυχίας.
Και εγώ επιμένω ότι δεν περιγράφεις την πραγματικότητα αλλά απλά δυσφημείς.
Έχω λαμπ 40 κιλά, σκύλο που αν δεν τον ελέγχεις έχει απίστευτη δύναμη. Κι επειδή έχω δει εκτροφικό λαμπ, επιθετικό, σου λέω ότι είναι πολύ σημαντικά τα γονίδια αλλά ακόμη πιο σημαντική η ανατροφή.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δεν είναι απαραίτητο και να συμφωνησουμε. Καταρχήν μπλέκεις την ανατροφή στο ζήτημα που δεν εχει να κάνει με το αν ειναι καθαρόαιμο ή ημίαιμο, σε αμφότερες περιπτώσεις εξυπακούεται ότι παίζει βασικότατο ρόλο.

Η δική μου γνώμη είναι ότι σε ενα καθαρόαιμο σκυλο γνωρίζεις εκ των προτέρων τι να περιμένεις απο ιδιοσυγκρασία και μπορείς να κρίνεις εάν είσαι κατάλληλος και εχεις την απαιτούμενη εμπειρία-γνώση για να ανταπεξέλθεις και αν ο τρόπος ζωής σου και το περιβάλλον όπου ζεις μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του.
Σε ένα ημίαιμο , ειδικά εάν το παρεις απο κουτάβι, όλα λίγο πολύ είναι απρόβλεπτα και επομένως δε μπορείς να γνωρίζεις πως θα εξελιχθεί σε κανένα επίπεδο (μορφολογικό, χαρακτηρα, ανάγκες κλπ).

Επειδη το ξέρω δε θα συμφωνησεις, δε χρειάζεται να απαντησεις ξανα, εγινε κατανοητή και η δική σου θέση. Απλώς παρακαλώ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επειδη το ξέρω δε θα συμφωνησεις, δε χρειάζεται να απαντησεις ξανα, εγινε κατανοητή και η δική σου θέση. Απλώς παρακαλώ να λείπουν οι χαρακτηρισμοί.
Δεν σε χαρακτήρησα γιατί δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι τέτοιο. Χαρακτήρισα όμως το ποστ σου το οποίο είναι απόλυτα θεμιτό. Να λείπουν λοιπόν οι υποδείξεις.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δεν σε χαρακτήρησα γιατί δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι τέτοιο. Χαρακτήρισα όμως το ποστ σου το οποίο είναι απόλυτα θεμιτό. Να λείπουν λοιπόν οι υποδείξεις.
Και εγώ επιμένω ότι δεν περιγράφεις την πραγματικότητα αλλά απλά δυσφημείς.
δε χαρακτηρισες το ποστ μου, απευθυνθηκες όπως βλέπεις σε δευτερο ενικό, σε μένα προσωπικά. Εαν δεν ξέρεις τη διαφορά φρόντισε να τη μάθεις. Οταν θα πάψουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί θα σταματήσουν και οι υποδείξεις. Οσο για την πραγματικότητα, επιμένεις στην δική σου ερμηνεία της, που απέχει απο την αλήθεια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
δε χαρακτηρισες το ποστ μου, απευθυνθηκες όπως βλέπεις σε δευτερο ενικό, σε μένα προσωπικά. Εαν δεν ξέρεις τη διαφορά φρόντισε να τη μάθεις. Οταν θα πάψουν οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί θα σταματήσουν και οι υποδείξεις. Οσο για την πραγματικότητα, επιμένεις στην δική σου ερμηνεία της, που απέχει απο την αλήθεια.
Μπορείς να συνεχίσεις μόνος σου τα παράλογα συμπεράσματα σου. Αν μιλάγαμε οι δυό μας δεν θα έκανα καν τον κόπο να σε διορθώσω. Επειδή όμως διαβάζουν και άλλοι καλά θα κάνεις να είσαι πιο προσεχτικός.
Βαρέθηκα τις αυθεντίες με τα καθαρόαιμα που δεν είχαν ποτέ ημίαιμο στην ζωή τους αλλά τα ξέρουν όλα. Και ναι τώρα σε χαρακτήρισα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Οσο για την πραγματικότητα, επιμένεις στην δική σου ερμηνεία της, που απέχει απο την αλήθεια.
Για ποιά ακριβώς πραγματικότητα, μιλάς;
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Μπορείς να συνεχίσεις μόνος σου τα παράλογα συμπεράσματα σου. Αν μιλάγαμε οι δυό μας δεν θα έκανα καν τον κόπο να σε διορθώσω. Επειδή όμως διαβάζουν και άλλοι καλά θα κάνεις να είσαι πιο προσεχτικός.
Βαρέθηκα τις αυθεντίες με τα καθαρόαιμα που δεν είχαν ποτέ ημίαιμο στην ζωή τους αλλά τα ξέρουν όλα. Και ναι τώρα σε χαρακτήρισα.
Παλι μπερδευεσαι. Εσυ ησουν αυτη που ξεκινησες με προσωπικούς χαρακτηρισμούς κι εγω αυτός που σου ζητησα να σταματησει. Είδες να απευθυνθώ πουθενα σε σενα όταν σχολιασα το θέμα του ανθρώπου; Δε μπορείς απλά να διαφωνεις χωρις να χαρακτηρίζεις προσωπα; Κι αν δε μπορείς, σε μένα σε παρακαλώ (δευτερη φορα) να μπορέσεις. Οσοι διαβάζουν αντιλαμβάνονται τι γραφει ο καθένας και δε χρειάζονται "μεταφράστριες" επι παντός επιστητού και υπερασπίστριες των ημίαιμων, ειδικά όταν δεν υπάρχει εχθρός τους παρά μόνο στο μυαλό σου . Ελπίζω, μετα την αναγκαστική απάντηση μου, να βαλεις επιτελους τελεία, αν και δε το βλέπω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παλι μπερδευεσαι. Εσυ ησουν αυτη που ξεκινησες με προσωπικούς χαρακτηρισμούς κι εγω αυτός που σου ζητησα να σταματησει. Είδες να απευθυνθώ πουθενα σε σενα όταν σχολιασα το θέμα του ανθρώπου; Δε μπορείς απλά να διαφωνεις χωρις να χαρακτηρίζεις προσωπα; Κι αν δε μπορείς, σε μένα σε παρακαλώ (δευτερη φορα) να μπορέσεις. Οσοι διαβάζουν αντιλαμβάνονται τι γραφει ο καθένας και δε χρειάζονται "μεταφράστριες" επι παντός επιστητού και υπερασπίστριες των ημίαιμων, ειδικά όταν δεν υπάρχει εχθρός τους παρά μόνο στο μυαλό σου . Ελπίζω, μετα την αναγκαστική απάντηση μου, να βαλεις επιτελους τελεία, αν και δε το βλέπω.
Ghostdoc νομίζω ότι έχουμε γίνει και οι δύο απολύτως κατανοητοί.
 










simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Ο Μάρλευ πιθανότατα, έχει γεννηθεί έτσι. Το 'χει στο dna του, πες χαιρετίσματα στην φίλη που τον δημιούργησε και τον ξεφορτώθηκε και 40 ημερών. Καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα, γιατί δεν μας έχει μείνει άλλο σάλιο για βρίσιμο; Για ρώτα την φίλη να σου πει...οι γονείς του πως ήταν συμπεριφορικά; Οι παππούδες του; Οι προπαππούδες του; Πόσο σημαντικό ήταν για την φίλη, να γίνει αυτό το κωλοζευγάρωμα που έχει φέρει σήμερα εσένα σ'αυτή την δεινή θέση και ίσως και τον φουκαρά τον Μάρλευ, με ένα δυσοίωνο μέλλον; .
δηλαδή θες να μας πεις οτι ολα τα αδέσποτα που δεν ξέρουμε απο που κρατά η σκούφια τους θα έπρεπε να θανατώνονται αμέσως????

προσωπικά δεν νομιζω οτι φταίει καθόλου ο σκύλος ..φταιει μονο το περιβάλλον και ο τροπος που μεγάλωσε και αν δεν αλλάξει αυτο σε οσους εκπαιδευτες και να πας δεν γινετε δουλεια.
δεν θελω να σε προσβάλω ισως δεν ηξερες ισως τον υπεραγαπούσες και νομιζες οτι κανεις το καλυτερο....αλλα τα αποτελεσματα τα βλεπεις τωρα και μην ριχνεις τις εφθυνες σε αλλους.
 


Thanassis

Active Member
30 Αυγούστου 2013
33
2
Π. Φάληρο
Θες να μας πεις τα ονοματα των εκπαιδευτών που εχετε δει;

(Και βαλτε και καμια φωτο του. Όλο μαρλευ ακουω και μαρλευ δε βλέπω.)
Οι αρχικοί γείτονες εκπαιδευτές ήταν γνωστή σχολή στην ευρύτερη περιοχή. Μένουμε στο Π. Φάληρο και δεν θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω τα ονόματα των εκπαιδευτών, δεν βοηθά κάπου ...

Οι τωρινοί εκπαιδευτές είναι οι Στέφανος και Γιάννης από το Puppies Park.
Η γνώμη μας για την έως τώρα βοήθεια τους είναι θετικότατη, με μόνο αρνητικό τη μεγάλη απόσταση της έδρας τους από το σπίτι μας (Π. Φάληρο - Μαρούσι), που δυσχεραίνει τη μετακίνηση του Μάρλευ από τα κορίτσια, όταν εγώ και η Κούλα είμαστε εκτός Αθήνας.

Φωτογραφίες υπάρχουν πολλές στο τόπικ της Δάφνης: Ο Μάρλεϋ κι εμείς, αλλά αυτό ήδη αναφέρθηκε ... :)
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Θανάση, την καλύτερη τύχη του εύχομαι και το ίδιο και σε σας. Με τόσα που έχω διαβάσει τον νιώθω λίγο σα να τον ξέρω, σα να με αφορά αυτός ο σκύλος, δε σας κρύβω. Και θα πω και πάλι μπράβο.

εδιτ: έσβησα τα πρώτα που απαντούσα σε κάποιον άλλο, κατάλαβα ότι ήταν 2 ξεχωριστά parts.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU