Επιλογή σκύλου από φοιτητή! - Σκύλος & φοιτητής


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τελος, εγω ενδιαφερομαι για golden retriever, ενα αρκετα μεγαλο σκυλι, και το αναφερω γιατι μενω και γω σε γκαρσονιερα οπως ακριβως του παιδιου.. Ειναι μεγαλο σκυλι για τετοιο διαμερισμα; Λαβετε υποψιν σας οτι στο σπιτι καθομαι πολυ λιγο καθε μερα. Μπορει και καθολου...

Επισης θα παρακαλουσα παρα πολυ να δωσει καποιος ενα πλανο εξοδων συμφωνα με την εμπειρια του.(περιπου ποσο θα βγει για τα πραγματα που θα χρειαστουν αρχικα(πχ. παιχνιδια, λουρια, box μεταφορας κλπ) και γενικα μηνιαια ποσα θα χρειαζετε ο σκυλος). Στο περιπου τωρα... μη μου κανετε και τιμολογιο...:D



Ευχαριστω για την υπομονη σας...
Καλωσήρθες και από εμας...
Τα Golden είναι οντως καταπληκτικά σκυλιά, (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...κλπκλπ).
Μπορούν άνετα να ζήσουν σε διαμέρισμα και οφειλω να σου πω ότι πάνω από όλα θέλουν ανθρωπινη παρέα, περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο. Σε ένα κήπο μόνα τους θα μελαγχολήσουν.
Είναι σκυλιά πανέξυπνα που εκπαιδευονται πολύ έυκολα γιατι το μόνο που θέλουν είναι να ευχαριστόύν τον ιδιοκτήτη τους.
Επίσης, είναι πολύ φιλικά με άλλους σκύλους, παιδιά και ξένους. Συνυπάρχουν πολύ καλά με άλλους αρσενικούς σκύλους, γάτες, κλπ...!!
Όμως....μαδάνε πάρα πολύ και θέλουν καθημερινό βούρτσισμα...είναι ενεργητικά σκυλιά και χρειάζονται απαραιτήτως 1 ώρα minimum την ημέρα τρέξιμο, εκτος από τις άλλες 2 βολτες (πρωι και βράδυ για τις ανάγκες του).
Λατρεύουν το κολύμπι, οπότε αν μένεις κοντά σε θάλασσα...δεν θα τον μαζέυεις με τίποτα από το νερό...
Είναι φοβερη παρέα...σε κοιτάνε μέσα στα ματια και γίνονται η "ορντινάτζα" σου , το hanzaplast σου , το αυτοκόλλητο σου!!!:D:D
Επέιδη είχα και ΓΠ στο παρελθόν και άλλα πιό κυριαρχικά σκυλιά, θεωρω ότι είναι από τις πιό έυκολες φυλές που έχω συναντήσει σε πολλούς τομεις...
Πρέπει να προσέξεις ΠΑΡΑ πολύ από που θα το αγοράσεις γιατι βγάζουν δυσπλασίες και προβληματα στα μάτια. Επίσης, θέλουν αρκετη προσοχη στα αυτιά τους γιατί έχουν μία προδιάθεση στις ωτίτιδες...
Φύλακες δεν είναι και όποιος έρθει στο σπίτι σου είναι ο καλύτερος τους φίλος...:D:D
Τα θηλυκα ωριμάζουν πιό γρηγορα σε σχεση με τα αρσενικά...οι οποίοι είναι "αιώνιοι μπέμπηδες"...
Τώρα από θέμα χρημάτων...δεν διαφερουν από άλλα σκυλιά...
Χρειάζονται περίπου 1 σακί ξηρά τροφη / μήνα...΄
Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις...εξετάσεις αίματος 2 φορες τον χρόνο (και επειδη είσαι από νησί...θα πρέπει να προσέχεις ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τα ψεκάσματα για τη σκνίπα)...scalibor...αμπούλες Advantix κάθε μήνα..
Οπωσδήποτε βασική εκπαίδευση υπακοής...γιατι ιδίως όταν είναι έφηβοι...είναι λίγο "επαναστάτες"!!!
Αυτά...
Βρες έναν καλό εκτροφέα, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ PET SHOP & BYB...ευτυχως στην Ελλάδα έχουμε πολύ καλής ποιότητας Golden...
Για το θέμα του αεροπλάνου...εγω προσωπικά δεν θέλω να τους ταλαιπωρω...εξάλλου λόγω μεγέθους θα σου κοστίζει ο κούκος αηδόνι για τα μεταφορικά...κάθε φορά. (πολύ περισσότερο από το δικό σου εισιτήριο..) και γενικά να ξέρεις ότι τα σκυλιά στρεσσάρονται πολύ με τέτοια ταξίδια...
:):)
 


vassia

Active Member
29 Ιανουαρίου 2010
30
0
πριν λιγες περες προστεθηκε στο σπιτι μου ενα καινουργιο μελος... ειναι πολυ υπακουη και αμεσωσ εμαθε που να κανει τισ ακαθαρσιες της και σκεψου οτι ειναι 2 μηνων..ειναι πολυ εξυπνα σκυλια ... δεν μπορω να σου πω και πολλα ακομα γιατι και εγω μολις την πειρα..εχς να σου πω οτι και εγω μενω σε τριαρι δηλαδη οχι και σε τρελα μεγαλο σπιτι αλλα εχει συμβιβαστει με αυτο και δεν εχει προβλημα γιατι δεν ασοχλειται τοσο με τον χωρο οσο με το να ασχολουμαστε μαζι της και οταν δεν κοιμαται να παιζουμε ωστε να εκτονωνεται.. οσο για τα εξοδα.. κοιτα οσο ειναι κουταβια θελουν λιγο περισσοτερη φροντιδα δηλαδα πιο συχνα εμβολια και αμπουλες και τροφη..εγω που την πηγα προχθεσ στην κτηνιατρο και μου εκανε το εμβολιο 2 αμπουλες μια κρεμα για αποπαρασιτωση και ξηρα τροφη μου πειρε γυρω στα 60 ... τωρα ειναι και αναλογα.. και σκεψου οτι ειμαι και φοιτητρια στην επαρχια αλλα το ηθελα τοσο πολυ που θα της δοσω τα παντα και ειμαι διαθετημενη να κανω τα παντα για να ειναι οκ.. εσυ εισαι ετοιμος για κατι τετοιο?? αυτο πρεπει να αναλογιστεις...να κοψεις βολτες, να γυρνας σπιτι να ξυμνας το πρωι για βολτα... πρωτα ολα αυτα μετα το οικονομικο διλαδη αν παθει κατι θα εχεις να δοσεις για να γινει καλα(που ευχομαι να μην παθει τιποτα απλα λεμε τωρα).... σκεψου το καλα.. γιατι ειναι μια ζωουλα..
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Χαίρεται, και εγώ φοιτητής ενδιαφερόμενος για σκύλο...

Διάβασα όλο το thread και έχω μια πρώτη απορία. Το σκυλί, δεν μπορείς να του μάθεις ότι τη βόλτα του θα την κάνει μεσημέρι ή απόγευμα? Γιατί μιλάτε όλοι για πρωινό ξύπνημα...?

Έχω δυο γερμανικούς ποιμενικούς, ζευγάρι, στο πατρικό μου. Το θηλυκό είναι 12 χρονών... και το αρσενικό 10. Βέβαια έχουμε και χώρο, 4 στρέμματα κήπο και ήταν σε γενικές γραμμές έξω ελεύθερα... Ούτε λουριά ούτε κολάρα ούτε τίποτα.. Και γι'αυτό δεν έχω ιδέα για τις βόλτες που μιλάτε.. χεχε
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Χαίρεται, και εγώ φοιτητής ενδιαφερόμενος για σκύλο...

Διάβασα όλο το thread και έχω μια πρώτη απορία. Το σκυλί, δεν μπορείς να του μάθεις ότι τη βόλτα του θα την κάνει μεσημέρι ή απόγευμα? Γιατί μιλάτε όλοι για πρωινό ξύπνημα...?

Έχω δυο γερμανικούς ποιμενικούς, ζευγάρι, στο πατρικό μου. Το θηλυκό είναι 12 χρονών... και το αρσενικό 10. Βέβαια έχουμε και χώρο, 4 στρέμματα κήπο και ήταν σε γενικές γραμμές έξω ελεύθερα... Ούτε λουριά ούτε κολάρα ούτε τίποτα.. Και γι'αυτό δεν έχω ιδέα για τις βόλτες που μιλάτε.. χεχε
Να στο θέσω αλλιώς...εσυ όταν ξυπνάς το πρωι..δεν πας αμέσως τουαλέτα?
Μπορεις να κρατηθεις μεχρι το μεσημερι?
:):)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν εχει τυχει να δεις ιδιοκτητες καποιο πρωι που περπατουσες για να πας στην σχολη να βγαζουν το σκυλο τους βολτα?
 




Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
η δικια μου(2 μηνων και κατι λιγα γιορκι)κρατιεται μεχρι τις 12 το μεσημερι τωρα τελευταια και τα κανει μονο οταν την παω στο χωλ στην πανα..δεν τα κανει στην πανα διπλα απο το κρεβατι της στο δωματιο μου..οποτε μπορει κατ'εμε και να γινεται αν ξυπναει και αυτο αργα..
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
αν τον δέσεις κόμπο;;;;;:confused::confused::confused::D:D:D


συγνώμη...παραφέρθηκα:p
Τάρα... εγώ αυτό κάνω...χαχα... το δένω κόμπο... :p

@st3li0s: αδερφέ στελάρα... (επειδή προβλέπω ότι θα γίνω μέλος της οικογένειάς σας, σπάω τα τυπικά και μπαίνω στο ζουμί... χεχε) δεν είπα πως δεν έχω δει, κανέναν να πηγαίνει βόλτα το σκύλο (εντάξει δεν είμαι και από άλλο πλανήτη)... Αν και εκεί που ζούσα, εξοχικά, είμαστε μοναδικό σπίτι για αρκετά "τετραγωνικά χιλιόμετρα", δεν είχε τύχει να δω κάποιον πρωί...

@katerina k.: φίλη κατερίνα... αναλόγως με το πώς είναι ρυθμισμένο το βιολογικό ρολόι... λειτουργούν και οι βιολογικές ανάγκες... Για παράδειγμα... εγώ που σηκώνομαι μεσημέρι... τότε πάω τουαλέτα... θα μπορούσε και ο σκύλος μου να έχει αρχή του 24ώρου του (όπως το ορίζουμε εμείς τουλάχιστον) όποια ώρα του μάθω εγώ... ;) Ελπίζω να έγινα σαφής...

edit: Επειδή όση ώρα έγραφα εμφανίστηκε και ένα άλλο ποστ, της Μιχαέλας, έχουμε και χειροπιαστό παράδειγμα... ;)
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Τάρα... εγώ αυτό κάνω...χαχα... το δένω κόμπο... :p

@st3li0s: αδερφέ στελάρα... (επειδή προβλέπω ότι θα γίνω μέλος της οικογένειάς σας, σπάω τα τυπικά και μπαίνω στο ζουμί... χεχε) δεν είπα πως δεν έχω δει, κανέναν να πηγαίνει βόλτα το σκύλο (εντάξει δεν είμαι και από άλλο πλανήτη)... Αν και εκεί που ζούσα, εξοχικά, είμαστε μοναδικό σπίτι για αρκετά "τετραγωνικά χιλιόμετρα", δεν είχε τύχει να δω κάποιον πρωί...

@katerina k.: φίλη κατερίνα... αναλόγως με το πώς είναι ρυθμισμένο το βιολογικό ρολόι... λειτουργούν και οι βιολογικές ανάγκες... Για παράδειγμα... εγώ που σηκώνομαι μεσημέρι... τότε πάω τουαλέτα... θα μπορούσε και ο σκύλος μου να έχει αρχή του 24ώρου του (όπως το ορίζουμε εμείς τουλάχιστον) όποια ώρα του μάθω εγώ... ;) Ελπίζω να έγινα σαφής...

edit: Επειδή όση ώρα έγραφα εμφανίστηκε και ένα άλλο ποστ, της Μιχαέλας, έχουμε και χειροπιαστό παράδειγμα... ;)
Γιατι δεν ψαχνεις κατι απο μπουζουκοβιες γραμμες που θα κοιμαται αργα και θα ξυπναει μεσημερι; Α ρε που ειναι εκεινα που ξυπνουσαμε μεσημερι και τα γραφαμε ολα;
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Γιατι δεν ψαχνεις κατι απο μπουζουκοβιες γραμμες που θα κοιμαται αργα και θα ξυπναει μεσημερι; Α ρε που ειναι εκεινα που ξυπνουσαμε μεσημερι και τα γραφαμε ολα;
Βασικά ξυπνάω μεσημέρι γιατί όλο το βράδυ διαβάζω... λόγω εξεταστικής.. χαχα Είναι αλήθεια πως το βιολογικό μου ρολόι αλλάζει συνεχώς... Όταν αρχίσουν πάλι τα μαθήματα... με τα πρωϊνά εργαστήρια.. γ@μησέ τα... Η βλακεία είναι ότι μπορεί να κλείσω και 8ωρο σε ένα εργαστήριο στα μικροσκόπια κλπ...
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
Βασικά ξυπνάω μεσημέρι γιατί όλο το βράδυ διαβάζω... λόγω εξεταστικής.. χαχα Είναι αλήθεια πως το βιολογικό μου ρολόι αλλάζει συνεχώς... Όταν αρχίσουν πάλι τα μαθήματα... με τα πρωϊνά εργαστήρια.. γ@μησέ τα... Η βλακεία είναι ότι μπορεί να κλείσω και 8ωρο σε ένα εργαστήριο στα μικροσκόπια κλπ...
τι σπουδαζεις?
δεν θα μπορεις να το παρεις μαζι σου στη σχολη?
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
τι σπουδαζεις?
δεν θα μπορεις να το παρεις μαζι σου στη σχολη?
Μη βγούμε εκτός θέματος... :)

Μοριακή Βιολογία & Γενετική.
Πώς να το παίρνω μαζί μου? Με το αστικό? χαχα :Ρ Αν και υπάρχει και η πιθανότητα απόκτησης αυτοκινήτου... Λίγο δύσκολο να το αφήνω κάπου στη σχολή... Μέσα στο κτήριο με τίποτα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Για να μην αναλωθουμε παρεταιρω...

Εχεις την διαθεση να σηκωνεσαι καθε πρωι και να τον βγαζεις βολτα για ενα 20λεπτο?

Εχεις την ιδια ορεξη το μεσημερι να γυρνας απο το εργαστηριο και να το ξαναβγαζεις βολτα για κανα 20+ λεπτο?

Εχει την ιδια ορεξη να τον βγαζεις και το απογευμα-βραδακι 1ωρα+ και αργοτερα μπορει και κοντα 2 ωρες?

Εχεις ορεξη να τα κανεις αυτα καθε μερα για 10+χρονια?

Εχουν ορεξη οι γονεις σου να σε βοηθανε σε καποια πραγματα?

Λυση δεν ειναι να "παιζουμε" στο ωραριο, και αν ο σκυλος αντεχει να κρατηθει μεχρι τις 11.30 που θα σηκωθουμε η μεχρι τισ 13.00 που θα ξυπνησουμε απο την νυχτερινη εξοδο!
Νομιζω κατανταμε αστειοι!

Εφοσον μπαινουμε στην διαδικασια πρεπει να αλλαξουν πολλα πραγματα!Πρεπει να ειμαστε διατεθειμενοι να αλλαξουμε πολλα πραγματα σε μας η να συμβιβαστουμε με καποια πραγματα!

Αν οχι δεν παιρνουμε σκυλο!
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Για να μην αναλωθουμε παρεταιρω...

Εχεις την διαθεση να σηκωνεσαι καθε πρωι και να τον βγαζεις βολτα για ενα 20λεπτο?

Εχεις την ιδια ορεξη το μεσημερι να γυρνας απο το εργαστηριο και να το ξαναβγαζεις βολτα για κανα 20+ λεπτο?

Εχει την ιδια ορεξη να τον βγαζεις και το απογευμα-βραδακι 1ωρα+ και αργοτερα μπορει και κοντα 2 ωρες?

Εχεις ορεξη να τα κανεις αυτα καθε μερα για 10+χρονια?

Εχουν ορεξη οι γονεις σου να σε βοηθανε σε καποια πραγματα?

Λυση δεν ειναι να "παιζουμε" στο ωραριο, και αν ο σκυλος αντεχει να κρατηθει μεχρι τις 11.30 που θα σηκωθουμε η μεχρι τισ 13.00 που θα ξυπνησουμε απο την νυχτερινη εξοδο!
Νομιζω κατανταμε αστειοι!

Εφοσον μπαινουμε στην διαδικασια πρεπει να αλλαξουν πολλα πραγματα!Πρεπει να ειμαστε διατεθειμενοι να αλλαξουμε πολλα πραγματα σε μας η να συμβιβαστουμε με καποια πραγματα!

Αν οχι δεν παιρνουμε σκυλο!
Τα ξέρω όλα αυτά και ξέρω ότι το σκυλί είναι δέσμευση και άμα το βάλω στη ζωή μου δεν πρόκειται να το δώσω που να μην έχω να φάω... Γι'αυτό και το σκέφτομαι... Και στέλιο don't be repeated... Εγώ την πρώτη απορία μου σε αυτό το thread την έκανα, διότι πιθανόν να θεωρείται και ως μια λύση.. Όχι για το πώς θα κουμαντάρω εγώ το σκύλο μου.. ;)
 


Μιχαελα

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2009
412
0
εγω την παιρνω παντως μαζι μου οταν εχουμε θεωρια καθεται στην αγκαλια μου και κοιμαται συνηθως και στα διαλειματα παιζει με τα αλλα παιδια(με αλλα σκυλακια οχι ακομα ειναι μικρουλα)και οταν εχω εργαστηρια καθεται κατω η στα ποδια μου η γενικα τριγυρναει στο εργαστηριο η καθεται σε καποιο γραφειο καθηγητη μεχρι να τελειωσουμε..βεβαια σπουδα;ζω κτηνιατρικη και γι'αυτο ισως μας το επιτρεπουν αλλα να παρεις σκυλακι και να μεινει μονο του για 8 ωρες απο την αρχη μου φαινεται λιγο δυσκολο..α και δεν ρωτησα τι σπουδαζεις λογω προσωπικου ενδιαφεροντος για να εξηγηθει το εκτος θεματος..εντος θεματος ημουν καθως για το τι θα γινεται με το σκυλακι οση ωρα θα λειπεις ενδιαφερομουν..
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
εγω την παιρνω παντως μαζι μου οταν εχουμε θεωρια καθεται στην αγκαλια μου και κοιμαται συνηθως και στα διαλειματα παιζει με τα αλλα παιδια(με αλλα σκυλακια οχι ακομα ειναι μικρουλα)και οταν εχω εργαστηρια καθεται κατω η στα ποδια μου η γενικα τριγυρναει στο εργαστηριο η καθεται σε καποιο γραφειο καθηγητη μεχρι να τελειωσουμε..βεβαια σπουδα;ζω κτηνιατρικη και γι'αυτο ισως μας το επιτρεπουν αλλα να παρεις σκυλακι και να μεινει μονο του για 8 ωρες απο την αρχη μου φαινεται λιγο δυσκολο..α και δεν ρωτησα τι σπουδαζεις λογω προσωπικου ενδιαφεροντος για να εξηγηθει το εκτος θεματος..εντος θεματος ημουν καθως για το τι θα γινεται με το σκυλακι οση ωρα θα λειπεις ενδιαφερομουν..
χαχα... κτηνιατρική.. εε εντάξει.. ας τολμούσε να σου πει κανείς να διώξεις το σκυλί. Βασικά σε εργαστήριο με γυάλινα αντικείμενα, μικροσκόπια, και προσπάθεια εργασίας σε στείρες συνθήκες δεν είναι εύκολο. Άσε που μπορεί να αρχίσουν να κάνουν και πειράματα πάνω του.. :Ρ:Ρ:Ρ χεχε... (πλακίζω..) Και η ράτσα που σκέφτομαι είναι Γερμανικός Ποιμενικός ή Κόλεϋ. Μεγάλα σκυλιά...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Γιατι δε παιρνεις γατο?

Και δεν εχει στανταρ προγραμμα, απλα καθαριζεις το χωμα.
Και ειναι ανεξαρτητος, οποτε μπορει να μεινει αρκετες ωρες μονος αλλα και ησυχος χωρις να ζηταει τη προσοχη σου οταν θα διαβαζεις.
Αν χρειαστει δε, να τον παρεις μαζι σου, η μεταφορα στο ειδικο κουτι ειναι μια χαρα!
Και αν χρειαστει να φυγεις εξωτερικο μπορει να ζεισει ησυχα με την οικογενεια σου.

Σε λιγο καιρο θα δεις πολλα γατονια στη γειτονια σου που θα ψαχνουν σπιτι....
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Γιατι δε παιρνεις γατο?

Και δεν εχει στανταρ προγραμμα, απλα καθαριζεις το χωμα.
Και ειναι ανεξαρτητος, οποτε μπορει να μεινει αρκετες ωρες μονος αλλα και ησυχος χωρις να ζηταει τη προσοχη σου οταν θα διαβαζεις.
Αν χρειαστει δε, να τον παρεις μαζι σου, η μεταφορα στο ειδικο κουτι ειναι μια χαρα!
Και αν χρειαστει να φυγεις εξωτερικο μπορει να ζεισει ησυχα με την οικογενεια σου.

Σε λιγο καιρο θα δεις πολλα γατονια στη γειτονια σου που θα ψαχνουν σπιτι....
χαχαχα... Όχι, θα πάρω καναρίνι ή χρυσόψαρα.. όπως έχει προαναφερθεί... Αν ήθελα εναλλακτικές του σκύλου θα έπαιρνα, hamster, κουνέλι ή ότι άλλο υπάρχει...
Στο πατρικό μου έχουμε έναν αλήτη γάτο... έρχεται... τρώει... κάθεται.. φεύγει για κανα χρόνο (χωρίς πλάκα)... ξαναέρχεται... Τα γατιά δεν είναι της δέσμευσης... Δεν έχουν ίδιο χαρακτήρα με το σκύλο...
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Χα, χα, ακριβως για τον ιδιο λογο το λεω.
Σαν φοιτητρια ειχα γατα. Την αφησα μονη, ταξιδεψαμε σχεδον σε ολη την ελλαδα, περασαμε εξεταστικες, μετακομισεις κλπ Ποτε δεν ειχα προβλημα. Ζησαμε πολυ καλα μαζι....
 


native_swimmer

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2010
26
0
Δεν έχω ασχοληθεί με γάτες.. αλλά δεν επικοινωνείς μαζί τους... Τέλος πάντων.. ας λήξουμε εδώ το θέμα με τα γατιά... Ο σκύλος είναι επί του παρόντος... Αυτή τη στιγμή επειδή είμαι καινούριος στο φόρουμ... Θέλω να διαβάσω γενικά εμπειρίες, να ενημερωθώ για την εκπαίδευση κλπ... Και μετά, όταν αποφασίσω ότι θέλω το σκύλο στο σπίτι μου, θα επανέλθω...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95