Εργαλεία για κόκερ






emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Λοιπον!!! Αφου μιλατε για Κοκερ ειπα να ''μπω'' και εγω στην συζητηση!!!

Τα κοκερ εχουν δυσκολο κουρεμα.Ειδικα αμα θελετε να συμμετεχει σε εκθεσεις!
Μηχανη βαζουμε ΜΟΝΟ στο κεφαλι και στα αυτια!και μερικες φορες στον λαιμο.Τα ποδια παντα με ψαλιδι και το stripping knife ειναι για την ραχη!
Μερικοι κανουν και το λεγομενο "Ηand grooming" δηλαδη ΟΛΑ με το χερι(ραχη,κεφαλι,και λοιπα!) Αλλα ειναι δυσκολο και θελει πολυ τεχνικη που μονο επαγγελματιες στην ρατσα διαθετουν!

Αυτααα! Βασω μου,μην πας σε αυτον τον "φανταστικο" groomer!! Γιατι η Αλμα μονο κοκερ δεν θα βγει απο εκει! :shock:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
emily_vk said:
Λοιπον!!! Αφου μιλατε για Κοκερ ειπα να ''μπω'' και εγω στην συζητηση!!!

Τα κοκερ εχουν δυσκολο κουρεμα.Ειδικα αμα θελετε να συμμετεχει σε εκθεσεις!
Μηχανη βαζουμε ΜΟΝΟ στο κεφαλι και στα αυτια!και μερικες φορες στον λαιμο.Τα ποδια παντα με ψαλιδι και το stripping knife ειναι για την ραχη!
Μερικοι κανουν και το λεγομενο "Ηand grooming" δηλαδη ΟΛΑ με το χερι(ραχη,κεφαλι,και λοιπα!) Αλλα ειναι δυσκολο και θελει πολυ τεχνικη που μονο επαγγελματιες στην ρατσα διαθετουν!

Αυτααα! Βασω μου,μην πας σε αυτον τον "φανταστικο" groomer!! Γιατι η Αλμα μονο κοκερ δεν θα βγει απο εκει! :shock:

Αυτα ειπα και εγω παρακατω!

Αλλα δεν νομιζω να ειναι ευκολο, να βρεις καπιον που να ξερει το σωστο γρουμινγκ του Cocker.
Στους 100 ανθρωπους, που ασχολουνται με το επαγελμα μας, οι 90 ειναι ασχετοι απο φυλες, ειδικες τεχνικες και λοιπα.
Μονο να κοθρευουν γουλι ξερουν....
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:cry:
Να ρωτήσω κάτι??Ψαλίδια και μηχανές κουρέματος που βρισκει κανείς?
Μην τρομάζετε!!Δεν θα το επιχειρήσω προς το παρόν :lol:
Μου φαίνεται θα κατέβω Αθήνα να την κουρέψω :roll:
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Αλλα δεν νομιζω να ειναι ευκολο, να βρεις καπιον που να ξερει το σωστο γρουμινγκ του Cocker.
Στους 100 ανθρωπους, που ασχολουνται με το επαγελμα μας, οι 90 ειναι ασχετοι απο φυλες, ειδικες τεχνικες και λοιπα.
Μονο να κοθρευουν γουλι ξερουν...
Eχεις απολυτο δικιο. Και ειναι κριμα,γιατι νομιζουν οτι ξερουν και καταστρεφουν τον σκυλο!!! :roll:
11 χρονια που ειμαι στον "χωρο" τωρα τελυταια μαθαινω τα "κολπακια"και για μια ρατσα!

Βασω,καλη ιδεα!!! Φερ' την να την δουμε κιολας και φτιαχνουμε μαζι το grooming !!!!!! :D

Για τα υλικα τι να σου πω...εμεις τα πιο πολλα απο το εξωτερικο τα εχουμε παρει!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf