Εργασια σκυλου


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Πολλες φορες εχω διαβασει και ακουσει οτι ο σκυλος χρειαζεται να εχει μια εργασια προκειμενου να νιωθει χρησιμος κλπ. Πως μπορει ενας ανθρωπος της πολης να παρεχει στον σκυλο του (συγκεκριμενα σε λαμπραντορ) εργασια?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
προσωπικα για το λαμπραντορ.
παιρνεις το σκυλο μια βόλτα τον μαθαινει το απορτ...
και μετα σβαρνα τα παρκα που εχουν λιμνες...
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Κοίταξε, το "εργασία" μη το παίρνεις ως "Μόνιμη και ασφαλισμένη απασχόληση με ικανοποιητικό μισθό"... Αυτά πάνε! :D

Όπως είπε και ο @st3li0s εκτόνωση και παιχνίδι. Εκτόνωση και παιχνίδι που μπορεί να είναι και προσαρμοσμένο στην φυλή ή τον τύπο του σκύλου που έχεις.

Από εκεί και πέρα, ιδέες πολλές... :)
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μέσα στο σπίτι ; Μάθε τον να σου φέρνει τις παντόφλες, να φέρνει τα ρούχα στο πλυντήριο & παρόμοια. Να του κρύβεις κάτι και να ψάχνει να στο φέρνει, θέλει λίγο εξάσκηση.

Δώσε του κάτι και να το πάει σε άλλον.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Μέσα στο σπίτι ; Μάθε τον να σου φέρνει τις παντόφλες, να φέρνει τα ρούχα στο πλυντήριο & παρόμοια. Να του κρύβεις κάτι και να ψάχνει να στο φέρνει, θέλει λίγο εξάσκηση.

Δώσε του κάτι και να το πάει σε άλλον.
Τετοιο ειδος εργασιας εχω ακουσει κι εγω αλλα μου φαινεται αρκετα δυσκολο. Εσυ πως το εμαθες στον δικο σου?
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Τι εννοείς «άνθρωπος της πόλης»?
Δεν χρειάζεται στρέμματα και εκτάρια η εκτόνωση.
Η εκτόνωση αν έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά τότε μπορεί να γίνει και σε λιγοστό χώρο.
Εννοω δραστηριοτητες που δεν αφορουν την εξοχη αλλα που μπορουν να πραγματοποιηθουν σε ενα σπιτι, σε εναν κηπο η σε παρκο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο youtube, με εκμάθηση τρικ.
Ξεκινώντας από τα απλά, μέχρι τα πιο πολύπλοκα και εντυπωσιακά.
Η εντατική εκμάθηση βασικής υπακοής, θεωρείται επίσης "εργασία"
Όλα σε συνάρτηση με την ηλικία και την εγκεφαλική ικανότητα του σκύλου.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο youtube, με εκμάθηση τρικ.
Ξεκινώντας από τα απλά, μέχρι τα πιο πολύπλοκα και εντυπωσιακά.
Η εντατική εκμάθηση βασικής υπακοής, θεωρείται επίσης "εργασία"
Όλα σε συνάρτηση με την ηλικία και την εγκεφαλική ικανότητα του σκύλου.
Παρ'ολ'αυτα θεωρω μερικα κολπακια οπως αυτο με τη χειραψια με τον σκυλο ανουσια και ανωφελα. Ξερω, βεβαια, οτι πολλοι που τα εχουν μαθει αυτα στα σκυλια τους θα διαφωνησουν.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τίποτα που δείχνει ότι ασχολείσαι με τον σκύλο περισσότερο από τα απολύτως βασικά και απαραίτητα, δεν είναι ανώφελο. Αν δε, ο σκύλος το αντιλαμβάνεται, ανταποκρίνεται και το διασκεδάζει στο τέλος, είναι ότι καλύτερο, για την μεταξύ σας σχέση :)

Αν ξεκινήσεις να ασχολείσαι, θα διαπιστώσεις, ότι πολλά που φαίνονται ανούσια, μπορεί να είναι πολύ δύσκολο να τα πετύχεις.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο χρόνος με το σκύλο και η αλληλεπιδραση μεταξύ σας, είναι το σημαντικό σε όλα αυτά.
Θέλει καλή διάθεση, φαντασία, αγάπη, υπομονή και 2 κουταλιές χιούμορ.

Το φερτο πχ είναι πολύ καλό και ενίοτε (ανάλογα την φαντασία μας) απίστευτα χρήσιμο. Ειδικά σε μεγαλόσωμο σκύλο.

Να τώρα εγώ πχ θέλω ξύλα για το τζάκι... Που να στείλω τις πορδές που έχω;;;
Αν είχα όμως ένα λαμπ.... :D
Ακόμα καλύτερα εάν είχα 2:unsure:o_O:D
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ο χρόνος με το σκύλο και η αλληλεπιδραση μεταξύ σας, είναι το σημαντικό σε όλα αυτά.
Θέλει καλή διάθεση, φαντασία, αγάπη, υπομονή και 2 κουταλιές χιούμορ.

Το φερτο πχ είναι πολύ καλό και ενίοτε (ανάλογα την φαντασία μας) απίστευτα χρήσιμο. Ειδικά σε μεγαλόσωμο σκύλο.

Να τώρα εγώ πχ θέλω ξύλα για το τζάκι... Που να στείλω τις πορδές που έχω;;;
Αν είχα όμως ένα λαμπ.... :D
Ακόμα καλύτερα εάν είχα 2:unsure:o_O:D
αντί για δύο λαμπ.... δεν θες ενα μολοσσο ηπείρου? θα το ενταξεις και στο πλαίσιο εργασιας του.... θα σου κόβει και τα ξύλα όχι να τα φέρνει μονο...:LOL:
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τετοιο ειδος εργασιας εχω ακουσει κι εγω αλλα μου φαινεται αρκετα δυσκολο. Εσυ πως το εμαθες στον δικο σου?
Αν έχεις χρόνο, υπομονή, επιμονή και χρόνο να προσπαθήσεις θα δεις τα αποτελέσματα. Προϋπόθεση να ακολουθήσει το σκυλί και αν δεν ακολουθήσει μην χαλάς την ζαχαρένια σου ώσπου να βρεις κάτι άλλο που να θέλει.

Πάρε κάτι που γουστάρει όπως ένα μπαλάκι και μάθε του να στο φέρνει, μετά βάλτο στη άκρη του δωματίου, μετά πάνω στον καναπέ ( να σε βλέπει ), μετά κρύψε το μισό στο μαξιλάρι του καναπέ, μετά στο άλλο δωμάτιο, κλπ κλπ.
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Ευχαριστω, εχω ομως μια ακομη ερωτηση, γινεται το αγχος αποχωρισμου να αντιμετωπιστει απο 4 μηνων?
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Επισης, δυσκολευομαι να αλληλεπιδρασω αμεσα (δηλαδη να παιξω μαζι του χωρις παιχνιδια κλπ) με τον σκυλο μου, γιατι δεν εχει διακοψει ακομα τη ταση του να δαγκωνει χερια και ρουχα. Αλλα ψαχνω να βρω τροπους αντιμετωπισης
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημέρα
το αγχος αποχωρισμού το αντιμετωπίζεις από την πρώτη ημέρα
πρέπει να συμπεριφέρεσαι και να μαθαίνεις στο κουτάβι ότι υπάρχουν στιγμές που μένει μόνο του, που παίζετε, που απλά κάθεστε δίπλα δίπλα... που τον ψυρίζει και είναι υπομονετικός...
όλα αυτά δεν γίνονται από την μια στιγμή στην άλλη...
χρειάζεται υπομονή κι επιμονή...
και ξεκινάνε από τη στιγμή που το κουτάβι φτάνει στο σπίτι σου...

προς το παρόν η αλληλοεπίδραση δεν χρειάζεται να είναι αναγκαστικά παιχνίδι
και ειδικά σε κουτάβια που δαγκώνουν... προσπαθούμε να μην τα εξιτάρουμε τοσο...
ξεκίνησε να μαθετε να κάθεστε αγκαλιά και να το χαιδεύεις και να το δέχεται.....
χώρισε στο μυαλό σου ενότητες και ωρα που περνας με το κουταβι σου...
τόση ώρα παιχνίδι... τόση ώρα χαδια.... τόση ώρα μόνος του κλπ κλπ και προσπάθησε να τα βαλεις στην καθημερινότητα σας...
κάθε φορά να αλλάζεις τη χρονική διάρκεια για κάθε ενότητα ... πσκ που θα έχεις περισσότερο χρόνο αύξανε σταδιακά το χρόνο ποιοτικής ενασχόλησης...
και όλα αυτά είναι εκπαίδευση...
αυτά τα λίγα από εδώ...
 


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
Οταν ομως μενει μονος του αμα δεν ειναι κουρασμενος για να κοιμηθει 1-2 ωρες γαβγιζει εντονα. Θα προσπαθησω να τον εκπαιδευσω εφαρμοζοντας μεθοδους που βρηκα στο διαδικτυο. Εδω και 2 βδομαδες υπαρχουν ωρες που καθεται μονος του αλλα ακομα γαβγιζει οταν λειπουμε.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ξεκίνα με το να μένει μόνος λίγα λεπτά....
επιστρέφεις και ήρεμα τον επιβραβευεεις....
κάθε φορά που το πετυχαίνει αύξανε σταδιακά λίγο λίγο την χρονική διάρκεια...
αν τον αφήνεις με την μια 2 ώρες μόνο του... δεν θα μάθει ποτέ... ή μέχρι να συνηθίσει θα σας έχει σπάσει τα νεύρα...
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Arisdogs

Active Member
4 Ιανουαρίου 2021
41
2
30
ξεκίνα με το να μένει μόνος λίγα λεπτά....
επιστρέφεις και ήρεμα τον επιβραβευεεις....
κάθε φορά που το πετυχαίνει αύξανε σταδιακά λίγο λίγο την χρονική διάρκεια...
αν τον αφήνεις με την μια 2 ώρες μόνο του... δεν θα μάθει ποτέ... ή μέχρι να συνηθίσει θα σας έχει σπάσει τα νεύρα...
Ενταξει ευχαριστω, να του δινω κανενα κονγκ και γιαυτα τα λιγα λεπτα η οχι?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Παρ'ολ'αυτα θεωρω μερικα κολπακια οπως αυτο με τη χειραψια με τον σκυλο ανουσια και ανωφελα. Ξερω, βεβαια, οτι πολλοι που τα εχουν μαθει αυτα στα σκυλια τους θα διαφωνησουν.
Όλα αυτά τα ανούσια για έναν σκύλο που δεν έχει πρόβατα όμως είναι η δουλειά του.
Το ότι σου δίνει το πόδι σημαίνει ότι μπορεί να κάτσει ήρεμο και να συγκεντρωθεί σε εσένα και μετά από μια λεξη να έχει μια αντίδραση.
Το άνοιγμα της πόρτας και το άναμμα στο φως με τον διακόπτη από χειραψία ξεκινάνε.

Εννοείται πως δεν παίζεις με τα χέρια σου και δεν είναι καλό να το μάθεις να βάζει στο στόμα του αντικείμενα που δεν είναι δικά όπως κάλτσες, τσιγάρα, κινητά κ.α όσο είναι κουτάβι.
Το φερτο θα το μάθει με δικά του αντικείμενα και όταν πλέον θα ξέρει τι σημαίνει πιαστο φέρε και δώσε και δεν θα παίζει με τα πράγματα θα αρχίζεις να του βάζεις στο στόμα πραγματα που δεν είναι δικά του.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3