Ερμηνεία συμπεριφορας




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ ενδιαφέρον!
Ευχαριστούμε πολύ :)

Η στιγμή που βγάζει δόντια ο αρσενικός στην κοπελιά του και η ξανθούλα μένει αταραχη, είναι φοβερή.
Δεν ξέρω πόσοι θα είχαμε την ψυχραιμία της.

Μου έκανε εντύπωση πως παρόλα τα σήματα υποταγής που εξέπεμψε η λυκαινα, δεν γλύτωσε το άρπαγμα.
Ίσως γιατί δεν εκτέλεσε αμέσως;
Ποιος ξέρει...
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Ανεκαθεν ομως ο σκυλος ζούσε δίπλα στον άνθρωπο, συνεπώς παντα ήταν ανάμεσα στην φύση και τον ανθρώπινο πολιτισμό.
Οι νέες θεωρίες αναπτύσσονται γιατί πλεον μελετάται ο σκυλος σαν είδος και όχι ο λύκος, με τον οποίο συγγενεύει γενετικά.
Πράγματι, ο σκύλος ζούσε δίπλα στον άνθρωπο. Πρίν ζουσε μακριά από αυτόν. Σήμερα ζει μαζί με τον άνθρωπο. Υπάρχει δυναμική εξέλιξη της σχέσης τους και αυτό επηρεάζει και τα δύο είδη. Μιλάω πάντα για τον σκύλο στη Δύση.

Το ο,τι δύο είδη συγγενεύουν δεν σημαίνει ότι είναι όμοια βιολογικά ούτε οτι έχουν όμοια στην κοινωνική δομή και συμπεριφορά . Αυτό τουλάχιστον έχει δείξει η μελέτη πρωτευόντων θηλαστικών
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μου έκανε εντύπωση πως παρόλα τα σήματα υποταγής που εξέπεμψε η λυκαινα, δεν γλύτωσε το άρπαγμα.
Ίσως γιατί δεν εκτέλεσε αμέσως;
Ποιος ξέρει...
Και εγώ αυτό πρόσεξα και το γύρισα πίσω 3-4 φορές να το δω πάλι. Και η κοπέλα όμως...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το ο,τι δύο είδη συγγενεύουν δεν σημαίνει ότι είναι όμοια βιολογικά ούτε οτι έχουν όμοια στην κοινωνική δομή και συμπεριφορά . Αυτό τουλάχιστον έχει δείξει η μελέτη πρωτευόντων θηλαστικών
Σαφέστατα.
Αυτό ομως έγινε στην πράξη.
Η επικρατούσα θεωρία και αντίληψη για την κοινωνική δομή των σκύλων αλλά και της συμπεριφοράς τους γενικότερα, προέρχεται αυτούσια από παρατηρήσεις λύκων, και μάλιστα λύκων σε αιχμαλωσία.
Από εκεί προήλθαν όλα όσα συζητάμε και πάνω σε αυτό στηρίχτηκε και η κλασσική εκπαιδευτική προσέγγιση του "αρχηγού" της αγέλης.
Η συνέχεια είναι γνωστή.
 
  • Like
Reactions: Εriana


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
@eriana εγώ το να αντιμετωπιζεται ο σκύλος ως παιδί το θεωρώ κακοποίηση.

Επίσης οι εκπαιδευτικες μέθοδοι αλλάζουν όχι γιατί γινόμαστε πιο ελαστικοί ή έχουμε πιο πολύ ανθρωπιά αλλά γιατί μαθαίνουμε πως λειτουργεί ο εγκέφαλος και πως μπορούμε να τον χρησιμοποιούμε έχοντας τα μέγιστα δυνατά αποτελέσματα.
Για τους σκύλους τουλάχιστον που ξέρω για τους ανθρώπους φαντάζομαι πως τα πράγματα θα είναι πιο πολύπλοκα
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εντάξει θα σας το εξηγήσω εγώ το βίντεο να μου πείτε αν συμφωνείτε.
Ο λυκαινα πάει στην κοπελιά ο λύκος πάει και την διώχνει, και φεύγει.
Σταματάει η λήψη για άγνωστους λόγους και δεν ξέρουμε για πόση ώρα.
Μετά η λυκαινα πάει να ξανά κάνει του κεφαλιού της και ο μάγκας της λέει ρε συ τι είπαμε πριν; Συγγνώμη έκανα βλακεια απαντάει αυτή. Να σημειώσω πως όχι μόνο άρπαγμα δεν υπήρξε αλλά ούτε καν τσίμπημα.

Όσο για την ξανθιά χωρίς να λέω πως είναι εύκολο πιστεύω πως αρκετοί εκπαιδευτές έχουν βρεθεί σε παρόμοια θέση με σκυλάκια..
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εγώ απλά θα τονίσω ότι ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ έχει βάλει κατευθειαν 2 βιντεάκια που δείχνουν τον ανθρωπο ως μελος της αγέλης αλλά και πώς υπάρχουν διορθώσεις και στην αγέλη των λύκων σε ενήλικα άτομα....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ ενδιαφέρον και αυτό.

υπάρχουν διορθώσεις και στην αγέλη των λύκων σε ενήλικα άτομα....
Αναφέρεσαι στο πρώτο βιντεακι με τον λύκο και την λυκαινα;

δείχνουν τον ανθρωπο ως μελος της αγέλης
Τον αποδέχονται, όπως υποθέτω θα έκαναν και σε όποιον άλλον είχε τα κότσια να τους πλησιάσει τόσο κοντά και να μην δείξει επιθετικοτητα απέναντί τους ή σήματα απειλής.
Το ίδιο εκανε και η ξανθούλα.
Πρόσεχε πολύ τις κινήσεις της.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Πάντως αξίζει να αναφερθεί πως σε κανένα από τα δύο βίντεο οι λύκοι δεν είναι άγριοι.
Και πως έχει τεράστια διαφορά το σε αφήνω να πλησιασεις την αγέλη μου από το σε αποδέχομαι ως μέλος της αγέλης.
Και όντως δεν έχει καμία σχέση ο λύκος με τον σκύλο. Αλλά έχει το θιβετιανο μαστιφ με το μπορντερ κολει;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Από διαβολική ( ; ) σύμπτωση έτυχε να βλέπω το 1ο βίντεο όταν έγραψε ο @Yorkaddict στο #40 για λύκους. Το άλλο με τον Werner Freund το ανέσυρα μετά το #47 της @ΒασιλικηΖ. Αν τον δέχονται ως μέρος της αγέλης ή για άλλους λόγους δεν έχω τα προσόντα για περαιτέρω ανάλυση.

Πάντως αξίζει να αναφερθεί πως σε κανένα από τα δύο βίντεο οι λύκοι δεν είναι άγριοι.
Ας προσέξουμε τι λέει γενικά γ' αυτούς. Πόσοι έχουν πλησιάσει τόσο κοντά ώστε να έχουν άποψη γ' αυτό το είδος.

* Υπάρχουν και οι 2,3 φωτογραφίες με τις αρκούδες. Ήρεμες αρκούδες, δεν ξέρω.

Για να επανέλθω στους σκύλους αν ήθελα να μελετήσω την συμπεριφορά τους ως αγέλη που θα έβρισκα κατάλληλο έδαφος ; Τα 30+ σκυλιά που έχουν ορισμένοι τσοπαναρέοι είναι αγέλη ; Πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και ποιος καταλληλότερος απ' τον τσοπάνη να μου απαντήσει ;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
αν ήθελα να μελετήσω την συμπεριφορά τους ως αγέλη που θα έβρισκα κατάλληλο έδαφος
Αν έχεις χρόνο διάβασε την έρευνα/μελετη του Μπονανι που ποσταρα στην πίσω σελίδα.
Και αυτή όπως και οι προηγούμενες μελέτες αφορούσαν αδέσποτες αγελες που τάιζαν οι άνθρωποι.
Στην συγκεκριμένη εξέτασαν αγελες σε προαστια της Ρώμης και σε ένα καταφύγιο σκύλων.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf