Ερωτήσεις Πρωτάρη


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Πριν απο αρκετους μηνες ενδιαφερθηκα να αγορασω ενα κουταβι λαμπραντορ απο ιδιωτη. Μπηκα ομως στο forum σας διαβασα αρκετα πραγματα και εμαθα ποσο λαθος κινηση θα ηταν αυτη. Αρχισα λοιπον να ψαχνω ιμιαιμα. Ετσι μετα απο πολυ καιρο βρηκα να υιοθετησω ενα 2 μηνων κουταβακι ημιαιμο λαμπραντορ. Λογω κορονοιου και επειδη βρισκεται εκτος νομου θα παω να το παρω μολις τελειωσει η απαγορευση κυκλοφοριας γιατι ρωτησα στην αστυνομια και μου ειπαν πως δεν επιτρεπεται. Ετσι λοιπον εχω καποιες μερες μπροστα μου για να ετοιμασω το εδαφος για τη μικρη. Να ετοιμασω το σπιτι, να αγορασω τροφες παιχνιδια κρεβατια κλπ. Αλλα επειδη δεν ειχα ποτε σκυλο στο σπιτι το εριξα στο διαβασμα. Και μπερδευτηκα. Ετσι σκεφτηκα να κανω εδω καποιες ερωτησεις και οποιος θελει και μπορει να απαντησει και να με βοηθησει στο ξεκινημα μου.
1.Τι τροφη μου προτεινετε για το κουταβι, συγκεκριμενη μαρκα.
2.Να του αγορασω ενα μεγαλο crate μεχρι και την ενηλικιωση του η να εχω οσο ειναι μικρο ενα παρκο και μετα απλα μια μαξιλαρα στο σαλονι?
3.Να του παρω πανα ή να το βγαζω στο μπαλκονι στην αρχη? Καποιος οδηγος για να μην κανω κατι λαθος και χασω το παραθυρο ευκαιριας οσο ειναι μικρο?
4.Τι γνωμη εχετε για τα παιχνιδια κονγκ και τα κλικερς. Ειναι μια καλη λυση για να ξεκινησω την εκπαιδευση η οχι? τι εχετε να προτεινεται?

Αυτα μπορω να σκεφτω μεχρι τωρα.. Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Κι αυτό απ'τον ιδιώτη, ημίαιμο θα ήταν βρε παιδί μου, αλλά θα το είχες πληρώσει κιόλας.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Από φιλοζωική είναι το μικρούλη που βρήκες τώρα;
Ελπίζω να φιλοξενείται σε σπίτι και να μαθαίνει κάποια βασικά πράγματα.
Καλώς εχόντων θα το έχεις δηλαδή σπίτι σου 3-4 μηνών. Θα γλυτώσεις τα ατελείωτα κατουρήματα παντού. Κάτι είναι κι αυτό. Μην βιάζεσαι όμως, να αγοράσεις τίποτα ακόμη. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.
Συνέχισε να διαβάζεις τα εκπαιδευτικά κυρίως θέματα, αλλά και τα διατροφής και μέχρι να έρθει το μπεμπάκι, θα έχεις γίνει εξπέρ στην θεωρία.
Ο πρώτος σου σκύλος θα είναι;
Μόνο με σένα θα ζει, ή θα υπάρχουν και παιδάκια πχ στο σπίτι, που θέλουν κι αυτά την αντίστοιχη σκυλοεκπαίδευσή τους;

Κάποια πολύ γενικά πράγματα, μπορείς να δεις και στο παρακάτω link:

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καθαροαιμο θηλυκο σε οιστρο, μεσα σε αυλη, την επαθε απο ημιαιμο λαμπραντορ που πηδηξε το φραχτη. Πλεον η μανα ειναι στειρωμενη. Αυτα ξερω. Ζουμε στο σπιτι με τη κοπελα μου χωρις παιδακια και ειναι ο πρωτος μας σκυλος
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Καθαροαιμο θηλυκο σε οιστρο, μεσα σε αυλη, την επαθε απο ημιαιμο λαμπραντορ που πηδηξε το φραχτη.
Τυπικό και σύνηθες ψέμα, για να κοροϊδεύουν τον κόσμο και να του παίρνουν λεφτά, για ημίαιμο κουτάβι.

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το ποστ: Υιοθεσία από φιλοζωική

Μπορεί κάποια στοιχεία του, να σ'ενδιαφέρουν.
 
  • Like
Reactions: bnomiki


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
μα δεν θα μου παρουν χρηματα. Ειπα πως εψαχνα να αγορασω αλλα διαβασα καποια πραγματα εδω και αποφασισα να υιοθετησω. ετσι μπηκα σε ομαδες φιλοζωικες και βρηκα μια κυρια που ειχε αυτο το ατυχημα ας πουμε, τα δινει με συμβολαιο υιοθεσιας αφου του βαλεις τσιπακι με τα στοιχεια σου. ολα οπως προβλεπονται.
 
  • Like
Reactions: Loretzos




Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Αν μπορειτε να με βοηθησετε με τροφη παιχνιδια crate κλπ. καποια προταση καποια ιδεα θα ηταν παραπανω απο καλοδεχουμενη
 
  • Like
Reactions: Loretzos


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αν μπορειτε να με βοηθησετε με τροφη παιχνιδια crate κλπ. καποια προταση καποια ιδεα θα ηταν παραπανω απο καλοδεχουμενη

Προταση μου ειναι να μη παρεις τιποτα.... Οχι πριν δεις απο κοντα τις πραγματικες αναγκες του.

Επιπλεον εγω θα προτιμουσα στη θεση σου να υιοθετησω ενα κουταβι απο καποια φιλοζωικη κοντα μου.... η καραντινα θα διαρκεσει ακομα, μηνα μπορει και διμηνο...Και πιστεψε με η κυρια οτι και αν σου λεει αν βρει καποιον να το παρει τωρα θα το δωσει...
Επιπλεον τωρα θα εχεις χρονο,να ασχοληθεις πραγματικα. Μετα τη καραντινα θα ξεκινησεις παλι δουλεια κ.τ.λ
Σιγουρα θα υπαρχουν πολλα ελευθερα διαθεσιμα κουταβια οπου και αν βρισκεσαι, που θα εχουν μεγαλυτερη αναγκη υιοθεσίας,σε καθε γωνια βρισκεις ή που ειναι στο δρόμο ή σε καποιο κλουβι καταφυγίου ή σε καποιο σπίτι εθελοντή που τα φιλοξενει με δυσκολια εν μεσω καραντινας :cry: Και περα απο το πρακτικο. ηθικα ειναι πιο σωστο να υιοθετησεις καποιο σε αναγκη παρα καποιο που ειναι ηδη σε σπιτι με ανεσεις απο αμφιλεγομενη γεννα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Loretzos


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
μα δεν θα μου παρουν χρηματα. Ειπα πως εψαχνα να αγορασω αλλα διαβασα καποια πραγματα εδω και αποφασισα να υιοθετησω. ετσι μπηκα σε ομαδες φιλοζωικες και βρηκα μια κυρια που ειχε αυτο το ατυχημα ας πουμε, τα δινει με συμβολαιο υιοθεσιας αφου του βαλεις τσιπακι με τα στοιχεια σου. ολα οπως προβλεπονται.
Τι ήταν αυτά που διάβασες εδώ που σε έκαναν να αλλάξεις γνώμη και αντί να αγοράσεις κουτάβι αποφάσισες να υιοθετήσεις;
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Τι ήταν αυτά που διάβασες εδώ που σε έκαναν να αλλάξεις γνώμη και αντί να αγοράσεις κουτάβι αποφάσισες να υιοθετήσεις;
Καταρχην απο εσας εμαθα για τα puppy mills. Απο σας εμαθα για το ποσο στοιχιζει ας πουμε το να γεννηθει ενα κουταβι αν το παει οπως πρεπει. Στην τελικη σκεφτηκα να κανω και ενα καλο να παρω ενα κουταβι που εχει αναγκη ενα σπιτι και ετσι αρχισα να ψαχνω. Φυσικα οταν ειπα οτι αλλαξα γνωμη ως προς την αγορα δεν μιλαω για εκτροφεις. Μιλαω για ιδιωτες η διαμεσολαβητες.. Καταλαβαινεται τι εννοω
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Προταση μου ειναι να μη παρεις τιποτα.... Οχι πριν δεις απο κοντα τις πραγματικες αναγκες του.

Επιπλεον εγω θα προτιμουσα στη θεση σου να υιοθετησω ενα κουταβι απο καποια φιλοζωικη κοντα μου.... η καραντινα θα διαρκεσει ακομα, μηνα μπορει και διμηνο...Και πιστεψε με η κυρια οτι και αν σου λεει αν βρει καποιον να το παρει τωρα θα το δωσει...
Επιπλεον τωρα θα εχεις χρονο,να ασχοληθεις πραγματικα. Μετα τη καραντινα θα ξεκινησεις παλι δουλεια κ.τ.λ
Σιγουρα θα υπαρχουν πολλα ελευθερα διαθεσιμα κουταβια οπου και αν βρισκεσαι, που θα εχουν μεγαλυτερη αναγκη υιοθεσίας,σε καθε γωνια βρισκεις ή που ειναι στο δρόμο ή σε καποιο κλουβι καταφυγίου ή σε καποιο σπίτι εθελοντή που τα φιλοξενει με δυσκολια εν μεσω καραντινας :cry: Και περα απο το πρακτικο. ηθικα ειναι πιο σωστο να υιοθετησεις καποιο σε αναγκη παρα καποιο που ειναι ηδη σε σπιτι με ανεσεις και απο ανευθυνη γεννα.
Εδωσα το λογο μου πως θα το παρω και θα περιμενω. Αυτο που εκανε το κλικ ας πουμε και εκει κατεληξα. Θα περιμενω η θα βρω καποιο τροπο μεταφορας του
 
  • Like
Reactions: Loretzos


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Πριν απο αρκετους μηνες ενδιαφερθηκα να αγορασω ενα κουταβι λαμπραντορ απο ιδιωτη. Μπηκα ομως στο forum σας διαβασα αρκετα πραγματα και εμαθα ποσο λαθος κινηση θα ηταν αυτη. Αρχισα λοιπον να ψαχνω ιμιαιμα. Ετσι μετα απο πολυ καιρο βρηκα να υιοθετησω ενα 2 μηνων κουταβακι ημιαιμο λαμπραντορ. Λογω κορονοιου και επειδη βρισκεται εκτος νομου θα παω να το παρω μολις τελειωσει η απαγορευση κυκλοφοριας γιατι ρωτησα στην αστυνομια και μου ειπαν πως δεν επιτρεπεται. Ετσι λοιπον εχω καποιες μερες μπροστα μου για να ετοιμασω το εδαφος για τη μικρη. Να ετοιμασω το σπιτι, να αγορασω τροφες παιχνιδια κρεβατια κλπ. Αλλα επειδη δεν ειχα ποτε σκυλο στο σπιτι το εριξα στο διαβασμα. Και μπερδευτηκα. Ετσι σκεφτηκα να κανω εδω καποιες ερωτησεις και οποιος θελει και μπορει να απαντησει και να με βοηθησει στο ξεκινημα μου.
1.Τι τροφη μου προτεινετε για το κουταβι, συγκεκριμενη μαρκα.
2.Να του αγορασω ενα μεγαλο crate μεχρι και την ενηλικιωση του η να εχω οσο ειναι μικρο ενα παρκο και μετα απλα μια μαξιλαρα στο σαλονι?
3.Να του παρω πανα ή να το βγαζω στο μπαλκονι στην αρχη? Καποιος οδηγος για να μην κανω κατι λαθος και χασω το παραθυρο ευκαιριας οσο ειναι μικρο?
4.Τι γνωμη εχετε για τα παιχνιδια κονγκ και τα κλικερς. Ειναι μια καλη λυση για να ξεκινησω την εκπαιδευση η οχι? τι εχετε να προτεινεται?

Αυτα μπορω να σκεφτω μεχρι τωρα.. Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Αρχικά μπράβο που μπήκες, διάβασες και ενημερώθηκες και αποφάσισες να υιοθετήσεις :)
Και μακάρι να αρθούν γρήγορα τα μέτρα για να μπορέσεις να πας να το πάρεις :)
1. Η τροφή που θα δώσεις έχει άμεση σχέση με το budget που μπορείς να διαθέσεις το μήνα. Αν θες, πες μας μια τάξη μεγέθους για να προτείνουμε :)
2. Θα πρότεινα crate που να μπορεί να το χρησιμοποιήσει και ενήλικο. Έχει πολλά θέματα το φόρουμ σχετικά με τη σωστή εκμάθησή του (άσε που το πάρκο θα το διαλύσει πανεύκολα όταν είναι 5 μηνών ήδη..)
3. Αφού θα το πάρεις ήδη 3-4 μηνών και θα έχει κάνει εμβόλια κλπ θα έλεγα όχι πάνα. Άμα έχει ολοκληρώσει όταν το πάρεις τον κύκλο των εμβολίων του είναι έτοιμο για βόλτα κάτω. Θα πρέπει να το έχεις από κοντά και ανάλογα την ηλικία του θα το κατεβάζεις για τουαλέτα ανά χ ώρες (4 μηνών θέλουν κάθε 5 ώρες περίπου). Κάθε φορά που θα τα κάνει έξω θα το επιβραβεύεις χωρίς φωνές αλλά να δείχνεις πολλή χαρά. Και λιχουδιά φυσικά στο καπάκι. (Αν θες να έχει και άλλο χώρο, θα έλεγα να προτιμήσεις μπαλκόνι)
4. Τα κονγκ είναι για εκτόνωση. Τα κλίκερ, άλλοι τα χρησιμοποιούν και άλλοι επιλέγουν τη λεκτική επιβράβευση και λιχουδιά στην αρχή μέχρι να κάνει συνδέσεις. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις συνέπεια σε ό,τι λες και ζητάς.

Όπως είπαν και οι συμφορουμίτες όμως, περίμενε καλύτερα πρώτα μέχρι να αρθούν τα μέτρα και να συμφωνήσετε σε ημέρα κλπ και τα παραγγέλνεις ή πας και τα παίρνεις. Όλα είναι είδη που τα βρίσκεις παντού :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα σου... και καλώς ηλθες..
συμβουλή...
το κουτάβι είναι 2 μηνών
η απαγόρευση πιθανά να κρατήσει κάνα μήνα ακόμα...
σημαντικός χρόνος για την σωστή κοινωνικοποίηση του κουταβιού... των εμβολίων του κουταβιού.. ώστε να μπορέσεις να αποκτήσεις ένα σωματικά και ψυχικά υγιές κουτάβι...
προσπάθησε να μάθεις αν μπορεί και προτίθεται να κάνει τα απαραίτητα εμβόλια... (έπρεπε να έχει γίνει ένα ... και στο διάστημα του μήνα ένα ακόμα, οι αποπαρασιτώσεις που επιβάλλονται...
και φυσικά οι απαραίτητες βόλτες ή τουλάχιστον ασκήσεις που χρειάζεται το κουτάβι... για τη σωστή κοινωνικοποίηση του και το χτίσιμο χαρακτήρα....

επειδή πιθανολογώ όλα τα παραπάνω να είναι αρνητικά θα σου πρότεινα να μην βιαστείς ... έχεις όλο τον χρόνο να τελειώσει η απαγόρευση και να βρεις ένα κουτάβι δωρεάν πιθανά και πιο όμορφο από Λαμπραντόρ...
 


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες παιδια. Θα ψαξω τροπο να το φερω μιας κι εγω δεν δουλευω αυτο το διαστημα λογω καραντινας και το θεωρω ευκαιρια να περασει παραπανω χρονο μαζι μας. Αν δεν μπορεσω να βρω γνωστο η φιλο που να πραγματοποιει δρομολογιο θα απευθυνθω σε pet taxi. Αν δεν, τοτε θα περιμενω να τελειωσει η καραντινα.
 


Thigatera

Member
6 Απριλίου 2020
5
3
32
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Πριν απο αρκετους μηνες ενδιαφερθηκα να αγορασω ενα κουταβι λαμπραντορ απο ιδιωτη. Μπηκα ομως στο forum σας διαβασα αρκετα πραγματα και εμαθα ποσο λαθος κινηση θα ηταν αυτη. Αρχισα λοιπον να ψαχνω ιμιαιμα. Ετσι μετα απο πολυ καιρο βρηκα να υιοθετησω ενα 2 μηνων κουταβακι ημιαιμο λαμπραντορ. Λογω κορονοιου και επειδη βρισκεται εκτος νομου θα παω να το παρω μολις τελειωσει η απαγορευση κυκλοφοριας γιατι ρωτησα στην αστυνομια και μου ειπαν πως δεν επιτρεπεται. Ετσι λοιπον εχω καποιες μερες μπροστα μου για να ετοιμασω το εδαφος για τη μικρη. Να ετοιμασω το σπιτι, να αγορασω τροφες παιχνιδια κρεβατια κλπ. Αλλα επειδη δεν ειχα ποτε σκυλο στο σπιτι το εριξα στο διαβασμα. Και μπερδευτηκα. Ετσι σκεφτηκα να κανω εδω καποιες ερωτησεις και οποιος θελει και μπορει να απαντησει και να με βοηθησει στο ξεκινημα μου.
1.Τι τροφη μου προτεινετε για το κουταβι, συγκεκριμενη μαρκα.
2.Να του αγορασω ενα μεγαλο crate μεχρι και την ενηλικιωση του η να εχω οσο ειναι μικρο ενα παρκο και μετα απλα μια μαξιλαρα στο σαλονι?
3.Να του παρω πανα ή να το βγαζω στο μπαλκονι στην αρχη? Καποιος οδηγος για να μην κανω κατι λαθος και χασω το παραθυρο ευκαιριας οσο ειναι μικρο?
4.Τι γνωμη εχετε για τα παιχνιδια κονγκ και τα κλικερς. Ειναι μια καλη λυση για να ξεκινησω την εκπαιδευση η οχι? τι εχετε να προτεινεται?

Αυτα μπορω να σκεφτω μεχρι τωρα.. Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Καλησπέρα, δε θα πω καλωσηρθες καθώς φρέσκος είμαι και του λογου μου. Μερικές σκέψεις που ίσως σε βοηθήσουν. Οσον αφορά στην τροφή, όπως αναφέρθηκε ήδη, κυρίως μετράει το πόσα θέλεις η μπορεις να ξοδεύεις. Ξεκίνα από κει και μετά επιλέγεις μάρκα. Στο 2ο ερώτημα σου θα πρότεινα για αρχή απλά να του παραχωρήσεις κάποια μαξιλάρα η κουβέρτακι, να εξοικειωθεί γνωρίζοντας ότι εκεί είναι ο χώρος του πχ για ύπνο όπως ακριβώς έχουμε κ εμείς το κρεβάτι μας. Το πάρκο η το crate προσωπικά το βρίσκω αχρείαστο αλλά είναι τελείως υποκειμενική η γνώμη μου. Κυρίως όσο περνάει ο καιρός θα βλέπεις και μόνος σου τις ανάγκες του. Στο μείζον ζήτημα της τουαλέτας, και πάλι εξαρτάται από το χρόνο που θα είσαι "τριγύρω" του. Επειδή θα πάρεις τον σκύλο περίπου 3 η 4 μηνών καλό είναι να ρωτήσεις για τις συνήθειες που έχει τώρα ώστε να προετοιμάστεις καλύτερα. Τις πρώτες μέρες καλό είναι να έχεις συνέχεια το νου σου, όσο είναι δυνατόν, και κάθε φορά που πρόκειται να γίνει το κακό να προσπαθείς να το αποτρέψεις. Αρχικά μπορεί να χρειαστεί να τον σηκώνεις και να τρέχεις πανικόβλητος προς εξωτερικό χώρο καθώς δε θα έχετε ακόμα βρει τον τρόπο Να επικοινωνείτε. Είναι λογικό. Όταν λοιπόν έστω και σηκωτός τα κάνει σε εξωτερικό χώρο δωστου να καταλάβει ότι είσαι ικανοποιημένος είτε με χάδι είτε με λιχουδιά. Μπορείς ακόμα και να αφήσεις τα "σκάγια" χωρίς να καθαρίσεις γτ οι μικροί μας φίλοι καθοδηγούνται από τη μύτη τους. Κάθε φορά που τα κάνει έξω επιβράβευση και σιγά σιγά αρχίζεις να απαγορεύσεις το μπαλκόνι πχ και επιβραβεύεις όταν τα κάνει στη βόλτα. Ακόμα πιο έντονη επιβράβευση στην προκειμένη. Σε 1 2 μέρες θα ξέρει ότι η τουαλέτα είναι έξω. Υπομονή και επιμονή. Μια πάνα καλό είναι να πάρεις για το βραδι, με την ίδια διαδικασία εκτός αν είσαι διατεθειμένος να τον βγάλεις έξω 3 το πρωί ας πούμε. Το πρώτο διάστημα θα λερώνει το βραδι γτ απλά δε θα μπορεί να τα κρατάει. Όσο για τα κλιπερς και το Κονγκ, έχω εμπειρία μόνο από το Κονγκ, χρήσιμο παιχνίδι εργαλείο αλλά νομίζω ότι το σκέφτεσαι πολύ νωρίς. Συγνώμη για το μέγεθος κ ελπίζω Ν βοήθησα έστω στο ελάχιστο.
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καλησπέρα, δε θα πω καλωσηρθες καθώς φρέσκος είμαι και του λογου μου. Μερικές σκέψεις που ίσως σε βοηθήσουν. Οσον αφορά στην τροφή, όπως αναφέρθηκε ήδη, κυρίως μετράει το πόσα θέλεις η μπορεις να ξοδεύεις. Ξεκίνα από κει και μετά επιλέγεις μάρκα. Στο 2ο ερώτημα σου θα πρότεινα για αρχή απλά να του παραχωρήσεις κάποια μαξιλάρα η κουβέρτακι, να εξοικειωθεί γνωρίζοντας ότι εκεί είναι ο χώρος του πχ για ύπνο όπως ακριβώς έχουμε κ εμείς το κρεβάτι μας. Το πάρκο η το crate προσωπικά το βρίσκω αχρείαστο αλλά είναι τελείως υποκειμενική η γνώμη μου. Κυρίως όσο περνάει ο καιρός θα βλέπεις και μόνος σου τις ανάγκες του. Στο μείζον ζήτημα της τουαλέτας, και πάλι εξαρτάται από το χρόνο που θα είσαι "τριγύρω" του. Επειδή θα πάρεις τον σκύλο περίπου 3 η 4 μηνών καλό είναι να ρωτήσεις για τις συνήθειες που έχει τώρα ώστε να προετοιμάστεις καλύτερα. Τις πρώτες μέρες καλό είναι να έχεις συνέχεια το νου σου, όσο είναι δυνατόν, και κάθε φορά που πρόκειται να γίνει το κακό να προσπαθείς να το αποτρέψεις. Αρχικά μπορεί να χρειαστεί να τον σηκώνεις και να τρέχεις πανικόβλητος προς εξωτερικό χώρο καθώς δε θα έχετε ακόμα βρει τον τρόπο Να επικοινωνείτε. Είναι λογικό. Όταν λοιπόν έστω και σηκωτός τα κάνει σε εξωτερικό χώρο δωστου να καταλάβει ότι είσαι ικανοποιημένος είτε με χάδι είτε με λιχουδιά. Μπορείς ακόμα και να αφήσεις τα "σκάγια" χωρίς να καθαρίσεις γτ οι μικροί μας φίλοι καθοδηγούνται από τη μύτη τους. Κάθε φορά που τα κάνει έξω επιβράβευση και σιγά σιγά αρχίζεις να απαγορεύσεις το μπαλκόνι πχ και επιβραβεύεις όταν τα κάνει στη βόλτα. Ακόμα πιο έντονη επιβράβευση στην προκειμένη. Σε 1 2 μέρες θα ξέρει ότι η τουαλέτα είναι έξω. Υπομονή και επιμονή. Μια πάνα καλό είναι να πάρεις για το βραδι, με την ίδια διαδικασία εκτός αν είσαι διατεθειμένος να τον βγάλεις έξω 3 το πρωί ας πούμε. Το πρώτο διάστημα θα λερώνει το βραδι γτ απλά δε θα μπορεί να τα κρατάει. Όσο για τα κλιπερς και το Κονγκ, έχω εμπειρία μόνο από το Κονγκ, χρήσιμο παιχνίδι εργαλείο αλλά νομίζω ότι το σκέφτεσαι πολύ νωρίς. Συγνώμη για το μέγεθος κ ελπίζω Ν βοήθησα έστω στο ελάχιστο.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, κατέληξα στην acana τουλάχιστον για όσο είναι κουτάβι, πήρα ενα μικρό Kong για κουτάβια λίγα παιχνίδια και πάνες. Η αλήθεια είναι πως ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα παρω crate η όχι απλά αυτό που διαβάζω είναι πως αν του το το μάθεις από κουτάβι, σε περιπτώσεις που θες να λείψεις για λίγες ώρες η θες να σκουπίσεις να σφουγγαρίσεις μπορείς να το βάζεις μέσα για να μην κάνει ζημιές.
οπως και να χει θα διαβάσω κι άλλο και θα αποφασίσω. Σε ευχαριστώ για τα τιπς με την τουαλέτα.Εγώ θα του κάνω το πρώτο εμβόλιο όποτε η πάνα μάλλον θα είναι στο μπαλκόνι για να μάθει το έξω
 
  • Like
Reactions: Loretzos


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
to kong είναι πού νωρίς να το σκεφτεί ? μάλιστα ...
τα υπόλοιπα όχι....
αν πάρεις το κουτάβι 4 μηνών και ξεκινήσεις τότε τα εμβόλια αυτό σημαίνει ότι ο σκύλος θα αρχίσει να βγαίνει έξω τον 5 6 μήνα...
ξεκινάς με πολλά προβλήματα...
σκέψου πόσα θα χρειαστείς και σε εκπαιδευτή μετά...
 
  • Like
Reactions: Loretzos and medusa


Mitsosxatz

Well-Known Member
4 Απριλίου 2020
47
37
30
Καταρχήν πως κατέληξες ότι εγώ θα πάρω το κουτάβι Ιούνιο. Αλλά και έτσι να ναι μην μασάς όλα θα πάνε καλά να είσαι σίγουρος. Δεν ήξερα να ζητήσω κουτάβι παραγγελία 2 μηνών ακριβώς
 
  • Like
Reactions: Loretzos


AnnaMar

Member
7 Απριλίου 2020
6
0
28
Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Πριν απο αρκετους μηνες ενδιαφερθηκα να αγορασω ενα κουταβι λαμπραντορ απο ιδιωτη. Μπηκα ομως στο forum σας διαβασα αρκετα πραγματα και εμαθα ποσο λαθος κινηση θα ηταν αυτη. Αρχισα λοιπον να ψαχνω ιμιαιμα. Ετσι μετα απο πολυ καιρο βρηκα να υιοθετησω ενα 2 μηνων κουταβακι ημιαιμο λαμπραντορ. Λογω κορονοιου και επειδη βρισκεται εκτος νομου θα παω να το παρω μολις τελειωσει η απαγορευση κυκλοφοριας γιατι ρωτησα στην αστυνομια και μου ειπαν πως δεν επιτρεπεται. Ετσι λοιπον εχω καποιες μερες μπροστα μου για να ετοιμασω το εδαφος για τη μικρη. Να ετοιμασω το σπιτι, να αγορασω τροφες παιχνιδια κρεβατια κλπ. Αλλα επειδη δεν ειχα ποτε σκυλο στο σπιτι το εριξα στο διαβασμα. Και μπερδευτηκα. Ετσι σκεφτηκα να κανω εδω καποιες ερωτησεις και οποιος θελει και μπορει να απαντησει και να με βοηθησει στο ξεκινημα μου.
1.Τι τροφη μου προτεινετε για το κουταβι, συγκεκριμενη μαρκα.
2.Να του αγορασω ενα μεγαλο crate μεχρι και την ενηλικιωση του η να εχω οσο ειναι μικρο ενα παρκο και μετα απλα μια μαξιλαρα στο σαλονι?
3.Να του παρω πανα ή να το βγαζω στο μπαλκονι στην αρχη? Καποιος οδηγος για να μην κανω κατι λαθος και χασω το παραθυρο ευκαιριας οσο ειναι μικρο?
4.Τι γνωμη εχετε για τα παιχνιδια κονγκ και τα κλικερς. Ειναι μια καλη λυση για να ξεκινησω την εκπαιδευση η οχι? τι εχετε να προτεινεται?

Αυτα μπορω να σκεφτω μεχρι τωρα.. Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Γεια σου !! Χαίρομαι πολύ που πήρες την απόφαση να πάρεις ημίαιμο !!! Θα πάρεις τόση αγάπη που δεν θα το μετανιώσεις !
κοιτα όσον αφορά την τροφή θα σου έλεγα ότι είναι τελείως υποκειμενικό τι γεύση αρέσει στο κάθε σκυλάκι!!ομως σίγουρα να του πάρεις μια που να έχει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται !! Καλό θα ήταν να συμβουλευτείς το γιατρό σου σε αυτό!εγω του παίρνω την Arden and grey από κουταβάκι και είμαι πολύ ευχαριστημένη,αυτό σαν μια ιδέα..
δεύτερον εγώ τον έμαθα με κρειντ μου ήταν αρκετά εύκολο και έμαθε γρήγορα !το πάρκο δεν το προσπάθησα ποτέ διότι θεώρησα ότι δεν μαθαίνει να είναι ο χώρος του απλά το περιορίζεις ενώ με το κρειντ μαθαίνει ότι εκεί είναι το σπίτι του!
3.οσον αφορά τη πάνα καλό θα ήταν μα του μάθεις μέσα στο σπίτι να τα κάνει στην πάνα ...γιατί αργότερα έτσι κ αλλιώς μόνο του θα μάθει να περιμένει για τη βόλτα του ! Εγώ του έχω πάντα ακόμη κ τώρα μια πάνα όταν φεύγω εάν ποτέ χρειαστεί ενώ λείπουμε να τα κάνει εκεί!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
Καταρχήν πως κατέληξες ότι εγώ θα πάρω το κουτάβι Ιούνιο. Αλλά και έτσι να ναι μην μασάς όλα θα πάνε καλά να είσαι σίγουρος. Δεν ήξερα να ζητήσω κουτάβι παραγγελία 2 μηνών ακριβώς
συγνώμη... συμφώνησες με την θυγατέρα... χωρίς να διορθώσεις την ηλικία που έγραφε... εκεί στηρίχτηκα...
εγώ δεν μασάω, εσύ ως πρωτάρης ζήτησες συμβουλές...
δεν έχω να κερδίσω τίποτε αν πάρεις το συγκεκριμένο κουτάβι... ή οποιοδήποτε άλλο...
σου εύχομαι να σου πάνε όλα όπως θέλεις...
 
  • Like
Reactions: Loretzos


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3