Ερώτηση περί διελκυστίνδας


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Τα κακομοιριά τα σκυλάκια...Θα σπάσουν τα δοντακια τους...
Είναι κοινώς αποδεκτό, ότι το έντονο tug στα κουτάβια, ΙΣΩΣ προκαλέσει πρόβλημα στην γνάθο. Ενας εκτροφέας, που σέβεται την δουλειά του και τα σκυλιά του, ξέρει πως να παίζει, χωρίς να κάνει ζημιά. Ενας κοινός ιδιοκτήτης, το πιθανότερο όχι. Οπότε ναι, καλύτερα να το αποφύγει αν δεν ξέρει να το κάνει σωστά.
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Και εγω παιζω παρα πολυ αυτο το παιχνιδι και παιζει εξαιρετικα "αγρια" η μικρη αλλα με το που ψυθιρησω αστο το αφηνει χωρις 2η σκεψη
Το ίδιο κ ο δικός μ.Σε ποια ηλικία το ξεκίνησες?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@mareco αν μπορείς γίνεται να μας εξηγήσεις ποιος είναι ο σωστός τρόπος?
μπορείς να διαλέξεις ένα πολύ μαλακό παιχνίδι (λούτρινο ή ένα κομμάτι απλή λινάτσα) και να παίζεις στοχεύοντας περισσότερο στο να ''κυνηγήσει'' το παιχνίδι. Απέφυγε το έντονο τράβηγμα σίγουρα μέχρι να αλλάξει τα δόντια.
Εχει ήδη αναφερθεί, από μέλη που το κατέχουν πάρα πολύ καλά!
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Εχει ήδη αναφερθεί, από μέλη που το κατέχουν πάρα πολύ καλά!
Α δεν κατάλαβα ότι αναφεροσουν στο ποστ της ταρας.Ναι δεν το κάνουμε έντονα.Ενα δύο τραβήγματα και μετά έχει εντολή άστο.Επιβραβευση και ξανααρχιζουμε.Και αυτό που που χρησιμοποιούμε είναι μία μαλακή λούτρινη καρδιά.
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εμενα ξετρελάθηκε με κατι τέτοιο, σαν λουτρινο αλλα με σκοινάκια ακρα. Εμας ειχε 4 ακρα σκοινακια. Το μονο οτι δεν αντεχουν και πολυ. Προσοχη με τα λουτρινα γιατι μπορει ευκολα να καταπιει το μέσα που είναι σαν βαμβακι.toy-1284-0-1-2-700x700.jpg
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Το ίδιο κ ο δικός μ.Σε ποια ηλικία το ξεκίνησες?
Απο οταν την πηρα σχεδον 2 μηνων . βεβαια μεχρι να αλλαξει ολα τα δοντια (περιπου 6 μηνων) τραβαγα ελαχιστα , τωρα του δινω και καταλαβαινει βεβαια απο τη στιγμη που αφηνει με το αστο παντα "νικαει" συνεχως
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Εχει ήδη αναφερθεί, από μέλη που το κατέχουν πάρα πολύ καλά!
αυτο δεν ειναι tug.. αλλα απλο κυνηγητο..(αυξανει μονο το prey).
To tug εκτος των αλλων περιλαμβανει και συναισθηματικο δεσιμο του σκυλου με τον ιδιοκτητη ,ενας τροπος να δεθει ο ενας με τον αλλο...
Δεν ειπαμε να σηκωνει το κουταβι στο αερα..ΤΙΠΟΤΑ απολυτως δεν παθαινουν τα δοντακια τους απο τον μεσο ιδιοκτητη...ειναι φτιαγμενα τα σκυλακια για να το κανουν αυτο απο μικρη ηλικια..
Πως το κατεχουν πολυ καλα τα μελη που αναφερθηκαν αφου πολυ απλα ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ TUG??
Oεοο?

Μη ασχολειστε με πραγματα που δεν εχετε ιδεα...
 
  • Like
Reactions: Mariosgs




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Μη ασχολειστε με πραγματα που δεν εχετε ιδεα...
Τι ενναλακτικό μου προτείνεις για να σκοτώνω τον χρόνο μου;
Σιδέρωμα; Φασίνα; Λάτζα; Μαγείρεμα;
Οτι μου προτείνεις, ειλικρινά!
 






Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Τι ενναλακτικό μου προτείνεις για να σκοτώνω τον χρόνο μου;
Σιδέρωμα; Φασίνα; Λάτζα; Μαγείρεμα;
Οτι μου προτείνεις, ειλικρινά!
Ότι σε ευχαριστεί και σου ταιριάζει καλύτερα...Αυτά τα mondioring που είδα κάνουνε δουλειά....Και εκτονώνεται κάνεις ...Αθλείται..Και τα λοιπά..
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
μαγειρεμα...
να ειναι εποικοδομητικο για τους φιλους....
Άστο γιατί εκεί μπορεί να πέσει το μοίρασμα του Βέγγου..
Την ξέρεις τη διαδικασία που μοίραζε ο Βέγγος τα λεφτά?
Ένα εμένα ,ένα εσένα , ένα εμένα...
Ένα εμένα..
 
  • Like
Reactions: Mariosgs




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εμεις παλι με τα ντογκο εχουμε παρατηρησει ότι σκύλος με δαγκωμα ψαλιδι 18 μηνων, ο ιδιος με ψαλιδι 22 μηνων... όταν μετα μπαινει στην διαδικασια δαγκωματος θηραματος συχνα πυκνα... ευκολα καταληγει λαβιδα...3,5 χρονων παραδειγμα...
ισως γιατι χωρις να το καταλαβαινουμε μερικες φυλες οντως εχουν πολυ αργη αναπτυξη...
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
εμεις παλι με τα ντογκο εχουμε παρατηρησει ότι σκύλος με δαγκωμα ψαλιδι 18 μηνων, ο ιδιος με ψαλιδι 22 μηνων... όταν μετα μπαινει στην διαδικασια δαγκωματος θηραματος συχνα πυκνα... ευκολα καταληγει λαβιδα...3,5 χρονων παραδειγμα...
ισως γιατι χωρις να το καταλαβαινουμε μερικες φυλες οντως εχουν πολυ αργη αναπτυξη...
Έχει χαλάσει ο μεταφραστής του google φίλε..Μη με παρεξηγείς απλά καινούργιος εδώ
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
@TARA
Παρομοια μαλακα "λουκανικα" χρησιμοποιω και εγω. Παντως σαν παιχνιδι ειναι καλο για την εκγυμναση των σαγονιων
 
  • Like
Reactions: TARA


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
οσο καλο μπορεις να κανεις σε εναν σκυλο με το ταγκ αλλο τοσο κακο μπορεις να κανεις.......
και σιγουρα δεν λεω για τα δοντια.
 
  • Like
Reactions: vek and GRDANE


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
οσο καλο μπορεις να κανεις σε εναν σκυλο με το ταγκ αλλο τοσο κακο μπορεις να κανεις.......
και σιγουρα δεν λεω για τα δοντια.
Εννοείς ότι αν είναι ήδη ανεβασμένος ( κυριαρχικός) τον κάνεις πιο πολύ?Και το αντίστροφο με έναν υποτακτικό?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3