Ετήσιος εμβολιασμός


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Tσάμπα δεν είπα, ελεύθερη από κατευθύνσεις είπα. Τίποτα δεν είναι τσάμπα :)

Aν έχεις το χρόνο να το ψάξεις, τις άγνωστες λέξεις σιγά σιγά θα τις κάνεις γνωστές. Το πρόβλημα όμως και εκεί που στηρίζονται όλοι οι χειραγωγοί είναι πως κανείς δεν έχει το χρόνο να καταβάλλει τον κόπο για να ενημερωθεί για τα πάντα. Όσο μπορεί ο καθένας.

Κι εγώ που τα λέω, μια ζωή στο "αυτό πρέπει να το ψάξω οπωσδήποτε. Μμμμ έχω να παραδώσω το τάδε πράγμα στη δουλειά, να βγάλω τον Άρη, να μαγειρέψω.. καλά αύριο". Και το αύριο δεν έρχεται ποτέ.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεδομένης της έξαρσης της Λύσσας στην χώρα μας και των αυξανόμενων κρουσμάτων περιστατικών σε ζώα αλλά και σε κάποιους ανθρώπους
ΣΥΝ του οτι μιλάμε για θέμα ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ (μιας και προσβάλλεται και ο άνθρωπος και είναι θανατηφόρος νόσος)

ο εμβολιασμός για την Λύσσα ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται σε ετήσια βάση .
Πάντως στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες ισχύει επίσημα 3 χρόνια.

Στα δικά μου κάνω τουλαχιστον κάθε χρονο λεπτο και τα υπόλοιπα κάθε 3 χρόνια.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Alexia γιατι πιστευεις οτι το απαραιτητο εμβολιο που χρειαζεται 1 σκυλος καθε χρονο ειναι της Λεπτοσπειρωσης και οχι της Μορβας,του Τυφου και της Ηπατιτιδας?Αν δηλαδη τα 3 αυτα εμβολια προστατευουν τον σκυλο για 3 χρονια γιατι να μην προστατευει και της Λεπτοσπειρωσης για 3 χρονια?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Alexia γιατι πιστευεις οτι το απαραιτητο εμβολιο που χρειαζεται 1 σκυλος καθε χρονο ειναι της Λεπτοσπειρωσης και οχι της Μορβας,του Τυφου και της Ηπατιτιδας?Αν δηλαδη τα 3 αυτα εμβολια προστατευουν τον σκυλο για 3 χρονια γιατι να μην προστατευει και της Λεπτοσπειρωσης για 3 χρονια?
Δεν ειμαι η Αλεξια- αλλα απανταω.

Τα παραπανω εμβολια ( Μορβα, Παρβο) υποτιθεται οτι κρατουν αποδεδειγμενα ( με ερευνες, τεστ κλπ. ) τον τιτλο τον αντισωματων σε επιπεδα που προστατευουν πολυ πανο απο ενα χρονο ( βασικα λενε για 7-15 χρονια) ενω για αυτο της Lepto ειναι γνωστο ( και παλι απο τους κατασκευαστες με ερευνες-) οτι δεν κρατανε! Το ειδος του εμβολιου ( Vollkeim- δεν ξερω πως λεγεται στα ελληνικα) θεωρειται σαν το πιο επικινδυνο οτι αφορα της παρενεργιες.

Εγω τα δικα μου σκυλια δεν τα εμβολιαζω ουτε για Λεπτοσπιροση. Τα εμβολια καλυπτουν μονο 2 ειδη Leptospirα απο τα περιπου 200 που υπαρχουν (Leptospira icterohaemorrhagiae και L. canicola).
Ενω οποια "εξαρση" Λεπτοσπιρα που εχει παρατηρηθει τα τελευταια χρονια οφειλονταν σε αλλα ειδη λεπτοσπιρας ( π.χ L. interrogans, L. bratislava, L. pomona, grippotyphosa).
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
τωρα τα σκυλια περασαν απο χιλια δυο κυματα και εφθασαν στο 2013 οπου κατι ασθενειες ππου καποτε ηταν καθημερινη ρουτινα γινονται πρωτοσελιδα σημερα.... π,χ ,,, εξαρση της λυσσας στη χωρα μας,,,, δηλαδη λενε για δυο κρουσματα στη βορεια ελλαδα σε ενα ολοκληρο χρονο που μας ηρθε και απο γειτονες χωρες και οχι απο σκυλο,,,
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Για την ακρίβεια , τα κρούσματα είναι λίγο πάνω απο ~10 και δεν υπολογίζονται σε αυτά τα Ζώα που ζούν σε άγρια κατάσταση στα δάση τα χωράφια και τα βουνά και τα οποία προφανώς δεν μπορείς να τα ελέγξεις . Οπότε λογικό και επόμενο αυτά τα 10 περιστατικά να είναι αρκετά για να χτυπήσουν το καμπανάκι για την προφύλαξη των ζώων και την Δημόσια Υγεία , δεδομένου οτι πρόκειται για ασθένεια μέχρι πρότινος απούσα απο την Ελλάδα και θανατηφόρος για ανθρώπους και ζώα .
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ο δικος μου ειναι 3 χρονων εμβολιασμενος καθε χρονο με ολα τα εμβολια.Με την διαφορα οτι δεν του εκανα της λυσσας το 2012 και το Pneumodog φετος.Με οσα εχω διαβασει για τα εμβολια ειμαι πιο πολυ κατα παρα υπερ.Κοιταζω το βιβλιαριο του και αναρωτιεμαι αν με τοσα εμβολια τον προστατευω η ειναι περιττα και του κανουν ζημια.Φετος σκεφτομουν ποια εμβολια και αν θα του κανω,τελικα τα εκανα.Τουλαχιστον εχω την επιλογη να αποφασισω για τα επομενα χρονια της ζωης του.Ισως του κανω τα επομενα μετα απο 3 χρονια και να τον εμβολιαζω καθε 3 χρονια.Πιστευω οτι οι κτηνιατροι γνωριζουν την πραγματικη διαρκεια προστασιας των εμβολιων αλλα δυστυχως δεν την μεταφερουν λογω κερδους.Οποτε η ευθυνη μεταφερεται στον "ιδιοκτητη"...Δεν εχω δει καποια παρενεργεια στον σκυλο αλλα ισως τα προβληματα εμφανιζονται σε βαθος χρονου.Ο σκυλος μου εμφανισε ατοπικη δερματιτιδα στα 2 του χρονια(καλοκαιρι) και του εμφανιστηκε παλι φετος πριν λιγες ημερες.Ελπιζω να παραμεινει σε μικρο βαθμο οπως εχει,να μενει εποχικη και οχι μονιμη.Οποτε μου περασε η σκεψη οτι ισως ευθυνονται τα εμβολια γι αυτο,αν οντως ισχυει οτι τα εμβολια καταστελουν το ανοσοποιητικο του σκυλου.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
παντως εμβολια πουλανε πολλα καταστηματα οποτε μετα τα πρωτα εμβολια δεν βλεπω το λογο να μας γδερνουν οι κτηνιατροι σε εποχη κρισης που δεν εννοουν να κατεβασουν τις τιμες τους πλην ελαχιστων εξαιρεσεων οπου η μειωση σε περιοχες οπου δεν μενουν φραγκατοι στα εμβολια και μικροτσιπ αγγιζει το 40 με 60% εναντι αλλων συναδελφων τους που μενουν σε χλιδατα προαστια η μεσοαστικα ,,,
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κοιταζω το βιβλιαριο του και αναρωτιεμαι αν με τοσα εμβολια τον προστατευω η ειναι περιττα και του κανουν ζημια
Τα πολλα εμβολια δεν προστατευουν και πολυ.
Με αλλα λογια ( εχω προβλημα διατυποσης)- εαν κανουμε πιο συχνα καποια εμβολια, δεν ειναι πιο πολυ προστατευμενος ο σκυλος, απο εναν που τα κανει σε ποιο αραια τακτα διαστηματα ( οσο οριζει ο κατασκευαστης π.χ). Δηλαδη εαν ο κατασκευαστης οριζει οτι θα πρεπει να γινεται επανλειψη σε 3 χρονια, δεν ειναι πιο καλα προστατευμενος ο σκυλος, εαν κανει αυτο το εμβολιο καθε χρονο. Δεν θα κανει πιο πολλα αντισωματα απο τον ετησιο εμβολιασμο. Και μαλιστα για πολλα εμβολια λενε καιολας, οτι προστατευουν και πολυ περισσοτερα ακομα απο οτι οριζει ο κατασκευαστης ( μορβα πχ. 7-15 χρονια, μετα απο την πρωτη σειρα με εμπαναλειψεις κλπ.)- αρα θα ηταν πολυ πιο συνετο να συστηνει ο κτηνιατρος εξεταση τιτλου αντισωματων ( και γιατι να μην επικεντρονονται και τα εργαστηρια εκει, ωστε να προσφερουν πιο οικονομικα τεστ), πριν εμβολιαζει εναν σκυλο εκει που δεν χρειαζεται- η του κανει ισως και ζημια.

Αλλα επειδη αυτες οι ζημιες συνηθος δεν φαινονται αμεσα και γενικος δεν της συσχετιζουν με τα εμβολια ευκολα και αποδεδειγμενα, τους συμφερει καιολας να αρρωστησουν τα σκυλια....?
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Να διορθώσω το προηγούμενο μήνυμά μου περι λύσσας και να πω πως τα επιβεβαιωμένα κρούσματα λύσσας είναι ως σήμερα 21 και αδορούν περιστατικά σε κόκκινη αλεπού σκύλους και γάτα . Όλα , σε κατοικημένες περιοχές .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Να διορθώσω το προηγούμενο μήνυμά μου περι λύσσας και να πω πως τα επιβεβαιωμένα κρούσματα λύσσας είναι ως σήμερα 21 και αδορούν περιστατικά σε κόκκινη αλεπού σκύλους και γάτα . Όλα , σε κατοικημένες περιοχές .
Στην γερμανια μεχρι προσφατος ειχε αρκετα κρουσματα λυσσας- εδω και λιγα χρονια θεωρειται ελευθερη- τοση φασαρια που γινεται εδω περα, δεν γινοταν ΠΟΤΕ εκει.
τεσπα- οι γατες στην ελληνικη επαρχια δεν μου κανει καμια εντυποση που κολλανε λυσσα- εμεις εδω περα ταιζαμε το χειμονα 10-15- ειμαι 100%σιγουρη οτι καμια τους δεν εχει εμβολιαστει ΠΟΤΕ- και αυτο σε κατοικημενη περιοχη!
Και επειδη αυτες οι ανεμβολιαστες γατες ( καλα- και οι αλεπουδες) εχουν βρεθει με λυσσα, πρεπει εμεις να εμβολιαζουμε τα σκυλια μας καθε χρονο- ενο θα εφτανε καθε 3 χρονια??? Πλακα κανεις, ετσι?
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Αν νομίζεις οτι μπαίνω στην σελίδα αυτή για να κάνω την πλάκα μου κάνεις λάθος , διότι πολύς κόσμος δεν γνωρίζει κάποια πράγματα και επηρεάζονται διαμορφώνοντας άποψη , λανθασμένη σωστή επικίνδυνη ή και αδιάφορη , ανάλογα την πληροφορία , και εγω κάθε άλλο παρα προσπαθώ να περνάω λανθασμένες και παραπλανητικές πληροφορίες .
Αν θες να εκφράσεις τα παράπονά σου στον Νομοθέτη που όρισε τον ετήσιο εμβολιασμό . Εγω δεν συμμετείχα στην διαδικασία αυτή διότι δεν είμαι πολιτικός ή σύμβουλος του υπουργείου .

Ο ουσιαστικός λόγος της απάντησής μου ήταν η διόρθωση περι του αριθμού κρουσμάτων , που αρχικά ειπώθηκε οτι είναι 2-3 ενώ τα επίσημα κρούσματα είναι 21 .
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αν θες να εκφράσεις τα παράπονά σου στον Νομοθέτη που όρισε τον ετήσιο εμβολιασμό . Εγω δεν συμμετείχα στην διαδικασία αυτή διότι δεν είμαι πολιτικός ή σύμβουλος του υπουργείου .
Ναι, και ΣΙΙΙΓΟΥΡΑ θα εισακουστω! ( εδω ακομα να βγαλω ακρες με τον μονιμος δεμενο σε 1 μετρο αλυσιδα σκυλο του γειτονα).

Αληθεια- μιας και ο νομος της ΕΕ οριζει ( και ειναι και ετσι γραμμενο) να γινουν τα επαναλειπτικα εμβολια βαση του ορισμου του κατασκευαστη- δεν υπερυσχει της ελληνικης νομοθεσιας?

Δεν κανω πλακα- σοβαρα ρωταω.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Αληθεια- μιας και ο νομος της ΕΕ οριζει ( και ειναι και ετσι γραμμενο) να γινουν τα επαναλειπτικα εμβολια βαση του ορισμου του κατασκευαστη- δεν υπερυσχει της ελληνικης νομοθεσιας?

Δεν κανω πλακα- σοβαρα ρωταω.
Ένας νόμος της Ε.Ε δυστυχώς δεν ισχύει αυτόματα σε όλα τα Κράτη μέλη, από όσο γνωρίζω. Πρέπει να περάσει από το Κοινοβούλιο της κάθε χώρας, να ψηφιστεί και μετά να ενσωματωθεί στην νομοθεσία.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Ένας νόμος της Ε.Ε δυστυχώς δεν ισχύει αυτόματα σε όλα τα Κράτη μέλη, από όσο γνωρίζω. Πρέπει να περάσει από το Κοινοβούλιο της κάθε χώρας, να ψηφιστεί και μετά να ενσωματωθεί στην νομοθεσία.
,,,
καθε χωρα εχει διαφορετικες κλιματολογικες συνθηκες συνορευει με διαφορετικα κρατη οποτε δεν μπορει να ισχυει σε μια χωρα το ιδιο... για παραδειγμα,,, οι ασθενειες που εχουν χτυπησει εμας τα ζωα μας και τα φυτα μας απο τους αλλοδαπους που κουβαλανε μυρια οσα πανω τους και στα ρουχα τους δεν προκειται ποτε να φθασουν στη δανια για παραδειγμα... ασθενειες που δεν υπηρχαν ποτε στη χωρα μας η ειχαν εξαλειφθει τωρα ξαναρχονται,, μπορει να γινεται και εσκεμενα απο εταιριες για να πουλανε φαρμακα... ειδικα στα φυτα εχει γινει χαμος απο ασθενειες που δεν υπηρχαν ποτε στην ελλαδα... ενα αραχνακι να ερθει πανω σε ενα λαθρομεταναστη θα γινει χιλιαδες σε μερικες ημερες....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
... ενα αραχνακι να ερθει πανω σε ενα λαθρομεταναστη θα γινει χιλιαδες σε μερικες ημερες....

καλα- αυτο ακουγεται και πολυ προπαγαντιστικο!
Και ποιος μας λεει οτι το αραχνακι ερχεται με τον λαθρομεταναστη και οχι μεσα στην κουτα με μπανανες, ανανα η οτιδηποτε αλλο που εισαγεται?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί να το έφερε ο μετανάστης το αραχνάκι και να μην ήρθε μαζί με τους τόσους εισαγόμενους σπόρους που είναι, συχνά πυκνά, και γενετικά τροποποιημένοι για να είναι στείρα τα φυτά και δεν ξέρω τι άλλο..


Sorry για το off topic
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Ωχωχ

έεοδη προβλέπεται να παρεκτραπεί η κουβέντα καλό θα ήταν να επικεντρωθούμε στους εμβολιασμούς.
η επανεμφάνιση κάποιων νοσημάτων και δη ζωοανθρωπονόςων που αφορουν ΚΑΙ την Δημόσια Υγεία είναι δεδομένη . Μια πηγή είναι η λαθρομετανάστευση που στα σφαγεία γίνεται της κακομοίρας και δεύτερη είναι η αράχνη που μπήκε στο κασόνι ( για να είμαστε όλοι καλυμμένοι)
ΓΙα να νην έχουμε όμως αντιπαραθέσεις , ας αφήσουμε στην άκρη οι μεν πονόψυχοι φιλάνθρωποι και οι δε υπέρμαχοι της άλλης άκρης , παρεταίρω αχόλια και ας επικεντρωθούμε στον σκύλο .
καθείς την άποψή του κ μπορεί να την εκφράσει σε άλλης ιδεολογίας σελίδες , φιλανθρωπικές πονόψυχες ή εθνικοφρονικές.

ευχαριστώ
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ωραια ,,, να ανοιξουμε ενα θεμα με τιτλο... πως να κανουμε τα εμβολια του σκυλου μονοι μας ==)) σε ενα μηνα θα πληρωνουμε τα μισα στον κτηνιατρο ==))
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είναι λύση αυτό... Ο εμβολιασμός, από μόνος του φαίνεται και είναι εύκολος. Το θέμα είναι ότι ο κτηνίατρος, πριν εμβολιάσει το σκύλο τον εξετάζει και κοιτάει την κλινική του εικόνα. Γιατί ο σκύλος δεν πρέπει να δείχνει μόνο υγιής αλλά και να είναι κατά τον εμβολιασμό, αλλιώς μπορείς να το στείλεις αδιάβαστο το σκυλί.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3