Ετήσιος εμβολιασμός


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ναι διότι ήθελα να πάω στο εξωτερικό και ήθελαν εμβολιασμό για την Λύσσα . Τα αποθέματα εμβολίων στην Ελλάδα ήταν απειροελάχιστα και αποθηκευμένα μόνο για δαγκώματα κλπ ( στην Θεσσαλονίκη υπήρχαν μόνο 5-6 δόσεις ) . Εν τέλει εντελώς τυχαία και με πολλά παρακάλια , βρήκαμε στην Αθήνακια κάναμε 2 άτομα εμβολιασμό .
Δεν το έχω ψάξει , αλλα δεν μπορείς να παραγγείλεις εμβόλια όπως τα υπόλοιπα , γιατί είναι κρατικό προϊόν ( μη ρωτας παραπάνω , ουτε εγω το εχω ψάξει και δεν ξέρω)
Εμβολιαστηκες για πολυ συγκεκριμενο λογο λοιπον κι οχι επειδη ΠΡΕΠΕΙ οπως ειπες.

Ο δικος μου γιατρος παντως δεν εμβολιαζεται λεει. Κι εμενα αυτο με προβληματιζει ακομη περισσοτερο οταν βλεπω ενα σκυλι ξαπλωμενο διπλα μου να παιρνει κορτιζονη εφορου ζωης για οσο ακομη ζησει για αλλεργιες που ηρθαν στα καλα καθουμενα στα 8 του.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
1) Γιατί πήγα σε χώρα της Αφρικής που δεν είναι Rabies free
2) Δεν ξέρω αυτή την στιγμή να σου απαντήσω διότι είμαι εμβολιασμένος . Αλλά αν δεν ήμουν πιθανότατα θα το έκανα προληπτικά . Κάθε μέρα με αμφιβόλου προέλευσης σκύλους είμαστε .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Με όσους γιατρούς πάντως έχω μιλήσει εγώ, τρέμει το φυλλοκάρδι τους, να κάνουν το εμβόλιο, λόγω των σοβαρότατων επιπλοκών που μπορεί αυτό να προκαλέσει. Σχεδόν περισσότερο, απ'όσο φοβούνται, μην τελικά δαγκωθούν απο λυσσασμένο σκύλο.

Στα δικά μου σκυλιά, αποκλείεται να το κάνω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εφώ της λύσσας και της λεπτοσπείρωσης αποκλείεται να μην κάνω, τα υπόλοιπα ίσως τα παραλείψω. Την λούση φέτος που είναι 12 ετών έκανα μόνο λεπτοσπείρωση.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για χάρη της κουβέντας, ποιες είναι αυτές οι τρομερές παρενέργειες και σε τι συχνότητα εμφανίζονται;

Και μια απορία γιατί δεν ειμαι ενήμερος...υπάρχει πρωτόκολλο που συστήνει σε κατηγορίες ανθρωπων να προβούν σε προληπτικό εμβολιασμό για την λύσσα αυτή την στιγμή στην χώρα μας;
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Κι εμενα ο δικος μου κτηνιατρος ειναι κατα των ετησιων εμβολιων!

Για εκεινον ιδανικο ειναι εμβολια καθε 2 χρονια, λεπτοσπειρωση καθε χρονο και λυσσα καθε 3 χρονια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Για χάρη της κουβέντας, ποιες είναι αυτές οι τρομερές παρενέργειες και σε τι συχνότητα εμφανίζονται;
Θα ξαναρωτήσω οσονούπω, για να τα συγκρατίσω αυτή την φορά με λεπτομέρειες, και θα σου πω.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Παρε μια γευση απο εδω Φοιβο. Μην σταθεις στην υπερβολη που εχει κατα τη γνωμη μου το δημοσιευμα απλα να μπεις στο πνευμα.

Εμβολιασμοί των κατοικίδιων ζώων, ένα θεσμοθετημένο έγκλημα

Οι κάτοχοι ζώων συντροφιάς θα έπρεπε να γνωρίζουν το γεγονός ότι τα εμβόλια θέτουν υπό συνθήκη την υγεία των αγαπημένων τους, καθορίζοντας σοβαρές παρενέργειες, μεταξύ των οποίων αλλεργίες, αρθρίτιδα, κινησιακά προβλήματα και προβλήματα συμπεριφοράς, καρκίνο, παράλυση και στη χειρότερη περίπτωση θάνατο.

...

Υποστηρίζω αυτό από το 1994, όταν συγκρότησα μια ομάδα επονομαζόμενη Canine Health Concern (CHC) –Κέντρο Υγείας Σκύλων. Ο σκοπός αυτής της ομάδας είναι να πληροφορεί τους κατόχους κατοικίδιων ζώων, στην προσπάθεια να τεθεί τέλος στην διαπραττόμενη σφαγή των ζώων από τις συντεχνίες και τους επαγγελματίες του είδους, που ισχυρίζονται ότι δρουν στο όνομα της ευημερίας των ζώων. Η αποστολή μου έχει ένα χαρακτήρα κάπως προσωπικό, αφού τα στοιχεία οδηγούν προς το φριχτό γεγονός ότι τα εμβόλια σκότωσαν τρεις από τους υπέροχους φίλους μου σκύλους. Το πρώτο δράμα έγινε όταν ο Oliver χτυπήθηκε από παράλυση των πίσω άκρων και πέθανε σε ηλικία μόνο τεσσάρων ετών. Η Prudence πέθανε από λευχαιμία σε ηλικία μόνον έξι ετών, μετά από μια αργή αγωνία. Ο Samson, στο τέλος, είχε μια αντίδραση στην ένεση που του χορηγήθηκε όταν ήταν κουτάβι και στην επανάληψη του πρώτου έτους επίσης, για να πεθάνει μετά από καρκίνο στη νεαρή ηλικία των πέντε ετών. Όλες αυτές οι ασθένειες είναι επιστημονικά συνδεδεμένες με τους εμβολιασμούς. Επίσης και τα άλλα μου σκυλιά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τις βλάβες που μπορούν να προκαλέσουν τα εμβόλια. Ο Chappie χτυπήθηκε από ασθένεια του θυρεοειδούς, η Sophie από αρθρίτιδα κι ο Guinnevere υπέφερε από αλλεργίες. Είναι δυνατό ν’ αποδειχθεί επιστημονικά ότι κι αυτές οι ασθένειες είναι συνδεδεμένες με τις βλάβες που προκαλούνται από εμβόλια.
Είμαι πεισμένη ότι οι κτηνίατροι του μέλλοντος, έτσι όπως και οι γιατροί των παιδιών μας, θα κοιτούν πίσω στην εποχή των εμβολιασμών με φρίκη και ντροπή. Η φρίκη θα καθορίζεται από τη συνειδητοποίηση ότι τόσες πολλές αγωνίες, πόνοι, βάσανα και ταλαιπωρίες προκλήθηκαν από επαγγελματίες της δημόσιας υγείας, οι οποίοι έδρασαν μέσα στην άγνοια, ενώ η ντροπή θα προέρχεται από τη σκοπιμότητα αυτής της άγνοιας.
πηγη :Εμβολιασμοί των κατοικίδιων ζώων, ένα θεσμοθετημένο έγκλημα


Και η ερωτηση η δικια μου : Σε ζωα που ζουν μιολις 12-15 χρονια πως στο καλο δικαιολογουνται οι 15+ εμβολιασμοι?

Και να τονισω οτι δεν ειμαι σε καμια περιπτωση κατα των εμβολιασμων γενικως αλλα να μην τα φτανουμε και στην αλλη ακρη ξεφτιλιζοντας το.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πώς αποδυκνείει αυτό που παρέθεσες ότι οι σκύλοι όντως νόσησαν λόγω των εμβολίων;

Δεν ξέερω κάποια συμπεράσματα πως προκύπτουν χωρίς να είμαι σίγουρη για τίποτα. Τα προηγούμενα σκυλιά της οικογένειας ήταν δύο θηλυκά, εμβολιάστηκαν τρεις φορές ατηνζωή τους και έτρωγαν μαγειρευτό. Τισ χάσαμε και τις δύο από καρκίνο την μία στο στήθος και την άλλη από σάρκωμα στο στόμα. Αποδυκνείει κάτι αυτό;
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πώς αποδυκνείει αυτό που παρέθεσες ότι οι σκύλοι όντως νόσησαν λόγω των εμβολίων;

Δεν το αποδεικνυει αυτη στο δημοσιευμα αλλα υποπτευεται οτι φταιξανε τα ετησια εμβολια. Επισης μην ξεχναμε οτι τον καιρο που ειχε αυτα τα σκυλια η κυρια του δημοσιευματος, τα εμβολια ειχαν αλλη μορφη. Με τις ελαχιστες γνωσεις μου και κυριως βαζοντας τη λογικη στη μεση, το δικο μου μυαλο λεει οτι οταν διεγειρεις συνεχως τον αμυντικο μηχανισμο να αμυνεται σε ενα ματσο αρρωστιες που του βαζεις με ενα εμβολιο καποια στιγμη μπορει να αρχισει να αμυνεται σε "πραγματα" μη επιβλαβη για αυτον λογω υπερευαισθησιας. Τωρα το τι θα ειναι αυτο δεν εχω γνωσεις ουτε καν να το υποθεσω.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
το παραπάνω απόσπασμα του άρθρου είναι ενδεικτικό και της ποιότητας του συγγραφέα ...

η συγκεκριμένη κινείται στον τομέα της θεωρίας περι ολιστικής και ομοιοπαθητικής αντιμετώπισης των πραγμάτων .
Αν είναι δυνατόν να ζητάει να την πάρουν στα σοβαρά .
Μου θυμίζει συνταγές για ματζούνια με ντομάτες και σύκα για τον πονοκέφαλο ξερωγω .
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Απο την ASPCA ομως ισως εχει αλλη εγκυροτητα, ε? :)

Side Effects and Adverse Reactions - Petfinder

Κι αλλα χιλιαδες τετοια μπορεις να βρεις. Φοιβο, αν εχεις γιατρο που να εμπιστευεσαι και να ξερεις οτι δεν σε βλεπει σαν πενηνταευρο οταν περνας την πορτα αλλα κι οτι ψαχνεται κι ενημεωνεται ρωτα τον 2 πραγματα ως προσωπικη του γνωμη.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το ζήτημα είναι τι μπορεί να αποδειχθεί επιστημονικά με επαναλαμβανόμενα και σταθερά δεδομένα...γιατί όταν μιλάμε για μακροπρόθεσμες παρενέργειες τότε είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα...

Σχετικά με τον συχνο ανοσιακό ερεθισμό που αναφέρεις, προσωπικά έχω αμφιβολίες, αν σκεφτείς ότι ένας μέσος οργανισμός για να απαντήσει στους εισβολείς, ενεργοποιεί αυτους τους μηχανισμούς στον οργανισμό του δεκάδες έως κι εκατοντάδες φορές κάθε χρόνο!

Η συχνότητα των εμβολιασμών δεν καθορίζεται μόνο από τον ίδιο τον απόλυτο αριθμό των δόσεων, αλλά κι από την ανοσιακή απάντηση που προκαλούν, γιατί υπάρχει εμβόλιο που μπορεί να έχει δια βίου αποτέλεσμα κι άλλο που να έχει οριακά για έναν ή δυο χρόνια!
Από κει και πέρα σχετικά με τον εμβολιασμό που λες, επειδή μιλάμε συχνά για ζωοανθρωπονόσους, το πρωτόκολλο εμβολιασμού των ζώων δεν αποβλέπει μόνο στην προστασία των ζώων!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eπίσης..οι παρενέργειες που πρέπει να παρατηρούμε καθώς και η φημολογία που βγαίνει..θα πρέπει να γνωρίζουμε αν στα περιστατικά που παρατηρήθηκαν οι παρενέργειες έγινε με την ορθή χρήση του εμβολίου στην συνιστώμενη δόση, ανάλογα τα κιλά του σκύλου, καθώς και την μετέπειτα συμπεριφορά του ιδιοκτήτη.., π.χ. αν ο ιδιοκτήτης έπλυνε το σκυλί μετά το εμβόλιο κλπ..
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πάντως όταν από τους ίδιους τους γιατρούς ακούω διαφορετικές γνώμες εγώ κρατάω μικρό καλάθι. Οι φαρμακοβιομηχανίες, πριν φτάσει καν το θέμα στους γιατρούς, παίζουν χοντρά παιχνίδια με συνεργασία κρατών, μεγαλογιατρών, καθηγητών πανεπιστημίου που ανάλογα "εκπαιδεύουν" τους φοιτητές τους με επιχειρήματα μισά, χωρίς δηλαδή να εκθέτουν δημόσια παραμέτρους που αλλάζουν άρδην τα δεδομένα. Και έτσι πασάρουν και προωθούν τα φάρμακά τους ως πανάκεια και επιβεβλημένα για τη διασφάλιση της δημόσιας υγείας. Πόσα τέτοια φάρμακα δεν έχουν προωθηθεί έτσι εδώ και έναν αιώνα για ανθρώπους μέχρι που σε βάθος χρόνου αποδείχτηκαν και αδύναμα να αντιμετωπίσουν τις ασθένειες για τις οποίες παράχθηκαν αλλά και πιο επιβλαβή για την υγεία αυτών που τα έπαιρναν, ακόμα και από ότι εάν ο παραλήπτης του φαρμάκου προσβαλλόταν από την ίδια την ασθένεια για την οποία εμβολιαζόταν? Πάρα πολλά (όχι αυτή τη στιγμή δεν θα κάνω έρευνα για πηγές, ίσως κάποια άλλη στιγμή), και όχι επειδή η επιστήμη της ιατρικής προχώρησε και έκανε καλύτερα φάρμακα αλλά επειδή οι φαρμακοβιομηχανίες προωθούσαν συλλήβδην φάρμακα που εν γνώση τους ήταν ακατάλληλα. Πόσω μάλλον στα ζώα που ούτε μπορούν να διαπιστωθούν τόσο εύκολα οι παρενέργειες ούτε να μελετηθεί πιστά ικανό δείγμα.

Οπότε συμφωνώ με το Νιζίννυ. Ναι μεν στα φάρμακα και τους εμβολιασμούς, αλλά όχι χάφτοντας ότι μας πασσάρουν.

Αυτός είναι και βασικός λόγος για μένα που γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ για να προσλαμβάνω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τέτοια θέματα (+θέματα διατροφής που επίσης το παιχνίδι των βιομηχανικά κατασκευασμένων τροφών έχει παραχοντρύνει) από άτομα με ανάλογες εμπειρίες και με πολυφωνία γνωμών γιατρών ώστε να μην εξαρτώμαι από την κάθε μονάδα (=κτηνίατρο) που έχω εύκαιρο στην περιοχή που μένω ο οποίος μπορεί να είναι από απλά ανενημέρωτος σε κάποια θέματα, ή να αναπαράγει ότι του μάθανε λάθος εσκεμμένα ή μη στη σχολή ή ακόμα χειρότερα ενημερωμένος αλλά εγκληματικά αδιάφορος ως προς το ασκούμενο malpractice.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως καλό θα ήταν να υπάρχουν και τα δεδομένα που να δικαιολογούν και να υποστηρίζουν τέτοιες τοποθετήσεις...
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Πάντως καλό θα ήταν να υπάρχουν και τα δεδομένα που να δικαιολογούν και να υποστηρίζουν τέτοιες τοποθετήσεις...
Koίτα, η έρευνα της κοπέλας στο blog (koutsimou: Vaccinosis + άλλα) που παρέθεσε εδώ μπορεί να οδηγήσει σε κάποια άρθρα για να το ψάξει κανείς παραπέρα. Για τις φαρμακοβιομηχανίες γενικά υπάρχουν άπειρες πηγές, πολλά ντοκυμαντέρ έχω δει στο παρελθόν, με ένα πρόχειρο search π.χ. κάτι σχετικό είναι αυτό Shots in the Dark: Silence on Vaccine | Watch Free Documentary Online - δεν το χω δει, απλά σχετικό με το θέμα.

Τώρα από κει και πέρα μέσα σε δύο πλευρές που αντιμάχονται πάνω σε ένα θέμα, ειδικά δε ένα με τρομερά συμφέροντα, καθώς νομίζω η φαρμακοβιομηχανία είναι αν όχι η μεγαλύτερη μία από τις μεγαλύτερες σε έσοδα βιομηχανίες στον κόσμο, θα υπάρχουν τα χίλια επιχειρήματα εκατέρωθεν και άναρθρες κραυγές από παντού. Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πάρει όση περισσότερη πληροφορία μπορεί, να αναπτύξει την κριτική του ικανότητα και να μην επαναπαύεται σε κυρήγματα "επαϊόντων" και σύμφωνα με τη δική του λογική να τα φιλτράρει και να πράξει ανάλογα. Όπως πρέπει να γίνεται και σε όλα τα θέματα, χρόνου και διάθεσης επιτρεπόντων*. Άλλη λύση δεν υπάρχει για κανένα θέμα. Πάντα θα υπάρχουνε πολλές πειστικές φωνές από παντού.

*Ζούμε, για πολύ λίγο ακόμα, σε μια πρωτόγνωρη για τα δεδομένα εποχή, όπου στο ίντερνετ υπάρχει όλη η πληροφορία του κόσμου, σχετικά ελεύθερη. Απόλυτα ελεύθερη αν έχεις τη διάθεση να την ψάξεις μέσα σε ήδη υπάρχοντα κατευθυνόμενα από απόψεις και συμφέροντα sites. Είμαστε μια τυχερή γενιά που μπορούμε να την αδράξουμε αυτή την ευκαιρία, και ξαναλέω, για πολύ λίγο ακόμα.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες, η φαρμακοβιομηχανία βρωμάει και ζέχνει. Πρέπει να το ψάχνει κανείς και να μην επαναπαύεται ούτε καν στη γνώμη των κτηνιάτρων - εξάλλου τα εμβόλια είναι σημαντική πηγή εσόδου τους. Το γεγονός και μόνο ότι μας επιβάλλουν κάποιους ετήσιους εμβολιασμούς ενώ θα πρεπε να είναι 3ετείς μιλάει από μόνο του.
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
Με μια μικρή εμπειρία στον χώρο του φαρμάκου που έχω θα μπορούσα εύκολα μέσω της φύσης των εμβολίων να οδηγηθώ στο συμπέρασμα οτι ο ετήσιος εμβολιασμός σε σκύλους ειδικά του αστικού περιβάλλοντος είναι ίσως μη αναγκαίος, ενας καλής συχνότητας αιματολογικός έλεγχος είναι ίσως πιο απαραίτητος αλλά δεν γίνεται ούτε σκύλους ούτε σε ανθρώπους.

Όμως ο δικός μου σκύλος για να μπορεί να ταξιδεύει πρέπει εφ όρου ζωής να κάνει αντιλυσσικό κάθε χρόνο (βασικά ενας που θα ψήριζε το διαβατήριο πράγμα που δεν κάνουν συνήθως θα απαιτούσε και την σφραγίδα του γιατρού στην ειδική σελίδα που πιστοποιεί οτι είναι υγείες για να μεταφερθεί).

Έρμαιο στα χέρια των φαρμακοβιομηχανιών δεν θα γίνω...έχω διώξει πελάτη χωρίς να του δώσω φάρμακο γιατί μπορούσε να ''λύσει'' το θέμα του αλλιώς και πάντα συμβουλεύω οτι η τελευταία λύση θα πρέπει να είναι το χαπάκωμα. Στην Ιταλία τα ζωωφάρμακα πωλούνται στα φαρμακεία και μπαίνουν και στο σύστημα ''μπόνους'' της υγειονομικής περίθαλψης πολλά σκυλάκια λοιπόν ζουν εφόρου ζωής με κολλύρια και χάπια χρειάζονται, και κάνουν εμβόλια που δεν χρειάζονται.

Η Κέλλυ στην Κύπρο εμβολιάστηκε στις 13/7/11 με vanguard και οταν την έφερα Ελλάδα στις 30/8/11 ο κτηνίατρος της ξαναέκανε το ίδιο βαρύ εμβόλιο για να αποσπάσει χρήματα (40 ευρώ παρακαλώ!) ενα χρόνο μετά στην επανάληψη ο νέος (φυσικα!) κτηνίατρος καράφλιασε με ξέχεσε που το δέκτηκα και φυσικά δεν ξαναεμβολίασε για εκείνο το έτος (αλλα σε αυτον τον κτηνίατρο εχουν 10 ευρώ τα εμβόλια....παράξενο...)

Ο καθένας το σκυλάκι του όπως το παιδάκι του ψάχνει ενημερώνεται όπως μπορεί παίρνει 1-2-3-5-10 απόψεις και πράτει
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πέρα από την ίδια την πληροφορία, κατά την προσωπική μου άποψη, χρειάζεται και ένα γνωστικό επίπεδο ώστε να μπορέσει κανείς να την αξιολογήσει σωστά...
Εγω ας πούμε πρόσφατα βοηθουσα έναν φίλο στην αναζήτηση κάποιων άρθρων για το διδακτορικό του και στα κείμενα είχα περισσότερες άγνωστες λέξεις παρά γνωστές...εκεί εγώ δεν θεωρώ ότι μπορώ να εξάγω κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα!

Πάντως estranged, μεταξύ μας....ούτε τώρα είναι ιδιαίτερα τσάμπα η πληροφορία...εγώ πληρώνω αρκετές συνδρομές ήδη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf