Ετήσιος εμβολιασμός


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Με ποιά εξουσία/δικαιοδοσία, σου ζητάνε βιβλιάριο;
Και για να καταλάβουν τι;
Που ξέρουν ο Νόμος τι προβλέπει και με ποιά συχνότητα;

Θα τρελλαθούμε τελείως δηλαδή.

Θα σου πω, εγώ τι θα έκανα. Φυσικά, δεν θα έδειχνα σε κανέναν τίποτα. Ας πάνε στον Εισαγγελέα.
Μετά όμως θα πήγαινα κι εγώ. Για καθέναν χώρια. Για διατάραξη οικογενειακής γαλήνης, προσβολή προσωπικότητας και ότι άλλο έβρισκα, που τώρα δεν έχω πρόχειρο.

Αν και εσύ...έχεις βεβαρημένο...ηθικό μητρώο, μη ζητώντας πίσω την εγγύησή σου, από τον προηγούμενο βλάκα. Να σου πω κάτι...από ένα σημείο και μετά, για μένα...η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
Aν και το Τοπικ ειναι αλλης θεματολογιας(αν αξιζει και πρεπει να συνεχιστει η κουβεντα,ας το χωρισει καποιος συντονιστης...δεν ξερω)θα απαντησω γιατι ειναι ενδιαφερουσα κουβεντα.
Εχω τονισει καποια σημεια της απαντησης σου.
Η δικαιοδοσια καθενος αμαθη,ημιμαθη ή μη φιλοζωου ξεκινα απο την ακατανικητη αποψη του και τη βαρυτητα που νομιζει οτι εχει.Ο Ελληνας εχει παντα δικιο και σχεδον ξερει τα παντα.Ο κακος Ελληνας ομως.Αυτος που συνανταμαι καθημερινα γυρω μας.Αυτος που επιτρεπει στην "κριση" να μην αλλαζει το τοπιο στην Χωρα μας.Διοτι κατ ουσιαν δεν προκειται για οικονομικη κριση αλλά για χρόνια κριση ταυτοτητας,ηθους,σεβασμου,συλλογικης σκεψης.......
Αρα mareco(συγγνωμη αλλά μου διαφευγει το Ονομα σου)εγω ως Κωστας εχω επιλεξει την πιο αναιμακτη και ηρεμη λυση επαφης μου με καθε ανεγκεφαλο που συνατω.Ποια ειναι αυτη;Η αδιαφορια και η πληρης απαθεια μου.Εφοσον δεν με ενοχλουν ουσιαστικα,δεν προκειται ποτέ να κανω τη χάρη σε εστω και εναν παρατηρητη να με καταταξει στο επιπεδο του ανοητου "συνομιλητη μου".Να ριξω τις αξίες μου τοσο χαμηλα που να προσπαθησω να πεισω ενα μ@λακα οτι εχει αδικο....ειναι σχεδον αδυνατο,ανωφελο αλλά ταυτοχρονα και ψυχοφθορο.
Δεν σου κρυβω οτι πολλες φορες νοιωθω μονος μου.Ομως επιλεγω την μοναξια μου ως "συνανναστροφη" διοτι νοιωθω γεματος εσωτερικα.Κλεινω τα αυτια μου σε μικροτητες ανθρωπων και εχω καταφερει να εχω ηρεμια ψυχης.Μπορω να εκτονωθω και αφιερωθω σε πολυ πιο ουσιωδη για μενα ζητηματα...οπως οικογενεια,προσωπικες επιλογες και επιμερους αγαπες.Σε εναν τροπο και σκεψης ζωης που μού επιτρεπει να μενω αλωβητος απο αστειοτητες και μικροτητες...
Αλλωστε στο τονισα και στο ποστ σου..."ο προηγουμενος βλακας"...τι θα κερδισω αν κατσω και ασχοληθω...;Εως και τιποτα μπροστα σε αυτα που θα χασω...θα βαλω απεναντι ενα μικροποσό να χτυπηθει με αξίες και ηρεμια....δεν αξιζει.
Μπορει να ειμαι "ηθικα βεβαρυμενος" αλλά πιστεψε με,δεν το εχω μετανοιωσει ποτέ αφου στο χρόνο βγαινω μπροστα...
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Φυσικα λαμβανω υποψη καθε βαρυνουσα αποψη,οπως η δικη σου και εν τελει κατι εχει να προσφερει,να μού προσφερει, καθε τετοιος αντιλογος ή διαλογος... :)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Καταλαβαινω τη σταση σου καθως ειστε οι καινουριοι σε εναν χωρο που σας κοιτανε οι υπολοιποι στραβα, αλλα ρε φιλε με ποιο δικαιωμα? Πληρωνεις για να εισαι εκει κι απο τη στιγμη που εχεις συμφωνησει με τον ιδιοκτητη αστους να χτυπιουνται. Μην δειξεις τιποτα ετσι για το γαμωτο. Δεν εχουν καμια διακαιοδοσια, ουτε ειναι ελεγκτικα οργανα της κτηνιατρικης υπηρεσιας ή δεν ξερω εγω τι αλλο για να ζητανε βιβλιαρια. Και συνελευση να κανετε και να τεθει τετοιο θεμα αστους να πανε να πληρωσουν τον δικηγορο να κινηθουν νομικα να κανουν μια τρυπα στο νερο. Αυτο ειναι τραμπουκισμος.

Μαγνητη εχεις ? :rolleyes:
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ναι,ειπα οτι ειμαι αδιαφορος στις οποιες προκλησεις τους και δεν θα κανω τη χαρη κανενος να αλλάξω χνωτα.Δεν ειπα οτι θα παιζω και τα παιχνιδια τους ε...
Φυσικα και δεν προκειται να κατσω να δειξω τιποτα σε κανεναν.Αν ρωτηθω και τους απασχολει τοσο πολυ,θα τούς ενημερωσω οτι οποιοδηποτε εγγραφο και πιστοποιητικο μπορει να ζητηθει επισημως,υπαρχει αλλά θα δοθει ΜΟΝΟ εαν εγω το θελησω και αποφασισω.Αστους να τρεχουν αστους στον κοσμο τους...
Δεν θα αλλαξω τη ζωη μου,τη ζωη της οικογενειας και τις συνηθειες/αγαπες για κανεναν,ποσο μαλλον οταν αυτος ο "κανενας" δεν εχει και περιεχομενο...
Εξασφαλιζω την καλη συμπεριφορα και σταση τού Φοιβου,δεν ενοχλει δεν λερωνει δεν απασχολει κανεναν κι απο κει και μετα καθενας τους οπως καταλαβαινει...
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κώστα, αν είναι ο πρώτος σκύλος που "βάζει την ουρά" του στην πολυκατοικία, οι αντιδράσεις είναι σχεδόν αναμενόμενες...

Όταν μέναμε στην πολυκατοικία και ήρθε ο Ρας, στην αρχή κι εμάς μας κοιτούσαν περίεργα και με μισό μάτι... Δεν το συζητάμε για τον τρόμο που προκαλούσε το κουτάβι, μάλιστα, σε ορισμένους... Καθώς περνούσε ο καιρός όμως, κι αφού όλοι είδαν ότι δεν δημιουργεί ούτε πρόβλημα ούτε κάνει φασαρία χαλάρωσαν. Μέχρι και που κάποιος, αρκετό καιρό μετά, που μας είδε στις σκάλες με το σκυλί ρώτησε "Α! τον έχετε ακόμα? Δεν τον παίρνουμε καν χαμπάρι". Φαντάσου!

Η μόνη που δεν ξεπέρασε ποτέ το γεγονός ότι υπάρχει ο σκύλος είναι αυτή που έμενε στο από πάνω διαμέρισμα, αλλά με αυτήν είχαμε θέμα από πριν έρθει ο σκύλος (κι όχι μόνο εμείς...).
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Σε εμάς τα πράγματα ήταν πιο light, αφού δεν μας ζήτησαν ούτε βιβλιάρια ούτε λοιπά έγγραφα, μέναμε κιόλας εκεί αρκετά πριν έρθει ο κούταβος. Αλλά και στη δική σας περίπτωση, θεωρώ ότι μόλις ξεπεράσουν το αρχικό σοκ και δουν και τι "παίζει" με το σκύλο, θα έχετε και τους συμμάχους σας. Θύμισε τους ότι ένας σκύλος μπορεί να είναι αποτρεπτικός γενικότερα, αφού κάποιος επιτήδειος που,λέμε τώρα, παρακολουθεί, δεν μπορεί να ξέρει ποιο διαμέρισμα είναι η έδρα του σκύλου. :)
 


eleni5

Member
30 Μαϊου 2012
12
0
Athens, Halandri
Σχετικά με vaccinosis αν θέλεις δες αυτό!

koutsimou






με αφορμη αναφορες του SwkDog για προληπτικους εμβολιασμους, μεταφραζω απο εδω
Chinaroad Lowchens of Australia ..... Canine Vaccinations!....Do we? or don't we????
και σας το παραθετω, τα πονεμενα συμπερασματα δικα σας.

όταν ο σκυλος της Μary Phillips o Peanut πεθανε κατά τον εμβολιασμο ρουτινας για λυσσα, η Μαιρη, που ζει στη Λιβερπουλ, ΝΥ, αρχισε να ερευνα την εξηγηση που ειχε σημειωσει στη λιστα με τα αιτια θανατου, ο κτηνιατρος:
αυτοανοση αιμολυτικη αναιμια (ΑΗΑ), εμαθε ότι αυτή κανει το σωμα να επιτιθεται στα ιδια του τα ερυθρα κυτταρα.
Ενας ερευνητης του Cornel University απεδωσε την κατασταση σε «χημικους ή τοξικους παραγοντες ή σε καταστροφη ανοσο-μεσολαβητη(immune-mediated destruction)”
Συμφωνα με το κτηνιατρικο εγχειριδιο του Μερκ δηλωνεται ότι «εμβολιο σε σκυλο που ηδη υπαρχει ζωντανος parvo-ιός μπορει να είναι η αρχικη αιτια»
Το κουτι με το εμβολιο για τη λυσσα, το οποιο κανεις δεν μπαινει στον κοπο να διαβασει, προειδοποιει ότι «τα εμβολια που εχουν προελευση ιστους περιεχουν εξωγενη πρωτεινη εκτος από αντιγονα λυσσας που μπορει να οδηγησει σε αυτοανοση ασθενεια»

Η ερευνα της Μαιρης την οδηγησε στο να καταλαβει ότι πολλοι κτηνιατροι γνωριζουν παρα πολύ καλα ότι οι εμβολιασμοι ρουτινας που κανουν, μπορουν να προκαλεσουν σημαντικο κακο στα ζωα.
Ανακαλυψε ότι υπαρχει μαλιστα και το ονομα VACCINOSIS με το οποιο περιγραφονται οι χρονιες ασθενειες, αποτελεσμα των εμβολιων.
Συμφωνα με τον Dr. Compton Burnett, MD, “Η Vaccinosis(από το vaccine=εμβολιο) για να κατανοηθει είναι η αναταραχη της ζωτικης δυναμης λογω του εμβολιασμου, που προκαλει πνευματικες, φυσικες, ψυχολογικες αλλαγες που μπορουν, σε καποιες περιπτωσεις, να γινουν μονιμες»
Η ερευνά της, την οδηγησε σε ένα αρθρο Μαιου 1995 στο περιοδικο Wolf Clan.
Ειχε ζητηθει από διαφορους κτηνιατρους να κανουν σχολια σχετικα με τα προβληματα που προκαλουνται από τον εμβολιασμο ρουτινας.
Πιστευω ότι θα εκπλαγειτε από τις απαντησεις τους.
Είναι ολοφανερο ότι τα εμβολια, που είναι το ψωμι και το βουτυρο της κτηνιατρικης πρακτικης, είναι σε πολύ χαμηλη εκτιμηση από πολλους του επαγγελματος!
Τα παρακατω σχολια είναι αποσπασματα του περιοδικου που δημοσιευθηκαν την ανοιξη 1996 στο The Civil Abolitionist.
Εδώ είναι μερικα πραγματα που εχουν να πουν οι κτηνιατροι και γιατροι:
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Περαν του οτι απο τότε ( ===> 1995 <=== )στην κτηνιατρική όπως και σε κάθε επιστήμη υγείας , έχουν αλλάξει και εξελιχθεί πολλά πράγματα , είναι άκρως επικίνδυνο και αφελές το γεγονός της αναπαραγωγής ειδήσεων και "ειδήσεων" απο αμφιβόλου εγκυρότητας , αξιοπιστίας και επιστημονικής βάσης πηγές και "πηγές" .
και το επικίνδυνο του θέματος έγγυται στο οτι πολύς κόσμος δεν μπορεί (προφανώς) να γνωρίζει πολλά πράγματα σχετικά με σκύλους ως νέος ιδιοκτήτης , πόσο μάλλον να έχει γνώσεις σχετικές με τρόπους παρασκευής εμβολίων. ανοσολογίας και παθοφυσιολογίας . Επόμενο και λογικό είναι να "ενημερώνεται" και να επηρεάΕται διαμορφώνοντας μια Χ άποψη λανθασμένη και επικ´ινδυνη ή σωστή και λογική .
Επομένως απο την στιγμή που πέραν της μετάφρασης δεν υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία σχετικά με το περιστατικό σαφως και δεν μπορεί να βγεί συμπέρασμα. Διότι δεν ξέρουμε ούτε την ηλικία του σκύλου ούτε την κατάσταση της υγείας του την στιγμή του εμβολιασμού ούτε πολλά ακόμα πράγματα . Πιθανότατα πχ ο σκύλος να ειχε ΧΝΑ ή κάποιο αυτοάνοσο ή κάποιον καρκίνο ή κάποια ελλεργία ή....κάτι άλλο και μετά τον βολιασμό να εγινε κάτι που απλά θα το παραμέλησε η ιδιπκτήτρια και εν τέλει το ζωντανό να πέθανε .Και μετά να βγξ´κε και να κατηγόρησε τον Κτηνίατρο και το εμβόλιο.
επομένως ας μην γίνονται λανθασμένες και έπικίνδυνες σκέψεις λογικές και προτροπές και κυρίως ας μην γίνονται αφελείς αβάσιμες ανήθικες και επικίνδυνες αναγωγές γενικεύσεις και εξαγωγές συμπερασμάτων
Ειδικά εφόσον μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα και ενα φόρουμ όπου μπαίνει ο καθένας και πιθανώς να επηρεαστεί.


με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά. Απο κινητό γράφω
 
Last edited:


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Έτσι είναι, μόνο το αντιλυσσικό είναι υποχρεωτικό το οποίο στην Ελλάδα ισχύει μόνο 1 χρόνο ενώ στη περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες 3.

Λεπτοσπειρωση θεωρητικά χρειαζεται κάθε χρόνο, τα άλλα κάθε 3.
Λεπτοσπείρωση και Λύσσα κάθε χρόνο
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Λεπτοσπείρωση και Λύσσα κάθε χρόνο
Δηλαδή Donzouan,επειδή με απασχολεί το θέμα θεωρείς ότι αν κάνω μόνο λύσσα και λεπτοσπείρωση κάθε χρόνο τα άλλα εμβόλια μπορώ να τα κάνω κάθε 2-3 χρόνια;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Σε περιοχές με ποντίκια, η λεπτοσπείρωση κάθε έξι μήνες
Έχεις δίκιο, σε αστικές περιοχές όμως κάθε χρόνο είναι εντάξει νομίζω, για τα υπόλοιπα όμως αναρωτιέμαι. Γιατί αν δεν χρειάζεται ετήσιος σε όλα να μην επιβαρύνω τα σκυλιά χωρίς λόγο.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Εγω δεν τους κανω καθε χρονο. Τον Λανς τον εμβολιασαμε μια φορα περσι οταν τον βρηκαμε μιας και δεν ξεραμε το παρελθον του και θα ξανακανει το 2014 με το καλο. Ο δε Μαντοξ που εχει φαει 8 χρονια απανωτους αχρηστους εμβολιασμους προτεινα στους γονεις να μην ξαναεμβολιαστει. Πολυ καλη μου φιλη κτηνιατρος με συμβουλεψε πανω σε αυτο και μου ειπε οτι οι αλλεργιες του Μαντοξ μπορει να εχουν προκληθει απο τους ετησιους εμβολιασμους που δεν συμβαλουν πουθενα μετα τον 1ο επαναληπτικο ετησιο αντε και το δευτερο. Κι οτι οι ετησιοι εμβολιασμοι θεωρουνται υποπτοι για πολλες αλλεργιες στα σκυλια. Στις ενημερωσεις των κτηνιατρων απο τις εταιρειες τους δινουν 3 χρονια για επανεμβολιασμο αλλα οι περισσοτεροι τσιμπανε τα τριανταρια και πενηνταρικα φορτωντας αχρηστα εμβολια στα δικα μας σκυλια καθε χρονο. Ουτε και της λυσσας θα κανω στο χρονο, ειναι μεγαλη υπερβολη μου ειπε. Τη λεπτοσπειρωση μονο λεω να του κανω τωρα που κλεινει χρονο.
 




Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Δεδομένης της έξαρσης της Λύσσας στην χώρα μας και των αυξανόμενων κρουσμάτων περιστατικών σε ζώα αλλά και σε κάποιους ανθρώπους
ΣΥΝ του οτι μιλάμε για θέμα ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ (μιας και προσβάλλεται και ο άνθρωπος και είναι θανατηφόρος νόσος)

ο εμβολιασμός για την Λύσσα ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται σε ετήσια βάση .
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ούτε λύσσα;

Ουτε, κι αυτο εμβολιο ειναι με παρομοιο μηχανισμο δρασης με τα υπολοιπα. Μου ειπε πως ο οργανισμος θα παραγει αρκετα αντισωματα για τα επομενα 3 χρονια. Ειδικα εσεις παιδια που μενετε στις μεγαλες πολεις γιατι ανησυχειτε τοσο?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Δεδομένης της έξαρσης της Λύσσας στην χώρα μας και των αυξανόμενων κρουσμάτων περιστατικών σε ζώα αλλά και σε κάποιους ανθρώπους
ΣΥΝ του οτι μιλάμε για θέμα ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ (μιας και προσβάλλεται και ο άνθρωπος και είναι θανατηφόρος νόσος)

ο εμβολιασμός για την Λύσσα ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται σε ετήσια βάση .
Εσυ ως κτηνιατρος θεωρεισαι ευπαθης πληθυσμος για τη λυσσα. Εμβολιαστηκες? Κι αν οχι γιατι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εγω δεν τους κανω καθε χρονο. Τον Λανς τον εμβολιασαμε μια φορα περσι οταν τον βρηκαμε μιας και δεν ξεραμε το παρελθον του και θα ξανακανει το 2014 με το καλο. Ο δε Μαντοξ που εχει φαει 8 χρονια απανωτους αχρηστους εμβολιασμους προτεινα στους γονεις να μην ξαναεμβολιαστει. Πολυ καλη μου φιλη κτηνιατρος με συμβουλεψε πανω σε αυτο και μου ειπε οτι οι αλλεργιες του Μαντοξ μπορει να εχουν προκληθει απο τους ετησιους εμβολιασμους που δεν συμβαλουν πουθενα μετα τον 1ο επαναληπτικο ετησιο αντε και το δευτερο. Κι οτι οι ετησιοι εμβολιασμοι θεωρουνται υποπτοι για πολλες αλλεργιες στα σκυλια. Στις ενημερωσεις των κτηνιατρων απο τις εταιρειες τους δινουν 3 χρονια για επανεμβολιασμο αλλα οι περισσοτεροι τσιμπανε τα τριανταρια και πενηνταρικα φορτωντας αχρηστα εμβολια στα δικα μας σκυλια καθε χρονο. Ουτε και της λυσσας θα κανω στο χρονο, ειναι μεγαλη υπερβολη μου ειπε. Τη λεπτοσπειρωση μονο λεω να του κανω τωρα που κλεινει χρονο.
Εσυ ως κτηνιατρος θεωρεισαι ευπαθης πληθυσμος για τη λυσσα. Εμβολιαστηκες? Κι αν οχι γιατι?
My man!!!!!!!!! :)
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Ναι διότι ήθελα να πάω στο εξωτερικό και ήθελαν εμβολιασμό για την Λύσσα . Τα αποθέματα εμβολίων στην Ελλάδα ήταν απειροελάχιστα και αποθηκευμένα μόνο για δαγκώματα κλπ ( στην Θεσσαλονίκη υπήρχαν μόνο 5-6 δόσεις ) . Εν τέλει εντελώς τυχαία και με πολλά παρακάλια , βρήκαμε στην Αθήνακια κάναμε 2 άτομα εμβολιασμό .
Δεν το έχω ψάξει , αλλα δεν μπορείς να παραγγείλεις εμβόλια όπως τα υπόλοιπα , γιατί είναι κρατικό προϊόν ( μη ρωτας παραπάνω , ουτε εγω το εχω ψάξει και δεν ξέρω)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ναι διότι ήθελα να πάω στο εξωτερικό και ήθελαν εμβολιασμό για την Λύσσα .
1. ;;;; Τι εννοείς; Για ποιό λόγο ήθελαν εμβολιασμό; Σε άνθρωπο [άνθρωπος είσαι ε; :p]; Μάλλον για κάτι πολύ ειδικό θα πρέπει να μιλάμε.
2. Αν δεν είχες να φύγεις εξωτερικό, θα το έκανες; Και πόσο απροβλημάτιστα;