Ετήσιος εμβολιασμός


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
Εγώ παιδιά δενξερό με όσα διάβασα δεν μπορώ να βγάλωσυμπεράσματα, άλλα ο ΚτηνιατρικόςΣύλλογος Ελλάδας είναι υπέρ τον ετησίωνεμβολιασμών, αυτό είναι ένα γεγονός πουπρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψιν.
.........
και ο συλλογος μηχανικων ελλαδας λεει οτι πρεπει να κανουμε πληρες σερβις καθε χρονο στο αυτοκινητο μας,,,
...
και ο συλλογος βουλκανιζατερ ελλαδας λεει οτι πρεπει να αλλαζουμε ελαστικα καθε χρονο ....
,,
ε για να το λενε θαχουν δικιο,,, ξερουν καλυτερα,, ====++00))
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
.........
και ο συλλογος μηχανικων ελλαδας λεει οτι πρεπει να κανουμε πληρες σερβις καθε χρονο στο αυτοκινητο μας,,,
...
και ο συλλογος βουλκανιζατερ ελλαδας λεει οτι πρεπει να αλλαζουμε ελαστικα καθε χρονο ....
,,
ε για να το λενε θαχουν δικιο,,, ξερουν καλυτερα,, ====++00))
Άτυχες είναι τοπαράδειγμα για τι μιλάμε για υγειά καιόχι για εξαρτήματα άλλα θα σου απαντήσωαυτοί οι τεχνικοί σύλλογοι έχουν βρεθείνα έχουν δίκαιο της ποιο πολλές φόρες
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Καλημέρα, έχω μια ερώτηση παιδιά. Χθες κάναμε το ετήσιο 5πλό εμβόλιο. Η γιατρός μου είπε ότι ο Ροκάκος θα είναι ζαβλακωμένος και δεν θα έχει διάθεση μετά το εμβόλιο. Ο Ροκ όμως όλο το βράδυ και σήμερα φυσικά ήταν σαν να μην έτρεχε τίποτα, το ίδιο ζωηρός και με όρεξη. Υπάρχει περίπτωση να μην τον έπιασε το εμβόλιο;; Επίσης μου είπε να σκεφτώ καλά την πιθανότητα για να κάνει το εμβόλιο του καλαζάρ, επειδή το καλοκαίρι πάει στη Σαλαμίνα, η οποία είναι μεγάλης επικινδυνότητας για την ασθένεια.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Δεν είναι απαραίτητο να του επηρεάσει την διάθεση ο εμβολιασμός. Δεν το παθαίνουν όλα τα σκυλιά.
 


Megane

Well-Known Member
25 Απριλίου 2013
132
3
Στον ετησιο εμβολιασμο περα απο το 6/πλουν η κτηνιατρος μ ειπε οτι κανει κ το pneumodog! Εσας σας κανουν κ τα δυο??
 




gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
ρε παιδιά θα ήθελα να ροτησώ όλοι οι κτηνίατροι έχουν κοινό τιμοκατάλογο?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Υπάρχει ένας κατάλογος προτεινόμενης τιμής από τον κτηνιατρικό σύλλογο, αλλά είναι ελευθερο επάγγελμα κι ο καθένας μπορεί να χρεώσει όσο επιθυμεί, όπως σε όλα τα ελευθερα επαγγέλματα.
 


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
53
2016 καναμε τον ετησιο χωρίς πρόβλημα φέτος ο γιατρος περιφανος μας ειπε ότι αντι για 7 ,φετινο εμβολιο είναι για 11 στελεχι ! εγω η χαζη δεχτηκα και αποτέλεσμα ?????
Χτες νομιζα πως θα το χασω το σκυλο -δεν στεκοταν στα ποδια του μετα εμεινε ορθιος για 3 ωρες κοιτωντας σε 1 σημείο ,ΜΑΣ ΦΟΒΟΤΑΝΕ ,ΛΕς και εχει παθει νευρολογικη ζημια
Σημερα κινητε αλλα είναι ακομα χαλια (((((σαν να τα βλεπει διπλά μπερδεύει τα δωμάτια ,δεν μπορει να βρει κουλουρα του ,δεν μας αφήνει να το παρουμε αγκαλια ,
πηρα γιατρο -ειπε ,,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ-ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
Παιδια ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΜΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥΣ ,ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΕΚΟΝΟΜΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΜΑΣ??????
Δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει τωρα ο σκυλακος μου ,εχει και πρόβλημα αλλεργιων 1 χρόνο, τον θεράπευα με βοτανα και ηταν επιτελους σε πολύ καλη καταστατη ,μεχρι τωρα ((((((
 
  • Like
Reactions: Kouros


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
53
Γιά ολόκληρη την γκάμα των εμβολίων υπάρχει η νομική διάσταση.

Όσο για το "κάλυμα της χασούρας" δεν νομίζω ότι "στέκει" σαν επιχείρημα και δεν το προτάσει και κανείς από τη στιγμή που κάνεις κακό στην υγεία για οικονομικό όφελος.
Βέβαια τα οικονομικά συμφέροντα είναι τεράστια και σε αυτό το θέμα και όχι στο επίπεδο των κτηνιάτρων,που είναι "ο τελευταίος τροχός της αμάξης",αλλά σε επίπεδα χονδρεμπόρων και φαρμακοβιομηχανιών...
Σύμφωνα με τον νομο πια είναι απαραίτητα ετμβολια ετήσια -ΜΟΝΟ ΛΥΣΣΑ? Και αν για παραδηγμα μια χρΟνια δεν το κανει κανεις δεν μπορει να ταξιδεύσεις με τον σκυλί π.χ. με το καράβι????? τα ελέγχουν?
 


loukoumas

Active Member
22 Μαρτίου 2017
25
1
31
Σύμφωνα με τον νομο πια είναι απαραίτητα ετμβολια ετήσια -ΜΟΝΟ ΛΥΣΣΑ? Και αν για παραδηγμα μια χρΟνια δεν το κανει κανεις δεν μπορει να ταξιδεύσεις με τον σκυλί π.χ. με το καράβι????? τα ελέγχουν?
Εγώ από ότι ξέρω το καράβι δεν ελέγχει, έχω ταξιδέψει.
Με το νόμο νομίζω μόνο της λύσσας, όπως τα λες
Αλλά κανονικά το κάνουμε της λύσσας μην βρούμε και τον μπελά μας, ανεξαρτητα από το ταξίδι
 


zgiorgos10

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
5
0
41
Γεια σας! Είμαι ναι ιδιοκτήτης ενός κουταβιου εδώ και μια εβδομάδα. Ο σκυλακος ήρθε με το πρώτο εμβόλιο, το λεγόμενο puppy.

Χαρακτηριστικά το βιβλιάριο αναφέρει.

Ημερομηνία γέννησης σκύλου 29/9.

Πρώτο εμβόλιο 17/11 Canigen L Canigen DH(A2)PPi.

Δεύτερο εμβόλιο 8/12 Versican plus 4.

Η ερώτησεις μου είναι:

1) τι άλλο εμβόλιο χρειάζεται για να βγει ο σκύλος μου έξω.

2) με αυτά που διάβασα θέλω να κάνει τα άκρως απαραίτητα. Ποια είναι αυτά και κάθε πότε να τα επαναλαμβανω? Είναι απαραίτητη η επανάληψη?

Ευχαριστώ πάρα πολυ

Σας παραθέτω και το βιβλιαριο
 

Attachments



Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Γεια σας! Είμαι ναι ιδιοκτήτης ενός κουταβιου εδώ και μια εβδομάδα. Ο σκυλακος ήρθε με το πρώτο εμβόλιο, το λεγόμενο puppy.

Χαρακτηριστικά το βιβλιάριο αναφέρει.

Ημερομηνία γέννησης σκύλου 29/9.

Πρώτο εμβόλιο 17/11 Canigen L Canigen DH(A2)PPi.

Δεύτερο εμβόλιο 8/12 Versican plus 4.

Η ερώτησεις μου είναι:

1) τι άλλο εμβόλιο χρειάζεται για να βγει ο σκύλος μου έξω.

2) με αυτά που διάβασα θέλω να κάνει τα άκρως απαραίτητα. Ποια είναι αυτά και κάθε πότε να τα επαναλαμβανω? Είναι απαραίτητη η επανάληψη?

Ευχαριστώ πάρα πολυ

Σας παραθέτω και το βιβλιαριο
Αυτές τις ερωτήσεις θα στις απαντήσει ο κτηνίατρος σου καλύτερα. Τα κουταβοεμβόλια είναι ο βασικός εμβολιασμός και παίζουν το βασικό ρόλο στην ανοσία του σκύλου σου, οι απόψεις λίγο διίστανται με τις ετήσιες επαναλήψεις και το αν είναι απαραίτητο οι επαναλήψεις να είναι ετήσιες.
 


zgiorgos10

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
5
0
41
Αυτές τις ερωτήσεις θα στις απαντήσει ο κτηνίατρος σου καλύτερα. Τα κουταβοεμβόλια είναι ο βασικός εμβολιασμός και παίζουν το βασικό ρόλο στην ανοσία του σκύλου σου, οι απόψεις λίγο διίστανται με τις ετήσιες επαναλήψεις και το αν είναι απαραίτητο οι επαναλήψεις να είναι ετήσιες.
Ο κάθε κτηνίατρος λέει διαφορετικά πράγματα... Δε βγάζω άκρη... Τι αυτό ρωτάω εσάς εδω
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Θα βρεις έναν κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι για να του εκφρασεις τις ανησυχιες σου και να σου απαντήσει σε ότι αποριες έχεις. Καλο το ίντερνετ, τα φόρουμ , τα διάφορα σάιτ, οι γνώμες και οι αποψεις αλλα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν την κτηνιατρικη επιστήμη.
 


zgiorgos10

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
5
0
41
Θα βρεις έναν κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι για να του εκφρασεις τις ανησυχιες σου και να σου απαντήσει σε ότι αποριες έχεις. Καλο το ίντερνετ, τα φόρουμ , τα διάφορα σάιτ, οι γνώμες και οι αποψεις αλλα δεν μπορούν να υποκαταστήσουν την κτηνιατρικη επιστήμη.
Μα ο γιατρός θα μου πει να κάνουμε το αντιλυσσικο!!!! Και κάθε χρόνο! Πράγμα που ενώ έτσι λέει ο νόμος είναι απαράδεκτο!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Μα ο γιατρός θα μου πει να κάνουμε το αντιλυσσικο!!!! Και κάθε χρόνο! Πράγμα που ενώ έτσι λέει ο νόμος είναι απαράδεκτο!
Δεν είναι υποχρεωτικό κάθε χρόνο, αν το σκεύασμα αναφέρει πως διαρκεί δύο (2) χρόνια τότε είναι κάθε διετία κλπ.

"Για να θεωρείται εμβολιασμένο ένα κατοικίδιο ζώο, πέρα από τη σφραγίδα και την υπογραφή του κτηνιάτρου, ο εμβολιασμός πρέπει να είναι σε ισχύ σύμφωνα με την διάρκεια της ανοσίας που παρέχεται από το συγκεκριμένο εμβόλιο όπως αναγράφεται στις οδηγίες του παρασκευαστή."

Δες εδώ Εμβόλια στον σκύλο κάθε χρόνο; #99

και εδώ Εμβόλια στον σκύλο κάθε χρόνο; #91
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


zgiorgos10

Member
15 Σεπτεμβρίου 2018
5
0
41
Είναι άπειρος και έκανα τα παραπάνω εμβόλια στο κουτάβι μου.
Πηγαίνοντας στον κτηνίατρο είχα στο μυαλό μου να κάνει τα εμβόλια γιατί "έτσι πρέπει". Χαρούμενος εγώ, αισθάνομαι ότι κάνω ότι καλύτερο για τον σκύλο μου.
Φυσικά δεν ξέρω τι έχει κάνει. Τι εμβόλια έκανε? Από τι προστατεύεται με αυτά που έκανε? Ναι έπρεπε να ρωτήσω δε λέω. Ο κτηνίατρος όμως δεν έπρεπε να αναφέρει από μόνος του?
Θα πάω να ρωτήσω εντάξει αλλά θέλω να πω... Κάνουμε για να τα κάνουμε χωρίς γνώση.. αυτοί που πρέπει όμως να μας ενημερώσουν δεν το κάνουν...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Είναι άπειρος και έκανα τα παραπάνω εμβόλια στο κουτάβι μου.
Πηγαίνοντας στον κτηνίατρο είχα στο μυαλό μου να κάνει τα εμβόλια γιατί "έτσι πρέπει". Χαρούμενος εγώ, αισθάνομαι ότι κάνω ότι καλύτερο για τον σκύλο μου.
Φυσικά δεν ξέρω τι έχει κάνει. Τι εμβόλια έκανε? Από τι προστατεύεται με αυτά που έκανε? Ναι έπρεπε να ρωτήσω δε λέω. Ο κτηνίατρος όμως δεν έπρεπε να αναφέρει από μόνος του?
Θα πάω να ρωτήσω εντάξει αλλά θέλω να πω... Κάνουμε για να τα κάνουμε χωρίς γνώση.. αυτοί που πρέπει όμως να μας ενημερώσουν δεν το κάνουν...
Άνοιξε το βιβλιάριο δες το όνομα του εμβολίου και γκούγλαρέ το για να δεις για ποιες ασθένειες εμβολίασες τον σκύλο σου. Τα κουταβοεμβόλια δεν είναι υπερεμβολιασμός σε καμία περίπτωση.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


loutrikan

Member
29 Ιανουαρίου 2018
6
1
45
Καλημέρα, ο σκύλος μου αρρώστησε την ημέρα που έκανε τα ετήσια επαναληπτικά του εμβόλια. Αρχικά επειδή διαγνώστηκε με ερλίχεια, τα συμπτώματα αποδόθηκαν σε αυτήν. Υποτροπίασε δύο εβδομάδες μετά το τέλος της θεραπείας και ο γιατρός μας σύστησε επανάληψη της θεραπείας. Πάλι τα ίδια, μετά από λίγες ημέρες είχε τα ίδια συμπτώματα. Τώρα ψαχνόμαστε για αυτοάνοσα, έχοντας αποκλείσει κάποια.
Σε ερώτησή μου σε κτηνιάτρους εάν έχουν επηρεάσει τα εμβόλια, έχω λάβει δύο διαφορετικές απαντήσεις: 1) ότι δεν επηρεάζουν καθόλου και είναι τυχαίο γεγονός και 2) ότι μπορεί επειδή ρίχνουν για λίγο την άμυνα του οργανισμού να φέρνουν στην επιφάνεια κάποιο πρόβλημα που δεν είχε εκδηλωθεί μέχρι εκείνη τη στιγμή.
Δεν μου είπε κάποιος ότι μπορεί να είναι παρενέργεια των ίδιων των εμβολίων. Δεν μπορώ να το αποδεχθώ και νιώθω τύψεις που ενώ νόμιζα ότι με τον εμβολιασμό προστατεύω τον σκύλο μου, αντιθέτως ενδέχεται να του προκάλεσα μεγάλη βλάβη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3