Εχινοκοκος


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το σκαλιμπορ δεν ειναι διαφορετικη μαρκα,ειναι το λουρι που βαζουν στο λαιμο.
καθε μηνα δινουν το καλοκαιρι το χαπι που προστατευει και για το σκουληκι της καρδιας.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Scalibor είναι μάρκα λουριού για σκνίπες και τσιμπούρια. Υπάρχουν και άλλες μάρκες.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
του δινω ομως σταγονες για το σκουλικι της καρδιας τους καλοκαιρινους μηνες
Mixanikol για τη διροφιλαρίωση τι ακριβώς δίνεις; Εννοείς αμπολύλα αμπούλα stronghold;
Και εμένα με προβληματίζει αυτό που λέει ο Doom_nx για με τη διροφιλαρίωση το καλοκαίρι...

Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες.Απο οτι φαινετε αυτη τη φορα θα του δωσω το χαπι για τις επομενες φορες θα το ψαξω πρωτα και θα αποφασισω.Διαβασα που λετε οτι το καλοκαιρι δινετε καθε μηνα το χαπι και κατι αλλο για τους ψιλους γιατι;Εγω οτι του δινω τωρα του το δινω και το καλοκαιρι ομως απο οτι ειδα ειναι διαφορετικη μαρκα.
Domino τώρα του δίνεις drontal και το καλοκαίρι milbemax ή interceptor;
Αν ναι είναι γιατί τα τελευταία καλύπτουν και από τη διροφιλαρίωση (σκουλήκι της καρδιάς) -και πρέπει να είσαι προσεκτικός αν μένεις βόρεια Ελλάδα. Αυτά είναι για τα προϊόντα ενδοπαρασίτωσης.
Αυτά που λες για τους ψύλους είναι τα προϊόντα εξωπαρασίτωσης.
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Νομιζω οτι δεν το εχεις ψαξει σε βαθος το θέμα..
Σεβαστό αν κάποιος νιώθει πιο ήσυχος να δίνει προληπτικά να το κάνει.
Δε μπορεί όμως με ένα πατερναλίστικό ύφος να λέει ότι είμαστε απρόσεκτοι.

Νομίζεις ότι όσοι δε δίνουμε χάπι το κάνουμε από αδιαφορία ή επειδή δε το ψάξαμε αρκετά; :nono:
Το πιο εύκολο είναι να δίνεις ένα χαπάκι κάθε μήνα ή κάθε τρίμηνο και να τελειώνουν οι σκοτούρες.
Και εγώ αρχικά έτσι έκανα. Και ξέρεις τι διάβασμα έχω ρίξει και πόσο χρόνο έχω αφιερώσει για να καταλήξω στο τι θα κάνω;
Ούτε να έδινα πανελλήνιες! :p
Μη σου πω για το άγχος που έχω περάσει μέχρι να βγουν οι εξετάσεις και να επιβεβαιώσουν ότι πράγματι όλα καλά.
Και ειδικά το καλοκαίρι που φέτος δεν έβαζα advantix, scalibor κλπ αλλά μόνο σιτρονέλα και λοιπά φυτικά προϊόντα.

Και ασφαλώς υπάρχει και άλλους είδους πρόληψη με τους τρόπους που ανέφερε η Frencie.

Και σε συνέχεια αυτού που είπε ο ntoulis όλοι θα ήμασταν πιο ήσυχοι και θα μας λύνονταν απορίες αν γινόταν μια σε βάθος έρευνα με τα συν και τα πλην. Πιστεύεις όμως ότι θα βρισκόταν κάποιος να χρηματοδοτήσει αυτήν την έρευνα;

Το φιλικα ειναι βεβαιο, παντα !
Ασφαλώς! :)
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Σεβαστό αν κάποιος νιώθει πιο ήσυχος να δίνει προληπτικά να το κάνει.
Δε μπορεί όμως με ένα πατερναλίστικό ύφος να λέει ότι είμαστε απρόσεκτοι.

Νομίζεις ότι όσοι δε δίνουμε χάπι το κάνουμε από αδιαφορία ή επειδή δε το ψάξαμε αρκετά; :nono:
Καλή μου Κατερινα είναι άδικο το σχόλιο σου. Προφανώς δεν εδωσες σημασία στη λέξη νομίζω που εγραψα. Επιπλεον, αναφερόμουν σε συγκεκριμενο ποστ ενος φιλου και μονο, για ποιο λογο λοιπον γενικευεις; Που να ξερω αν εισαι-ειστε προσεκτικοι ή οχι? Καντε οτι σας φωτίσει ο Θεός και η συνειδηση σας ;-)
 


maxoskulo

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2013
102
4
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μιας που επεκτάθηκε το θέμα.Εμείς μένουμε μέσα στη φύση και φέτος τα κουνούπια δεν έχουν σταματήσει (ναι ούτε τώρα το χειμώνα ,κάθε μέρα έχουμε επιθέσεις) οπότε δίνουμε milbemax κάθε μήνα!Πώς θα μπορούσα να είμαι σίγουρη ότι ο Μαξ είναι ασφαλής χωρίς χαπάκι;Δε ρωτάω δεικτικά απλά πληροφοριακά (για μην παρεξηγηθώ;))
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Ghost αυτό που είπα μου το έβγαλαν τα σχόλια σου στο σύνολο του θέματος. Εφόσον σε παρεξήγησα ζητώ συγνώμη. :)
 






maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Mixanikol για τη διροφιλαρίωση τι ακριβώς δίνεις; Εννοείς αμπολύλα αμπούλα stronghold;ς.
Οχι.ειναι σταγονες που του δινω απο το στομα ,5 σταγονες ανα 10 κιλα βαρους.
τις εδινα και στα αλλα μου σκυλια τα τελευταια 15 χρονια.μονο το καλοκαιρι για το σκουλικι της καρδιας.τις συγκεκριμενες τις δινει σε κυνηγους. Τις φυλαω στο ψυγειο.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Οχι.ειναι σταγονες που του δινω απο το στομα ,5 σταγονες ανα 10 κιλα βαρους.
τις εδινα και στα αλλα μου σκυλια τα τελευταια 15 χρονια.μονο το καλοκαιρι για το σκουλικι της καρδιας.τις συγκεκριμενες τις δινει σε κυνηγους. Τις φυλαω στο ψυγειο.
Maxinikol μπορείς να μου πεις ποιες είναι;
Αν είναι μόνο για πρόληψη διροφιλαρίωσης θα με ενδιέφεραν.
Για να τις χρησιμοποιείς τόσα χρόνια θα είσαι ευχαριστημένη.

αφου σε μια φαση εκει με το ''καλη μου κατερινα'' και την ''αδικια'' λεω να δεις θα το γυρισει σε ξανθοπουλο ο ατιμος ο κουλης !
:xD::xD::xD:
Ντούλη λες να την πάτησα; :rolleyes:
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Ειναι σταγονες σε απλο διαφανες μπουκαλακι χωρις καμμια μαρκα επανω,μπορει να τις φτιαχνει ο ιδιος ,μπορει να τις προμηθευεται απο καπου,τις δινει σε κυνηγους που εχουν πολλα σκυλια και τους συμφερει οικονομικα γιατι εχουν απ οτι θυμαμαι 13 ευρω .να φανταστεις τις εχω απο περσι στο ψυγειο και δεν εχει φτασει ουτε στη μεση .μου τις συστηνει ο κτηνιατρος για πολυ αποτελεσματικες .παντως τοσα χρονια δεν ειχα θεμα με σκουλικι της καρδιας.
αν ενδιαφερεσαι να σου στειλω στοιχεια του γιατρου .
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
'Οταν έψαχνα για τη διροφιλάρια πρέπει να είχα διαβάσει σε ένα κυνηγετικό φόρουμ για ένα κτηνίατρο (στο Κορδελιό; ) που κάτι παρασκεύαζε ο ίδιος.
Αν και πρέπει να ήταν για θεραπεία... Δε θυμάμαι πια...

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!
Τους επόμενους μήνες που θα αρχίσει να μας ξανααπασχολεί πιο έντονα το θέμα μπορεί να σε ενοχλήσω ξανά! :)
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
Εγώ, χάπια για σκουλήκια, δεν έχω δώσει ποτέ.
Απο που πείρες τα κουτάβια σου ....απο εκτροφείο ...δεν νομίζω γιατί απλά κανένας εκτροφεας δεν θα σου δίνε ποτέ κουτάβι γιατί είσαι τελείως άσχετη και οχι μόνο αυτό μπαίνεις εδω μέσα και γραφείς οτι σαχλαμάρα σου έρθει σαν ειδικός και παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου...σαν δεν ντρεπόμαστε εδώ μέσα... είσαι οχι απλά επικίνδυνη αλλά δημόσιος κίνδυνος.
Αποπαρασίτωση:Η αποπαρασίτωση του σκύλου και της γάτας είναι πολύ σημαντική για την δημόσια υγεία. Αν αναλογιστούμε οτι στη γη υπάρχουν περισσότεροι παρασιτικοί παρά κανονικοί οργανισμοί, τότε μιλάμε για ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα. Η αποπαρασίτωση λοιπόν είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε πριν κιόλας φέρετε το ζώο στο σπίτι σας. Θα πρέπει να προσέξετε οτι όλα τα σκευάσματα που κυκλοφορούν δεν πιάνουν όλα τα παράσιτα. Τα χάπια "εχινοκόκκου", όπως είναι γνωστά, θα πρέπει να δίνονται τακτικά κάθε 3 μήνες . Για τα κουτάβια και για τα μικρά γατάκια θα πρέπει να ακολουθηθεί άλλο πρόγραμμα ανάλογα με τα κιλά, το είδος, το περιβάλλον που ζει το ζωάκι κτλ.
Η αποπαρασίτωση με Drontal Plus, ή άλλο εφάμιλλο σκεύασμα αποδεδειγμένης δράσης, πρέπει να επαναλαμβάνεται ανά τρίμηνο μέχρι την ηλικία των 12 μηνών. Μετά την ηλικία των 12 μηνών, η αποπαρασίτωση επαναλαμβάνεται κάθε 4 μήνες εφ’ όρου ζωής. Η αποπαρασίτωση προστατεύει τον σκύλο από παράσιτα του εντέρου, διασφαλίζοντάς του ομαλή ανάπτυξη και εμάς από τον εχινόκοκκο.
Το λούσιμο του σκύλου δεν πρέπει να γίνεται πιο συχνά από 3 -4 φορές το χρόνο, για λειότριχες φυλές και μόνο με ειδικά σαμπουάν για σκύλους, γιατί διαφορετικά διαταράσσεται η ισορροπία της λανολίνης και των άλλων ουσιών που κάνουν το τρίχωμα στιλπνό και υγιές. Αντίθετα από ότι πιστεύεται, το συχνό λούσιμο προκαλεί τη δυσοσμία του σκύλου αντί να την εξαλείφει. Μόνο σε περίπτωση που κρίνεται απαραίτητο το λούσιμο μπορεί να γίνει πιο συχνά, αλλά πάντα με το ειδικό σαμπουάν για σκύλους. Βούρτσισμα 3-4 φορές την εβδομάδα.
Η προφύλαξη κατά των τσιμπουριών, κουνουπιών και των εντόμων γενικότερα, ειδικά κατά της φλεβοτόμου σκνίπας που προκαλεί την ασθένεια Καλά-Αζάρ (Σπλαχνική Λεϊσμανίαση), πρέπει να είναι καθημερινή μας φροντίδα, χρησιμοποιώντας τα ειδικά φαρμακευτικά προϊόντα (κολάρα, σκόνες, σπρέι),ιδιαίτερα τους θερμούς μήνες. (Άνοιξη - Καλοκαίρι).


Canidae, Wild dogs
ΧΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ - ΣΚΥΛΟΣ - ONLINE

Καθε ποτε πρεπει να δινω χαπι για σκουλικια?ΟΙ σκυλοι πρεπει να να αποπαρασιτωνονται καθε τριμηνο,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΜΠΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ?Η χρηση αμπουλας πρεπει να γινεται καθε 25-30 ημερεςΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ?Δεξια και αριστερα του πρωκτου,εσωτερικα,υπαρχουν 2 αδενες,οι λεγομενοι περιπρωκτικοι οι οποιοι με το εκριμα που παραγουν λειτουργουν ως λιπαντηρες των προιοντων αφοδευσης.Σε καποιες περιπτωσεις ανεξαρτητου φυλου και ηλικιας παρατηρειται εμφραξη των αδενων με αποτελεσμα τη συσσωρευση υγρου σε αυτους,αυτο προκαλει μεγαλη ενοχληση στους σκυλους και εντονο αισθημα φαγουρας.Θα πρεπει να επισκεφθειται τον κτηνιατρο σας ωστε να αποσυμφορησει τους αδενες αδειαζοντας το περιεχομενο τους.ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ-Ολοκληρωμενο μπανιο μπορει να γινεται καθε μηνα σε υγιεις σκυλους,σκυλοι που βγαινουν καθημερινα εκτος σπιτιου θα πρεπει να δινεται σημασια στο πλυσιμο των ποδιων,εφοσων τον υπολοιπο χρονο τον περνουν μαζι μας πανω στα επιπλα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
αφου σε μια φαση εκει με το ''καλη μου κατερινα'' και την ''αδικια'' λεω να δεις θα το γυρισει σε ξανθοπουλο ο ατιμος ο κουλης !
:xD::xD::xD:
αχαχαχαχα!
Πες τα Νικολακη !

" Όλ’ η ζωή μου μια τιμωρία
κάθε μου βήμα και μια πληγή
όλ’ η ζωή μου μια αμαρτία
κι όλο το κρίμα το `χεις εσύ"

:)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
maxinikol χωρίς να αμφισβητώ την δραστικότητα του σκευάσματος που σου δίνει ο γιατρός ...προσωπικά θα αισθανόμουν μεγαλύτερη ασφάλεια αν ήξερα τι περιέχει το διάλυμα (καλά εγώ έχω βέβαια έναν γενικότερο προβληματισμό ως προς τα σκευάσματα που ο άλλος δεν λέει τι περιέχουν :) )
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Απο που πείρες τα κουτάβια σου ....απο εκτροφείο ...δεν νομίζω γιατί απλά κανένας εκτροφεας δεν θα σου δίνε ποτέ κουτάβι γιατί είσαι τελείως άσχετη και οχι μόνο αυτό μπαίνεις εδω μέσα και γραφείς οτι σαχλαμάρα σου έρθει σαν ειδικός και παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου...σαν δεν ντρεπόμαστε εδώ μέσα... είσαι οχι απλά επικίνδυνη αλλά δημόσιος κίνδυνος.
Αποπαρασίτωση:Η αποπαρασίτωση του σκύλου και της γάτας είναι πολύ σημαντική για την δημόσια υγεία. Αν αναλογιστούμε οτι στη γη υπάρχουν περισσότεροι παρασιτικοί παρά κανονικοί οργανισμοί, τότε μιλάμε για ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα. Η αποπαρασίτωση λοιπόν είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε πριν κιόλας φέρετε το ζώο στο σπίτι σας. Θα πρέπει να προσέξετε οτι όλα τα σκευάσματα που κυκλοφορούν δεν πιάνουν όλα τα παράσιτα. Τα χάπια "εχινοκόκκου", όπως είναι γνωστά, θα πρέπει να δίνονται τακτικά κάθε 3 μήνες . Για τα κουτάβια και για τα μικρά γατάκια θα πρέπει να ακολουθηθεί άλλο πρόγραμμα ανάλογα με τα κιλά, το είδος, το περιβάλλον που ζει το ζωάκι κτλ.
Η αποπαρασίτωση με Drontal Plus, ή άλλο εφάμιλλο σκεύασμα αποδεδειγμένης δράσης, πρέπει να επαναλαμβάνεται ανά τρίμηνο μέχρι την ηλικία των 12 μηνών. Μετά την ηλικία των 12 μηνών, η αποπαρασίτωση επαναλαμβάνεται κάθε 4 μήνες εφ’ όρου ζωής. Η αποπαρασίτωση προστατεύει τον σκύλο από παράσιτα του εντέρου, διασφαλίζοντάς του ομαλή ανάπτυξη και εμάς από τον εχινόκοκκο.
Το λούσιμο του σκύλου δεν πρέπει να γίνεται πιο συχνά από 3 -4 φορές το χρόνο, για λειότριχες φυλές και μόνο με ειδικά σαμπουάν για σκύλους, γιατί διαφορετικά διαταράσσεται η ισορροπία της λανολίνης και των άλλων ουσιών που κάνουν το τρίχωμα στιλπνό και υγιές. Αντίθετα από ότι πιστεύεται, το συχνό λούσιμο προκαλεί τη δυσοσμία του σκύλου αντί να την εξαλείφει. Μόνο σε περίπτωση που κρίνεται απαραίτητο το λούσιμο μπορεί να γίνει πιο συχνά, αλλά πάντα με το ειδικό σαμπουάν για σκύλους. Βούρτσισμα 3-4 φορές την εβδομάδα.
Η προφύλαξη κατά των τσιμπουριών, κουνουπιών και των εντόμων γενικότερα, ειδικά κατά της φλεβοτόμου σκνίπας που προκαλεί την ασθένεια Καλά-Αζάρ (Σπλαχνική Λεϊσμανίαση), πρέπει να είναι καθημερινή μας φροντίδα, χρησιμοποιώντας τα ειδικά φαρμακευτικά προϊόντα (κολάρα, σκόνες, σπρέι),ιδιαίτερα τους θερμούς μήνες. (Άνοιξη - Καλοκαίρι).


Canidae, Wild dogs
ΧΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ - ΣΚΥΛΟΣ - ONLINE

Καθε ποτε πρεπει να δινω χαπι για σκουλικια?ΟΙ σκυλοι πρεπει να να αποπαρασιτωνονται καθε τριμηνο,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΜΠΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ?Η χρηση αμπουλας πρεπει να γινεται καθε 25-30 ημερεςΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ?Δεξια και αριστερα του πρωκτου,εσωτερικα,υπαρχουν 2 αδενες,οι λεγομενοι περιπρωκτικοι οι οποιοι με το εκριμα που παραγουν λειτουργουν ως λιπαντηρες των προιοντων αφοδευσης.Σε καποιες περιπτωσεις ανεξαρτητου φυλου και ηλικιας παρατηρειται εμφραξη των αδενων με αποτελεσμα τη συσσωρευση υγρου σε αυτους,αυτο προκαλει μεγαλη ενοχληση στους σκυλους και εντονο αισθημα φαγουρας.Θα πρεπει να επισκεφθειται τον κτηνιατρο σας ωστε να αποσυμφορησει τους αδενες αδειαζοντας το περιεχομενο τους.ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ-Ολοκληρωμενο μπανιο μπορει να γινεται καθε μηνα σε υγιεις σκυλους,σκυλοι που βγαινουν καθημερινα εκτος σπιτιου θα πρεπει να δινεται σημασια στο πλυσιμο των ποδιων,εφοσων τον υπολοιπο χρονο τον περνουν μαζι μας πανω στα επιπλα.
Ενω εσυ που εισαι σχετικη, ποσταρες με μεγαλη χαρα το κατεβατο απο την εταιρια που πουλαει προιοντα αποπαρασιτωσης ε????
Συγχαρητηρια.......
Αντι να κρινεις τους αλλους, ψαξτο λιγο παραπανω το θεμα κ μετα ξαναελα για κυριγμα.......
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ενω εσυ που εισαι σχετικη, ποσταρες με μεγαλη χαρα το κατεβατο απο την εταιρια που πουλαει προιοντα αποπαρασιτωσης ε????
Συγχαρητηρια.......
Αντι να κρινεις τους αλλους, ψαξτο λιγο παραπανω το θεμα κ μετα ξαναελα για κυριγμα.......
δωσε πονο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU