Εχινοκοκος


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
simoneOmylo κι εσύ με γενόσημα την βγάζεις ε;
Μήπως να τα 'κοβες βρε παιδί μου; Βλέπω και σε πειράζουν και είναι κρίμα...

Και για να σε ταράξω και ακόμη περισσότερο...ούτε αμπούλες και κολλάρα βάζω, εδώ και τουλάχιστον δύο χρόνια. Αλλά μην το πεις πουθενά, και δεν μου ξαναδώσει κανείς κουτάβι ε; Μεταξύ μας....
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Απο που πείρες τα κουτάβια σου ....απο εκτροφείο ...δεν νομίζω γιατί απλά κανένας εκτροφεας δεν θα σου δίνε ποτέ κουτάβι γιατί είσαι τελείως άσχετη και οχι μόνο αυτό μπαίνεις εδω μέσα και γραφείς οτι σαχλαμάρα σου έρθει σαν ειδικός και παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου...σαν δεν ντρεπόμαστε εδώ μέσα... είσαι οχι απλά επικίνδυνη αλλά δημόσιος κίνδυνος.
Αποπαρασίτωση:Η αποπαρασίτωση του σκύλου και της γάτας είναι πολύ σημαντική για την δημόσια υγεία. Αν αναλογιστούμε οτι στη γη υπάρχουν περισσότεροι παρασιτικοί παρά κανονικοί οργανισμοί, τότε μιλάμε για ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα. Η αποπαρασίτωση λοιπόν είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε πριν κιόλας φέρετε το ζώο στο σπίτι σας. Θα πρέπει να προσέξετε οτι όλα τα σκευάσματα που κυκλοφορούν δεν πιάνουν όλα τα παράσιτα. Τα χάπια "εχινοκόκκου", όπως είναι γνωστά, θα πρέπει να δίνονται τακτικά κάθε 3 μήνες . Για τα κουτάβια και για τα μικρά γατάκια θα πρέπει να ακολουθηθεί άλλο πρόγραμμα ανάλογα με τα κιλά, το είδος, το περιβάλλον που ζει το ζωάκι κτλ.
Η αποπαρασίτωση με Drontal Plus, ή άλλο εφάμιλλο σκεύασμα αποδεδειγμένης δράσης, πρέπει να επαναλαμβάνεται ανά τρίμηνο μέχρι την ηλικία των 12 μηνών. Μετά την ηλικία των 12 μηνών, η αποπαρασίτωση επαναλαμβάνεται κάθε 4 μήνες εφ’ όρου ζωής. Η αποπαρασίτωση προστατεύει τον σκύλο από παράσιτα του εντέρου, διασφαλίζοντάς του ομαλή ανάπτυξη και εμάς από τον εχινόκοκκο.
Το λούσιμο του σκύλου δεν πρέπει να γίνεται πιο συχνά από 3 -4 φορές το χρόνο, για λειότριχες φυλές και μόνο με ειδικά σαμπουάν για σκύλους, γιατί διαφορετικά διαταράσσεται η ισορροπία της λανολίνης και των άλλων ουσιών που κάνουν το τρίχωμα στιλπνό και υγιές. Αντίθετα από ότι πιστεύεται, το συχνό λούσιμο προκαλεί τη δυσοσμία του σκύλου αντί να την εξαλείφει. Μόνο σε περίπτωση που κρίνεται απαραίτητο το λούσιμο μπορεί να γίνει πιο συχνά, αλλά πάντα με το ειδικό σαμπουάν για σκύλους. Βούρτσισμα 3-4 φορές την εβδομάδα.
Η προφύλαξη κατά των τσιμπουριών, κουνουπιών και των εντόμων γενικότερα, ειδικά κατά της φλεβοτόμου σκνίπας που προκαλεί την ασθένεια Καλά-Αζάρ (Σπλαχνική Λεϊσμανίαση), πρέπει να είναι καθημερινή μας φροντίδα, χρησιμοποιώντας τα ειδικά φαρμακευτικά προϊόντα (κολάρα, σκόνες, σπρέι),ιδιαίτερα τους θερμούς μήνες. (Άνοιξη - Καλοκαίρι).


Canidae, Wild dogs
ΧΑΠΑΚΙΑ ΓΙΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ - ΣΚΥΛΟΣ - ONLINE

Καθε ποτε πρεπει να δινω χαπι για σκουλικια?ΟΙ σκυλοι πρεπει να να αποπαρασιτωνονται καθε τριμηνο,ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΜΠΟΥΛΑ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ?Η χρηση αμπουλας πρεπει να γινεται καθε 25-30 ημερεςΓΙΑΤΙ ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΤΑ ΟΠΙΣΘΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ?Δεξια και αριστερα του πρωκτου,εσωτερικα,υπαρχουν 2 αδενες,οι λεγομενοι περιπρωκτικοι οι οποιοι με το εκριμα που παραγουν λειτουργουν ως λιπαντηρες των προιοντων αφοδευσης.Σε καποιες περιπτωσεις ανεξαρτητου φυλου και ηλικιας παρατηρειται εμφραξη των αδενων με αποτελεσμα τη συσσωρευση υγρου σε αυτους,αυτο προκαλει μεγαλη ενοχληση στους σκυλους και εντονο αισθημα φαγουρας.Θα πρεπει να επισκεφθειται τον κτηνιατρο σας ωστε να αποσυμφορησει τους αδενες αδειαζοντας το περιεχομενο τους.ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ-Ολοκληρωμενο μπανιο μπορει να γινεται καθε μηνα σε υγιεις σκυλους,σκυλοι που βγαινουν καθημερινα εκτος σπιτιου θα πρεπει να δινεται σημασια στο πλυσιμο των ποδιων,εφοσων τον υπολοιπο χρονο τον περνουν μαζι μας πανω στα επιπλα.
Παρακαλώ κάποιος να ειδοποιήσει τους εκτροφείς να 'ρθουν πάραυτα να μου κατασχέσουν τα σκυλιά γιατί δεν κάνω αποπαρασίτωση. Κάτι ινδικές καρύδες και τριμμένα καρότα τους δίνω κι εγώ και άντε ένα Milbemax με το πέρας του καλοκαιριού αν έχουμε περάσει τα σύνορα του Βόλου.

Επίσης η μία σκύλα δεν έχει κάνει ποτέ αντιλυσσικό. Επίσης δεν κάνουμε εμβόλια πλέον κάθε χρόνο.

Simone-Omylo
Ομολογώ δημόσια και μου αξίζει να με χώσουν μέσα. Καπνίζω Καρέλια Slim για όποιον με επισκέπτεται και να μου φέρνετε και τα καινούργια βιβλία του Stephen King.

(Μάλλον κι ο Cujo την πάτησε έτσι επειδή δεν του δίνανε Drontal ανά τρίμηνο... λες ρε συ; :-k)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
αχαχαχαχα...που τα θυμήθηκες ρε τα εμβόλια;;;; Τα κάνουν ακόμη ε; Στην πυρά κι εσύ...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Και για να πούμε και την σοβαρή κουβέντα της υπόθεσης, γιατί διαβάζουν κι άλλοι που ίσως να προβληματίζονται και εύλογα...ο καθένας...κάνει ότι νομίζει σωστό για τον σκύλο του, αφού πρώτα κάνει την έρευνά του, λαμβάνοντας οπωσδήποτε υπόψην το που και πως ζει ο σκύλος και βγάλει τα ολόδικά του συμπεράσματα. Το τι κάνω εγώ, με τον δικό μου σκύλο, ούτε το προτείνω σε κανέναν, ούτε αφορά κανέναν.

Και βέβαια...το politically correct, ειδικά για κουτάβια και σκύλους "υψηλού κινδύνου", είναι η συστηματική πρόληψη, σε όλα τα επίπεδα, με όσα γράφουμε κατά καιρούς, εδώ στο φόρουμ.
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
simoneOmylo κι εσύ με γενόσημα την βγάζεις ε;
Μήπως να τα 'κοβες βρε παιδί μου; Βλέπω και σε πειράζουν και είναι κρίμα...

Και για να σε ταράξω και ακόμη περισσότερο...ούτε αμπούλες και κολλάρα βάζω, εδώ και τουλάχιστον δύο χρόνια. Αλλά μην το πεις πουθενά, και δεν μου ξαναδώσει κανείς κουτάβι ε; Μεταξύ μας....
+1 με simone0mylo (που αμφιβάλω αν εχει σκυλο)
και να σου παρει ο εκτροφεας πισω τον μικρό~
 


simone0mylo

Well-Known Member
1 Ιουλίου 2013
89
0
το οτι εδώ μέσα είστε 5-6 μα.λ..ες που έχετε να δείτε χαρά στα σκέλια σας 10 χρόνια το ειχα καταλάβει εδω και καιρό ....το οτι θα ήσασταν τόσο ανεύθυνες δεν το περίμενα .. πατάω διαγραφή απο αυτο το φόρουμ της πλάκας.
ενα μόνο θέλω να γράψω στους νέους ιδιοκτήτες που ισως διαβάσουν το φόρουμ ...μην ακούτε ποτέ ανεύθυνες συμβουλές απο ανεύθυνα μέλη,εδω γράφει ο καθένας οτι θέλει και δεν φέρει καμιά ευθύνη,
αν όμως σας προτείνει κάτι ο κτηνίατρος σας και το κάνετε και πεθάνει ο σκύλος σας η τρέχετε για θεραπείες φέρει ευθύνη,γι'αυτο σας προτείνει πάντα το καλύτερο ως προς την πρόληψη την υγιεινή και την ασφάλεια του σκύλου σας και της δικιά σας.
μπορείτε να τον παραβλέψετε νομίζοντας οτι απλά σας εκμεταλλεύεται εμπορικά..(εξάλλου μας ψεκάζουν ετσι δεν ειναι???) ελπίζω μόνο να μην σας βγει σε κακό.
και εμένα ο παππούς μου ειχε τσομπανόσκυλα που οχι μονο δεν τα εδινε χαπι και εμβόλια αλλα τα τάϊζε και με τσίρο και ψωμί ζούσανε μια χαρά για .....3-4 χρονια.....αλλα το σημαντικότερο δεν τα ειχε μεσα στο σπιτι του πανω στο κρεβάτι του,ουτε τα φίλαγε στη μουσούδα.
και να ειστε σιγουροι οτι τα λαμογια αν κάνετε οτι σας λενε και πάθει κατι το σκυλι σας ........μετα θα σας λενε αλλα,γιατι αυτη ειναι η ζωη τους, μονο να λενε σαπια λογια και συμβουλες........βρε αντε στο ψυχίατρο αφού δεν σας αρέσουν οι κτηνίατροι να σας δώσει κανα χάπι.
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Προσωπικά είμαι υπέρ του "All Natural" συνεπώς ταΐζω τον σκύλο μου μπαρφ, αλλά συγγνώμη με τα παράσιτα και τις ασθένειες δεν παίζω. Αν ο σκύλος αρρωστήσει σαφώς και θα πάρει φάρμακο. Επίσης με τόσες αρρώστιες που μεταφέρονται μέσω κουνουπιού, σκνίπας και τσιμπουριών, δεν το ρισκάρω να τη βγάζω με σκόρδα! Πρόσφατα διάβασα ένα βλακώδες άρθρο στο Dogs Naturally (μου αρέσει το περιοδικό και συχνά βρίσκω ενδιαφέρον άρθρα, αλλά όπως είπα αυτό ήταν λιγότερο βλακώδες και σαφώς επικίνδυνο) πως τα υγειή σκυλιά δεν παθαίνουν σκουλήκι της καρδιάς! Και ο σκύλος μου υγειής ήταν μέχρι που τον τσίμπησε τσιμπούρι και του μετέφερε πυροπλάσμωση, οπότε 10 φορές καλύτερα να επιλέξω αντιπαρασιτικά χάπια και αμπούλες και κολλάρα παρά Imidocarb! Αν δεν το κάνετε, λυπάμαι, αλλά προφανώς παίζετε με την τύχη του σκύλου σας.
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
OK για τα ενδοπαρασιτα. καταλαβα τα επιχειρηματα οσων δεν δινουν κατι καθε 3 μηνες αλλα δεν με πειθουν, ειδικα για σκυλι που με το που θα βγει βολτα εχει μονιμως την μουσουδα κατω και μυριζει οτιδηποτε βρει...
για εξωπαρασιτα ομοιως δεν καταλαβαινω πως αλλιως προστατευεται ενα μακρυτριχο αρκουδι που ζει εξω και προτιμαει να ξαπλωνει στο χωμα και στο γκαζον απο το να μπαινει σπιτι του. εδω δεν νιωθω ασφαλεια με κολλαρο-αμπουλα-ψεκασμα επειδη υπαρχουν σκνιπες-κουνουπια και θεριζει το καλαζαρ στην περιοχη...
αυτο με τα εμβολια τι ειναι παλι?:confused:
ειδικα στα θεματα υγειας δεν θα ρισκαρα με τιποτα να κανω κατι αντιθετο με οτι λενε οι κτηνιατροι... μου προκαλει κιολας πολυ κακη εντυπωση απο την μια να λεμε 'ο εκπαιδευτης ξερει, ρωτα τον', 'ο εκτροφεας ξερει, μαθε' αλλα απο την αλλη να ειμαστε τοσο ανετοι σε θεματα υγειας και να λεμε τοσο ευκολα 'δεν ξερει ο κτηνιατρος'.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
ειδικα στα θεματα υγειας δεν θα ρισκαρα με τιποτα να κανω κατι αντιθετο με οτι λενε οι κτηνιατροι... μου προκαλει κιολας πολυ κακη εντυπωση απο την μια να λεμε 'ο εκπαιδευτης ξερει, ρωτα τον', 'ο εκτροφεας ξερει, μαθε' αλλα απο την αλλη να ειμαστε τοσο ανετοι σε θεματα υγειας και να λεμε τοσο ευκολα 'δεν ξερει ο κτηνιατρος'.
Και βέβαια...το politically correct, ειδικά για κουτάβια και σκύλους "υψηλού κινδύνου", είναι η συστηματική πρόληψη, σε όλα τα επίπεδα, με όσα γράφουμε κατά καιρούς, εδώ στο φόρουμ.
Που είπαμε...δεν ξέρει ο κτηνίατρος;
 


aith

Well-Known Member
18 Απριλίου 2013
59
7
αθήνα , νεα φιλαδέλφεια
να ρωτήσω και εγώ κάτι... Κάθε φορά που δίνω drontal , για την υπόλοιπη μέρα κάνει σκουρόχρωμη διάρροια , κάθε φορά. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό αφού ενδεχομένως να την πειράζει , ή συμβαίνει γενικά και δεν είναι τίποτα;
 


milou LGD

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2013
386
230
αχαχαχαχα...που τα θυμήθηκες ρε τα εμβόλια;;;; Τα κάνουν ακόμη ε; Στην πυρά κι εσύ...
δεν κάνω αποπαρασίτωση. Κάτι ινδικές καρύδες και τριμμένα καρότα τους δίνω κι εγώ και άντε ένα Milbemax με το πέρας του καλοκαιριού αν έχουμε περάσει τα σύνορα του Βόλου.

Επίσης η μία σκύλα δεν έχει κάνει ποτέ αντιλυσσικό. Επίσης δεν κάνουμε εμβόλια πλέον κάθε χρόνο.
ας πουμε οτι ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει. ας μην κανει αποπαρασιτωση, ας δινει ωμο/μαγειρευτο/ξηρα, ας τον ζευγαρωσει, ας τον κοιμιζει οπου θελει, ας μην κανει εμβολια, ας τον εκπαιδευσει με οποια μεθοδο θελει.

προφανως για τον καθενα μας υπαρχει διαφορετικη κλιμακα στο ΄τι ειναι κακο/επικινδυνο/σωστο για εναν σκυλο'.

εγω ομως πχ βαζοντας σε μια σειρα εκπαιδευτες, απλους ιδιοκτητες, εκτροφεις, εμπορους τροφων, οσους ασχολουνται με περιποιηση σκυλου, κτηνιατρους κτλ, τον μονο που θα παρω πολυ σοβαρα ειναι τον κτηνιατρο και μετα, πολυ μετα, οποιονδηποτε αλλο. και προφανως δεν θα ενημερωθω για καποια θεματα απο το ιντερνετ γενικα ή απο φορουμ ειδικοτερα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Είμαι από αυτούς που δίνουν χάπι ανα τρίμηνο στο σκύλο. Μια φορά ξεχαστήκαμε και πήγε στο τετράμηνο. Σκέφτηκα ότι οκ, δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς προληπτικό μέτρο είναι, λιγότερη χημεία στο σκύλο και τα λοιπά και τα λοιπά. Όταν όμως τα κόπρανά του γέμισαν σκουλήκια, το σκυλι άρχισε να μαδάει πιο πολύ από το πολύ που ήδη μαδούσε και μου έδωσε και την αίσθηση απώλειας μάζας, αν κι η ζυγαριά δε συμφώνησε σε αυτό. Από τότε δεν έχω ξαναξεχάσει χάπι.
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
maxinikol χωρίς να αμφισβητώ την δραστικότητα του σκευάσματος που σου δίνει ο γιατρός ...προσωπικά θα αισθανόμουν μεγαλύτερη ασφάλεια αν ήξερα τι περιέχει το διάλυμα (καλά εγώ έχω βέβαια έναν γενικότερο προβληματισμό ως προς τα σκευάσματα που ο άλλος δεν λέει τι περιέχουν :) )
καταλαβαινω τον προβληματισμο σου ,εχω ομως εμπιστοσυνη στον κτηνιατρο μου ο οποιος ειναι απο τους λιγους που κοιταει να μη σε γδαρει .εχουμε γνωριμια τοσων χρονων και δεν υπηρξε διαγνωση που να μην επεσε μεσα.οσον αφορα το σκευασμα φανταζομαι ειναι φτιαγμενο οπως φτιαχνουν οι φαρμακοποιοι για μας διαφορα φαρμακα με τις ιδιες ουσιες των μεγαλων εταιριων.θα τον ρωτησω την αλλη φορα τι και πως και θα σας ενημερωσω τι παιζει.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Αγιασμό
Έχω ένα μπουκάλι κρατημένο από τα Φώτα. Σκέφτομαι να το δίνω αντί του Milbemax. Το θέμα είναι ότι είναι πάρα πολύ, ολόκληρη κανάτα. Ξέρει κανείς πότε λήγει ένα αγίασμα; Αντέχει για πάντα ή στα επόμενα Φώτα πρέπει να προμηθευτώ άλλο;
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
να ρωτήσω και εγώ κάτι... Κάθε φορά που δίνω drontal , για την υπόλοιπη μέρα κάνει σκουρόχρωμη διάρροια , κάθε φορά. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό αφού ενδεχομένως να την πειράζει , ή συμβαίνει γενικά και δεν είναι τίποτα;
Γιατί δε ρωτάς τον κτηνίατρό σου; Αν δεν είναι παρενέργεια, μπορεί όντως το έντερο να καθαρίζει από κάποια μόλυνση.

http://en.wikipedia.org/wiki/Praziquantel#Side_effects

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις κάποιο άλλο χάπι αν το συγκεκριμένο επηρεάζει αρνητικά το σκύλο σου.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
εγω ομως πχ βαζοντας σε μια σειρα εκπαιδευτες, απλους ιδιοκτητες, εκτροφεις, εμπορους τροφων, οσους ασχολουνται με περιποιηση σκυλου, κτηνιατρους κτλ, τον μονο που θα παρω πολυ σοβαρα ειναι τον κτηνιατρο και μετα, πολυ μετα, οποιονδηποτε αλλο. και προφανως δεν θα ενημερωθω για καποια θεματα απο το ιντερνετ γενικα ή απο φορουμ ειδικοτερα.
Προφανώς...δικαίωμά σου. Που διαφωνούμε δεν έχω καταλάβει.
 


Domino

Member
14 Φεβρουαρίου 2014
10
0
Mixanikol για τη διροφιλαρίωση τι ακριβώς δίνεις; Εννοείς αμπολύλα αμπούλα stronghold;
Και εμένα με προβληματίζει αυτό που λέει ο Doom_nx για με τη διροφιλαρίωση το καλοκαίρι...


Domino τώρα του δίνεις drontal και το καλοκαίρι milbemax ή interceptor;
Αν ναι είναι γιατί τα τελευταία καλύπτουν και από τη διροφιλαρίωση (σκουλήκι της καρδιάς) -και πρέπει να είσαι προσεκτικός αν μένεις βόρεια Ελλάδα. Αυτά είναι για τα προϊόντα ενδοπαρασίτωσης.
Αυτά που λες για τους ψύλους είναι τα προϊόντα εξωπαρασίτωσης.
τον ιουλιο που βρηκα τον σκυλο τον πηγα στο γιατρο πρωτη φορα και πηρε το plerion καπως ετσι λεγετε ενω μετα απο 3 μηνες drontal αλλα εγω μενω αθηνα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU