Ζευγάρωμα: ψάχνουμε θηλυκό βελγικό ποιμενικό, περιοχή Αττικής


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
@Yorkaddict πιστεύω ούτε εγώ, χρειάζεται να σου απαντήσω, αν θεωρώ αποδεκτές τέτοιες αλλά και άλλες γέννες ε; Ξεκάθαρα όχι.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ακομα κι αν μιλαμε για ενα εξαιρετικων ικανοτητων ημιαιμο σκυλο σε καποιο τομεα, με το να τον ζευγαρωσεις κανεις δεν σου εγγυαται οτι τα επιθυμητα χαρακτηριστικα θα κληρονομηθουν μιας κ δεν ειναι σταθεροποιημενα!
Και βέβαια δεν στο εγγυάται κάνεις, σαφέστατα και δεν είναι σταθεροποιημενα.
Πως θα μπορούσαν άλλωστε... Ένας σκύλος μόνος του δεν φέρνει την άνοιξη.

Αν επιλέγεις όμως σταθερά σκύλους που έχουν εκφράσει αυτά τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και με την βοήθεια της γενετικής, μπορείς να αυξήσεις τις πιθανότητες να τα εχεις στις επόμενες γενιές και σε βάθος χρόνου να τα σταθεροποιησεις. Όπως έκαναν πολύ πριν κλείσουν οι δεξαμενές και φτάσουμε εδώ που είμαστε τώρα. Επέλεγαν αποκλειστικά βάσει ικανοτήτων και συγκεκριμένων χαρακτηριστικών.

Βλέπεις ομως πως υπάρχουν και άλλες αποχρώσεις ανάμεσα στο απόλυτο άσπρο και στο απόλυτο μαύρο.
Ακόμα και αυτά που αναφέρεις ως "functional dogs" δεν παύουν να είναι ημίαιμοι σκύλοι με συγκεκριμένες προδιαγραφές, έξω και μακρυά από τις γενετικές δεξαμενές των φυλών.

Αν και μεταξύ μας πολύ θα ήθελα στη θέση του "functional" (ή ακόμα και παράλληλα) να υπήρχε το "healthy" ή σκέτο "dogs" όπου γνώμονας επιλογής θα ήταν η υγεία, η sound κατασκευή, ο φιλικος χαρακτήρας και κυρίως η μακροζωια.
 
  • Like
Reactions: vek


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωπα τωρα γιατι παμε σε αλλα μονοπατια.......
Ακόμα και αυτά που αναφέρεις ως "functional dogs" δεν παύουν να είναι ημίαιμοι σκύλοι με συγκεκριμένες προδιαγραφές, έξω και μακρυά από τις γενετικές δεξαμενές των φυλών.
Σε μια αποκλειστικα functional εκτροφη, που δεν ζευγαρωνει κανεις οτι ναι με οτι βρηκε, αλλα συστηματικα και σε βαθος γεννεων αυτο το Χ.... Τελικα το Χ ειναι ημιαιμο?? Στερειται pedigree με την εννοια του ορου που το χρησιμοποιουμε εμεις κυνολογικα, αλλα ημιαιμο δεν το λες.......
Μπορει να ειναι μακρια (μπορει και οχι) απο κλειστες δεξαμενες ΦΥΛΩΝ, αλλα συνηθως στον μικροκοσμο τους οι δικες τους δεξαμενες ειναι κλειστοτερες......

Τωρα στα αλλα, πιστευεις ειλικρινα με τις 200ποσες φυλες υπαρχουν, και τις ποσες εκτροφικες γραμμες μεσα στις φυλες, οτι τελικα χρειαζεται να κανουμε ξανα απο το μηδεν breeding σε συγκεκριμενα traits για να δημιουργησουμε..... τι?
Τι ειναι αυτο που θελει καποιος και δεν μπορει να το βρει?
Πιστευεις στην καταστροφη των φυλων επειδη ασχοληθηκες με καποια κ δεν βρηκες το functional και υγειες που ηθελες?? Κι αν ναι, με ποσες τελικα πραγματικα ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ σε βαθος για να καταληξεις οτι δεν βρισκεις αυτο που θα επρεπε???

Μηπως τελικα το οτι οι φυλες ειναι κατεστραμμενες και ολα εχουν προβληματα και φταιει αυτο η φταιει το αλλο, ειναι απλα μια φτηνη δικαιολογια για να μην ψαξει καποιος σε βαθος αυτο που υποτειθεται οτι τον ενδιαφερει να βρει και να μην δαπανησει χρονο/κοπο/χρημα για να βρει αυτο που πραγματικα αξιζει????

Αντιλαμβανεσαι βεβαια οτι το β'προσωπο δεν αφορα εσενα αποκλειστικα.....
Επισης καποια σπανιοτατα φαινομενα συγκεκριμενου σκοπου, δεν μπορουν σιγουρα να αποτελουν δικαιολογια στην κυρα-Μαριω να ζευγαρωνει τον Μπουμπη γιατι ειναι γλυκουλης.......
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Σε κάθε post ο καθένας προσθέτει και μία ακόμα περίπτωση/ερώτημα αν θα ήταν δικαιολογημένο ένα ζευγάρωμα η όχι, προσπαθώντας να υποστηρίξει την προσωπική του άποψη. Έτσι δεν θα βγει κάποιο συμπέρασμα, γιατί η συζήτηση ανακυκλώνεται. Παρόλο που νομίζω πως σχεδόν όλοι συμφωνούμε κατά βάση, άντε να διαφωνεί κάποιος προς τις ακραίες περιπτώσεις. Το ανοίξατε πολύ το θέμα με την περιπτωσιολογία. Κάθε παράδειγμα, από τα ψαγμένα, είναι διαφορετικό και ενδεχομένως να έχει και διαφορετική αποδέκτη απάντηση.
Ένα είναι το σίγουρο: Μπούμπηδες ημίαιμοι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζευγαρώνουν. Τα γιατί αναλύθηκαν σε αρκετά posts. Τελεία και παύλα.
Από κει και πέρα, σκύλοι που κάνουν κάτι παρά, μα πάρα πολύ καλά, κάποια ειδική εργασία, είτε αυτή είναι στο χωριό και την φύση, είτε στην πόλη (οδηγοί τυφλών, αναζήτηση επιζώντων κτλ), δεν χρειάζονται το χαρτί pedigree για να πούμε ότι αξίζει να αναπαραχθούν. Σίγουρα όμως χρειάζεται γνώση του ιστορικού τους, πολύ καλή αναζήτηση του ζευγαριού, αποφυγή κληρονομικών θεμάτων υγείας κ.α. Τα οποία ουσιαστικά είναι αυτά που ισχύουν και όταν μιλάμε για σωστή Εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων (με pedigree δλδ) . Όχι;
Άρα ΔΕΝ πρέπει να διαιωνίζουμε γονίδια άνευ ουσίας, ΔΕΝ πρέπει να συνεχίζουμε κλειστές δεξαμενές που έχουν ήδη καταστραφεί (βλ. Αγγλικό bulldog, Charles, κτλ) ή θα καταστραφούν (βλ. Doberman, Γ.Π. έτσι όπως πάει με την λεκάνη κτλ).
Άρα, για να επανέλθω στην αρχή του θέματος, ούτε ο κούκλος τύπου βελγικό πρέπει να ζευγαρώσει, ούτε ο σκύλος του γείτονα του Μανώλη, γιατί πολύ απλά, οι πιθανότητες να πάρουν αυτό που έχουν φανταστεί οι ιδιοκτήτες τους είναι στατιστικά ελάχιστες. Το μόνο που θα πετύχουν είναι να αυξήσουν τον ήδη τεράστιο αριθμό διαθέσιμων ημίαιμων σκυλιών που υπάρχουν και θα υπάρχουν στους αιώνες των αιώνων (αμήν).
 
Last edited:


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Σε κάθε post ο καθένας προσθέτει και μία ακόμα περίπτωση/ερώτημα αν θα ήταν δικαιολογημένο ένα ζευγάρωμα η όχι, προσπαθώντας να υποστηρίξει την προσωπική του άποψη. Έτσι δεν θα βγει κάποιο συμπέρασμα, γιατί η συζήτηση ανακυκλώνεται. Παρόλο που νομίζω πως σχεδόν όλοι συμφωνούμε κατά βάση, άντε να διαφωνεί κάποιος προς τις ακραίες περιπτώσεις. Το ανοίξατε πολύ το θέμα με την περιπτωσιολογία. Κάθε παράδειγμα, από τα ψαγμένα, είναι διαφορετικό και ενδεχομένως να έχει και διαφορετική αποδέκτη απάντηση.
Ένα είναι το σίγουρο: Μπούμπηδες ημίαιμοι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζευγαρώνουν. Τα γιατί αναλύθηκαν σε αρκετά posts. Τελεία και παύλα.
Από κει και πέρα, σκύλοι που κάνουν κάτι παρά, μα πάρα πολύ καλά, κάποια ειδική εργασία, είτε αυτή είναι στο χωριό και την φύση, είτε στην πόλη (οδηγοί τυφλών, αναζήτηση επιζώντων κτλ), δεν χρειάζονται το χαρτί pedigree για να πούμε ότι αξίζει να αναπαραχθούν. Σίγουρα όμως χρειάζεται γνώση του ιστορικού τους, πολύ καλή αναζήτηση του ζευγαριού, αποφυγή κληρονομικών θεμάτων υγείας κ.α. Τα οποία ουσιαστικά είναι αυτά που ισχύουν και όταν μιλάμε για σωστή Εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων (με pedigree δλδ) . Όχι;
Άρα ΔΕΝ πρέπει να διαιωνίζουμε γονίδια άνευ ουσίας, ΔΕΝ πρέπει να συνεχίζουμε κλειστές δεξαμενές που έχουν ήδη καταστραφεί (βλ. Αγγλικό bulldog, Charles, κτλ) ή θα καταστραφούν (βλ. Doberman, Γ.Π. έτσι όπως πάει με την λεκάνη κτλ).
Άρα, για να επανέλθω στην αρχή του θέματος, ούτε ο κούκλος τύπου βελγικό πρέπει να ζευγαρώσει, ούτε ο σκύλος του γείτονα του Μανώλη, γιατί πολύ απλά, οι πιθανότητες να πάρουν αυτό που έχουν φανταστεί οι ιδιοκτήτες τους είναι στατιστικά ελάχιστες. Το μόνο που θα πετύχουν είναι να αυξήσουν τον ήδη τεράστιο αριθμό διαθέσιμων ημίαιμων σκυλιών που υπάρχουν και θα υπάρχουν στους αιώνες των αιώνων (αμήν).
Δηλαδή εάν ο Μπουμπής του γειτονα του Μανώλη είναι με ped και χωρίς προβλήματα υγειας, και ζευγαρώσει με ένα αντιστοιχο θηλυκό με μόνο κριτήριο την μηδενική ενδογαμία θα είναι μια λάθος κίνηση?
Θα είναι μια γέννα χωρίς ουσία?
 


dazo

Member
1 Δεκεμβρίου 2018
17
23
53
Στις ομάδες του Facebook πάντως τα «συνοικέσια» δίνουν και παίρνουν. Μάλιστα εκεί επικρατεί η θεωρία ότι η καλύτερη επιλογή είναι κουτάβι από ελληνική γέννα. Δεν επικροτώ, απλή αναφορά κάνω.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.887
Στις ομάδες του Facebook πάντως τα «συνοικέσια» δίνουν και παίρνουν. Μάλιστα εκεί επικρατεί η θεωρία ότι η καλύτερη επιλογή είναι κουτάβι από ελληνική γέννα. Δεν επικροτώ, απλή αναφορά κάνω.
Το γνωρίζουμε. Μην μας ταράζεις περισσότερο Πασχαλιάτικα :D
 
  • Like
Reactions: dazo


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Τι φεις-μπουκι και κουραφέξαλα, πας κατευθείαν στο Ελληνικό site για γνωριμίες σκύλων.

* Αναρωτιέμαι αν από πίσω κρύβεται κάποια φάμπρικα εμπορίας κουταβιών ( ; ) Διαβολικές σκέψεις κάνω...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή εάν ο Μπουμπής του γειτονα του Μανώλη είναι με ped και χωρίς προβλήματα υγειας, και ζευγαρώσει με ένα αντιστοιχο θηλυκό με μόνο κριτήριο την μηδενική ενδογαμία θα είναι μια λάθος κίνηση?
Θα είναι μια γέννα χωρίς ουσία?
Για απάντησε μου εσύ...Γιατί εγώ το έχω κουράσει με το τι πιστεύω προσωπικά.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δε μου λέτε, μάγκες, μόνον εγώ νομίζω ότι ο τύπος/τύπισσα τρολάρει;


Καλησπέρα!

Έχουμε έναν κούκλο Βέλγο ποιμενικό, και θέλουμε να τον ζευγαρωσουμε και να κρατήσουμε ένα κουταβάκι.

Βρισκόμαστε στην Αίγινα αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να έρθουμε σε άλλες περιοχές στην Αθήνα.

Είναι κούκλος και πολύ πολύ γλυκός, και θέλουμε να συνεχίσουμε την σειρά γιατί είχαμε και τους γονείς του. Έχουμε μεγάλο χωράφι στην Αίγινα, όπου ζουν άνετα και ελεύθερα , μπαινοβγαίνουν στο σπίτι και φυσικά μεγαλώνουν με πολύ πολύ αγάπη και φροντίδα.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Για απάντησε μου εσύ...Γιατί εγώ το έχω κουράσει με το τι πιστεύω προσωπικά.
Το πρόβλημα ξεκινάει από την ανθρώπινη επιλογή. Κριτήρια, εργαλεία, σκοπός, ικανότητα.
Άποψη μου είναι πως ελάχιστοι εκτροφείς μπορούν να ανταποκριθούν στις υπερβολικές απαιτήσεις που θέτουν τα πρότυπα. Πάρα πολλές μεταβλητές που πρέπει να διαχειριστεί ένας άνθρωπος, με αντίστοιχο κόστος.
Οπότε αν με ρωτάς αν μια γεννά που έχει ως κριτήριο μόνο μια μεταβλητή αν έχει νόημα θα έλεγα πως είναι πιο πιθανό να πάρει αυτός ο ανθρωπος αυτό που θέλει πάρα ο πελάτης του μέσου εκτροφέα.
Και εδώ αρχίζουν οι αποχρώσεις του γκρι που λέει ο Μιχάλης.
Βέβαια δεν θα υπερασπιστώ τον τυχαίο που έχει παρανοήσει και ψάχνει κόπια του σκύλου του.
 
  • Like
Reactions: DORIS


Mimi1973

New Member
30 Απριλίου 2019
4
0
48
Παιδιά καλησπέρα Χριστός Ανέστη εχω μια σκυλίτσα μαλτεζ μίνι είναι 2,5 ετων.Στις 31 Μάρτιου την ζευγαρώσα εδώ και λίγες μέρες έχει ενα μόνιμο τρέμουλο λες και κρυώνει τις εχω βάλει θερμόμετρο αλλά η θερμοκρασία τις είναι φυσιολογική δεν τρέμει συνέχεια αλλά βλέπω πως εδώ και δύο μέρες δεν έχει όρεξη ούτε να φάει Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστώ
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Παιδιά καλησπέρα Χριστός Ανέστη εχω μια σκυλίτσα μαλτεζ μίνι είναι 2,5 ετων.Στις 31 Μάρτιου την ζευγαρώσα εδώ και λίγες μέρες έχει ενα μόνιμο τρέμουλο λες και κρυώνει τις εχω βάλει θερμόμετρο αλλά η θερμοκρασία τις είναι φυσιολογική δεν τρέμει συνέχεια αλλά βλέπω πως εδώ και δύο μέρες δεν έχει όρεξη ούτε να φάει Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστώ
Τα σκυλια τρεμουν οταν πονανε. Ο κτηνιατρος τι λεει; Φανταζομαι οτι το παρακολουθει κτηνιατρος;!!

Διαβαζα καπου οτι το 70% των σκυλων που καταληγουν στ αζητητα ειναι απο τετοιου τυπου ζευγαρωματα.
 


Mimi1973

New Member
30 Απριλίου 2019
4
0
48
Τα σκυλια τρεμουν οταν πονανε. Ο κτηνιατρος τι λεει; Φανταζομαι οτι το παρακολουθει κτηνιατρος;!!

Διαβαζα καπου οτι το 70% των σκυλων που καταληγουν στ αζητητα ειναι απο τετοιου τυπου ζευγαρωματα.
Εμείς την έχουμε εδώ και 2 χρόνια από 2 μηνών και είναι μέλος τις οικογενειας Ναι την παρακολουθεί κτηνίατρος απλά είναι σε άδεια στο εξωτερικό και περιμένω να γυρίσει να την πάω
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά καλησπέρα Χριστός Ανέστη εχω μια σκυλίτσα μαλτεζ μίνι είναι 2,5 ετων.Στις 31 Μάρτιου την ζευγαρώσα εδώ και λίγες μέρες έχει ενα μόνιμο τρέμουλο λες και κρυώνει τις εχω βάλει θερμόμετρο αλλά η θερμοκρασία τις είναι φυσιολογική δεν τρέμει συνέχεια αλλά βλέπω πως εδώ και δύο μέρες δεν έχει όρεξη ούτε να φάει Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει?Ευχαριστώ
Απλά καμία σωτηρία...
Το συνδυάζω και με αυτά που διαβάζω στις φοβέρες ...κλειστές ομάδες "καθαρόαιμων" στο fb και καταλήγω για πολλοστή φορά στο ίδιο συμπέρασμα: τι σκατά καθόμαστε και συζητάμε εμείς εδώ μέσα;
Θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά, μάλλον εμείς όλοι στραβά αρμενίζουμε...
 


Mimi1973

New Member
30 Απριλίου 2019
4
0
48
Απλά καμία σωτηρία...
Το συνδυάζω και με αυτά που διαβάζω στις φοβέρες ...κλειστές ομάδες "καθαρόαιμων" στο fb και καταλήγω για πολλοστή φορά στο ίδιο συμπέρασμα: τι σκατά καθόμαστε και συζητάμε εμείς εδώ μέσα;
Θα προσπαθήσω να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά, μάλλον εμείς όλοι στραβά αρμενίζουμε...
Τι εννοείς καμία σωτηρία?
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Να βρεις αλλο κτηνιατρο!

Εννοει οτι δε θα σταματησουμε να ακουμε ιστοριες στις οποιες ασχετοι ταλαιπωρουν τα σκυλια τους για να βγαλουν κανενα φραγκακι ή γιατι απλως ειναι ηλιθιοι. Με το συμπαθειο.
 


Mimi1973

New Member
30 Απριλίου 2019
4
0
48
Να βρεις αλλο κτηνιατρο!

Εννοει οτι δε θα σταματησουμε να ακουμε ιστοριες στις οποιες ασχετοι ταλαιπωρουν τα σκυλια τους για να βγαλουν κανενα φραγκακι ή γιατι απλως ειναι ηλιθιοι. Με το συμπαθειο.
Καταρχάς εγώ δεν την ζευγαρώσα να βγάλω λεφτά από αυτήν την γέννα θα κρατήσω ενα εγώ και τα υπόλοιπα θα χαριστούν ευχαριστώ καλό βράδυ