Ζευγάρωμα: ψάχνουμε θηλυκό βελγικό ποιμενικό, περιοχή Αττικής


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@manolo αδυνατώ να πιστέψω ότι ρωτάς σοβαρά τι πρέπει να πεις στον γείτονα σου, σχετικά με αυτήν την κοτσάνα που έχει σκεφτεί...Ίσως δεν κατάλαβα, αν ουσιαστικά θέτεις ρητορικό ερώτημα. Γιατί ειλικρινά, από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις, ότι αυτό που έχει φανταστεί, μόνο στο μυαλό του έχει λογική.
Δυστυχώς όμως, γενικεύτηκε η συζήτηση, που κατά την γνώμη μου, είναι λάθος να συμβαίνει αυτό σε τέτοιου είδους θέματα. Όταν κάποιος ψάχνει να ζευγαρώσει το ημίαιμο σκυλί του, θα έπρεπε να το καταδικάζουν όλοι και να μην πλατιάζει το θέμα με γενικότερες αναλύσεις και προβληματισμούς. Υπάρχουν τόσα και τόσα άλλα αξιόλογα θέματα που έχουν γίνει ανταλλαγές πολύ σοβαρών απόψεων. Εδώ μην αφήνετε κανένα περιθώριο διαφορετικής ερμηνείας, σε άτομα που δεν κατέχουν ούτε τα βασικά.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω Χάρη, αλλά έτσι λειτουργούσαν ανέκαθεν όσοι ήθελαν έναν σκύλο για μια συγκεκριμένη εργασία. Βασίζονταν γενετικά στους σκύλους που είναι αποτελεσματικοί στην πράξη, με την ελπίδα πως θα μεταδώσουν τις αρετές τους στους απογόνους τους.
Είναι σαν να μου λες πως κάποιος που θέλει έναν πραγματικό και αποτελεσματικό ποιμενικό, ένα τρουφοσκυλο, ένα σκληροτραχηλο τεριε ή ένα αποτελεσματικό ριτριβερ, έχει περισσότερες πιθανότητες να το βρει στις εκθεσεις και τους στίβους, παρά στις στανες, στα βουνά και στα λαγκάδια.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Είναι σίγουρο ότι είναι ανάγκη να είναι απόγονος του ώστε να μάθει την δεξιότητα; άλλο κουτάβι χωρίς συγγένεια δεν θα μάθει βλέποντας τον μεγάλο; Αφού εκπαίδευσε τον μεγάλο, δεν μπορεί να εκπαιδεύσει και τον νέο σκύλο;
@manolo πρεπει δλδ να ναι συγγενεις για να μαθει;
@manolo ότι αυτό που έχει φανταστεί, μόνο στο μυαλό του έχει λογική.
Άσχετα Με τα υπόλοιπα, αυτά που παραθέτω δεν μπορώ να τα καταλάβω.
Δηλαδή δεν είναι σωστό κάποιος που έχει έναν σκύλο που είναι αποτελεσματικός στην εργασία του (οποία και αν είναι αυτή) να "επενδύσει" στα γονίδια του ώστε να πάρει απογόνους που να είναι καλύτεροι ή έστω το ίδιο αποτελεσματικοί; Τι θα πρέπει Δηλαδή να αρχίσει από το μηδέν; Αυτό άλλωστε δεν κάνουν κτηνοτρόφοι, κυνηγοί, εκτροφείς κτλ;
Αφήνω στην άκρη το ότι ο σκύλος θεωρείται ημίαιμος γιατί δεν έχει χαρτιά. Πιστεύεις Χαρη πως ο δικός σου η ο δικός μου ΓΠ που έχουν χαρτιά η ή οποιοσδήποτε πεντιγκρατος ΓΠ θα τα καταφερουν καλύτερα στην συγκεκριμένη εργασία;
Έτσι για την ιστορία η δικιά μου απάντηση σε αυτόν ήταν να προσέξει πάρα πολύ με τι σκύλα θα τον ζευγαρώσει. Τι να του έλεγα Δηλαδή, να πάει σε έκθεση μορφολογίας να βρει κουτάβι; Να τον άρχιζα στις θεωρίες περί κυνοφιλιας δεν μου έβγαινε. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο που τον 8 χρονών σκύλο του δεν τον έχει ζευγαρώσει ποτέ.
.
Δυστυχώς όμως, γενικεύτηκε η συζήτηση, που κατά την γνώμη μου, είναι λάθος να συμβαίνει αυτό σε τέτοιου είδους θέματα. Όταν κάποιος ψάχνει να ζευγαρώσει το ημίαιμο σκυλί του, θα έπρεπε να το καταδικάζουν όλοι και να μην πλατιάζει το θέμα με γενικότερες αναλύσεις και προβληματισμούς. Υπάρχουν τόσα και τόσα άλλα αξιόλογα θέματα που έχουν γίνει ανταλλαγές πολύ σοβαρών απόψεων. Εδώ μην αφήνετε κανένα περιθώριο διαφορετικής ερμηνείας, σε άτομα που δεν κατέχουν ούτε τα βασικά.
Σε αυτό θα συμφωνήσω και από μένα η συζήτηση σταματάει εδώ.
Χρόνια πολλά σε όλους.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αφήνω στην άκρη το ότι ο σκύλος θεωρείται ημίαιμος γιατί δεν έχει χαρτιά. Πιστεύεις Χαρη πως ο δικός σου η ο δικός μου ΓΠ που έχουν χαρτιά η ή οποιοσδήποτε πεντιγκρατος ΓΠ θα τα καταφερουν καλύτερα στην συγκεκριμένη εργασία;
Έτσι για την ιστορία η δικιά μου απάντηση σε αυτόν ήταν να προσέξει πάρα πολύ με τι σκύλα θα τον ζευγαρώσει. Τι να του έλεγα Δηλαδή, να πάει σε έκθεση μορφολογίας να βρει κουτάβι; Να τον άρχιζα στις θεωρίες περί κυνοφιλιας δεν μου έβγαινε. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο που τον 8 χρονών σκύλο του δεν τον έχει ζευγαρώσει ποτέ.
Όχι ρε συ Μανωλη, εννοειται πως κανενα pedigree δεν παιζει απο μονο του ρολο σε μια εργασια, ειδικα αν ειναι και τοσο συγκεκριμενη. Ξερεις πολυ καλα πως ενα ζευγαρωμα δεν παραγει φωτοτυπιες στο μηχανημα...Και πως να ειναι οταν δεν ξερεις ολο το σοι που κουβαλανε απο πισω και οι δυο γονεις (εδω και οταν ξερεις και ολο το σοι απο πισω,ζευγαρωνεις δυο σκυλια και δεν πετυχαινεις το αποτελεσμα που θες...). Για να δημιουργηθουν οι ρατσες και να σταθεροποιηθουν καποια βασικα (καλα) χαρακτηριστικα σε μια σειρα σκυλων, καποιοι εκαναν ζευγαρωματα επι ζευγαρωματων, τι πιθανοτητες εχει ο γειτονας σου να βρει την θηλυκια που θα ζευγαρωσει με τον δικο του, για να βρει αυτος το ΕΝΑ κουταβι που θα δουλεψει ετσι οπως το θελει (και πως θα το επιλεξει απο ολη την κουταβοομαδα); Και τι θα γινει αν τελικα δεν τον ικανοποιει; Και ολα τα υπολοιπα κουταβια τι θα γινουν; Και αν τους βρουν σπιτι, δεν θα το στερησουν απο καποια αλλα κουταβια που αλλοι ανευθυνοι εχουν "φροντισει" να τα φερουν στον κοσμο; Και αν ο σκυλος του και η σκυλα που θα τον ζευγαρωσει, κουβαλανε θεματα δυσπλασιας, τα οποια εμφανιστουν στα κουταβια, αυτα τι θα απογινουν; Και αν η σκυλα εχει θεματα στην γεννα; Και αν το ενα και αν το αλλο, οπως βλεπεις αυτο το ντομινο ερωτησεων δεν εχει τελειωμο. Αρα δεν ειναι να του πεις ουτε να απευθυνθει σε εκθεσεις μορφολογιας,ουτε απλα να ψαξει για καλο θηλυκο. Να του εξηγησεις ολα τα παραπανω και μετα ο καθενας κρινει και πραττει...
Εκανα ολη αυτη την αναλυση, γιατι τα ιδια ερωτηματα τα απευθυνω και στην θεματοθετρια (η οποια αγνοειται).
@Yorkaddict καμια στεναχωρια...νομιζω οτι με την παραγραφο παραπανω, ουσιαστικα σου απαντησα πως το ιδιο πραγμα λεμε. Ας βρει λυσεις σε ολα τα ερωτηματα ο γειτονας και ο καθε γειτονας που θελει να πειραματιστει (για τους σωστους λογους, οχι για να "κρατησει εναν κουκλο τριτης γενιας") και ας προχωρησει, με οτι ευθυνες του αναλογουν... :)
Ετσι για την ιστορια να αναφερω πως οι προτασεις που εχω στον δρομο αλλα και γενικα, για να ζευγαρωσω τον δικο μου και να παρουν ενα κουταβι του, ειναι παρα πολλες...να το προχωρησω με την κοινη απλη λογικη του μεσου Ελληνα;;
Καλο Πασχα σε ολο το φορουμ...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: marytherion


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
@manolo Εδώ μην αφήνετε κανένα περιθώριο διαφορετικής ερμηνείας, σε άτομα που δεν κατέχουν ούτε τα βασικά.
Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω Χάρη, αλλά έτσι λειτουργούσαν ανέκαθεν όσοι ήθελαν έναν σκύλο για μια συγκεκριμένη εργασία. Βασίζονταν γενετικά στους σκύλους που είναι αποτελεσματικοί στην πράξη, με την ελπίδα πως θα μεταδώσουν τις αρετές τους στους απογόνους τους.
Είναι σαν να μου λες πως κάποιος που θέλει έναν πραγματικό και αποτελεσματικό ποιμενικό, ένα τρουφοσκυλο, ένα σκληροτραχηλο τεριε ή ένα αποτελεσματικό ριτριβερ, έχει περισσότερες πιθανότητες να το βρει στις εκθεσεις και τους στίβους, παρά στις στανες, στα βουνά και στα λαγκάδια.
Αυτα
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Επειδη πιθανον ειναι μαυρο κ εχει ορθια αυτια δεν σημαινει αυτοματως οτι ειναι και βελγικο ποιημενικο......

Επειδη ειναι καλουλι γλυκουλι κ αγαπησιαρικο ομοιως δεν σημαινει οτι πρεπει να διαιωνιστει γονιδικακα.......

Κατα συνεπεια η αρχικη αγγελια αφορα ενα "ραντεβου στα τυφλα" ενος ημιαιμου που δεν εχει κανενα λογο να αναπαραχθει.......

Ας μην επεκτεινομαστε λοιπον σε "εκτροφες" με σκοπο η χωρις, εκτροφεις η Εκτροφεις δεν νομιζω οτι εχει κανενα νοημα.......
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Επειδη πιθανον ειναι μαυρο κ εχει ορθια αυτια δεν σημαινει αυτοματως οτι ειναι και βελγικο ποιημενικο......

Επειδη ειναι καλουλι γλυκουλι κ αγαπησιαρικο ομοιως δεν σημαινει οτι πρεπει να διαιωνιστει γονιδικακα.......

Κατα συνεπεια η αρχικη αγγελια αφορα ενα "ραντεβου στα τυφλα" ενος ημιαιμου που δεν εχει κανενα λογο να αναπαραχθει.......

Ας μην επεκτεινομαστε λοιπον σε "εκτροφες" με σκοπο η χωρις, εκτροφεις η Εκτροφεις δεν νομιζω οτι εχει κανενα νοημα.......
Τα είπες όλα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αν θεωρείτε πως δεν έχει νόημα, να την λήξουμε εδώ την κουβέντα, παρόλο που βάζετε και άλλες παραμέτρους στην συζήτηση που με "τρώνε" να απαντήσω...

Αλλά οκ...
Πάσο.
Άλλωστε διαφωνούμε. Είναι ξεκάθαρο.

Καλό Πάσχα.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and vek


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@Yorkaddict προσωπικά μου αρέσει πολύ να διαβάζω τις απόψεις σου, ακόμα αν και διαφωνούμε, που στην προκειμένη ,ξαναλέω, δεν το νομίζω. Βρες το κατάλληλο θέμα και συνέχισε εκεί, με μία αναφορά όμως κάπου-κάπως, για να ξέρουμε...Εδώ θεωρώ πως δεν πρέπει. Εκτός και αν νομίζεις πως η κυρία πρέπει να βρει νύφη για τον κούκλο της.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Αν θεωρείτε πως δεν έχει νόημα, να την λήξουμε εδώ την κουβέντα, παρόλο που βάζετε και άλλες παραμέτρους στην συζήτηση που με "τρώνε" να απαντήσω...

Αλλά οκ...
Πάσο.
Άλλωστε διαφωνούμε. Είναι ξεκάθαρο.

Καλό Πάσχα.
Κατσε τωρα, για να καταλαβω,
Διαφωνεις στο οτι ενα αγνωστου υποβαθρου και μη ανηκων σε καποια φυλη σκυλι ΔΕΝ πρεπει να ζευγαρωνει?

Γιατι αν μου πεις οτι διαφωνεις, τοτε θα εχουμε το αλλο ακρο του "δεν πρεπει να ζευγαρωνει τιποτα", το "να ζευγαρωνουνε ολα τα ημιαιμα".......
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Εγώ θα ηθελα να βάλω και μια άλλη παράμετρο.
Αν έβαζε ένας εκτροφέας με τα ped του και τις εκθέσεις του και τις εξετάσεις του, αγγελία και έλεγε ότι εκτρεφει μια ποιμενική ράτσα στην κυψελη και έχουν να δουν πρόβατο τα σκυλιά του πέντε γενιές πίσω θα κάναμε τα ίδια σχόλια?

Θα του λέγαμε ότι είναι μια αχρειαστη γεννά που στερεί σπίτια από αδεσποτακια?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Θεωρώ πως δεν είναι άσπρο ή μαύρο, αλλά υπάρχουν άπειρες αποχρώσεις ενδιάμεσα. Συνεπώς δεν μπορώ να σου απαντήσω μονολεκτικά με ένα "ναι συμφωνώ" ή "όχι διαφωνώ" γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Κατηγορηματικα είμαι απέναντι στην ανευθυνότητα.
Οσο ανεύθυνο είναι να φέρνεις κουτάβια στον κόσμο με πεντιγκρι αδιαφορώντας για την υγεία τους, την μορφολογία τους και τον χαρακτήρα τους, άλλο τόσο ανεύθυνο είναι να φέρνεις στον κόσμο κουτάβια χωρίς πεντιγκρι, χωρίς από πριν να έχεις διασφαλίσει όσο το δυνατόν αν θα είναι υγιή και το που θα καταλήξουν. Συνεπώς δεν έχει να κάνει με ταμπέλες, αλλά με την νοοτροπία και την ανευθυνότητα γενικότερα, από όπου και αν προέρχεται.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Yorkaddict
Δλδ αν εξασφαλισουμε οτι θα ειναι κατα το δυνατον την απουσια κληρονομικων προβληματων και που θα καταληξουν, δικαιολογουμε τον καθενα να βαζει τον Μπουμπη να ζευγαρωνει??
Μας ελειψε το ειδος σκυλος??
 
  • Like
Reactions: TARA


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εξαρτάται, τι είναι αυτός ο Μπουμπης.
Μπορει να είναι ένα εξαιρετικό τσομπανοσκυλο, ή ένας σκύλος agility με εξαιρετικό κορμί, αντοχές και δυνατότητες ή απλά ενας... σκύλος σύντροφος από αυτούς που κάποτε ζούσαν 16 και βαλε χρόνια.

Σόρυ αλλά προτιμώ 10 φορές να μπει ένας τέτοιος σκύλος στην αναπαραγωγή πάρα ένας καθαρόαιμος σκύλος μιας εκ των δεκάδων κατεστραμενων φυλών.

Και ναι, ομολογώ πως φοβάμαι το που θα καταλήξει το είδος σκύλος σε βάθος χρονου εάν συνεχίσουμε να έχουμε τα ίδια κριτήρια επιλογής και να θεωρούμε πως μόνον οι καθαρόαιμοι σκύλοι δικαιούνται και μπορούν να αναπαραγονται, την ίδια ώρα που θεωρούμε σωστό να στειρωνεται ο,τι δεν ανήκει σε μια φυλή.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Μιχάλη με συγχωρείς, όμως το κριτήριο αναπαραγωγής και εκτροφής σκυλων δεν είναι μόνο η καθαροαιμια τους.

Η καθαροαιμια είναι η βάση για να ξέρουμε με γονίδια έχουμε να κάνουμε...
Τίποτα περισσότερο τιποτα λιγότερο.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Να αναδιατυπώσω λίγο το συγκεκριμένο σενάριο, για να εκφράσω τη δική μου απορία?
Δλδ αν εξασφαλισουμε οτι θα ειναι κατα το δυνατον την απουσια κληρονομικων προβληματων και που θα καταληξουν, δικαιολογουμε τον καθενα να βαζει τον Μπουμπη να ζευγαρωνει??
Αν εξέλειπε απο την εξίσωση ο ανεξέλεγκτος, ανεύθυνος και ηλίθιος “φιλόζωος”, κύριος υπαίτιος της ύπαρξης αδέσποτων, το ζευγάρωμα του Μπούμπη, υπό τις συνθήκες που περιγράφονται, θα ήταν το ίδιο αδικαιολόγητο?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μιχάλη με συγχωρείς, όμως το κριτήριο αναπαραγωγής και εκτροφής σκυλων δεν είναι μόνο η καθαροαιμια τους.

Η καθαροαιμια είναι η βάση για να ξέρουμε με γονίδια έχουμε να κάνουμε...
Τίποτα περισσότερο τιποτα λιγότερο.
Εννοείται πως δεν είναι κριτήριο μόνον η καθαροαιμια και πως πρέπει να υπάρχουν ταυτόχρονα και άλλες προϋποθέσεις.

Βασικη όμως προϋπόθεση είναι η καθαροαιμια.
Για αυτο και πολλοί θεωρούν λανθασμένα πως η καθαροαιμια από μόνη της (η ύπαρξη δηλαδή πεντιγκρι) είναι αυτόματα και εισητηριο προς αναπαραγωγή.
 
  • Like
Reactions: TARA


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να διατυπωσω ολοκληρωμενα λιγο την αποψη μου και την σκεψη μου.....

Σε εναν κοσμο που το ειδος σκυλος ειναι σε αφθονια (για διαφορους λογους) και υπαρχουν πολλαπλασια σκυλια απ οσα σπιτια μπορουν να βρεθουν, ο μονος λογος να ζευγαρωσουν δυο σκυλοι, ειναι να ειναι υγειης αξιοι εκπροσωποι των φυλων τους, για να διαιωνισουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα, αυτα που στο συνολο τους απαρτιζουν την φυλη, και ειναι αυτα που την κανουν επιθυμητη σε καποιον.

Δυστυχως, ο μονος λογος που ζευγαρωνουνε σημερα.... "μπουμπηδες" ειναι γιατι ειναι αγαπητοι στην οικογενεια τους κ πουθενα παραπερα ουτε καν επιθυμητοι, ουτε εχουν καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που αξιζει να κληρονομηθει και τελος κανεις δεν εξασφαλιζει οτι με το "οτι να ναι" ζευγαρωμα ο Μπουμπακος απογονος θα μοιαζει καν στον Μπουμπη..... Στην θεση του Μπουμπακου λοιπον θα μπορουσε να ειναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ αλλο look alike ημιαιμο, ετσι κι αλλιως εχει τις ιδιες πιθανοτητες να μοιαζει κ να γινει αγαπητο κι αυτο με την σειρα του......

@Yorkaddict
Το τελευταιο ειναι αντικρουομενο του προηγουμενου ποστ.....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το τελευταιο ειναι αντικρουομενο του προηγουμενου ποστ...
Αναφερομαι στην ταμπέλα "καθαρόαιμο" έναντι στην ταμπέλα "ημιαιμο".

Οι καθαρόαιμοι (ακόμα και με προϋποθέσεις) είναι αποδεκτό να αναπαραγονται ενώ οι ημίαιμοι όχι.

Δηλαδή και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, αποδεχόμαστε να αναπαραχθεί ένα τυπικοτατο king Charles με διακρίσεις σε παγκόσμιο επίπεδο και ας έχει πάνω από 70 με 80% πιθανότητες να έχει συριγγομυελια, ενώ δεν είναι αποδεκτό να αναπαραχθεί ένας οποιοσδήποτε ημίαιμος σκύλος μόνο και μονο επειδή είναι ημίαιμος.
Δεν μας ενδιαφέρει καν τι έχει αυτός ο σκύλος, πως είναι και τι ικανότητες έχει. Στο "ημίαιμος" το ξεκοβουμε.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν ρωτας εμενα προσωπικα, φυσικα και οχι, το king charles του παραδειγματος δεν πρεπει να ζευγαρωσει, μιας κ δεν καλυπτει τις προυποθεσεις υγειας οπως και το Χ φυλης ποιμενικο που αναφερθηκε ποιο πριν, που θα παθει ανακοπη αν δει livestock κ εκτρεφεται στα Σεπολια, επισης δεν θα επρεπε να ζευγαρωνει.

Η αποψη μου ειναι οτι ακομα κι αν μιλαμε για ενα εξαιρετικων ικανοτητων ημιαιμο σκυλο σε καποιο τομεα, με το να τον ζευγαρωσεις κανεις δεν σου εγγυαται οτι τα επιθυμητα χαρακτηριστικα θα κληρονομηθουν μιας κ δεν ειναι σταθεροποιημενα!
Εδω σε φυλες που ειναι κ παλι βλεπουμε οτι ολα δεν κληρονομουνται......
Ποσο μαλλον οταν δεν ξερεις και τι αλλες εκπληξεις απο το παρελθον θα ερθουν στην επιφανεια!

Υ. Γ. Εσκεμμενα αφηνω απ εξω το κεφαλαιο "breeding functional dogs για μια συγκεκριμενη δουλεια" μιας κ σε μια τετοια κατασταση, δεν μιλαμε για μια εξαιρετικη μοναδα, αλλα για γνωστες γενιες ολοκληρες που εκτρεφονται στοχευμενα απο ανθρωπους που αν μη τι αλλο ξερουν και κρινουν συστηματικα την αποδοση τους να κανουνε μια συγκεκριμενη εργασια......

Μια κατασταση που διαφερει κατα πολυ απο του μεσου ιδιοκτητη, οπως και αυτου του θεματος, που βρηκε δυο ημιαιμα στο δρομο, τα ζευγαρωσε και τωρα θελει να ζευγαρωσει και τον απογονο, επειδη ολα ηταν καλα σκυλακια κ υπακουα.........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki