Ζευγάρωμα Basset Hound


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Εχω απογοητευτεί γιατί εδώ στο Ναύπλιο,εκτός του ότι δεν γνωρίζουν καν τη ράτσα,εκτός του ότι όταν μας βλέπουν τον κοιτάζουν λες και βλέπουν εξωγήινο,θέλω να τον ζευγαρώσω και ξέρω ότι δεν υπάρχει καμοία πιθανότητα να γίνει αυτό.Σκέφτομαι ότι η μόνη λύση είναι να αποκτήσω και μια θυληκιά...:)
 






sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Γιατί θέλω πολλά Φρεντάκια να τρελαίνουν τους Ναυπλιώτες!!!;)
ελα ρε!
δηλαδη ο φρεντος εχει κατεβει σε εκθεσεις μορφολογιας και σου εχουν πει οτι ειναι καλος, εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις υγειας και θες να τον ζευγαρωσεις?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μαλιστααααααααααααα

και θα τα δωσεις τα Φρεντάκια στους

bili.t

Μη μου λες τετοια τρελαινομαι!!! Εχω απογοητευτεί ξέρεις γιατί εδώ στο Ναύπλιο,εκτός του ότι δεν γνωρίζουν καν τη ράτσα,εκτός του ότι όταν μας βλέπουν τον κοιτάζουν λες και βλέπουν εξωγήινο
να τους τρελάνουν .......

μήπως να διαβαζες τα περι αναπαραγωγής στο φόρουμ :confused::confused::confused::confused::confused:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι απλα διαβασε..ειναι απλο..πολυ απλο..!!!
Αρκει να το καταλαβεις!!

Γιατι θελεις να παρεις θυλικια?
θελεις να ασχοληθεις με την εκτροφη?
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Οου!! ενας ενας παιδια μου την πεσατε ολοι μαζι! 1)Τον λενε φρεντυ και οχι φρεντο.2)θα το κανω αν το κανω γιατι τον αγαπω και θελω απογονο3)πρεπει να ειμαι τομαρι αν σκεφτομαι να βγαλω λεφτα απο το μωρο μου.4)εχω ηδη ανθρωπους που θα δωθουν τα μικρα.Οπως ειπα ειμαι απο Ναύπλιο και τη ρατσα δεν τη γνωριζει σχεδον κανεις.Κουραστηκα πολυ μεχρι να βρω το φρεντυ και δεν τον πηρα απο pet shop. και εκεινο που με αφηνιαζει ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε club ουτε ομιλος ουτε συλλογος της ρατσας.Αυτος ηταν ο λογος που μπηκα στο forum.να γνωρισω και αλλους ιδιοκτητες και να κανω γνωστη οσο μπορω τη ρατσα.Και το κλιμα μας και η περιοχη μου ειναι καταλληλη για αυτη τη ρατσα.το οτι πριν τον παρω εκανα ερευνα(και μασω ιντερνετ)και κανενας εκπαιδευτης κανενας κτηνιατρος ουτε καν ο οκα δεν ηξερε να μου δωσει πληροφοριες σας λεει κατι;Ειμαι 44 χρονων.Μεγαλωσα με σκυλι στο σπιτι και ημιαιμο και καθαροαιμο και ποτε απο pet shop.και οσο για τη θυληκια πριν απο το φρεντυ ειχα μια κοκερινα .την εβαλα μια φορα.την ωρα της γεννας ημασταν διπλα της. ο αντρας μου την βοηθησε και ημασταν ασχετοι (ομως ηταν το κοριτσακι μας και θα καναμε τα παντα) .ουτε το σπιτι βρομουσε, ουτε ο ανοιχτος χωρος και ηταν μεγαλη χαρα και ευτυχια να ζησουμε αυτη την εμπειρια και τα κουταβια εφυγαν απο το σπιτι 60 ημερων και χωρις χρηματα...
Λυπάμαι ! Υποτημησατε τη νοημοσυνη μου! δεν ειναι ολοι ασχετοι η γαϊδουρια!αγαπη! με αυτη κανεις τα παντα!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Οου!! ενας ενας παιδια μου την πεσατε ολοι μαζι! 1)Τον λενε φρεντυ και οχι φρεντο.2)θα το κανω αν το κανω γιατι τον αγαπω και θελω απογονο3)πρεπει να ειμαι τομαρι αν σκεφτομαι να βγαλω λεφτα απο το μωρο μου.4)εχω ηδη ανθρωπους που θα δωθουν τα μικρα.Οπως ειπα ειμαι απο Ναύπλιο και τη ρατσα δεν τη γνωριζει σχεδον κανεις.Κουραστηκα πολυ μεχρι να βρω το φρεντυ και δεν τον πηρα απο pet shop. και εκεινο που με αφηνιαζει ειναι οτι δεν υπαρχει ουτε club ουτε ομιλος ουτε συλλογος της ρατσας.Αυτος ηταν ο λογος που μπηκα στο forum.να γνωρισω και αλλους ιδιοκτητες και να κανω γνωστη οσο μπορω τη ρατσα.Και το κλιμα μας και η περιοχη μου ειναι καταλληλη για αυτη τη ρατσα.το οτι πριν τον παρω εκανα ερευνα(και μασω ιντερνετ)και κανενας εκπαιδευτης κανενας κτηνιατρος ουτε καν ο οκα δεν ηξερε να μου δωσει πληροφοριες σας λεει κατι;Ειμαι 44 χρονων.Μεγαλωσα με σκυλι στο σπιτι και ημιαιμο και καθαροαιμο και ποτε απο pet shop.και οσο για τη θυληκια πριν απο το φρεντυ ειχα μια κοκερινα .την εβαλα μια φορα.την ωρα της γεννας ημασταν διπλα της. ο αντρας μου την βοηθησε και ημασταν ασχετοι (ομως ηταν το κοριτσακι μας και θα καναμε τα παντα) .ουτε το σπιτι βρομουσε, ουτε ο ανοιχτος χωρος και ηταν μεγαλη χαρα και ευτυχια να ζησουμε αυτη την εμπειρια και τα κουταβια εφυγαν απο το σπιτι 60 ημερων και χωρις χρηματα...
Λυπάμαι ! Υποτημησατε τη νοημοσυνη μου! δεν ειναι ολοι ασχετοι η γαϊδουρια!αγαπη! με αυτη κανεις τα παντα!
Τη συζήτηση που σου προτείναμε να διαβάσεις, τη διάβασες?

Ρίξε μια ματιά: Γιατί ΔΕΝ ζευγαρώνουμε τα σκυλιά και μετά θα συζητήσουμε τις ενστάσεις σου. Καλό είναι να κάνουμε μια συζήτηση με επιχειρήματα για να μαθαίνουν όσοι ιδιώτες προτίθενται να ζευγαρώσουν τα σκυλιά για ποιους λόγους δεν πρέπει να το κάνουν.

Διάβασε καλά όλη τη συζήτηση και μετά επανερχόμαστε. :)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Αγαπητή bili.t,νομίζω πως κανείς δεν αμφισβήτισε τπτ..
Απλά θέλουνε να σου πούνε τις συνέπειες ενός τέτοιου ζευγαρώματος,από κει κ πέρα το αν θα το κάνεις είναι δικό σου θέμα,απλά να σκεφτείς ότι θέλοντας να βοηθήσεις τη φυλή σου,ίσως την 'καταστρέψεις'..
Το ότι τον αγαπάς,δε σημαίνει ότι απαραίτητα πρέπει να τον ζευγαρώσεις!
Σκέφτηκες ότι ο 'απόγονος' που θες,μπορεί να μην έχει καμία μα καμία σχέση με τον φρεντάκο σου?:)
Ο καθένας έχει τη δική του άποψη,κανείς δε θα σου επιβάλλει κάτι που δε πιστεύεις/θες.
Διαβάζοντας όλα αυτά τώρα,ξέρεις ότι τα πράγματα μπορεί να μην είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως θα τα ήθελες:)
Αν κ,όπως είπες,είναι δύσκολο να βρεις νύφη;)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Διαβασες σιγουρα αυτο το link?
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273


Εχεις σκεφτει οτι τα μωρα μπορει να παρουν ενα κληρονομικο προβλημα απο την μητερα η τον πατερα?
Δεν νομιζεις οτι αυτο ειναι δουλεια για εναν εκτροφεα?

Δεν ειχαμε προθεση να σε θιξουμε..
Να καταλαβεις οτι τα σκυλια δεν εχουν αναγκη την αναπαραγωγη..
Η την αναγκη να το "ζησουνε"..

Oποισδήποτε ζευγαρώνει αυθαίρετα χωρίς τις απαραίτητες εξετασεις στους γονεις καθώς και με την έλλειψη ιστορικού των προγόνων..
κάνει μια λάθος πράξη, είτε είναι οικονομικό το όφελος ,είτε απλά θεωρώντας ότι κάνει γενικά το καλο..

Η πράξη απο μονη της είναι λαθος!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Καλή μου αν αγαπάς το σκύλο σου και τη φυλή του και θέλεις οπωσδήποτε απογόνους θα πρέπει να σκεφτείς τα εξής: Έχει pedigree? Μπορεί να συμμετάσχει σε εκθέσεις? Μπορεί να κερδίσει? Όταν λοιπόν έχει πάρει κάποιες διακρίσεις κάνε τις απαιτούμενες εξετάσεις υγείας (εξειδικευμένες) και απευθύνσου σε εκτροφείς με εξίσου καλές θηλυκιές για να πάρεις τη γνώμη τους. Αν ο Φρέντυ είναι σκύλος που αξίζει να αναπαραχθεί κάνε τα σωστά βήματα. Η επιλεκτική εκτροφή προάγει όλες τις φυλές αφού τις απαλλάσσει σε μεγάλο βαθμό από κληρονομικά προβλήματα (αν δεν έχει ο Φρέντυ πώς ξέρεις ότι δεν έχει ο παππούς του ή ο προπάππους του?) και βελτιώνει όσο το δυνατόν τη μορφολογία τους με βάση το πρότυπό τους. Οι εκθέσεις λοιπόν δεν είναι "καλλιστεία". :)
Αν τα κάνεις όλα αυτά η όποια γέννα θα πρέπει να έχει δηλωθεί στον ΚΟΕ και τα κουτάβια να χαριστούν ή και να πωληθούν σε πραγματικά υπεύθυνους ανθρώπους που δεν θα βάλουν το λιθαράκι τους στην καταστροφή της φυλής με ανεύθυνα ζευγαρώματα.
Σκέψου το λοιπόν :)
Υπάρχει λόγος που στο εν λόγω ζήτημα συμφωνούμε ΟΛΟΙ.
(και εμείς που θέλαμε απογόνους του σκύλου μας μια εποχή.)
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Για να αγοράσω μπασσε με pedigree ηθελα απο 600-1200€.και απο ουγγαρια παρακαλω!Συγνώμη αλλα δεν ειμαι πλουσια! Εχουμε πολλούς εκτροφείς εδω στην ελλαδα που εκτρεφουν μπασσε και δεν το ξερω;εεεε! συγνώμη αλλα μαλλον δεν δωσατε σημασια στην απαντηση μου και εκτος αυτού δεν καταλαβατε οτι μπορει να εκανα και πλακα με το φιλο που εχει την ιδια ρατσα...αυτα συμβαινουν anyway!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τι έπαθες βρε Bili? Γιατί θύμωσες? Απλά σου είπαμε γιατί δεν πρέπει να ζευγαρώσεις τον Φρέντυ.
Αν έκανες πλάκα, καλά έκανες. Άστο εκεί!
Για να αγοράσω μπασσε με pedigree ηθελα απο 600-1200€.και απο ουγγαρια παρακαλω!Συγνώμη αλλα δεν ειμαι πλουσια!
Οϋτε και κατάλληλη να ζευγαρώσεις το σκύλο σου είσαι τότε.
 


bili.t

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2009
68
0
60
ΝΑΥΠΛΙΟ
mybassetdog.blogspot.com
Για να αγοράσω μπασσε με pedigree ηθελα απο 600-1200€.και απο ουγγαρια παρακαλω!Συγνώμη αλλα δεν ειμαι πλουσια! Εχουμε πολλούς εκτροφείς εδω στην ελλαδα που εκτρεφουν μπασσε και δεν το ξερω;
για αυτη την ερωτηση υπαρχει απαντηση;τα υπολοιπα τα εχω ηδη αφησει!
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
αν πραγματι το σκεφτεσαι σοβαρα το ζευγαρωμα, παιζει να σου κοστισει και πολυ παραπανω απ" οτι ενα basse απο καλο εκτροφεα...
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Για να αγοράσω μπασσε με pedigree ηθελα απο 600-1200€.και απο ουγγαρια παρακαλω!Συγνώμη αλλα δεν ειμαι πλουσια! Εχουμε πολλούς εκτροφείς εδω στην ελλαδα που εκτρεφουν μπασσε και δεν το ξερω;
για αυτη την ερωτηση υπαρχει απαντηση;τα υπολοιπα τα εχω ηδη αφησει!
Οχι, δεν υπάρχουν ... τί θέλεις να πείς με αυτό ? Ποιά είναι η ερώτηση ?
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf