Ζευγάρωμα Basset Hound


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα τι σχεση εχει αυτο???
Επειδη δεν υπαχρουν εκτροφεις τι?
Θελεις να γινεις εκτροφεας?
πες μας!!!
Αν θελεις να γινεις πραγματικα και εχεις σκοπο να διαβασεις και να αφιερωθεις σε αυτο..
κανεις δεν θα σου πει οτι ειναι κακο..
Αλλα αυτο και αν θελει λεφτα..

Αλλιως τι?
τι θες να πεις με ολα αυτα?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
βρε παιδιά, έχω μια ένσταση.... (είναι οφ τοπικ, αλλά το ερώτημα σχετίζεται με κάθε περίπτωση νεου στο φορουμ που λεει οτι θέλει να ζευγαρώσει οπότε ίσως σχετίζεται....)

Πάντα λέτε οτι η σωστή εκτροφή δεν είναι κερδοφόρα διαδικασία.... οπότε οποιος εκτρέφει και βγάζει και κάτι είναι κακός εκτροφέας.... συμπέρασμα: ο μόνος σωστός τρόπος να πάρεις καλό καθαρόαιμο σκυλί είναι να βρεις εκτροφέα χομπίστα που να μπαίνει μέσα οικονομικά..... οι πιθανότητες, αν δεν είσαι στην αντίστοιχη κλίκα, είναι απειροελάχιστες...... τι προτείνετε τότε;;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα ο bili.t ειναι εκτροφεας?:rolleyes:

Γιατι να την κανουμε τωρα αυτην την συζητηση..
Τοσες αντιστοιχες εχουμε κανει..
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μα ο bili.t ειναι εκτροφεας?:rolleyes:

Γιατι να την κανουμε τωρα αυτην την συζητηση..
Τοσες αντιστοιχες εχουμε κανει..
Ο bili.t διατίθεται να γίνει εκτροφέας.....

Οσο για τη συζήτηση, είμουν σίγουρη ότι την έχετε ξανακάνει, (ΟΛΕΣ τις έχετε ξανακάνει....:D:D), αλλά είπα να ρωτήσω...:rolleyes::rolleyes:
Αν θυμάται κάποιος που, ας βάλει το λινκ της απάντησης.... :)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τουλάχιστον στην Ελλάδα η εκτροφή είναι χόμπυ. Κι όπως όλα τα χόμπυ κοστίζει, δεν αποφέρει. Αυτοί οι εκτροφείς, οι "καλοί" έχουν κόλλημα με τη φυλή τους όπως ακριβώς μπορεί να έχει άλλος με τη συλλογή γραμματοσήμων.
Αυτό έχω καταλάβει εγώ τουλάχιστον, αλλά μιλάω απ' έξω.
Τι να προτείνουμε? Πας, κρίνεις, βλέπεις, ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις... ό,τι και να σου πουν οι άλλοι. Βεβαια λαμβάνεις υπ' όψιν θετικές και αρνητικές εμπειρίες αν υπάρχουν, αλλά ως εκεί.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Aμα τις δεις όλες τις συζητησεις ,θα δεις μέχρι byb και ποιος είναι τελικά ο byb ,κατά ποσο μας προστατεύει ο ΚΟΕ κλπ κλπ..
Πως επιλέγουμε εκτροφέα.
Ποιος ειναι κατα την αποψή μας ενας καλος εκτροφέας.
Πρέπει η όχι να είναι χομπιστας..?

και οταν μέτα από όλες αυτες τις πληροφορίες φτανεις στο σημείο να πεις εγω τελικα τι κάνω?..

Θα δεις ότι η πιο σαφής πρόταση που θα πάρεις είναι..
Να χρησιμοποιείς την ενημέρωση προς όφελος σου,πριν κανεις μια κίνηση να κανεις πάντα μια ερευνα αγοράς και βάση όλων των στοιχειων που έχεις περισυλλέξει να αποφασίσεις πως..απο που και τι ..με μεγάλη προσοχή..:):)

Και φυσικα μιλαω απο την ιδια θεση με εσενα..απο την απ 'εξω..:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Ο bili.t διατίθεται να γίνει εκτροφέας.....

Οσο για τη συζήτηση, είμουν σίγουρη ότι την έχετε ξανακάνει, (ΟΛΕΣ τις έχετε ξανακάνει....:D:D), αλλά είπα να ρωτήσω...:rolleyes::rolleyes:
Αν θυμάται κάποιος που, ας βάλει το λινκ της απάντησης.... :)
μπορει να διατιθετε να γινει εκτροφέας οπως λές αλλά οχι σωστός............

γιατι αν ναι, θα ειχε ψάξει την φυλή και τα προβλήματα της

και θα ειχε βρει ενα κουτάβι απο εκτροφείο με τις γραμμές αίματος που θα ειχε αποφασίσει οτι ειναι οι καλύτερες, το οποίο θα κόστιζε ΠΟΛΥ παραπάνω απο τα 1000 ευρω τα οποία οπως ειπε δεν διέθετε

αφου το επαιρνε θα διέθετε ΑΚΟΜΗ περισσότερα χρήματα για να το πάει σε εκθεσεις μορφολογίας για να αξιολογηθεί απο κριτές

θα διέθετε χρήματα για να κάνει ΟΛΕΣ τις απαραίτητες εξετάσεις υγείας που ειναι απαραίτητες για την φυλή

και όταν αποφάσιζε να ζευγαρώσει θα διέθετε ΠΑΛΙ ΠΟΛΥ χρήμα για να πάει στον επιβήτορα της επιλογής της και να κάνει ενα ζευγάρωμα ΣΩΣΤΟ

στην συγκερκιμένη περίπτωση τι απο ολα αυτα είδες ???????
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο bili.t διατίθεται να γίνει εκτροφέας.....
Η bili.t δεν προτίθεται να γίνει εκτροφέας. Εκτροφέας είναι αυτός που κύριο μέλημα του είναι η βελτίωση της φυλής του. Η bili.t δεν θέλει να ζευγαρώσει το σκύλο της για να προσφέρει κάτι στη φυλή, θέλει απλά:
θα το κανω αν το κανω γιατι τον αγαπω και θελω απογονο
;)
Kopritis" said:
oπότε οποιος εκτρέφει και βγάζει και κάτι είναι κακός εκτροφέας.... συμπέρασμα: ο μόνος σωστός τρόπος να πάρεις καλό καθαρόαιμο σκυλί είναι να βρεις εκτροφέα χομπίστα που να μπαίνει μέσα οικονομικά.....
Ποτέ δεν έχει γραφτεί κάτι τέτοιο στο φόρουμ.
Τα κριτήρια με τα όποια επιλεγούμε εκτροφεα αναφέρονται εδώ: ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
Πουθενά σε αυτή τη λίστα δεν αναφέρεται πως καλός εκτροφεας είναι αυτός δεν κερδίζει τίποτα από την εκτροφή.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ναι αλλά δεν μπορεί να στηρίζεται κάποιος μονο στους χομπίστες για να πάρει "καλό" σκύλο.... πρέπει να υπάρχουν και επαγγελματίες, σωστοί, που να βγάζουν κάτι.... δεν υπάρχουν;; έξω πως γίνεται;; είναι φτήνοτερο το εγχείρημα;;;
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Η bili.t δεν προτίθεται να γίνει εκτροφέας. Εκτροφέας είναι αυτός που κύριο μέλημα του είναι η βελτίωση της φυλής του. Η bili.t δεν θέλει να ζευγαρώσει το σκύλο της για να προσφέρει κάτι στη φυλή, θέλει απλά:

;)

Ποτέ δεν έχει γραφτεί κάτι τέτοιο στο φόρουμ.
Τα κριτήρια με τα όποια επιλεγούμε εκτροφεα αναφέρονται εδώ: ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
Πουθενά σε αυτή τη λίστα δεν αναφέρεται πως καλός εκτροφεας είναι αυτός δεν κερδίζει τίποτα από την εκτροφή.
rottie, λετε επανειλλημένα ότι η καλή εκτροφή κοστίζει..... ο denis μαλιστα έχει δώσει και νούμερα....
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
οπως έχετε πει και σεις, εκτροφέας είναι όποιος εκτρέφει.... καλά ή κακά.... άρα ο bili.t διατίθεται πράγματι να γίνει εκτροφέας....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ναι αλλά δεν μπορεί να στηρίζεται κάποιος μονο στους χομπίστες για να πάρει "καλό" σκύλο.... πρέπει να υπάρχουν και επαγγελματίες, σωστοί, που να βγάζουν κάτι.... δεν υπάρχουν;; έξω πως γίνεται;; είναι φτήνοτερο το εγχείρημα;;;
Mα ενας χομπιστας δεν σημαινει οτι δεν θα βγαλει και καθολου λεφτα..
Απλα δεν ειναι αυτος ο στοχος αλλα η καλυτερευση της φυλης..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οπως έχετε πει και σεις, εκτροφέας είναι όποιος εκτρέφει.... καλά ή κακά.... άρα ο bili.t διατίθεται πράγματι να γίνει εκτροφέας....
Τον ρωτησα γιατι και εγω δεν εχω καταλαβει..,αλλα απαντηση δεν πηρα..:cool:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Βρε παιδιά, είπε
τα υπολοιπα τα εχω ηδη αφησει!
... που μου έδωσε την εντύπωση ότι ΔΕΝ προτίθεται να το κάνει.
Απ' την άλλη αν επιμένει, σωστό-λάθος ΔΙΚΑΙΩΜΑ του/της!
Κανένας νόμος δεν το απαγορεύει!
Ό,τι και να λέμε εμείς αν δεν αλλάζει γνώμη τέλος! Το αρχικο link έφτανε και περίσσευε κατά τη γνώμη μου, αλλά κουβέντα να γίνεται...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
rottie, λετε επανειλλημένα ότι η καλή εκτροφή κοστίζει..... ο denis μαλιστα έχει δώσει και νούμερα....
Ωραία! Και λοιπόν? Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψες?

Kopritis" said:
oπότε οποιος εκτρέφει και βγάζει και κάτι είναι κακός εκτροφέας.... συμπέρασμα: ο μόνος σωστός τρόπος να πάρεις καλό καθαρόαιμο σκυλί είναι να βρεις εκτροφέα χομπίστα που να μπαίνει μέσα οικονομικά.....
Ας μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ωραία! Και λοιπόν? Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που έγραψες?

Ας μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα...
Εχετε πει ότι η καλή εκτροφή δε βγάζει κέρδος, άρα η εκτροφή που βγάζει κέρδος δε μπορει να είναι καλή.... που βγάζω αυθαίρετο συμπερασμα;;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μπορεις να βαλεις το λινκ που τα λεει αυτα..,μπας και κατι δεν εχεις καταλαβει κατι καλα..

Κερδος με κερδος εχει διαφορα..
π.χ. εχεις σκεφτει τι κερδος θε εχουν τα pappy mils?..

H ενας εκτροφεας που εχει 30 σκυλια?
Πως μπορει να ειναι τυπικος και σωστος και στα 30?..;)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Rottie, συμφωνείς ότι η καλή εκτροφή δε βγάζει κέρδος, ή διαφωνείς;;

Kango1, το τελευταίο νήμα που έχω υπόψη μου είναι αυτό με τον καυκάσιο.... εκεί υπήρχαν νούμερα για το πόσο "κοστίζει" η συνειδητή εκτροφή..... (μη με βάλεις να βρω το λινκ.....:p:p )
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf